Sterrenjacht met schotels Geschoold volgens het VN-model TV WEER Het Gesprek van de Dag De blauwe tulband WOENSDAG 26 JANUARI 2000 C 0 E N T A A R De politietop in Nederland wil agenten in uniform meer gelegen heid bieden uiting te geven aan hun geloofsovertuiging. Daarom moet dat uniform - voor wie dat wil - worden uitgebreid met tul band, hoofddoekje of keppeltje. Voorwaarde is dat de bovenge noemde hoofddeksels wel een passende kleur krijgen, zoals blauw, wit of zwart. De Nederlandse Politiebond (NPB) is tegen. De chris telijke vakorganisatie ACP is vóór. Hoewel het idee de maatschappelijke discussie rond het dragen van hoofddoekjes wel weer zal doen oplaaien, lijkt er toch bijzon der weinig op af te dingen. Niemand kan met kracht van argumen ten volhouden dat een politieagent met tulband de aan hem ge stelde taken niet kan volbrengen. Desondanks meent de NPB dat de betrouwbaarheid en herkenbaarheid van de politie op het spel staan. Een op zijn zachtst gezegd wat merkwaardige conclusie van de vakbond. Ze suggereert immers dat een agent met een ander hoofddeksel dan de platte pet niet in staat zou zijn onpartijdige beslissingen te nemen. De bond spreekt over de 'indruk' van betrouwbaarheid die het doorsnee-uniform uitstraalt. Het zijn dezelfde oneigenlijke argu menten die tegen 'lang haar' of tegen het dragen van een oorbel door mannelijke agenten werden gebruikt. En als de desbetreffen de hoofdtooi inderdaad in de bovengenoemde kleuren wordt uit gevoerd, dan zal het met de herkenbaarheid ook wel meevallen. Ook de NPB zal er aan moeten wennen dat Nederland een multi culturele samenleving is. Sterker nog: dat Nederland niet langer zonder zijn allochtonen kan functioneren. Dat om de economie aan de gang te houden een steeds groter beroep zal worden ge daan op buitenlanders voor alle mogelijke functies. In een vraag- en-aanbod-samenleving bezitten mensen die schaarse diensten aanbieden een sterke onderhandelingspositie. De maatschappij zal in ruil voor die diensten aan bepaalde wensen tegemoet moe ten komen. Natuurlijk zullen agenten met tulband, keppel of hoofddoek bele digende opmerkingen naar hun hoofd krijgen geslingerd. Weer standen oproepen bij die delen van de bevolking die menen dat hun eigen ellende veroorzaakt wordt door anderen. Maar die ter reur kan nooit als argument dienen om tulband, keppel of hoofd doek in de ban te doen. Lot van winter lijkt bezegeld Het is bijzonder koud op het Europese vasteland. Gisteroch tend rapporteerde het Duitse Mühldorf am Inn -25,0 graden, Oberstdorf, waar de sneeuw 9 decimeter hoog ligt, -28,2 (van ochtend -26,8) en Sonnenbühl in de Schwabische Alpen -32,0. Zo koud was het daar sedert ja nuari 1987 niet meer geweest. Delen van onze regio werden gisteren even in het wit gesto ken (laagje van ongeveer 1 cen timeter sneeuw) maar nu is de kou weer voorbij. De afgelopen nacht vroor het niet of nauwe lijks meer. Op Valkenburg werd het nog -1,2 (in zuidelijk Lim burg nog -7) in de duinen van Bloemendaal koelde het niet verder af dan tot 4,3 graden. Het nachtelijk warmteverlies werd getemperd door bewol king van een warmtefront. Uit het wolkendek viel ook wat lichte (mot)regen. In deze situatie komt voorals nog weinig verandering. Van avond zijn er enkele Opklarin gen: in de nacht en donderdag ochtend overheerst de bewol king en valt.er plaatselijk wat regen of motregen. Tevens kan mist ontstaan. Morgenmiddag laat de zon zich weer hier en daar zien en loopt de tempera tuur op tot rond 6 graden. De west tot zuidwestenwind is ma tig en aan de kust krachtig. Vrijdag dendert het weerglas bij IJsland omlaag. Er