Kerk wil status van monument oeverloos Stedenband stopt erm< Rijn Veenstreek Uitgebreid netwerk van ruiterpaden bij Rijpweterii Wethouder Bom haalt opnieuw de eindstreep niet ROLFF Werkstraf dronkemansge w< WOENSDAG 26 JANUARI 2000 974 Vanwege Westfaals orgel uit 1790 ALKEMADE JANNEKE DE JONGE Nog even en dan kunnen de paarden uit Alkemade achtjes lopen. Niet in de bak tijdens de voltigelessen, maar langs de pa den en lanen van Nieuwe Wete ring en Rijpwetering. Vereni ging Het Groene Ruiterhart heeft toestemming gekregen van de gemeente Alkemade om houtsnippers te strooien langs een parcours door de polders. In maart zijn de ruiterpaden begaanbaar. Ruud de Jong van manege Hoogenboom in Nieuwe Wete ring is blij verrast met de toe stemming van de gemeente. „Dat had ik niet op zon korte termijn verwacht." In oktober leverden diverse paardenlief hebbers uit Nieuwe Wetering en Rijpwetering, verenigd in Het Groene Ruiterhart, hun wensen in op het gemeente huis. Met een ambtenaar liepen zij vervolgens de hele route na. De ruiterpaden komen langs de Korte Oostweg, de Molen weg, een deel van de Poeldijk, de Ripselaan en de Lange Dwarsweg. Voor het pad langs de Poeldijk moeten de eige naars nog toestemming geven, maar volgens De Jong bleek uit eerdere gesprekken dat die er voor openstonden. Langs de Ripselaan werd in juli vorig jaar al een ruiterpad aangfelegd, dat nu deel gaat uitmaken van het nieuwe netwerk. De paden ko men in de bermen die na on derzoek stevig genoeg bleken voor paarden en ruiters. De paardenliefhebbers heb ben nog meer noten op hun zang. De gemeente wil een fietspad aanleggen door polder Het Noordveen en onderhan delt daarvoor nog met diverse grondeigenaars. Bij de aanleg van dat fietspad wordt direct daarna een strook naast het pad geschikt gemaakt voor rui ters. De gemeente heeft daar voor al toestemming gegeven. „Wij proberen die paardenrou- te door te trekken naar de Poel dijk. Dan kun je een achtje rij den", aldus De Jong. Leden van Het Groene Rui terhart leggen de paden aan en onderhouden ze. De houtsnip pers krijgen ze van de gemeen te. Die plaatst er in de toekomst wellicht borden bij, zodat mo torcrossers kunnen worden be boet. De Jong verwacht dat het pa dennetwerk een flinke aan de ruitersport in de ving geeft. „Ik heb wel h dat de mensen meer pa houden dan vroeger. Er mers meer geld te bestei laatste jaren." Ook in de ge waar hij werkt, merkt de belangstelling toeneei staan er nog dertig paart stal, maar er ligt een bij de gemeente om uit t den met nog eens 32 plaatsen. De Alphense Maranathakerk moet een monument wor den. Niet omdat het kerkgebouw uit het eind van de ne gentiende eeuw zo beschermwaardig is, maar vanwege het monumentale orgel dat na de brand van de kerk in 1998 is aangeschaft. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor om akkoord te gaan met de aan vraag, die het bestuur van de gereformeerde kerk aan de Raadhuisstraat indiende. 'De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg moet vervolgens bepalen of de kerk een mo numentenstatus krijgt. Het kerkbestuur kan dan subsidie krijgen voor het orgel. 