Bijbels museum werkt samen met Kevelaer Geloof Samenleving 'VU moet uitkomen voor zijn christelijke identiteit' De geheimen van natuurvolken DONDERDAG 27 JANUARI 2000 VANDAAG 27 De vrouw die vandaag op de Roomse heiligenka lender staat heeft een enorme invloed gehad op de wereldgeschiedenis door de positie van vrouwen te verbeteren. Toch is haar naam. Angela Merici, nog nauwelijks bekend. Ze werd geboren in 1474 en werd 66 jaar oud. Vijf jaar voor haar dood stichtte ze de religieuze congre gatie der Ursulinen, genoemd naar de heilige Ursula uit de vijfde eeuw. Het is niet eens zeker dat deze Ursula echt heeft bestaan. Maar de Ursulinen bestaan nog steeds. Ze leiden dui zenden scholen in alle werelddelen. Nu is het fenomeen school, waar meisjes net als jongens worden opgeleid, niet bij zonder meer. In de tijd van Angela Merici was de school voor arme meisjes die zij in Italië oprichtte voor velen een steen des aanstoots. Angela liet zich door veel tegenslagen en tegen stand niet van de wijs brengen, en verwezenlijkte haar ideaal. Mede door haar en haar Ursulinen is er veel ten goede veran derd voor vrouwen. Stille tocht kerken voor Molukken utrecht Kerken in Actie en-de Molukse kerken houden zater dag 5 februari in de Jacobikerk in Utrecht een landelijke bijeen komst voor de vrede op de Molukken. De bijeenkomst begint om half elf en eindigt omstreeks kwart over twaalf. Aansluitend vindt een stille tocht naar het Domplein plaats, waar een aantal Nederlandse en Molukse kinderen symbolisch vredesduiven loslaten. Ook Molukse moslims, de Rooms-Katholieke Kerk en de Nederlandse Moslimraad doen mee. Voormalig premier R. Lubbers is gevraagd een toespraak te houden. Bij het verlaten van de Jacobikerk wordt geld ingezameld voor hulpverlening op de Molukken. Samen op Weg smeekt om personeel utrecht Het landelijke dienstencentrum van de Samen op Weg kerken in Utrecht kan nauwelijks aan personeel komen. Er zijn ruim 25 vacatures. De nood is zo groot dat het nieuwe cen trum volgende maand een grote wervingscampagne begint. De campagne moet ook het imago van de kerken verbeteren. „Het imago van de kerken blijkt onvoldoende tot de verbeelding te spreken om mensen van andere bedrijven te laten overkomen", aldus voorlichter Klaas van der Kamp. In de campagne zal het woord 'amen' centraal staan. Er komen advertenties, posters en freecards. Centraal staat een speciale internetpagina, waar be langstellenden niet alleen informatie kunnen maar, zich ook kunnen aanmelden als sollicitant. De actie zal enige maanden gaan duren. Nuntius mijdt afscheid Ruiz san cristobal De pauselijke nuntius heeft dinsdag het afscheid geboycot van de Mexicaanse bisschop Samuel Ruiz van San Cristobal, bijgenaamd de Indianenbisschop. Nuntius Justo Mullor, een Spanjaard, was weggebleven omdat hij zich had ge- ergerd aan openlijke kritiek van de beide vicarissen van het bis dom op het Vaticaan. De opvolging van Ruiz dreigt tot nieuwe spanningen in Chiapas te leiden. Eind vorig jaar werd Raul Ve ra, sinds vier jaar hulpbisschop met het recht op opvolging, door paus Johannes Paulus II onverwacht benoemd tot bis schop in Saltillo. Vera geldt net als Ruiz als een pleitbezorger van de armen. Vijftig Mexicaanse groeperingen voor mensen rechten protesteerden bij het afscheid van Ruiz tegen de over plaatsing van Vera. Anglicaan kan straks hertrouwen londen» De Anglicaanse Kerk heeft een voorstel gepresenteerd dat hertrouwen van gescheiden mensen mogelijk maakt. De sy node neemt daarover volgend jaar een beslissing. De Angli caanse Kerk is tot dusver tegen het hertrouwen van gescheiden mensen als de vorige partner nog leeft. Volgens de nieuwe re gels wordt hertrouwen toegestaan al§ het vorige huwelijk goed is afgewikkeld en de nieuwe relatie niet de oorzaak van de scheiding was. Alleen na een eerste scheiding is hertrouwen toegestaan. De Anglicaanse Kerk ontstond in 1534 toen koning Hendrik VIII voor de tweede keer wilde trouwen. Nadat de paus hem dat had verboden, riep de koning zichzelf uit tot hoofd van de Anglicaanse Kerk. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Lienden, Joh. Post te Oldebroek. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Jutrijp-Hommerts, R. Praamsma te Suameer. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt: voor Brunssum-Tree- beek, C.J. Harryvan te Lelystad. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuwegein (i.c.m. Chr. Geref. Kerken), K.T. de Jon ge te Al mere. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Emmeloord, H. Hof man te Waarde. Attracties mikken op grensoverschrijdend 'reli-toerisme Het Bijbels Openluchtmuseum in Nijmegen en de Duitse bede vaartsplaats Kevelaer gaan een toeristisch-cultureel project op zetten waarin religie centraal staat. Dat is gisteren in Kevelaer bekend gemaakt. De bedoeling is dat bede vaartsoord Kevelaer en het bij bels museum in Nijmegen sa men arrangementen ontwikke len voor toeristen. Die kunnen dan bijvoorbeeld twee dagen lang in Kevelaer en twee dagen in Nijmegen overnachten. Daar omheen zijn allerlei cultureel- religieuze activiteiten opgezet. „We gaan een programma opzetten, waarbij de toerist kan zien wat hij wil in beide plaat sen", aldus Esther Lamers van het Bijbels openluchtmuseum. „Een zeer religieuze toerist wil immers iets anders zien dan een doorsnee toerist." Toeris ten die een van beide plaatsen bezoeken, worden via tweetali ge folders doorverwezen naar de andere. Religie en cultuur liggen vol gens de organisatoren in el- kaars verlengde. Er is een groei ende markt voor religie en cul tuur, en die trekt toeristen aan. Het gezamenlijk project is mo gelijk, nu de Euregio een subsi die van zo'n 800.000 gulden heeft toegezegd. Dat de subsidie van de Eure gio juist aan dit project is gege ven, is mede te danken aan de viering van het Heilige Jaar 2000. Het doel van het project is volgens burgemeester H. Paal van Kevelaer het stimuleren Beeld van het Bijbels openluchtmi van het toerisme en verbetering van de economische positie van de regio. Het Bijbels Openluchtmuse um hoopt dit jaar 25.000 bezoe kers extra te trekken. In vorige vorige jaren waren dat er 125.000. Een belangrijk deel van deze extra bezoekersaantallen Arnhem, dat voortaan samenwerkt met het Duitse bedevaartsoord Kevelaer. ARCHIEFFOTO ANP AMSTERDAM ANP De VU moet laten zien dat ze een christelijke universiteit is, vindt psychologiedocent P. Roelofsma. Hij is de initiatief nemer van de 'praise and wor- ship'-bijeenkomsten (lofprij zing en aanbidding), die sinds kort wekelijks in de kerkzaal van de Vrije Universiteit wor den gehouden. Van een christelijke universi teit zou je zeker verwachten dat er een plek is voor kerkdien sten. Aan buitenlandse univer siteiten, ook algemene, is dat heel gewoon, zegt Roelofsma. Ook is het volgens hem heel goed dat er op de werkplek ruimte is voor gebed. Op zijn eigen afdeling wordt elke dag een kwartier voor bidden, zin gen en bijbellezen ingeruimd. Er is zo veel klein menselijk leed aan de VU, zegt Roelofsma. Dan is het heel fijn dat er een plek is waar men terecht kan. Hij verhaalt van een echtpaar dat dinsdag aanwezig was. Hun dochter was als VU-studente het geloof kwijtgeraakt. Ze had indertijd gecollecteerd voor een orgel in de kerkzaal. Toen ze dat eens wilden bekijken, bleek de kerkzaal op slot te zijn. Twaalf jaar later woonden ze een dienst bij. „Ons gebed is verhoord." moet uit Kevelaer komen. Om gekeerd hoopt Kevelaer nieuwe bezoekers uit Nijmegen