Lekker swingen met verrassend NDT2 Leiöse Blues bjazzcoeek Cultuur Kunst Cox neemt afstand van 'Damiaan' Veel mooie momenten bij broertjes van het Rosenberg Trio JOverbekende werken toch meer dan boeiend Schilderen aan Tuin der Lusten DENSDAG 26 JANUARI 2000 dans recensie maarten baanders Voorstelling: 'Takeuchi, Horta, Naharin' door Nederlands Dans Theater 2 Gezien 25/1 Leidse Schouwburg NDT2 heeft het Leidse publiek een verrassende avond be zorgd. De groep staat bekend om zijn superieure danspresta- ties. Die waren nu ook te zien, maar het accent lag op iets an ders: eerst werd het publiek overrompeld door een aangrij pend, beklemmend verhaal, om daarna via een lichtere choreo grafie meegenomen te worden in een uitbundig feest. Dramatiek en meedogenloze vervieemding zijn het handels merk van Shusaku Takeuchi. In 'Garnet' gaan een man en een vrouw een relatie aan. Bij de definitieve omhelzing begint er een regen van bloed te vallen. Het toppunt van hun passie is ook het begin van een worste ling, die met forse, krachtige, wanhopig glibberige gebaren uitgevochten wordt. Ze zitten opgesloten in een hel. De vrouw snakt naar vrijheid, de man klampt zich als een zielig hoopje aan haar vast. Een bos bloemen siert tenslotte het graf van hun passie. Natasja Novot- na en Gustavo Ramirez hebben even tijd nodig om de harts tocht op te laden, maar als het zover is, maakt het drama diepe indruk. 'Garden' van Horta is een spel waarin het eerst gaat om het veroveren van ruimte op de vloer en later om het zoeken naar sociale ruimte. Voortdu rend moet de één plaatsmaken voor de ander. Harmonie is er alleen als iedereen dezelfde be weging maakt. Op enkele knap uitgevoerde, karaktervolle so lo's volgen duetten. De ruimte moet gedeeld worden. Mooi is de poging van de danser die de woeste danseres wil kalmeren, grappig het tegen elkaar opbie den van twee dansers tot ze er bij neervallen. Net als 'Gamet' eindigt 'Garden' met een vrouw die genoeg heeft van haar pas sieve, afhankelijke man, maar ondanks de lichtere sfeer ont roeren de dansers. Het feest van de avond was 'Minus 16' van Ohad Naharin. De dansers swingden en raak ten op een maffe manier in ex tase van de muziek. Ze hadden er lol in en sleepten de zaal mee. Na nog enkele speelse dansscènes liepen de dansers de zaal in en namen toeschou wers mee het podium op om daar met hen te dansen. Het sloeg aan. Niemand had last van verlegenheid, zelfs niet die ene mevrouw die nog heel lang vastgehouden en geknuffeld werd door het mafste lid van NDT2. Het was een feest waar de zaal zich volledig aan ge wonnen gaf. Lekker swingen, uit je dak gaan, zoals iedereen dat wel eens doet: dat kan NDT2 ook. Zelfs dat soort be wegingen voert de groep zo uit dat je je ogen er niet van af kunt houden. [ode in de dop iMALENDe jonge mode-ontwerpers Baraba van Lierop en niël Zuiderveld tonen door henzelf ontworpen creaties op de idevakbeurs 'Mode in Beweging' in Rosmalen. Deze mode- ow stond in het teken van de jeans(-stof). FOTO ANP/ERIK VAN DER BURCT ugo Claus krijgt Italiaanse prijs sterdam De schijver Hugo Claus heeft de prestigieuze Itali- nse prijs Premio Nonino gewonnen voor zijn boek Het ver- et van België. Aan de prijs, die dit jaar voor de 25ste keer rd uitgereikt, is een geldbedrag van omgerekend ongeveer ,000 gulden verbonden. Het Verdriet van België werd vorig ir voor het eerst in het Italiaans uitgegeven onder de titel La fferenze del Belgio. De voorzitter van de jury, waarin onder deren de schrijvers lorge Amado en Claudio Magris, werd