'Zien wat ik koop, dat vind ik belangrijk' Leids Rijnstadplan: ouwe wijn in ouwe zakker! Meningen Voorlichting Rijnstad laat te wensen over Bangs' gelijk is voor d discussie niet zo releva 'Wandeling door 100 ]c\ cabaret' was juist prach WOENSDAG 26 JANUARI 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen biievt UITGELICHT Hoe je er ook tegen aankijkt, de plannen van het Leidse ge meentebestuur om Rijnstad te stichten zijn revolutionair en verdienen om die reden veel aandacht in een regionaal dagblad als het onze. laar in jaar uit schrijven we vrijwel dagelijks over de (bestuurlijke) problemen in deze regio. Over geslaagde (weinig) en misluk te (veel) pogingen van ge meenten om die problemen samen op Dat wederhoor blijkt op vrijdagmiddag een onmogelij ke zaak. Het weekeinde begint tegenwoordig vroeg in Neder land. Veel gemeentehuizen zijn in verband met atv zelfs dicht en veel bestuurders on bereikbaar. Bij Rijnstad zijn behalve Leiden dertien ge meentebesturen betrokken en die wil je de volgende dag na tuurlijk het liefst allemaal met een reactie in de krant. Ik zal u niet lastig aanleiding voor het opmaken van een balans; voor een her nieuwde poging bovenge noemde problemen inzichte lijk te maken en om een beeld te schetsen van de mogelijke oplossingen. Met het uitein delijke doel om zoveel infor matie beschikbaar te maken dat lezers zelf een mening kunnen vormen. Dat is niet alleen een jour nalistieke opdracht, het is, mag je aannemen, ook in het belang van een gemeentebe stuur dat de burger terdege wordt geïnformeerd. Op dat punt heeft Leiden vorige week een flinke steek laten vallen. Om half twee vrijdagmiddag kreeg de pers de nota ter inza ge, om drie uur was er een persconferentie en om een uur of vier konden verslagge vers aan de slag om de gepre senteerde feiten te beoordelen en hoor en wederhoor toe te passen. van mij aan dat dat geen een voudige klus is geweest Journalisten moeten niet zeuren, maar hun werk doen, hoor ik u denken. Dat is ook zo, maar een professionele or ganisatie als de gemeente Lei den hoort daaraan bij belang rijk nieuws als dit een bijdrage te leveren. Die bijdrage viel af gelopen vrijdag, vriendelijk gezegd, nogal bescheiden uit. Er is kennelijk lang nagedacht over de inhoud van de voor stellen, maar aanzienlijk min der over een effectieve pre sentatie aan de pers, de na tuurlijke intermediair tussen bestuur en burger. Aan het lijstje van voor Rijnstad te regelen kwesties moet wat ons betreft een deugdelijke persvoorlichting worden toegevoegd. TON VAN BRUSSEL* HOOFDREDACTIE Begin december 1999 beleven ge meentebestuurders - het gaat immers voorbij aan onze inwoners - het eer ste rondetafelgesprek met de Stuur groep Krachtige Ge meenten. In dit ge- val ging het om de zestien gemeenten f/r «JvfC in de Duin- en Bol lenstreek en de Leidse Regio. Terecht oordeelden de stuurgroep en de gemeenten dat het om één streek gaat met overigens nog twee samenwerkingsverbanden. B. van Wouwe is burgemeester van Katwijk en voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB). Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over het Leidse plan om veertien gemeenten samen te voegen tot één gemeente Rijnstad. Het gemeentebestuur van Leiden meende toen dat er behoefte is aan één bovenlokaal bestuur dat sturing geeft aan de belangen van de twee re gio's. Dit kan in het model van één ge meente met sterke deelgemeenten. Dat alles is nodig, aldus Leiden, om een rol te kunnen spelen op provinciaal en lan delijk niveau. Op verzoek van de stuurgroepvoorzitter zou dit verder op papier worden uitgewerkt. De vijftien andere gemeenten trek ken tijdens diezelfde bijeenkomst vol uit 'de kaart'... samenwerking op sub regionaal, regionaal en bovenregio naal niveau, soms met wisselende partners Beetje gedwongen vanuit de dreiging van eventuele herinde ling? Misschien wel, maar men zal het dan nu toch waar moeten gaan ma ken, gemeenten! De tweede conferentie diende zich aan op 21 januari jl. In die tussentijd waren er afspraken gemaakt tussen de dagelijkse besturen van de regio's om