Hingis huppelend naar halve finale i olleyballer Schuil heeft uik vol van nationaal team Sport Nederland en Duitsland zonder kopmannen Sparta en Rangers terug in de tijd Euro 2000 strijdt tegen zwarte handel in kaarten horsing dreigt voor Hasselbaink jPRiD Jerrel Hasselbaink moet vrezen voor een schorsing Öor de Spaanse voetbalbond. De aanvaller van AÜetico Madrid fzondag in het duel met Real Sociedad zijn tegenstrever Gur- txaga een elleboogstoot die niet door scheidsrechter Diaz Ve- maar wel door tv-camera's werd geregistreerd. Eerder wer- ;n Mallorca-doelman Burgos en Patrick Kluivert geschorst >ge iar aanleiding van tv-beelden. ken WK meer in twee landen' n< jssel Als het aan FIFA-baas Joseph Blatter ligt, wordt een K nooit meer door twee landen georganiseerd. Het WK in 02 vindt plaats in Japan en Zuid-Korea. Dat leidde tot de no- t ge organisatorische problemen. „Zo lang ik president van de en FA ben, wordt een WK niet meer in twee landen gehouden", i Blatter. Op 6 juli maakt de FIFA bekend w^ar het WK van 06 wordt gehouden. tn< )k enegal en Marokko winnen no/lacos Senegal heeft tijdens het toernooi om de Afrika ip in groep C zijn eerste wedstrijd gewonnen. De ploeg was et 3-1 te sterk voor Burkina Faso, waar Willem Il-speler Ous- ane Sanou met een treffer succesvol was. Ook Mamadou Zon- 'an Vitesse speelde bij Burkina mee. Marokko behaalde in /es oep D een bevredigend resultaat in de openingswedstrijd te il Congo. Het duel leek in 0-0 te eindigen, maar zes minuten is or tijd scoorde invaller Bassir voor de Marokkanen, ste .J laase aan hiel behandeld e v iWUK Kamiel Maase heeft zich gisteren in het AZU in nh recht aan de linkerhiel laten behandelen. Hij kreeg een injec- met pijnstillers en ontstekingsremmers in een botje dat bij m iets te ver naar achteren staat. De Leidenaar, die zich voor Olympische Spelen heeft geplaatst op de marathon en de lin 000 meter, loopt door de behandeling een trainingsachter- n 1 ind op van tweeëneenhalve week. uisarts Sanders vrijuit de irlen De Limburgse huisarts Wim Sanders wordt niet be- aft voor het voorschrijven van doping aan topsporters, onder PP'eer aan wielrenners van de PDM-ploeg. Er is niet bewezen dat dit zonder medische noodzaak deed. Dat blijkt uit een eind rig jaar gedane maar pas nu bekend geworden uitspraak van medisch tuchtcollege in Eindhoven. Cn t, et acing Genk legt Nilis contract voor ik* Racing Genk heeft zijn zinnen gezet op PSV'er Luc Nilis. 1 Belgische club heeft de voetballer van de Eindhovense club 0< fs al een aanbieding gedaan. Volgens dat contract wordt Nilis st( it alleen betaald voor het maken van doelpunten, maar ook ie or zijn pr-waarde. Nilis heeft nog niet op het aanbod gerea- oojerd. eerenveen wil nog groter stadion lte renveen Het Abe Lenstra-stadion moet een capaciteit krij- van 28.000 zitplaatsen. Dat heeft Tjisse Wallendal, directeur di ijfsvoering van de Friese eredivisionist Heerenveen, inen zes weken valt een besluit over de uitbreiding te gü chten. Heerenveen maakte vorige zomer bekend dat de hui- 'e 'je capaciteit, 13.000 plaatsen, zou worden vergroot naar ïei 'el! uud Borst naar Wehkamp ierdorp Ruud Borst maakt vrijwel zeker een overstap naar Wehkamp-ploeg. De tweevoudig nationaal kampioen mara- inschaatsen uit Leiderdorp werd door ploegleider Jan Wiebe it 'weggekocht' bij de formatie van Big Boss. De transfer heeft n een