Winkeliers durven niet naar politie ennies door het dolle heen Binnenland Regering inde miljoenen successierechten joden Vele commissies bogen zich over behandeling joden PvdA: Invoering vermogensheffing nog voorlopig 'Klonen moet, r soms kunnen 'Huisvriend' Korthals Altes neemt het op voor minister Peper Nieuw hek om Vondelpark IENSDAG 26 JANUARI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diens 'X e laniël-verdachten' gezocht in België rTERDAMJustitie heeft de hulp van België ingeroepen bij de iktocht naar drie verdachten in de zaak Daniël van Cotthem. jgens persofficier van justitie mr. C. de Kimpe is de identiteit de drie inmiddels bekend bij het rechercheteam, dat aan de /orI ik werkt. „Ze hebben de Belgische nationaliteit en wonen ook lat land." fern De mazelenepidemie in Nederland heeft ook in Cana- va problemen veroorzaakt. Op een Canadese school kregen be- november twee kinderen die om religieuze redenen niet wa- i ingeënt, de ziekte. Enkele familieleden waren kort daarvoor \lederland geweest en één van hen had daar mazelen gekre- i. Het aantal ziektegevallen bleef in Canada beperkt tot ze itien. In Nederland is het aantal gemelde ziektegevallen in- idels opgelopen tot 2811. Dat zijn er ruim tweehonderd er dan twee weken geleden. Het aantal sterfgevallen is blij- i staan op drie. .AH', iider uodklok luidt voor grutto thui rgaMARDEN_ï De Bond van Friese Vogelbeschermingswachters iar n00c^0'c voor gruho. De bond vindt dat er groot onderzoek moet komen naar de weidevogel. De afge- J en tien jaar is het aantal broedende paartjes in Friesland per J hectare gedaald van 23 naar twaalf. Voorzitter Osinga van IFVW kan geen duidelijke oorzaak aangeven. „Het kan zijn cbaler k'01 te weinio voedsel is, maar het kan ook zijn dat er pro- nien z'Jn ü1 Afrika, waar ze overwinteren." iddi jortuspil niet in ziekenfonds ^en haag De abortuspil komt niet in het ziekenfonds. Het mid- wordt wel vergoed aan de patiënt, maar de kosten vallen net de traditionele abortus onder het budget van de klinieken de zwangerschapsafbreking verrichten. Dit moet garande dat de pil alleen binnen de abortuskliniek wordt ingeno- n. Minister Borst van Volksgezondheid benadrukte dat giste- in de Tweede Kamer na vragen van SGP-Kamerlid Van der 'èuns' 's te8en introductie van de abortuspil in Nederland, ist fundamentele religieuze bezwaren wees hij ook op moge- misbruik van de pil en ernstige bijwerkingen. Borst laat een u lerzoek instellen naar de werking van de pil. aiie! an bekent ontucht met jongens iarden Een 41-jarige man uit Oosterwolde heeft bekend lucht te hebben gepleegd met zeven jongens in de leeftijd saai 'en en ïaar' ontucht speelde zich af van 1985 tot be- enai 200°' De man wer(^ 11 J*"1113" aangehouden op verdenking y, seksueel misbruik van een jongen. De politie onderzoekt of ir kinderen sexueel misbruikt zijn. nmitploffing was geen aanslag li De ontploffing van een BMW-cabriolet van een 32-jarige ïw uit Delft maandagnacht was niet het gevolg van een aan- Dat heeft de politie vastgesteld. Waardoor de auto wel kon uitsl ,'°^en 's no8 onduidelijk. „Misschien was het de bedra ge veronderstelt een politiewoordvoerder. Bij de explosie op ver( yriësingel raakte niemand gewond. De ontploffing veroor- ;te een knal, die veel publiek op de been brachtT De knal !nd vermoedelijk veroorzaakt door de exploderende benzine- of knappende voorruit. ciale zaken laks met subsidie i uil haag» Het ministerie van sociale zaken is te laks opgetreden q0I n het mogelijke gesjoemel met Europese subsidies voor Ne- ,gen andse werkgelegenheidsprojecten. Dit concludeert de Re- jej j,, kamer in een nog niet gepubliceerd rapport. Vorige zomer js i bekend dat er de werkgelegenheidsprojecten van de Ar- gjlsvoorziening niet allemaal voldeden aan de Europese sub- ;re| iregels. Hierdoor was ten onrechte 58 miljoen gulden Euro- toch1 gemikt. Hierop draaide Brussel de geldkraan dicht, ^lerzoek wees uit dat het niet ging om moedwillige fraude, ivaren er 'onzorgvuldige fouten' gemaakt. ngoeroejacht