de moeilijkste beleidsterreinen, ruim te voor wonen en werken, alsmede verkeer en vervoer, gezamenlijk aan te gaan pakken. De tien Duin- en Bol lenstreekgemeenten buigen zich daar over een dezer dagen. Voorgesteld zal daarbij worden: geen structuurdiscus sie maar een projectmatige aanpak gericht op resultaat. Hoopvolle signalen via de nieuw jaarstoespraak van de Leidse collega Postma gaven aanleiding voor het Leidsch Dagblad om te koppen 'milde uitspraken in richting regio' en 'Lei den moet inschikken'. Zelf woonde ik die receptie bij en bij mij 'landde' dat goed. Hoopvol keerde ik richting Kat wijk en mij bleek dat ook elders in de streek positief werd gereageerd. Mooi begin van 2000! Het nu door Leiden uitgewerkt Rijnstadplan heeft veel aandacht ge kregen in commentaren, ook van de zijde van vrijwel alle gemeenten. Ik ben niet voornemens in deze 'opinie' inhoudelijk diep in te gaan op dit plan. Straks zal ik aangeven waarom ik dat niet doe. Nu volsta ik met enke le opmerkingen. Het grijpt terug op het getorpedeer de plan voor het Rotterdamse gebied. Jammer dat dit door de splitsing van Rotterdam niet doorging. Eigenlijk was dat toch de enige streek in Neder land waar de problematiek zoiets (in casu een nieuwe provincie) rechtvaar-N Binnenkort alleen nog te zien met in kleinere letters eronder: 'Gemeente Rijnstad'? ARCHIEFFOTO DICK HOCEWONINC digde. Dat is zeker niet het geval in onze regio's, ook niet zoiets als Rijnstad. Op de keper beschouwd, is de Leid se boodschap er een van 'ouwe wijn in ouwe zakken'. De timing hiervan lijkt voortreffelijk, maar er is veeleer sprake van een gemiste kans. En dan nog wel op een cruciaal moment. De teleurstelling daarover over heerst zo zeer, dat ik het niet op kan brengen sympathieke opmerkingen te maken over het respect voor lokale ei genheden en kleinschalige leefge meenschappen, enzovoort. Dat weegt niet op tegen de creatie van zo'n in zichzelf verdeeld 'huis', met een totaal verkeerde sfeer en zonder ruggen graat. Mijn grootste bezwaar tegen het plan is, dat het uitgaat van een mijns inziens volstrekt verkeerde strategie van Leiden ten opzichte van de omge ving. Te weinig of in het geheel niet, waagt men zich daar af hoe zoiets nu overkomt bij de partners of zelfs maar of dit iets wezenlijks toevoegt aan op lossingen. Er is gewoon in de stedelijke 'stu deerkamer' iets tot stand gebracht waarvan de haalbaarheid absoluut nul is, evenals de praktische uitvoerbaar heid. Wie is er dan mee gebaat? Och, schrijft het Leidsch Dagblad in een commentaar, 'het is een utopie, maar de gebruikswaarde van het plan is dat het als een breekijzer kan die nen om een vastgelopen discussie nieuwe dynamiek te geven. Die ver antwoordelijkheid heeft Leiden te recht genomen'. Was het maar waar dat Leiden z'n verantwoordelijkheid heeft genomen, is dan mijn verzuch ting. (Tussen twee haakjes, ik ben niet zo'n liefhebber van voorstellen met een verborgen agenda of zogenaamd met een perfecte timing. Veelal zijn deze funest voor de onderlinge ver houding.) Als Leiden z'n verantwoordelijkheid nam, dan had men al lang direct en zonder omwegen een andere houding aangenomen ten opzichte van haar omgeving. Niet heil zoeken in struc tuurdiscussies en anderen tegen zich in het harnas jagen, maar de samen werking zoeken, niet als 'next-best', maar als enige echte oplossing en dat ook zo belijden. In samenwerkingsoperaties tussen gemeenten spelen verstandige cen trumgemeenten (en hun bestuurders) een cruciale rol. Een goede en pro ductieve samenwerking is gebaseerd op vertrouwen in elkaar en eikaars be doelingen. Dat vertrouwen, moet je eerst geven om wat terug te krijgen en je inzetten om het onderlinge vertrou wen gaande te houden en te verstevi gen. Gaandeweg worden dan de ste delijke problemen en die van de om melanden de gemeenschappelijke, waarvoor alle gemeenten een verant woordelijkheid gaan voelen, omdat ze er baat hij hebben dat het opge ,o wordt. Onze centrumgemeente Lei^ heeft in dat opzicht niet de rol vuld, welke ik verhoopte en nL vind vanuit praktijkervaring elders gedaan. Gênant