Jemeente tijdelijk in pand Rijnland 'Rijnstad is bestuurlijk autisme' Graankorrels uit de ijzertijd Leiden Regio ■Psychische ontnuchtering geëist lia vernieling en mishandeling ONDERZOEK H30ZH3CIN0 J dhuis en Stadsbouwhuis te klein voor ambtenaren Hoogleraar bestuurskunde Wim Derksen hoont Leidse plan weg itenaren van de gemeente Leiden nemen over enke- uaanden tijdelijk hun intrek in het gebouw van het igheemraadschap van Rijnland naast het postkan- I aan de Breestraat. Het pand is enkele jaren geleden Lo|oor de gemeente aangekocht met het doel het te slo- als onderdeel van het Aalmarktproject. Tot de voor omen sloop zal ofwel de gemeentelijke dienst Cul- en Educatie ofwel de sector Milieu in het gebouw den ondergebracht. Dit is nodig omdat de gemeente Jjiit moment onvoldoende ruimte heeft om alle amb- iren volgens de regels te huisvesten. stadhuis was niet direct een plan gemaakt voor de verdeling van de beschikbare kamers. Dit zeer tot ongenoegen van de on dernemingsraad van de ge meente, die vorig jaar zomer een kort geding aanspande waarin werd geëist dat er niet verbouwd zou worden voordat er een besluit genomen was over de verdeling van de men sen. Dat kort geding ging op het laatste moment niet door nadat burgemeester en wethouders hadden aangegeven naar oplos singen te willen zoeken. Die oplossing is nu voor een mimtetekort in de gemeen- e gebouwen hangt samen de verbouwing van het Jn, luis en met de sluiting van aa lelastingdienst aan de Ir. penstraat. Daarnaast n It de wens om zo veel mo rn publiekshalies bij elkaar !t stadhuis onder te bren- Dat de gemeente hierdoor zjknoop zou komen, was al ,S|ïre tijd duidelijk - in ieder bij de betrokken ambte de verbouwing van het deel gevonden in het pand van Rijnland dat sinds een maand leegstaat. Daarnaast had de ge meente al besloten om ook ambtenaren te huisvesten in het gebouw van IBM naast het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht. Welke afdelingen precies waar naar toe gaan, is voorlopig nog een kwestie van discussie. Er lijkt een voorkeur te bestaan voor huisvesting van Cultuur en Educatie in het Stadsbouwhuis. Maar om daar ruimte te maken, zou de dienst Milieu naar het gebouw van het hoogheem raadschap moeten verhuizen, en over die verhuizing heeft een vertegenwoordiging van de be trokken werknemers het laatste woord. Overigens kan de hele opera tie nog wel enkele maanden in beslag nemen. De afspraak is dat de directeur van de dienst Bouwen en Wonen voor 1 mei een verhuisplan opstelt. Verte genwoordigingen van de be trokken ambtenaren hebben daarna nog het recht om het plan goed- of af te keuren. Leiden moet zijn plan voor de vorming van Rijnstad snel bijzetten in het Museum voor Oudheden. Hoogleraar bestuurskunde Wim Derksen heeft geen goed woord over voor het Leidse herindelingsvoorstel. „Pleiten voor één grote gemeente is een voorbeeld van verouderd denken en strategisch gewoon dom. Want het leidt tot niets. Integendeel, elke vorm van samenwerking komt onder druk te staan. Dit is zo zonde van de energie." ■N/DEN HAAG INIE VAN UFFELEN ,o i psychische ontnuchtering in de vorm van weken celstraf. Die moet een 30-jarige Lei sel aar. die gisteren wegens mishandeling en ïieling voor het Haagse gerechtshof stond, ir eens ondergaan, vond advocaat-generaal an Dijk. e Leidenaar had eerder al voorwaardelijke ;ejf angenisstraffen gekregen wegens vernieling, j0j handeling en pogingen tot zware mishande- maar dat had hem toch niet weerhouden weer in de fout te gaan. Daarom eiste de ad- 0Ij aat-generaal gisteren vier weken celstraf je(]s het uitzitten van een nog openstaande rwaardelijke celstraf van een maand. in wilde op 30 juni 1998 na een hoop en|nk nóg een biertje drinken in café Sus Anti- n, maar kreeg dit niet omdat de barkeeper wilde