ontwikkelt zich in dat gebied een zeer die pe depressie. Dit systeem ver oorzaakt in het weekeinde on stuimig weer. De zuidwester kan aan de kust stormkracht 9 bereiken. Bovendien valt er pe riodiek regen en stijgt het kwik tot waarden rond 8-9 graden. Na het weekeinde, de maand- wisseling dus, krijgen we te maken met een zeer zachte zuidwestelijke luchtstro ming. Tussen hogedruk bo ven het zuidoosten van Eu ropa en depressies ten westen en noordwesten van de Britse eilanden worden luchtmassa's uit de subtropen aange voerd. Daarin Nieuw onderzoek niet zinvol Het Journaal dacht gisteren een mooie primeur te hebben, maar had kennelijk deze krant nog niet gelezen: ook daarin stonden de hoofdpunten van het rapport dat de commissie-Van Kemenade morgen zal uitbrengen over wat er in, en zeker ook na de oorlog is geroofd van de vele duizenden joodse slachtoffers. De commissie heeft dat na drie jaar speuren niet meer in alle details kunnen na gaan en stelt nu voor de joodse gemeenschap maar een bedrag van 250 miljoen ter genoegdoening te geven. H. Vuijsje van de stichting Joods Maatschappelijk Werk sprak met een van een 'teleurstellend rapport' en een bedrag dat onaanvaard baar is. Men had zelf zo'n anderhalf miljard verwacht. Vuijsje vroeg onmiddellijk om een nieuw onderzoek. Tja. Dat er na de bevrijding in de afhandeling van joodse zaken een hoop beschamends is gebeurd (door de banken, de verzekeringscon cerns, de beurs, en niet vergeten de staat der Nederlanden), staat vast. Maar al zet je er nog honderd commissies op: een halve eeuw na datum zul je nooit meer alles boven water krijgen. Van iets zo recent als 'Sebrenica' kunnen we dat al nauwelijks. Dus een nieuw onderzoek lijkt niet erg zinvol. Het Grote Verdriet wis je er toch nooit mee uit. De vraag rijst ook langzamerhand of er, nu een nieuwe eeuw is aangebroken, administratief niet eens een punt achter de Tweede Wereldoorlog moet worden gezet. Bij RTL 5 was voor het laatst 'Ladies Only' te zien. Vond ik wel een leuk programma met die vrolijk er op los kakelende dames. Man nen zouden van zoiets meteen iets zwaars en ernstigs maken. De dames hadden het dit keer over 'het huwelijk', omdat de traditione le trouwpartij weer 'in'schijnt te zijn. Mijn favoriete columniste Carrie zei er dit over: 'Trouwen zal ik nooit. Dat is een zakelijke re geling. Je gaat naar het stadhuis om te zeggen: we zijn nu een firma. Dat moet je niet vermengen met romantiek'. Yvonne Kroonenberg is ook nooit getrouwd. 'Ik ben sentimenteel genoeg om het te doen, maar het is waanzin'. Catherine Keyl was wel getrouwd geweest maar wilde er verder weinig over kwijt. Belinda Meuldijk: 'Ik ben getrouwd in het wit met alles erop en eraan, maar wel al met een kind aan de borst. Met trouwen geef je je relatie een ander niveau. Je zegt daarmee: dit is de man, niet de anderen met wie je wel eens wat hebt gehad'. Patricia Paay vond het huwelijk 'heerlijk en gezel lig. Als het op een scheiding uitdraait, ga ik toch weer meteen kijken of ik kan trouwen'. Het hele gezelschap veroordeelde'die meiden die voornamelijk trouwen, omdat ze die jurk aan willen'. Ziezo, dat weten dan maar weer. Michelin: het 'mesvan Damocles boven de keukendeur De enige echte erkenning voor een kwalitatief goede keuken is de Michelinster, weet gastronomisch Nederland. Daarom probeert hotel-restaurant De Swaen in Oisterwijk zich opnieuw naar de ster te koken die het vorig jaar werd afgenomen. Marc Paesbrugghe van het Antwerpse restaurant Anthonie van Dijck deed het anders. Hij le verde zijn twee sterren ooit in. ,,Ik had er ongezonde stress van." Vrijdag worden