in Veenendaal iNDAALDe ontsnapping van een kangoeroe heeft gister- nd in Veenendaal tot een kleine klopjacht geleid. Het dier ie zonder dat zijn baas ervan wist over de Dragonderweg. Tlfaëenten' het personeel van twee dierenambulances en een se kangoeroe-expert zaten een klein uur achter Skippy aan. loen de eigenaar, uitgerust met een vangnet, met vijf te hulp hoten kennissen op het jachttoneel verscheen, lukte het de a irs' de voortvluchtige klem te drijven en over te brengen zijn hok. De Nederlandse regering heeft na de oorlog 300 tot 400 miljoen gulden meer aan successierechten van joden geïnd dan nodig was. Dat was in strijd met het principe dat de Nederlandse schatkist niet zou profiteren van de holocaust. Tot die conclusie komt on derzoeker G. Aalders van het Neder lands Instituut voor Oorlogsdocumen tatie (NIOD). Aalders baseert zijn conclusie op ar chiefstukken van de Duitse roofbank Li- ro. Curatoren van deze bank hebben berekend dat de overheid een bedrag van tussen de 32,5 en 37,5 miljoen gul den aan extra belastinginkomsten heeft binnengekregen. Volgens Aalders komt dat ruwweg overeen met 30Ö tot 400 miljoen gulden naar de huidige waarde. De Wet J 227, die de regering na de Tweede Wereldoorlog uitvaardigde, be paalde dat de sterfdatum van ieder slachtoffer zo nauwkeurig mogelijk vastgelegd moest worden. „Dat bete kent dat als een jongen geld erfde van zijn in de gaskamer omgekomen vader, successierechten moest betalen, terwijl hem misschien een uur later hetzelfde lot beschoren was", aldus Aalders. „Wet J 227 strookt niet alleen tegen het principe dat de regering niet mocht ver dienen aan de holocaust. Een uniforme sterfdatum, bijvoorbeeld 5 mei 1945, zou ook het rechtsherstel versneld heb ben", zegt Aalders. Gisteren werd bekend dat de commis sie Van Kemenade het kabinet morgen zal adviseren om ongeveer 250 miljoen gulden aan de joodse gemeenschap uit te betalen voor de financiële en mate riële schade die Nederlandse joden in de Tweede Wereldoorlog hebben gele den. De commissie heeft drie jaar on derzoek gedaan naar de roof en terug gave van joodse eigendommen. Hoe de commissie de omvang van het bedrag onderbouwt, is nog niet bekend. Het grootste deel van het bedrag gaat ver moedelijk naar slachtoffers van het na zi-regime en nabestaanden. Het kabi net neemt kort na het verschijnen van de aanbeveling van de commissie-Van Kemenade een besluit. De Nederlands-joodse gemeenschap in Israël reageert teleurgesteld op het be drag van 250 miljoen gulden. Een be drag van één tot twee miljard zou pas sender zijn. Voorzitter A. Roet van het overkoepelende Nederlandse overleg orgaan Platform Israël, noemt het ver onderstelde eindbedrag niet meer dan een doekje voor het bloeden. Hij wijst op bedragen uit eerdere rap porten, zoals de naar de huidige valuta- waarde omgerekende 900 miljoen gul den van de commissie-Kordes en de ongeveer 600 miljoen van de commis- sie-Scholten. Die comrrjissies deden onderzoek naar de afwikkeling van joodse banktegoeden en verzekerings claims en naar wat er gebeurde met an dere bezittingen. De conclusies van die commissies lijken volgens hem volledig verdwenen in de eindberekening van de commissie-Van Kemenade. „Het is jammer dat een land met een zo lange geschiedenis van democratie en vrijheid de zaak op deze manier afhan delt", meent Roet. „Als het genoemde bedrag het juiste is, dan wordt niet ge handeld conform de Nederlandse tradi tie van rechtsgevoel en gelijkheid. Er is geen enkele reden waarom de staat rij ker zou moeten worden van bedragen die destijds ten onrechte in de schatkist zijn beland." De Financiële kant van de zaak is voor de meeste Nederlandse Israëli's zeker niet het belangrijkste. „Wij willen een publieke verklaring horen waarin de Nederlandse staat erkent zijn staatsbur gers slecht te hebben behandeld en dat er na de oorlog verkeerd gehandeld is; niet alleen ten opzichte van de joodse burgers, maar ook tegen zigeuners, In dische Nederlanders en homoseksue len. Dat is de wijze waarop een demo cratische