Walmart claimt miljarden van Visa en Mastercard Ruzie over stroom bijgelegd 'Oude' Air Holland failliet verklaard Privatisering Air ALM stap dichterbij Economie Nieuwe pers voor Perscombinatie Minister Jorritsma tussen wereldleiders in Davos Opnieuw acties van truckers in Frankrijk E-mailbom treft Casema VS lossen al in 2013 grote staatsschuld af eheime bankrekening vakbond ACV -jjssELJustitie in België doet onderzoek naar een geheime KT nkrekening van de christelijke vakbond ACV bij de Luxem- rgse bank KB Lux. Volgens de krant Het Laatste Nieuws stond ar in 1993 ruim vijftig miljoen gulden op. De krant heeft be- jzen overgedragen aan het parket in Brussel. Volgens het lamse ACV, dat de rekening beheerde samen met zijn Frans- ige vleugel CSC, maakte het geld deel uit van de stakingskas. KB-Lux wordt door veel Belgen gebruikt om de fiscus te ont- - >en. Afgelopen najaar publiceerde een andere krant stukken aruit moest blijken dat minister Reynders (financiën) zwart ld had staan op de KB-Lux, maar die bleken een vervalsing. ederlanders zijn zeer vindingrijk esp» Nederlandse uitvinders behoren tot de creatiefste in Eu- ja. Jaarlijks zijn zij volgens de Nederlandse Orde van Uitvin- rs (NOVU) goed voor tweehonderd miljoen gulden extra om- Duitse uitvinders zijn het actiefst. Ook in Zweden, Dene- irken en Portugal wonen veel knappe koppen. Het aantal uit- iders in Nederland is volgens de NOVU de afgelopen jaren rk gestegen. Zestig procent van de 2.500 uitvinders doet lis, tuin en keuken'-uitvindingen. De overigen doen techni- ïe vindingen, johann van den Noort, volgens de NOVU één de belangrijkste uitvinders, kreeg een prijs voor zijn 'zelf ihoogkomende' dam. De waterkering wordt nu bij een Ja- nse fabriek in Meppel geïnstalleerd. KV wil van zware metselstenen af ierden Metselaars in de bouw mogen, wat FNV Bouw en utbohd betreft, niet langer blokken die zwaarder zijn dan zes optillen zonder een kraan. Het huidige maximumgewicht op 18 kilo. De bond heeft berekend dat metselaars onder ze omstandigheden tien tot vijftien procent meer kans maken arbeidsongeschikt te raken dan de rest van de werknemers de bouw. Eind vorig jaar konden werknemers en werkgevers in de Stichting Arbouw niet eens worden over een verlaging een maximum-gewicht tot 14 kilo. Een woordvoerder van Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) vindt dat de FNV :n rekening houdt met de economische bezwaren aan werk- 'erskant. ivasie Britse schapen drukt prijzen iettens Schapenhouders zitten met sterk dalende opbreng- n door een overaanbod uit Groot-Brittannië en Ierland. Het es was in twintig jaar niet zo goedkoop: boeren krijgen zo'n 0 gulden per kilo lamsvlees. Met de wol is het nog erger. Vo- jaar bracht een kilo wol 2,30 gulden op, dit jaar amper een den, aldus R. Boersma, voorzitter van de vakgroep schapen- geitenhouderij van LTO-Nederland. Voor schapenhouders 1999 ronduit een slecht jaar. Dit jaar voorziet Boersma wei verbetering. In Schotland kost het slachten van een schaap er dan het vlees oplevert. restatieloon verdeelt Akzo en bonden ihemOnenigheid over het invoeren van prestatieloon heeft eid tot een breuk tussen Akzo Nobel en de vakbonden. On- handelingen over de nieuwe CAO zijn gisteren twee weken 'eschort. „We zitten absoluut in zwaar weer", zegt FNV ndgenoten-onderhandelaar B. Roodhuizen. FNV Bondgeno- wil alleen prestatieloon als de werknemers erop vooruit nnen gaan. „Correcties naar beneden wijzen wij af. Als Akzo er zo'n voorstel op tafel legt, kan ik geen akkoord sluiten", ;t Roodhuizen. Het is een van de eerste grote industrie O's, die niet alleen van belang is voor de 18.000 werknemers ar ook omdat er principekwesties worden 'uitgetest'. ubai bestelt 31 Rolls-Royces iden De regering van Dubai heeft 31 Rolls-Royce auto's be id voor een loterij. Dat berichtte de Britse krant The Daily Te- raph vandaag. Deze order voor de Britse automaker Rolls- yce is de grootste ooit geplaatst door één enkele koper. De telde Silver Seraphs kosten zo'n 576.000 gulden per stuk. ternet telt 1.000.000.000 