Steeds meer hormonen bij menopauze Willem Vermeend, een 'ijdel fiscaal beest' Binnenland Belastingplan blijft intact Adelmund 'zwabberde niet, maar stuurde bij' Wachten op de politie Milieugroepen blij met hulp SP bij Schiphol-acties iNDERDAG 27 JANUARI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Waarschijnlijk hebt u het al gehoord: de omroepbijdrage (oftewel het kijk- en luistergeld) is per I januari 2000 afgeschaft. U was de omroep bijdrage altijd bij vooruitbetaling verschuldigd. Nota's die in 1999 werden verzonden, kunnen daarom voor een deel betrekking hebben op het jaar 2000. Hoe weet u waar u aan toe bent? Alle geregistreerde particulie ren, bedrijven en instellingen krijgen persoonlijk bericht. Wij voorzien u graag van de juiste infor matie. Daarom krijgen alle geregistreer- den vóór 1 april a.s. bericht in de vorm van een eindnota. U hoeft dus niet zelf contact met ons op te nemen. Er zijn drie mogelijkheden: 1Hebt u in 1999 al omroepbijdrage betaald voor 2000? Het door u te veel betaalde bedrag wordt u dan voor 1 april terugbetaald. 2. Bent u nog omroepbijdrage verschul digd over 1999 en/of voorgaande jaren, dan krijgt u van ons een nota met daar op het nog verschuldigde bedrag. U dient dit bedrag volgens de wettelijke regels alsnog te betalen. 3. Ten slotte is het ook mogelijk dat u niets meer hoeft te betalen, maar ook niets terugkrijgt. Ook dan krijgt u van ons bericht. Wij hopen u hiermee voldoende te heb ben geïnformeerd. <3 omroep bijd ragen den haag maurice wilbrink Willem Vermeend vindt van zichzelf dat hij eigenlijk altijd Kamerlid is gebleven. Maar waag het als Kamerlid niet hem flink dwars te zitten. „Hij wordt dan een narrig heerser, die niet lastig gevallen wil worden." Zo typeert Groen- Links-Kamerlid Kees Vendrik hem. Staatssecretaris Vermeend, sinds 1994 verantwoordelijk voor de fiscaliteit, verdedigt de ze week zijn belastingherzie ning. Vriend en vijand aan het Binnenhof hebben respect voor de soevereine wijze waarop hij dit politiek gevoelige en com plexe dossier door de Tweede Kamer heeft geloodst. Een bete re kandidaat voor zo'n klus schiet niemand snel te binnen. Vendrik, een soms felle oppo sant van Vermeend: „Hij is po litiek slim en hij staat volstrekt boven de materie." Bibi de Vries, belastingwo'ordvoerder van de WD: „Willem heeft een flinke overtuigingskracht. Ver baal is hij echt uitstekend en hij heeft een grote daadkracht." Vermeend heeft de afgelopen weken zeer veel van zichzelf en zijn departement gevraagd. En kele tientallen ambtenaren draaien nu ook veel nachtelijke uren om de staatssecretaris te bedienen. Zelf vindt hij dat vol strekt normaal. Op kritiek dat de behandeling van het belas tingplan erdoor wordt gejast, reageert hij zeer korzelig. „Ver meend heeft nou eenmaal een erg hoog tempo. En wie dat niet kan bijbenen, laat hij dat voe len", zegt een van zijn assisten ten. Inderdaad hangt hij dan graag even het Kamerlid uit: „Toen ik als parlementariër de Oort-belastingoperatie deed, begin jaren '90, moest ik ook doorwerken." De enorme druk die de staats secretaris heeft gezet op de Ka mer en zijn departement kent risico's. Dat bleek toen Financi en moest erkennen dat het een pijnlijk rekenfoutje had ge maakt met betrekking tot de 'kinderkorting'. „Daar baalt Willem van", klinkt het in zijn omgeving. Want de afgelopen dagen nam de werkdruk zulke vormen aan dat zelfs Vermeend niet meer in staat was alle stukken van zijn ambtenaren eigenhandig te checken. Tot dan toe was hij er den haag anp De regering kan het nieuwe belastingstelsel vrijwel ongewijzigd door de Tweede Kamer loodsen. Wel wordt het stelsel