regering dient te handelen als ze iets fout heeft gedaan", aldus Roet. over aan andere commissies: - De commissie-Kordes onderzoekt de onderhandse verkoop door ambtenaren van Financiën van wat in Nederland was overgebleven van de joodse bezittin gen, met name kleinoden uit de kluis van de Lipp- mcinn Rosenthal-bank (Liro-bank) rond 1968. - De commissie-Scholten gaat de onbekende tegoe den bij Nederlandse banken na. Zij houdt zich bezig met de afwikkeling van claims op joods bezit door verzekeringsmaatschappijen en banken. - De commissie-Ekkart onderzoekt de herkomst van zo'n 4.000 geroofde kunststukken die na de oorlog te rugkwamen naar Nederland. - De Begeleidingscommissie Onderzoek Indische Te goeden, die als enige valt onder het ministerie van VWS, richt zich op de Indische oorlogstegoeden. 1998: - Rapport van de commissie-Kordes met aanbeveling dat de regering 48,8 miljoen gulden aan smartengeld betaalt aan joodse organisaties wegens falen in het rechtsherstel na de oorlog. Individuele schadeloos stelling blijkt ondoenlijk. 1999: - November: Akkoord tussen de Nederlandse verzeke ringsmaatschappijen en het Centraal Joods Overleg. Van de vijftig miljoen aan verzekeringsgeld voor de joodse slachtoffers, zijn er twintig bestemd voor indi viduele uitkeringen. - December: Rapport van de commissie-Scholten. De beurs van Amsterdam (AEX) moet de joodse gemeen schap financieel tegemoet komen wegens de dubieu ze rol van zijn voorganger, de Vereniging voor de Ef fectenhandel. Banken moeten ook over de brug ko men en het Verbond van Verzekeraars moet een ge baar naar de joden maken. 2000: - Begeleidingscommissie Onderzoek Indische Tegoe den concludeert dat Japanners tijdens de bezetting van Nederlands-Indië de particuliere verzekerings- en banktegoeden ongemoeid lieten. Wel roofden zij de bankkluisjes leeg. Hoeveel daar in zat, is niet bekend. - 27 januari: commissie-Van Kemenade komt met eindrapport. De nieuwe vermogensrendementshef- fing wordt slechts voorlopig ingevoerd. Over vijf jaar zal de Kamer belajken of de nieuwe heffing, die in de plaats komt van de huidige vermogensbelasting, in derdaad het extra geld oplevert dat staatssecretaris Vermeend van financiën verwacht. Is dat niet het geval, dan staat de heffing weer ter discussie, zo hebben de paarse partijen gisteren op voorstel van PvdA-Kamerlid Bos besloten. In het debat over het nieuwe belas tingstelsel staat de linkse oppositie sa men met het CDA lijnrecht tegenover de regering bij de rendementsheffing. De fiscus doet dan in alle gevallen of het vermogen een rendement oplevert van vier procent waarover dertig procent moet worden betaald. Een heffing dus van 1,2 procent, ook als veel grotere (koers)winsten worden behaald zoals de afgelopen jaren het geval was. Meer dan dertig hoogleraren en fiscale specialisten schreven vorige week nog een brief aan de Kamer met de vraag om de heffing vooral om deze reden niet in te voeren. PvdA'er Bos geeft toe dat een belas ting op de hele winst uit vermogen in beginsel eerlijker is, maar dat geeft vol- genshem grote problemen in de uitvoe ring. Daardoor dreigen rijke belasting plichten toch weer de dans te ontsprin gen. Dus is de vermogenswinstbelasting uiteindelijk toch weer minder eerlijk dan de heffing, aldus Bos. De hoogleraren en fiscale specialisten bestrijden dat. Zij be nadrukken bovendien dat ook de voorg- stelde vermogensrendementsheffing niet waterdicht is. Het kabinet schat dat de voorgestelde belasting op vermogen 450 miljoen gul den meer opbrengt dan er nu via de ver mogensbelasting wordt betaald aan be lasting op vermogen en vermogensin komsten. Maar het Centraal Planbureau tekent daarbij aan dat er grote onzeker heden zijn: de heffing kan anderhalf miljard meer opbrengen, maar ook een miljard minder dan nu. „Mocht dat laat ste het geval blijken, dan houdt het ook voor ons natuurlijk op", aldus PvdA-er Bos. Omdat pas over vijf jaar definitief volledig zicht bestaat op de aangiften en aanslagen over de jaren 2001 en 2002, moet de evaluatie