V reemdelingenleger voor vredesoperaties Binnenland Smart-jumpen Den Haag begint nieuw tunnelproject Burgemeester Patijn gaat 'ijfers CRI: Vorig jaar acht kinderen misbruikt en vermoord niet opzij voor 'taxiterreur' p de tweezitsbank bij de ambassadeur Oudste piloot 'Fiets' Van Messel overleden Italianen vlaalen maar aanéén ding. Vroegere IRT-agent krijgt vergunning niet terug 'ENSDAG 26 JANUARI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten telenbos: 10 miljoen voor camera's Minister Netelenbos (verkeer) geeft de Nederlandse lorwegen eenmalig tien miljoen gulden om 300 extra came- ite installeren. De videocamera's moeten de perrons en sta- is veiliger maken voor de reizigers, omdat camera's crimine- k afschrikken. De tien miljoen gulden komen bovenop het tlijkse pakket aan maatregelen ter waarde van 100 miljoen Bjden, dat NS Reizigers inzet om agressie in treinen, op per- is en in stations te bestrijden. De NS verwacht dat de came ls in de loop van het jaar worden gemonteerd s arkens dood door stroomstoring rpenisse Bij een varkensmesterij in Scherpenisse in de ge- >nte Tholen zijn dit weekeinde enkele honderden varkens tkomen door verstikking. Door een stroomstoring was de latie uitgevallen. Daardoor stopte de toevoer van zuurstof :p de temperatuur op. Een alarm dat moet waarschuwen ;n stroomstoring is niet e luis leeggehaald: twee jaar cel geëist ferdam Tegen de 26-jarige werknemer van het Holland Ca- Amsterdam is gisteren voor de rechtbank in Amsterdam e jaar cel geëist, waarvan een halfjaar voorwaardelijk. In juli 9 haalde hij de kluis van zijn werkgever leeg. Ook eiste offi- van justitie S. Hoogerheide dat de verdachte uit Amster- li, het „wederrechterlijk verkregen voordeel" van 857.251 len moet terugbetalen. Volgens de verdachte is dat bedrag loog. Hij zou niet meer dan vijf ton hebben ontvreemd, dat inmiddels op is. De verdachte zei uit geldnood en privépro- len tot zijn daad te zijn gekomen. Vi noemt VARA-brief slecht ersum Op cruciale punten niet bevredigend en teleurstel- 1. Zo beoordeelt de journalistenvakbond NVJ de schriftelijke ctie van VARA-voorzitter Vera Keur op een eisenpakket van 'akbond voor het geval de omroep commercieel wordt. De jjgg en FNV Kiem eisten onlangs dat de VARA haar radiosectie eneemt als ze commercieel wordt. Ook moest de omroep de kgelegenheid voor al haar 340 medewerkers, van wie 200 in ie dienst, garanderen. De bonden sommeerden Keur de jgplicht voor het personeel op te heffen. Op geen enkel punt T? Ie Keur echter toezeggingen doen, omdat dat nog te vroeg izijn. Zij ontkende dat VARA-personeel zwijgplicht heeft. Le| horen discussies over beleidsmatige aangelegenheden vol- haar intern en niet extern te worden gevoerd. -liati n!ie stolen beelden op kerkhof Hé r erg Twee gestolen grote kerststalbeelden zijn zwaar be- idigd teruggevonden op een kerkhof in het Brabantse itsje Zeilberg. De begraafplaats ligt pal tegenover een disco- ik. De politie sluit niet uit dat bezoekers daarvan verant- irdelijk zijn voor het vandalisme. De bijna levensgrote beel- van Maria en het Jezuskind zijn eind vorig jaar gestolen uit kerststal in Odiliapeel. Een inwoner van Zeilberg trof ze de- leek aan op de begraafplaats. Beide beelden waren ont- fd. Een van de hoofden lag er naast, het andere, dat van het itkind, is spoorloos. De beelden zijn inmiddels teruggegeven de eigenaar. iderland zijn vorig jaar acht minderjarigen leel misbruikt en vervolgens van het leven jfd. In 1997 en 1998 ging het respectievelijk rie en vijf slachtoffers die na seksueel mis- werden vermoord. Dat blijkt uit cijfers van intrale Recherche Informatiedienst (CRI). van de geruchtmakende zaken was de d op de 7-jarige Chanel Naomi Eleveld uit i in de zomer van vorig jaar. Vrijdag staat de ichte terecht voor de rechtbank van' Assen, ie verwacht massale belangstelling; publiek chter