de nieuwe Mi- chelinsterren uitgereikt en dan wordt ook bekend of iemand zijn of haar ster moet inleveren. Wellicht wordt voor het eerst in de Nederlandse culinaire ge schiedenis een derde ster ver geven. ,,Die indruk is wel ge wekt, maar gastronomisch Ne derland verwacht niet dat er dit jaar in Nederland een derde ster valt, zegt Charles Hilders, directeur van De Swaen. In de klassiek ingerichte lounge van het hotel-restaurant licht hij uitvoerig toe hoe gemoti veerd zijn team is om die ster weer binnen te halen. Dat was vorig jaar wel anders toen die moest worden teruggeven.Ik ben toen met de chef-kok maar even vijftien kilometer gaan M0: hardlopen, aldus Hilders die eigenlijk wel verwachtte dat De Swaen de ster moest inleveren. De inmiddels bekende televi siekok Cas Spijkers vertrok en dat was een aderlating voor de zaak. ,,De Michelinster was ver bonden aan Cas Spijkers. Het nieuwe team moet die opnieuw verdienen. Dat is ook wel be grijpelijk." De tijd erna was zwaar. Maar de keukenbrigade, met chef-kok Nico Boreas, is sterk terugkomen, vertelt Hil ders. ,,We zijn opener. Het team is hechter en beter gemo tiveerd. We hebben allemaal een gemeenschappelijk belang en dat is het terugwinnen van die ster." Werken aan de bul voor restau rants is voor Hilders streven naar perfectie: ,,Het is continu werken aan kwaliteit en zorgen dat je let op die duizenden de tails. Het is bovenal een samen spel tussen de keuken en de be diening, want een gerecht moet ook goed en niet koud op tafel worden geserveerd." Alles wat bij De Swaen op tafel komt is zelf gemaakt; van het brood tot de hagelslag rondom de bon bon. „En als je kiest voor deze kwaliteit wil je ook meespelen in de eredivisie: Michelin." „Dat is maar hoe je het be kijkt", zegt de Belg Paes- Restaurarit De Swaen in Oisterwijk verloor zijn Michelinster met het vertrek van de televisiekok Cas Spijkers. brugghe. Hij gaf acht jaar gele den zijn twee Michelinsterren op om te gaan koken zoals hij dat wilde. In nietéén gids wilde hij meer vernoemd worden - „ik sta alleen nog in het tele foonboek"- omdat die vermel dingen ook verplichtingen scheppen. „Ik wilde mijn crea tiviteit weer op eigen wijze ge bruiken; zelf denken en niet meer achter de massa aan," geeft Paesbrugghe op als reden waarom hij uit het spoor van het 'Michelinmannetje' stapte. „Ik dacht dat ik het veel beter zou kunnen zonder die sterren en dat is gelukt." Paesbrugghe halveerde de prijs voor zijn gerechten en mengde de verschillende horeca-ele- menten in zijn zaak Anthonie van Dijck. Hij behield de klas sieke zilveren couverts, maar koos voor kleine tafels zoals in een brasserie en liet daarop de fles wijn staan, wat weer voort komt uit de bistrosfeer. „Ik koos voor een vlotte benade ring die niet samengaat met Michelin." Natuurlijk kan hij niet meer de zelfde gerechten serveren als voorheen.-,,Het is allemaal wat eenvoudiger, maar ik blijf de zelfde kok." Volgens hem ver baast 5 procent van de klanten zich over zijn visie. Maar daar hoeft hij het dan ook niet voor te doen. Zeker 95 procent van de gasten zijn mensen uit de buurt of mensen die hem toch wel een ster geven voor wat hij klaarmaakt. „Natuurlijk begrijp ik het wel. Je bent jong en ambitieus. Bo vendien is het je op school met de paplepel ingegoten dat de Michelinster het hoogst haalba re is, maar als je eenmaal boven je eigen pot staat te roeren, is het toch allemaal anders." Dat zijn Nederlandse collega's veel meer bezig zijn met het sterren dom, komt volgens hem, „om dat Nederlandse koks nu de norm hanteren die in België FOTO GPD ROLAND DE BRUIN twintig jaar geleden