Bliksembezoek Wahid aan Atjeh Machtige generaal Wiranto verliest terrein Er zijn honderden Kohls in Frankrijk Buitenland Prodi maakt (bijna) al zijn post openbaar via internet JENSDAG 26 JANUARI 2000 iep geeft hoop op Mars Polar Lander jADENAEen mysterieuze radiopiep, ogenschijnlijk van de ineet Mars, heeft NASA aangezet tot nieuwe tests om te zoe- n naar de verloren gewaande Mars Polar Lander. De Ameri- anse ruimtevaartorganisatie hoopt dat de marssonde toch ig werkt, aldus NASA-functionarissen. Er is een kleine kans it nieuwe pogingen iets uithalen, vrezen wetenschappers van (SA. NASA had vorige week juist aangekondigd dat ze de Mars ilar Lander definitief als verloren beschouwde. Alle pogingen contact te maken met de 350 miljoen gulden kostende son- werden afgebroken. De Polar Lander landde op 3 december de rode planeet en sindsdien is er niets van vernomen. alestijnen onthullen vredesplan aviv De Palestijnse president Arafat heeft vorige week bij n bezoek aan Washington een gedetailleerd vredesplan ont- uwd. Het plan zou moeten leiden tot een vredesakkoord met Israëlisch. Dit meldt het dagblad Ha'aretz vandaag. Dat plan at uit van een Palestijnse staat in de Gazastrook en op de ;stelijke Jordaanoever, waarbij Israël een deel van zijn neder- ttingen in die gebieden zou kunnen behouden. De Palestij- n zouden er niet langer op staan dat alle vluchtelingen naar in plaats van herkomst moeten terugkeren en Jeruzalem zou >t worden gedeeld. Volgens de Palestijnen heeft de Ameri- anse president Clinton zich positief uitgelaten over het plan. ift valt 44 verdiepingen v york Door een kabelbreuk is een liftcabine van het Empire ite Building in New York 44 verdiepingen naar beneden ge len. Pas op de vierde verdieping trad het beveiligingssysteem werking en werd de cabine opgevangen. In de lift zaten op moment van het ongeluk slechts twee passagiers. Beiden irken op de 44ste verdieping. Ze kregen de schrik van hun le- maar kwamen er met lichte verwondingen vanaf. Het Ern ie State Building aan Fifth Avenue heeft 102 verdiepingen en liften. Het gebouw wordt jaarlijks door miljoenen toeristen de hele wereld bezocht. ierduizend dossiers voor legalisering iSEL In België zijn er tot nu toe zo'n vierduizend dossiers illegalen die hun zinnen hebben gezet op een verblijfsver- ïning. Ze willen profiteren van de tijdelijke legaliseringscam- ^fjne die de regering-Verhofstadt heeft opgezet. Zondagnacht ipt de aanmeldingsperiode van drie weken af. Minister Du- ■sne van binnenlandse zaken verwacht uiteindelijk zo'n 000 tot 20.000 aanvragen, zei hij gisteren in het Belgische lement. Het aantal dossiers zou minder zijn dan verwacht. pnieuw arrestaties in Ierland De Ierse politie heeft gisteren twee mensen opgepakt in band met de aanhouding zondag van een man met een auto wapens. Het gaat om een 43-jarige man en een 40-jarige uw die kort na elkaar werden opgepakt in de Zuid-Ierse stad Sjj iperary. In de auto vond de politie zelfgemaakte rakettën, |H rtieren en materiaal om zware bommen te maken. Bronnen de Ierse politie hebben eerder gemeld dat de opgepakte man iden had met de Continuity IRA, de enige katholieke parami- ire organisatie die geen staakt-het-vuren heeft afgekondigd. oden door sneeuwstormen Amerika ihington Hevige sneeuwstormen hebben aan de oostkust ide Verenigde Staten voor doden en een grote-verkeerschaos orgd. In de staten North- en South-Carojina zijn meerdere Éen gevallen door verkeersongelukken die door de hevige iuwval zijn veroorzaakt. In North-Carolina, Maryland en inia is de noodtoestand uitgeroepen. De luchthavens van de en Boston, Philadelphia, Baltimore en Washington DC wa- gisterochtend gesloten. Op de vliegvelden van New York, en