sluiten! De Leidenaar zou de barkeeper daarna hebben geschopt en geslagen, en ook een ruit van het café hebben vernield. De poli tierechter had hem daarvoor al bij verstek ver oordeeld tot zes weken celstraf en het uitzitten van een eerder opgelegde voorwaardelijke cel straf van een maand. De man ging daartegen in hoger beroep omdat hij alsnog walde vertellen dat hij piet had geschopt. Hij had het slachtof fer weggeduwd en in het gezicht geslagen. Hij had inmiddels nog geprobeerd het slachtoffer zijn excuses aan te bieden, maar tot een goed gesprek was het volgens hem niet meer geko men. Omdat de advocaat-generaal het schoppen niet bewezen achtte en zei niet roomser te wil len zijn dan de paus eiste zij twee weken min der dan de straf die de politierechter had opge- legd. Het hof doet op 8 februari uitspraak. Leiden zou zijn energie moeten steken in het opzetten van een betere samenwerking met de omliggende gemeenten en het verbeteren van zijn imago, stelt Derksen. „Wie bedenkt zoiets? Waarom wil Leiden uitstralen dat het zijn problemen niet aankan? Die houding van 'als we maar groot zijn, dan lossen we alle problemen op', stoort mij. Dat is bestuurlijk gorillage drag. En het gaat zo duidelijk over niks. Stel je voor dat we vijf jaar bezig zijn met de vorming van Rijnstad, dan wordt er vijf jaar niet nagedacht over de pro blemen en die worden in de tussentijd alleen maar groter.'.' Laat Leiden zijn zegèningen tellen, adviseert de Leidse hoogleraar. „Steden zijn niet gebaat bij een zeurimago. Je Hoogleraar bestuurskunde Wim Derksen: „Waarom wil Leiden uitstra len dat het zijn problemen niet aankan?" foto loek zuyderduin kunt ook uitstralen dat je een dynamische stad bent, met een universiteit, interessante bedrij ven, dichtbij Schiphol, in het hart van de kennisindustrie. Daarmee trek je nieuwe bedrij ven, waar je bewoners kunnen werken. Door Katwijk te frus treren los je de werkloosheid niet op." „Met dit plan roept Leiden ook bij de bevolking de verkeer de reactie op. Als de randge meenten al niet meteen afwij zend reageren, zullen de inwo ners hen daartoe dwingen want iedereen vecht voor zijn eigen plekje. Kijk maar wat een kwaad bloed de annexatieplan nen van Den Haag in de jaren tachtig bij de randgemeenten hebben gezet. Dit is bestuurlijk autisme. Zo'n moment waarvan je achteraf zegt: mogen we deze week even overdoen? Maar dat kan niet. Het kwaad is ge schied." Als lid van de Wetenschappe lijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) is Derksen mede verantwoordelijk voor het rap port Orde in het Binnenlands Bestuur uit 1985. Daarin staat dat gemeentelijke herindeling slechts bij hoge uitzondering een oplossing is voor bestuurlij ke problemen. „Het lukt alleen als het niet is tegen te houden. Op het platteland dus. Verder moet een stad de potentie heb ben om zich te ontwikkelen. Er moet dus bouwgrond zijn." Sindsdien is zijn standpunt niet meer veranderd. „De basis gedachte is, dat gemeentegren zen niet heilig zijn. Er zijn aller lei dwarsverbanden en die gaan de stadswallen allang voorbij. Maar er zijn altijd weer be stuurders die denken dat we het oude idee van de vestiging muren kunnen herstellen. Ook al is elke grens arbitrair. De ge dachte dat je ergens een lo gische grens zou kunnen trekken is fun damenteel on juist. Herinde ling leidt tot weer nieuwe arbitraire gren zen. Voorscho ten wel, Leid- schendam en Wassenaar niet. Waarom? Als je die weg inslaat, kom je uiteindelijk tot de conclusie dat Nederland één grote gemeente moet vormen." Hoe het dan wel moet? Door samen te werken. Dat is ten minste het beleid dat opeenvol gende kabinetten hebben ge voerd op basis van die WRR- nota uit 1985. Gemeenten moe ten problemen gezamenlijk aanpaidcen, en indien nodig hakt de provincie de knopen