7 Uitstel van motie tegen wethouder Smi 'Pact van Teylingen kan zo geen stand houden' Duin Bollenstreek Flora moet Gasunie 4,5 miljoen betalen 'Kosten Bronsgeest lopen uit de hand' Keukenhof wordt ingezaaid Twee brandweerwagens voor vliegkamp Valkenbuf Drie maanden cel voor messteken in buik vrie Meer blauw op Noordwijkerhoutse str Geen houseparty's meer in De Sche Feesthal Treslong blijft in gebrii Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 WOENSDAG 26 JANUARI 2000 Geld en sieraden gestolen bij inbraak katwuk Een bewoonster van een woning aan de Boslaan kreeg gisteren de schrik van haar leven toen twee mannen uit haar woning kwamen rennen. De vrouw praatte op dat moment met een buurvrouw in het portiek. Later bleek dat er sieraden weg waren. Vermoedelijk zijn de twee ook verantwoordelijk voor in braak in een andere woning aan de Boslaan, waar geld en siera den waren gestolen. Inbrekers betrapt hillegomTwee mannen van rond de 18 jaar probeerden gister avond in te breken bij een woning aan de Waardenburg in Hil- legom. Toen de bewoonster thuiskwam, wtiren zij bezig de ach terdeur te forceren. Op het moment dat de bewoonster arriveer de, namen zij de benen. De twee vluchtten in een BMW. rijnsburg peter van egmond Bloemenveiling Flora moet 4,'5 miljoen gulden aan de Gasunie betalen voor het verleggen van gasleidingen in het gebied tus sen veiling en snelweg A44. De Rijnsburgse veiling wilde eigen lijk maar een deel van het geld betaleh, omdat bij de verplaat sing voor de oude leidingen nieuwe zijn teruggekomen. Een arbitragecommissie van drie onafhankelijke deskundigen veegde dat argument van tafel. Vooraf hebben de Gasunie en Flora toegezegd dat ze zich zouden neerleggen bij de uit spraak van de arbitragecom missie. Nu de drie deskundigen de Gasunie in het gelijk hebben gesteld, betaalt Flora dan ook de rekening. En zonder morren, meldt Flora-directeur W. Jans sen. Het verleggen van de gaslei dingen was nodig omdat Flora wil uitbreiden richting A44. De leidingen liggen nu vlak langs de snelweg. noordwuk job de kruiff Doordat het zo lang duurt voor er gebouwd gaat worden, ter wijl de gemeente de afgelopen negen jaar al wel veel grond heeft gekocht, kost Bronsgeest de gemeente Noordwijk 'schrikbarende' bedragen, vindt RPF/GPV. De partij diende in de raadsvergadering van giste ren een berekening in, waaruit zou blijken dat het tot nu toe geïnvesteerde bedrag al 86 dui zend gulden per maand aan rente kost. RPF/GPV is ongerust dat de toekomstige bewoners van de wijk deze kosten moeten dragen. Volgens RPF/GPV zal aan het eind van dit kalenderjaar in to taal 19 miljoen zijn uitgegeven aan gronden in Bronsgeest- Noord en Bronsgeest-Zuid, plus rente over de daarvoor ge leende bedragen. In Brons geest-Noord is bovendien grond aangekocht die niet be bouwd gaat worden. Dat is een netto-verliespost van 3 miljoen. Als het alternatieve plan door gaat en Bronsgeest-Noord er helemaal niet komt, levert dat nog eens een extra verlies op van vier miljoen gulden. Om die 7 miljoen terug te verdienen, zouden in het alter natieve plan in Bronsgeest- Noord tien landgoederen moe ten komen, maar daarover is al een tijd niets meer vernomen, merkt RPF/GPV op. De partij concludeert dat het alternatief (de wijken Bronsgeest-Zuid en Offem-Zuid) een kostbare tijd machine is, die Noordwijk jaren achteruit werpt. Bij de presen tatie van het alternatief is ge steld dat binnen een aantal maanden