Newark liepen reizigers vertraging op. In het noord-oos- van de VS viel maandagnacht vijftien tot twintig centimeter euw. Er wordt meer neerslag voorspeld. iid-dictator Tsjaad aangeklaagd ar» Zeven mensenrechtengroeperingen hebben inSengal raagd om de arrestatie en berechting van Hissene Habre, de rmalige leider van Tsjaad. Habre, die door mensenrechte- eperingen de 'Pinochet van Tsjaad' wordt genoemd, leeft is 1990 in Senegal. Hij vluchtte uit Tsjaad, nadat hij middels coup was afgezet. De mensenrechtenorganisaties zeggen rijzen te hebben voor 92 gevallen van politieke moorden, gevallen van marteling en honderd 'verdwijningen' tussen 2 en 1990 onder het bewind van Habre. Een commissie die ir de huidige president van Tsjaad, Deby, is opgezet, heeft der gezegd dat Habre verantwoordelijk is voor zo'n 40.000 itieke moorden en 200.000 gevallen van marteling. rootmoeders krijgen Elian te zien mi-washington De oma's van het Cubaanse bootvluchtelin- Elian Gonzalez kunnen hun kleinzoon in Miami ontmoe- Dit heeft de Amerikaanse vreemdelingendienst (INS) giste- bepaald. De familieleden in Miami die zich over het fel om- den vluchtelingetje hebben ontfermd, moeten hem vandaag het huis van een tussenpersoon brengen. De grootmoe- Raquel Rodriquez en Mariela Quintana, waren maandag- nd onverrichterzake uit Miami vertrokken en teruggekeerd hun tijdelijke uitvalsbasis in de VS, Washington. Daar kwa- ze vrijdag uit Cuba aan om Elian mee naar huis te nemen, wilden maandag hun kleinzoon in Miami zien, maar de par- konden geen neutrale plek bèdenken om elkaar te treffen, de voogdij over de zesjarige Elian woedt een felle strijd tus- de Fidel Castro-haters van de Cubaans-Amerikaanse ge nschap in Miami en de in Cuba wonende familie van Elian, Ier wie zijn vader. 'OR pakt Serviër Vasiljevic op uevo-den haag De internationale troepenmacht SFOR heeft eren in het Bosnische Visegrad de Bosnische Serviër Mitar iljevic gearresteerd. Volgens de vredesmacht staat hij op de eime lijst van het Joegoslavië-tribunaal van gezochte oor- misdadigers. Het tribunaal heeft bevestigd dat Vasiljevic eravond naar de cellen van het VN-tribunaal in Schevenin- is overgebracht. Vasiljevic werd gezocht wegens misdaden Ti moslims in Visegrad tijdens de oorlog in Bosnië (1992- 5). Het Joegoslavië-tribunaal stelt dat Vasiljevic tussen april en oktober 1994 deel uitmaakte van een paramilitaire een die onder de naam 'Witte Adelaars' actief was in Visegrad imgeving. Het tribunaal meldt dat tegen Vasiljevic zeven klachten lopen wegens misdrijven tegen de menselijkheid. ïkoord over opruimen van Donau iapest Joegoslavië heeft gisteravond toegestemd in het op en van brokstukken uit de Donau ter hoogte van de Servi- stad Novi Sad. Door de opruimingsactie kan de scheep op de Donau weer hervat worden, aldus de Donau-com- sie. Door de NAVO-bombardementen van het afgelopen ijaar zijn drie bruggen bij Novi Sad ingestort. De brokstuk maken de rivier onbevaarbaar voor binnenvaartschepen, joslavië behoort samen met tien andere landen waar de ri- door loopt tot de Donaucommissie. Die heeft haar hoofd- Boedapest. Belgrado blokeerde lange tijd de oprui- gsactie. Joegoslavië wilde alleen toestemmen met opruimen Ie internationale gemeenschap zich verplichtte tot de wer- ipbouw van de verwoeste bruggen. ide door treinongeluk in Rusland fouIn de Russische regio Novgorod zijn de eerste twee Dns van een passagierstrein de afgelopen nacht op een goe- ntrein gebotst. Een machinist werd gedood en een ander ond. In de twee wagons van de passagierstrein zaten vol- s het Russische persbureau Itar-Tass 57 mensen. Het is nog bekend hoe zij er aan toe zijn. De wagons ontspoorden bij dorp Vorobyovo, ongeveer tweehonderd