Leidsch üi Dagblad winter Actie taxichauffeurs loopt uit op veldslag «IKflB Jazz in Leiden met dertig kilometer per uur Reddingspoging mislukt Franse Elf erkent betalingen in verband met overname Leuna Van Kemenade wil 'morele' vergoeding Dossier van Warmondse blijft zoek IDERDAG 27 JANUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42219 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 loneel ligtnack- tallykoning' der Kooij 16 Bedrijfsleven in Katwijk mag leerlingen niet van school halen 17 'Wildparkeerders' teisteren omgeving Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp 23 Davenport geeft idool Capriati geen enkele kans Meligheid en metal van Band zonder Banaan in het LVC id in vliegtuig eanimeerd emanning van een Trans- oestel heeft gisteren tij een vlucht naar Tenerife Ihulp verleend aan een 2- jongetje. Volgens een dvoerster van Transavia pte het kind met ernstige ihalingsproblemen en schijnlijk een hartstil- I. Het toestel kreeg voor bij de landing op het va- -eiland. De toestand van ind is stabiel. :ste opname latra gevonden Frank Sinatra-museum in Amerikaanse Hoboken in het bezit van uniek riaal: de eerste solo-op- van Sinatra. De twee ;eleden overleden Sinatra 'Roses of Picardy" in vast op een aluminium Hij wordt slechts bege- door Walter Costello op rdeon. Diens weduwe de plaat te hebben. by gestikt door cémonballetje merika is een baby van maanden gestikt door een monballetje dat een an- ind van het gezin bij de iod-keten Burger King gekregen. Vorige maand op soortgelijke wijze al een kind om het leven. :ide gevallen kwamen de xen om doordat het uit- ipte balletje vast was ko- te zitten op hun gezichtje, mond en neus bedekte, er King riep de balletjes vorige maand al terug. ite afschrijving nt vaak voor op de vier Nederlanders dat er wel eens geld van bank- of girorekening afgeschreven, zonder daarvoor toestemming is ten of de machtiging is ikkeerd. Uit onderzoek de Consumentenbond ook dat veel bedrijven inisch of via internet aan litigingen proberen te ko- hoewel dat niet mag. er hormonen lens menopauze meer vrouwen gebrui- hormonen om de meno- zo goed mogelijk door imen. Het risico op borst- er neemt echter door het nik daarvan sterk toe, ze- naarmate de hormonen tr worden gebruikt, ia 5 MDAAG 24 PAGINA'S •nland nland wren Kunst omie De borrelbus had weer de vaste ingrediënten voor de gemotoriseerde trek van drenkplaats naar drenkplaats. foto taco van der eb leiden len. De laatstgenoemde gele genheid was zo dichtbevolkt De Jazzy Rabbits, Lex Cats, veel dat een bezoek aan de bar haast bier en dito goede zin. De bor- een survivaltocht met onzekere relbus had weer de vaste ingre- afloop werd. In Het Kaisertje diënten voor de gemotoriseerde speelden de Jive Kings die om trek van drenkplaats naar half elf begonnen in plaats van drenkplaats. Gisteravond was negen uur. „Omdat de gitarist weer de 'Connexxion Kroegen- examen had." De sfeer was er tocht' van de Leidse Blues niet minder om. Dixieland tot Jazzweek. Drie bussen reden het gaatje was er in De Brande- kris-kras door de Leidse bin- rij, funk van de Bacchus huis- nenstad om de afstand tussen band en Smartkappenkoor de ruim vijftig deelnemende Leedvermaak in Café van Mei bars en bands zo klein mogelijk ze. Wie zegt dat het allemaal te maken en zo de benen van jazz moet zijn? Degenen die er de kroegenloper te sparen. Van genoeg van hadden op eigen de betrekkelijke stilte in café De benen te staan, konden nog al- Tregter bij het optreden van tijd zitten op het openbaar ver- Vijf op de Schaal van Rigter' tot voer-skai en met zo'n dertig ki- het afgeladen L'Esperance waar lometer per uur genieten van Dolf del Prado en zangeres Dai- een scheurende banjosolo en sy Bell de glazen deden rinke- evergreens. Politie