door. „De provincie vervult die cruciale rol niet goed, maar het gaat al veel beter dan tien jaar geleden. De discussie over de stadsprovincies heeft veel ge meenten nader tot elkaar ge bracht. Utrecht en Haaglanden hebben bijvoorbeeld allebei een kantoortje met een klein clubje ambtenaren. De ge meenten weten: hier moeten we elkaar vinden. En dan gaat het niet om het gezamenlijk uit voeren van tandartsdiensten, maar om besluiten over wegen en bouwlocaties." Leiden heeft gelijk als het vaststelt dat de besluitvormin gen in allerlei overlegclubjes tussen verschillende gemeen ten nogal schimmig is, vindt Derksen. Maar herindeling lost dit zogeheten democratisch te kort niet op. „Er komen altijd weer nieuwe dwarsverbanden. Het is een illusie dat je die schimmige besluitvorming kwijt bent. Het mooie democra tische model, met gekozen be stuurders die problemen bin nen de stadswallen aanpakken, bestaat niet meer. Maar je kunt burgers bij veel dingen betrek ken en uiteindelijk kan de ge meenteraad er altijd uitstap pen." Daar komt bij dat ook de be stuurders schimmig zijn gewor den. „Wie kiest het stadsbestuur? De mensen die in de stad wonen, maar niet de men sen die er al leen werken. Ik zou dol graag het hele Leidse ge meentebe stuur weg stemmen we gens die schande bij het station: die stedenbouw kundige misser met die tunnel en dat belachelijke busstation en die torenflats. Maar ik woon in Den Haag dus ik kan niet in grijpen." Er zit eenvoudig niets anders op. Rijnstad is een heilloze weg, Leiden zal moeten gaan samen werken. „Van belang is wel dat iedereen een gelijke positie heeft. Leiden moet niet zeggen: het zijn mijn problemen en jul lie weigeren te helpen, dus ik heb jullie grond nodig. Natuur lijk heeft Leiden meer proble men, maar daarom krijgt het ook meer geld uit het gemeen tefonds. Kijk, dat Den Haag Ypenburg en Leidse Veen mag annexeren kan ik begrijpen, die stad heeft bouwgrond nodig. Als Leiden echt helemaal geen bouwlocaties meer heeft, kan ik me indenken dat vliegveld Val kenburg een oplossing is. Maar al die andere gemeenten, tot aan Noordwijkerhout toe... Het verbaast me dat Leiden niet meteen ook Den Haag bij Rijnstad wil trekken." DOOR ONNQ HAVERMAHS bij laar het front der wetenschap, dat is het streven van de iaj- Universiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen Dn( Leidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de lel) dacht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen jaan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt en dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het ht. Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Anne de Hingh. Anne de Hingh onderzoekt eeuwenoude plantenresten :en gebruiken al eeuwen- mest. Meer dan vierdui- d jaar geleden, in de brons- en de ijzertijd, deden de ren al hun stinkende best hun grond vruchtbaar te den. Botanisch-archeologe 337 e de Hingh meent dat op te en uit onderzoek naar Ijes van diverse planten die ie tijd in de bodem hebben li sten. Daarmee trekt ze de lutietheorie over de akker- i in twijfel. Archeologen er tot op heden vanuit dat lerbewoners in de ijzertijd asten zodra de grond on- hun voeten minder vrucht- rvverd. de Hingh is nog maar week als aio in dienst van iculteit der pre- en proto- "Torie. Ze was tot gisteravond gemeenteraadslid voor inLinks. De Hingh verlaat igw alleen de universiteit, ir eveneens de stad Leiden. ETrt lende maand treedt ze in sied ist van de gemeente Ant- pen, waar ze de samenwer- tussen de tien plaatselijke iea moet gaan bevorderen. politieke erfenis is niet zo r, it; daarvoor zat ze te kort in aad. Maar de archeologie ze een venijnig afscheids- sautje. In haar proefschrift ze een gevestigde theo- an het wankelen: van een ijnige ontwikkeling in de der eeuwen