VOORDEEL Opvang zieke kinderen aan huis via Melkertbaan 4.29 10.00 Modelspoorclub wil eigen ruimte Jf Ates weg moet? Daar geef ik geen antwoord op EXTRAWEEKEND SUPER DE BOER Regio Is 'Hogenelst staat beetje buiten de werkelijkheid' Wethouder Leiderdorp: referendum over Rijnstad litiek akkoord met uitbreiding Kosto rdorpSchildersbedrijf Kosto aan het Jachtslotpad mag 11 reiden van de Leiderdorpse politiek. Daarmee komt een Ie aan een bijna elf jaar durende kwestie. Buurtbewoners ikten bezwaar tegen de bedrijfsuitbreiding in de woonwijk, lat zij bang waren voor aantasting van het plantsoen waar 8 ip uitkijken. Verantwoordelijk wethouder Molkenboer 1 IA) vertelde de raadscommissie voor ruimtelijke ordening eren dat er nu geen tegenstand meer is. Volgens een nieuw 1,11 »tsplan breidt het familiebedrijf alleen uit op eigen grond en het uitzicht van de omwonenden niet bedorven. „Er n nu geen groepen meer tegenover elkaar", antwoordde de s|'houder op vragen van een aantal commissieleden. „Maar Ni een enkeling er moeite mee heeft, vah natuurlijk niet uit te len." ne e spijt voor krakers bankgebouw RDQRP De krakers van het voormalige bankgebouw aan de ifstraat in Leiderdorp hebben nog even respijt. Eigenaar rburg geeft ze tot maandag 31 januari de tijd om te vertrek- fHet pand is bestemd voor verhuur aan de Stichting Kinder ang Leiderdorp. De krakers hebben al laten weten dat ze villig verhuizen. Gaan ze niet, dan wordt de oude Rabobank J indagmiddag om 12.00 uur ontruimd. De rechter bepaalde ge week in kort geding dat het pand binnen een week leeg ■n,stziJ'n- l. ft Yamanouchi voor Jenna Fonds jh rdorp Het Jenna Fonds heeft een cheque van 15.000 dollar egen van medicijnenproducent Yamanouchi, dat haar Eu- nj se hoofdkantoor in Leiderdorp heeft. Het Jenna Fonds is M g jaar opgericht voor het gezin van Gooi. De familie is in een afhankelijke situatie terecht gekomen, nadat dochter e ia werd getroffen door een ernstige bacteriële ziekte, te ver- Si ken met nekkramp. In Nederland bleek geen enkele instan ts ereid de schulden van de familie te saneren. Het Jenna ds stelt zich ten doel mensen te helpen die in een vergelijk- 1 situatie verkeren. Dat gebeurt in nauwe samenwerking met bedrijf PLANpraktijk in Den Haag, dat gespecialiseerd is in on iverlening bij schulden. Kinderdagverblijven sturen een grieperig kind naar huis. ARCHIEFFOTO ANP se kritiek oud-wethouder Rob Hogenelst CDA) op eigen partij (Vervolg van voorpagina) De Stichting Kinderopvang Oegstgeest (SKO) denkt aan het creëren van een Melkertbaan voor de leidster-aan- huis, die zieke kinderen gaat opvangen. De SKO wil me dio dit jaar met de proef beginnen. „We zoeken een da me die kan functioneren als boventallig leidster. Ze werkt mee in de kinderdagverblijven en als een kind ziek wordt zorgt ze voor opvang aan huis", zegt SKO-direc- teur M. Steenland. OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Het lijkt er op het eerste gezicht op dat zo'n nieuwe medewerk ster, die niet volledig voor haar werk wordt betaald, straks een van de zwaarste functies bij de SKO krijgt. Want kinderen die thuis ziek in bed liggen hebben extra zorg en aandacht nodig. Maar Steenland ziet vooralsnog geen bezwaren in het scheppen van een Melkertbaan voor dit werk. „Ze krijgt intensieve be geleiding", aldus de directeur. En voor de zieke kinderen zelf ziet Steenland ook geen be zwaren in thuisverzorging door een 'vreemde mevrouw'. „De leidster komt alleen thuis