Koplopers moeten EU redden Kandidaten VS schieten nu met scherp 'Sancties helpen Milosevic' Buitenland Capitool in de kou Thoenes werd van dichtbij neergeschoten Europese Unie en Israël bezorgd over Oostenrijk JNDERDAG 27 JANUARI 2000 luitsland vervoert weer kernafval in» Duitsland heeft het verbod op het vervoer van kernafval •ls opgeheven. Het Bureau voor Nucleaire Veiligheid heeft ïr goedkeuring gegeven aan vijf railtransporten vanaf drie erncentrales. Volgens het bureau is het eerste transport pas r een halfjaar te verwachten. De transporten kwamen me- 1998 stil te liggen, toen bleek dat er radioactiviteit was vrij- fkomen van treincontainers met kernafval. De lekkages waren itstaan bij het in- en uitladen. Milieugroeperingen zijn fel te il het transport van kernafval. De komende dagen praat ondskanselier Schroder met de grootste vier energiebedrijven t een stapsgewijze vermindering van het aandeel van kern- irgie in Duitsland. ndianenvolkeren in Brazilië ontdekt jilia Antropologen hebben in het Braziliaanse regenwoud »ee nog onbekende indianenvolken ontdekt. Ze leven in het ichtbeboste gebied nabij de grens met Peru. Een Braziliaanse ï- ichting die zich het lot van de indianenvolken aantrekt heeft it bekendgemaakt. De nederzettingen van beide volken zijn bo muit een vliegtuig waargenomen. Het gaat om relatief grote exi Dipen, met mogelijk zo'n tweeduizend inwoners. Ze leven aan e oevers van een rivier en zijn grotendeels naakt. Ze beschik- )en en over stenen wapens. Er is nog geen direct contact geweest hat issen onderzoekers en de indianen. Eerder stierven leden van iei sïsoleerde indianenvolken aan relatief onschuldige aandoe- !N( ingen na contacten met de buitenwereld. loycot van Doema brokkelt af tskou Twee van de drie politieke partijen die weigeren te luik rgaderen in het Russische parlement, de Doema, hebben gis- 1 ren aangekondigd hun boycot te zullen beëindigen. De her- irmingsgezinde partijen Jabloko en de Unie van Rechtse achten willen hun zetels weer innemen. Het gematigde Va- rland-Heel Rusland heeft nog geen besluit genomen. De drie icties protesteren tegen de opvallende overeenkomst die de jmmunistische Partij en het pro-regeringsblok Eenheid eerder IS ze maand sloten, to.en de Doema voor het eerst na de parle- )98 entsverkiezingen bijeen kwam. De parlementaire crisis begon jde verkiezingen van de gematigde communist Seleznjov tot I wrzitter van de Doema. Daarop verlieten de parlementariërs 1 in de drie fracties uit protest tegen de 'achterkamertjespoli- 3 ïk' de zittingszaal. ,pj lieuwe verdachten moord op Arkan lgrado De politie in Joegoslavië heeft de namen openbaar van twee nieuwe verdachten van de moord op militie- ider Arkan. Ze is op zoek naar de Serviërs Dragan Nikolic en ilan Djurici. Zaterdag werden al drie verdachten aangehou- I n in verband met de moord. De politie blijft het houden op n afrekening in het criminele circuit. Arkan, het pseudoniem ■J inZeljko Raznatovic, werd op 15 januari doodgeschoten in de bby van een hotel in Belgrado. De militieleider en gangster f(j ?rd gezocht door het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. Zijn ilitie zou verantwoordelijk zijn voor oorlogsmisdaden in Kroa- Bosnië en Kosovo. Insiders vermoeden dan ook dat de oord politiek gemotiveerd was. luid-Afrika verbiedt discriminatie 'TAPHet Zuid-Afrikaanse parlement heeft gisteren een aangenomen die bijna elke vorm van discriminatie ver- Ükdt! maar toch omstreden is. Mensen die" besmet zijn met het G isvirus HIV mogen namelijk nog