Nederland dol op pannenkoeken Werelds wokken met de aardappel Smaak Tv-kok Het souper is uitgestorven Allerhande: voor simpel en uitgebreic iu i i t DONDERDAG 27 JANUARI 2000 -JA. Afgelopen zondag heb ik weer met gekromde tenen gekeken naar het Engelse kookprogramma Ramsay's Kookpunt. In deze serie, die wordt uitgezonden door RTL 4, trachten de programmamakers een weergave te geven van de werkwijze in een sterrenkeuken. Jammer genoeg krijgt de kijker een ge heel verkeerd beeld van de wijze waarop het er, over het al gemeen, in dergelijke keukens aan toe gaat. Vandaar ook mijn ergernis. Daarnaast heeft het programma ook wel weer amusements waarde, want Ramsay is een vreemde eend in de bijt. Hij is de eigenaar van het met twee Michelinsterren gedecoreerde restaurant Aubergine in de Londense wijk Chelsea. Met zijn 32 jaar is hij één van de jongste sterrenkoks in Engeland. Hij staat bekend om zijn zeer opvliegende karakter en zijn niet al te vriendelijke uitstraling. Voorts neemt hij absoluut geen blad voor de mond en gaat in zijn keuken hevig vloekend en tierend te werk, zich daarbij te buitengaand aan alle klassie kers uit het 'schuttingwoordenboek'. Dat zijn kwaliteitseisen en taakopvatting desondanks uiter mate hoog zijn lijdt geen twijfel. Onze kwaliteitseisen zijn net zo hoog, maar het gaat om de manier van werken. Ramsay gaat als een slavendrijver te werk. Als er ook maar even iets fout gaat of fout dreigt te gaan, geeft hij zijn personeel van katoen, en wel op zo'n manier dat de honden er nauwelijks hrood van lusten. Zijn manier van werken is absoluut niet van deze tijd en zet de kijker naai- mijn mening op een geheel verkeerd been. In een keuken is het van groot belang dat je als team te werk gaat en je mensen respecteert. Natuurlijk worden er fouten gemaakt en kan dat uiterst vervelend zijn, maar dan moet je als chef juist opbouwend te werk gaan. In een van de voorgaande afleveringen had Ramsay twee di recteuren van Michelin te gast. Heel toevallig was hij daar achter gekomen, want in de regel komen de 'Michelinman- nen' anoniem. U had moeten zien hoe hij achter de scher men letterlijk op tilt sloeg. Regelmatig werd het programma onderbroken met 'piepjes' ter verbloeming van Ramsay's scheldkanonnades. Voor de kijkers een hilarisch tafereel, maar voor ons als vakbroeders een uitermate pijnlijke ge waarwording. Je begrijpt niet dat personeel überhaupt nog voor een man als Ramsay wil werken, want zo ga je niet met je mensen om. Uiteraard zijn de chef-koks en restaurateurs allemaal even 'huiverig' voor een bezoek van Michelin, maar als je op een bepaald niveau werkt hoort het er nu eenmaal bij. Deze ver tegenwoordigers bezoeken de restaurants een of meerdere malen om zo objectief mogelijk te bekijken hoe het er in de dagelijkse praktijk aan toegaat. Het is op zo'n moment zeker niet de bedoeling dat de hele zaak op tilt slaat. Voor toprestaurants is het juist nu een uitermate spannende periode. Immers deze week wordt be kend gemaakt waar de sterren gaan val len of in het ergste geval verdwijnen. Om tot de top te behoren worden dag in dag uit van alle betrokkenen hoge pres taties verlangd. Maar het moet wel leuk en vooral menselijk blijven. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokke doorns, een met twee sterren gedeco reerd restaurant in de duinen van Bloe- mendaal Nederlanders zijn gek op pan nenkoeken. De marktleider op het gebied van de kant-en-klare pannenkoekmixen, Koopmans uit Leeuwarden, schat dat er in ons land per jaar minstens 250 miljoen worden gegeten. ,,Aan mixen verkopen we omgere kend 180 miljoen pannenkoe ken per jaar. Daarnaast worden er volgens ons nog heel veel pannenkoeken zonder mix ge bakken", zegt G. Bens van Koopmans. De pannenkoek zou een histo rische lekkernij genoemd kun nen worden. I. Stroucken van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur: „Pannenkoeken komen al voor op oude winter en carnavalsschilderijen. Een recept voor pannenkoeken staat ook in het oudste Neder landse kookboek, 'De verstan