Alphense primeur met oefentruck Rijn Veenstreek 'Bungalowpark' wordt Landgoed Hooge Bun Jacobswoude moet wachten op Pronk Een dag uit het leven van de stapelwagen Buurtsuper wil graag naar Hooge Burch Netelenbos zwicht bezoek aan Alphei 'Adegebied koester als eigen achtertuin DONDERDAG 27 JANUARI 2000 Weer thuiskunstbeurs in Avifauna alphen aan den run De Alpha Creatiefbeurs is terug in Avifauna. Op veler verzoek organiseert A. Noppeneij na twee jaar van af wezigheid op zondag 6 februari weer de zogenoemde 'thuis kunstbeurs' voor hobbyisten. Ruim vijftig deelnemers expose ren met keramiek, tiffanyglas, speksteen, naald- en papierkunst, zijdeschilderen, houtbewerken, Venetiaanse maskers, droog bloemcollages, pergamo, sieraden etc. Bezoekers kunnen zien hoe de kunstwerken worden gemaakt en eventueel iets kopen. De beurs is van 10.30-17 uur. De toegangsprijs bedraagt 6 gul den, of 3 gulden voor kinderen tot tien jaar. Informatie voor whiplashpatiënten alphen aan den run Voor slachtoffers van een ongeval die een whiplash hebben opgelopen is er op 3 februari een informatie bijeenkomst. De regionale afdeling van de Whiplash Stichting Nederland organiseert dan twee inloopuren (13.30-14.30 en 14.30-15.30 uur). Die zijn in de patiëntenontmoetingsruimte van het Rijnland Ziekenhuis in Alphen aan den Rijn. Patiënten en mensen uit hun omgeving kunnen er informatie krijgen en ervaringen uitwisselen over whiplash. Grootscheepse verbouwing zet complex voor gehandicapten jaren op z'n kop Fi Minister maakt eerste 'rit' De vakopleiding Transport en Logistiek in Alphen heeft een Nederlandse primeur: Trust 800, de eerste Europese opleidingssimulator voor vrachtwagenchauffeurs. Hij is bedoeld om chauffeurs in opleiding te laten ervaren hoe het rijden met een vrachtauto in zijn werk gaat. Op een groot videoscherm vóór de truck komt de weg voorbij met verkeerssituaties. Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat kwam gisteren voor de presentatie van de simulator naar Alphen en stapte in voor een proefrit. alphen aan den run* annette lameuer Netelenbos bekent helemaal geen ervaring te hebben met trucks. „Volgens mij zwalk ik een beetje over de weg", zegt ze gespannen. Bij de eerste ver keersdrempel slaat de motor af. De instructeur zegt dat ze best een beetje sneller mag rijden. Maar bij de volgende rotonde slaat de motor weer af. „Ik maak alle fouten die een mens kan maken", lacht ze tegen de instructeur, terwijl verslagge vers en televisieploegen haar rijkunst vasüeggen. Ondertussen vertelt directeur F. Vos van de vakopleiding dat jaarlijks zo'n 500 leerlingen de basisopleiding voor vrachtwa genchauffeur volgen. Een aan tal van hen komt terecht in de simulator. „Nu is het nog duur der dan een gewone rijles. Maar op den duur is het goedkoper. Je creëert allerlei verkeerssitua ties, ook rijden in bergen en sneeuw. Een simulator ver bruikt geen brandstof en is be ter voor de leefomgeving." Niet alleen chauffeurs in op leiding kunnen leren rijden in de simulator, ook ervaren chauffeurs krijgen bijscholing op de vrachtwagennabootser. De aanschafkosten bedragen een miljoen gulden. Als Nete lenbos o'pgelucht uit de cabine klimt wacht haar nog een ver rassing. Er is een beurs naar haar vernoemd. De Tineke Ne telenbos Trust Beurs geeft tien vrouwen de kans om gratis een opleiding te volgen als vracht autochauffeur. De campagne is bedoeld om meer vrouwen in het beroepsvervoer te krijgen. zwammerdam «saskia buitelaar Het wordt een immense opera tie, de verbouwing van de Hoo ge Burch. De paviljoens voor de 440 verstandelijk gehandicapte bewoners in Zwammerdam gaan de komende jaren één voor één tegen de vlakte. Tot 2007 staat de Hooge Burch op z'n kop en leven de gehandi capten in een bouwput. Maar ze krijgen er een moderne leef gemeenschap voor terug. Met een naam en een uitstraling die ook de Zwammerdammers uit het dorp moet lokken: Land goed Hooge Burch. Een achterhaald bungalow park. Directeur J. Snel kan de Hooge Burch anno 2000 niet treffender beschrijven. Op