worden achtergesteld. De et verbiedt wel discriminatie op grond van geslacht, seksuele lorkeur, burgerlijke staat, etniciteit, sociale klasse, kleur, leef- d, handicaps, religie, geweten, cultuur, taal en afkomst. De ds- en HIV-clausule werd na landurig debat geschrapt, vooral aandringen van verzekeringsmaatschappijen. De wet zou ïn anders verplichten levensverzekeringen af te sluiten voor ensen met HIV of aids. Gezien het enorme aantal HlV-geïn- cteerden in Zuid-Afrika, zou dit hun einde hebben betekend. linister weg wegens vliegaffaire ilun De minister van financiën van de West-Duitse deelstaat ordrijn-Westfalen, Heinz Schleusser, is gisteren wegens de ire rond gratis vliegreizen afgetreden. Zijn positie was on- udbaar geworden, nadat hij dinsdag had moeten toegeven a hij over een paar trips had gelogen. Schleusser (63), een so l-democratische coryfee, had altijd ontkend dat hij zijn fendin had meegenomen. De affaire met door een bank be- blde vliegreizen is het tweede grote schandaal dat Duitsland Jzig houdt. Het is tot nog toe overschaduwd door het zwart- Idschandaal van de CDU, maar omdat ook president Rau be lleken is bij de affaire, kan het een schandaal van de eerste or- Iworden. Ook Rau heeft als premier van Noordrijn-Westfalen eer dan veertig gratis vliegreizen gemaakt. lair: Ontwapening IRA is verplicht nden De Britse premier Blair heeft de IRA gisteren gemaand isnel mogelijk zijn wapens in te leveren om een dreigende po- ïeke crisis in Noord-Ierland te voorkomen. Blair zei dat de itwapening van het Iers Republikeins Leger een verplichting' volgens het verdrag van Goede Vrijdag, dat in 1998 werd ge- ïten. De protestantse unionisten hebben gedreigd zich uit de ille Noord-Ierse regering terug te trekken, als de IRA niet bin- in enkele weken begint met de ontwapening. Het Britse blad lily Telegraph berichtte gisteren dat de Britse regering zich er- i voorbereidt de Noord-Ierse autonomie na slechts twee aanden te moeten terugdraaien, als de protestanten zich in- daad uit de regering terugtrekken. Londen zal de regering moeten schorsen. Grootmoeders ontmoeten Elian De oma's van het Cubaanse jongetje Elian hebben giste- in Miami een ontmoeting met hun kleinzoon gehad. Zij Ten Elian in het huis van de rector van de katholieke univer- :it. De Cubaanse grootmoeders en de Amerikaanse familie Elian wilden elkaar op neutraal terrein ontmoeten. Elian's oeder en stiefvader zijn eind november verdronken tijdens m vlucht naar de VS. De zesjarige Elian overleefde de tocht en tblijft sindsdien bij een oudoom. De Amerikaanse familie van ian wil de jongen in de VS houden. De oma's kwamen afgelo- n week naar de VS om te lobbyen voor de terugkeer van Elian iar Cuba. Elian's vader woont daar nog. De Amerikaanse im- ïgratiedienst INS besliste eerder dat Elian terug moet naar Cu- De Amerikaanse familie van de jongen vecht dat besluit aan. Landen in de Europese Unie die hun beleid versneld op elkaar afstemmen, moeten de hele EU vooruit helpen. Alleen met dit systeem van koplopers is een Unie met straks 28 lidstaten nog bestuurbaar, meent de Europese Commissie. Als iedereen voortdurend op de traagste moet wachten, komt er te weinig van de grond. brussel marc peeperkorn correspondent De commissie wil de mogelijk heid van 'versterkte samenwer king' eind dit jaar opnemen in een nieuw Europees Verdrag. Gevaar voor een tweedeling in de Unie is er volgens de Com missievoorzitter Prodi niet. Een kopgroep mag pas van start gaan als minimaal eenderde van de EU-landen meedoet. Volgens