vroeg stadium plaats. Meestal worden de namen van Iers die overstappen pas bij het open NK op de Weissensèe. rj cendgemaakt (29 januari). atwijk met moeite langs Bernardus dei erswoude Katwijk heeft zich gisteravond geplaatst voor de hit 'tste finale van de Amstel Cup. De hoofdklasser won in Ha- iaa swoude maar met moeite van derdeklasser zondag Bernar- n 5. Jeroen van Mil zette na tien minuten spelen de thuisploeg i voorsprong. Voor rust juichte heel Bernardus nog voor een (Bede treffer van Joost de Roo, maar dat doelpunt werd afge- n ïrd wegens buitenspel. Met het nodige kunst- en vliegwerk lei igen de Hazerswoudenaren met een voorsprong rusten, maar ide tweede helft werd de druk van Katwijk te groot. Met twee v elpunten bepaalde Peter van Duijn de eindstand op 1-2. Kat ie speelt daardoor in de volgende ronde tegen VUC. neuss/utrecht De Nederlandse en Duitse ten- nisteams spelen van 4 tot en met 6 februari in Leipzig zon der kopmannen tegen elkaar in het Daviscuptoernooi. Richard Krajicek meldde zich deze week af bij coach Michiel Scha pers. Hij ondergaat maandag in het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam een kijkoperatie aan de gekwetste linkerknie. Nicolas Kiefer liet tijdens de Australian Open weten niet beschikbaar te zijn. Schapers riep John van Lot- turn op de opengevallen plaats in te nemen. Jan Siemerink, Sjeng Schalken en Paul Haar huis waren al eerder aangewe zen. Het Duitse Daviscupteam, onder leiding van Carl-Uwe Steeb, bestaat uit Tommy Haas, Rainer Schüttler, Mare Goellner en Michael Kohl- mann. David Prinosil wordt achter de hand gehouden. Gisteren werd het kniege wricht van Krajicek in het AZU in Utrecht onderzocht, maar daaruit vielen geen directe conclusies te trekken. De kijk operatie moet uitwijzen of een operatie noodzakelijk is. Schapers reageerde teleurge steld op de afmelding van de beste Nederlander. „Voor hem is het buitengewoon teleurstel lend dat hij na zoveel tegensla gen in zijn carrière misschien opnieuw onder het mes moet. Voor ons team is het een ader lating." Krajicek liep de kwetsuur op tijdens zijn partij in de tweede ronde van de Australian Open. Tegen de Fransman Escudé verstapte de Nederlander zich aan het begin van de tweede set. De Muiderberger werd twee keer eerder in zijn loopbaan geopereerd. De ingreep in 1996 aan de rechterknie was ge slaagd, de operatie twee jaar la ter aan de linkerknie bracht slechts tijdelijke verlichting. Fysiotherapie verzachtte de kwaal steeds. Nadat Krajicek in Melbourne opnieuw last had gekregen, sprak hij openlijk van een onvermijdelijke nieu we operatie. ..Ik ben tot een in greep en de revalidatie bereid omdat ik nog een tijd wil door spelen. Naar mijn gevoel kan het niet anders", zei hij na de nederlaag tegen Escudé. Kohlmann maakt zijn debuut in de Duitse selectie. David Pri nosil is als vijfde man aan de ploeg toegevoegd. Hij is nog niet helemaal hersteld van een operatie aan de achillespees die hij eind december onder ging- Volgens coach Carl-Uwe Steeb is hij mogelijk toch inzet baar. „Prinosil heeft de training hervat en het ziet er niet slecht uit. Ik wil het nog een paar da gen aankijken." Als Prinosil niet kan spelen, zal debutant Kohlmann met Goellner het dubbel vormen. Agassi stuit op Sampras Een als altijd stralende Martine Hingis bereikte eenvoudig de laatste vier van het vrouwentoernooi. foto reuters