pagina's rer city Internet telt meer dan 1.000.000.000 webpagina's, blijkt uit een onderzoek van het Amerikaanse bedrijf Inkto- en het NEC Research Instituut. Uit het onderzoek blijkt ver dat 86,55 procent van de pagina's in het Engels is. Zo'n 0,54 icent is in het Nederlands opgesteld, aldus de onderzoekers, miljard pagina's zijn ondergebracht bij een kleine vijf mil- n websites. Internetters klagen nogal eens over sites die on- eikbaar zijn of inmiddels niet meer bestaan. Dat blijkt deels ;cht, want van de vijf miljoen sites waren er volgens Inktomi n 730.000 in een periode van tien dagen onbereikbaar. Het gste internetadres dat Inktomi tegenkwam tijdens het onder- 'k luidde: w. tax. taxadvice. taxation, irs. taxservices. taxrepresentation. pay rh lp.internalrevenueservice.audit.taxes.com. eense euro-referendum over jaar 'Enhagen De Denen kunnen over ongeveer een jaar naar de mbus om te beslissen over toetreding tot de Economische en netaire Unie (EMU). Dat verklaarde de minister-president Denemarken Rasmussen gisteren na een kabinetsvergade- j. Rasmussen is het met minister Jelved (economische za- overeengekomen dat het referendum zal plaatsvinden in winter van 2000-2001. Een definitieve datum kon hij nog niet en. Volgens de meest recente opiniepeiling is 53 procent van Denen voor deelname aan de euro en 34 procent tegen. eldautomaten op groene stroom echt» De Rabobank voorziet 400 van de 2.400 geldautoma- van groene Stroom. Het stroomverbruik van een geldmachi- is jaarlijks gelijk aan het halfjaar gebruik van een gemiddeld :in. De milieuvriendelijke automaten verminderen de uit- ot van kooldioxide met circa 360.000 kilogram. De Rabobanl^ Idt dat het 'groene pinnen' voortkomt uit een belofte aan groep scholieren tijdens het Kinderfestival mei 1999. ruk op alliantie KLM-Alitalia zwaar- 14370 klem» De alliantie tussen KLM en Alitalia komt verder onder .46290 ik te staan. De Italiaanse partner heeft besloten het samen- 1.4820 rkingsverband met de KLM en de andere partner Northwest 12.674 vliegveld John F. Kennedy in New York op te zeggen. De drie 3,5830 rken samen vanuit dezelfde terminal. De Italiaanse maat- 5953 laPPÜ heeft inmiddels een intentieverklaring getekend waar- liet vertrek wordt aangekondigd. Het is nog niet bekend waar 26,30 [alia naar toe verhuist. De alliantie staat al enige tijd onder o1 so d°or problemen rond de luchthaven Malpensa bij Milaan. 1.3812 KLM heeft 220 miljoen betaald voor de renovatie en uitbrei- 2?666 B van Malpensa. Omwonenden klagen echter over een toe- 16.015 ne van lawaai-overlast. Alitalia dreigt de luchthaven uit haar irnationale vliegroutes te schrappen. emie NS voor snelle uitzendkracht echt» Uitzendbureaus die snel een tijdelijke kracht kunnen eren krijgen van NS een premie. Lukt het niet om binnen een laaide termijn te leveren dan wordt het gekort op het tarief wk. Bij h normaal in rekening wordt gebracht. Dit bonus-malussys- ocenTvarni's een noviteit in de uitzendwereld. Afgesproken is dat de Bij vei ius en malus in het nieuwe contract maximaal vijftig procent lnen afwijken van het normale opslagtarief. De uitzendbu- u verwachten dat dit systeem bij veel meer grote bedrijven t een wisselende behoefte aan personeel wordt ingevoerd. irecteur bij Norit stapt direct op ersfoort Met onmiddellijke ingang is directievoorzitter H. ufmann van Norit, producent van koolstoffen en waterzuive- 'gsinstallaties, opgestapt. Zijp vertrek hangt volgens de nieu- onge beun djrecjjevoorziter R. Kuipers samen met het feit dat Norit n sterker gaat richten op water- en drankindustrie. 