Prodi zijn dergelijke clubjes op alle terreinen denk baar: milieu, asielbeleid, defen sie en belastingzaken. De elf landen die reeds besloten de euro in te voeren, gelden als lichtend voorbeeld. De meeste regeringsleiders wezen eind vo rig jaar de mogelijkheid van kopgroepen nog af. De commissie, het dagelijks bestuur van de EU, presenteer de gisteren haar ideeën om de Unie gereed te maken voor de komende uitbreiding met der tien kandidaat-lidstaten. Hoe wel de eerste nieuwkomers pas vanaf 2004 zullen aanschuiven, moet de EÜ reeds dit jaar intern orde op zaken stellen. De huidi ge EU-instituten en werkwijzen dateren veelal nog uit de jaren vijftig, toen de Unie zes leden telde. De mogelijkheid van kop groepen is één van de oplossin gen die de commissie aan draagt. Daarnaast dient er grondig gesnoeid te worden in het aantal zaken waarover iede re lidstaat een veto heeft. Be slissen met gekwalificeerde meerderheid (meerderheid van de lidstaten én van de EU-be- volking) moet de regel worden. Op een vijftal essentiële terrei nen - waaronder nationale be lastingen - behoudt ieder land zijn vetorecht. Over haar eigen toekomst bleef de commissie verdeeld. Voorzitter Prodi en verantwoor delijk commissaris Barnier (in stitutionele hervorming) willen het dagelijks EU-bestuur ook na uitbreiding tot het huidige aantal van twintig personen be perken. Bij toerbeurt komt ie der land aan bod. De meerder heid van de commissie verkiest evenwel handhaving van het systeem dat ieder land een commissaris levert. Washington Delen van de Amerikaanse oostkust werden eerder deze week geteisterd door zware sneeuwval. Zo kwam er in Washington zo'n dertig centimeter naar beneden. Gisteren klaarde het op, en konden de wandelpaden rond het Capitool worden vrijgemaakt. Overheidsdiensten en scholen waren door het slechte weer twee dagen dicht. FOTO REUTERS KEVIN LAMARQUE sydney anp De Nederlandse journalist San- der Thoenes, die op 22 septem ber vorig jaar in Oost-Timor werd vermoord, is van dichtbij neergeschoten. Thoenes kwam om door een schot in de borst, zo blijkt uit een definitief on derzoeksrapport dat justitie in Australië heeft vrijgegeven. Er waren volgens onder zoeksrechter Greg Cavanagh drie autopsies nodig om tot dit oordeel te komen. In het defini tieve rapport staat verder dat Thoenes (30), die als corres pondent voor de Financial Ti mes in Jakarta werkte, op 21 september achterop een motor door een buitenwijk van Dili reed. Hij en zijn chauffeur Flo- rinda Araujo werden tegemoet gereden door drie gewapende motorrijders in uniformen van het Indonesische leger. Araujo probeerde te ontkomen. In de achtervolging schoten de aan vallers, waardoor de motor op zijn kant viel. Alleen de chauf feur wist te ontkomen. België: Vrijlating Pinochet onwettig londen harm harkema correspondent De Britse minister van binnen landse zaken Jack Straw han delt 'onwettig en irrationeel' als hij de Chileense oud-dictator Pinochet vrijlaat zonder dat diens tegenstanders de medi sche achtergronden kennen en de mogelijkheid hebben gehad in beroep te gaan. Dat betoog de advocaat Presily Baxendale, die optreedt namens de Belgi sche staat, gisteren voor het Britse Hooggerechtshof. België en zes mensenrecht- ennorganisaties hebben be zwaar gemaakt tegen het door Straw geuite voornemen om Pi nochet op humanitaire gron den vrij te laten. Medisch on derzoek door vier artsen, in op dracht van Straw, heeft volgens de minister aangetoond dat de 84-jarige oud-dictator niet meer in staat is om een straf proces te