orgezeten door de Franse historicus Emmanuel Le Roy Ladu- Claus neemt de prijs op 29 januari in ontvangst. epetitie Harmonie Arti m aan den run De Alphense muziekvereniging Arti houdt amsterdam henk maurits Regisseur Paul Cox heeft tijdens de persvoorstelling in het Am sterdamse filmtheater The Mo vies, afstand genomen van de vertoonde versie van zijn film Damiaan. Net voor het licht uitging stapte regisseur Paul Cox de zaal in om de pers erop te wijzen dat de film die hier vertoond werd niet zijn versie was, maar een verminkte versie van de producent, de Belg Tharsi Verhuysse. De cineast verklaart zich bereid om des noods op eigen kosten een ko pie uit Engeland te laten komen in de versie zoals hij die zelf had samengesteld. Cox' direc tors cut draaide in september wel op twee filmfestivals in Ca nada, maar de Nederlandse bioscoopbezoeker moet het doen met de Vlaamse versie. Damiaan gaat komende don derdag in elf Nederlandse bio scopen in première. dinsdag 1 februari een open dag voor geïnteresseerden. Mu- anten van alle niveaus en leeftijden kunnen de repetitie van orkest bijwonen. De Harmonie bestaat uit een opleidingsor- ec st, Jong Arti en uit een gevorderd orkest, Oud Arti. De Christe- ;e harmonie telt veertig leden. De 'open repetitie' van Jong begint om 19.00 uur, die van Oud Arti om 20.00 uur in de nzaal van het Groene Hart Lyceum aan de Anna van Buren- n in Alphen aan den Rijn. Meer informatie: 0172-49 21 22. ulturele manifestatie in Katwijk wuk De kunst weer tot leven brengen in Katwijk. Dat is hét el van de Katwijkse kunstenaarsbeweging BLIK '99, die op de tste dag van het tweede millennium werd opgericht. Trek- ïd door Katwijk en omstreken, probeert de kunstenaarskring yeel mogelijk disciplines bij elkaar te krijgen, t moet afgelopen zijn met de hokjesgeest, vindt BLIK '99. arom houdt het op zaterdag 5 februari in studio Rosier op t galerieschip in Valkenburg een manifestatie, waarbij ver- ïillende Katwijkers hun kunsten vertonen. Zo verzorgt de ifessionele zanggroep 'De Meerminnen' een a capella-optre- van licht klassiek tot jazzy. Tegelijkertijd exposeren een ital Katwijkse kunstenaars hun sieraden en schilderijen. Ook fotografie is vertegenwoordigd met 'Fotogroep Katwijk'. Dirk i Duin begeleidt het geheel door op gitaar hedendaagse pop- ïziek te spelen. De expositie is ook op 6 februari van 12.00 tot 00 te zien in 'Studio Rqsier' op galerieschip 'Rijndam' aan de iop 1 in Valkenburg. de den haag De minister van volksgezondheid, Els Borst, tweede ka mervoorzitter Jeitje van Nieuwenhoven en minister van economische zaken, Annemarie Jorritsma, poserend voor hun evenbeelden. De Haagse kunstschilder Marike Bok heeft de drie bewindslieden ver eeuwigd voor een tentoonstelling in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. (Oud)Bewindslieden uit de periode 1920-2000 zijn daar de komende weken in olieverf te bezichtigen. FOTO GPD/CEES ZORN Engelse kunst in Leids CBK leiden lesley grieten Onder de naam LEVEL is vanaf zondag 30 januari in het Cen trum Beeldende Kunst (CBK) werk te zien van Engelse kun stenaars die zich hebben laten inspireren door een kort verblijf in Leiden. De tentoonstelling is georganiseerd naar aanleiding van het vijfjarig bestaan van het internationale 'artist in residen ce' programma van het Kunst centrum Haagweg 4. Dit project geeft buitenlandse kunstenaars de gelegenheid om enkele maanden in Leiden te wonen en te werken. In totaal zijn de kunstwerken van acht Engelse kunstenaars te zien die zij maakten tijdens en kort na hun