Zendingsorganisatie GATE eist verduisterd geld teruj Geloof Samenleving SKIN: meer doen voor migranten Kinderen van één Vader WOENSDAG 26 JANUARI 2000 VANDAAG nr De oudste levensbeschrijving van een heilige L0 betreft ene Polycarpus. Hij wordt op 26 januari JAN herdacht. Polycarpus werd rond het jaar zeven tig geboren, net voor of nadat de Romeinen de joodse opstand in Jeruzalem hadden neergeslagen. De christengemeente was klein, maar de apostelen waren druk doende met het verzamelen van nieuwe gelovigen. Eén van hen, Johannes, nam Polycarpus onder zijn hoede. Hij doopte hem en benoemde hem tot bisschop van Smyrna (nu het Turkse Izmir). Polycarpus legde de fundamenten voor de officiële kerkleer. Op 80-jarige leeftijd ging hij naar Rome om met de paus van gedachten te wisselen over de juiste datum van Pasen. Terug in Smyrna werd hij het slachtoffer van christenvervolging. Over zijn marteldood op de brandstapel wordt in een brief van gelovigen uit 155 na Christus melding gemaakt van allerlei wonderen. Glim lachend betrad de bejaarde Polycarpus de brandstapel. De vlammen raakten hem niet en de beul moest er met zijn zwaard aan te pas komen om de bisschop te doden. Pastoor pleit voor afschaffen celibaat den haag Het verplicht celibaat voor rooms-katholieke geeste lijken moet worden afgeschaft. Door de verplichting ongehuwd te blijven zien velen af van het priesterschap. Dat zegt pastoor B. Beijk van de Haagse Agneskerk, die bekendheid kreeg toen hij eind 1998 zo'n 130 hongerstakende witte illegalen onderdak verleende. Beijk benadrukt dat het celibaat achterhaald is. „Ge zien de personele crisis waarmee de kerk kampt is het onvoor stelbaar belangrijk het celibaat op te heffen. In bijvoorbeeld de Russische en Griekse kerk kunnen geestelijken gewoon trou wen. Ik denk niet dat je door een huwelijk te weinig aandacht en liefde voor God hebt. Dat kan goed naast elkaar bestaan." Psycholoog bij Rafaelgroep warmond Klinisch psycholoog Wim Carpentier uit Voorscho ten spreekt morgenavond op een bijeenkomst van de Rafael groep in Warmond. De Rafaelgroep is een rouwbegeleidings- groep van de kerken in Warmond. 'Een verlies, een wereld aan scherven. Hoe krijg ik hem weer heel' is de titel van de lezing van Carpentier. De bijeenkomst wordt gehouden in de gemeen schapsruimte van basisschool De Waaier aan het Leerpad en begint om acht uur. Dominee Weegink leidt reis naar Israel katwuk Dominee B. Weegink uit Katwijk is de reisleider bij een reis die de christelijke organisatie Drietour komend najaar houdt naar Israel en de Palestijnse gebieden. Vanuit verblijven in Bethlehem, Jericho en Nazareth worden excursies gemaakt naar onder meer Jeruzalem en het Meer van Tiberias. De reis duurt van 4 tot en met 14 september. Informatie is verkrijgbaar bij dominee Weegink aan de Steenbok 31 (071-4081255). Ruiz veertig jaar bisschop san Cristobal de las casas De Mexicaanse Bisschop .Samuel Ruiz spreekt op het plein voor de kerk van San Cristobal de Las Cases de duizenden toe, die daar kwamen vieren dat hij veertig jaar bisschop is. Ruiz, bekend geworden als pleitbezorger van de rechten van de Mexicaanse Indianen, diende in november vorig jaar zijn ontslag in. Hij werd toen 75. In zijn opvolging is nog niet voorzien. Het kerkbestuur heeft de hoop uitgesproken, dat Ruiz nog een tijdje wil blijven. foto ap BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Voorburg (parttime), J. van Rossem te Zui- lichem; naar Zandvoort, J.W. Ver wijs te Gouda. Bedankt: voor Middelharnis, H. van den Belt te Oud-Alblas. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hardenberg-Heem- se, W. van der Wel te Borger. Aangenomen: naar Winsum- Obergum, mw. Th.C. Wolters te Arnhem. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Helpman (Gronin gen), J.J. Schreuder te Zwijn- drecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Haamstede, A.J. Gunst te Benthuizen. AMSTERDAM ANP De zendingsorganisatie van Afrikaanse christenen GATE heeft een rechtzaak aangespannen tegen een ex-bestuurs lid dat 169.000 gulden heeft verduis terd. GATE heeft bij de politie in Am sterdam aangifte gedaan wegens ver duistering. Een fraudeteam onder zoekt de zaak. Dat heeft advocaat R. de Zeeuw van GATE (Gospel from Africa to Europe) gisteren bekendgemaakt. Behalve het ex-bestuurslid zijn ook twee anderen gedagvaard, omdat ze volgens De Zeeuw bij de zaak betrok ken zijn. Het bestuurslid heeft het geld contant opgenomen van de rekening van de stichting. Via de rechter wil GA- TE hem dwingen het geld terug te ge ven en zich te verantwoorden. De rechter bepaalde eind november dat twee ex-bestuurslid binnen 24 uur de volledige boekhouding en alle be zittingen van de stichting moesten te ruggeven. Dat is volgens GATE niet ge beurd. Maar op basis van de delen van de financiële administratie die wel werden terugbezorgd rees al het ver moeden van verduistering. Na de uitspraak van de rechter heeft GATE nog tevergeefs geprobeerd de ex-bestuursleden te bewegen het geld vrijwillig terug te geven of hun kasop names te verantwoorden. Aanvankelijk ging het om 132.500 gulden. Maar uit een aantal ontbrekende stukken die De Zeeuw inmiddels heeft ontvangen, blijkt dat er meer geld is verduisterd. GATE, gevestigd in Amsterdam- Zuidoost, stelt zich ten doel het ont kerkelijkte Nederland voor Jezus te herwinnen en het lot van Afrikaanse migranten te verbeteren. Met ruim drie ton overheidssubsidie heeft de stichting een IT-opleiding voor vijftien allochtonen van Afrikaanse herkomst opgezet. Door de onduidelijke transac ties van de ex-bestuursleden vreest GATE voor zijn goede naam. De man die nu is gedagvaard oktober vorig jaar door de rechtt bestuurslid van GATE ontslagen liet in 1998 eigenmachtig med stuursleden bij de Kamer van li handel uit het register laten schra en andere namen inschrijven, meen secretaris Tokunbo Adej van de Afrikaanse Evangelische A tie, en bestuursleden van GATE pi ren de stichting te herstructurerenD AMERSFOORT ANP Het platform van migranten- kerken in Nederland SKIN wil zich nadrukkelijker gaan inzet ten voor de bestrijding van de problemen van migranten in de samenleving. Volgens coördi nator Kathleen Ferrier van SKIN (Samen kerk in Neder land) wordt de vereniging steeds vaker door haar leden geconfronteerd met de 'harde kanten' van onze samenleving jegens migranten. Zo houdt SKIN zich bezig met de proble matiek van Filipijnse au-pairs, die vaak worden uitgebuit of in het circuit van de prostitutie verdwijnen. Ook richt SKIN zich op de 'schrijnende situatie' van de ve le migranten die illegaal in Ne derland verblijven. Het aantal gevallen van zelfmoord onder de illegalen neemt de laatste tijd sterk toe, zegt Ferrier. Ook komt het volgens haar voor, dat mensen geen medische hulp krijgen, omdat ze als illegaal geen beroep durven doen op de medische voorzieningen. Met de oprichting van een commissie voor jongeren, voor vrouwen, voor pastoraat en voor gerechtigheid hoopt het platform voor migrantenkerken meer aandacht te kunnen ge ven aan de problemen waar mi granten mee te maken krijgen. Een commissie die zich speci aal richt op de positie van ille galen is in de maak. Vorig jaar riep SKIN al een commissie in het leven, die een inventarisatie maakt van de 'vele' gevallen waarin de mensenrechten van migranten worden geschonden. De overheden onderschatten vaak de rol van migrantenker ken bij het voorkomen van cri minaliteit, meent Ferrier. De meeste migrantenkerken heb ben inmiddels programma's voor onder meer jongeren en drugsverslaafden. Ze doen er volgens de SKIN-coördinator alles aan om ervoor te zorgen dat hun leden een volwaardige plaats in de samenleving kun nen innemen. Bij SKIN zijn niet alleen Indo nesische, Molukse en Suri naamse kerken aangesloten, maar ook 'nieuwe' migranten kerken uit Afrika, Vietnam, Ja pan en Latijns-Amerika. Met een dankdienst nam de vereni ging, die inmiddels 26 lidkerken telt, onlangs haar nieuwe kan toor in het gebouw van het Oud- Katholiek Seminarie in Amersfoort in gebruik. toen ik een baby was, want toen krijste ik alleen maar. Toen ik vier of vijf was, ging ik geloven omdat ik in de kerk heel vaak