UITSLAGEN Vrouwen, kwartfinales: Hingis (Zwi/1) - San- chez-Vicario(Spa/13T6-l 6-1, Martinez (Spa/10) - Likhovtseva (Rus/16) 6-3 4-6 9- 7, Davenport (VSt/2) - Halard-Decugis (Fra/9) 6-1 6-2. Indeling halve finales: Hin gis - Martinez, Davenport (VSt/2) - Capriati (VSt). Vrouwen dubbel, kwartfinales: Raymond/Stubbs (VSt/Aus/1) - Koernikova- /Schett (Rus/Oos/6) 6-4 7-6, Davenport/Mo- rariu (VSt/2) - Halard/Sugiyama (Fra/Jap/10) 6-4 3-6 6-1, Koernikova/Schett (Rus/Oos/6) - Callens/Van Roost (Bel) 6-1 7-6, Hingi- s/Pierce (Zwi/Fra/3) - Graham/Miyagi (VSt- /Jap) 6-3 6-1. (Rus/2) - El Aynaoui (Mar) 6-0 6-3 7-6 Mannen dubbel, kwartfinales: Woodbridge- /Woodforde (Aus/2) - Marques/Van Houdt (Por/Bel) 6-3 6-2, Ellis Ferreira/Leach (ZAf/VSt/5) - Eagle/Florent (Aus) 7-6 5-7 7- 5, Wayne Black/Kratzmann (Zim/Aus/8) - Barnard/Haggard (ZAf) 3-6 7-6 6-3, Palme r/O'Brien (VSt/4) - Novak/Rikl (Tsj/11) 6-1 6-3. Voor Martina Hingis kent het re bound ace in Melbourne Park geen geheimen. Op de banen bij haar landhuizen in Zwitserland en Florida ligt dezelfde onderlaag. In Melbour ne is de 19-jarige nummer een van de wereld sinds 1997 ongeslagen in het enkel- en dubbelspel. Vannacht behaalde ze haar 26ste opeenvolgen de overwinning. melbourne anp/rtr In de kwartfinale stond ze in 45 minuten twee games af aan Aranxta Sanchez-Vica- rio, dertiende geplaatst, 6-16-1. Sanchez, met vier grandslamzeges toch niet de eerste de beste, scoorde slechts 26 punten. Het was haar dertiende nederlaag op rij tegen Hingis, van wie ze alleen de eerste partij won, in Hilton Head 1996 te gen de toen 15-jarige Hingis. In de halve eindstrijd staat Hingis tegen over een andere Spaanse, de als tiende ge plaatste Conchita Martinez. De 27-jarige luie baseliner uit Barcelona was in de ma rathon van 2 uur en 35 minuten een tikkel tje vaster dan Elena Likhovtseva uit Alma Ata, 6-3 4-6 9-7. Op 6-5 verzuimde Martinez toe te slaan op twee matchpunten. Martinez bereikte in haar 38ste grand slam voor de tiende keer de laatste vier. De laatste keer was tijdens de Australian Open van 1998, waarin ze in de finale verloor van Hingis. Het hoogtepunt in haar lange carri ère, ze werd in februari 1988 prof, lag in de zomer van 1994 toen ze bij volslagen ver rassing Wimbledon op haar naam bracht. Tegen Likhovtseva voelde Martinez zich nooit op haar gemak. Dat de zege naar Martinez ging, lag aan haar ervaring en gro tere arsenaal aan slagen. „Op de belangrij ke punten", vond Martinez, „speelde ik be ter en agressiever." Voor Hingis is Martinez niet bang. „Martina is vooral mentaal sterk." Omgekeerd ligt Hingis allerminst wakker van Martinez. „In de halve finale", voorspelde ze lachend, „zal Martinez zich weer moe voelen. Ik vind het heerlijk tegen haar te spelen. Tegen beide Spaansen ei genlijk." Fris als een madeliefje uit de Al pen stapte ze van de baan. In haar vijf partijen naar de halve eind strijd stond ze geen set af. Ze verloor 23 games en had één tiebreak nodig, tegen Sandrine Testud in de vierde ronde. Tegen Sanchez speelde ze nagenoeg perfect. „Ik miste bijna geen bal", keek ze terug, „en had het gevoel dat ik uren kon doorgaan." „Ze was onaantastbaar", zuchtte San chez die vorig jaar op Roland Garros voor de laatste keer doordrong tot de laatste vier op een grand slam. In Parijs verloor ze van Hingis (3-6 2-6). „Op rebound ace is Hingis onverslaanbaar", wist