verblijf in Leiden. Naast de getoonde werken hangt een lijst met enkele uit spraken van de maker van het werk. Tijdens de opening zijn alle kunstenaars aanwezig om tekst en uitleg te geven over hun werk. De opening wordt verricht door Maria Tuerlings. Zij is di recteur van Trans Artists, een Nederlandse stichting die kun stenaars informeert over de mogelijkheden van een verblijf in het buitenland. Voorafgaand aan de opening is een forum discussie, waaraan naast de En gelse kunstenaars ook Leidse kunstenaars als Hester Keijser en Willem Overtoom deelne men. De discussie is bedoeld om de culturele uitwisseling van Nederlandse kunstenaars naar het buitenland te stimule ren. De forumdiscussie begint om 14.30 uur, de tentoonstel ling wordt om 17.00 uur ge opend. LEVEL duurt tot en met 5 maart. Naast LEVEL zijn in Leiden nog twee tentoonstellin gen van deelnemers aan het 'artist in residence' project. De LAK- galerie exposeert van 13 februari tot en met 17 maart het werk van Melanie Jordan. Gale rie Prima Vista toont werk van Mateusz Fahrenholz van 4 fe bruari tot en met 26 februari. muziek recensie TL II lf' susanne lammers Concert: Rosenberg Trio Gehoord: 25/1, Hooglandse Kerk, Leiden. Met weinig omhaal muziek ma ken. Het vermaarde Rosenberg Trio, Stochelo op gitaar, Nous- 'che op ritme-gitaar en Nonnie op bas, praat niet veel, maar speelt des te meer. De eerste set voornamelijk in het 'hot club de France'-genre, de tweede set meer Spaans-getint. Het geluid in de Hooglandse Kerk is vergeleken met zater dagavond drastisch verbeterd. De broertjes maken intieme muziek en zo klinkt het nu ook. Hun subtiele dynamiek, dito ritmische patronen en onge looflijke virtuositeit komen haarscherp over. De rollen hebben ze allang verdeeld. Van rivaliteit is geen sprake, maar ze jutten mekaar wel op. Dat leidt tot mooie mo menten, zoals in Nuages', waarin na de eigenwijze intro van Stochelo het zachte golven gaandeweg plaats maakt voor steeds fellere kleine climaxjes. Hun 'Summertime' begint wat gewoontjes, maar interessant is het langzaam waziger worden van de melodie, alsof de zinde rende hitte de contouren aan tast. Daarop volgen wat snellere nummers, waarin de gitaar in een stroom van virtuositeit ner veus zijn weg zoekt, al is er soms, als verademend contrast, Stochelo's gitaar, die zoetvloei end de melodie vleit. In de tweede set stappen ze haast ongemerkt over naar een andere stijl. Een medley van Pa- co Lucia-nummers, een rumba en hun eigen 'Noches Calien- tes', een aangenaam stuk, dat lekker loom begint en eindigt met een sneller, haast vierkant, dans-ritme. En dan komt de verrassing van de avond: gast- speler Peter Beets op piano. Zijn bijdrage geeft meer elan en hij voegt een klankkleur toe, waardoor het allemaal net een tikje spannender wordt. Het eerste nummer waarin hij meespeelt, wordt tamelijk rustig gehouden, maar in 'Cara van' van Duke Ellington wordt zijn vingervlugheid danig op de proef gesteld. Een duizeling wekkende achtervolging waarin Beets even het spoor bijster lijkt, dan fabuleus terug komt, om uiteindelijk tegelijk met de Rosenbergs de finish te halen. Buitengewoon knap en heel amusant. En nadat Beets zich het Trio ingevochten heeft, klinkt Charlie Parkers 'Ole" heel vrolijk, open en ontspannen. 