al be stond." Een andere reden om zijn ster ren in te leveren was de eeuwi ge spanning die hij had om zijn sterren te behouden. „Ik had er ongezonde stress van." En je moet toch continu voor de ster blijven werken, ook al is de drukte van sterrenjagers maar van korte duur. „De eerste drie maanden is het inderdaad wat drukker. Maar een boekjaar telt twaalf maanden en een restau rantleven is nog veel langer." Oegstgeestse Adina Watt secretaris-generaal op scholierencongres Ze gedraagt zich alsof het een routineklusje is: met Wil lem Alexander op de foto, Willem Alexander vergezel len naar de uitgang, handjes schudden met Willem Alexander. Alleen de high five met haar vrienden, die volgt als de kroonprins uit het zicht is, verraadt dat dit ook voor Adina Watt allemaal niet zo alledaags is als op het eerste gezicht lijkt. Watt (18) vervult als secretaris-generaal de belangrijk ste rol van The Hague International Model United Na tions (THIMUN). Vierduizend jongeren uit 99 landen komen deze week samen in het Nederlands Congres Centrum in Den Haag om te discussiëren over de le venskwaliteit en de kwaliteit van het water op aarde. De aanbevelingen die voortkomen.uit die discussies, worden behandeld tijdens vergaderingen van de 'ech te' Verenigde Naties. Adina Watt, leerlinge van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest, heeft heel bewust gekozen voor de functie van secretaris-generaal. „Ik doe dit jaar voor de vijfde achtereenvolgende keer mee aan dit evenement. Maar omdat ik nu eindexamen doe, zal het ook de laatste keer zijn", vertelt Watt, „Het leek me geweldig nog één keer mee te kunnen doen. Als secretaris-generaal. Daarom heb ik een brief gestuurd naar de organisatie en die heeft mij eruit gepikt." Als secretaris-generaal zorgt de half-Engelse en half- Duitse Watt dat de afgevaardigden hun werk pro- Adina Watt druk in de weer met de portofoon. „Maar er is ook tijd voor ontspanning. We hebben veel lol met z'n al len." FOTO HENK BOUWMAN bleemloos kunnen uitvoeren. Als bijvoorbeeld Israël en Pakistan in conflict komen, roept zij ze tot de orde. Daarnaast sprak ze gisteren tijdens de openingscere monie de afgevaardigden toe en bood ze haar belang rijkste gast, prins Willem Alexander, symbolisch een flesje Wereldwater aan. Prins Willem Alexander richtte als voorzitter van het World Waterforum, ook nog een woordje tot het internationale gezelschap. „Het was fantastisch de kroonprins als spreker op ons congres te hebben. Niet alleen omdat hij daadwerkelijk wat te zeggen heeft over het onderwerp, maar ook om dat hij in 1983 zelf THIMUN-afgevaardigde is geweest. Hij weet waar we mee bezig zijn", aldus Watt. De Model United Nations duurt nog tot vrijdag. In ver schillende commissies formuleren de deelnemers re soluties. Deze worden door een panel van leraren ge controleerd en gekeurd. Een goedgekeurde resolutie wordt in algemene vergadering besproken..Daarna gaan de resoluties naar de Verenigde Naties. Dat klinkt erg serieus voor zo'n vierduizend scholieren bij elkaar, maar de in pak gestoken jongeren doen wel wat meer dan alleen vergaderen. Watt: „Natuurlijk, er is ook tijd voor ontspanning. Je ontmoet veel nieuwe mensen, bent in een nieuwe omgeving. We hebben veel lol met zijn allen. Dat zijn de leuke kanten van dit congres." Watt is zich echter zeer bewust van haar verantwoor delijkheid. „Wij zijn de bestuurders van de toekomst. Het is belangrijk dat er naar ons geluisterd wordt. Wij zitten vandaag de dag nog opgescheept met de proble men van gisteren. Wij willen voorkomen dat dat anno 2000 weer gebeurt." NIENKE LEDEGANG Op wielen