kilometer van Sint rsburg. De goederentrein vervoerde een lading hout. Het lingswerk wordt bemoeilijkt door de strenge vorst. In een poging de onafhankelijkheidsbeweging in Atjeh de wind uit de zeilen te nemen, bezocht de Indonesische president Abdurrahman Wahid gisteren de opstandige regio. Het bezoek verliep rustig, maar elders vielen negen doden bij confrontaties tussen re bellen en veiligheidstroepen. Ook werd bekend dat Wahid van plan is voormalig op perbevelhebber en minister van defensie Wiranto met militair pensioen te sturen. jakarta theo haerkens correspondent Volgens bronnen in het leger heeft Wahid zondag een de creet getekend om generaal Wiranto met militair pensioen te sturen om zo zijn band met het leger door te snijden. Wiranto is nu coördinerend mi nister voor politieke zaken en veiligheid. Wanneer het pensioen in gaat. is nog niet bekend. Wiran to zou wel kunnen aanblijven als minister. Er is veel kritiek op hem omdat hij er niet in is ge slaagd het niet aflatend geweld in het land te beteugelen. Wiranto wordt deels verant woordelijk gehouden voor de terreur op Oost-Timor. Wahid liet eerder weten niet van plan te zijn hem de hand boven het hoofd te houden als hij schul dig wordt bevonden. President Wahid bezocht uit veiligheidsoverwegingen niet het vasteland van Atjeh, maar het havenstadje Sabang op het eiland Weh in het uiterste noordwesten van Indonesië. De veiligheidsmaatregelen waren zeer streng. Enkele uren voordat de presi dent arriveerde, vonden bij twee verschillende confronta ties tussen rebellen en veilig heidstroepen zes mariniers en drie opstandelingen de dood. Ook raakten zes mariniers ge wond, aldus een legerwoord- voerder. Volgens het leger heb ben zich ook driehonderd re bellen overgegeven aan de au toriteiten. Zij zijn naar huis ge stuurd. In een toespraak zei Wahid dat hij druk doende was de sta biliteit in het door etnisch-reli- gieus en separatistisch geweld geteisterde Indonesië te her- stellert! ,,Het bloedvergieten en de ellende die u heeft doorge maakt, waren pijnlijk. Maar ik hoop dat het spoedig achter de rug zal zijn." Morgen bezoekt Wahid Lombok, waar vorige week religieuze rellen woedden. Vice-president Megawati Soe- karnoputri is nog op de Moluk- ken in een poging het bloedig geweld daar tot een einde te brengen. FOTO REUTERS ENNY NURAHENI Een groepje vrouwen kijkt vanachter prikkeldraad toe bij het bezoek van de Indonesische president Wahid aan de opstandige provincie Atjeh. jakarta theo haerkens correspondent Met het besluit om generaal Wiranto met militair pensioen te sturen, lijkt de Indonesische president Abdurrahman Wahid de greep van zijn coördinerend minister voor politieke zaken en veilig heid op het leger drastisch in te perken en diens positie uit te hollen. De voor malige opperbevelhebber en minister van defensie staat al enige tijd bloot aan zware kritiek. Drie maanden geleden nog werd de 53- jarige generaal Wiranto nog genoemd als mogelijke kandidaat voor het vice- presidentschap van Indonesië. Maar het ziet er nu naar uit dat hij flink terrein verliest en een belangrijk deel van zijn macht kwijt raakt. Wiranto was actief betrokken bij de sa menstelling van het kabinet van natio nale eenheid van president Wahid en vi ce-president Soekarnoputri. Het was on der meer op zijn voorstel dat Juwono Sudarsono werd benoemd tot de eerste burger-minister van defensie in Indone sië. De voormalige minister van onder wijs behoorde niet tot degenen die het leger in een vloek en een zucht terug wilden drijven naar de kazernes. Zelf werd Wiranto minister van politieke za ken en veiligheid, een post die hem vol gens critici de mogelijkheid bood een vinger in de pap te houden bij de minis