'Voortbestaan Ter Aar verzacht afscheid' ALPHEN AAN DEN RUN ANNETTE LAMEUER Het indrukwekkende instru ment is tijdelijk opgeslagen bij een orgelrestaurateur in Utrecht. Naar verwachting is het in de zomer van 2001 te ge bruiken. De kerk had een nieuw orgel nodig omdat het vorige bij de brand in de nacht van 7 mei 1998 in vlammen opging. In middels is de kerk weer opge bouwd en is ook het interieur hersteld. Tijdens de herbouw vroeg het bestuur orgelspecialist H. Kooi ker uit Rijnsaterwoude om op zoek te gaan naar een passend orgel. Hij vond er één in zijn ge boortedorp Suawoude. „Het or gel is gebouwd rond 1790 en komt uit Westfalen in Duits land", zegt Kooiker. Waar schijnlijk heeft een zekere Jacob Courtain het gebouwd. Het or gel stond aan het eind van de vorige eeuw in de Plantagekerk te Amsterdam." In het Friese dorp stond het orgel op de monumentenlijst. Om het instrument te demon teren en te vervoeren was een 'sloopvergunning' nodig. Het instrument moet eerst weer op de monumentenlijst voordat het Rijk subsidie geeft. Kooiker hoopt dat voor de zomervakan tie de zaak rond is. Dan kan de restauratie beginnen. De kosten daarvan bedragen een half mil joen gulden. Het kerkbestuur hoopt een deel van dat bedrag als subsidie te ontvangen. Kooiker weet waarover hij praat. Hij adviseerde bij de res tauratie van tientallen orgels. Hij studeerde akoestiek en elek trotechniek aan de TU in Delft. Een ongewone combinatie. „De meeste orgeladviseurs hebben een andere achtergrond. Het moeilijke aan een orgel is de klank. Hoe bepaal je die? Zet drie organisten bij elkaar en ie der heeft zijn eigen idee erover. Het uitgangspunt is dat we zo min mogelijk veranderen. Din gen die zijn verknoeid brengen we in de oorspronkelijke staat. Maar een ietwat romantische klank, zoals gebruikelijk in het begin van deze eeuw, verande ren we niet in de wat scherpere klank van rond 1790." Ons land telt volgens Kooiker 2200 monumentale orgels. „We hebben met Noord-Duitsland de grootste orgeldichtheid van Europa. Vóór de kerkhervor ming werd er in de kerk kermis gevierd en gedanst op de klan ken van het orgel." Volgens Kooiker is het hele maal niet zo'n calvinistisch in strument als mensen wel eens denken. Na de kerkhervorming in de zestiende eeuw gingen de beelden eruit en bleven de or gels stil. De calvinisten zongen wel. En hoe. Het was meer schreeuwen. Maar gelukkig voor die arme drommels, die toch al zo veel moeite moesten doen voor hun dagelijks be staan, kregen zij tijdens kerk diensten al gauw weer hulp om de wijs te houden. Het orgel kreeg een functie als begelei dingsinstrument. De afspraak was dat de organist een half uur voor de kerkdienst mocht be ginnen te spelen. Zo is de kerk orgeltraditie ontstaan." TER AAR TIM BROUWER DEKONING Met leeftijd heeft zijn terugtre den niets te maken, zegt Jan Bom. De 71-jarige Ter Aarder acht zich nog vitaal genoeg om de gemeente te blijven bestu ren. Toch is hij nog maar één dag wethouder in zijn woon plaats. Hij verhuist naar Wou- brugge om kleiner te kunnen wonen. Die stap was een idee van zijn echtgenote Vicky. „En als zij zoiets voorstelt, wie ben ik dan om te weigeren?" In zijn werkkamer op het ge meentehuis in Ter Aar oogt de aftredende wethouder (GB) in derdaad als een meegaande lobbes. Zijn vrouw, die hem ruim tien jaar geleden voorging als wethouder van Ter Aar, noemt hij zijn grootste criticas ter. „Als zij deel uitmaakte van de commissie die ik voorzat, had ik met haar vaak meer te stellen dan met alle anderen." Met die opmerking stipt Bom een probleem aan dat Ter Aar landelijke bekendheid bezorg de. Echtelieden en familieleden zagen elkaar niet alleen thuis, maar ook in raads- en commis sievergaderingen. „Moet kun nen", zegt Bom, „al vind ik va der en zoon in één commissie bezwaarlijker dan man en vrouw." Jojo Bij Bom, een laatbloeier in de politiek, kon altijd veel. „Mis schien ben ik wel een jojo", zegt hij in een onbewaakt ogen blik. Hij kent zichzelf en hij kent zijn reputatie. Flexibel vol gens zijn vrienden, zonder rug gengraat volgens zijn politieke vijanden. Die laatste groep neemt het hem vooral