Amsterdam, altijd al haantje de voorste, krijgt de primeur van een hangplek op wielen. Het meeste zit- meubilair achter in de tram was al gesloopt. Het gemeentelijk vervoerbedrijf sloopt daar nu de rest. Wat overblijft, is pure ruimte. Daar kunnen de jongelui voortaan ongestoord hangen en snuiven. Een ideale plek. Proe ven met een blind paard hebben het uitge wezen. De schade was te verwaarlozen. Het vervoerbedrijf luistert goed naar de signa len uit de samenleving. In de Haagse tram hebben ze er voor de late uurtjes, dus eigenlijk direct na kantoortijd, ook wat op gevonden. Daar gaat het hele achterstuk van lijn 6 voor jong en oud op slot. Dat vind ik toch minder. Amsterdam is flinker en - om het eens oudenvets te zeg gen - ludieker. Geef die gasten de ruimte. Laat ze lekker dollen. We zijn allemaal jong geweest. Bovendien blijft de tram in de hoofdstad vergeleken met de bloedvete onder de taxichauffeurs daar de oase van rust. Zo lang burgemeester Patijn datzelfde blinde paard niet inschakelt zal het bij de stand plaats burgeroorlog en rotzooi blijven. HAN MULDER Maar zitten de burgers en hun notabelen ermee dat het een rotzooi is? Ik krijg niet de indruk. In tijden dat de hoge heren er nog een nemen per creditcard van de gemeente zorgt een hangplek in de tram hoogstens voor een humoristisch terzijde. En wat is Nederland helemaal als er in de grote boze buiten wereld nog veel harder valt te lachen? Ik wist al dat salonsocialist Franqois Mitterrand het heel goed kon vinden mitdem Helmut am Rhein, maarzo goed, had ik niet verwacht. Dan zijn die trvee wereldoorlo- Waar men over de grens in grossiert, gebeurt in Ne derland hoogstens op kruideniersniveau. De Rhein komt niet voor niks bij Lobith ons land binnen. Die arriveert vervolgens in Rotterdam. Dat is al eeuwen zo. De natuur moet haar gang kunnen gaan. Daar moet en daar mag je niet bij tussenbeide komen. Maar laten we nog wat langer stilstaan bij die hang plek in de tram. Het is al jaren zo dat geen mens die goed bij zijn hoofd is achterin welk openbaar ver voermiddel dan ook gaat zitten. Daar ruikt het naar een coffeeshop. Daar regelt een leger walkmans het geluid met ritmische ondersteuning van een bataljon mobieltjes. De beeldendeJiunst is er vertegenwoor digd door dagelijks verse graffiti. Wie wil checken of zijn stanleymes nog op scherpte is, heeft resten van de bekleding tot zijn beschikking. Wat is nou een voudiger om een probleem of wat daa rop lijkt, op te lossen dan door dat probleem letterlijk te slopen? Ach, dit is allemaal natuurlijk ironie en met ironie is het als met humor. Lees 'Elementaire Deeltjes' van Michel Houellebecq dat niet voor niks al maanden op de toptien van de boeken staat. Citaat: „Je kunt de gebeurtenissen van het leven jarenlang vanuit een humoristisch oogpunt beschouwen, soms decennia lang in sommige gevallen kun je vrijwel tot het ein de toe een humoristische houding aannemen, maar uiteindelijk breekt het leven je hart.Een blind paard zou het niet mooier kunnen hinniken. Met andere woorden: we hebben het eigenlijk al op gegeven, maar we realiseren het ons nog niet. Een zak geld voor een welwillende politieke partij, een creditcard voor de burgemeester, tivee auto's voor de deuren één onder het poortje van het rekeningrij den, voorlichters die moeten liegen als een almanak, als een staatsalmanak meer in het bijzonder, zwart rijden op een mobiele hangplek. Soms kan een mens ~jaloerszijn op een blind paard. Dat hoeft alleen maar watjes in zijn oren te doen. DNA-onderzc naar identite: van papegaa Ze woont op een steenwon stand van de Scheveningse vangenis, zit 