jeiden Regio Meer vrijheid leidt tot lager ziekteverzuim Stalking voor slachtoffers 'doodvermoeiend' De snackkoning van geel-groen na 8 jaar kampioen ebouw SVB bijna klaar Mjs voor interim een idioot bedrag' Stank weg efstal uit woning n_; Een gouden ketting, een videocamera, een fototoestel, ititeitspapieren, een bromfietscertificaat en een aantal com- discs vormden de buit bij een inbraak in een woning aan Jiamantlaan. De 26-jarige bewoonster deed gisteren aangif- m de diefstal die in de ochtenduren is gepleegd. De inslui- s) kwamen binnen door een ruit van de balkondeur in te onken automobiliste ramt auto's Een 48-jarige Leidse heeft gisteren onder invloed van al- ol flink wat schade aangericht met haar auto. Tijdens haar ver de Witte Singel, die eindigde in de Wilhelminastraat bij lerenstraat, ramde zij twee geparkeerde auto's en een fiets, en ademanalyse kwam zij uit op een promillage van 1.95, te veel. Haar rijbewijs is in beslag genomen. ouw van het men van de Sociale Ver- ingsbank (SVB) aan het nsplein is op een oor na Daarmee liggen de bou- nog steeds op schema, de bedoeling dat het per van de SVB eind volgen- aand zijn intrek neemt in nen kolos. medewerkers die nu nog de Hoge Rijndijk zitten, n dan gezelschap van een aantal nieuwe collega's, personeel van het Haar- district, van de SVB overgeheveld naar het nieuwe kantoor. Ook de mede werkers van de Haagse vesti ging komen over naar Leiden. In totaal biedt het pand ruimte aan ongeveer 350 werknemers. De verhuizing is het gevolg van een beslissing in 1995 van de overheidsdienst om van de 23 districten in Nederland ne gen vestigingen verspreid over Nederland over te houden. De Sociale Verzekeringsbank zorgt er voor, dat de uitkeringen voor AOW en ANW op het juiste mo ment worden overgemaakt. Ook verzorgt de Sociale Verze keringsbank elk kwartaal de toekenning van de Kinderbij- he van uffelen CDA en de Christen- :/SGP vinden het veel, r drieduizend gulden per voor interim-managers eindverantwoordelijkheid ;el gebruikelijk. In de Leid raad ontstond dinsdag- ïd rumoer over de 'dure' raken die de gemeente kte met tijdelijk gemeen- :retaris Horn, maar vol- woordvoerders van enke- idviesbureaus is driedui- gulden een heel gewone Groene woud van het Al- ïse Groenewoud Consult: directeur van een bedrijf zo'n man of duizend ver- al gauw tussen de 2800 1000 gulden per dag. Als gaat om een interim-ma- ;r van bijvoorbeeld een fi- :iële afdeling, dan gaat het zo'n 2000 tot 2800 gulden lag." ilgens Groenewoud zijn veliswaar hoge bedragen, is de werkdruk voor in- i- managers ook wat irder. ,,De verwachting is elijk dat iemand in zeer korte tijd de problematiek doorheeft." Bovendien wer ken interim-managers volgens hem meestal niet twaalf maanden per jaar. Vaak is het zo dat mensen maar een maand of zes een interim- functié vervullen en daarna even geen werk hebben, tot dat zich een nieuwe job aan dient. Mede om die reden noemt ook een medewerker van het adviesbureau KPMG Interim Management de drieduizend gulden voor de gemeentese cretaris 'op zich geen idioot bedrag'. „Interim-managers moeten zelf betalen voor din gen als vakantie, ziekte, oplei dingen, een auto, sociale pre mies, ziektekostenverzekerin gen en pensioen. En meestal hebben ze ook nog een opzeg termijn van slechts een maand. Als je het vergelijkt met bedragen voor vaste me dewerkers, dan zijn de ver schillen helemaal niet zo groot. Als je het goed doorre kent, is het helemaal niet zo dat mensen op deze manier slapend rijk worden in de helft van de tijd die anderen wer ken." leiden Wethouder Van Eisen van Oegstgeest (midden) krijgt uitge- ge regels mag er niet vlak in de buurt van een zuiveringsinstallatie legd hoe hij het laatste luik op de afvalwaterzuiveringsintsallatie in worden gewoond. Om toch de wijk Poelgeest te mogen bouwen, Leiden-Noord moet sluiten. De Oegstgeestenaar kreeg gisteren de eer maakten Oegstgeest en het hoogheemraadschap al in een vroeg stadi- een eind te maken aan stankoverlast van de waterzuivering. Oegst- urn plannen om de waterzuivering geurvrij te maken. Inmiddels staat geest droeg bijna twee miljoen gulden bij in de kosten voor de extra er een groot