doorlopen. Straw wei gert echter het medische dos sier vrij te geven waar de oppo nenten van Pinochet om heb ben gevraagd. Hij stelt dat die stukken alleen naar buiten kun nen worden gebracht met toe stemming van Pinochet zelf. Pi nochet weigert die toestem ming echter te geven. De High Court komt wellicht vandaag nog tot een uitspraak. Blix gaat missie VN in Irak leiden ruswuk anp De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft Hans BILx aangewezen als hoofd van de nieuwe ontwapeningscommis sie voor Irak, Unmovic. De Zweed was de enige kandidaat die de goedkeuring kon weg dragen van alle vijftien leden van de raad. Blix wordt door diplomaten geprezen om zijn discretie, doeltreffendheid en openheid. Hij beschikt volgens de Veilig heidsraad over de benodigde ervaring om Unmovic te leiden, en hij weet waar hij aan begint. Tot aan zijn pensionering in 1997 leidde hij zestien jaar het Internationaal. Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen. Daar hield BILx zich intensief bezig met de kernramp in Tsjernobyl, de nucleaire drei ging van Noord-Korea, kern energie en -afval, atoomsmok kel en het akkoord tegen ver spreiding van atoomwapens. Al jaren voor het uitbreken van de Golfoorlog onderzocht het IAEA het atoomprogramma van Irak. Na de oorlog stuurde BILx zijn mensen opnieuw naar Irak om te werken aan de vernietiging van de Iraakse massavernieti gingswapens. boedapest hans gertsen correspondent De Servische oppositie is zwaar teleurgesteld over het besluit van de Europese Unie om de sancties tegen Joegoslavië niet op te heffen of te verlichten. Volgens de oppositie speelt de EU met het onverkort handhaven van de sancties het regime van Slobodan Milosevic juist in de kaart. De oppositie, die al geruime tijd pleit voor het af schaffen van de sancties, voelt zich bovendien door de EU enigszins voor schut gezet. De door het regime van Milosevic gecontroleerde media lieten de afgelopen dagen niet na nog meer zout in de wonden te wrijven. ,,De EU prijst de ver enigde Servische oppositie de hemel in, maar verwerpt tegelijkertijd alles waar men om vraagt", aldus het dagblad Politika in een cy nisch commentaar. Het besluit de sancties vooralsnog niet op te hef fen of te verlichten, werd maandag in Brussel ge nomen door de ministers van buitenlandse za ken van de EU. Dertien van de vijftien lidstaten waren bereid de sancties te verlichten of op te heffen, maar Nederland en Groot-Brittannië voelden daar niets voor. De Nederlands-Britse redenering dat de situatie in Joegoslavië niet wezenlijk verbeterd is en dat er dus geen aanleiding zou zijn voor het maken van een gebaar, stuit bij de Servische oppositie slechts op onbegrip. ,,De sancties werken ave rechts en dat weet iedereen in Brussel. Ze straf fen niet het regime, maar de bevolking van Ser vië", zei Zoran Zivkovic gisteren. Deze burgemeester van Nis en tevens één van de belangrijkste oppositieleiders, rekende maandag op een gebaar vanuit Brussel. ,,De EU heeft de oppositie maandenlang haast gesmeekt de rijen te sluiten. Begin januari hebben we dat gedaan, maar de beloning blijft achterwege", aldus Zivko vic. „We hebben het gevoel dat we voor schut staan", voegt hij er aan toe. Diverse andere Servische oppositieleiders rea geerden in vergelijkbare termen. „Regeringen die tegen het opschorten van de sancties zijn, steu nen daardoor het regime. Het regime overleeft slechts omdat het constant beweert dat de Euro pese Unie en het westen het Servische volk willen vernietigen", aldus Ivan Kovacevic, de