de plattegrond lijkt het alsof een kleuter heeft geprobeerd om met rechthoekige legoblokjes rondjes te maken. Het zijn tien wooncomplexen, verdeeld over vier paviljoens. Ertussen staan de bijgebouwen, zoals het Raadhuis, de sporthal, het Dorpshuis en de Speeldoos. Verboden Fiets- en voetpaden slingeren door het groen. Op hun grote driewielers zwenken de bewo ners er overheen. Auto's zijn verboden. Niet alleen uiterlijk, ook van binnen zijn de woningen een kwart eeuw na de bouw van Hooge Burch hopeloos verou derd. „In die tijd was het ge bruikelijk om veel gehandicap ten in één gebouw te stoppen. Nog steeds slapen sommige be woners met zijn zessen op een kamer", zegt Snel. Er is een prachtig onder gronds transportsysteem om maaltijden te vervoeren. „Maar daardoor zijn er geen gasleidin gen gelegd om bewoners zélf te laten koken. Je kunt blijven in vesteren in kleine vernieuwin gen, maar het wordt nooit ide aal." En dus gaat alles plat en heeft het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport 120 mil joen gulden uitgetrokken om de Hooge Burch opnieuw te bou wen. Als er aan het eind van dit jaar een tijdelijk onderkomen staat, kan het eerste paviljoen worden gesloopt en de nieuw- bouwd, zijn er versd Romeinse boten Ook nu kunnen we gee de grond in steken, zon archeologische dienst nek te krijgen." Het is zelfs de bedoe bezoekers of passantf een paar jaar een kop een broodje kunnen kri het terrein, zegt Snel, Steekterweg staat boerderij, die bij dit li hoort. Die willen we re en inrichten als cafett taurant, waar bewoners werken." De hopeloos verouderde 'bungalowpark'-huisjes van de Hooge Burch gaan allemaal tegen de vlakte. Er komt een moderne leefgemeenschap voor in de plaats. bouw beginnen. Ouders, personeel en bewo ners hebben meegepraat over de inrichting van het terrein. Directeur Snel en zijn collega J. Verheij (verantwoordelijk voor huisvesting) vinden het belang rijk om dat te benadrukken. Verheij: „In al het negatieve nieuws over de Hooge Burch van de laatste tijd gaat het ook steeds over de slechte commu nicatie. Die is te veel top-down, zogezegd. Maar dit proces is absoluut bottom-up verlopen." Zo komt er op aandringen van de ouders een gedeelte 'be schermd wonen' aan de achter kant van het terrein, waar be woners weinig contact hebben met verkeer en vreemde bezoe kers. Verder komt er een mane ge voor de gehandicapten en een camping voor hun ouders. Ook op de rest van het terrein is er veel aandacht voor de na tuur. Op die manier moet straks het nieuwe Landschap Hooge Burch een aantrekkelijk wan del- en fietsgebied zijn voor de inwoners van Zwammerdam. Ze kunnen er bijvoorbeeld de fundamenten van het Romein se castellum Nigrum Pullum FOTO HIELCO KUIPERS bekijken. De Hooge Burch is immers gebouwd op wat vroe ger een Romeinse haven aan de Rijn was, vertelt Verheij. „Toen hier 25 jaar geleden werd ge- Hechter Het contact tussen de naren en de gehani moet hechter worden verbouwing. Daarom terste rand van het ten worpen als een overg bied naar het dorp. F bedoeling om huizen handicapten te coni met bijvoorbeeld aan ningen voor ouderen. Verder komen er wef voor de gehandicapte bakker, supermarkt, een gezondheidscentra zowel bewoners van Burch als Zwammerc rechtkunnen. Volgens de plannenn de middenstand posil de ideeën. Of ook de woners warmlopen vi— intiemer contact, moei Het zal misschien ni lukken, is het uitgangsp de directie en het bestu het is de moeite waari proberen. zwammerdam De eigenaar van de enige buurtsuper in Zwammerdam, T. Ahoud, hoeft er geen twee keer over na te denken. Als hij het fi nancieel rond kan krijgen, verhuist hij over een paar jaar dolgraag naar de Hooge Burch. Zijn pand aan de monumentale Swadenburgerdam is veel te klein. In dit eerste jaar als nieuwe eigenaar heeft hij bovendien al een goed contact opgebouwd met de gehandicapten van de leefgemeenschap. „Ik bezorg de bood schappen voor bijna alle bewoners van de Hooge Burch. En sommigen komen het hier halen. Je moet er natuurlijk een beetje