is in het boe- E ledrijf geen sprake, vind het wel leuk om geves- s ideeën onderuit te ha- dacht De Hingh. „In de inschap zijn mensen vaak ilijk van hun mening af te 'gen. Maai' archeologie be tvoor een groot deel uit inderstellingen. We bekij- die periodes waarvan geen schriftelijke bronnen bestaan. Op basis van opgravingen ma ken we een reconstructie van het verleden, maar daar moet je je niet zo veel van voorstel len. We denken dat ergens een nederzetting is geweest als we verkleuringen in de bodem aantreffen, die bijvoorbeeld duiden op een haardplaats of de plekken waar houten palen in de grond hebben gestaan. Daarop baseren we onze theo rie." „Je ziet in de archeologie een strijd tussen twee scholen: de ene zegt dat de natuur het ge drag van de mens bepaalt, vol gens de andere is de mens al tijd zo sterk dat hij zelf beslist wat er gebeurt. Dat is lastig, want eigenlijk moet je die twee theorieën cpmbineren. Dat is wat ik doe in mijn proefschrift. Over het algemeen wordt ge dacht dat mensen in de prehis torie een langzame overgang maakten van extensieve naar intensieve akkerbouw. Maar uit de zaadjes die ik heb onder zocht, blijkt dat er altijd al veel zijdig is geboerd. Het is alle maal veel gevarieerder en di versen „Uit onderzoek naar verschil lende soorten onkruiden die bij opgravingen zijn terugge vonden, blijkt dat ze vooral goed gedijden bij bemesting. Klaarblijkelijk gooiden de boe ren dus al vroeg mest over hun land. Als een boer zoveel moei te doet, dan heeft-ie blijkbaar een sterke band met zijn grond. Dan zou je al van een soort landbezit kunnen spre ken. Daarmee haal ik ook het idee onderuit, dat boeren pas in de loop der eeuwen een steeds grotere claim op hun grond gingen leggen." De Hingh hield zich bezig met de bronstijd en de ijzertijd, zo'n 2000 tot 500 jaar voor Christus. „Het is de periode van voor de Romeinen. De be volkingsdichtheid was laag, zo'n zeven mensen per vier kante kilometer. Opgravingen laten zien dat er kleine neder zettingen waren, die meestal bestonden uit maar een boer derij waar een familie met aan hang woonde, naar schatting een man of tien of meer. De bewoners waren zelfvoorzie nend. Het was een heel over foto hielco kuipers zichtelijke samenleving." Archeologen zoeken naar spo ren van zulke nederzettingen, grafvelden of grafheuvels en akkertjes. „Vooral in Zuid-Ne derland kun je die akkertjes nog zien in het gewas op lucht foto's." In de periode die De Hingh onderzocht is een ver andering in het grafritueel merkbaar. „We kennen na tuurlijk allemaal de hunebed den, die van nog eerder date ren. Daarna is het begraven verschoven naar graven voor één persoon. Vaak waren dat mannen, waarbij soms een vrouw of kind is bijgezet. Die heuvels geven status aan. De periode waarmee ik bezig ben laat weer een overgang zien, naar grafvelden waar minder sociale verschillen zichtbaar zijn." In de bodemmonsters die bij elke opgraving worden geno men, zit altijd wel botanisch materiaal. Takjes, zaadjes. Die worden uit het zand gezeefd en door De Hingh onder de mi croscoop gelegd. „Meestal zijn ze goed geconserveerd, vaak omdat ze zijn verkoold en daardoor lang houdbaar, zodat je ze zelfs nu nog kunt deter mineren. Aan de hand van die zaden kan ik trends waarne men. Zo gingen de boeren steeds meer verschillende ge wassen gebruiken: graansoor ten zoals spelttarwe, emmer- tarwe en gerst, maar ook peul vruchten als erwten, bonen en linzen. Ergens in die tijd is ook een primitieve ploeg geïntro- doceerd." „Ik ga er van uit dat ze er be wust voor kozen om hun sys teem te veranderen. Je zou kunnen denken aan een toene mende druk van de bevolking, maar ook aan de behoefte om meer oogst te halen uit hetzelf de stukje grond. Op grond van zulke aanwijzingen werd ge dacht aan een evolutietheorie