kwalijk dat hij ruim een jaar geleden uit het ene college (met de omstre den wethouders Kraak en Rie del) stapte en zonder met zijn ogen te knipperen plaatsnam in een college van een geheel an dere signatuur. Bom deed het voor de kie zers, voor de gemeente Ter Aar. Bij zijn afscheid, morgenavond na de gemeenteraadsvergade ring, weet hij dat zijn opzet is geslaagd. Ter Aar blijft zelfstan dig. Die onverwacht snelle me dedeling van de provincie ver zacht voor Bom de pijn van het voortijdige afscheid. „Wij heb ben een schitterende pers bij het nieuwe provinciebestuur." Maar het spijt de nestor dat hij de rit niet kan afmaken. Dat overkwam hem ook al in het begin van de jaren negentig, toen hij zijn wethouderszetel opgaf om zijn confectiebedrij ven in Amsterdam en Enschede bij te sturen. Bom slaagde daar in, maar zag toen geen kans om Gemeente Belangen in de ge meenteraad te houden. Bij ge brek aan kader liet de plaatselij ke partij bij de verkiezingen van 1994 verstek gaan. Ook in dit opzicht kan de ge schiedenis zich herhalen. Na de onverwacht grote verkiezings overwinning van GB in 1998 moest zelfs lijstduwer Bom de gemeenteraad en vervolgens het college in. Maar het stoort de scheidende wethouder dat zijn partij na twee jaar nog zo anoniem opereert. „Ze moeten steviger stelling nemen", zegt Hangtieners uit Roelof- arendsveen hebben geen last van cameravrees. En elke brand die in Al phen aan den Rijn woedt, maakt de stad een stukje moriumentaler. Sloop Kinderen kunnen zich een leven zonder snorrende camera's niet meer voorstellen. Vanaf het moment dat ze hun eerste tranen naar buiten persen achtervolgen hun pappa's en mamma's ze. Mét videocamera. „Kijk hoe elegant hij die plant omgooit!" „Moetje zien hoe nauwkeurig ze het behang van dat muurtje aftrekt! En de camera's maar zoemen. Je weet nooit wat voor een prijs het filmpje oplevert bij 'De Leukste Thuis'. Niet alle kinderen waarderen die voordurend scherpgestelde zoomlenzen in hun nek. De hangtieners aan de Rembrandt van Rijnsingel in Roelofarendsveen bijvoorbeeld zijn die aandacht spuugzat. Niet voor niets brengen ze hun avonden door op het koude schoolplein, terwijl ze zich bezighouden met wat hun ouders altijd enthousiast op band vastlegden: een beetje kalken op de muur, een nieuwe aansteker uitproberen. Ondanks dat vluchtgedrag proberen de nieuwsgierige ouders hun kroost in de gaten te houden. Daarom spijkerde één van de pappa's onlangs in overleg met directeur Bijman van De Schakel zo'n digicam tegen de school. Maar de jongens en meiden weten daar wel raad mee. Alle ouders inclusief Linda de Mol liggen al in een deuk als zij een deurkruk slopen. Succes verzekerd dus met het verbouwen een camera. Ritselen Zakcentje nodig? In Alkemade is het zo geregeld. Subsidie voor een iets te dure keuken, prijzig villaatje misschien? Geen Bijdragen van: Janneke de Jonge, Saskia Buitelaar, Tim Brouwer de Koning makkelijk, ambtenaren die zelf wat kunnen ritselen. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN PERSPUREAU CERBERUS Voor dronkemansgeweld in het verkeer moet een 29-jarige Alphenaar honderd uur werken. Die straf legde de politierechter hem gisteren op om dat hij in april vorig jaar 's avonds met een vriend in beschonken toestand de straat overstak. Daar door moest een automobilist plotseling remmen. Na geschreeuw over en weer trok de Alphenaar toen de automobilist uit diens voertuig. Hij kreeg trappen in zijn buik en klappen tegen zijn hoofd. Getuigen belden de politie. Eenmaal op het bu reau ging de verdachte ook weer tekeer t( q agenten, zo werd hem gisteren apart ten 1IC legd. Toen hij