Sanchez. „Het is haar favoriete ondergrond. Ze traint er thuis dagelijks op." Kafelnikov Jevegni Kafelnikov bereikte de laatste vier in de Australian Open. De titelverdediger versloeg de Marokkaan Younes El Aynaoui in drie sets, 6-0 6-3 7-6 (7-4). El-Aynaoui stond stijf van de stress bij zijn eerste kwartfinale in een grand slam. In de eerste twee sets raakte hij amper een bal. Pas in de derde produceerde hij prachtige fore handwinners en sloeg hij aces van boven de 200 kilometer per uur. Een bedreiging voor Kafelnikov, tweede geplaatst, vormde hij nooit. De Rus liet de derde set uitlopen naar een tiebreak die hij met 7-4 op zijn naam bracht. In de halve fi nale staat hij tegenover de winnaar van het duel tussen de Duitser Kiefer en Zweed Norman. De andere halve eindstrijd zal gaan tus sen André Agassi en Pete Sampras, die landgenoot Chris Woodruff in drie sets (7-5 6-3 6-3) versloeg. Agassi kan in Melbourne als eerste speler sinds Rod Laver voor de vierde keer op rij de finale van een Grand Slam bereiken. „Het gaat heel goed hier. Maar zeker van de eindoverwinning ben ik zeker niet. Pas als de laatste wedstrijd is ge speeld, weten we wie de beste tennisser is." The Las Vegas Kid lijkt in Melbourne op nieuw favoriet. Op weg naar de halve finale heeft hij nog geen set verloren. De partijen van Sampras kenden een minder soepel verloop. In de derde ronde tegen de Zimbabwaan Wayne Black kwam hij terug van een 2-0 achterstand in sets. De winnaar van 1994 en 1997, die bij de eind zege in Australië het record van twaalf Grand Slam-titels van Roy Emerson zal bre ken, was na zijn simpele overwinning op landgenoot Woodruff voor het eerst tevre den. „Het heeft anderhalve week geduurd om in het ritme te komen. Dit was mijn beste wedstrijd tot nu toe." Sampras reali seert zich dat hij tegen Agassi een nog beter niveau nodig zal hebben. „Met alle respect voor Woodruff zal ik het tegen André nog beter moeten. Ik zal zeer agressief moeten spelen. Dan heb ik een kans." IAAG/MACERATA EDWIN ALBLAS U lyballer Richard Schuil nil t zijn buik vol van het Ne- sgi inds team en overweegt te mi pen als international. De 1 d irige speler is het zat de Ie kritiek op zijn persoon ploeggenoten en bonds- h Toon Gerbrands uit de te moeten vernemen. n ral vermeende uitspraken Gerbrands over zijn menta- hebben Schuil een afkeer Oranje bezorgd. Een eerste •rek tussen beiden leidde iren nog niet tot een ver- ..«iig f i het teleurstellende olym- iie kwalificatietoernooi in n kreeg de geblesseerde lil weer een lading kritiek I O zich heen. Captain Bas van Q loor hekelde de instelling hde Fries. Hij vond de reeks iures die zijn ploeggenoot e voorbije jaren op de be- rijke toernooien dwars- ara nde niet op toeval of pech itti sten. De aanvoerder was mening dat Schuil te weinig ^aa I om zijn lichaam in top- Iconditie te krijgen. beschuldiging kon Schuil wel hebben, omdat 'hij van rijlind komt die zelf ook in het staat'. Van Gerbrands pikte Ie kritiek niet. In verschil- kranten las Schuil dat ook jek ondscoach hem een gebrek 1 g mentaliteit verweet en dat aaihet belang van het team door een pijngrens zou udf 'en gaan. Dat laatste maak- ca huil woedend. „Ik heb me olen in de vernieling ge ld. Ik ben nu verder heen voor dat toernooi en nog I een maand zoet met mijn blessure", aldus de in Italië Richard Schuil. foto cpd revaliderende Schuil. „Ger brands zou