over de Here God hoor de en over Jezus. Ik heb een vriendinnetje, die zegt dat ik een keer heb gezegd dat ik er niet in geloof. Dat is niet waar. Ze is ge woon een hele erge grappenmaker. In de kerk lees je in de Bijbel. Je leert er al lerlei dingetjes uit over God. God is de va der van Jezus. Maar ik ken Jezus beter dan God, want daar hoor ik meer over. Jezus geeft de meeste vrede, omdat hij met de mensen en dieren kan praten. Jezus is een vriend. Hij doet goede dingen voor je. Als je ruzie hebt, lost Hij het een beetje in jezelf op. Hij stopt goede dingen in je hart en dan gaat het naar je hoofd. Hij weet alles watje dóet, omdat Hij in je hart kan kijken. Thuis lezen we ook in de Bijbel, na het eten. We hebben een hele dikke Bijbel en ook een andere, die is wat dunner. Er is heel veel Mieke Hoogenkamp (8 jaar, afkomstig uit Leiderdorp) vertelt over haar geloof verschil. Dat komt omdat ze uit een ande re fabriek komen. In de dunne Bijbel gaat het over de ark en Noach. Dat vind ik het mooiste verhaal, omdat God de dieren helpt om geen pijn te hebben. En Noach ook, want hij is heel slim. Ik heb zelf twee konijnen. Paarden en hondjes en konijnen zijn mijn lievelings dieren. Dode dieren gaan naar de hemel, maar mieren niet. Dat komt omdat ze veel te klein zijn en ze gaan meestal dood op de stoep en niet in de aarde. En je wordt natuurlijk in de aarde begraven. Ik denk weieens aan de hemel. Soms droom ik er over, maar dat ben ik de volgende dag vergeten. Op de aarde is het leuker. In de hemel heb je je ogen dicht en dan kan je niks zien. Ik weet dus niet hoe het eruit ziet, want het is er donker. Maar mis- schien is het wel leuk als je naast je vriendinnetje ligt. Dan kun je met elkaar spelen en praten. Nederlands,, priester diplom aatl naar Braziü1 ROERMOND ANP Dr. Bert van Megen, enige Nederlander in diplomatieke dienst het Vaticaan, is sinds secretaris vari de nunl11 tuur in de Braziliaai 'e hoofdstad Brasilia. De! jarige Limburger, die n It verwachting op tern een benoeming als nuntst (ambassadeur van het I ticaan) tegemoet kan zi1 werkte eerder als priesl11 diplomaat in Sudan Bulgarije. De toenmalige bissch Gijsen van Roermo vroeg Van Megen bi tien jaar geleden de di{ J matieke opleiding van Vaticaan te volgen. Na e zware periode van vier j in het door burgerooi I geteisterde Sudan en korte termijn als zaakgel tigde in de Bulgaa- hoofdstad Sofia, kreeg r Limburger vorig jaar het Vaticaan de heid in Roermond adem te komen. Bisset13 Wiertz stelde hem tijde31 aan als vice-officiaal de kerkelijke rechtbank.a Als kerkelijk diplome ziet Van Megen zichzelf31 'schakel tussen de lol" kerk en de wereldke1 zegt hij in het deze w v verschenen Roermona' bisdomblad De Sleis „Een nuntius kan kerkprovincie met contacten ook helpen11 namens het land waain werkt in Rome invloed oefenen." Zijn internationale i ring heeft de priestei plomaat het reilen en len van de Nederlai kerkprovincie doen rel veren. Van de ontkerk king en de verdeeldheii rooms-katholiek land is Van Megen niet dersteboven. En het V caan al evenmin, denkt I „Over de hele wereld ven 1 miljard katholiel Daarvan wonen er s" 6 miljoen in Nederla van wie maar 15 proo echt betrokken is bij [f kerk. En van hen maak f helft ook nog eens oni ling ruzie. In de wereld! ligt men daar echt i wakker van." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Finland: Wolkenvelden en vooral woens dag enige tijd sneeuw. Maxima van rond het vriespunt in het zui den tot -5 graden in het noorden. Denemarken: Veel wolkenvelden en af en toe wat lichte regen of motregen. Maxima ongeveer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wolkenvelden, ook hier en daar zon en op de meeste plaatsen droog. Plaatselijk mist. Donder dag in het noordwesten wat meer wind en kans op regen. Maxima van 8 graden in het westen tot 5 in het oosten. België en Luxemburg: Droog en vooral in de Ardennen zonnige perioden. Middagtempe- ratuur ongeveer 3 graden, in de Ardennen rond het vriespunt. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnig, in het westen donderdag wat meer bewolking, maar waar schijnlijk droog, 's Nachts op veel plaatsen matige, soms strenge vorst. Maxima iets boven nul, aan zee wat minder koud. Zuid-Frankrijk: Droog en flink wat zon. Langs de Middellandse Zeekust eerst nog bewolking en plaatselijk wat re gen, in de heuvels sneeuw. Maxi ma oplopend tot iets boven nul in de heuvels en 10 graden in het uiterste zuiden. Spanje: Wolkenvelden en hier en daar re gen, op de hoogvlakte kans op sneeuw. Langs de Golf van Bis kaje droog en flinke zonnige pe rioden. Maxima rond 8 graden, aan de kusten 10 en 15. Portugal: Wolkenvelden en vooral donder dag op veel plaatsen regen. Maxima oplopend naar 5 graden in het noordoosten en 13 aan zee. Mallorca, Ibiza, Menorca: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 13 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perio den en droog. Middagtempera- tuur rond 18 graden, in het zui den maxima tot 23 graden. Tunesië: Droog en zonnige perioden. Maxima tussen 15 en 19 graden. Madeira: Af en toe zon maar ook kans op een bui. Maxima rond 17 gra den. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Duitsland: Droog en in het algemeen flink wat zon, maar in het noorden wolkenvelden en kans op wat re gen of sneeuw, mogelijk ook ijzel. Maxima oplopend naar -4 graden in het zuiden en +5 langs de Waddenkust. Oostenrijk: Droog en op veel plaatsen zon nig. Maxima rond -4 graden. Zwitserland: Droog en overwegend zonnig. Maxima rond -4 graden, in het zuiden enkele graden boven nul. Polen: Wolkenvelden en plaatselijk wat sneeuw, in het noorden ook re gen en mogelijk ijzel. Tempera tuur geleidelijk oplopend tot iets boven nul aan zee en -3 graden HM Weerrapporten 26 januari 07 uur: DONDERDAG 27 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.29 Zon onder 17.16 Maan'op 00.00 Maan onderl 1.34 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.06 20.25 07.39 19.58 Laag 03.55 16.20 03.36 16.01 Istanbul Sneeuw Klagenfurt half bew. Kopenhagen half bew. Las Palmas half bew Lissabon half bew Locarno half. bew Londen zwaarbew. Luxemburg half bew L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ver. 1 21 14 ssa bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw f koufront Sm» opklaringen (L. hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) l.f. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot lip 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstr het automatisch afschrijven van abonnements- geld, ontvangen 1>-l(Cr betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnt Pn worden verzonden geldt een toeslag va aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE P' Voor mensen die moeilijk lezen, sledl hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen' van het regionale nieuws uit het Leid Dagblad op geluidscassette beschikbi informatie 0486-486486 r (Centrum voor Gesproken Lectuur, 6' Ut; in het zuidoosten. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en kans op wat sneeuw. Maxima oplopend tot dichtbij het vriespunt. Hongarije: Woensdag vrij zonnig, donderdag wat meer bewolking maar waar schijnlijk droog. Maxima oplo pend tot rond het vriespunt. Italië: Droog en vooral in het westen veel zon. Minder wind. Maxima oplopend naar 5 graden in de Po-vlakte en 13 op Sicili. Corsica en Sardinië: Woensdag mogelijk nog een bui. Verder droog, geregeld zon en verder afnemende wind. Middag- temperatuur oplopend tot 12 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog, maar op het oostelijk deel van het vas teland en de zuidelijke Egeische Zee wat meer wolkenvelden. Maxima van dichtbij nul in het noorden tot 10 graden in het zuidwesten. Malta: Af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuur omstreeks 13 graden. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en in Zuidoost-Turkije eerst nog kans op een regen- of onweersbui. Verder droog en zonnige perioden, lokaal wel veel wind. Maxima in het westen tus sen 0 en 6 graden, in het zuiden en op Cyprus dalend naar 7 gra den. Z I E ONGEVALLENDIENST' Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16