'Schwarze Augen' is een zali ge draak om mee te eindigen. Beets speelt het voor, Stochelo speelt het zwaar aangezet dra matisch na, alsof hij geen gitaar maar balalaika speelt, maar al gauw klinkt het weer gewoon helemaal Rosenberg Trio. Kunst op papier rond 1900 in Rijksprentenkabinet gen lien lerdiERDAM FRANqOISE LEDEBOER een foto uit 1898 poseren vrouw en vijf kinderen voor lm reusachtig bord met affi- binnen een lijst die wordt oond met het Amsterdam- vild ladswapen. De affiches ma- reclame voor Odol en een eeifctje naar Marken en ont- de ken de omringende gevels Gói bomen voor het grootste aan het oog. Kunstuitingen lapier, waaronder affiches, handen en -illustraties, be- veagsels, kalenders en kamer- m i rmen, waren in die tijd nog net aan een opmars on brede publieksgroepen be- zichnen. Hoe ingrijpend deze ït dl rikkeling ook het straat- Droj d beïnvloedde, toont 'Rond ilan I. Kunst op papier in Ne- hoo md' in het Rijksprentenka- stuie tentoonstelling is de te- itiat irestatie voor de expositie Great American Waterco- Aan de hand van aquarel van Winslow Homer, John ;r Sargent, Edward Hop- Georgia O' Keefe en ande- lit de collectie van het Mu- of Fine Arts in Boston Nederland in 1996 voor het kennis maken met het ho- iveau van deze vorm van op papier in de Verenigde i. Als neusje van de zalm le Amerikaanse aquarellis- werden ze een van de te publiekstrekkers die Rijksprentenkabinet ooit liseerde. Dat er voor de te- Irestatie ook een aantal Ne- beroemdheden it worden geselecteerd, lag de hand. p expositie beslaat het tijcf- J lussen 1885 en 1915 en om- 'papierwerk' van onder nc'ar r Van Gogh, Toorop, Breit - ner, Isaac Israëls, Willem Wit- sen, Kees van Dongen en Mondriaan als wegbereider van de moderne kunst. Deze selec tie, begrijpelijk omdat de ten toonstelling primair voor Ame rikaanse ogen is gemaakt, brengt voor Nederland het na deel met zich mee dat er veel oude bekenden hangen. Van Goghs landschappen, de foto's van naakten, dienstbodes en Amsterdamse straattaferelen van Breitner, Jan Toorops affi che voor 'Delftsche Slaolie' en Mondriaans bomen: zelfs wie niet goed op de hoogte is van de voornaamste iconen van de Nederlandse kunst uit deze tijd, zal deze werken zwart-wit ge steld kennen als de overbeken de klanken van Vivaldi's 'Vier jaargetijden'. Maar omdat ook bekende werken op papier door hun grote kwetsbaarheid niet vaak worden geëxposeerd, omvat de expositie toch meer dan genoeg om Nederlandse ogen te boei en. Bovendien zijn her en der mooie bruiklenen van min of meer vergeten kunstenaars ge regeld. Een verrassing is bij voorbeeld de aquarel, gehoogd met dekverf, die de Leidse kun stenaar Menso Kamerlingh On nes rond 1892 van een venster bank met flessen maakte. On nes was financieel onafhanke lijk zodat hij in zijn kunst nooit commerciële compromissen hoefde te sluiten. De zachte glans van licht op het doorzich tige glaswerk wist hij op deze en vele andere aquarellen feno menaal knap uit te beelden. Het werk komt uit een particu liere collectie, zodat het na deze tentoonstelling ongetwijfeld weer geruime tijd uit het zicht zal verdwijnen. De expositie 'Rond 1900, teke ningen, prenten en foto's' in het Rijksprentenkabinet (Rijksmuseum, Stadhouders kade 42, Amsterdam) duurt tot en met 9 april. De openingstij den zijn dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Wout Muller (1946-2000) Waar de schilder Wout Muller - maandag op 53-jarige leeftijd overleden in zijn Ierse woon plaats Waterford - kwam, ver anderde alles onder zijn han den in paradijselijke taferelen. Zijn leven lang schilderde Muller aan zijn Tuin der Lus ten in honderden schilderijen en wandschilderingen. Alles gedrenkt in een typisch Wout Muller-groen, omlijst door een rijkversierd, goudkleurig frame. Het oeuvre van Wout Muller was er om