'Herindeling kost vele jaren en miljoenen' Tn Bedrijf anval op 'afvallig' Raadslid Alkemade Leiden Regio Kamer en provincie gissen naar bedoeling Leiden Vij zeggen al jaren niet meer dat we alles kunnen' Oranje boven enthousiasme over tad kwam PvdA-fractie - ;0( itter Schoonderwoerd njj avond tijdens de raads- nj dering van Alkemade te staan. De oppositielei- ni oelt wel voor een samen- j ng van de veertien ge- j 2 iten rond Leiden. Dat [aj naakte hij dinsdag open- it0in deze krant. WD-frac- rai nrzitter Van Velzen trekt p, lit snel zijn conclusies, ons is het duidelijk: onderwoerd is vóór op- tjdig van de gemeente Al- Bi de. Daar ztdlen wij de rs aan helpen herinne- fe{ Velzen begrijpt best dat -E entes die worden be- m d met herindeling een mceerde mening hebben tijnstad. „Zij moeten kie nt twee kwaden en heb- caiius geen keus." Van di- PvdA-leden uit de regio ie pt hij de steun voor de B< plannen echter niet. „Of ze moeten net als de Alkemadese oppositieleider de burgers uit de regio willen verkopen voor meer PvdA-macht", oppert Van Velzen. Het is Schoonderwoerd echter ernst: model Rijnstad verdient volgens hem een kans. „Toen ik de stukken zelf zag, werd ik daarin alleen maar gesterkt. Er is geen enke le sprake van overname door Leiden, want Leiden zal zelf ook worden opgeheven. Ik denk dat onze invloed alleen maar groter wordt." Voor de WD is het Leidse rapport aanleiding om de bu ren in de Rijnstreek op te zoe ken. Van Velzen: „We moeten de band met de plattelandsge meenten in onze regio gaan zoeken. Daarbij denk ik onder andere aan Jacobswoude." Het CDA wil volgende week pas reageren op de plannen, als die in de commissie be stuurszaken aan de orde ko men. De partij wil eerst het plan goed bestuderen. Burgemeester De Ronde van Voorhout heeft slechte ervaringen met samenvoegen gemeenten voorhout/oegstgeest Het nieuwe gemeentehuis van Moerdijk kostte 37 mil joen. De verkoop van de vijf overbodig geworden ge meentehuizen leverde twee miljoen gulden op. Het is il lustratief voor de ervaringen van burgemeester De Ron de van Voorhout in zijn vorige gemeente, Willemstad. Dat ging in 1996 samen met Fijnaart, Zevenbergen, Standdaarbuiten en Klundert. De Ronde bewaart geen goede herinneringen aan de jaren 'heen en weer fietsen' tussen gemeenten en stuurgroepen. joenen, is zijn overtuiging. De problemen liggen vooral in de gemeentehuizen zelf. „Er zijn heel grote verschillen tus sen gemeenten, qua cultuur, qua financiën." In Willemstad, waar De Ronde overigens voor al de aanloop naar de herinde ling meemaakte en niet het re sultaat, zat na twee jaar geen ambtelijk sectorhoofd meer op zijn plaats. Een teken aan de wand, vindt hij. Het bleek er bijvoorbeeld een probleem dat het middenma nagement van de wat grotere gemeenten het te min vond om „Je bent twee jaar bezig om het aan elkaar te plakken en dan duurt het nog een aantal jaren voor het functioneert", aldus De Ronde. Op grond van zijn ervaring met negen gemeenten die twee nieuwe werden (hij was ook waarnemend burge meester in Putte, dat opging in Woensdrecht) noemt hij het ondenkbaar dat een fusie van veertien gemeenten veel beter zou gaan. En als het goed gaat, kost het vele jaren en vele mil ACHTERGROND DEN HAAG HANS JACOBS /erhaal van Sneeuwwitje :n Iwergen loopt het toch ed af met de schone omdat er aan het an het verhaal een ;e prins langs wandelt, ït Assepoester komt het elijk in orde, ondanks de i nijd van de stieffamilie. alle reacties - van meenten, provincie en ent - op de Leidse n voor 'Rijnstad' valt n k te zien hoe dit sprookje :d einde krijgt. Vriend en wagen zich daarom af M!Jden bezielt om de buren het blok te zetten. I vveede Kamer besprak II met minister Peper t( ïlandse zaken) een wet voor de bewindsman in ;omst makkelijker maakt irrecties door te voeren, at geldt dan alleen indien :er dan tien procent van E )lking bij de °u ijziging van de gemeente de ikken. De Leidse ;e.' llen zijn echter van een ltif die het begrip van alle ;enen te boven gaat. Dat ok uit de afkeurende >rcL geluiden uit Den Haag en het stilzwijgen in de landelijke media. 