is het om telkens weer L g, se stadsbestuurders te horen verr - den dat er zoveel fout gaat in de menwerking. Die klaagliederen trouwens veelal intern gericht. Aru bestuurders moeten zich dan haa vanuit de verdediging, dat er ook goed gaat, enzovoort enzovoort. Mijn favoriete strategie voor centrumgemeente is, gericht op haalbare, om mee te gaan op de van de nu veroorzaakte samenv kingsgolf. Stimuleer dat, inves0i daarin en bemoedig elkaar, ook het eens wat moeilijk gaat. Het is spectaculair maar wel de kortste enige weg naar succes. Vlucht niet in structuurdiscus die naar ieder weet alle energie v zuigen, terwijl we die voor de inh p zo nodig hebben. Geloof zeker nil r een soort tweesporenbeleid van menwerking én grootscheepse minder grootscheepse herindelinj Dat werkt echt niet! We willen ij- met z'n allen dat er vóór 2010 nog gebeurt op dit terrein? Ik heb het gevoel dat het wooi aan de gemeenteraad van Leide r om voluit en zonder voorbehoui samenwerkingsvlag te laten wappi boven de regio's. De revolution voorstellen kunnen beter in de blijven of in de prullenmand woi t gestopt. Maak een nieuwe start, vertrouwen, want zo kan het niet ger. Geef daarbij ook aan de provi c Zuid-Holland de kans om dit te r, muieren. Ik weet wel dat dit iets is "j een wat grotere stad niet zo ligt, oi f. vanwege het rijksbeleid om de st< er wat uit te tillen. Juist in onze standigheden verwacht ik persoo e, veel van het provinciaal bestuur ii samenwerkingsproces, mede de provinciale gereedschapskist, woorden van de gebiedsgedepute r tijdens de tweede conferentie lij 5 nog vers in het geheugen en ware j moeite waard. Tenslotte, als het zo gaat begii c te lopen, dan is het woord en de i ,e ook aan de vijftien andere gemeei Die zullen dan 'aan de bak moe Niet meer vrijblijvend, weet u wel! I B. VAN WOUWE Nooit meer in de rij, Iaat staan in de verkeerde. Je bestelt via internet, en Albert Heijn brengt de boodschappen thuis. Het bedrijf experimenteert er al mee en gaat het dit jaar in heel Nederland aan bieden. Maar willen we dat wel, iemand anders die de broccoli uitkiest? En wat mag het kosten? Hoe druk wordt het straks in de virtuele super? A. Breed, thuisservice Albert Heijn: „Als je vandaag voor ne gen uur 's avonds bestelt dan zijn de boodschappen voor morgen vijf uur thuisbezorgd. De klant kan zelf kiezen of hij de spullen 's ochtends, 's mid dags of 's avonds wil hebben. De maximale tijd dat iemand wacht, is twee uur. Betalen kan aan de deur, of het geld wordt van je rekening afgeschreven. Het is wel duurder om via inter net te bestellen. De bezorgkos ten zijn maandag tot en met donderdagmiddag zes gulden en donderdagavond tot en met zaterdag negen gulden. De boodschappen zelf kosten plus minus zes procent extra. We hebben een assortiment met zevenduizend artikelen. Dat is niet een volledig aanbod maar wel heel uitgebreid. Ik denk dat veel mensen gebruik gaan ma ken van de service. In Leiden doen mensen dat nu al. Hoe veel weet ik niet. Als ik het wist zou ik het niet zeggen, want cij fers liggen altijd gevoelig." D. van den Broek, directeur van de gelijknamige super marktketen: „Wij laten ons niet uit over de activiteiten van een concurrent. Zelf zijn we er thans niet actief mee bezig. Dat heeft alles te maken met prijs. Wij zijn continu bezig om nog voordeliger te worden, en zo'n internetservice moet wel be taald worden. Albert Heijn is al 15 tot 18 procent duurder, dan betaal je nog eens extra voor de bezorging. Ik moet nog maar zien of die tweeverdieners dat willen. Er zijn meer kantteke ningen te maken, vooral bij ver se waren. De gemiddelde huis vrouw wil zien wat voor vlees ze in de kuip heeft en of ze een Met de supermarkt op internet is zelf uitzoeken en keuren er niet meer bij. grote of een kleine bloemkool krijgt. Zelf doe ik mijn bood schappen bij ons. Of ik al in AH's internetwinkel ben ge weest? Wij willen natuurlijk heel goed geïnformeerd blijven wat er gebeurt. En als de ont wikkelingen daartoe aanleiding geven, kunnen we onze plan nen snel veranderen. Zeg nooit nooit, in deze branche." I. van