te behagen. Geen statements, geen drang tot grensverleggen, alleen pu re schoonheid en exotische versierdrift, zowel in schilde rijen als in de vele wand- en plafondschilderingen in het Noorden des lands die hij sa men met zijn collega en vriend Matthijs Röling ver vaardigde. In het woonhuis van het echt paar Van Groeningen, de di recteuren van Museum De Buitenplaats in Eelde, was Muller onlangs nog bezig met het pièce de résistance van zijn oeuvre, een fijnbesnaard, intiem en verleidelijk 'erotisch kabinet'. Dat heeft de kunste naar, die met zijn echtgenote de kunstenares Clary Masten broek vele jaren in Wehéden Hoorn woonde voordat zij naar Ierland verhuisden, niet meer kunnen voltooien. Een schildering van Wout Muller was onvervreemdbaar en onmiddellijk te herkennen tussen al het andere werk van vergelijkbaar schilderende kunstenaars die wel de Noor delijke Fiuguratieven of Gro ninger Realisten worden ge noemd. Toch was Muller als schilder nagenoeg autodidact, na een grafiekopleiding aan de Rietveld Academie en pri- vélessen van zijn grote voor beeld, de Amsterdamse schil der Melle. Als docent aan de Groninger Kunstacademie Minerva be schilderde Muller met Mat thijs Röling samen een wand van de bibliotheek van Miner va en de westelijke wand van de Aula van de Rijksuniversi teit Groningen. In Assen werk ten beide kunstenaars samen aan een negendelige wand schildering in restaurant Cahors en aan een plafond schildering in café De Een hoorn. Maar het meest bijzondere project van Wout Muller solo was toch dat 'erotische kabi net' in het Nijsinghhuis in Eel de. Aan dat kabinet, vol 'ge heime' deurtjes, nissen, ran den en panelen werkte Muller als hij weer eens in Nederland was. Penselen en palet lagen steeds klaar voor als hij weer eens overkwam. In het Museum De Buiten plaats had Muller, die tevens tot de vaste kunstenaars van Galerie Wiek XX in Groningen behoorde, onlangs nog een grote overzichtstentoonstel ling van zijn schilderijen. Voor het overgrote deel van Mullers oeuvre poseerde het Gronin ger model Geke Hankel. Zij belichaamde letterlijk en fi guurlijk de vrouwelijke seksu aliteit die een niet aflatende inspiratiebron voor Mullers werk vormde in afbeeldingen waarin de natuur, parken en tuinen als lustoorden fungeer den vol erotische 'Melle'-sym- boliek, zoals slakken, padde stoelen en vochtig mos. In de schilderijen van de laat ste tien jaar liet zich ook de in vloed gelden van Japanse kunst. Ook verwerkte hij steeds vaker bladgoud en wer den de lijsten om zijn schilde rijen onderdeel van de schil dering. Wout Muller en Mat thijs Röling beweerden allebei dat de ander het grote voor beeld voor hun werk was. De invloed van beiden in beider lei werk is inderdaad onmis kenbaar. Elders in het land was Muller toch vooral bekend als de illu strator van honderden boek omslagen voor een aantal uit geverijen. Daarin kon hij eveneens zijn affiniteit met een erotische fantasiewereld uitleven. Maar hij maakte ook fragiele objecten, zoals een 'wagen voor maanverlichte nachten, een karretje van brons met bladgoud bedekt. Tere vormen zijn het, soms met schelpmotieven, door Wout Muller wel 'verplaatsba re grafmonumentenf ge noemd. Wout Muller overleed in zijn eigen paradijs, de weelderige tuin van zijn Ierse Fair Brook House, waarin hij een wande ling wilde maken. Zijn leven lang leed hij aan een hart kwaal die hem gisteren plotse ling fataal werd. Galerie Wiek XX in Groningen bereidt een afscheidstentoonstelling voor.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21