duidelijk moest zijn of het tot sneller bouwen zou leiden, maar na bijna anderhalf jaar is daarover nog geen enkele zekerheid, schrijft RPF/GPV. Zelf is de partij voorstander van Groot-Bronsgeest met behoud van de Van Berckelweg. De kritiek en de berekenin gen van RPF/GPV worden vol gende week in de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning besproken. lisse De hoveniers van De Keukenhof zijn druk aan het werk om de Lissese bloementuin die op 28 maart opengaat klaar te maken. De tuinlieden zaaien momenteel 6000 kilogram graszaad in. Dit zaad wordt bedekt met 1500 kubieke meter aarde, zodat de tuin in het nieuwe seizoen een lentefrisse aanblik biedt. FOTO GPD/MARTIN MOOY den haag/valkenburg hans jacobs Defensie begint volgend jaar met de vervanging van de meeste brandweerauto's op de militaire vliegvelden. De huidi ge zogenoemde 'vliegtuig- brandbestrijdingsvoertuigen' voldoen niet meer aan de eisen en zijn bovendien versleten. Staatssecretaris Van Hoof wil daarom 26 nieuwe wagens ko pen, waarvan er straks twee worden geparkeerd op marine- Ie vliegkamp Valkenburg, De nieuwe wagens grotere watertanks (8.(j p plaats van 4.000 liter) i huidige voertuigen en er naast zijn ze beter uit et, waardoor de manschap] aankomst bij een bra n vliegtuig ook meteen si; fers kunnen redden. Ni den de redmiddelen nog aparte auto meegenome de hele order voor de weervoertuigen is 39 i(§ gulden gemoeid. den haag/katwuk persbureau cerberus Voor het steken met een mes in de bovenbuik van haar vriend is een 28-jarige Katwijkse gisteren door de Haagse politierechter C. Ie Clercq-Meijer veroordeeld tot een celstraf van 180 dagen waarvan 82 voorwaardelijk. Daarnaast moet de vrouw zich onder toezicht stellen van de reclassering en het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs. De straf is gelijk aan het voorar rest, zodat de vrouw gisteren onmiddellijk mocht vertrekken. Officier van justitie E. Schuijer had een celstraf van zes maan den waarvan twee voorwaarde lijk geëist. Tijdens de strafzitting werd uitvoerig gesproken over de nachtelijke ruzie op 20 oktober vorig jaar. Het tweetal had die avond veel gedronken. Volgens de vrouw werd zij in bed door de 31-jarige vriend gern en met het hoofd tegi nachtkastje geslagen. Zij een fruitmes van het maakte enkele stekende gingen totdat de vriend li Het verhaal maakte ni indruk op officier van „Het is ongeloofwaardig dit niet in een eerdere ring hebt verteld", zei Si jTf Zij vond het geen excuus vrouw tijdens het incidi der invloed van alcohol kende het gevaar van de natie met drugs." Zelf on de vrouw, die heroïne verslaafd te zijn. Zij v naar huis om voor ha kinderen en voor haar vi zorgen, die inmiddels is van zijn verwonding vrouw is bang dat de vrie der invloed van haar die in hetzelfde huis eveneens verdovende ni' gaat gebruiken. In afwachting van rapport commissie Van der Sluijs Pas in maart hoeft Noordwijks onderwijswethouder Smit zich te verweren tegen de kritiek op zijn manier van doen in de kwestie van De Duinpieper. Burgemeester Van der Sluijs gaat met twee raadsleden over de hele ge schiedenis van het extra lokaal voor de zmlk-school een evaluatierapport schrijven. Volgens Van der Sluijs moet dat niet worden gezien als een poging om de motie van afkeuring tegen Smit van tafel te krijgen. noordwukjob de kruiffSmits beleid en zijn uitspraken in de pers worden afgekeurd, in Op initiatief van collegepartijen afwachting