woord voerder van de Servische Vernieuwingsbeweging (SPO). Kovacevic en veel andere oppositieleiders in Belgrado zijn er van overtuigd dat Milosevic' socialisten en zijn partners, de ultra-nationalis ten van Vojislav Seselj en de neo-communisten van YUL (Joegoslavisch Verenigd Links), bang zijn voor het opheffen of opschorten van de sancties. „Een land dat totaal geïsoleerd is, is veel makkelijker te controleren. En alles wat er mis is, kun je fijn op het conto van het westen schrij ven", aldus Kovacevic. wenen-stockholm DPA-AFP-Rtr Lidstaten van de Europese Unie en Israël zijn verontrust over de mogelijke deelname van de ex treem-rechtse FPÖ aan de vol gende Oostenrijkse regering. Gisteren zette de partij de coali tiebesprekingen met de conser vatieve ÖVP voort. Volgens de Zweedse premier Persson past het programma van Jörg Haiders FPÖ niet bij de waarden van de EU. „Dat is niet alleen verontrustend voor Oos tenrijk, maar voor de hele Unie." Volgens de Franse mi nister van buitenlandse zaken Védrine plaatst Oostenrijk zich in een 'zorgwekkende situatie' als extreem-rechts op het rege ringspluche komt. Een woordvoerder van de Duitse regering zei begrip te hebben voor de heersende be zorgdheid over de dreigende re geringsdeelname van de leider van de extreem-rechtse partij, en in Italië reageerden vooral linkse parlementariërs uiterst verontrust op de ontwikkelin gen in Wenen. De felste reacties kwamen van Israël. Premier Ba rak sprak van 'een uiterst ver ontrustende ontwikkeling voor joden in de hele wereld'. Oud premier Peres vergeleek de gang van zaken met de manier waarop Hitler in 1933 in Duits land aan de macht kwam. Mi nister van buitenlandse zaken Levy zei dat Israël zijn haar am bassadeur in Wenen terugroept als Haider in de regering komt. De FPÖ haalde bij de parle mentsverkiezingen in oktober 1999 ruim 27 procent van de stemmen. Zij staat bekend om haar omstreden standpunten over bijvoorbeeld asielzoekers en buitenlanders. Haider prees de afgelopen jaren ondermeer de 'werkgelegenheidspolitiek' van het Derde Rijk. Ook gros siert hij in opmerkingen waarbij buitenlanders worden geassoci eerd met criminaliteit. SS-sol- daten noemde hij 'slachtoffers'. washington john wanders Met VoordeelNummers Nederland belt u uw 10 favoriete telefoonnummers binnen Nederland voortaan met 10% korting (max. 1 mobiel nummer). Bel gratis 0800-0429 en volg de simpele instructies. De eenmalige administratiekosten (f 10,-) worden op uw telefoonnota in rekening gebracht. U hebt al 3 voordeelnummers? Dan kunt u ze nu gratis uitbreiden naar 10. U betaalt dus niet opnieuw de eenmalige administratiekosten. correspondent De strijd om het Amerikaanse presi dentschap wordt venijniger. Tijdens een televisiedebat in New Hampshire schilderde de Democratische kandi daat Bill Bradley zijn partijgenoot Al Gore vannacht af als 'een systemati sche leugenaar'. De vijf overgebleven Republikeinse kandidaten klonken in hun onderlinge debat eveneens scher per dan voorheen. Het was de laatste gelegenheid voor de kandidaten om zich te richten tot de kij kers in New Hampshire, de staat in het noordoosten van de VS waar dinsdag cruciale voorverkiezingen plaatsvinden. Die primary is van eminent belang voor Bradley en zijn Republikeinse oud-colle ga John McCain. Beiden hebben een overwinning nodig, willen ze nog kans maken op de nominatie van hun partij. Voor Bradley zou het laatste debat wel eens fataal kunnen blijken. Zijn tegen stander was in alle opzichten superieur. Gore, die goed kan debatteren, was