gevoel voor hebben. En niet moeilijk doen als ze iets willen terugbrengen dat hele maal niet bij mij is gekocht. Door zijn ervaring met een verstandelijk gehandicapt personeelslid is hij positief over het idee om bewoners in dienst te ne men. Zijn enige wens is dat de winkel zo dicht mogelijk bij het dorp komt te staan. „Anders verlies ik mijn vaste klanten." Bewoonster M. Reumérman van de Vin- kebuurt heeft de wandeling er gerust voor over. „Maar voor de oudere Dammenaren is het een nadeel als de buurtsupFi huist naai* de andere kant van d( weg", zegt ze. Ze heeft geen behoe^ meer contact met de Hooge-Burclt ners. „Maar als ik ze tegenkom in kei of op het sportveld maak ik een je. Ik zou er ook geen probleem mf| ben om in de toekomst bij hen kapper te gaan." Alleen over het cafetaria-restauri op het terrein moet verrijzen heeft twijfels. „Ze laten nogal eens wat Dat vind ik niet zo hygiënisch.' jacobswoude/den haag hans jacobs Zuid-Holland wacht op groen licht van minister Pronk (VROM) om Jacobswoude toe stemming te geven tot het bou wen van 15 extra woningen. Dit als compensatie voor medewer king aan de aanleg van de ho gesnelheidslijn. Gedeputeerde Van Ruijven-van Leeuwen WD-statenlid Huigen. Die (CDA) heeft dat gistermiddag vindt dat Jacobswoude snel ze- geantwoord op vragen van kerheid moet krijgen over de beloofde woningen. Van Ruijven moet de huizen weghalen uit een contingent dat de minister beschikbaar stelt. Huigen deed echter een andere oplossing aan de hand. Het provinciebestuur moet de woningen desnoods weghalen uit de aangrenzende Leidse re gio, als Jacobswoude zijn hui zen maar krijgt. Aandringen provincie en gemeenten In Slotplaat zoek, vervoerders beboet De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering beschrijft de Alphense transporteur Kees Bentvelzen de problemen die stapelwagens hem bezorgen. De veilingkar is niet te benij den. Transporteurs en kwekers slepen hem en zijn 300.000 col lega's het hele land door. Meermalen per dag wisselt hij van eigenaar. Aan het eind van de rit staat hij naakt en moe derziel alleen in een hoekje van de bloemenveiling in Aalsmeer. Als het even tegenzit zonder het kostbare slotplaatje en dan ben je als stapelwagen niets meer waard. De transporteurs moeten in dat geval boeten, want de veiling presenteert hun de rekening. Kees Bentvelzen kent het tries te lot van menige stapelwagen. De directeur van het gelijkna mige transportbedrijf op het ITC-terrein in Hazerswoude praat bijna liefkozend over de handzame 'winkelwagentjes' die kwekers en transporteurs veel sjouwwerk besparen. Hij trekt zich het lot van de karren des te meer aan, omdat elke vermiste of afgedankte stapel wagen hem geld kost. De scha de voor een ontbrekende slot plaat bedraagt 1650 gulden. Die boete brengt de veiling in Aalsmeer, de eigenaar van de wagens, een vervoerder in re kening als hij aan het eind van de rit geen slotplaat kan over handigen. Bentvelzen vindt dat niet te recht. Transporteurs zoals hij huren de stapelwagens van de veiling voor de individuele kwekers in den lande. Op die manier besparen zij hun een hoop sores. Maar door de on buigzame opstelling van veiling krijgen de transporteurs voor die service de rekening gepre senteerd. „Wij vervoeren per jaar zo'n 130.000 stapelwagens. Deze regeling kan mij zo'n 45.000 gulden kosten." De 43-jarige Alphenaar, die al dertien jaar zijn brood verdient met het sierteeltvervoer, vindt niet dat de transporteurs schuldig zijn aan de vermissing van karren of liever gezegd van slotplaten. „Want niet de sta pelwagen, maar dat plaatje is 1650 gulden waard. Soms laat een chauffeur die dingen op de veiling onbeheerd in een em mertje staan. Begrijpelijk, want de inhoud daarvan oogt veel minder kostbaar dan een dikke portemonnee. Maar iemand die kwaad wil kan de rechtma tige eigenaar van de slotplaten behoorlijk duperen. Dat wil nog niet zeggen, dat alle bijbe horende wagens ook inderdaad weg zijn. Laat de veiling maar bewijzen dat dat zo is. Wij wil len de bewijslast