bij kinderen die ze al kent van het kinderdagverblijf." Het is vol gens Steenland niet de bedoe ling dat zo'n leidster gedurende het hele ziekbed van een kind in de buurt is. Het gaat louter om 'noodopvang'. Zo snel als het kan moeten ouders met een alternatieve oppas komen. Volgens Steenland verkeren de plannen nog in de beginfase. „Zo willen we nog een enquête onder ouders houden. Wat hebben ze voor een dergelijke noodopvang over? De noodop vang wordt weliswaar gesubsi dieerd, maar we moeten het er nog over hebben of we niet toch een financiële drempel opwerpen. Laten we ouders voor deze noodopvang iets ex tra's betalen? En zo is er nog een aantal dingen die we moe ten regelen." De proef in Oegstgeest is met name gericht op tweeverdie ners. In Rotterdam begint een proef voor eenoudergezinnen en ouders met lage inkomens. Zij kunnen hun zieke kind straks in een ziekenboeg van een kinderdagverblijf brengen, een afgescheiden ruimte waar de kinderen extra aandacht en zorg krijgen. Volgens het Zuid- Hollands Overleg Kindercentra (ZOK) raken eenoudergezinnen en ouders met lage inkomens in een grote stad het eerst in de problemen met een ziek kind, omdat ze vaak niet flexibel met hun werktijden kunnen om gaan. Onbetaald verlof kunnen ze zich meestel financieel niet veroorloven. Volgens het ZOK maken van een ziekenboeg in een 'foren sengemeente' als Oegstgeest waarschijnlijk onvoldoende kinderen gebruik. Dus gaat de SKO oefenen met een klein schaligere variant van noodop vang voor zieke kinderen: een leidster-aan-huis. Boskoop is door het ZOK uit gekozen als prototype van een plattelandsgemeente. Daar komt een proef met noodop vang door vrijwilligers via een gastouderbureau. ia|CDA in Zoeterwoude is voor de tweede keer in korte in aanvaring gekomen met de rest van de politiek, erste ruzie barstte los toen de christen-democraten toespelingen maakten op 'pesterijtjes' en ndjespolitiek' bij de gemeente. Vervolgens wekte het hDA de woede van burgemeester en wethouders, °hÈ ;ressief Zoeterwoude en de WD met een 'motie van treurnis'. Kortom, het CDA neemt de rol van lositiepartij erg serieus. Tot grote ergernis van Rob 10 ;enelst, die acht jaar wethouder was voor het CDA. Volgens Hogenels is het CDA onder de nieuwe ractieleider Mirjam Ates 'doorgeschoten' in zijn hterdochtige houding tegenover burgemeester en ;thouders. Ates op haar beurt vindt dat Hogenelst 'buiten de werkelijkheid staat'. WOUDE JAN PREENEN logenelst bewaart zijn be- jkste uitspraak voor het Een uur heeft hij fractie- Mirjam Ates van het CDA ïterwoude onder vuur ge lui n. In die mate dat het 'I le hand ligt om te vragen ulwel kan aanblijven. „Of ze d'noet? Daar geef ik geen lord op." Hij kan nauwe- uidelijker zijn. is Hogenelst ten voeten 'gijoeterwoude heeft hem in jaar dat hij politiek actief iren kennen als een straat- ir. Als er kritiek op hem ïrde hij soms zelfs nbehouwen. Maar in elk 1 was hij duidelijk. misverstanden te voorko- als mens mag Hogenelst vel. Op politiek vlak bot- e. Hij bewondert haar in baar vindt dat ze te emo- bezig is. „Ze luistert ■k Ze denkt altijd de beste ig te hebben. Dat irri- bb sen Hogenelst en Ates ,e\ iet mis in de aanloop naar bezingen in 1998. Hij wil- df nenwerken met de grond- 0 ers in de Grote Polder. nnexatie door Leiden te omen. Zij, gesteund door st van de fractie, pleitte L net groen houden van de r. Zo ging zij als lijsttrek- 1 verkiezingen in en haak- genelst teleurgesteld af. ugkijkend