aange past om mensen met kinderen tegemoet te komen. PvdA, WD en D66 willen dat een deel van de arbeidskorting, die gaat gelden voor alle werkenden, wordt omgezet in een 'combinatiekorting' van 220 gulden voor mensen die een be taalde baan combineren met zorg voor kinderen tot twaalf jaar. PvdA en D66 willen bovendien dat er een kinderkorting van ten hoogste 180 gulden komt, die afhangt van de hoogte van het in komen. Dat is tegen het zere been van coalitiegenoot WD, die vindt dat er al genoeg gebeurt om inkomensverschillen te ver kleinen. GPV en RPF steunen deze wijziging, maar het is nog niet duidelijk hoe andere oppositiepartijen zich opstellen. PvdA-Kamerlid Bos nam alvast een voorschot op verdere las tenverlichting in de toekomst. Volgens de PvdA'er moeten ge handicapten en chronisch zieken tegemoet worden gekomen in hun bijzondere lasten. Hij kreeg daarvoor steun van CDA en de kleine christelijke fracties. prat op gegaan dat geen passa ge in de schriftelijke stukken van Financiën over het belas tingplan aan zijn oog was ont snapt. „Hij heeft die vele hon derden pagina's fiscale teksten van de kant van het departe ment gelezen en in de kanüijn van commentaar voorzien. He le delen ervan heeft hij zelf ook geschreven", weet een ambte naar. Vermeend heeft dan ook beruchte woede-aanvallen als hij merkt dat zijn aanmerkin gen niet in de definitieve tekst zijn opgenomen. „Maar geluk kig duurt dat maar vijf minuten. Daarna is hij vergeten waarom hij boos was." Een ambtenaar met een slimme fiscale oplos sing voor een probleem kan trouwens ook rekenen op een compliment van de staatssecre taris. Een succesvolle afronding van de belastingherziening zal zijn toch al niet kleine ego nog gro ter maken. „Vermeend is super- gecharmeerd van zichzelf', zegt een van zijn voormalige mede werkers. „Hij gunt de Kamer niet de eer om zijn wetsvoorstel ingrijpend te wijzigen. Hij wil de herziening helemaal op zijn naam brengen. Dat streelt zijn ijdelheid", concludeert CDA- woordvoerder Reitsma. Hoe ijdel hij is, bleek ooit toen Vermeend in het tv-programma Breekijzer oog in oog kwam te staan met de agressieve Pieter Storms, die het gewapend met een camera opnam voor een klagende belastingbetaler. Ver meend, die bereid bleek tot een deal, werd door Storms uitge roepen tot populairste politi cus. „En met die titel heeft hij nog een tijdje echt glunderend rondgelopen", zegt een oud ambtenaar. Kritiek kan hij echter na zestien jaar in de Haagse slangenkuil nog steeds slecht verdragen. „Dat is zijn kwetsbare kant. Hij voelt zich soms aangevallen en vergeet dan dat het een politiek spel is", zegt Vendrik. „Hij kan moeilijk zijn ongelijk bekennen. Vermeend is erg gevoelig voor kritiek van de samenleving", denkt Bibi de Vries. Zo oordeelde Vermeend bikkel hard over de kritische brief van een groep hoogleraren met be trektóng tot de nieuwe heffing op vermogen, aan de voor avond van het marathondebat van deze week. „Zijn reactie was echt arrogant en aanmati gend. Ik denk dat hij het gevoel had dat zijn fiscale vriendjes, want dat fiscale wereldje is heel klein, hem te grazen namen. Maar, zo relativeert Vendrik, „dat is nou eenmaal het fiscale beest in hem dat ongegeneerd voortraast." eugdbende in Alkmaar opgepakt maar De politie zegt een jeugdbende te hebben opgerold e het afgelopen jaar een woonwijk in Alkmaar terroriseerde. >groep bestond uit achttien jongens van tussen de 12 en 18 hi ar. Zij zouden 42 misdrijven hebben gepleegd, waaronder efstal, beroving, vernieling, brandstichting, bedreiging en af- rsing. De verdachten hebben meer delicten bekend, maar de- zaken zijn buiten het