teries van binnen- en buitenlandse za ken, defensie en justitie. Wiranto, een nationalist die de eenheid van de staat boven alles stelt, was in de jaren negentig vier jaar lang de persoon lijke adjudant van de voormalig presi dent Soeharto, die in mei '98 tot aftre den werd gedwongen. Hij was toen net enkele maanden minister van defensie, wat hij zou blijven onder Soeharto's op volger Habibie. Door de openheid onder 'tussenpaus' Habibie werd de kritiek op het leger steeds luider. Schending van de mensenrechten in Atjeh, op Oost-Ti- mor en Irian Jaya kon niet meer worden ontkend. Wiranto bood naar aanleiding daarvan de bevolking van Atjeh zijn ver ontschuldigingen aan. Maar van serieu ze verbetering was geen sprake, het bloedvergieten in Atjeh ging gewoon door. Op de Molukken en zelfs in de straten van Jakarta vielen talrijke doden door kogels van de militairen. Dat bij het drama in Oost-Timor Indonesische mili tairen betrokken waren, staat niet meer ter discussie. De vraag is slechts in hoe verre ze opdracht hadden om de pro-In donesische milities te steunen. Ondanks al deze incidenten wist Wiranto zich te handhaven. Het is duidelijk dat voor de bijna blinde president Wahid de maat nu vol is. brussel marc peeperkorn correspondent Wie schrijft, die blijft en eenie der die zich na 31 maart schrif telijk tot Europese Commissie voorzitter Prodi richt, zal dat weten ook. De eigenzinnige Italiaan publiceert vanaf die datum namelijk zijn in- en uit gaande post via internet. Of wel: hoe uw brief met één postzegel thuisbezorgd kan worden op de elektronische deurmat van 375 miljoen Euro peanen. „Glasnost en transpa rantie", betitelde Prodi zijn so lo-actie gisteren. Mede be doeld om zijn belofte op dit punt aan het Europees Parle ment waar te maken. „Een nieuwe stap naar grotere open heid. van vitaal belang voor het democratisch gehalte van de Europese Unie", meldt de commissievoorzitter zonder aarzeling. Des te opmerkelijker dat hij zo'n belangrijke zaak niet even aan zijn collega-com missarissen heeft gemeld. Die worden pas vandaag officieel geïnformeerd. Nadere bestude ring van het voorstel leert evenwel dat het niet om alle brieven gaat. Zo moet ten eer ste de schrijver toestemming geven. Blijft die uit. dan volgt geen opname in het openbare register. Ten tweede is alle in terne post van de commissie diensten uitgesloten van open baarheid. Ten derde: als een brief al in het register vermeld wordt, wil dat nog niet zeggen dat u ook de inhoud ervan te zien krijgt. Dat hangt weer af van het specifieke geval en de specifieke omstandigheden, waarover Prodi het laatste woord heeft. Ook aan Prodi ge richte liefdesbrieven, dreigbrie ven en andere correspondentie met een duidelijk privé-karak- ter zullen niet op internet ver schijnen. Vanaf eind maart kunt u het zelf bekijken: http://europa.eu.int/ comm/commissioners prodi index_en .htm parijs cees van zweeden correspondent Toen Helmut Kohl met veel rumoer van zijn voetstuk viel, waren talloze Franse politici innig blij dat zij aan de goede kant van de Rijn zaten. Het schandaal dat de voormalige bonds kanselier zijn naam had gekost, was er één van het soort dat in Frankrijk geen wenkbrauwen doet fronsen. Kohl moest deze maand aftreden als lei der van de CDU, nadat duidelijk was ge worden dat hij penningen had aangeno men om zijn verkiezingscampagnes te betalen. Van wie wilde de 'architect van Europa' niet zeggen. Maar zondag intro duceerde een Fransman zich als één der donateurs. Ahdré Guelfi had naar eigen zeggen negentig miljoen gulden aan Kohl gegeven. Dit geld, verklaarde Guel fi, was afkomstig van het olieconcern Elf (inmiddels Total). Bij Elf zat toen (1994) ene Loïk Le Floch-Prigent op de