te trek ken. In Kevelaer komen jaarlijks iets minder dan een miljoen bedevaartgangers, maar omdat 2000 een 'heüig jaar' is wordt dit jaar een grotere toeloop ver wacht. Kevelaer, dat al sinds het jaar 1642 een bedevaartsoord is, trekt vooral orthodox-katho lieke bezoekers. Die gaan naar de genadekapel met het Maria beeld 'Troosteres der bedroef den' en wonen grote pelgrims missen bij in de Mariabasiliek en de Pax-Christi-Kapel. Het Bijbels openluchtmuse um in Nijmegen wordt ook be zocht door mensen die iets wil len weten over andere gods diensten, zoals het jodendom en de islam. Het openluchtmu seum en de Heilig Landstich ting bestaan al sinds 1911. Kerkhistori* kritiseert Wereldraai BERLIJN/GENEVE EPD De Wereldraad van Kei moet in zijn werk aandacht schenken theologie dan aan so< ethiek. De oecumeni beweging kan volgen Duitse kerkhistoricus hard Besier alleen uil huidige financiële en i titeitscrisis komen als z opvatting loslaat, dal met een soort 'kruisto theologie' een rechtvai ger wereld kan scheppi Besier zei dit bij de sentatie van zijn boek tionaler Protestantis und Ökumenische Bi gung', waarin hij de houding tussen de Wei raad en de commun sche landen in Oost-E pa beschrijft. Hij verwi Wereldraad, dat die heeft gebaseerd op munistische ideeën daarbij het westers ka| lisme heeft afgewezen. In een reactie liet de reldraad weten dat Bi in zijn boek zich heeft perkt tot de Oost-Wes latie en dat hij de No Zuid-betrekkingen de rijke en arme lan buiten beschouwing gelaten. De kerken op zuidelijk halfrond hel een grote rol gespeelt het opstellen van de o menische agenda en dt sluitvorming binnen Wereldraad, aldus een lid in Genève. Roelofsma, die voorlopig voor een half jaar de kerkzaal mag gebruiken, wil ook contact zoeken met christelijke univer siteiten in het buitenland voor het uitwisselen van sprekers. Op die manier wordt ook dui delijk dat de VU tot die groep behoort. Studenten vinden traditione le kerkdiensten saai en niet re levant. Roelofsma wil bereiken dat zij een andere indruk krij gen. In de VU-bijeenkomsten is meer participatie van de aan wezigen ingebouwd.» Ook is hij ervan overtuigd dat het bevrij dende element het christelijk geloof tot een heel bijzonder geloof maakt. In de 'praise and worship'- bijeenkomsten is er ruimte voor gebed, gezang, bijbellezing en discussie. „We zijn klein begon nen. De eerste diensten werden door zo'n vijftien personen be zocht." Aanvankelijk wilde de afde ling Zaalbeheer ook nog huur voor het gebruik van de kerk zaal. Dat moest volgens de re glementen. Maar na enig aan dringen mag de psychologiedo cent de zaal gratis gebruiken. Naar zijn mening staat de lei ding van de VU positief tegen over zijn initiatief. In ieder ge val is rector dr. T. Sminia ko mende week de gastspreker BOEKBESPREKING Een schild van een vliegende schotel, dat zo'n zevenhon derd jaar voor Christus in Ro me uit de lucht kwam vallen, bevindt zich misschien nog in het 'geheime archief van het Vaticaan. De bijbelse Ark des Verbonds staat wellicht nog in een verborgen gang onder de Tempelberg in Jeruzalem. Een buitenaardse spiegel, door Ni- nigi, de kleinzoon van de 'zon- negodin' Amaterasoe naar de aarde gebracht, wordt verbor gen gehouden in de tempel van Naikoe, op een eiland in de rivier de Izoezoe in Japan. Wie zijn tanden zet in De ge heimen van natuurvolken van de Duitser Peter Fiebag moet van dit soort 'onthullingen' niet opkijken. Het boek staat er bol van. Het zijn mythen, geeft de schrijver toe. Maar Fiebag gelooft in mythen. „Onderzoek heeft aangetoond dat het door vertellen van een mytische ge schiedenis altijd tot doel heeft informatie te bewaren, vooral over buitengewoon belangrijke gebeurtenissen." Verhalen worden nooit helemaal