in het jaar 2005 plaatsvinden. Bos wil niet elk jaar opnieuw een poli tiek spel over de 4 procent en de 30 pro cent in de heffing, maar stelt anderzijds dat die percentages ook niet voor eeu wig vaststaan. den haag anp Fabrikanten van biotechnologi- sche producten moeten zelf kunnen bepalen of het klonen van dieren nodig is voor me disch onderzoek. Als de over heid eenmaal een vergunning heeft verleend, mag het bedrijf zelf de onderzoeksmethode be palen. Dat zei minister Borst (volksgezondheid) gisteren in antwoord op vragen van GroenLinks-Kamerlid Vos. Borst zei dat een vergunning wel uitzonderlijk moet blijven. Het was opmerkelijk, maar geheel on verwacht is de steun van senaatsvoor zitter en oud-minister van justitie Korthals Altes voor minister van bin nenlandse zaken Peper niet gekomen. Korthals Altes wordt beschouwd als een buisvriend van Peper en diens echtgenote Neelie Kroes. Enkele jaren geleden verbond de Rotterdamse oud burgemeester Korthals Altes als 'ge baar van waardering en vriendschap' officieel in de echt op het Rotterdamse stadhuis. Het betrof Korthals Altes' tweede huwelijk. De Commissie tot Onderzoek van de Rekening weigerde gisteravond com mentaar te geven op de uitlatingen van Korthals Altes dat hij twijfelt aan 'de juridische kwaliteit en de mate van zorgvuldigheid' van het onderzoek. Hij vindt dat Peper inzage moet krijgen in de dossiers en dat het anoniem horen van getuigen niet door de beugel kan. Bovendien is een aantal van Pepers eventuele vergrijpen volgens hem ver jaard. In de kabinetten-Lubbers I en II was de WD'er Korthals Altes minister van justitie. Burgemeester Opstelten zou ontsteld hebben gereageerd op verkla ring van zijn partijgenoot Korthals Al tes, temeer omdat de onderzoekscom missie haar werkzaamheden nog niet heeft afgerond en geen enkele be schuldiging, in welke richting ook, heeft geuit. De Rotterdamse staatsrechtgeleerde Holterman noemt de vergelijking die Korthals Altes maakt, niet logisch is. „We hebben in deze zaak niet met het strafrecht te maken. Het gaat hier om een publiekrechtelijke zaak. De bepa lingen uit het strafrecht doen er dus niet toe. Verjaring geldt hier niet." Holterman spreekt in dat verband van 'argumentatieve willekeur'. Korthals Altes heeft in zijn ogen, zoals een goed advocaat betaamt, naar argumenten gezocht om Peper te redden. Hoogleraar strafrecht Doelder toont daarentegen enig begrip voor de kri tiek van Korthals Altes. „Mede door de omvangrijke publiciteit moet je extra zorgvuldig zijn. Het gaat hier tenslotte om een minister. Een fout is niet meer terug te draaien. Ik zou zeggen: haal alle zorgvuldigheid die je hebt uit de kast. De commissie is in dit geval aan klager en rechter tegelijk. Zo is het vast niet bedoeld, maar zo lijkt het zich wel te ontwikkelen." Volgens Pepers woordvoerder Mat- thijsse heeft de huidige minister van binnenlandse zaken nog geen daad werkelijke juridische stappen tegen de onderzoekscommissie genomen. Dit weekeinde zinspeelde zijn advocaat Mentink op de mogelijkheid daarvan. Peper zelf hield zich gisteren geheel af zijdig en wilde evenmin iets kwijt over het onderhoud dat hij gisteren over de Rotterdamse stadhuisaffaire had met premier Kok.'De Rotterdamse Com missie tot Onderzoek van de Rekening (COR) hoopt dat de minister alsnog bereid is met haar in gesprek te gaan. De COR werkt intussen aan het af ronden van het onderzoek. Deze week worden afsluitend nog enkele (ex-)col- legeleden om eén toelichting gevraagd over opgediept feitenmateriaal. Ver volgens kan de definitieve versie van het onderzoeksrapport worden sa mengesteld en zal het Rotterdamse college zich als eerste buigen over de onderzoeksresultaten. De commissie-Van Kemenade was niet de eerste die onderzoek heeft gedaan naar geroofde joodse tegoe den. Een overzicht van het onderzoekswerk. In het gisteren gepresenteerde rapport zijn overigens de bevindingen van de andere commissies meegeno men. 1996: - Zwitserland heft bankgeheim op om onderzoek mo gelijk te maken naar cje tegoeden van nazi's of van hun slachtoffers. Aanleiding is de onthulling dat Zwit serse banken het leeuwendeel van het daar door jo den en nazi's ondergebrachte en nooit meer opge haalde goud zelf hebben gehouden. 