eiden Regio 'Interim' kost per dag drie mille Een archief met hooguit een paar beschaafde theevlekken Leidse rechten op een wereldluchtje ishandeling 'uit passie': chtig uur dienstverlening idse ambtenaren moeten allicht weer eed afleggen D66 en GroenLinks: inspraak kan beter tNSDAG 26 JANUARI 2000 ijaarde vrouw (82) bestolen en Een 82-jarige vrouw is gisteren van haar tas beroofd. De uw, die slecht ter been is, liep met haar rollator over de Van Helmstraat richting Montgommerystraat toen een fietser r van achteren naderde. Die deed plotseling een greep in het idschappenmandje en griste de handtas uit het karretje. De li verdween vervolgens in de richting van de Lieven de Keij- iat. De bejaarde dame kon de politie slechts een summier ïalement van de dader geven. an geslagen en beroofd en» Een 50-jarige Leidenaar is gisternacht geschopt en ge ien en vervolgens beroofd van zijn portemonnee. De man rond 01.00 uur over het trottoir van de Klokpoort toen hij achteren een klap op zijn hoofd kreeg. Hij kwam daardoor val en kreeg diverse schoppen en klappen. Het slachtoffer oor daardoor enige tijd het bewustzijn. Op eigen kracht toch isgekomen, ontdekte hij dat zijn portemonnee was gestolen, ide dader(s) ontbreekt elk spoor. evan uffelen !2-jarige Leidenaar is giste- eroordeeld tot twaalf we- gevangenisstraf wegens indeling en bedreiging ^rijn vriendin. Van de straf zes weken voorwaardelijk, u ndere zes mogen worden "zet in tachtig uur onbe- e arbeid. Daarnaast moet ,ian zich houden aan aan- ïgen van de reclassering, [er S. Tammes hield reke- met een psychologisch TfljDit waaruit bleek dat de ichte verminderd toereke- vatbaar was. Officier van ie R. Bos had vier maan- cel, waarvan twee voor- delijk geëist. Daarnaast Bos een training sociale ligheden en een cursus le- Dmgaan met agressie op ilaats. Vrouwen zijn geen onlijk bezit en hebben op een eigen leven, hield Leidenaar voor. man was een jaar geleden ijn vriendin uitgeweest en dat zij daarna mee naar amer ging. Omdat zij dit :rde, wachtte de vriend in haar eigen huis op. zij thuiskwam ontstond waarbij de Leidenaar met jn gooide en de vrouw te- laar been schopte. Hij zou daarbij hebben gedreigd over haar heen te rijden als hij haar in zijn auto zou tegenkomen. Toen zijn vriendin hem twee avonden later vertelde dat ze vreemd was gegaan, sloegen bij de man de stoppen door. Hij gaf haar een klap in haar ge zicht, waarna ze op bed viel. De man pakte vervolgens een mes, ging bovenop haar zitten, greep haar bij de keel en duwde de punt van het mes op haar voor hoofd. Ondertussen roepend 'waarom, waarom?' Daarna stak hij meerdere keren met het mes vlak naast de vrouw in het matras en bedreigde hij haar met een schroevendraaier. De verdachte zei gisteren de vrouw niet tegen haar benen te hebben geschopt, maar te heb ben gestompt. Ook ontkende hij in eerste instantie met het mes te hebben gedreigd, maar toen de politierechter de verkla ringen van de Leidenaar en zijn vriendin voorlas, gaf hij toch toe. Zijn advocaat stelde dat er geen sprake was van opzet. De Leidenaar was nog erg jong en zou uit passie en woede heb ben gehandeld omdat hij veel van zijn vriendin hield. De vrouw zou door kwetsende op merkingen juist aanleiding heb ben gegeven tot spanningen en de man zou nu ook spijt heb ben. volging van andere over- bezint ook de gemeente zich op de herinvoering e ambtseed voor ambte- Dat liet wethouder ns (PvdA/personeel) gis- weten op vragen van enUnie/SGP-raadslid Van djens wil met de eed (of ofte, de variant zonder 'zo jk helpe mij God almach- hem even lief) meer na- eggen op de 'bijzondere [woordelijkheid' van de overheidsdienaar. De ambtseed is in Leiden al lang geleden afgeschaft. Dis cussies