onderzoek gebleven omdat er geen ngifte van is gedaan. msterdam voor zelfstandig GVB iri kterdam De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond at ingestemd met de externe verzelfstandiging van het ge- eentevej-voerbedrijf (GVB). Van de collegepartijen stemde al- in GroenLinks tegen. Die was voorstander van interne verzelf- indiging. Het door de raad genomen besluit is nog maar een incipebesluit. Verantwoordelijk wethouder G. ter Horst heeft sgezegd het bedrijf niet te verkopen als er geen rijksbesluit mt over verplichte privatisering. efibrillator in auto soms toegestaan u haag Mensen bij wie een apparaatje is geïmplanteerd om rtritmestoornissen te verhelpen, kunnen in sommige gevallen ch veilig autorijden. Dit schrijft de Gezondheidsraad in een ivies aan minister Netelenbos van verkeer en waterstaat, dat at; iteren is uitgebracht. Nu nog mogen mensen met zo'n 'defi- lator'niet autorijden. Hartpatiënten die slechts een kleine ns hebben op een stoornis, kunnen volgens de Gezondheids- id wel in een personenauto of op een motor rijden. elefoonstoring treft Eindhoven idhoven Het telefoonverkeer in Eindhoven en omgeving is teren enige tijd getroffen geweest door een storing. Een cen- le in de stad had het begeven, waardoor mensen in veel ge len niet interlokaal konden bellen. Ook het centrale alarm- unmer van de politie bleek moeilijk bereikbaar. De storing - rond het middaguur voorbij, aldus KPN Telecom. beien dood na eten taxus i^vERSUM Twintig drachtige koeien en een stier zijn gestorven Rhet eten van zeer giftige taxusstruiken in het natuurgebied rsterwold ten zuiden van Zeewolde. De Dierenbescherming imt de zaak hoog op en stelt een eigen onderzoek in om vast stellen of er sprake is van nalatigheid. De koeien zijn eigen- m van een veehouder in zuidelijk Flevoland. „De boer is be- orlijk aangeslagen. Het waren niet zomaar koeien, maar fok- Heel triest", aldus woordvoerder Kuiper van Staatsbosbe- ir, eigenaar van het Horsterwold. De boer had een overeen- l&nst met Staatsbosbeheer om zijn dieren in dit jonge bos te en grazen. Het is de eerste keer dat dieren vergiftigd raken op reinen van Staatsbosbeheer. Deze grootste grondbeheerder Nederland laat jaarlijks 130.000 dieren op zijn terreinen jzen. (ulp voor asbestslachtoffers Het juridische leed waar veel asbestslachtoffers mee naken krijgen, is verleden tijd. Mensen die een dodelijke rm van kanker hebben gekregen door met asbest te werken, |even voortaan niet meer van rechtszaal naartechtszaal om p schadevergoeding te krijgen. Ze kunnen sinds gisteren te- cht bij een instituut voor asbestslachtoffers. Het is de bedoe- g dat het instituut bemiddelt tussen asbestslachtoffers en li oud-werkgevers. Asbestslachtoffers die in het gelijk worden jsteld, krijgen 90.000 gulden aan smartengeld. Is hun werkge- I onvindbaar of failliet, dan krijgen ze van de overheid 35.000 lden schadevergoeding. Kamer akkoord met plan studiehuis Staatssecretaris Adelmund (on derwijs) heeft niet gezwabberd rond het studiehuis, maar slechts bijgestuurd, vindt ze zelf. En de studiehuisplannen die er nu liggen, dus algemene natuurwetenschappen en bui tenlandse talen, zullen de ko mende drie jaar niet meer ver anderen, zo beloofde de staats secretaris gisteren de Tweede Kamer. Die ging zonder morren akkoord, al oogstte Adelmund wel kritiek voor de manier waarop zij eerder ingreep om de werkdruk van scholieren te verlichten. De scholen waren eind vorig jaar woedend op Adelmund. In haar haast om demonstrerende scholieren tegemoet te komen, schoof zij de hete aardappel van het overladen lesprogram ma snel op hun bordje, vonden zij. De scholen