1.3245 000295 0,3180 25,16 136,50 DEN HAAG GPD De distributiebedrijven Eneco, REMU en Delfland hoeven geen stroom in te kopen voor 1,25 gulden per kilowattuur bij Nederlandse elektriciteitspro ducenten. Wel moeten ze een dubbeltje betalen, twee cent meer dan de normale contract prijs. Met dat compromis, dat nog officieel moet worden goedgekeurd, is de rust op de Nederlandse energiemarkt weergekeerd. Onlangs bleek dat Eneco, Remu en Delfland meer stroom op contract hadden verkocht dan ze konden leveren. De dis tributiebedrijven dachten goed kope stroom uit het buitenland te kunnen importeren en die door te verkopen aan nieuwe klanten als Schiphol. Het trio kon echter veel minder stroom importeren en kwam met een tekort te zitten. Dat tekort wilden ze alsnog bij de Nederlandse stroompro- ducenten bijkopen. Daarvoor geldt echter een boetetarief van 1,25 gulden per kilowattuur. De drie distributiebedrijven wei gerden die boete te betalen en spanden een kort geding aan. Voor de rechter vandaag uit spraak doet is er nu een com promis bereikt. Volgens Hans ten Berge, be stuurslid van Eneco, is een eer ste stap naar een volledig vrije energiemarkt. „Nu kunnen ook andere partijen, zoals buiten landse stroombedrijven, elektri citeit inkopen en die verhande len. Daarmee wordt de markt groter en komt er meer concur rentie. Zonder onze opsteling zou dat pas een jaar later moge lijk zijn geweest." Ten Berge bestreed dat Eneco door het compromis aan een miljoenenstrop is ontsnapt. „Wij hadden al een groot deel van de stroom ingekocht. Het zijn juist grote industrieën die nu een strop bespaard blijven." Grote bedrijven hadden juist hun stroomcontracten opge zegd en dachten de stroom goedkoop op de elektriciteits- beurs APX in te kopen. Daar vlogen de prijzen voor stroom echter omhoog. Het hoofdkantoor van Eneco in Capelle aan de Ussel. De ruzie van deze energiereus met NUON en Essent is gisteren gesust. foto anp ton borsboom 'Machtspositie met alternatieve pinpas misbruikt in VS' De Amerikaanse detailhandelsgigant Walmart eist sa men met enkele concurrenten 17,8 miljard gulden van de creditcardmaatschappijen Visa en MasterCard. Zij zouden hun dominante positie hebben misbruikt om hun alternatief op de pinpas aan de man te brengen. Walmart heeft de schadeclaim neergelegd bij een recht bank in Brooklyn, meldde The Wall Street Journal giste ren. Andere grote supermarktorganisaties als Sears Roe buck en Safeway hebben zich bij Walmart aangesloten. new york anpAmerikaanse markt is gebracht als concurrent van de pinpas Volgens de aanklacht hebben van banken. Visa en Master- Visa en MasterCard vanaf 1992 Card zouden detaillisten heb- te hoge tarieven gevraagd voor ben gedwongen de nieuwe de afhandeling van transacties kaart als betalingsmiddel te ac- met de 'debit card', die op de cepteren. Deden ze dat niet, dan dreigden de creditcard maatschappijen geen zaken meer te doen met de desbetref fende winkeliers. De alternatieve pinpas vraagt 1,10 gulden voor elke transactie en handelt die in twee k drie dagen af. Dat is veel sneller dan met een creditcard, maar wel prijziger. Bovendien gaat beta ling met een bankpinpas snel ler. De Amerikaanse rechtbank heeft de procesdatum vastge steld op 27 november. De ko mende rechtszaak lijkt sterk op die tussen Microsoft en de Amerikaanse justitie. Negentien Amerikaanse staten en het mi nisterie vinden dat de software gigant zijn dominante positie heeft misbruikt. Dat gebeurde door zijn internetzoekprogram- ma Explorer te koppelen aan het besturingsprogramma Windows. Een soortgelijke kop peling speelt nu tussen de cre ditcard en de debit card. Getuigen in de Microsoftzaak gaan ook een belangrijke rol spelen in het proces tegen Visa en MasterCard. Volgens Ameri kaanse kartelwetgeving kunnen de detailhandelsconcerns maxi maal op 53,5 miljard gulden schadevergoeding ontvangen. Amsterdam Op het industrieterrein Amstel II op de grens van Amsterdam en Ouderkerk nadert de nieuwe drukfabriek van de Perscombinatie haar voltooiing. Begin juni begint de verhuizing van de drukkerij aan de Wibautstraat in de hoofdstad naar de nieuwe persen waarop dagbladen als de Volkskrant, Het Parool en Trouw worden gedrukt. In een later stadium volgt nog NRC Handelsblad. foto fotopersbureau dijkstra fred steenman Vakbond twijfelt over opzet doorstart door groep investeerders haarlem richard mooyman Het 'oude' Air Holland is giste ren door de Haarlemse recht bank failliet verklaard. De Vak bond voor Nederlands Cabine personeel maakt zich ondertus sen grote zorgen