van de evaluatie CDA en WD wordt de motie aangehouden. In de gemeente van De Noordwijker, waarin raad van gisteren bleek al wel dat bijna alle partijen kritiek hebben op Smit. „Ook in onze fractie heerst frustratie over de gang van za ken tot december. De besluit vorming op zo'n gevoelig dos sier s blijkt heel moeilijk", zei Van Holst (De Combinatie). RPF/GPV-leider Houwaart zei 'begrip' te hebben voor de mo tie van De Noordwijker, met name op het punt van Smits uitspraken in de pers. Smit be kritiseerde onder meer het raadsbesluit dat er een noodlo- kaal moest komen en het feit dat De Schapendel weigerde een lokaal aan De Duinpieper af te staan. WD'er Van der Jagt klaagde dat de affaire te veel tijd kost, die ten koste zou gaan van de speerpunten van het college: Bronsgëest, integrale veiligheid en badplaatsontwikkeling. „En we móeten oppassen wat we over elkaar in de krant zeggen", voegde ze daaraan toe. Niets meer zeggen of eerst tot tien tellen, waren haar adviezen. Ook Salman vond Smits uit spraken over raadsleden en raad 'gewoon niet kunnen'. Hij zei wel bereid te zijn de analyse van het comité van Van der Sluijs en de reactie van Smit af te wachten. De indiener van de motie van afkeuring, Van Bockhove (De Noordwijker), gunt Smit 'een soort herkansing'. „Mijn auto kwam laatst ook pas in twee keer door de apk-keuring", al dus Van Bockhoves vergelij- king. Van der Sluijs, die de uiterlijk 1 maart gereed ben en dat in eerste ii zelf dacht af te kunnei mede op aandringen man twee raadsleden dj werken. De eerste is Boellaard. Van Holst, raad per 1 maart verlaa er nog een dagje over ken. Met de plaatsing noodlokaal voor De Dui wordt vermoedelijk eii gende week begonnen. Scheidende Alverha-voorzitter Ton Tibboel wil meer ruimte voor industrie in Lisse noqrdwukerhout lisse rob onderwater Als het Pact van Teylingen niet wordt aangepast, dan zullen ondernemers wegens gebrek aan ruimte uit Lisse verdwij nen. Ton Tibboel, de scheiden de voorzitter van de Lissese on dernemersvereniging Alverha is stellig in zijn mening. „Het Pact van Teylingen kan op deze ma nier geen stand houden. Ik ver wacht binnen vijf jaar nog geen aanpassing, maar daarna is er geen ontkomen aan." „Dat ondernemingen ver dwijnen kan nooit de bedoeling zijn", vervolgt hij. „Het is toch een mooie zaak als de Lissenaar in zijn eigen dorp kan blijven werken. Dat moet ook in de toekomst het geval blijven en het Pact van Teylingen werkt belemmerend. De industrie zit in een te nauw jasje. Er is geen ruimte voor expansie." Begrijp hem niet verkeerd. Tibboel (56) erkent wel degelijk het belang van de bloembollen cultuur. Aan het Pact van Tey lingen, waarin dé gemeenten en provincie beloven de Bollen streek niet vol te bouwen, man keert niet al te veel. „Maar in de toekomst is het niet meer te houden. Er zullen aanpassin gen moeten komen, want be drijven willen uitbreiden en hebben aangekondigd weg te gaan als dat niet in Lisse kan. Wat er nu in Lisse voor de be drijven wordt gedaan, is gerom mel in de marge." Tibboel zoekt naarstig naar een opvolger voor de onderne mersclub Alverha in Lisse. Hij vindt dat hij bezig is aan 'her halingsoefeningen' en wil dit jaar 'afronden'. „Dit is nu het vierde college waarmee ik te maken heb, ik ben maar aan het sputteren. Elke keer moet je weer opnieuw beginnen met het opbouwen van de banden. Ik heb dat altijd met het groot ste plezier gedaan, maar ik heb het te druk met mijn