Herdenking bevrijding Auschwitz-Birkenau Buitenland WOENSDAG 26 JANUARI 2000 Duizenden mensen, onder wie vele oud-gevangenen, herdenken morgen de bevrijditig van het concentratie kamp Auschwitz-Birkenau, 55 jaar geleden. De herdenking staat onder leiding van president Aleksander Kwasniewski van Polen. De plechtigheid heeft plaats in Birke nau, ook wel Auschwitz II genoemd, dat als vernietigingskamp dienst deed. Daar werd het grootste deel van de 1,1 tot 1,5 miljoen mensen, voor namelijk joden, vermoord. De Russen bevrijdden het kamp op 27 januari 1945. Zij troffen er nog slechts 5000, meestal ernstig verzwakte overleven den, vooral vrouwen, aan. De nazi's hadden het kamp voordien geëvacu eerd en de gevangenen gedwongen naar kampen in Duitsland te lopen. Deze 'dodentochten' kostten velen het leven. Het Nederlandse Ausch witz Comité herdenkt de bevrijding zoals gebrui kelijk op de laatste zondag van janu ari, dit keer 30 januari. De ceremonie is aan het eind van de ochtend bij het spiegelmonument Nooit meer Ausch witz van Jan Wolkers in het Wert- heimpark in Amsterdam. De ceremonie is minder groot dan vijf jaar geleden toen staatshoofden uit zo'n twintig landen, onder wie ko ningin Beatrix en prins Claus, naar het zuiden van Polen gingen om de slachtoffers van de vervolging door de nazi's te herdenken. Aan deze her denking waren de dag ervoor twee ce remoniën voorafgegaan. De Poolse regering en joodse organisaties hiel den toen beide eigen bijeenkomsten. De joodse groeperingen hadden be sloten niet aan de officiële herden king van de Poolse regering deel te nemen, nadat duidelijk was gewor den dat de kaddisj, het joodse gebed voorde overledenen, en andere jood se gebruiken geen belangrijk onder deel van de officiële herdenking zou den zijn. ANP» Mannen, vrouwen en kinderen werden direct na aankomst vergast of langzaam ter dood gebracht door onmenselijk zwaar werk onder ermbarmelijke en vernederende om standigheden. Arbeit machtfrei is er boven de poort van het kamp te lezen. Uit alle hoeken van Europa vertrokken vanaf 1942 treinen vol met mensen naar het kamp. De wagons kwamen tot in het kamp, waarna op de perrons de eerste selectie plaatsvond. Alleen al in Auschwitz werden bijna 40.000 Nederlandse Joden onmiddelijk na aankomst vergast. In de kampen rond het Poolse Oswiecim, Auschwitz in het Duits, wer den in de loop van de oorlog vier tot vijf miljoen gevangenen bijeenge bracht. Het terrein van het vernietigingskamp werd omgeven door wachttorens, diepe sloten en hoge prikkeldraadversperringen, die on der stroom stonden. 'Het leven dat we weer moesten beginnen De Italiaanse schrijver Primo Levi (1919-1987) was een van de weinige overlevenden van Auschwitz, dat op 27 januari 1945 werd bevrijd door Russische soldaten. De complexe, tegen strijdige gevoelens van bevrijding en schaamte beschrijft hij onder meer in 'Is dit een mens?' (1947) en 'De verdronkenen en de geredden' (1986): - Te oordelen naar de verhalen van veel mensen die zijn teruggekomen uit de kampen, en ook naar mijn eigen herinneringen, is de bevrijding geen ogenblik van zorgeloze vreugde geweest; bijna altijd werd ze weer beleefd tegen een ach tergrond van verwoesting, dood en pijn. Op het ogenblik waarop we ons weer mensen voelden - dat wil zeggen, verantwoordelijk voor ons lot - kwam ook ons mensenverdriet weer terug: ver driet om onze familie, uiteengejaagd of verloren; om het universele lijden om ons heen; om onze eigen totale uitputting, die ongeneeslijk, defini tief leek; om het leven dat we weer moesten be ginnen, te midden van pijn en dikwijls alleen. - Toen alles voorbij was, kwam het besef boven niets of niet genoeg te hebben gedaan tegen het systeem dat ons in zijn greep had gehad. Er was redelijkerwijs niet veel reden om zich te scha men, maar schamen deed men zich toch., vooral als men dacht aan de weinige, lichtende voor beelden van mensen die de kracht en de kans om zich te verzetten hadden gehad. Toen, in het kamp, beroerde die gedachte ons maar even, maar later kwam ze terug: "misschien had jij dat ook gekund en zeker had je het gemoeten"; dat is het oordeel dat de teruggekeerde ziet of meent te zien in de ogen van wie zijn verhalen aanhoren en (vooral als ze jong zijn) denken dat ze het zelf beter zouden hebben gedaan. Tussen de 1.1 en 1,5 miljoen Joden, zigeuners, homoseksuelen, krijgsgevangenen, zieken, gehandicapten en politiek gevangenen werden in Auschwitz om het leven gebracht. In het museum op het kamp zijn koffers en brillen van omgekomen gevangenen tentoongesteld. foto s anp koensuyk

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6