dige kok' uit de zestiende eeuw. Pannenkoeken werden in de winter gegeten, gemaakt van meel en bier (voor het gisten) en vaak werd er gedroogd fruit aan toegevoegd. Het was vroe ger een meelkoek van wel 1,5 centimeter dik, gebakken in lijnolie. Vaak werd de koek op een boterham gedaan. Het was voedzame kost die bij zwaar werk als oogsten werd veror berd. Tot in de vorige eeuw werd de pannenkoek ook als ontbijt gegeten." Pannenkoeken waren geen ver fijnd voedsel. Behalve met spek werden ze ook met stroop en honing gegeten; suiker was nog een luxeproduct. Stroucken schat dat de eerste pannenkoe kenhuizen rond de jaren vijftig zijn geopend. De mixen zijn voor de oorlog ontstaan. Van veel recenter da tum zijn de diepvriespannen koeken en de koelverse varian ten; daarvan verkoopt het Frie se bedrijf twintig miljoen stuks per jaar. Dit aantal, zal de ko mende jaren flink toenemen. Veel werkende mensen en klei ne gezinnen, die geen heel pak gaan weghakken en uit zijn op gemak, hebben deze formule ontdekt. De bakmixen vinden ook hun weg naar het buitenland, en dan vooral naar landen met Nederlandse emigran- Een gezin eet gemiddeld een keer ii nieuwe pannenkoekenrestau rants, bewijst De Hooiberg, langs de A4 ter hoogte van Lei derdorp. De sfeervolle Hooi berg voldoet aan alle stereoty pen die je je voorstelt bij een pannenkoekenrestaurant. Hoe wel de boerderij van de grond af nieuw is opgetrokken, wekt hij de indruk dat-ie er al eeu wen staat: waterput, hooiberg, klompen en boerenpetten. De rekening wordt in een geel kin derklompje geserveerd. Hoewel de boerderij plaats biedt aan 250 personen, is hij zo ingericht dat je overal het idee hebt in een intiem pan nenkoekenhuisje te zijn. Je kunt er zien hoe de pannenkoeken worden gebakken. Eigenaar G.S. Nagtegaal, die tevens een banketbakkerij in Leiden heeft: „De boerderij is een enorm succes. In het weekeinde zijn alle plaatsen bezet. De mensen hebben er een kwartier tot twintig minuten wachttijd voor over om hier te eten." Nagtegaal verkoopt zo'n 120 soorten pannenkoeken, maar men kan er ook terecht voor eenvoudige traditioneel-Hol- landse voor- en nagerechten. De variëteit aan pannenkoeken is enorm. Er is zelfs aan de ou dere baby's gedacht met een Olvarit-pannenkoek, met een potje baby voeding i de week pannenkoeken. erbij. Er is een glutenvftj^^afi-0 nenkoek en een anti-allergie pannenkoek, bereid zonder melk en eieren. Er zijn vlees pannenkoeken: een Egyptische met shoarma, een Chinese met babi-pangang. Dat vlees wordt er los bij geserveerd. Populair is de Karei Kakel, een pannenkoek met saté, atjar en kroepoek, origineel zijn de vi- spannenkoeken. Het grootst is de kaart voor de pizzapannen koeken, een kruising tussen pannenkoek en pizza. Maar on danks het grote aantal variëtei ten springen drie soorten er qua populariteit uit: de traditio nele spekpannenkoek, de ap pelpannenkoek en de naturel pannenkoek. De een wil zus, de ander zo. Ie der heeft zo z'n eigen idee over de perfecte pannenkoek. De een wil hem dik, de ander dun. De een bakt hem het liefst in olie, de ander in roomboter. Maar wel is men het er over eens dat een pannenkoek niet melig moet zijn, niet te slap maar ook weer niet te doorbak ken, en gaar en niet te vet. Hier volgen wat tips voor het werken met een pannenkoekenmix en enkele traditionele Hollandse recepten. Het is belangrijk in wat voor pan je Soupers zijn in ons land nau welijks meer bekend. Het des tijds klassieke etentje na afloop van een voorstelling in schouw burg of theater is verdwenen. De restaurants zijn vaak al ge sloten voordat de bezoekers de schouwburg of het theater heb ben verlaten. Soupers in huiselijke kring be stonden aanvankelijk uit vier of vijf gangen. Later werd dat te ruggebracht tot hoogstens drie gangen. In de jaren dertig was het niet vreemd wanneer men het menu opende met een bouillon, gevolgd door een koud gerecht, zoals gepocheer de zalm waarbij een eenvoudi ge groene sla en aardappelsala de of kleine broodjes werden opgediend. Als dessert kwam er meestal