gekalmeerd was, vertelde de naar dat hij destijds privé-moeilijkhedf Kwam hij vroeger geregeld met justitie tact, tegenwoordig heeft hij een baan en is langs gepromoveerd. a De officier van justitie eiste twee maand straf, maar had er geen bezwaar tegen rechter die straf zou omzetten in een dien ning. De rechter bepaalde die op honderd [ei SASKIA BUITELAAR De Initiatiefgroep Stedenband Alphen aan den Rijn-Jelenia Góra heeft na tien jaar de con tacten met de Poolse zusterstad stopgezet. De initiatiefgroep is teleurgesteld in het gemeente bestuur, dat steeds meer duide lijk maakt dat het alleen contac ten met Oudtshoorn in Zuid- Afrika wil onderhouden. Er zijn de afgelopen jaren weliswaar verschillende uitwisselingen ge weest, schrijft de initiatiefgroep in een brief. „Maar we missen de vonk die het geheel tot een breed contact had kunnen ma ken." In 1989 legde de initiatief groep contact met Jelenia Góra. Daarna bezochten delegaties van de gemeentebesturen el kaar en verkenden ambtenaren de ontwikkelingen in het voor malige Oostblokland. Het Al phense Ashram College zette een jaarlijks uitwisselingspro gramma voor Poolse scholieren op, de rotary bezocht de stad en groepjes Alphenaren deden dat op eigen houtje. Verschillende keren kwamen Polen naar Nederland, onder meer om de Laura mee te fiet sen. Een hoogtepunt van de contacten was de hulpactie in 1997. Toen zamelde de initia tiefgroep meubelen en geld voor witgoed in onder de Al phense bevolking om de door watersnood getroffen Polen te helpen. Maar dat alles is niet genoeg om een warm contact te onder houden, legt F. van Rijn van de initiatiefgroep uit. „In OoSt-Eu- ropese landen zoals Polen wil len de bestuurders graag óók op politiek niveau communice ren. Ze kennen daar immers van oudsher een cultuur waar bij de overheid veel bepaalt. Maar de gemeente Alphen wil daarin niet investeren. Ook bij Oudtshoorn kiest het er trou wens bewust voor om geen ste denband aan te gaan, maar vrij blijvende projecten te organise ren." Deze boodschap werd de ini tiatiefgroep al veel eerder dui delijk. Zo noemt de gemeente in het collegeprogramma van 1998-2002 alleen de betrekkin gen met Zuid-Afrika. Over Po len wordt met geen woord ge rept. Toen was het nog te vroeg om alle contacten te verbreken, zegt Van Rijn. „We wild ia aankijken of het zo'n vi r lopen. Maar nu wéér eei itj te uitnodiging van de k< meester van Jelenia Góib geslagen, is het voor o e en uit. We hebben veel y, van de uitwisselingen, is niet voor niets gewee gs we gaan niet trekken a dood paard." De vier vrijwilligers initiatiefgroep gaan zich nt pig bezighouden met dl n jesactie, hun eigen proj d een Derde-Wereldlani I. overstap naar Oudtshoo ar volgens Van Rijn dan in. Het gemeentebestuu e de brief van de initiator voor en legt hem aan de gemeenteraad. /brwffieel/ Py I teutons/kBsten/ |1Q||I Z0ETERW0UDE, Industrieweg 14 (Industrieterrein Grote RUIME PARKEERGELEGENHEID. Tevens gevestigd in Alkmaar, Hoorn, Purmerend en probleem. De ambtenaren op het gemeentehuis in Roelofarendsveen zien het als hun morele plicht om inwoners iets extra's toe te stoppen. Want als een hardwerkende kunstenaar ongevraagd tien mille cadeau kan krijgen van een pennelikker, waarom een ander dan niet? Een half woord is genoeg om ze aan het werk te zetten en de gemeente een paar duizend gulden lichter te maken. Probeer het eens met bijvoorbeeld: „Dat zijn toch prachtige landhuizen, die achter onze twee-onder-een- kapwoning worden gebouwd. Zou d'r best willen wonen." Wedden dat er volgende maand TEKENING MAARTEN WOLTERINK een subsidievoorstelletje naar het gemeentebestuur