hebben gezegd dat hij als speler in het veld stond met spelers die een gebroken vinger hadden. Nou, dat is geen vergelijking. Met een gebroken vinger kan mijn oma inderdaad ook nog in het veld staan. Maar met die knie kon ik niet sprin gen of draaien. Dan kun je niks." Wat Schuil betreft moet er hoop veranderen, wil hij ooit nog voor Oranje uitkomen. „Gerbrands moet er maar eens voor zorgen dat we als een team gaan optreden. Nu loopt alles via twee man, Bas van de Goor en Peter Blangé. Natuur lijk zijn dat mensen met veel er varing, maar ik vraag me af of dat het hele team verder helpt. Bij mijn club Macerata behan delt de trainer de beste speler en de nummer twaalf precies hetzelfde. We hebben in Polen niet alleen door blessures niet op ons best gespeeld. Tegen Bulgarije hebben we gewoon een kans laten liggen om in de finale te komen en dat lag niet aan mij of Reinder Nummer dor." Schuil verwijt Gerbrands dat hij te weinig oog heeft voor de nummer zes tot en met twaalf. „Als trainer moet je je inzetten voor het hele team. Goede spe lers worden niet gebruikt en die gaan op een gegeven moment zelfs nog denken dat ze niet meer kunnen volleyballen. Die spelers moet je juist vertrouwen geven." Op de vraag of Gerbrands in zijn ogen niet in staat is om het maximale uit de ploeg te halen, antwoordt Schuil. „Je zou het haast wel gaan denken." De bondscoach nam gisteren voor het eerst na het kwalifica tietoernooi in Polen contact op met Schuil. Tegen de interna tional verklaarde Gerbrands dat zijn uitspraken in de media niet in de juiste context waren weer gegeven. De Haarlemmer zegt in Polen ook de toewijding van Schuil te hebben benadrukt. „Hij heeft er in Polen twee spuiten in gehad. Meer kon hij er niet voor over hebben. Ik heb daar ook gezegd dat ik er van uitging dat spelers er voor 120 procent alles.aan doen. Ik zou ze anders naar huis sturen." Met de uitleg van Gerbrands over de telefoon nam Schuil (voorlopig) nog geen genoegen. „Ik heb het aangehoord, maar ik had eigenlijk nog geen be hoefte om er over te praten. Ik heb hem gezegd dat hij over een paar weken nog maar eens moet terugbellen. Ik wil ook nog eens met andere betrokke nen praten." Rotterdam Sparta heeft met een wedstrijd tegen Glasgow Rangers (0-0) het nieuwe stadion offici eel in gebruik genomen. Van de oudste club in het betaald voetbal, opgericht in 1888, getuigt alleen het Kasteel met zijn torentjes aan de lange zijde nog van een rijke voetbalhistorie. Van trotse landskampioen in het seizoen 1958/1959 tot tobber'in de KPN Telecompetitie, het kon de pret gisteravond niet drukken. Onder luid applaus vanaf de volle tribunes wenste burge meester Opstelten van Rotterdam Sparta een twee de voetballeven toe. Dat Sparta juist tegen de Schotse kampioen aan trad, was geen toeval. In 1960 speelden de Rotter dammers in de kwartfinale voor de Europacup te gen de Rangers drie gedenkwaardige wedstrijden. Sparta verloor in de Kuip voor 48.000 toeschou wers met 2-3, maar dwong via 1-0 winst in Glas gow een beslissend duel op Highbury af. Op het veld van Arsenal verloren de rood-witten met 2-3. De Rotterdamse helden van toen zoals Tinus Bosselaar, nu eregasten, moeten op een ijskoud Spangen met weemoed hebben teruggedacht aan het verleden. Sparta en het Rangers van oud-Spartaan Dick Advocaat maakten er namelijk geen voetbalfestijn van. De Schotse kampioen