Loon uit Voorschoten: „Internet heb ik niet en al was dat wel zo. dan deed ik het nog niet. Zelf zien wat ik koop. dat vind ik belangrijk. Als je iets vergeten bent op het lijstje te zetten dan herinner je je dat in de winkel wel weer. Maar het lijstje op internet is natuurlijk al weg als je er achter komt dat je nog iets mist. Voor een feestje met veel boodschappen neem ik mijn man wel mee. Voor een stel met allebei een volledige baan kan het wel handig zijn om op het werk even snel boodschappen te doen." E. Wolthaus uit Rijnsburg, me de-eigenaar van IT-bedrijf Handata in Leimuiden: „Voor een aantal mensen zal het wel aardig zijn. Als je bijvoorbeeld altijd dezelfde boodschappen doet, of veel nodig hebt voor een feestje. Het is niet erg mak kelijk om twintig kratten bier in een Suzuki Alto te proppen dus is het handig om thuis te laten bezorgen. Extra kosten moeten geen belemmering zijn. Klanten van Albert Heijn betalen toch al* wat meer. Dus de bijkomende kosten zullen niet zo'n pro bleem zijn. Maar of veel men sen het net opgaan en of ieder een tussen vier muren thuis gaat zitten, betwijfel ik. Voordat ik mijn pc heb opgestart, ben ik al bij de winkel. In Nederland zit een supermarkt op vijfhon derd meter van je huis. Voor Amerika is er een grotere markt. Mijn zus rijdt anderhalf uur voordat ze bij een shop- pingrnall is. Dan is het snelle van internet wel handig. Maar dat in Nederland de huisvrou wen achter de pc gaan zitten lijkt me niet. Studenten vinden het waarschijnlijk wel 'leuk'. Het ligt er ook aan hoeveel boodschappen je gaat doen. Voor een pakje rijst is het niet de moeite, maar voor tweehon derd gulden aan boodschappen wellicht wel. Technisch kan het wel, maar of de mensen het wil len, durf ik te betwijfelen. Ik ga elke zaterdag met mijn vrouw boodschappen doen. Zonder die zaterdag valt er een sociaal gebeuren weg. En nog belang rijker: het kijken, voelen en proeven valt weg." J. van den Bergh uit Voorhout: „Het is een goed idee waar ik het helemaal mee eens ben. Nu heb ik geen internet, maar over een jaar wel. Dan kan het best wel eens gemakkelijk zijn. Het FOTO CPD ANNETTE VLUG is normaal dat ook de super markt meegroeit met de mo derne tijd. Dat de boodschap pen iets duurder worden, geeft niet, maar dat er bezorgkosten worden gevraagd vind ik raar. Ik doe in het dorp boodschap pen. De supermarkt daar heeft een bezorgdienst die gewoon gratis is. Dat er wat in rekening wordt gebracht voor admini stratiekosten en voor de men sen die de boodschappenlijsten van internet halen vind ik be grijpelijk. Dus doe dat dan en reken voor de bezorging niets." W. Bakker uit Rijpwetering, gepensioneerd rijdende krui denier: „Wat is het nut? Je bent duurder uit. De rijdende winkel is net zo duur als Albert Heijn, maar heeft geen bezorg- of ex tra kosten. De rijdende winkel komt bij de mensen langs en een klant kan dan bijvoorbeeld een halfje melk en een halfje yoghurt kopen. Ik zie Albert Heijn nog niet voor twee bood schapjes langskomen. Alleen voor oudere mensen die niet meer goed uit huis komen, is het misschien wel wat. Maar dan is internet eigenlijk ook niet makkelijk, want ze hebben nooit geleerd om met compu ters om te gaan. Maar bepaalde vooruitgangen zijn blijkbaar niet tegen te houden. Het is ei genlijk stom. Eerst hebben ze ons weggewerkt door met hun grootwinkelbedrijf klanten weg te halen en nu komen ze zelf te rug met ons idee." L. Porro uit Leiden: „Ik heb geen internet. Als ik dat wel zou hebben deed ik het misschien wel. Moet je daarvoor extra be talen? O, dan weet ik het niet hoor. Misschien is het iets voor mensen die veel geld verdienen en weinig tijd hebben. Ik heb ook niet zo veel tijd, maar veel geld heb ik ook niet." P. Loogman, bewoner van Kaageiland. Hij had zes jaar geleden met zijn zus een le vensmiddelenzaak op het ei land: „Ik heb helemaal geen zin om over internet te praten. Hoe kan je nou op een schermpje iets kopen? Er zijn hier geen winkels meer, maar de rijdende winkel uit Roelofarendsveen komt nog wel. Daar heb ik ge noeg aan. Ik ga altijd met con tant