1997: - Minister Zalm zet in januari de commissie-Van Ke menade aan het werk om na te gaan bij welke buiten landse banken de tijdens de oorlog geroofde tegoeden van particulieren zijn terechtgekomen. Het speuren naar de tegoeden in Nederland zelf laat de commissie Aanpak diefstal Osdorp mislukt Een proef om winkeliers in Amsterdam-Osdorp aangifte te laten doen van diefstal is mislukt. Veel winkeliers in het winkelcentrum Osdorp durven geen aangifte te doen uit angst voor intimidatie en represailles. Dat zegt de landelijke brancheorganisatie Raad Nederlandse Detail handel. De raad constateerde vorig jaar dat de aangiftebereidheid on der winkeliers gering is. Ze heb ben vaak het idee dat de politie toch niets doet. Vorig jaar be gon de RND in de steden Arn hem, Groningen, Venlo en Am sterdam-Osdorp in samenwer king met de politie een project om winkeliers aan te moedigen aangifte te doen. Onder meer werden aangifteformulieren voor diefstal uitgedeeld. Het doel van de proef was om het vertrouwen van winkeliers in de politie te verhogen en om in zicht te krijgen in het aantal diefstallen. Volgens een woordvoerster van de RND is de proef mislukt. De precieze cijfers van winke liers die geen aangifte durven doen zijn pas over enkele we ken bekend. Het project loopt nog tot april. Ook MKB Nederland consta teerde vorig jaar al dat steeds meer winkeliers niet naar de politie stappen, maar liever wegtrekken uit het gevaarlijke winkelgebied. MKB opende on langs vijf meldpunten in het he le land, waar ondernemers hun klachten kwijt kunnen. De uit komst van dit onderzoek wordt in maart aan het ministerie van binnenlandse zaken aangebo den. /vte arin de is' na» mom t gezoi l LIEF n op e-mi )Vfl m een ve Wam link v( nerte am erir dt met! Dmgeze i het ni febr u kort nadat ze van de rechter in Istanbul te horen kreeg dat zij e hè?", lacht Hennie Izdes telefoon vanuit het poli- eau waar ze gisteravond de gevangenis heen ge was. De rechtbank in het Istanbul heeft gisteren echtgenoot Hennie van lar en hun buurvrouw ine Blink voorwaardelijk 'j aten. „Ik was eerst bang et niet goed zou gaan. nu ben ik door het dolle an vreugde!" ,'Jmorgen werd er vanuit u n dat Idzes vanmiddag te- au vliegen naar Neder- Hoewel vanmorgen nog op alles werd gezet om ennie van Doeselaar te la ten vertrekken zag het er naar uit dat dit vanwege formalitei ten niet zou lukken. Het paar zat 22 maanden vast nadat, na afloop van een korte vakantie in Turkije, op het vliegveld van Istanbul in ieders koffer vijf kilo heroïne gevon den werd. Hun buurvrouw be kende van de drugs af te weten en de beide minder begaafde Hennies gebruikt te hebben. In eerste instantie werden de drie tot-tien jaar veroordeeld. De de finitieve uitspraak van de rech ter volgt op 23 maart, maar daar hoeven de verdachten niet meer bij te zijn. De familieleden vielen elkaar huilend in de ar men bij het horen van het nieuws. Hennie van Doeselaar was niet aanwezig bij het proces. Vanwege de zware sneeuwval, of wellicht ook vanwege de rel onder gewelddadige funda mentalisten in een andere ge vangenis, waren er geen solda ten voorhanden om zijn trans port naar de réchtbank te bege leiden. „Mijn man heeft het veel zwaarder gehad dan ik", zei Hennie Izdes aan de tele foon. „Hij zat in de Bay- rampasja-gevangenis, waar ze al die wapens hebben". De af gelopen maanden zijn er in die gevangenis inderdaad onlusten geweest waarbij bleek dat ge vangenen een keur aan steek wapens en zelfs een paar pisto len hadden. Amsterdam De hekken rond het Amsterdamse Vondelpark zijn aan vervanging toe. Met een slijptol worden de inmiddels honderd jaar oude hekken verwijderd om plaats te maken voor een nieuwe omheining. Aan de Vossiusstraat zijn de werkzaamheden in volle gang. FOTO DIJKSTRA FRED STEENMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3