kogelwerend glas. Zijn aanhouding Ie voor een golf van verontwaardiging en it over toezicht op (ex-) zedendelinquenten, man was in 1996 al tot vier jaar celstraf ver- DEN HAAG ANP onder meer doordat er nauwe lijks of in verkeerde grond werd getest. Het Hubertusduin krijgt te maken met de zogenoemde In dustriële Tunnelbouw Metho de, waarbij de boor direct na het graven tunnelwanden plaatst. Het Nederlands consor tium ITM is de bouwer. Meijer noemt het van groot belang dat deze boormethode in Neder land voor het eerst toepassing vindt. Het kabinet zou er ook zo over denken, vandaar de hoge investering. Zonder de boormethode zou het monumentale duin moeten worden afgegraven. Omwonen den waren daarvoor zeer be vreesd, maar zijn er ook in ge val van boren niet gerust op dat het duin niet te lijden krijgt. Ondanks de problemen met de lekke tramtunnel in het Haagse stadshart, gaat binnenkort een nieuw omvangrijk tunnelpro ject van start in die stad. In de 'tuin' van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt een miljoenen kostende tunnel ge boord door het monumentale Hubertusduin, zo maakte ver keerswethouder H. Meijer (WD) gisteren bekend. De tunnel begint ter hoogte van het ministerie en eindigt 1.400 meter verderop bij het TNO-testcentrum op de Waals- dorpervlakte. Daarmee wordt het één van de langere tunnels in ons land, aldus Meijer. Het ondergrondse traject maakt deel uit van de aan te leggen Noordelijke Randweg van de stad. Die weg moet Scheveningen een makkelijkere aansluiting verschaffen op de snelweg A44 bij Wassenaar. Daarmee ontlast de randweg de snelweg A12, momenteel de enige snelweg die de Haagse binnenstad ont sluit. Het project kost 180 miljoen gulden. Het ministerie, dat ook opdrachtgever is, legt dat bijna helemaal zelf op tafel. Den Haag moet maximaal 28 mil joen gulden bijdragen. Meijer noemt de bouwmethode 'inno vatief, maar voegt daaraan toe dat de methode uitgebreid is getest. De bouw van de tram tunnel werd namelijk ook als 'innovatief beschouwd, maar die levert veel problemen op, Voorstel instituut Clingendael: -M Hilversum Lieden die hun levensvervulling zoeken in een permanente zucht naar nieuwe sensaties hebben er een mogelijkheid bij. In een speciaal geprepareerde Smart kunnen ze zich van zestig meter hoog omlaag storten. Net als bij het zogenoemde 'bungy-jumpen' voorkomt een sterk elastiek dat men te pletter valt. Op vijftien meter boven de grond blijft de auto hangen en zwiebert dan nog enkele keren op en neer. De nieuw ste 'kick' werd gisteren in Hilversum gedemonstreerd. foto anp marcel antonisse Nederland moet een soort 'vreemdelingenlegioen' in het leven roepen om het tekort aan militairen voor interna tionale vredesoperaties aan te vullen. Die suggestie doet het instituut voor internationale betrekkingen Clingen dael. Defensie heeft sinds de afschaffing van de dienst plicht grote moeite om voldoende parate troepen te ver zamelen. De werving van buitenlanders zou dat pro bleem kunnen verlichten. op het opnemen van buitenlan ders in de Nederlandse krijgs macht. Maar volgens Clingen dael zal het tekort aan militai ren niet van vandaag op mor gen verdwijnen. Allereerst kan met betere arbeidsvoorwaarden en een grotere inzet van reser visten het tekort te lijf worden gegaan, maar Defensie moet ook openstaan voor nieuwe mogelijkheden. Het kabinet moet serieus on- DEN HAAG GPD Bij Nederlandse deelname aan internationale vredesoperaties kunnen zonder problemen niet-Nederlanders meedoen, vindt Clingendael. Dergelijke interventies vinden toch meest al plaats onder de vlag van de Verenigde Naties. Alle mensen van goede wil kunnen daaraan volgens het instituut bijdragen. Tot nu toe ligt er een taboe derzoeken of het laten mee vechten van buitenlanders praktische of juridische proble men oplevert. „De term 'vreemdelingenlegioen' heeft een wat