taart op tafel. Er werden uiteraard wijnen bij geschonken, bij de taart een glaasje likeur en daarna koffie. De heren trokken zich dan te rug met een glas cognac. De da mes lieten zich dan nog een glaasje likeur inschenken en aten, savoureerden Zou men destijds hebben gezegd, er een bonbon bij. Bedenk wel dat niemand dergelijke soupers al leen kon bereiden en opdienen. Daarvoor had je personeel no dig en toen dat er niet meer was, verdween het aloude sou- per-thuis. Het souper is langzamerhand vervangen door snacks, die zo werden samengesteld dat je be ter van avondhapjes kunt spre ken. Stuk voor stuk kleine ge rechten die gemakkelijk te be reiden waren en ook niet om een keurig gedekte tafel vroe gen. Men kan er namelijk ook met het bordje op de knieën van genieten. hans belterman De Aardappel Achtdaagse komt er weer aan. Al vier jaar georga niseerd door het Nederlands Instituut voor Afzetbevordering van Akkerbouwproducten (NI- VAA). De consument zal wor den bestookt met reclamekre ten. televisiespotjes en recep tenfolders. Het doel is duidelijk: vooral de jonge consument moet weten dat je met een aardappel nog wel wat meer kunt dan koken en prakken. Jonge mensen zijn niet zo dol op aardappels. Ze willen pasta en rijst, geen suffe piepers met vlees en groente. Daarom brengt de aardappellobby iets nieuws in stelling. Een culinair avontuur. Met de wok. Dit jaar wordt de aardappel ge promoot als uitstekend ingre diënt voor roerbakschotels in de wok. Roerbakken is trendy. De ingrediënten zijn vers en blijven dat door de korte berei dingstijd ook. En dat is precies wat aanslaat bij de druk bezette Aardappels kun je ook in de wok bereiden, als je maar een vastkokende soort gebruikt. foto cpd jonge consumenten: snel, ge zond en trendy. De schappen in de supermarkt staan vol met kruidenmixen en sausjes voor deze populaire bereidingswijze. mmam Bij een wokgerecht wordt bijna altijd rijst of een deegwaar (mie, pasta) geserveerd en dat zint de aardappelverkopers in het land natuurlijk helemaal niet. Want ook een aardappeltje kan prima in de wok. „De combinatie van aardappels met vlees en groen te uit de wok is gewoon heel lekker. We hebben diverse mensen zulke gerechten laten proeven en ze waren zonder uitzondering heel enthousiast. Je moet er gewoon even opko men", zegt Willy Kreeftenberg namens het NIVAA. Voorwaarde voor succesvol wokken met aardappels is dat voor een vastkokend ras wordt gekozen. „Een Nicola, Accent of Inova is heel geschikt. Als je die in blokjes snijdt en wokt, dan blijven het ook mooie blokjes. Met bintjes of eigenheimers wordt het een zootje", legt Kreeftenberg uit. De consu ment krijgt het advies de aard appelblokjes eerst een paar mi nuten voor te garen in de mag netron en ze dan te wokken met een mengsel van vlees, groente en kruiden. De recepten die worden gepre senteerd variëren van een Mexicaanse schotel tot Koe Loe Yuk en de actie kreeg dan ook de naam Werelds Wokken met vastkokende aardappels mee. „De aardappel is heel erg veel zijdig. Maar als wij een markt onderzoek houden, blijken mensen de aardappel toch nog steeds vooral te associëren met koken. Vorig jaar was ons the ma 'ovenschotels met aardap pel' en dat is danlczij producten als Aardappel Anders aardig in geburgerd. Dat je vastkokers ook in wokgerechten kunt ge bruiken, is nog niet zo bekend." Kreeftenberg weet niet of de jeugd wel de moeite wil doen om de vastkokers te schillen, voor te garen en dan te wokken of dat toch naar koelverse voor gekookte aardappelproducten zal worden gegrepen. „Dat maakt ook niet zo veel uit, die keuze is natuurlijk aan de con sument zelf. Voorgegaarde aardappeltjes zijn vaak een redactie: margot klompmaker en saskia stoelinga 023-51 Pannenkoeken bakt. Het moet een pan zijn die de warmte goed geleidt. Het goedkoopste is een licht tefal- pannetje, 'top of the bill' een koperen koekenpan, maar die laatste kost een paar honderd gulden. Ook een plaatijzeren pannetje, eigenlijk bedoeld voor het bakken van crêpes, werkt uitstekend, ook al