ver zonnen, is de stelling van Fie bag. En er zijn zoveel volken die verhalen vertellen over go den of boodschappers die in ruimteschepen uit het heelal ziijn gekomen, dat het wel waar moet zijn. Fiebag is een 'gelovige' in de traditie van Von Da- nicken (Wa ren de goden kosmonau ten?), naar wie hij ook herhaaldelijk verwijst. Hij schreef eerder Erfgenamen van kosmi sche kennis over buiten aardse invloe den op de cultuur van de Maya's en de Hopi-indianen, en met zijn broer Johannes De eeuwig heidsmachine, waarin de Fie- bags veronderstellen dat de Is raëlieten op hun reis van Egyp te naar het Beloofde Land een 'mannamachine' kregen van buitenaardse wezens. Het raadselachtige voorwerp zou verborgen worden gehouden op Oak Island voor de kust van Canada. En hiermee is de makke van De geheimen van natuurvolken wel afdoende duidelijk ge maakt. Fiebag gaat ervan uit, KOSMISCHE RITUELEN: Tekens vnn de goden, dodetiadten en mylhen pan de slerrer dat buiten aardse we zens al dui zenden en misschien wel miljoe nen jaren ge leden de aar de hebben bezocht en dat daarvan bewijzen moeten zijn achtergeble ven. Maar zo die bewijzen er zijn is er kennelijk niet één voor we tenschappe lijk onder zoek beschik baar. Ze zijn allemaal kwijt of worden volgens de auteur angstvallig verborgen gehou den door mensen of groepen mensen die er niets over willen vertellen. Daarmee is overigens niet ge zegd dat het boek van Fiebag niet boeiend is. Inderdaad hebben tal van volken over de hele wereld hun mythen over 'bezoekers' die heen en weer reisden tussen de hemel en de aarde. En dat zijn vaak mooie verhalen. Maar Fiebag ziet daarin wel heel graag verslagen van werkelijk gemaakte ni j. tereizen. Als de Romeinse toricus Livius beschrijft hi^ 91 voor Christus in de bui van het Spoleto 'een goed rige vuurbal, groot genoej de zon af te dekken, over bodem rolde, in grootte t( nam en zich vanaf de gror oostelijke richting leek te ven' is dat volgens de schi een nauwkeurige beschrij van de landing en 'herstal van een ruimtevaartuig. E Maria-verschijningen zou heel goed 'virtuele beelde kunnen zijn, die door 'eei,[ geavanceerde intelligent» j opgewekt'. Maar het is allemaal 'zou nen', en 'mogelijk' en 'mi schien' en 'vermoed wordL „Wij weten weinig van he leden en onder elke steen een verrassing liggen", al< Fiebag. En alle bewijzen v buitenaards leven moeter goed onderzocht worden. Maar dan zou het wel hai zijn als ze eerst gevonden den. Titel: De geheimen van n tuurvolken Auteur: Peter Fiebag Uitgeverij: Tirion Prijs: 39,50 gulden AAD RIETVELD WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Finland: Donderdag op de meeste plaat sen droog en hier en daar opkla ringen. Vrijdag in het zuiden en midden perioden met sneeuw, langs de zuidkust mogelijk even regen. Maxima van dichtbij nul aan de zuidkust tot -12 in het noorden. Denemarken: Wisselvallig weer met in het al gemeen veel bewolking en af en toe regen of motregen. Maxima ongeveer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Van het westen en noorden uit steeds meer bewolking gevolgd door regen en veel wind. Donder dag nog plaatselijk mist. Maxima oplopend naar 7 tot 10 graden. België en Luxemburg: Donderdag nog rustig en droog winterweer met zonnige perio den. Vrijdag meer wind en be wolking en later kans op wat re gen, in de Ardennen sneeuw Middagtemperatuur ongeveer 3 graden, in de Ardennen rond het vriespunt. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en vooral donderdag rustig en vrij zonnig winterweer. In de loop van vrijdag in het noordwes ten mogelijk wat regen. Maxima iets boven nul, aan zee vooral vrijdag wat mirrder koud. Zuid-Frankrijk: Droog en perioden met zon. Mid dagtemperatuur oplopend tot on geveer 5 graden in de heuvels en 11 in het uiterste zuiden. Spanje: Donderdag nog wolkenvelden en kans op wat regen, op de hoog vlakte mogelijk sneeuw. Verder geregeld zon en vrijwel overal droog. Maxima rond 8 graden, aan de kusten 10 tot 15, vrijdag iets zachter. Portugal: Donderdag vooral in het westen wolkenvelden en kans op wat re gen. Vrijdag vrijwel overal droog en meer zon. Maxima oplopend naar 7 graden in het noordoosten en 16 aan zee. Mallorca, Ibiza, Menorca: droog en geleidelijk meer zon. Maxima rond 14 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perio den en droog. Middagtempera tuur oplopend tot 20 graden in het noorden en 25 in het zuiden. Tunesië: Zonnig. Maxima oplopend naar 17 tot 22 graden. Madeira: Af en toe zon maar donderdag ook kans op een bui. Maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: Toenemende bewolking en voor al vrijdag kans op een bui. Mid dagtemperatuur oplopend tot on geveer 22 graden. Duitsland: In het zuiden droog en vooral donderdag zon. In het noorden wolkenvelden maar op de meeste plaatsen droog. Maxima van -5 graden in het zuiden tot +5 langs de Waddenkust. Oostenrijk: Droog en vooral donderdag veel zon. Maxima rond -4 graden. Zwitserland: Droog en flinke zonnige perio den. Maxima rond -3 graden, in het zuiden enkele graden boven nul. Polen: Wolkenvelden en vooral in het bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal noorden wat sneeuw, regen of ijzel. Middagtemperatuur van enkele graden boven nul aan zee tot -2 in het zuidoosten. Tsjechië en Slowakije: Opklaringen, afgewisseld door wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima oplo pend tot iets onder het vries punt. Hongarije: Droog en in het algemeen flink wat zon. Maxima rond het vries punt. Italië: Droog en perioden met zon. Maxima oplopend naar 5 graden in de Po-vlakte en 15 op Sicili. Corsica en Sardinië: Droog en perioden met zon. Mid dagtemperatuur oplopend tot 14 graden. Weerrapporten 27 januari 07 uur: VRIJDAG 28 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.27 Zon onder 17.17 Maan op 01.07 Maan onderl 1.55 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.55 21.26 08.28 20.59 Laag 04.45 17.15 04,26 16.56 Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas half bew. bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca ar bew. NO 3 12 half be s. 0 14 2 0.0 Sneeuw ZW1 half bew. Buenos Aires half bew. Casablanca half bew. Johannesburg half bew. Los Angeles half bew. New Orleans zwaar bew. New York zwaar bew. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog, maar op het oostelijk deel van het vas teland en de zuidelijke Egeische Zee wat meer wolkenvelden. Maxima oplopend naar 6 graden in het noorden tot 13 in het zuid westen. Malta: Droog en geregeld zon. Middag temperatuur omstreeks 15 gra- L O F LEJDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 1 o o.o -1 -1 o.o -5 -12 0.0 0 20 0.0 30 23 0.0 17 8 0.0 20 14 0.6 16 12 0.0 7 0 0.0 -2 -5 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer. chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 33) 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES 1 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot I 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binm worden verzonden geldt een toeslag vi aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, sledj hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws uit het Lei Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, C den. Turkije en Cyprus: Droog en flinke zonnige perio den, lokaal wel veel wind. Maxi ma van dichtbij nul aan de Turk se westkust tot 8 graden aan de zuidkust en op Cyprus. Vrijdag zachter. z i K N H U I ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14