gedeelte van de nieuwbouwwijk, sinds gisteren officieel voorzieningen die geurtjes moeten gaan verdrijven. Volgens de huidi- stankvrij. foto taco van der eb Opmerkelijke cijfers Rijn en Vliet Niet meedoen aan de trend van schaalvergroting door fusies en vooral ook niet alle handelingen via protocol len op papier vastleggen, maar werknemers wat vrijheid geven. Volgens F. van Oosten, directeur van verzorgings tehuis Rijn en Vliet, zijn dat belangrijke oorzaken van het lage ziekteverzuim onder zijn personeel. Waar het lande lijk verzuim op vijf procent ligt en het in de gezond heidszorg al is opgelopen tot 7,5 procent, blijft het bij Rijn en Vliet steken op een opmerkelijke 4,9 procent. leiden connie van uffelen Van Oosten voert echter geen specifiek beleid om het ziekte verzuim laag te houden. „Ziek teverzuim heb je maar gedeel telijk in de hand. Als persoon en als organisatie." Wel denkt hij dat het verzuim laag is door dat Rijn en Vliet een ideine in stelling is. „De lijnen zijn kort: als er een probleem is, duurt het niet een half jaar voordat het bij directie op tafel ligt. De onderlinge verhoudingen zijn daardoor goed. We hebben een informele cultuur. Als er iets is, wordt dat openlijk besproken." Van Oosten wil dan ook niet meegaan in de huidige trend van fuseren tot grote instellin gen. „Schaalvergroting is geen garantie voor kwaliteitsverbete ring. Die zit hem namelijk in contacten tussen mensen on derling." Van Oosten is ook op een an der gebied tegendraads. In tij den dat het ook steeds gebrui kelijker is om handelingen in protocollen vast te leggen, wil hij zijn personeel een zekere mate van vrijheid en verant woordelijkheid geven. „Wij wil len medewerkers niet volprop pen met instructies en proto collen. We maken wel eens het grapje dat we het 'protocol neussnuiten' nog niet hebben. Zorgplannen hebben we na tuurlijk wel. Maar we willen medewerkers als volwassen en volwaardige krachten beschou wen, die zelf beslissingen kun nen nemen. Dat ondersteunen we door een actief scholingsbe leid. Alle medewerkers kunnen elk jaar op kosten van de werk gever scholing volgen. Dat kan een beroepsopleiding zijn, een cursus of een trainingsdag. Dit zijn allemaal elementen die er toe bijdragen dat medewerkers plezier hebben in hun werk." Voorlichtingsbijeenkomst in Vrouwengezondheidscentrum HARA leiden connie van uffelen Veelvuldig 's nachts bellen en brieven of e-mail- tjes sturen, persoonsgerichte graffiti spuiten, on gewenste bestellingen laten bezorgen, overlij- dens- of seksadvertenties met andermans tele foonnummer plaatsen en valse geruchten ver spreiden. 'Doodvermoeiend' noemt Marilyn van de Stichting Anti Stalking (SAS) het verschijnsel Zelf heeft ze ook zo'n anderhalf jaar te maken gehad met stalking en om veiligheidsredenen wil ze dan ook niet met haar achternaam in de krant. Gisteravond gaf zij in Vrouwengezondheidscen trum HARA aan een kleine dertig vrouwen en twee mannen voorlichting over het voortdurend lastigvallen en bedreigd worden door een (ex-) partner of iemand die een relatie wil. Het is onbekend hoeveel mensen in Nederland last hebben van stalkers, maar meestal zijn het vrouwen. Bij zo'n zeventig procent van de slacht offers waarmee SAS in aanraking kwam, waren de stalkers ex-partners die niet konden verkrop pen dat ze waren afgewezen. 'Simple obsession stalkers' noemt Marilyn deze groep. Het gaat daarbij meestal om daders die in hun relatie een dominante rol hadden en na de relatie controle over hun ex-partner willen blijven houden. Vaak vertoonden zij tijdens de- relatie al stalkingge- drag. „Het gaat dan om dreigen met ontvoering van de kinderen, het opzettelijk aanrijden, of geestelijke of lichamelijke mishandeling", zegt Marilyn. Volgens haar lijden deze daders aan ge voelens van machteloosheid en zijn zij niet in staat op een sociale manier een relatie aan te gaan. „Hun geweten is slecht ontwikkeld, ze zijn jaloers, grenzend aan het paranoïde, en ze zijn extreem onzeker." Hun slachtoffers leven voort durend in angst. De andere dertig procent heeft te maken gehad met zogeheten 'love obsession stalkers'. Mensen die een relatie met iemand willen. Een absurde naam eigenlijk