omdraaien. Zo lang de veiling bovendien geen waterdicht systeem heeft, Kees Bentvelzen: „De veilingkar voldoet, maar het slotplaatje (boven aan de kar) niet meer." willen wij niet op de zoekge- eens verzekeren tegen vermis- raakte slotplaten worden afge- sing. Zo worden wij gemangeld rekend. Wij kunnen ons niet door risico's waartegen wij ons niet kunnen indekken." Om uit de impasse te komen zoeken de verzamelde trans porteurs het hogerop. „Wij wil len dat de veilingtop en niet het middenkader, zich over de ze zaak buigt. Er moet een al ternatief komen voor dit verou derde en fraudegevoelige sys teem. De werkgroep slotplaten van onze vereniging VCSV wil wel meedenken, maar niet meebetalen. Wij betalen al huur voor de karren en zijn verantwoordelijk voor alles wat tijdens de rit gebeurt. Maar waar de karren op de kwekerij en blijven, onttrekt zich letter lijk aan onze waarneming. Wij rijden vaak in het donker. Het is ondoenlijk om kwekers 's nachts een formulier voor ont vangst van een stapelwagen FOTO HIELCO KUIPERS met slotplaat te laten onderte kenen. Eén ding staat voor Bentvelzen vast: de veilingkar moet blijven. „Het is een prachtige uitvin ding. Vroeger, zo'n 25 jaar gele den, moesten we alle bloemen los op planken in de auto la den. Wat dat betreft is er veel verbeterd." Bentvelzen beent nog één keer naar een lichtge wicht stapelwagen in zijn loods. Hij draait het wagentje alle kanten op en wijst daarbij op het slotplaatje aan de voor kant. „De kar voldoet nog steeds", mompelt hij, „maar het slotplaatje niet meer." hazerswoude tim brouwer de koning den haag/rijnwoude vervolg van voorpagina Was het bezoek van verkeers minister Netelenbos aan Al phen de reden voor de snelle actie om rijksweg 11 pylonen te verwijderen? Of gaf het de druk die de provincie Zuid-Holland en de gemeenten gisteren uit oefenden de doorslag? Beide waarschijnlijk. In elk geval ging rijkswaterstaat, in opdracht van de minister, vanochtend direct aan de slag. Een.overleg tussen de provin cie, het ministerie van verkeer en waterstaat en de gemeenten Rijnwoude, Zoeterwoude en Al phen aan den Rijn over rijks weg 11 leidde aanvankelijk al leen tot de toezegging van het ministerie dat hard wordt ge werkt aan een 'oplossing' voor het probleem van de half afge sloten weg. Provinciale staten drongen er bij het provinciebestuur op aan vooral flink met de vuist op ta- fel te slaan om zo snel alle rijbanen van de rijksweg voor verkeer stellen. WD-tatenlid Huigen ven noemde de situatie Gedeputeerde Houtma was het daarmee eens inderdaad aan geen me regio uit te leggen schappelijk niet te Minister Netelenbos bij het overleg aanwezig op bezoek in Alphen ei half afgesloten rijksweg )l gen ogen aanschouw 'onlogische situatie', vi' zij. „Als het aan mij li; liever vandaag dan open", zei ze tijdens zoek, waarmee ze de aa voorzitter J. Stoop eniging voor OnderndR in Alphen aan den Rijn maakte. Waarschijnlijk ;li zelf niet dat rijkswaters cl later die dag opdracht I st paaltjes te verwijdere daag al aan het werk zoi e regio janneke de jonge Nog een klein hapje mag er worden afgesnoept van het Adegebied. Maar als straks agrariërs grond hebben ingele verd voor de verbreding van de A4 en de aanleg van de HSL is het voorbij. Ruimte voor extra wegen en nieuwe huizen moet dan maar ergens anders van daan komen, vinden de leden van de Vereniging Agrarisch Natuurbeheer Ade (VANAde). „De stads- en dorpsbewoners moeten Ade koesteren als hun eigen achtertuin", aldus Kurt van der Heden van VANAde. Een paar leden van deze club zitten sinds gisteren officieel in de landinrichtingscommissie Adegebied. Ook vertegenwoor digers van het waterschap De Oude Rijnstromen en van di verse gemeenten bezetten een stoel. Voorzitter van de com missie is burgemeester Koop manschap van Zoeterwoude. Het Adegebied beslaat gebie den in Warmond, Alkemade en Jacobswoude. Zoeterwoude is erbij betrokken vanweger Gedeputeerde Van der g stalleerde de commissi r

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18