mochten zelf uitmaken of ze de nieuwe vak ken algemene natuurweten schappen (ANW) en onderde len Frans en Duits degradeer den tot keuzevak. Zo werden ze gedwongen te tóezen tussen hun leerlingen of hun leraren. Adelmund gaf toe dat zij 'for meel' niet had overlegd met de onderwijsorganisaties over haar gewraakte plannen. Voor die bekentenis had de geplaagde staatssecretaris wel erg veel woorden nodig. Adelmund be toogde dat ten onrechte 'het beeld is ontstaan' dat zij 'ge zwabberd' heeft. Zij heeft alleen maar bijgestuurd, zei ze. Als zij méér tijd had genomen, had ie dereen haar een gebrek aan lei derschap verweten, weet Adel mund zeker. Ze complimen teerde zichzelf met het uitein delijke resultaat. „In korte tijd is er een goed plan gekomen." Maar de 'studiehuis-soap' is waarschijnlijk nog lang niet ten einde. Een dinsdag verschenen rapport van het procesmanage ment voortgezet onderwijs (PMVO) wijst op structurele mankementen van het studie huis waaraan het huidige pak ket van Adelmund weinig ver andert. Door de komst van meer vakken hebben leraren minder lesuren voor hun vak, terwijl ze tegelijk aan meer klas sen les moeten geven. Dat bete kent dat ze hun leerlingen vaak slecht kennen en dat het nakijk- werk zich opstapelt. meteren De laatste voorbereidingen zijn getroffen. Met een gekantelde caravan barricadeerden de krakers de toegang tot een van de huizen die vandaag zou worden ontruimd om plaats te maken voor de Betuwelijn. De krakers proberen de aanleg van de spoorlijn zo lang mogelijk te vertra gen, maar het gebruik van geweld zeggen ze scherp af te keuren. Ze zullen ook geen actief verzet bieden tegen de politie, hebben ze gezegd. FOTO GPD MARC VAN DER KORT °N-topman wijzigt straatnaam [-topman W. Dik heeft itnaam Maanplein waaraan nieuwe Haagse hoofdkan- staat, eigenhandig omge- pt in 'Telecomplein'. En dat op alle correspondentie n. „Eigenmachtig optre- moppert een woordvoer- van de gemeente. „We hëb- nooit een officieel verzoek laamswijziging ontvangen" )e gemeente heeft voor ons ied de namen Maanplein, ulusstraat en Saturnusstraat bedacht. Drie verschillende adressen is erg onpraktisch en de logica van die namen is ook wat onduidelijk", zegt perschef Marinus Potman. „Bovendien zijn we de enige bewoner van het Telecomplein, dus niemand heeft er last van." Met PTT Post heeft Dik het inmiddels gere geld dat de post keurig wordt bezorgd op Telecomplein 5. Overigens mag Aegon het Haagse Mariahoeveplein bin nenkort wel officieel Aegon- plein noemen. schiphol richard mooyman Milieu- en bewonersgroepen zijn blij met de hulp van de So cialistische Partij bij het organi seren van acties tegen Schiphol. Maar van actiemoeheid in de eigen gelederen is geen sprake, zeggen ze, al is dat wel gesugge reerd door het SP-Kamerlid Van Bommel. De SP heeft tientallen milieu- en bewonersorganisaties uitge nodigd voor overleg over nieu we protesten tegen de groei van Schiphol. Tijdens deze bijeen komst wil de SP de actiebereid heid peilen. De politieke partij wil volgens Van Bommel zelf het voortouw nemen bij het or ganiseren van demonstraties en een volksraadpleging. „Het is prima dat Van Bommel ons probeert op te porren", aldus woordvoerder Wijnhoven van Milieudefensie. „Wij juichen het toe als anderen ons de hel pende hand toesteken. Maar er is bij ons geen sprake van actie moeheid. Ook zal de SP niet de leiding overnemen. We zijn heel goed in staat om samen te werken." Wijnhoven erkent wel dat de milieugroep in een dipje zat na het mislukken van het TOPS- overleg over de toekomst van Schiphol. Door deelname aan het 'groene poldermodel' heeft de milieubeweging lang