'Dit plan is idioot en wordt nimmer uitgevoerd', luidt het algemeen oordeel. Het Leidse Tweede-JCamerlid Brood (WD) constateert dat de grote centrumgemeenten, zoals Leiden en Haarlem, allemaal overhoop liggen met hun buren. Dat ze op hoge toon eisen dat de randgemeenten meebetalen aan de centrale voorzieningen, maar dat ze in ruil daarvoor geen medezeggenschap geven. Geen wonder dus dat samenwerking niet van de grond komt. „Ik begrijp dat het tussen Leiden en de buren nog slechter is gesteld dan elders", zegt WD-Kamerlid Verbugt, die onder andere ruimtelijke ordening (HSL, vliegveld Valkenburg) in haar portefeuille heeft. „In zijn nieuwjaarstoespraak sprak burgemeester Postma nog over betere samenwerking en beter luisteren naar de buren. Hij stak ze een hand toe. En nu komt het gemeentebestuur opeens met dit plan. Geen samenwerking, maar Vriend en vijand vragen zich af wat Leiden bezielt om de buren met het Rijnstadplan zo voor het blok te zetten. Kamer en provincie zien he lemaal niets in het Leidse plan samenvoeging", merkt Brood op. „Het stimuleert de discussie", vergoelijkt Kamerlid Hoekema (D66), maar in de wandelgangen van de Kamer schudden de hoofden, in het Provinciehuis een paar honderd meter verder gaan geen handen op elkaar. Stadsprovincies zijn een stille dood gestorven, de Twentse megafusie tussen Enschede, Bome en Hengelo (in potentie de vierde stad van het land) gaat dezelfde kant op, en alleen vrijwillige herindelingen of kleinschalige samenvoegingen maken nog een kans. Of zoals PvdA- Kamerlid Noorman-Den Uyl het zegt: „Hemelbestormen mag, maar dan moet je wel zorgen dat je de mensen die je daarvoor nodig hebt, onderweg niet verliest". Rijnstad is dus een slecht sprookje. Er is simpelweg geen draagvlak voor. En, volgens de Zuid-Hollandse gedeputeerde Dekker (CDA) ook geen noodzaak. „Met een goede samenwerking valt veel te bereiken", meent hij. Het gemeentebestuur wist dat voordat de voorstellen vorige week op tafel werden gelegd. De vraag is dus wat Leiden er dan toch mee denkt te bereiken. „Je moet niet denken dat je je zo maar een grote broek kunt aanmeten", zegt senator Van Vugt (SP). „Misschien denkt Leiden dat door hoog in te zetten en de hele regio er bij te betrekken, uiteindelijk een handzaam formaat gemeente overblijft", merkt PvdA- Kamerlid Smits op. Maar volgens Brood is dit niet de manier om zo ver te komen „Overvragen en dan hopen dat er nog iets overblijft, zo werkt het niet". Kamer en provincie negeren daarom de voorstellen. „Het is belangrijker dat de gemeenten rond de tafel gaan zitten en met elkaar praten. Dat is toch niet zo JBLg Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-53S6426, Fax: 071-5321921. ocaten, notarissen en fiscalisten samen itenkantoor De Clercq, in Wols Advocaten ver- nnenkort het statige an de Plantage voor het ilige kantoor van de So- irzekeringsbank aan de lijndijk. En er gaat meer eren, want notaris Kort- iVan Deijl Belastingsad- trekken bij de advoca- Hierdoor ontstaat het itoor in de Leidse re nin notarissen, advoca- k belastingadviseurs in- samen wérken, ddelgrote advocatenkan- irkt alleen voor het be ven. „Wij zijn jaren gele- ;estopt met vertellen dat i kunnen", vertelt advo- Holsteijn. „Wij richten ledig op ondernemers e*:an en bieden gespecialiseerde dienstverlening op het gebied van bijvoorbeeld arbeidsrecht, ondernemingsrecht en milieu recht." Het kantoor werkte al jaren sa men met Van der Deijl Belas tingadviseurs; de samenwer king met de Leidse notaris Kortlang is van recenter datum. Holsteijn is bijzonder tevreden over de combinatie van fiscalis