negatieve klank. Maar ons voorstel gaat wel die kant op", aldus directeur Van Staden van Clingendael. Hij sluit bij voorbaat geen enkele nationali teit uit. Oppositiepartijen CDA en GroenLinks zien niets in het voorstel en sommen alvast wat nadelen op. Volgens het CDA vormt allereerst het taalpro bleem een praktische belem mering. GroenLinks vindt dat er nog genoeg mogelijkheden zijn om onder de ruim 75.000 men sen die voor Defensie werken militairen te werven voor ge vechtsfuncties. Verdachte in zaak 'Chanel Naomi' vrijdag voorde rechter Ai.rrrnr,,,, - »-nr\ Wol Dofiin Hot oo oordeeld wegens verkrachting van een minderja rig meisje, maar zat de laatste maanden van zijn straf onder elektronisch toezicht thuis uit. De buurt was niet van zijn verleden op de hoogte. Kort na zijn vrijlating verkrachtte en vermoordde hij Chanel Naomi. Haar lichaam werd, drie we ken nadat zij voor het laatst was gezien bij een zandbak in de buurt van haar ouderlijk huis, in de kruipruimte onder de woning van de verdach te gevonden. Naar aanleiding van deze zaak kwam minister Korthals van justitie begin dit jaar met het voor stel slachtoffers en nabestaanden van pedosek suelen op de hoogte te stellen wanneer de dader uit de gevangenis wordt ontslagen. Ook de politie en burgemeester worden geïnformeerd. Het (nieuwe) adres van de dader wordt echter niet verstrekt, om 'eigenrichting' van burgers te voor komen. In de loop van dit jaar wil Korthals be oordelen of deze aanpak goed werkt. De zaak in Assen was niet de enige die speelde vorig jaar. Twee andere geruchtmakende zaken zijn die van Sybine Jansons en Marianne Vaatstra. De 13-jarige Sybine Jansons uit Maarn verdween op 19 januari toen zij op de fiets van school naar huis reed. Uitgebreide zoekacties en een dramatische oproep van de ouders leverden niets op. Op 24 februari vond een voorbijgang ster het stoffelijk overschot van Sybine in het wa ter van de Grote Heycop langs de weg tussen Breukelen naar Kockengen. Op 25 oktober werd een 37-jarige man uit Nieuwegein aangehouden. Zijn DNA kwam overeen met dat van sporen op het lichaam van Sybine. De man ontkent tot op de dag van vandaag. De zaak is twee keer aange houden en komt mogelijk eind volgende maand voor de rechter. In de zaak van de 16-jarige Marianne Vaatstra uit Zwaagwesteinde, die in de nacht van 1 mei vorig jaar werd misbruikt en vermoord, heeft de politie nog geen serieuze verdachten. Een 26-ja- rige verdachte werd enige tijd verdacht, maar zijn DNA bleek niet te kloppen met dat van sporen op het lichaam van Vaatstra. Onder druk van de pu blieke opinie nam justitie het initiatief tot een groot DNA-onderzoek. Medio januari is bij 150 mannen wangslijm afgenomen. Het gaat om vrienden en kennissen of daders van zedendelic ten. Over enkele maanden verwacht het open baar ministerie de resultaten te presenteren. al willen weten hoe de amer van een ambassa- eruit .ziet? Welnu, daarin een lichtgrijze tweezits- met bijpassende leunstoe- ond een glazen tafel met ip een chique zilveren elaar. Te zien op de jaar van het ministerie van nlandse zaken, is een absolute primeur het deftige ministerie. Gis- gooide het alle deuren Bedrijven, hulporganisa- ambassadeurs van andere in, geïnteresseerde buiten ders, iedereen kon op een jaarmarkt kennismaken die afdelingen van het mi- de. arom doet het ministerie Buitenlandse zaken moet leide benen in de samen- staan, kondigde minister \artsen na zijn aantreden De diplomaten hebben ie lang alleen met het bui- nd bemoeid en Nederland in voor wat het was. Dat liet meer. ar lukt het ook? Ambtena- lebben zich het hoofd ge- n over de vraag hoe ze op de jaarmarkt zo aan- elijk mogelijk konden pre- ren. Met wisselend succes, is een groot probleem in i," roept een keurige me- f van de regiodirectie Afri- e rest van haar diapresen- gaat helaas verloren in het overheersend geruis