geld boodschappen doen. Dan vragen ze of je wil pinnen, maar daar wil ik niets van we ten. Mocht ik nooit meer de deur uit kunnen, dan bel ik naar een winkel in Roelof arendsveen of Sassenheim en dan komen ze het thuis bren gen. Dat kost wel wat, maar dat geeft niet." W. Schroder uit Leiden: „Het is helemaal niks. In de tijd van automatisering moet je per soonlijk contact houden. Ik vind het al erg om met de chip knip te betalen dus laat staan boodschappen doen via inter net. Ik wil mijn ijsje en bloeme tje gewoon contant betalen. Op internet boodschappen, doen hoort niet. Je moet zelf je bood schappen doen, dat hoort bij je leven. Het is toch stom om te bellen via internet, iemand an ders drie ons snijbonen en een kipfïletje in een zak te laten doen en te vragen of er drie biertjes bij kunnen." HANNEKE VAN BOCHOVE Jeremy Bangs van het American Pilgrim Museum heeft - in zijn ingezonden brief 'Opinie Rörsch over ruïne Vrouwekerk beneden peil' - gelijk dat ik, niet-historicus, een paar zaken die ik in de discussie over het opruimen van de brokstukken van de Vrouwekerk er bij heb gehaald, had moeten nakijken alvorens daarover te schrijven. En fouten moeten worden rechtgezet, ook indien zij geen invloed hebben op de uitkomst van de redenering over de on beduidendheid van de Vrouwe kerkstenen. Er hangt een Rembrandt in de Lakenhal (niet relevant), nummer S814; bruikleen van de RBD. De Mayflower vertrok niet uit Delfshaven (niet relevant), maar uit Engeland. De Roomse bedevaartplaats voor de Gor- cumse martelaren is het marte- larenveld in Den Briel en niet de Blauwe Steen. Dit laatste is wel relevant; de relatie tussen de moord van de watergeuzen te Brielle en die op prior Musi- us hier ter stede, leek mij van de zelfde orde van grootte als de relatie tussen de Pilgrims en de brokstukken van de Vrouwe kerk. Wat de eerste betreft, vertel len mijn katholieke vrienden, die in Leiden school gingen, mij dat beide feiten in één adem werden genoemd als lichtende voorbeelden van de misdaden van de ketters. Wat de tweede betreft viel het mij op Amerikaanse ambassadei eerder hier kunstgeschil heeft gestudeerd, nu naas den moest komen om np gen ogen te aanschouwer het eigenlijk om ging daarvan dus kennelijk n u de hoogte was. Hieruit lei g dat de opschudding in d< door een overtrokken vfl van Bangs is opgewekt. Tot slot, dat van de M- wer had ik mij moeten he - ren want ik ben op de grei I Delfshaven schoolgegaai waar ook altijd wat la< kend werd gedaan over di van Leiden over het verbl de Pilgrims, die zoudei vertrokken omdat zij zi niet thuisvoelden vanwe lichtzinnige leefwijze vi ia bevolking. Het weerhou hedendaagse Amerikane in Europa wonen er nie t om jaarlijks hun 'thanksgi u- in de Pieterskerk te kome p, ren. Een feest waarvan d y- sprong volgens sommige Ie nen het Leidse 3 Octobei zou zijn. Dat is ook een verhaal, maar gelijk dat oifi; relatie van de Pilgrims n ra resterende Vrouwekerks voor ons te zwak om 'Amerikaans' monument^ maken. Arthur F h Wat is dat een vreemde gewaar wording. Je bent een avond uit geweest, hebt volop genoten, bent er nog vol van en dan lees je de volgende dag in de krant dat 'Een wandeling door 100 jaar cabaret' 'treurigmakend geklungel van beroepstheater makers' wordt genoemd. Want dat stond boven de recensie, waarin Wijnand Zeilstra zijn hart ophaalt om eens even ken baar te maken hoe beneden peil deze avond wel niet was. Het enige waarmee ik het eens ben, is het afkeuren van de opmerkingen van Fred Florusse over het overwegend oudere publiek, terwijl ze zelf ook niet meer piep zijn. Maar wat deze "J twee verder te berde bra n was prachtig: de schittt si liedjes kwamen volledig tl n recht door de manier waa I werden vertolkt en same de verbindende teksten e den deze voor een waart tv wandeling door onze rijm barethistorie. Jammer dat er niet mensen op af waren gekf0" want ze hebben veel Maar kennelijk is dit aai11 nand Zeilstra niet bestee moet zich maar houdi >e overzicht-cd's en cafh bloemlezingen. Toos Berbée-Mf v

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22