ten, advocaten en notarissen onder een dak. „We kunnen veel makkelijker bij elkaar bin nenlopen om kennis en erva ring uit te wisselen. De advoca tuur heeft in sommige zaken bijvoorbeeld veel raakvlakken met het notariaat." Geheel in de geest van het on dernemerschap heeft het advo catenkantoor jaren geleden al besloten verder te groeien. Het oude pand werd hiervoor te klein, het nieuwe pand biedt extra mogelijkheden. „Op dit moment zijn we op zoek naar geschikte jonge advocaten en notarissen om ons team verder te versterken." Het beeld van de oude, grijze advocaat die achter zijn enor me bureau eenzaam zijn plei dooi voorbereidt is niet meer van deze tijd. In het kantoor van Holsteijn gaat het er heel anders aan toe. „Een goede sfeer is voor ons heel belangrijk. Ons personeel is jong en we werken in een hele platte orga nisatie, van een striirte hiërar chie is bij ons geen sprake. Bo vendien doen we veel zaken in teamverband." „We hebben wel eens gedacht om Leiden te verlaten. Maar dat was maar heel even. We wilden graag in Leiden blijven omdat we een echt Leids bedrijf zijn. KORT EN ÈAKELIJK ie vorige editie van Kort kelijk is een foutje geslo- Frans Laarhoven van oven design neemt na 25 fscheid. Niet Onno Laar- i, zoals was vermeld: hij t de zaak juist over. Klanten van De Hypotheker aan de Schipholweg 1 in Lei den kunnen sinds kort gebruik maken van de gratis diensten van een financiële coach. Deze financiel adviseur maakt men sen wegwijs in de wereld van sparen, pensioenen en beleg gen. De Kamer van Koophandel geeft op 2 februari in haar kan toor in Alphen aan den Rijn een voorlichtingsbijeenkomst over huurrecht. Daarin wordt ondermeer antwoord gegeven op de vraag wat het tekenen van een huurovereenkomst voor gevolgen kan hebben voor de bedrijfsvoering. Ook wordt inzicht gegeven in gemengde overeenkomsten. Dit is bij voorbeeld het geval wanneer er sprake is van een praktijk aan huis. De bijeenkomst begint om 19 uur en duurt tot 22.00 uur. Deelnemen kost 195 gul den per persoon. Stolp Accountants en Belas tingadviseurs, gevestigd in Zoeterwoude en Roelofar- dendsveen heeft er een vesti ging bij. Accountantskantoor P. Hoogeveen uit Hazerswoude- Dorp is overgenomen, waar door Stolp nu over drie vesti gingen met in totaal veertig werknemers beschikt. Op zondagmiddag met de kinderen uit eten. Voor velen doemen er wellicht beelden op van rondrennende en huilende koters, maar dat hoeft niet al tijd. Zeker niet in restaurant Pastamania op de Hogewoerd. Daar wordt vanaf aanstaande zondag goed voor de kinderen gezorgd. „Kinderen voelen zich bij ons altijd wel op hun ge mak, maar we willen het nog leuker voor ze maken", zegt bedrijfsleider Hein Martens. De kinderen krijgen voor tien gulden een speciaal menu, kunnen naar Disneyfilms kij- l ken en spelen met andere kin- deren. Dat alles onder begelei ding van twee oppasshulpen die speciaal voor de kinder middag zijn aangetrokken. meente sta je als bestuur zó dicht bij de mensen dat bepaal de besluiten weieens moeilijk te Lnemen zijn." Per saldo ziet hij echter geen heil in Rijnstad. „Leiden is te laat met zijn plan, of veel te vroeg. We hebben heel veel va rianten gezien. De agglomera- tieraad in Eindhoven, de stads provincies, Twentestad. Het leidt allemaal tot niets." Crooswijk Burgemeester Timmers van Oegstgeest heeft veertien jaar ervaring met deelgemeentes. Zij was 'een soort burgemeester' in de Rotterdamse deelgemeente Kralingen/Crooswijk. „Er ging zó veel tijd zitten in gekissebis tussen de bestuurslagen", luidt haar eerste herinnering. „De leuke dingen gingen naar de Coolsingel, de snertdingen naar de deelgemeente." Het enige voordeel was dat de publieke tribunes in de deelgemeentes vol zaten, in tegenstelling tot die aan de Coolsingel. „Omdat het bij ons echt over de straat verlichting ging." Uiteindelijk werd