zegt hij: „Ik sta steeds achter mijn me- En al heeft het CDA later Progressief Zoeterwoude WD voor het 'groene' >unt gewonnen, hij vindt at zijn partij destijds goed heeft onderhandeld. „Integen deel. Het CDA dacht als win naar van de verkiezingen en als grootste partij nog zaken te kunnen doen met de WD, maar het kreeg al snel te horen dat PZ en de WD samengin gen. Het CDA, dat zo lang in het college had gezeten, zat plotse ling in de oppositie. De andere partijen kregen in de onderhan delingen te weinig vertrouwen in het CDA. Andersom was dat ook het geval. In feite is dat nog steeds zo. Het CDA is achter dochtig, gelooft het college niet en zoekt overal wat achter. Als oppositiepartij is dat geen slechte eigenschap, maar het moet niet doorschieten." Als Hogenelst CDA zegt, be doelt hij Ates. „Zij is het gezicht van het CDA. Zij bepaalt alles. Zij beslist wat wel en niet wordt gezegd. Dat is niet goed. Ates zegt dat ze het steeds over za ken heeft en niet over perso nen, maar ze speelt wel degelijk op de man." Hij constateert dat van afstand. Sinds 1 januari 1999 woont hij geen commis sie- en raadsvergaderingen meer bij, omdat hij de huidige raadsleden niet voor de voeten wil lopen. „Maar ik weet zo ook wel wat er gebeurt." Hij ergert zich aan het 'ge hakketak' en aan het feit dat het CDA zaken niet concreet kan maken. „Men heeft moeite met de argumentenpolitiek. Ates kan dingen niet helder maken, zodat de collegepartijen zeg gen: we nemen het over." Hogenelst vindt het ook een gemis dat het CDA de 'zaken niet in perspectief kan zetten'. Als voorbeeld noemt hij de felle discussie twee weken geleden noemd. Hogenelst: „Ik begrijp daar niets van. Ze heeft zich ge woon monddood laten maken. Wat heeft het voor zin als je iets weet, maar er niets over mag zeggen? Het is gebrek aan poli tieke feeling." Hogenelst vindt het ook niet slim van Ates, dat zij vorig jaar niet alleen B en W, maar ook de ambtenaren tegen zich in het harnas jaagde door in de alge mene beschouwingen termen als 'pesterijtjes' en 'vriendjes politiek' te gebruiken. Ates heeft overigens altijd gezegd dat die woorden uit hun ver- Rob Hogenelst: „Het is stom om ambtenaren voor het hoofd te sto ten." FOTO MARK LAMERS over het al dan niet bouwen in de Meerburgerpolder. Aanlei ding vormde het voorkeurs recht dat Zoeterwoude in de cember vestigde op de grond langs de A4. Net als Leiden en Leiderdorp wil Zoeterwoude daar huizen bouwen. Met de winst wordt een bijdrage gele verd aan het ondertunnelen van de nog te verbreden snel weg. Ates ziet daar niets in. Ze is bang dat Zouterwoude de hele polder opoffert en vindt dat burgemeester en wethouders de gemeenteraad niet goed en niet tijdig hebben geïnfor meerd. Ze diende een 'motie van treurnis' in, wat net niet tot scheldpartijen leidde. „Het CDA heeft in het verle den over het opknappen van het industrieterrein Grote Pol der goede voorstellen gedaan: bij Heineken een hoog kantoor, bij de Meerburgermolen een laag gebouw. Deels zijn die voorstellen overgenomen. Pri ma. Maar vervolgens had het CDA duidelijk moeten maken dat de Meerburgerpolder groen moet blijven. Dat kon men niet goed overbrengen. Men had ook moeten doorvragen. Er bleef in die discussie te veel on duidelijk. Wat het Zoeterwoude gaat kosten, hoeveel moet wor den gebouwd. Zij (Ates, red.) moet dan met goede, reële ar gumenten komen.'" Gemakshalve 'vergeet' Hoge nelst dat Ates B en W wel dege lijk heeft gevraagd om achter