vindt Marilyn. „Het heeft niks met liefde te maken. Het gaat om mensen die verliefd worden op een totaal onbekende." Er zou dan vaak sprake zijn van schizofrene, psychotische of zogeheten erotomane daders. „Bij deze laatste groep zijn het dan meestal vrouwen die denken dat een ander verliefd op hen is", legt Marilyn uit. Zij denken dat meestal van een beroemd of ontzettend rijk iemand. Voorbeelden van beken de Nederlanders die met stalking te maken heb ben gehad zijn Harry Sacksioni, Linda de Mol en koningin Beatrix. „Voordeel van beroemd zijn is dat je als slachtoffer wel eerder wordt geloofd bij aangifte", vertelt Marilyn. Op dit moment kan de politie nog niet veel doen tegen stalking. „Een praatje maken met een stalker is heel vrijblijvend. Stalking is een mis drijf, maar het staat nog nergens in de wet ver meld", zegt Birgit Bocxe van de Jeugd- en zeden politie van politie Hollands Midden. „Bedreiging is al heel lastig aan te pakken. Er moet al bijna wat gebeurd zijn, wil je er iets aan kunnen doen." Zij raadde slachtoffers gisteren dan ook aan om getuigen aan te spreken en alles te mel den, zodat het op papier wordt gezet. En wel vooruitlopend op een wet tegen belaging, die binnenkort door de Eerste Kamer wordt behan deld. Deze wet biedt de mogelijkheid daders maximaal drie jaar celstraf of een hoge geldboete op te leggen. De SAS adviseert dan ook om al het contact met de stalker bij te houden, op te schrij ven en bijvoorbeeld met iemand van Bureau Slachtofferhulp aangifte te doen. Wie denkt dat verhuizen helpt, heeft het vol gens Marilyn mis. „Misschien helpt dat tijdelijk wel, maar uiteindelijk komen ze er toch wel ach ter waar je woont. Daar zijn de daders sluw ge noeg voor." Voor een veiliger gevoel raadt ze aan een luidruchtig alarmapparaatje of een flesje hairspray mee te nemen om belagers van het lijf te houden. Behalve een alarminstallatie kan ook een cursus zelfverdediging een gevoel van veilig heid geven, denkt Marilyn. „Door zo'n cursus weet je hoe je kunt reageren en word je in ieder geval ook geestelijk sterker." Wie bij de politie een afspraak wil maken voor een gesprek of advies (ook anoniem) kan bellen met de afdeling Sociale Jeugd- en Zedenpolitie in Leiderdorp: 071-5814216. orming en vertraging op loge Rijndijk. Wegens een tje is er tijdelijk slechts één an in gebruik. Zo ongeveer de verkeerssituatie gister end rond negen uur op de drukste uitvalswe- van Leiden. Het asfalt rich- centrum was geheel ge keerd door een springkus- met piramide, langs de it lagen zandheuvels met assen en in de omgeving nelde het van de sjeiks. Een itijn in de Sleutelstad, rom? Jaap van der Kooij, jarige eigenaar van tig icazaken in Leiden werd zijn personeel onthaald, even vergeefse pogingen jde hij er afgelopen week- e in ongeschonden de fi- nish te halen van de monster rally Paris-Dakar, in deze laat ste editie eigenlijk Dakar-Caïro. Hij eindigde als 69ste van de 107 gefinishte motorrijders. Van der Kooij is wars van hel denverering rond zijn persoon tje. Daarom was hij blij dat zijn zoon hem dinsdag als enige op Schiphol verwelkomde. Giste ren was dat echter anders. Ruim honderd mensen, vrien den, familie, personeel, zaken relaties, bekenden en sponsors, hadden zich voor de snackbar aan de Hoge Rijndijk verza meld. Met een smoes werd de motorcoureur door zijn perso neel naar de zaak gelokt: Een afspraak met de boekhouder. „Dat is namelijk de enige bij wie Van der Kooij op tijd De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. komt", aldus een van de aan wezigen. De resultaten uit de zeven eerdere edities van de woestijnrally Parijs-Dakar lij ken hem gelijk te geven. Maar deze keer nam de hore caondernemer het niet zo nauw met de tijd van zijn ac countant. Een half uurtje te laat werd hij in zijn zilvergrijze boli de gesignaleerd. Maar hij had dit keer een geldig excuus, hij zat vast in zijn 'eigen' file. Een golf van ontzetting ging door de aanwezigen toen Van der Kooij zijn auto niet langs de Hoge Rijndijk parkeerde maar met een sierlijke zwaai de Ver damstraat instuurde. „Die zien we nooit meer terug." Dat bleek echter mee te vallen. Breed lachend kwam het mid delpunt van de