's nachts achti tralies en wacht op de uitsl van een DNA-onderzoekJ heeft zij misdaan? Niets, bi ve dan dat ze op 26 juni vo jaar spoorloos verdween en onlangs weer opdook. Er zi echter twee bijkomende pi blemen: ze kan niet praten niemand weet wie ze is. All een DNA-onderzoek kan h identiteit onthullen. Het betreft een papegaai dl december werd aangetrofïi Wassenaar. De familie Baai Den Haag beweert dat het gaat om haai' verdwenen Vi zolaanse Amazonepapegaj Josje, die in juni vorig jaar weggevlogen. Maar bewijs maar eens, want dergelijke pegaaien lijken allemaal o| kaar. De enige oplossing le een DNA-test. Vergelijkba; felijk materiaal was toeval! voorhanden, omdat Josjes naren in 1998 bloed hadde opgestuurd om te bepalen Josje een mannetje of een vrouwtje was. Zoon Menno Baas (28): „V hadden Josje bewust niet praten en niet laten kortvvi Ze mocht ook door het hui vliegen. Maar op een mooi vloog ze door de tuindeun weg. We voelden ons vrest beroerd en dachten dat we de dood hadden ingestuui Kon ze aan eten komen, zi een kat haar niet aanvallei ze straks de herfst of de wi overleven?" Op 6 december, een week dat het ijzig koud zou gaai worden, vond de Dierenai lance in Wassenaar een Vf zolaanse Amazonepapega sterk vermagerd en gewon haar linkervleugel. Menno vader Kees Baas: „We ging kijken en voelden allebei: ze. Maar ons herkende ze meer." In afwachting van de uitsl: van het DNA-onderzoek n 'Josje' sinds een week ven klachten komen in huize Haar ene vleugel is blijven schadigd, waardoor ze no meer zal kunnen vliegen, omdat de vogel nog altijd zichzelf is, kan ze ook nog herkenbare capriolen uith Vader en zoon Baas: „Ooi DNA-onderzoek zal geen derd procent uitsluitsel ki geven of dit echt Josje is. 1 wel dat ze tot eenzelfde gi binnen haar bijzondere si behoort." Mocht het toch een andere papegaai gaai moet de familie Baas haai cieel weer teruggeven aan Dierenambulance. MENSELIJl CHARLOTTE WOONING (2 heeft de eerste prijs gewon de ontwerpwedstrijd Jeans Century. De wedstrijd wasi ganiseerd door de vakbeur de in Beweging en werd zo en maandag in Rosmalen) den. De modestudente uit terdam won 2500 gulden het ontwerp Jeans als Icoc Voor de vakjury, die de uit! gisteren bekend maakte, i originaliteit van het ontwei doorslaggevend. Het doel] wedstrijd, een visie geveni toekomst van de jeans, wei door Wooning uitgewerkt ii vorm van een spijkerbroek de verpakking als onderdei het product. ,,De jeans zal toekomst tot symbool verb worden", zegt de ontwerp! ,,De jeansdrager van de 21 eeuw koestert de broek zoa aanbidder van een icoon." tweede en derde prijs ging achtereenvolgens naar FL( VAN HALL en BAS KOSTE De publieksprijs van duize gulden was voor BARBAR! LIEROPen DANIELZUIDI VELD. Met een spectaculi 19e-eeuwse hoepelrok zet de jeansmode in historisc spectief. De ontwerpweds was dit jaar voor het eerst ganiseerd en krijgt volgen een vervolg. De stille aanbidder heeft Valentijnsdag een nieuwe lijkheid bij om de heimeli geerde man of vrouw te vei met een liefdesverklaring, ternet kan een romantisch besteld worden, waarin de van het liefdesdoelwit is werkt. Het liedje, dat na van tijd wel een wat monot indruk maakt, wordt gezoi door de band VOOR LIEF. naars in spe kunnen op W .voorlief.nl gratis een e-m: hun stille liefde sturen, m daarin een tekst en een ve zing naar het liedje. Wann geadresseerde die link vol krijgt die een nummer te' met zijn of haar naam erin naam, die door de afzende wordt ingetikt, wordt met ware automatisch omgezel zang en ingepast in het nu De email komt op 14 febn aan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2