gepro beerd haar invloed via overleg te doen gelden. „We waren te leurgesteld dat dit is mislukt. Maar we gaan door met actie voeren." Het Platform Leefmi lieu Regio Schiphol laat even eens weten dat de acties tegen Schiphol worden voortgezet. „Maar er zijn natuurlijk best mensen die na tien jaar moe zijn en het tijd vinden om eens iets leuks te gaan doen", zegt woordvoerster Ebbers. Zij noemt de hulp van de SP fan tastisch. De Haarlemmermeerse actie groep De Baanbrekers broedt op plannen om onteigening van het Bulderbos tegen te houden. Het bos staat gedeelte lijk op grond die nodig is voor de aanleg van de vijfde baan. „Er zal zeker verzet worden ge pleegd", aldus woordvoerster Roset. De drie organisaties zijn niet bang dat de acties door de be moeienis van de SP een onge wenst politiek tintje krijgen. „We leveren ons niet uit aan de SP", zegt Wijnhoven. „We wer ken ook samen met afdelingen van GroenLinks. Verder zijn er PvdA-afdelingen die een boom bezitten in het Bulderbos. Schiphol is nu eenmaal een po litieke kwestie." STEVENHAGEN afgeschaft Wat betekent voor u IKI Tfc. TOÊKO/yisr Hoeft 7e VLOWTERMq Mier wx- naa? J M?e£|AW te u>m\ - HD AAN PAN IN 2 ION ÈlfclBN LANV 2ICH AAN/yiaPÊN VOCÊ AM mWMKZ lEEfeR. Z07AT HlO AAN WOAtGXl v mvsz 6i J warts- OPÉRATIES IN 2'M //v 0N\itiLieie vAfeftAuP 0,WS7Af 2AT Ef ACHIEK W fLAHNS-Jfc WW {OTEN- UWVEfcC V IN MIW' Kans op borstkanker stijgt door gebruik Steeds meer vrouwen in de overgang gebruiken hormo nen om de vervelende 'bijwerkingen' daarvan te onder drukken. Vooral de combinatie van oestrogeen en proge- stageen wordt vaker voorgeschreven. Behandeling met alleen oestrogeen stijgt minder. Beide therapieën vergro ten de kans op kanker als ze jaren achter elkaar worden gebruikt. Tussen 1994 en 1997 steeg het aantal voorschriften voor ge combineerde hormonen van 94.000 naar 154.000. Dat is een stijging van meer dan vijftig procent. Zowel de combinatie therapie als alleen oestrogeen wordt gebruikt om klachten tij dens de menopauze tegen te gaan, zoals opvliegers en slaap problemen. Maar ze worden soms ook voorgeschreven om gezondheidsklachten later in het leven te voorkomen, zoals botontkaltóng. Volgens arts-epidemioloog Moerkerk van het Academisch Medisch Centrum in Amster dam valt uit de cijfers niet af te leiden hoeveel vrouwen de hor monen gebruiken, en al even min hoe lang. Maar aangezien het gebruik van hormonen veel sterker is gestegen dan het aan tal vrouwen tussen de 45 en 64 jaar, is volgens haar zeker spra ke van een flinke stijging. Het gebruik van hormonen is niet omstreden, maar bij lang durig gebruik wel. Bekend was al dat lang gebruik van alleen oestrogeen de kans op borst kanker met twintig procent ver groot ten opzichte van vrouwen die niets gebruiken. Nieuw is dat bij de combinatie van oes trogeen en progestageen de kans nog groter wordt: veertig procent. Dat blijkt uit Ameri kaans onderzoek dat deze week is gepubliceerd. Dat is volgens Moerkerk on gunstig, omdat de combinatie therapie nu meer wordt ge bruikt juist wegens het risico op baarmoederkariker van alleen oestrogeen. „Dat wordt alleen nog voorgeschreven bij jonge vrouwen bij wie de baarmoeder en eierstokken zijn verwijderd om de vervroegde overgang te stoppen." Volgens Moerkerk zijn artsen in Nederland terughoudender met voorschrijven dan hun Amerikaanse collega's. „In Ne derland schatten we dat veel vrouwen al binnen twee jaar stoppen. Zeker weten doen we het niet, want er wordt niet veel onderzoek naar verricht." Vol gens haar kunnen vrouwen wel tien jaar lang overgangsklach- ten hebben.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5