festiviteiten even later aangelopen, terwijl de disco schalde. Aanvankelijk sprakeloos, dat wel, om vervol gens te bekennen dat hij er goed was ingetrapt Eenmaal van de schrik beko men, beklom hij het erepodi um, kreeg lauwerkrans en be ker en mocht de champagne over de menigte spuiten. Jaap van der Kooij: Eindelijk een vent, je hebt 't gered tot het end, aldus een van de spandoeken. De mooiste slogan hing echter aan de ©verkant aan het hek van het Bonaventura College. Het refereerde aan de bedrijfs kleding van het personeel van Van der Kooij en aan zijn enor me doorzettingsvermogen: De snackkoning van geel-groen na 8 jaar kampioen. Fakkeloptocht voor de meester leiden staan afscheid van het onder wijs. Vier decennia geleden be gon hij op een piepklein schooltje in Ossenzijl, een dorp in Overijssel. Daarna volgden de Prinses Ireneschool in Lei den, de Beatrixschool, De Val kenier eh als laatste De Zwaluw in de Stevenshof. Tijdens de fakkeloptocht en de feestelijk heden in de Stadsgehoorzaal waren vele oud-collega's en oudleerlingen aanwezig om de meester voor de laatste keer de hand te schudden. De argeloze voorbijgangers op het Noordeinde dachten gister avond te maken te hebben met een demonstratie tegen racis me. Maar zij hadden geen ge lijk. De stoet van enkele tiental len mensen met fakkels liep speciaal voor meester Ad Lank- hout van het parkeerterrein aan de Haagweg naar de Stadsge hoorzaal. Lankhout (63) nam na veertig jaar voor de klas te hebben ge- Losplaats Morsstraat verplaatst 's avonds voortdurend tegen een 'muur' van vrachtwagens aankijken. Leiden honoreert dat verzoek door de losplaats enke le meters te verplaatsen. Overi gens kunnen omwonenden bij de gemeente nog bezwaar ma ken tegen de maatregel. De gemeente Leiden wil de laad- en losplaats bij restaurant Jill's aan de Morsstraat ver plaatsen. Het restaurant heeft daarom gevraagd omdat de klanten van de eetgelegenheid Jaap van der Kooij met bloemen, lauwerkrans en champagne wordt in het 'Leidse' zand gehuldigd. foto henk bouwman Oldtimers Niet meer van deze tijd en veel minder snel dan de motorfiets van Van der Kooij zijn de ver voermiddelen die zaterdag en zondag in de Groenoordhallen staan opgesteld. Dat neemt niet weg dat ze, dpia technisch vernuft, uitstraling en specifi caties, minstens zo interessant zijn als de KTM waarmee de Hendo-man door de woestijn van Afrika raasde. Het zijn na melijk oldtimers. Niet zomaar oldtimers, maar oudjes in de overtreffende trap. Althans, zo afficheren de organisatoren van het evenement het: als het Super Oldtimerfestival. Te zien op deze show - tevens ruil- en verkoopbeurs - zijn honderden klassieke automo bielen waaronder enkele zeer bijzondere. Zo pronkt daar een NSU/Fiat Winsberg Limousette uit 1960, een uniek exemplaar in de wereld. Een andere blik vanger is de Jaguar XK 120 uit 1952 afkomstig uit de nalaten schap van een Schotse lord. Er zijn er destijds maar zesdui zend van gemaakt en vermoe delijk rijden er wereldwijd nog waar weinig exemplaren van rond. Het festival der nostalgie is op beide dagen geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De entreeprijs bedraagt 15 gulden. Kinderen onder de 12 jaar jaar betalen de helft. eric-jan berendsen ad van kaam Vrouw neergestoken in Leiden: echtgenoot legt bekentenis af ad van kaam Een 30-jarige vrouw uit Syrië is gisteren in kritieke toestand in het LUMC opgenomen na dat zij door haar man zwaar was mishandeld. Ze liep daar bij verwondingen op aan het hoofd en aan het bovenli chaam. Haar 38-jarige echtge noot, eveneens afkomstig uit Syrië, is in verband hiermee aangehouden en ingesloten. Twee medewerkers van de gemeentelijke dienst Milieu Beheer troffen de vrouw giste ren rond 11.00 uur aan op de Langebrug, liggend op straat en badend in het bloed. Ze waarschuwden de GGD die de vrouw met spoed overbrach ten naar het ziekenhuis. Even verderop, in het huis van het echtpaar, trof de poli tie de man aan. Hij bekende zijn vrouw te hebben mishan deld. Relatieproblemen lagen ten grondslag aan de ruzie die in de woning begon en en buiten op straat escaleerde. De man is ingesloten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13