trad aan met Arthur Nu- man en Giovanni van Bronckhorst in de basis, maar toonde weinig initiatief. Spits Michael Mols zat geblesseerd op de tribune. De voormalige ve dette van FC Utrecht herstelt van een ernstige knie blessure. De beste kansen waren voor Sparta, maar de ploeg - met Bram Marbus in de gelederen (foto) - miste het geluk om de nederlaag op Highbury te wreken. foto anp rotterdam gpd De stichting Euro 2000, de or ganisatie van het EK voetbal de ze zomer in Nederland en Bel gië, zet de strijd tegen de zwarte handel in toegangsbewijzen door. In het afgelopen half jaar is tegen ongeveer dertig bedrij ven in binnen- en buitenland actie ondernomen, zegt woord voerder R. van der Eijk van Eu ro 2000. „Als wij merken dat derden bezig zijn, dan komen wij direct in actie", stelt de zegsman. In een brief wordt het betrokken bedrijf gesommeerd met de be zigheden te stoppen. Van der Eijk onderstreept dat de handel in kaarten 'handel in lucht' is. „Er zijn nog helemaal geen kaarten, die komen pas vier we ken voor het toernooi in om loop." Op internet worden .inmid dels op grote schaal toegangs bewijzen van Euro 2000 aange boden. Het Amerikaanse bedrijf Western States Ticket Service, gevestigd in Phoenix, Arizona bijvoorbeeld, zegt van alle 31 EK-wedstrijden kaarten in de aanbieding te hebben. Voor een ticket voor de finale categorie 1, op zondag 2 juli in de Rotter damse Kuip, zou rond de ze venduizend gulden moeten worden betaald. Kaarten van andere duels in de Maasstad doen 800 tot 2400 gulden. Voor wedstrijden van Nederland ligt dat tussen de 1250 en 2200 gul den. Het bedrijf biedt ook toe gangsbewijzen van de finales van de Champions League, de Uefa Cup en de Engelse FA Cup aan. Richard van der Eijk van Euro 2000 waarschuwt mensen met dit soort bureaus in zee te gaan. „Wij zeggen dan ook: kijk goed uit, je loopt grote risico's. Al- leerst is het nog maar de vraag of je die kaarten echt krijgt. En als dat inderdaad zo mocht zijn, dan kun je bij de ingang geweigerd worden, want die tickets zijn niet rechtmatig." Hij stelt dat de organisatie de enige aanbieder van toegangs kaarten is. „We hebben bedrij ven in Amerika, Engeland en Zweden aangeschreven. Ook waren er ondernemingen die in acties tickets beloofden. Dat mag ook niet. Overal heb je Cu pidootjes", zegt Van der Eijk, die daarmee verwijst naar het veelbesproken Amsterdamse bedrijf van Cupido van den Berg. Dit bureau werd door Eu ro 2000 als eerste aangepakt na dat het illegale kaarten aan bood. De zegsman van het toernooi gelooft niet dat de handel in criminele handen is gekomen. Hij reageert daarmee op een vermeende afpersing van Van den Berg, waarna vorige week twee mensen werden aange houden. „Er zouden daar al miljoenen guldens omgaan, maar daarvan is ons niets be kend," stelt Van der Eijk. Euro 2000 hoopt dat met het wetsontwerp van CDA en GroenLinks de tussenhandel in kaarten daadwerkelijk kan wor den aangepakt. „Een koper van een ticket is strafbaar, maar de handelaar nog niet. Dat moet wat ons betreft wel het geval worden." Een medewerker van GroenLinks verwacht dat het voorstel tot wet in februari in de Tweede Kamer aan de orde komt. „Dat moet ook wel, want het plan moet ook nog naar de Eerste Kamer. Voor het toer nooi moet die wet er zijn. In België is de handel wel verbo den", stelt hij.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23