grondinformatie, maar die niet kreeg. Hogenelst: „Zij had die zelf moeten vergaren." Op haar beurt laat Ates weten, dat zij wel degelijk over die cijfers be schikte. Ze mocht er echter niet mee schermen, omdat ze in een besloten vergadering waren ge- ZOETERWOUDE Mirjam Ates vindt dat Rob Hogenelst 'een beetje buiten de werkelijkheid' staat. Ates, raadslid sinds 1995 en nu frac tievoorzitter, nodigt de oud wethouder uit eens te komen kijken in de raadzaal: „Uit zijn opmerkingen blijkt dat hij niet goed op de hoogte is. Hoe kan hij nou zeggen dat wij niet hebben doorgevraagd over de Meerburgerpolder?' Ze verwijst naar een beslo ten vergadering vorig jaar. „We hebben ons hard opge steld. We eisten dat we moch ten gaan praten met de voet balvereniging over het op schuiven van de velden, waar op huizen worden gebouwd. Dat werd ons verboden. We mochten tot voor kort ook niet praten over de veertie- nenhalf miljoen gulden die al leen Zoeterwoude al voor een langere tunnel moet betalen. We hebben gezegd dat het be bouwen van de voetbalvelden niet voldoende is. De wijk Bloemenweide heeft een mil joen opgebracht. Ga maar na. Ongetwijfeld zal die hele Meerburgerpolder moeten worden bebouwd. Daar heb ben we op gewezen. Mis schien waren we te netjes, maar we houden ons graag aan afspraken. Andere partij en kenden die cijfers toch ook. Waarom zeiden zij dan niets tijdens de raadsvergadering op 13 januari?" Ates vindt ook niet dat zij te weinig argumenten aanvoert in de discussies. „Wij komen altijd juist met veel feiten. Maar anderen komen met dooddoeners. Ik heb nog nooit een oppositie gezien die zo hard bezig is als wij. Ik geef toe dat we lang van stof zijn, maai' dat komt omdat we alles lezen." Ze is het ook niet met Hoge nelst eens als hij zegt, dat zij de ambtenaren tegen zich in het harnas heeft gejaagd met opmerkingen over 'pesterijtjes en vriendjespolitiek': „Als er al een strootje lag te schroeien dan heeft het college er in elk geval niet de voet op gezet om het uit te trappen." Ten slotte verbaast Ates zich erover dat zij volgens Hoge nelst zo weinig heeft bereikt. „We hebben er bijvoorbeeld voor gezorgd dat er niet alleen kantoorgebouwen bijkomen op het industrieterrein Grote Polder. Na een brief van ons is de voorzitter van de Stuur groep Krachtige Gemeenten, De Zeeuw, tijdens de rondeta felgesprekken in deze regio vervangen omdat hij als direc teur nieuwe markten van het Bouwfonds ook belangen heeft in de Grote Polder. En op ons aandringen heeft Zoe terwoude door bureau De Lijn een tegenonderzoek laten uit voeren naar de woningbe hoefte in deze regio." Teleurgesteld in uitstel nieuwbouw Impeesa VOORSCHOTEN De Voorschotense Model Spoorvereniging is 'bijzonder teleurgesteld' in de gemeente. De club leek eindelijk als on derhuurder een ruimte te krij gen in het nieuwe gebouw van de scoutinggroep Impeesa aan de Mozartlaan. Van de beslis sing om voorlopig van die nieuwbouw af te zien, is niet al leen Impeesa, maar ook de mo delspoorvereniging de dupe. „Het aantal leden van on ze vereniging groeit lang zaam. De ruimte waar we nu zitten, begint daar door krap te worden. Het ontbreken van een eigen ruimte belem mert de groei van de vereni ging", schrijft het bestuur van de modelspoorvereniging in een brief aan het gemeentebe stuur. Op dit moment huurt de club nog drie avonden per maand een lokaal in het clubgebouw van de scoutinggroep Leif Erik- son aan de Rouwkooplaan. „Maar die situatie is verre