hoogste stoel, die zijn oren liet hangen naar Francois Mitterrand. Deze andere 'ar chitect van Europa' was in naam een so cialist, maar niettemin goed bevriend met de christen-democraat Kohl. Presi dent Mitterrand hoopte niet alleen dat Kohl de verkiezingen van 1994 zou win nen, hij wilde daar ook graag een steen tje aan bijdragen. Dat steentje zou Kohl worden aangereikt door Le Floch-Pri gent, die in 1989 door de toenmalige premier Jacques Chirac aan het hoofd van het olieconcern was geplaatst. Loïk le Floch-Prigent was een specialist in het aannemen van steekpenningen, wat hem uiteindelijk in de gevangenis deed belanden. Maar hij nam niet alleen, hij was tevens een expert in het uitdelen van steekpenningen. Hij was door Chi rac op zijn troon gezet en vanzelfspre kend behoorde diens politieke partij (de rechtse RPR) tot de prijswinnaars. Maar Le Floch-Prigent was een ruimhartig mens, die ook oog had voor de noden van Mitterrand. De partij van Mitterrand at gulzig mee uit de hand van Le Floch-Prigent. Maar ook Mitterrand wilde niet egoïstisch zijn. Hij vroeg, aldus de televisiestations ARD en France 2, de topman van Elf te helpen met de herverkiezing van Kohl. Toen Le Floch-Prigent eindelijk wegwas bij Elf. viel zijn opvolger van zijn stoel van verbazing. Zijn voorganger had niet alleen de verkiezingskas van Kohl ge spekt, hij had bovendien een eigenhan dige poging gedaan Oost-Duitsland in de vaart der volkeren op te stoten. De Ossies hadden bij Leuna een im mens petrochemisch complex gebouwd, dat Kohl na de hereniging aan de straat stenen niet kwijt kon. Namens Elf deed directeur internationale zaken Marice Malet een onderzoek naar het complex en zijn oordeel was duidelijk: een raffi naderij op die plek, ver verwijderd van een haven, was geen centime waard. Maar Kohl kon wel een succesje gebrui ken op de verschroeide aarde die de communisten hem hadden gelaten en keek naar Mitterrand voor hulp. Die hulp kwam via Elf. Pink Floch trok zijn portefeuille en legde ruim vijf miljard gulden op tafel voor de bouw van een nieuwe raffinaderij te Leuna. Het was het grootste Frans-Duitse project uit de geschiedenis. Had Kohl niet gewoon in eigen land wat donoren kunnen werven? „Ik vrees dat het gemakkelijker is om in Frankrijk financiële bronnen aan te bo ren", zei Sophie Coignard, een journa liste bij het weekblad Le Point. „Corrup tie is een fenomeen dat hier gemakkelij ker wordt geaccepteerd." Coignard ver gaarde de afgelopen weken roem - en drie aanklachten - met haar boek over L'Omerta Franqaise. Daarin hekelde ze de corruptie van 's lands politieke kaste, een corruptie die slechts zelden de kran tenkolommen haalt. Corruptie, zo ont hulde ze, is in Frankrijk gewoon bij wet geregeld. De regering krijgt elk jaar tweehonderd miljoen gulden aan geld, dat ministers naar eigen inzicht mogen besteden zonder daar verantwoording aan het parlement voor af te leggen. Zo kan een minister een hard werkende en fraai ogende medewerkster tenminste nog eens een belastingvrije enveloppe toestoppen. Maar niets staat de minister in de weg die enveloppe in de eigen bin nenzak te laten glijden. Hoe anders, vroeg Coignard, komen politici aan hun onroerend goed? Een minister of zelfs een president verdient in Frankrijk een fractie van wat een oliebaas naar huis brengt. Maar Léotard bewoont een im posante villa in Zuid-Frankrijk, Chirac bezit een groot kasteel en Mitterrand had bij zijn dood 120 miljoen francs ver- Te weinig hulp voor vluchtende Tsjetsjenen GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT De vluchtelingenstroom van Tsjetsjenië naar buurland In- goesjetië is de laatste dagen vertienvoudigd tot een dagelijks gemiddelde van ongeveer 2.500 