eigen zaak (Tibboel heeft een bedrijf in parket, wonen en interieur, red) monique witteman Noordwijkerhout wil en krijgt meer blauw op straat. Gister avond ging de commissie be stuurszaken akkoord met een uitbreiding van het aantal uren van de politiesurveillant tot 23 uur per week. Dat was vorig jaar nog 15 uur. De uitbreiding kost de gemeente 22.500 gul den. PvdA-raadslid Kuijper-Vrugt was het daar wel mee eens, maar zij vond wel dat deze poli- tie-agent dan moest lopen op plekken waar dat nodig is, na melijk waar overlast is of waar overtredingen te verwachten zijn. Ze merkte op dat zij 's middags de politiesurveillant had zien lopen in de Kerkstraat. „Dan denk ik: Is het nou zo no dig dat de mensen daar een agent zien? Wat gebeurt er nou in de Kerkstraat? Ik krijg daar geen warme of fijne gevoelens bij. Hij moet komen op plekken waar wat gebeurt." Burgemeester Andel legde haar uit dat de politiesurveillant vrijwel dagelijks de ha 01 ken van de jeugd bezó hij let op verkeerd gepa auto's, op drankgebr' straat en op hondenpi surveillant moet ook Kerkstraat zijn, vond h geeft mensen het gevoe ook in hun straat, in Irt gesurveilleerd wordt. Hf preventief. Uiteraard is de bedoeling dat de po rg veillant de hele Kerkst loopt, maar hij kan we op foutparkeerders of cra last bij uitritten.lit iti en ik vind het ook genoeg." Collega-ondernemers hebben hem al 'boos' aangekeken. „Ze vinden het niet leuk dat ik weg ga, maar het gaat echt gebeu ren." Ton Tibboel is een bezige baas. Hij heeft in de afgelopen jaren in tal van commissies en overlegorganen gezeten. Daar naast is hij voorzitter van de Lisser Herensociëteit. „Eigenlijk ben ik een soort gemeentebe stuurder. Als voorzitter van Al verha moet ik bijvoorbeeld meepraten met de plannen voor het centrum. Dan zit je aan tafel met gemeentebestuur ders, bewoners en afgevaardig den van de Kamer van Koop handel." Tibboel vindt 'zijn' Alverha een mooie vereniging. „Samen met de KVIH in Katwijk de bes te uit de regio Rijnland/Duin en Bollenstreek. Daar hebben we wel voor moeten vechten. En ik heb soms hard moeten knokken om mijn zin door te drukken. Maar dat heb ik nooit erg gevonden, als er maar res pect is voor eikaars mening. Wat dat betreft heb ik met ie dereen de afgelopen jaren rede lijk goed kunnen werken." Behalve dan onder het burge meesterschap van Van der Kroft. Die wilde de komst van een Gamma er doorheen druk ken, tot grote ergernis van Tib boel en de Alverha. „Ik vind nog steeds dat Gamma in Gre velingen niet op zijn plaats is Stiekem hoop ik dat ze daar ooit weg moeten voor woning bouw. De gemeente heeft ir deze kwestie niet juist gehan deld. Ze hebben daar koopwo ningen van anderhalf miljoen laten bouwen en er vervolgens een Gamma tegenaan gekwakt. Die bewoners waren daar niet blij mee." Tibboel was überhaupt niet blij met Gamma, want hij is nog steeds van mening dat er in het centrum van Lisse voldoende doe-het-zelf-zaken zijn. „Die zaken hebben minder omzet door de komst van Gamma. Dat noem ik een vorm van kanniba lisme." Tibboel heeft nooit het eigen belang laten prevaleren en heeft altijd gekozen voor het al gemeen belang. Als Lissenaar is hij trots op zijn dorp. „De men sen die in het centrum winke len, komen voor de sfeer. Dat heeft onderzoek uitgewezen. Lisse staat op de tweede plaats in Zuid-Holland, Delft op de eerste. Dat geeft aan dat we goed bezig zijn." Het kan altijd beter. Als voor- Ton Tibboel: „Ik voel