moet je dat pannetje goed behandelen door het steeds in te vetten met olie, voordat je het opbergt. Ook krijg je er kleinere en dun nere pannenkoeken mee dan je misschien wilt. Het is handig om voor het overdoen van het beslag in de pan een jus- of an dere lepel te nemen die precies de goede inhoudsmaat heeft: een kwestie van uitproberen. Dé pannenkoek bestaat niet. Ambachtelijke restaurants zijn de trend. G. Kol, voorzitter van de Vereniging van Erkende Pannenkoekenrestaurants klinkt zelfverzekerd. „De tradi tionele pannenkoeken doen het nog steeds het best. Maar een exoot in opmars is de shoarma- pannenkoek. Ook zien we dat er steeds meer soorten granen worden gebruikt." De Vereniging telt 120 leden. De meeste pannenkoekenhui zen zijn te vinden in Gelder land, terwijl het geringste aantal zich in Friesland bevindt. De naamgeving van de restaurants is al even uitgebreid als het aantal variëteiten aan pannen koeken. Je hebt pannenkoek schepen, -huizen, -boerderijen, -paviljoens, -hoeven, -herber gen, - hutten en -molens, ja zelfs pannenkoekencarrousels. In maart komt dé Vereniging mét een nieuwe gids met een uitgebreide beschrijving van de leden en bezienswaardigheden in de omgeving. Bestellen kan bij het secretariaat in Odijk, te lefoon 0306 564748, of door overmaJdng van vijf gulden op gironummer 6729799, t.n.v. Vereniging van Erkende Pan nenkoekenrestaurants (eigen naam en adres vermelden bij betaling per giro tel). christa van der hoff De twee oud-Hollandse recep ten komen uit 'de Wannée', aangepast door Anne Scheep maker 1. Eierpannenkoek Voor zes stuks: 250 gram bloem, halve theelepel zout, 5 deciliter melk, 3 tot 4 eieren, boter. Zeef bloem en zout in een kom. Maak een kuiltje en schenk de helft van de melk er in. Roer met een mixer vanuit het midden tot een glad be slag. Klop een voor een de eie ren erdoor en schenk langzaam de resterende melk erbij. Smelt wat boter in de koekenpan en schenk daarin zoveel beslag dat de bodem net bedekt is. Bak op matig vuur aan een kant goudbruin tot de boven kant is opgedroogd en daarna de andere kant. 2. Volkorenpannenkoek Doe 175 gram volkorenmeel met 175 gram boekweitmeel en wat zout in een kom. Los 1 gram verse gist op in 2,5 dl lauwwarme melk, roer er een theelepel suiker door en laat alles tien minuten op een ta melijk warme plaats staan, to er belletjes verschijnen. Maak een kuiltje in het meel en doe daarin de gistoplossing en twee losgeklopte eieren. Roer vanuit het midden tot een glai beslag. Voeg al roerend 3,5 dl warme melk toe. Laat het afge dekt met een vochtige thee doek op een tochtvrije, tame- 1 lijk warme plaats ongeveer uur rijzen. Roer het beslag na het rijzen niet meer door. Bak de pannenkoeken in hete bote volgens bovenstaand basisre cept. In het eerste nummer stonden verhalen over 'een goede ge bitsverzorging begint in de wieg' en sabayon heette toen nog 'zoete, witte wijnschuim'. Het verschil met de huidige Al lerhande van Albert Heijn is groot, maar ook weer niet zo groot. Nog steeds word je door het blad ingewijd in de keuken geheimen 'van iemand die het kan weten' en lees je over 'af slanken na de feestdagen'. Opvallend anders is de rol die het thuisblad van de super marktketen zichzelf heeft toe bedacht. Zo fungeert de redac tie tegenwoordig als bood schapper van het goede nieuws door te berichten over 'de maatschappelijke keuzes van een kruidenier'. Zo wordt de le zer haarfijn uitgelegd datje door sperziebonen te kopen bij Albert Heijn een teeltprogram ma steunt in Egypte. Na het verschijnen van het eer ste nummer in oktober '83 heeft Allerhande de juiste toon weten te vinden. Mede daar door, en natuurlijk door het feit dat het blad gratis wordt ver strekt, is het reclamemedium van 's lands grootste kruidenier uitgegroeid tot 's lands grootste kooktijdschrift met vier miljoen lezers. Die positie wil het blad graag behouden, vandaar dat Aller hande de nieuwe eeuw ingaat met een nieuwe vormgeving en een aantal andere aanpassin gen (zoals het naar achteren schuiven van de recepten, 