van ideaal. Elke keer moeten we al les afbreken en weer opslaan. Het steeds weer opzetten en uit elkaar halen van treintafels is verschrikkelijk omslachtig. Het zou mooi zijn als we alle spul len gewoon kunnen laten staan", licht secretaris R. Schat - born de brief toe. De vereniging dacht vorig 'Elke keer moeten we alles afbreken en weer opslaan jaar goed te zitten toen het col lege met het voorstel kwam 835.000 gulden te bestemmen voor de nieuwbouw van Impee sa. De meerderheid van de raad besloot echter eerst een betere plek voor de scouts te zoeken. Bovendien moet worden nage gaan of ook andere organisaties in het nieuwe gebouw terecht kunnen. Impeesa reageerde verbijsterd. De vereniging voel de zich in de kou gezet. Bena drukt werd dat de vereniging 'open staat' voor andere clubs, dat er geen al ternatieve lo- caties zijn en dat het huidi ge gebouw hard aan ver vanging toe is. Evenals Im peesa voelen ook de model spoorbouwers zich bena deeld. Schat- born: „De ge meente wilde op die nieuwbouw een zolder neerzetten, zodat we daar een eigen ruimte hadden kunnen creëren. Impeesa vond het een perfecte oplossing, maar dat kunnen we voorlopig allemaal vergeten. Natuurlijk hebben wij ook naar andere mogelijkheden gezocht, maar die hebben we nog niet kunnen vinden. Daar om hopen we dat de raad op de beslissing terugkomt." Voorals nog ziet het daar niet naar uit. Vorige week liet wethouder Ver schoor tijdens een commissie vergadering weten dat eventue le nieuwbouw van Impeesa pas weer tijdens de begrotingsver gadering in november aan de orde komt. band zijn gerukt. Hogenelst: „Het doet er niet eens toe of haar woorden nu wel of niet verkeerd zijn uitgelegd. Het CDA had heel duidelijk moeten zijn. Nu de partij veel meer af hankelijk is van ambtenaren is het stom om juist die voor het hoofd te stoten. Dat getuigt niet van inzicht. Van de energie die zij er nu insteekt, komt niet meer dan twee procent over. Ze moet zich beter voorbereiden, dieper spitten. En ze moet niet altijd voor de troepen uitlopen. Ze hoeft toch niet altijd de Kop van Jut te zijn?" JAAP VAN SANDUK De Leiderdorpse wethouder Molkenboer vindt dat in zijn gemeente een referendum moet worden gehouden over de mogelijke oprichting van Rijnstad. De bestuurder wil dat het liefst koppelen aan de eerstvolgende gemeenteraads verkiezingen, die over onge veer twee jaar worden gehou den. „Ik zou graag willen zien hoe de burger op het Rijnstad plan reageert", aldus Molken boer. Als het aan de wethou der ligt, volgt na een positieve uitslag een 'soort gewennings periode, waarna na een jaar of zes, zeven, we tot zoiets als Rijnstad kunnen komen'. De Leiderdorpse wethou der, een voorstander van het Leidse plan om samen met dertien regiogemeenten een superstad te gaan vormen, wil voorlopig eerst met de regio verder praten over het plan. „Het is iets waar we naartoe moeten groeien. We zouden binnenkort met de gemeenten die dat willen een werkgroep moeten vormen die een stap penplan gaat maken. We moeten daarvoor natuurlijk wel eerst onze achterbannen, de gemeenteraden, raadple gen." Uien klasse 1 net 1,5 kiloTi79 Jf 5W Vruchtensiroop diverse smaken bus 7 5d Ar&F/ürt? *i, Libero Up Go boy of girl ai 0 diverse maten pak 19,49, 2 3 pakken naar keuze5^747 Sorpresa grote pizza party ham of ham-kaas- champignons per stuk 7 98, 2 stuks noar keuze IS^S Aanbiedingen zijn geldig t/m 29 januari 2000. ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19