Amsterdam verricht vijftien arrestaties Uit protest tegen de arrestatie van zes taxi chauffeurs hebben gisteravond enkele honder den taxichauffeurs in Amsterdam op grimmige wijze gedemonstreerd. De Mobiele Eenheid voerde charges uit in de Warmoesstraat. Daar probeerden honderden chauffeurs het politie bureau met grof geweld binnen te dringen, omdat een van de gearresteerde collega's daar sinds gisterochtend vast zit. In totaal heeft de politie gisteren vijftien arrestaties verricht en vijf taxi's in beslag genomen. amsterdam anp gpd Enkele verdachten zijn vanoch tend weer op vrije voeten ge steld. Vijf andere arrestanten die 's avonds in de boeien wer den geslagen, zitten nog vast. Het gaat om twee taxichauf feurs en drie buitenstaanders die zich bij de actie hadden aangesloten. De De demonstratie, die aan vankelijk rustig verliep, esca leerde toen de stoet bij bureau Warmoesstraat arriveerde. 'Bertje vrij, Bertje vrij', scan deerden de chauffeurs, daar mee doelend op een collega die volgens hen ten onrechte is op gepakt. Op het Damrak zette de politie het waterkanon in om actievoerende chauffeurs uit een te drijven. Op enkele kleine opstootjes na wist de politie daar de zaak onder controle te houden. ME'ers houden een Rotterdamse taxi chauffeur in de houd greep, nadat hij zich verzette tegen zijn ar restatie op de par keerplaats bij de RAI in Amsterdam, foto pvw akke van eck De politie in Amsterdam ver keerde in opperste staat van pa raatheid. Het hele centrum was afgezet, waardoor een grote verkeerschaos in de stad ont stond. Met drie pelotons Mo biele Eenheid, diverse arrestan tenwagens en een helikopter die over het centrum van de stad rondcirkelde, moest de strijd in de kiem worden ge smoord. In huizen van bewa ring waren extra plaatsen gere serveerd. Eerder op de dag had de poli- of en Samenleving irek van de Dag 13,15,16,17,18 jvende Lezers20 Rijksweg Nil toch vierbaans hazerswoude marieta kroft Rijksweg Nil tussen Alphen en Zoeterwoude is met ingang van vanmiddag een vierbaansweg. Rijkswaterstaat is vanochtend begonnen met het weghalen van de pylonen en het aanpas sen van de belijningen aan de Alphense en de Zoeterwoudse kant. De 28 kilo zware pylonen die over acht kilometer aan beide kanten van de weg stonden, verhinderden automobilisten dat ze Vein vier banen gebruik maakten. De reden: de vereiste procedure om van Nil een vierbaansweg te maken, was nog niet afgerond. Deze situatie leidde sinds de openstelling van de weg, op 16 december, tot veel onbegrip bij automobilis- ten, bedrijfsleven en betrokken gemeenten. De onverwacht snelle open stelling van vier banen kwam naar aanleiding van het bezoek van minister Netelenbos aan Alphen gisteren. Ze droeg Rijks waterstaat op nog deze week vier banen open te stellen voor het verkeer. Deze besloot van ochtend gelijk aan het werk te gaan. „Het weer was goed, dus waarom zouden we wachten tot vrijdag", zegt projectmana ger P. Rongen van Rijkswater staat. Het kan nog wel twee jaar du ren voordat de vereiste proce dure om de Nil officieel vier baans te maken, is afgerond. Rotterdam In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is gisteren een olifantje doodgeboren. Volgens een woordvoerster wilde het hart van het dier niet op gang komen. De moeder is de 14-jarige Douanita. Direct na de geboorte probeerde ze nog een kwartier lang samen met de olifan ten Irma en Jasmin haar jong te redden via 'slurf op mond beademing'. De pogingen bleven zonder resultaat. Moeder Douanita heeft haar naam te danken aan het feit dat ze in 1988 door de douane in een container in de Rotterdamse haven werd gevonden. De vader van het dode jong was stier Ramon. Die viel onmiddellijk nadat hij Douanita in april 1998 had gedekt, dood neer. De 27-jarige stier bleek te zijn overleden aan een hersenbloeding. foto anp rob doolaard Gerrit Komrij eerste 'Dichter des Vaderlands' rotterdam gpd Ook Duitse ex-staatssecretaris ontving geld Sale! ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, we voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen. Kiste meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! mbachtsweg Hoewel hij het predikaat 'een beetje zwaarwichtig' vindt, is Gerrit Komrij (55) de komende vijf jaar Nederlands eerste 'Dichter des Vaderlands'. Naar voorbeeld van de 'poet laurea te' in Engeland en de VS zal hij belangrijke nationale gebeurte nissen in een gedicht van com mentaar voorzien. Komrij, 'gastdocent aan de Leidse univesiteit, werd gister avond tijdens de eerste Avond van de Nederlandse Poëzie als 'Dichter des Vaderlands' inge huldigd door Tweede-Kamer voorzitter Van Nieuwenhoven. Pagina 19: 'Dichter des Vader lands' Komrij wil geen Gerrit de Zwijger worden parus-rome dpa-gpd De voormalige directeur van Elf Aquitaine, Phi lippe Jaffre, heeft gisteren bevestigd dat de Fran se oliemaatschappij in 1992 zo'n 85 miljoen mark heeft betaald in verband met de overname van de Oost-Duitse raffinaderij Leuna. Hij ging niet in op berichten dat het geld bestemd was voor de verldezingskas van de Duitse CDU. Volgens Jaffre is het geld overgemaakt op reke ning van het bedryf Nobleplac in Liechtenstein. Dat was eigendom van een Franse zakenman die als tussenpersoon optrad bij de overname. Fran se en Duitse media meldden afgelopen weekein de dat de Franse president Mitterand kanselier Kohl indertijd 'in het belang van Europa' zo'n 85 miljoen mark had doen toekomen om hem te steunen tijdens de verkiezingscampagne. Het geld zou afkomstig zijn van Elf-Aquitaine. Gisteren werd ook bekend dat de voormalige VRAGEN Sportverkiezing vari de eeuw toch niet zo vreseli slaapve Advocaat Hennie eist geld van staat amsterdam anp De advocaat van Hennie van Doeselaar dient een schade claim van zes ton in bij de Staat der Nederlanden. Volgens raadsman Knoops heeft de staat nagelaten ervoor te zorgen dat Van Doeselaar in Turkije een eerlijk proces kreeg. Knoops stelt dat het openbaar ministerie in Almelo en de poli tie Twente al in 1998 over gege vens beschikte waaruit zou blij ken dat Van Doeselaar - en ver moedelijk ook zijn echtgenote - is misbruikt door drugshande laren. Knoops vindt dat het OM die informatie had moeten doorsturen naar Turkije. Pagina 2: 'Hennies' krijgen nog heel wat te verwerken HET WOORD IS AAN John Dewey Een zo scherp mogelijk om lijnd probleem is al half op gelost. toenemende bewolking 479o 7V8o 478» Öpg 80% 70% 40% «ïwwschiio 10% 20% 30% tie zes chauffeurs aangehouden die worden verdacht van oprui ing, plannen voor het in brand steken van autobussen, openlij ke geweldpleging en zware mis handeling. Ook worden ze ver dacht van deelname aan een criminele organisatie met als doel taxi's te vernielen van con currerende ondernemingen. De chauffeurs zijn aangehouden op grond van het omstreden wetsartikel 140 dat deelname aan een criminele organisatie verbiedt. den haag gpd Grootste deel joods bezit teruggegeven „Waarmee niet gezegd is dat 100 miljoen te weinig is terug gegeven. Dat kan meer, maar ook minder zijn geweest", schrijft Van Kemenade. Andere onderzoekers, zoals de Ameri kaanse Helen B. Junz, komen overigens tot hogere bedragen. Belangrijk punt van kritiek op het toenmalige landsbe stuur en de samenleving als geheel is dat deze er in 1945 en later onvoldoende doordron gen zijn geweest van de ver schrikkingen die de joden zijn aangedaan. Alleen al daarom had snel en efficiënt moeten worden gehandeld. In plaats daarvan werd vaak legalistisch en bureaucratisch gereageerd, waardoor de terugkerenden het gevoel kregen kil te worden