gaat, zodat het droomhuis niet uit eigen zak hoeft worden betaald. Nog even afwachten of burgemeester en wethouders er ook intuinen. Bij de kunstenaar liep de ambtelijke bemoeienis op niets uit. Maar het is het proberen waard. En verdomd Brand Niet alleen Gods wegen zijn soms ondoorgrondelijk. Ook de ideeën van monumènt- minnend Alphen grenzen aan het ongelofelijke. Want wat blijkt bijna twee jaar na de afschuwelijke brand in de Maranathakerk? Het godshuis staat op de nominatie om monument te worden. Nota bene dankzij de brand. Want als gevolg van de verzengende vlammenzee van 7 mei 1998 moest de kerkelijke gemeente op zoek naar een nieuw orgel. Het instrument uit Friesland was toevallig monumentaal. En monumentale orgels horen thuis in monumentale panden. Dus waarom dan niet meteen maar van de hele Maranathakerk een monument gemaakt! Deze werkwijze biedt Alphen ongekende perspectieven. De monumentencommissie kan zichzelf opheffen. Want een kleine fik is al voldoende om alles van enige waarde voor de stad te behouden. Wie bijvoorbeeld gecharmeerd is van de hekken rond het NAF- terrein heeft aan een wegwerpaansteker voldoende. Jammer van dat verschroeide bordje 'verboden dit terrein te betreden', maar daarvoor in de plaats komt een prachtige antieke plaat met het opschrift 'verbooden toegang' van een negentiende eeuwse Drentse siersmid. Geheid dat de hele omheining op slag monumentaal is. Toch schuilt er ook gevaar in deze tactiek van de verschroeide voorwerpen. Wordt de brandstichter op heterdaad betrapt, dan gaat hij subiet naar gevangenis De Geniepoort. Als dat instituut volgens nieuw Alphens gebruik eenmaal de monumentenstatus heeft, ligt alles er voor de eeuwigheid vast. Wie dan aan de verkeerde kant van de tralies zit, komt nooit meer uit de brand. Jan Bom neemt met pijn in zijn hart afscheid van Ter Aar. „Misschien ben ik wel een jojo." hij vaderlijk tegen zijn politieke erfgenamen. Vanuit zijn nieuwe woon plaats wil hij zich hooguit nog bezighouden met de bundeling van plaatselijke partijen a la Ge meente Belangen. Zijn bemoei- enisv met die partij bezorgde hem één van de moeilijkste po litieke momenten uit zijn poli tieke loopbaan. De WD royeer de hem destijds als lid, toen hij al te openlijk ijverde voor de oprichting van GB in Ter Aar. Ondanks zijn kritiek op zijn partijgenoten blikt Bom met vertrouwen naar de toekomst. Op zijn manier denkt hij 'een kiezeltje' te hebben bijgedragen aan het voortbestaan van de ge meente. Hij zwaait vooral waar- nemend-burgemeester Lykle- ma lof toe. „Maar hij heeft in het college ook de ruimte ge kregen. Al bestrijd ik dat de wethoudersportefeuilles te licht zijn, zoals sommigen nu zeg gen. Ik heb bijvoorbeeld mijn handen vol gehad aan de brand van basisschool Het Kompas." Bij zijn naderende verhuizing denkt Bom weer temg aan zijn kennismaking met Ter Aar. Zijn echtgenote vond het stekkie aan de Aardamseweg bij de toenmalige brug, de molen en het bus wachtershokje 22 jaar geleden zo mooi dat zij prompt besloot uit Uithoorn te vertrek ken. Bom volgde zijn vrouw. Maar aan alles komt een eind, dus ook aan het verblijf van de Bomen in Ter Aar. „We willen kleiner gaan wonen", zegt de wethouder ter verkla ring. „Vooral de tuinen z j zo groot." iï Bom troost zich met dachte dat Woubrugge steenworp afstand van liefde Ter Aar ligt. Toen l sprake was van gemee herindeling, bestond z- kans dat de twee dorpei3 dezelfde gemeentevlag komen. „Ik zal in Ter ln plezier nog eens plaat!v' op de publieke tribune, ky mag gelukkig ambten'3 de burgerlijke stand blijv al

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20