me soms net een ge meentebestuurder." FOTO DICK HOGEWONING beeld noemt Tibboel de par keervoorziening. „Je kunt na tuurlijk wel een mooi centrum hebben, maar als er geen par keerruimte is, dan heb je er nog niks aan. De gemeente heeft dat best begrepen. Er is een masterplan met ontsluitingswe gen. De gemeente is best wel willend, maar het moet politiek nog allemaal verdedigd wor den." Tibboel verwacht dat hij na zijn aftreden Zijdelings bij Al verha betrokken zal worden. De vader van een dochter en zoon - de laatste gaat het 215 jaar ou de familiebedrijf voortzetten - gaat buiten werktijd even op zijn lauweren rusten. Golf, va ren en tuinieren krijgen voor een moment meer aandacht. Daarna is het weer de tijd voor een andere uitdaging. „Maar ik heb geen idee wat ik ga doen." noordwijkerhout monique witteman Er komen geen houseparty's meer' in de Noord wijkerhoutse Schelft. De gemeente komt daar mee tegemoet aan omwonenden van het sport en accommodatiecomplex, die over geluidsover last hebben geklaagd. Volgens de bedrijfsleider is het feest waarover geklaagd is destijds rustig ver lopen. Burgemeester Andel denkt daar anders over. Tijdens een commissievergadering vertelde hij de bewuste avond zelf diverse keren in De Schelft te zijn geweest. „Tot ver in de wijk Mossenest kon je van het gedreun van de muziek genieten. Eigenlijk doet het er dan niet eens toe of zich daaraan ergert of niet. Het mag gewo jfc De Schelft is er niet op ingericht om housi te organiseren." Bovendien, zo gaf hij aan, is er nog ee ?te aan verbonden ook, namelijk dat de slui n den steeds verder opgerekt worden. Jle hoort een houseparty te duren tot een u%e ven, acht in de ochtend. Dat kan niet in di nc ving waar De Schelft staat. Het is best dat we het niet meer toe kunnen laten, namelijk beter een houseparty houden j goed gerunde tent als De Schelft, dan ergt o, teraf." De commissie was het met hem ee j; Omwonenden stappen naar rechter hillegom lieke de kwant De gemeente Hillegom zal par tycentrum Treslong niet dwin gen zijn dinerfeesten in de voormalige sporthal Treslong te staken. Dat heeft de Hillegomse commissie voor beroep- en be zwaarschriften bepaald. Om wonenden leggen zich niet bij de beslissing neer en stappen naar de bestuursrechter. De commissie behandelde het bezwaar van bewoners van de Parklaan tegen eerdere be slissingen van het college om het gebruiken van de hal door Treslong te gedogen. De bewo ners zeggen veel last te hebben van lawaai sinds het partycen trum feesten geeft in de oude sporthal. In haar motivatie schrijft de commissie bezwaarschriften dat het gebruik van de hal als feestruimte inderdaad - zoals omwonenden beweren - in strijd is met het bestemmings plan. Het betreffende gebouw wordt echter al twintig jaar voor iets anders gebruikt dan in dit plan staat omschreven en de gemeente heeft steeds nagela ten daar tegen op te treden. Bo vendien heeft het college vorig jaar september officieel vrijstel ling verleend aan Treslo gebruik van de hal ruimte. Daarmee is dit feitelijk niet meer ille kan er dus niet tegen worden opgetreden. Omwonenden hebb st zaak inmiddels voorgeliiei de bestuursrechter Haag. Zij hopen dat dl ne deelt dat Hillegom ten o ers vrijstelling heeft verleei im- het inrichten van de orr als feesthal en dat dezi sing alsnog moet wordei iet gedraaid, aldus woorc r, W. Nijman, bewoner Parklaan. i 1 i,

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18