mensen. Met slechts enkele tientallen hulpverleners ter plaatse zegt het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) van de Verenigde Na ties de noodtoestand niet meer aan te kunnen. In het kleine buurstaatje ver blijven naar schatting al zo'n 180.000 mensen, deels in een uit zijn voegen barstend grens- kamp en de rest in onverwarm de spoorwagons, opslagloodsen en containers. Het Internationale Rode Kruis en UNHCR willen wegens de onveiligheid en wetteloos heid in Ingoesjetië hun hulp teams niet versterken. „In die gebieden zijn al eerder buiten landse hulpverleners ontvoerd en bedreigd en hebben we lijf wachten moeten inhuren om onze mensen ter plaatse te be schermen", zegt woordvoerder Kris Janowski van het Vluchte- lingencommissariaat. Het gros van de recente vluchtelingen komt overigens niet langer uit het zwaar be vochten Grozny, maar uit meer zuidelijke streken. De houding van de Russische grenswachten is volgens UNHCR 'even on vriendelijk als onvoorspelbaar'. Een deel van de vluchtelingen is al goed- of kwaadschiks te ruggestuurd naar de door het Russische leger 'bevrijde gebie den'. Ook in Italië valt ijs uit de lucht ROME HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Na Spanje is ook Italië in de ban van het mysterie van de 'vallende ijsblokken'. Afgelopen weekend was het vier keer raak in het noorden van Italië, giste ren waren zuidelijker streken het doelwit. Op een golfterrein in de omgeving van Rome werd een brok van vijf kilogram ge vonden. In Ancona raakte een stuk ijs van bijna een kilo zwaar een 24-jarige man die zich op de binnenplaats van een bedrijf bevond. Hij moet zeker tien da gen in het ziekenhuis blijven met een zware hersenschud ding. Ook bij Bologna, Milaan en in de provincie Umbrië kwa men er ijskoude klompen uit de lucht vallen. Omdat een aantal meldingen van plaatsen komt die zich in de nabijheid van vliegvelden bevinden, wordt aangenomen dat het 'ijsbombardement' niet door natuurlijke omstandighe den maar door overvliegende vliegtuigen wordt veroorzaakt. Volgens technisch directeur Ferdinando di Rosa van de re gionale dienst milieubescher ming in Ancona is het zeer waarschijnlijk dat de brokken afkomstig zijn van landende vliegtuigen. Zijn veronderstelling staat echter haaks op de bevindingen in het plaatsje Cantu in de pro vincie Como, waar zondag een brok van zeven kilo de grond raakte. Volgens de plaatselijke autoriteiten bestond het uit zui ver (bevroren) water. Man vrüagt miljoen mark voor nachtje met zijn echtgenote BERLIJN AFP De Duitse commerciële om roep RTL heeft gisteren beslo ten een uitzending met daarin een opmerkelijk voorstel uit te stellen. In het programma biedt een 29-jarige man een nacht met zijn echtgenote aan voor de prijs van een miljoen mark (ruim 1,1 miljoen gulden). De werkeloze Rainer W. zocht zijn toevlucht tot dit aanbod om zijn schulden te kunnen af lossen. Hij biedt zijn vrouw Carmen aan in het programma Baerbel Schaefer dat aanvanke lijk om drie uur vanmiddag zou worden uitgezonden. Een com missie van juristen van de om roep wil de gewraakte opna men eerst zien en beoordelen voordat het eventueel wordt uitgezonden. Daarmee wil RTL juridische stappen tegen de omroep voorkomen. Volgens woordvoerster An drea Heimes van de productie maatschappij bewijst de actie van Rainer eens temeer hoe ver mensen in hun wanhoop kun nen gaan. „Wij laten zien wat er gebeurt in de Duitse huizen en willen de discussie daarover aanslingeren", licht zij toe. De 29-jarige echtgenote van geen problemen met het voor stel van haar man. „Wat stelt een enkele nacht nou voor. Misschien is het wel een leuke afleiding", verklaarde zij.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7