van aterval op een naburige Speciaal aangelegd om projecten van Ontwikke- amenwerking te illustre- de kraam van de Econo- ie Voorlichtingsdienst aan ■erkant van het gangpad ingen zich vooral bedrij- )eze stand is absoluut het professioneel. Behalve bootjes zijn daar veel fol- lollies, euro's van choco- en pennen te verkrijgen, dat is de dienst van Eco- sche zaken ook wel aan stand verplicht. Zij helpt vaartmaatschappij (KNILM) en in de Tweede Wereldoorlog vloog hij in dienst van de Ame rikanen met Dakota's vanuit Australië. Na de oorlog zette hij voor de KLM de intercontinen tale luchtverbindingen op. Hij verliet in 1954 de active vlieg- dienst. In 1956 ging Van Messel met pensioen. Na zijn pensio nering gold hij als een 'ambas sadeur van de Nederlandse luchtvaart' door het geven van lezingen en door zijn grote be trokkenheid bij herdenkings- vluchten, onder andere van de KLM. Ook bij de crematie van 'Fiets' van Messel, zaterdag in Utrecht, staat de luchtvaart nog centraal. De Nederlandse histo rische luchtvaart eert hem dein door in een 'missing man-for matie' over het crematorium te vliegen. bussum anp Nederlands oudste piloot Ger- son 'Fiets' van Messel is maan dag op 97-jarige leeftijd in zijn woonplaats Bussum overleden. Van Messel zat vorig jaar nog even achter de knoppen van de laatste nog vliegende DC-2, die identiek is aan de Uiver. Zijn vliegbrevet was hij al jaren kwijt. Van Messel werd geboren op 31 mei 1902. Hij diende voor het Korps Wielrijders van de landmacht voordat hij in 1924 bij de luchtmacht aan zijn vliegcarrière begon. Aan het embleem van een fietswiel dat hij op de kraag van zijn uniform droeg, dankte Van Messel zijn bijnaam. Hij stapte vanuit de luchtmacht even over naar de KLM om in 1928 in dienst te treden van de de Koninklijke Nederlands-Indische Lucht- AMSTERDAM GPD De Amsterdamse politie zal hard optreden tegen taxichauf feurs die van plan zijn van avond de hoofdstad op stelten te zetten. Burgemeester Patijn zei gisteren alle wettelijke mo gelijkheden te zullen gebruiken om ongeregeldheden te voor komen. „Ik ga geen meter opzij voor dit soort terreur." Rotterdamse taxichauffeurs riepen gisteren collega's uit het hele land op om in Amsterdam de confrontatie aan te gaan met chauffeurs van TaxiDirect en Taxi3000. De Amsterdamse po litie heeft een brief in handen gekregen waarin wordt opge roepen tot geweld. Zowel de Rotterdamse als de Amster damse politie zijn in opperste staat van paraatheid. Ook de mobiele eenheid staat klaar. De taxichauffeurs protesteren tegen het opengooien van de taximarkt. De afgelopen weken zijn er in Amsterdam al tal van incidenten geweest. Ook in Rot terdam en andere grote steden bestaat veel onvrede. Gisteren beraadden burge meester Patijn, hoofdcommis saris Kuiper en hoofdofficier van justitie Vrakking zich op mogelijke ongeregeldheden. Zij wilden niet ingaan op de maat regelen die de politie heeft ge troffen. Wel zei Patijn dat zo nodig ook artikel 140 van het wetboek van strafrecht (deelna me aan een criminele organisa tie) zal worden toegepast. Eer der oordeelde de Amsterdamse rechtbank de toepassing van dit artikel op demonstranten tegen de Europtop in 1997 onrecht matig. De rechter kende de monstranten die ten onrechte vast hadden gezeten twee we ken geleden 2.500 gulden scha devergoeding toe. Bij de oproep tot geweld, die in de taxibrief zou worden ge daan, ligt dat wellicht anders. Patijn neemt de zaak in elk ge val hoog op. De Rotterdamse justitie bekijkt of sprake is van een strafbaar feit. „Het aanzet ten tot geweld is natuurlijk strafbaar,", zei een politie woordvoerder. Een Amster damse woordvoerder noemde de brief waarin tot acties wordt opgeroepen 'zeer onprettig'. De brief zou afkomstig zijn van de Rotterdamse Taxi Centrale (RTC), maar die ontkent dat. Ook de Amsterdamse politie gelooft niet dat de RTC