behandeld. Op een congres in Zweden erkende premier Kok gisteren dat de overheid wat dat betreft schromelijk tekort is geschoten. Volgens Van Kemenade heeft het overheidshandelen geleid tot onbillijke of onrecht vaardige consequenties. Het past de regering daarom om 'op morele gronden' alsnog een kwart miljard beschikbaar te stellen. Pagina 2: Commentaar Het overgrote deel van het in de oorlog geroofde joodse bezit is na de oorlog teruggegeven. On danks kritiek op de uitvoering van het rechtsherstel gelooft de commissie-Van Kemenade dat de regering de restitutie zorg vuldig voorbereidde en inricht te. Uiteindelijk bleek de uitwer king 'organisatorisch gebrekkig' en duurde mede daardoor te lang. Als een 'morele tegemoetko ming' adviseert de commissie de regering om een kwart mil jard gulden in een speciaal fonds te storten. Dat geld moet besteed worden aan collectieve en individuele uitkeringen. De bestemming van het geld moet worden overgelaten aan de joodse gemeenschap. Dat zijn de belangrijkste aan bevelingen van de commissie die sinds maart 1997 heeft on derzocht hoeveel bezittingen de joodse gemeenschap in de oor log is kwijtgeraakt, en hoeveel uiteindelijk is gerestitueerd. Op basis van globale schattingen constateert de contactgroep dat ten minste voor een miljard gulden is geroofd, en dat de te ruggave 900 miljoen bedroeg, in guldens van toen. Duitse staatssecretaris van defensie, Agnes Hür- land-Büning, in het begin van de jaren negentig zo'n 630.000 gulden van Elf Aquitaine heeft ont vangen. Zij kreeg dat voor adviezen bij de over name van Leuna. Hürland-Büning gold als ver trouwelinge van Kohl. Na Frankrijk wordt nu ook Italië genoemd in het rijtje betrokkenen bij het Kohl-schandaal. Niet uitgesloten wordt dat Italiaanse corruptie schandalen 'een Europese dimensie' hadden. Giacomo Migone, voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandse zaken, schrijft dit in het linkse dagblad l'Unitd, nadat de advocaat en de zoon van de vorige week overleden oud-premier Craxi het bestaan van een dergelijk netwerk had den gesuggereerd. Craxi's zoon voorspelt dat zijn vaders schrifte lijke nalatenschap explosief zal blijken. Hij sug gereert dat democratische partijen niet zonder 'geheime fondsen' konden bestaan. den haag/warmond afke van der toolen In 1996 overleed een 20-jarige Warmondse na een ongeluk op de Landscheidingsweg in Den Haag. Nu, bijna vier jaar later, is het dossier voor haar ouders en vriend letterlijk nog niet geslo ten. De processtukken van de zaak tegen de veroorzaker van het ongeluk zijn volgens hen zoek. De zaak is om die reden geseponeerd. Tweede-Kamerlid Kalsbeek heeft hierover gisteren vragen gesteld aan minister Korthals van justitie. De ouders van de overleden vrouw hebben in november aan Korthals een brief gestuurd die de aard heeft van een nood kreet. „Aan wie moeten we ons verhaal anders kwijt dan aan u? Het is om moedeloos van te worden. Ondanks alle emoties en ten koste van onze energie willen wij, zonder haatdragen de gevoelens overigens jegens de gedaagde, de wanorde die er hoogstwaarschijnlijk bij het Ar rondissementsrechtbank heerst, aan de orde stellen", schreven zij. De zaak was geseponeerd, omdat de termijn was verstre ken waarbinnen het dossier bij de rechtbank moet zijn. Het openbaar ministerie heeft laten weten dat ze kunnen proberen de zaak heropend te krijgen, maar dat zoiets zelden lukt. PvdA-kamerlid Kalsbeek wil van de minister weten hoe het komt dat het dossier zoek is, niet alleen in papieren, maar ook in digitale vorm. Ook wil ze horen of justitie voldoende zijn best heeft gedaan het dossier boven tafel te krijgen. Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.laldschdagblad.nl "712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1