over de ge plande doorstart. „De nieuwe aandeelhouders hebben geen verstand van luchtvaart", aldus bestuurder M. Lander. Een groep investeerders on der wie hotelfamilie Van der Valk kondigde vorige maand de doorstart aan van de noodlij dende chartermaatschappij. Dit gebeurt met de lege dochteron derneming Air Holland Leasing BV. Het 'oude' Air Holland Charter BV is gisteren failliet verklaard, aldus woordvoerder F. Allard van de nieuwe aan deelhouders. Negentig personeelsleden hebben volgens Allard een con tract aangeboden gekregen bij het nieuwe Air Holland. Van de oorspronkelijke 350 medewer kers waren er al 150 zelf ver trokken, voornamelijk vliegend en technisch personeel. Voor maximaal 110 personeelsleden dreigt werkloosheid, maar vol gens bestuurder M. Lander van de Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel zal dat in de praktijk lager uitvallen. Veel mensen kunnen alsnog elders een baan krijgen of worden ge detacheerd. Lander vindt het triest dat het doek is gevallen voor het 'oude' Air Holland. „Maar het positie ve is dat er nu voor het perso neel eindelijk duidelijkheid is. Het GAK kan nu ook overgaan' tot het betalen van achterstalli ge salarissen en bonussen. Veel mensen hebben nog een hele maand zomertoeslag tegoed." De doorstart loopt minder vlot dan gehoopt. De nieuwe aandeelhouders wilden al deze maand met een eerste toestel gaan vliegen, maar volgens Al lard duurt het waarschijnlijk nog enkele weken voordat de plannen zijn uitgewerkt. Air Holland wil een lcwart van de Nederlandse chartermarkt te- rugveroveren op de KLM-groep (Transavia en Martinair). Lander is er niet gerust op. „We hebben grote twijfels over deze doorstart. Geen van de bonden heeft nog maar iets ge zien dat op een ondernemings plan lijkt. Ik maak me daarover vooral zorgen omdat de aan deelhouders geen verstand hebben van luchtvaart." willemstad anp Air ALM presenteert vrijdag een nieuw plan aan de Antilliaanse ministerraad dat voor ziet in een privatisering over een half jaar. De ALM hoopt bovendien het verlies tot 1,2 miljoen gulden per maand te beperken. In december werd een eerdere versie afgewe zen door regering, raad van commissaris sen en vakbonden. Dit plan bevatte onder andere voorstellen voor uitbreiding van de vloot de komende drie jaar. De afgelopen jaren leed de maatschappij, waarvan de Antilliaanse overheid 75 pro cent van de aandelen heeft en de KLM 25 procent, alleen maar verlies. De ALM heeft 956 mensen in dienst en een vloot van ze ven vliegtuigen. Werknemers haalden deze week opge lucht adem toen hun salaris over januari op het allerlaatste moment zeker werd ge steld. Uitbetaling werd mogelijk omdat de Antilliaanse overheid de ruim 1,4 miljoen aan achterstallige afdrachten overmaakte. Met hulp van de Wereldbank wordt nu een internationale partner gezocht, die de meerderheid van de aandelen wil overne- DAVOS ANP-AFP-R Tal van prominente wereldlei ders komen morgen naar het Zwitserse Davos voor het jaar lijkse Wereld Economisch Fo rum. Onder hen bevinden zich Bill Clinton, Tony Blair, Yasser Arafat, Ehud Barak en Abdur rahman Wahid. Minister Jor ritsma (economische zaken) vertegenwoordigt de Neder landse regering. Het congres, dat vijf dagen duurt, telt twee duizend deelnemers. Naast de politiek zijn ook maatschappelijke organisaties als Greenpeace, Artsen zonder Grenzen en het Third World Network vertegenwoordigd. De overige bezoekers bestaan uit zakenmensen, wetenschappers en journalisten. Belangrijkste doelstelling van het WEF is het formuleren van een gezamenlij ke aanpak van wereldwijde pro blemen. Groeperingen tegen mondia lisering en vrijhandel zijn van plan te demonstreren en moge lijk de besprekingen te versto ren. Afgelopen zaterdag liep het congresgebouw in Davos nog lichte schade op door een brandbom. Begin december zorgden dezelfde groeperingen voor grote wanorde tijdens de vergadering van de Wereldhan delsorganisatie (WTO) in Seatt le. De Zwitserse autoriteiten zetten zeventig militairen in om de politie te assisteren. Belangrijke besluiten worden zelden