achter de actie zit. Het bedrijf heeft inmiddels een pamflet doen uitgaan waar in chauffeurs het advies wordt gegeven om vanavond niet naar Amsterdam te gaan. De verschillende directies van het ministerie van buitenlandse zaken presenteerden zich gisteren op een 'markt' tijdens de jaarlijkse conferentie van Nederlandse ambassadeurs. foto cpd phil nijhuis niet voor niets al jarenlang de leidde in 1956 het verzet tegen Nederlandse bedrijven in het de Russen?" Vier teams vechten buitenland op weg. in een conferentiezaaltje uit wie „Welke Hongaarse generaal zich de winnaar mag noemen Personeel moet beter lezen DEN HAAG ANP Minister Herfkens van ontwikkelingssamenwerking wil dat am bassadepersoneel de belangrijke stukken die het departement toestuurt beter leest. Verder moet het personeel meer commu niceren in de taal van het gastland. De voertaal mag geen Ne derlands meer zijn, zo verordonneerde de bewindsvrouwe de ambassadeurs die deze week voor hun jaarlijkse conferentie bij een zijn in Den Haag. In haar rede aan het begin van de conferentie beklaagde Herfkens zich ook over het uitblijven van informatie over het ontwikkelingsbeleid van de groep van rijkste industrielanden, de zogeheten OESO-landen. De ambassadeurs in deze landen kregen de opdracht meer politieke op ontwikkelingssamenwer king gerichte rapportages op te stellen. „Waarom weten mijn Britse, Noorse en Canadese collega's altijd hoe het mij in het parlement is vergaan en waarom hoor ik nooit iets", sprak zij verwijtend. van* de Internationale Betrek kingen quiz. Diplomatieke toe hoorders schudden vertwijfeld het hoofd. Alleen het team van voorlichting weet het goede antwoord: Pal Maleter. Dat gaat uiteindelijk ook met de trofee naar huis. „Buitenlandse zaken gooit de ramen op," constateert een woordvoerder tevreden. Precies zoals minister Van Aartsen wil de is de samenleving nu tot in het ministerie doorgedrongen. In ieder geval vandaag. De realiteit van alledag sijpelt ook door. Moeizaam worstelt een ambtenaar met een memo zich door de mensenmassa. „Hier moeten nog een paar pa rafen op. Dat moet wel rond vandaag," zegt ze gehaast. „Het is leuk en aardig dat we hier aanwezig moeten zijn, maar het werk gaat wel door." En weg is ze weer. HAARLEM JAN KUYS ders van criminele bendes te pakken krijgen. Bij deze opspo ringsonderzoeken was ook Van Vondel betrokken. Tijdens het ptirlementaire onderzoek naar de precieze gang van zaken heeft hij volgens de Haagse rechtbank gelogen. Om die re den is hij tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De veroordeling had tot ge volg dat hij ook zijn vergunning voor het recherchebureau kwijt raakte. Van Vondel verzette zich daartegen. Hij vond dat er on voldoende rekening was gehou den met zijn belangen. Boven dien zou een recherchebureau volgens de ex-politieman niet onder de strenge wettelijke re gels voor particuliere beveili gingsorganisaties vallen. De be stuursrechter verwierp zijn ver weer. Van de Vondel gaat niet tegen het vonnis in beroep. Voormalig politieman J. van Vondel mag zijn recherchebu reau Raab BV niet voortzetten. De Haarlemse bestuursrechter is tot het oordeel gekomen dat zijn vergunning terecht was in getrokken. Van de Vondel was de vergunning kwijtgeraakt, na dat hij wegens meineed tijdens een onderzoek van de parle mentaire enquêtecommissie naar de IRT-affaire was veroor deeld tot een half jaar gevange nisstraf. Van Vondel had de actieve politiedienst eind 1993 verlaten en was een particulier recher chebureau begonnen. Daarna kwam de IRT-affaire aan het licht, waaruit bleek dat de poli tie actief betrokken was bij de smokkel van softdrugs. De Haarlemse CID (Criminele In lichtingen Dienst) wilde zo lei- DagelUks verj, bciorgscrvkc «n maandagmorgen op«n. Bel 0900-VLAAIEN (0900-852 24 36) www.multlvlaal.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5