voor de akkerbouw, maar zo simpel is het blijkbaar niet. Dat concludeer ik uit de zaden van onkruiden." De Hingh zet intussen alles op alles om op tijd klaar te zijn met haar proefschrift. Ze ver laat toch wel met enige wee moed de universiteit waar ze vanaf 1986, toen haar studie begon, heeft rondgelopen. „Jammer dat de universiteit geen continuïteit biedt, dat is toch zonde van de investering. Niet voor mij hoor, want ik krijg een leuke baan. Maar er zijn zoveel jonge onderzoekers die na een paar jaar weer moe ten vertrekken. De kennis die ze hebben opgebouwd is straks verdwenen." Leidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 26 januari LEIDEN - Ter eere van het gouden bruidspaar Bik aldaar hebben de bewoners der Doezastraat heden de driekleur van hun woningen uitgestoken. ZWAMMERDAM - Gisteravond om vijf uren was het in ons dorp buitengewoon druk. Wat toch was er te doen? Een Eva had zooveel aan Bachus geofferd, dat haar beenen haar den dienst langer weigerden en zij aan de lage zijde een schuilplaats vond. Deze schuilplaats was ook spoedig door een me nigte jongens ontdekt, die met haar toestand begon nen te spotten. Door het geschreeuw dier jongens kwamen er ook ouderen bij, die het beter oordeel den, dat zij onder 'dak' werd gebracht. De gemeente-veldwachter werd er rpede in kennis gesteld, kwam op de plaats, waar 'Madame' lag, en herkende in haar dezelfde juffer, die voor eenigen tijd op de Liende met haar 'man' des avonds te elf uren aan het liefkoozen was, zoo zelfs, dat zij moord riep. Nu zij dus geen vreemdelinge bleek te zijn, moest haar toch een 'eeredienst' worden gewezen, en daar het wel wat lastig was haar te dragen, kwam men overeen haar te rijden Na de dame met haar kazemat op een kar gelegd te hebben, ging het naar het arrestantenhok, waar zij haar roes kon uitslapen. ANNO 1975 Zaterdag 25 januari VOORSCHOTEN - De Voorschotense brandweerka zerne zal gebouwd worden op het stuk grond nabij de Molenlaan. Op een gedeelte van deze grond staan nu twee noodscholen. De brandweerkazerne zal, in dien de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van B. en W. dan precies tegenover de twee garages komen, die thans toegewezen zijn aan de brand weer. De plaatsbepaling zal zeker voor de jeugd van 'De Lindenhoeve' met plezier ontvangen worden. Tot voor kort was er sprake dat de kazerne gebouwd zou worden naast 'De Lindehoeve' tegen het huis 'Bij dorp' aan. De gemeente Voorschoten heeft vorig jaar onder protest enige opstallen laten slopen om plaats te maken voor de kazerne. Op 30 augustus vorig jaar besloot de gemeenteraad definitief tot het stichten van een nieuwe brandweerkazerne naar een ontwerp van architect Joh. Visser in Alphen aan den Rijn. Ten behoeve van de stichting van de brandweerka zerne werd voorlopig een totaal krediet van 1.650.000 beschikbaar gesteld en een bijdrage fonds perdu in de totale kosten te verstrekken door te beschikken over een bedrag van 620.000 uit de reserve geliquideerde complexen van het grondbe drijf. Kriteria voor de vestigingsplaats van de kazer ne waren o.a. de centrale ligging in de gemeente, de aanwezigheid van open water en de mogelijkheid een afgesloten terrein te creëren. Het terrein naast 'De Lindehoeve' voldeed aan alle eisen, maar B. en W. zijn niet geheel zeker dat op die plaats spoedig tot bouw zou kunnen worden overgegaan, omdat be zwaren vanuit de burgerij tegen die bouw naast 'De Lindehoeve' allerminst denkbeeldig zijn. OEGSTGEEST - In het Groene Kerkje werd gisteren de Albert Schweitzer-herdenking gehouden. Op 14 ja nuari was het 100 jaar gelede- J~l JL~ 'ilJ L- J werk in Lambarene (Gabon). foto archief leidsch dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van hel Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17