genomen op het forum, maar in de informele sfeer ko men landen soms nader tot el kaar. Zo kwamen PLO-leider Arafat en minister-president Peres van Israël in 1994 tot een principeakkoord over de Gaza- strook en Jericho. Dit jaar hoopt Davos het toneel te wor den van verdere vredesbespre kingen in het Midden-Oosten. Het WEF werd in 1970 opge richt door Klaus Schwab, hoog leraar aan de universiteit van Genève. Vier van de vijf vakbonden voor Franse vrachtwagenchauffeurs hebben hun leden opgeroepen maandag opnieuw de wegen te blokkeren. De vakbonden ver werpen het akkoord dat de werkgevers met de Franse mi nister van transport Gayssot hebben gesloten. De partijen kwamen een maximum werktijd overeen van 220 uur per maand voor lange afstanden en 208 uur per maand voor korte afstanden. De truckers vrezen dat zij nog steeds marathonweken moeten draaien, hoewel daar nu min der drukke weken tegenover staan. Ook andere gunstige voorwaarden voor werknemers zouden zijn geschrapt. Protesten van chauffeurs te gen de 35-urige werkweek leg den eerder deze maand het wegverkeer in Frankrijk al lam. De vrachtbedrijven waren bang dat de wet de buitenlandse concurrentie, die geen werk tijdlimieten kennen, zou be voordelen. Transportbedrijven in Noor wegen hebben vanochtend de grenzen geblokkeerd uit woede over de dure diesel. Werkgevers zijn de initiatiefnemers. De blokkade gaat 24 uur duren. In Spanje dreigden transportbe drijven ook al met acties tegen de dure diesel, die dinsdag nacht zouden ingaan. Die zijn echter een maand opgeschort. Vervoerdersorganisatie EVO maakt zich grote zorgen over de protesten. „Wij zijn bang voor een kettingreactie. Men grijpt veel te snel naar het middel van internationale blokkades", vindt C. Erasmus van de EVO. utrecht anp Internetprovider Casema/Wan- nadoo is vorige week woensdag getroffen door een e-mailbom. Het bedrijf biedt via de kabel internet aan in onder meer de Randstad. De 'bom', bestaande uit 140.000 e-mailberichten, legde het elektronisch be richtenverkeer van de 42.000 abonnees vrijwel lam. Berich ten kwamen twee of drie dagen later aan dan de bedoeling was. De 'bomlegger' stuurde de berichten naar een niet be staand e-mailadres, waarop de computer ze retourneerde naar de provider van de afzender. Omdat diens adres ook ongel dig was, werden de berichten weer teruggestuurd naar Case- ma. In de chaos die ontstond, ver menigvuldigden de berichten zich. Daardoor kwam het overi ge e-mailverkeer, gemiddeld zo'n 300.000 berichten per dag, volledig in de verdrukking. Vol gens Casema is de apparatuur normaal gesproken tegen zo'n aanslag beschermd. De e-mail bom kwam echter binnen tij dens een storing in de appara tuur en werd daarom niet tijdig onderkend. De identiteit van de bomleg ger is bekend bij diens provider maar die zou volgens Casema niet bereid zijn de naam be kend te maken. Casema over weegt juridische stappen om de identiteit van de dader boven water te krijgen om zo de scha de te kunnen verhalen. washington rtr Als het aan president Clinton ligt, is de reusachtige Ameri kaanse staatsschuld al in 2013 afgelost. Twee jaar eerder dan gepland. Clinton neemt daar mee een voorschot op het de bat over de vraag wat te doen met het almaar groeiende over schot op de begroting van de VS. Door de uitzonderlijk snel gloeiende economie hoeft er niet langer bezuinigd te wor den, maar moet er geld worden uitgegeven. Het door de Republikeinen gedomineerde Congres, het Amerikaanse parlement, loopt al warm voor enorme belasting verlagingen. Maar Clinton zei dat het belangrijk is om streng te blijven met de uitgaven, al kan een bescheiden belasting verlaging er wel van af. Hij wees erop dat zijn kabinet, nu in zijn laatste jaar, harde besluiten heeft moeten nemen in de be grotingen voor de afgelopen ja ren om het land de schuld te kunnen laten aflossen. Hij be nadrukte dat nu niet van deze koers moet worden afgeweken. De nationale schuld van de VS is 12,2 biljoen gulden(een biljoen is duizend maal een miljard).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9