de stads provincie Rotterdam per refe rendum weggestemd. Boven dien werd de problematiek waar het de stad om te doen was - Rotterdam was volge bouwd en het wilde nieuwe ha venterreinen - er niet mee op gelost. „We hadden jaren rond de tafel gezeten, over de nieuwe structuur gepraat, miljoenen uitgegeven, maar doordat je zo bezig bent met de structuur, raak je achterop met het eigen lijke probleem." In vorming van Rijnstad ziet Timmers dan ook niets. „Je moet eerst de problemen in ventariseren en kijken hoe we dingen samen kunnen doen. En alleen als de enige manier dan Rijnstad is, dan moet je het daar over hebben. Maar het gaat nu al veel te veel over de structuur, niet over de proble matiek. Ook bij u in de krant." moeilijk?", stelt de Voorschotense senator Dupuis (WD). Het is de vraag of de stuurgroep - met daarin onder andere de oud-burgemeester van Katwijk, Van Montfrans - die minister Peper dit voorjaar moet adviseren over 'krachtige besturen' en eventuele herschikkingen, de plannen meer dan een voetnoot zal toebedelen. Peper ziet weliswaar graag zo'n krachtige gemeente, maar hij weet ook dat er grenzen zijn aan wat politiek haalbaar is. Wat dat betreft is Rijnstad ongetwijfeld ook voor hem een paar bruggen te ver. Voor alle tegenstanders is dat een hele geruststelling, al wil dat niet zeggen dat Peper, of zijn opvolger, niet binnenkort toch met een voorstel voor grenscorrecties komt. ,Want dat er problemen en knelpunten zijn dat is ook zonder deze actie wel duidelijk", zegt Kamerlid Van der Staaij (SGP). „Daar moeten we snel wat aan doen, te beginnen met de bebouwing van Valkenburg", voegt Harrewijn (Groen Links) er aan toe. leiden Alsof de inpakkunstenaar Christo even is iangsgeweest, zo ziet het er momenteel uit in het atrium van het Leidse stadhuis. In de overdekte zaal, vroeger de binnentuin, is een enorm oranje zeil opgehangen. De maatregel was nodig, in ver band met de voortdurende verbouwingswerkzaam heden in het stadhuis. Achter het zeil komt op de eerste verdieping een bibliotheek, die nu nog op de derde verdieping is gehuisvest. Anders dan nu wordt deze bibliotheek ook voor het publiek toe gankelijk. Twee etages erboven is de plek waar straks het 'politiek balkon' komt, een gelegenheid waar recepties kunnen worden gehouden met uit zicht op het atrium. foto hielco kuipers F. Holsteijn (voorgrond) met partners voor een deel van het nieuwe kantoor aan de Hoge Rijndijk. FOTO henk bouwman We willen ook gebruik maken van de extra uitstraling die onze universiteitsstad heeft." Een nieuwe naam voor het bedrijf met in totaal zes eigenaren is er nog niet. Het kiezen van een goede naam zal niet meevallen. „De sfeer van de samenwerking is heel goed, maar we kunnen uiteraard niet alle zes namen achter elkaar zetten." lesley grieten sLeidsch Dagblad/HlCHIliVlïN ANNO 1900 Zaterdag 27 januari LEIDEN - Na de behandeling der agenda van de ver gadering der Gemeenteraad werd de heer Fockema Andreae in de gelegenheid gesteld tot toelichting zijner motie, die aldus luidt: 'De Raad, van oordeel, dat het wenschelijk is, oe feningen in het scherpschieten aan te moedigen, noodigt B. en Ws. uit, de mogelijkheid te overwegen van geregelde schietoefeningen met het Flobert ge weer voor de mannelijke leerlingen van het gymnasi um, de hoogere burgerschool en de/ioogste klassen der lagere scholen, op kosten der gemeente en onder leiding van gemeentewege, en zoo mogelijk een voorstel tot inrichting van zulke schietoefeningen in te dienen.' Hij motiveerde deze motie als volgt: De schietoefeningen zijn een bijzonder soort van sport, zij helpen een goede houding geven en oefenen het oog. Dit echter heeft spr. niet tot zijn motie geleid. Deze is vooral gegrond op de lessen, die de Zuid- Afrikaansche Boeren ons in de laatste maanden op nieuw hebben gegeven. ANNO 1976 Foto's Ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen 11a plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrifvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te .sturen naar het Leldsch Dagblad, La.v. Leldsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het Lcidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weten. samen te werken met het mid denmanagement van kleinere plaatsen. Ook was de rechtspositie van ambtena ren verschil lend geregeld. „Daardoor had je de eer ste vijf, zes jaar heel veel kosten. Bij ons konden alle ambtena ren vanaf 58 jaar afvloeien. Maar ook dat kostte een vermogen." In het begin kunnen na een herindeling de aparte gemeen tehuizen intact blijven, maar er komt een moment dat die wor den wegbezuinigd, voorziet De Ronde. „En mensen die veel met de gemeente te maken hebben zijn vaak de zwakkeren. Mensen met een uitkering moeten dan opeens 25 kilome ter reizen naar de afdeling soci ale zaken", vreest hij. De angst van de kleinere ge meente werd in Willemstad bewaarheid. Daar ontstond na de herinde ling een comité van verontrus te inwoners. „Willemstad is een vesting stad, er komen veel bezoekers op af, maar in het grotere geheel was daar minder aandacht voor. Het hing er maar een beetje bij." De oplossing was in feite een stap terug. „Er schijnt nu een soort ambassadeur voor Willemstad te zijn, en dat werkt goed." Eén voordeel ziet De Ronde in het werken vanuit een grote re plaats. „In een kleine ge verlichting zou worden gelet.-De Groningse politie koesterde daarmee de hoop dat een bepaalde cate gorie wielrijders de verlichting aan een inspectie zou onderwerpen. Hoofdinspecteur Erenst zei weinig te voelen voor een 'goedgemeend advies' aan overtre ders, zoals door WD'er Elzenga was gesuggereerd: „Als mensen zonder koplamp en dynamo rondrijden zie ik daar weinig heil in", aldus de hoofdinspec teur. BRUSSEL - Een muis is er in geslaagd een Boeing 737 van 52 ton op de Brusselse luchthaven aan de grond te houden. Het toestel stond klaar om naar Zürich te vertrekken toen de bemanning de muis ontdekte in de cockpit. Bang dat de muis naar de passagiersruimte zou ontsnappen en daar voor pa niek zou zorgen bij de vrouwelijke passagiers zette de gezagvoerder en zijn bemanning de jacht op het diertje in. De muis liet zich echter niet vangen. Toen de jacht op de muis op een mislukking uitliep werd er een andere Boeing vliegklaar gemaakt. Die vertrok drie kwartier later met de 20 passagiers. LEIDEN - Rooden- burg kon gisteren tegen Zwijndrecht nauwelijks impo neren. Hoewel de blauwzwarten vele kansen kregen kwamen ze toch niet verder dan 1 - 1Op de foto haalt Peter Dubbelde- man, gespannen gadegeslagen door Sam den Os (rechts) uit, maar doelman Anne Smit van Zwijn drecht zal ook dit maal het gevaar keren. foto archief leidsch dagblad Maandag 27 januari LEIDEN - Met de fietsverlichting is het slecht ge steld in Leiden. Dat heeft een steekproef uitgevoerd door ongeveer twintig man, onder wie het WD- raadslid Wessels, uitgewezen. Gisteravond legde hij de commissie voor politionele aangelegenheden de uitkomst van dit onderzoek voor.- 1 op de 3 fietsers voert geen licht. En dat ze een gevaar in het verkeer betekenen staat voor Wessels als een paal boven wa ter. Staande op de hoek van de Mariënpoelstraat en de Rijnsburgerweg zag hij in de avonduren 'n aantal wielrijders, maar juist ontkomen aan een botsing met een auto. Hoofdinspecteur Erents bestreed de cijfers van het WD-raadslid niet, maar wees er op dat de bezetting van het korps een voortdurende controle niet toelaat. We moeten dat beperken tot steekproeven op gezette tijden. In Groningen heeft de politie de volgende noodsprong gemaakt: men zette een advertentie in de krant met de mededeling dat er op een bepaalde dag in het bijzonder op de

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15