'overzichtelijk bij elkaar'). Maar het grootste verschil is volgens hoofdredacteur Reijer Blankenspoor de keuze voor twee uitersten: „Degenen die nooit geleerd hebben om te ko ken zullen we bedienen met simpele, maar lekkere gerech ten. Aan de andere kant richten we ons op de foodies; de groep die in het weekeinde graag bij zondere gerechten wil ber den." Dat verklaart de onderwer ze die zich uitstrekt van 'o wets genieten van boerenl met rookworst' tot het hoe tikel over Australië met zijl smeltkroes van keukens, gens anders vind je zo'n c( pleet aanbod aan ingredië en kooktechnieken als op markten van Sydney en M bourne", wordt er geschre Dat Australië opduikt in d nieuwde Allerhande is nie maar. De keuken van 'dov under' staat symbool vooi veranderende 'multiculin; samenleving' waarin Alber Heijn graag een voortrekki wil vervullen. Het verminderen van het recepten past in de nieuw mule, legt Blankenspoor u „Want het aantal tijdschri waarin je wordt overgoten recepten is de laatste jarei sl zettend gegroeid." Allerhande denkt zich te k nen onderscheiden door 1 o; aandacht te verschuiven nha producten met 'een verha Geheel in de geest van de2 lij zal er meer informatie wo verstrekt over de herkoms ep producten en de manier v al: len, „want daar blijken ste ar meer mensen gevoelig vo< u\ zijn." ellen scholtens Aardappelen uit de wok overgangsproduct. Als jongeren het huis uit gaan willen ze alles anders dan thuis. Dan eten ze nog maar eens in.de week aard appels, bijvoorbeeld. Later wil len ze wel vaker aardappels eten, maar dan makkelijk. Ze kopen liever niet zo'n grote zak. Dan zijn die voorgegaarde pro ducten natuurlijk ideaal. Als er kinderen komen, grijpen veel mensen toch weer gewoon te rug naar aardappels, vlees en groente. Maar mensen tussen de 18 en 35 jaar vinden zo'n maaltijd saai. Wij willen bewij zen dat dat niet zo hoeft te zijn." De Aardappel Achtdaagse be gint op 29 januari. Het promo tiemateriaal ligt dan in super markten en groentezaken. frederike krommendijk Schil de aardappels en verdeel ze in blokjes. Halveer de pa prika en de Spaanse peper, verwijder de zaadjes en snijd het vruchtvlees in smalle reepjes. Giet de chilibonen en maïskorrels af en laat ze goed uitlekken. Schil de appel, snijd deze in stukjes en giet de ananas af. Pel en snipper de ui.Verhit de olie in de wok en laat daarin het gehakt rul wor den, voeg de chilipoeder toe. Roerbak vervolgens geduren de ten minste drie minuten de aardappelblokjes, de paprika* en de Spaanse peper. Pers de knoflook erboven uit Schep de tomatenpuree, de appel en de ananas door het gerecht Serveer de schotel, Benodigdheden voor 4 personen): 200 gram rode chilibo nen (kidneybonen uit blik), 1 blikje maïskor rels (ca. 180 gram), 3 eetl. olie, 2 teentjes knoflook, 250 gram rundergehakt, 1 tl. chi lipoeder, 1 appel, 1 klein blikje tomatenpu ree, 1 klein blikje ananasstukjes, 1 ui, tortillachips. bestrooid met rauwe tortillachips. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1Verdwenen zonder een spoor achter te laten, 9. de lucht betreffend; 10. eenheid (Eng 11. Frans lidwoord; 12. Europeaan; 14. muzieknoot; 15. geroosterd rundvlees; 17 oude vochtmaat; 19. zangstem; 21. Engels café; 22. voor; 23. tod; 25. onder leiding van; 27. bliksemschicht; 30. windrichting; 32. lof; 33. Japans bordspel; 34. verharde huid; 36. rivier in Duitsland; 38. vakantiebemiddelaar. VERTICAAL: 1. Zuid-Amerikaanse muziekstijl; 2. wortel; 3. ondernemingsraad; 4. fruit; 5. maangodin; 6. voorvoegsel; 7. afstammeling; 8 loopstok; 13. mager; 15. tekenfilmfiguur; 16. koets; 18. bergop Mindanao; 20. plezier; 23. iemand die iets te leen geeft; 24 aanwijzend vnw.; 26. verder; 28 Europese taal; 29. voerbak; 31. barenspijn; 33. erfelijkheidsdrager; 35. Chinese afstandsmaat; 37. lidwoord Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Bijlage; 4. dopeling; 6. vilt; 8. witz; 9. legpuzzel. Verticaal: 1. Bed; 2. lepel; 3. golf; 5. gotiek; 6. vals; 7. tips; 8. wijze.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10