agressief en scherp aan de bal. Hij keer de steeds terug naar de grote vraagstuk ken waarvoor Amerika staat. Daarbij trachtte hij de zwakheden in Bradley's ideeën over hervorming van de gezond heidszorg bloot te leggen. Bradley leek bezig aan een wanhoopsoffensief. In de slotminuten van het debat oogde hij af gemat, alsof hij niet meer in zijn kandi datuur geloofde. Meermaals reageerde de oud-senator van New Jersey onvol doende alert op Gore's kritiek. Dit be vestigde het beeld dat veel Amerikanen van Bradley hebben: een goedwillende man, maar geen vechter. Hoe moet hij als president de Democratische belan gen verdedigen tegenover een vijandig Congres? Hoe moet hij de Amerikaanse belangen verdedigen in een internatio naal forum? Maandag leed Bradley een forse nederlaag in de staat Iowa. In New Hampshire raakte hij zijn voorsprong in de peilingen kwijt. Afgelopen nacht ging hij dan ook met een scherpere strategie het debat aan. Hij hoopte aan te tonen dat Gore een vuil spelletje met hem speelt, en daarom het presidentschap onwaardig is. „Waarom zouden wij ge loven dat jij de waarheid zult vertellen als president, als je in de campagne voortdurend onwaarheden verkondigt over mijn voorstellen", vroeg hij Gore op de man af. „Ik heb het nu niet over onjuistheden die voortvloeien uit onwe tendheid. Want Al, jij weet wel beter. Hoe denk jij het recht te verdienen op het vertrouwen van het volk, als je het volk keer op keer onwaarheden vertelt?" Bradley hoopt de kiezers aan te spreken met de boodschap dat de politiek van binnen rot is. Dat Amerikaanse politici zich vooral bezighouden met het over en weer uitdelen van stoten onder de gordel. Dat ze daardoor de belangen van het volk uit het oog hebben verloren. „Ik doe niet mee aan dat spelletje", herhaal de hij. „Ik sta voor een ander soort poli tiek." Intussen noemde hij Gore impli ciet een leugenaar. Mogelijk bereikte Bradley daarmee het omgekeerde van wat hij wilde bewerkstelligen: hij bood Gore de gelegenheid zichzelf te affiche ren als het slachtoffer van een uitgespro ken negatieve campagne. „Luister Bill, we hebben zo onze meningsverschil len reageerde de vice-president. „Maar ik heb jou nooit beschuldigd van liegen. Laten we nu toch terugkeren naar waar het echt om gaat, de inhoud. De mensen zijn doodziek van al het gehakketak in Washington." Bradley's beschuldiging was niet geheel uit de lucht gegrepen. De propagandamachine van Gore ver spreidde de laatste maanden een zee van persberichten waarin Bradley's uit latingen keihard werden tegengespro ken. soms met gebruikmaking van on juiste feiten en halve waarheden. In het Republikeinse kamp ging het er eveneens hard aan toe, maar hier wek ten de kandidaten minder de indruk dat ze eikaars bloed kunnen drinken. De twee grootste kanshebbers op de Repu blikeinse nominatie, senator McCain en de Texaanse gouverneur George W. Bush, zaten elkaar flink in de haren en daarbij kwam McCain steeds als sterkste uit de bus. Het optreden van Bush was bijna net zo zwak als tijdens zijn eerste twee debat ten. Zo gemakkelijk als de zoon van oud-president Bush een zaal vol aan hangers bespeelt, zo moeilijk heeft hij het in de directe confrontatie met zijn tegenstanders en de media. „Jouw be lastingvoorstellen lijken op die van Al Gore", riep hij op zeker moment, waar op McCain terugbeet met: „Als jij be weert dat mijn belastingvoorstellen op die van Al Gore lijken, dan ben jij net zo'n grote kletsmajoor als Bill Clinton."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7