over de integriteit van het bestuur maakt de oude be zweringsformule echter weer actueel, ook voor de wethouder Van PvdA-huize. Hij liet in de gemeenteraad weten dat hij de kwestie eerder op de dag nog in de vergadering van burgemees ter en wethouders had aange zwengeld „Ik wil de discussie graag aangaan en zal daartoe met een voorstel komen", zeg de Baaijens de raad toe. rody van der pols Zelf is ze geen lid geweest van de Vereni ging van Vrouwelijke Studenten Leiden (WSL). Maar hoor je Martine Wansbeek praten over deze club, dan zou je dat bijna vergeten. Voor haar werk bij het Leidse Ge meentearchief bedolf ze zich maandenlang in de archieven van de vereniging. „Ik was er meteen helemaal verrukt van. Het is ont zettend leuk materiaal," Omdat het morgen een eeuw "geleden is dat de vereniging in het leven werd geroepen, richtte ze in het Gemeentearchief een kleine tentoonstelling in. Foto's, brieven, almanakken, liedtek sten, maar ook een menukaart schetsen een beeld van het studentenleven op de WSL. Toen op 27 januari 1900 drie Leidse stu dentes deze exclusieve vrouwenclub op richtten, was dat hard nodig. Studentes hadden het niet gemakkelijk in het univer sitaire mannenwereldje. 'Blauwkousen' werden ze weinig .vleiend genoemd. „Een bijnaam voor ongetrouwde juffrouwen", legt Wansbeek uit. „Voor de mannen was het zonneklaar: vrouwen gingen studeren als ze geen man konden krijgen." De WSL bracht de studentes samen en zorgde voor een groepsband. 'Èles' noemden ze zich zelf. Toen de studentes in de jaren twintig een eigen clubgebouw wilden kopen, rees er een probleem. De èles lieten hun oog val len op een pand aan het Rapenburg. „Maar dat behoorde toe aan burgemeester De Gijselaar", weet Wansbeek. „Toen hij hoor de dat de WSL-vrouwen een bod hadden uitgebracht, weigerde hij te verkopen. Vrouwen horen thuis in de keuken en ach ter de wieg, vond de burgemeester." Via een vader die het pand wel voor ze wilde kopen, kregen de meisjes alsnog hun club gebouw. Bijna een halve eeuw lang liepen de èles af en aan op Rapenburg 68. Op de zolder schonken ze thee, speelden ze toneel en maakten ze muziek. Het was een chique club, want de dames hadden hun eigen personeel in dienst. Wansbeek: „Thea kookte er voor de meisjes en Juffrouw .Kan tebeen zorgde voor het huishouden". La chend vervolgt ze: „Die twee wilden ook de jongens er nog wel eens uitknallen." Juf frouw Kantebeen leverde het zelfs een lied op, waarvan de originele tekst op de ten toonstelling bekeken kan worden. Ook de banden van de vereniging met het koningshuis, komen op de tentoonstel ling tot uitdrukking. Een foto van een jon ge, lachende prinses Beatrix op het Rapen burg bijvoorbeeld. „Ze heeft nog in de ver- siercommissie gezeten", weet Wansbeek te vertellen. Ook verschillende exemplaren van de zogenaamde 'prinsessenboekjes' orld is not enough, is de James Bondfilm en Ja- ond is tevens de merk- van een parfum voor en én vrouwen waarvan iman Theo Zandvliet on- de wereldrechten heeft rven. En toch hebben de en het luchtje helemaal met elkaar te maken. Dat uwt om uitleg, iet, die kantoor houdt in dorp, kwam een jaar of geleden in de parfum Hij handelt op de pa- larkt, koopt zijn waren in eken waar de prijs laag is rkoopt zijn business op :n waar voor hetzelfde :t meer wordt betaald, •oren Leidenaar (50) reist kris-kras over de wereld en is een bekend gezicht in de inter nationale parfumwereld. Vorig jaar op een beurs in Or lando in het Amerikaanse Flori da kreeg hij een tip: Er is een jaar of drie geleden een parfum gemaakt met de naam James Bond maar die loopt niet. Het geurtje is te elitair, te duur en de promotie die er voor wordt gemaakt, is niet goed. Eind ok tober 1999 werd op een andere beurs in het Zuid-Franse Can nes de 'deal' gesloten. Zand vliet verwierf de wereldrechten op het luchtje. In de laatste film die begin de- cenjber vorig jaar uitkwam, scheurt James Bond in een BMW Z8 over het witte scherm. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Kort daarvoor was Zandvliet met een groep zakenmensen te gast bij BMW in Miinchen voor een rondleiding. Van het een kwam het ander met als resul taat dat hij toestemming van de directie van de autofabriek kreeg om wereldwijd de kopers van een nieuwe BMW te voor zien van een James Bond par fumpakket. „Maar geloof me als ik zeg dat het één niets met het ander van doen heeft. De parfum is ook niet speciaal voor de film gemaakt", legt Zandvliet uit. „Ik heb de rech ten puur om de naam gekocht maar surf met mijn parfum wel mee op de succesgolven van de film." Overigens is dat niet vanzelf ge gaan. Zandvliet heeft de prijs stelling van de parfum veran derd en marketingfouten her steld. TTij heeft de luchtjes toe gankelijk gemaakt voor een breder publiek. „Het is moeilijk zo niet onmogelijk om tussen A-merken als Dior of Yves St. Laurent te komen. Die zijn na melijk voor de 'gewone' man en vrouw te duur. Maar net on der die A-merken zijn ook goe de producten die, mits voor zien van de juiste prijs en op de goede plaatsen verkocht, de mensen aanspreken." Zakendoen zit hem in het bloed. Zo verbleef Zandvliet ooit in het Mariott-hotel in Chicago. Hij had dorst en vroeg om een fles water. Of hij maar even tien dollar (twintig gul den, red) wilde neerleggen. Dat was de beslist niet onvermo gende Zandvliet echter te veel. Niet voor het geld maar om het principe. „Dus ging ik naar buiten naar een drugstore, een soort kruidenierswinkel. Stond er een vrouw voor me die de verkoopster om een min twee en een min drie vroeg. Ik dacht dat ze condooms wilde heb ben, maar het bleek om zachte contactlenzen te gaan die je daar gewoon in de winkel kon kopen." Niet veel later bracht Zandvliet onder de naam Take Care in Nederland zijn eigen lenzen en bijbehorende vloei stof op de markt. Ooit begon Zandvliet bij Van Kempen Begeer in Voorscho ten, de 'zilverfabriek'. Daar kreeg hij na de Handelsschool een brede opleiding. Ruim twintig jaar geleden besloot hij eigen baas te worden. Hij han- delfin zonnebrillen, relatiege schenken en edelmetaal. En parfum en make-up, kortom een markt die constant in be weging is, aan mode onderhe vig. Zo heef hij nu aluminium kof fertjes k la de Spice Girls staan, gevuld met make-up. „Vinden de meisjes tegenwoordig prachtig." En onlangs heeft hij ook de Europese rechten op de Baywatchpaifum verworven. Dat strandwereldje van ge spierde knapen en op barbie poppen gelijkende meisjes. „Dat luchtje moet in een benzi nestation naast de kassa staan. Moet een klant meenemen als- ie gaat betalen. Voor 9.95 gul den, want het is belangrijk dat er niet meer dan een tientje voor wordt gevraagd." Theo Zandvliet en een variatie op het befaamde koffertje van Q. Geen inventieve uitvindingen om het leven van een geheim agent te verlen gen maar lekkere luchtjes. foto hielco kuipers Zijn ideeën zijn velerlei en leuk, daarvan gaan er negen mis. maar absoluut geen garantie Niets is zeker in het zakenwe- voor succes. Dat weet Zandvliet reldje." zelf als géén ander. „Je kunt tien plannen hebben maar eR'C-jan berendsen Tijdelijk gemeentesecretaris aan de slag De interim-gemeentesecretaris die gisteren officieel is geïnstalleerd en maximaal een jaar bij de gemeente Lei den blijft, kost drieduizend gulden per dag. Dat onthulde SP-raadslid Vergeer tijdens de vergadering van de ge meenteraad. Het bedrag waarvoor de tijdelijke opvolger van de per 1 januari vertrokken De Vries wordt inge huurd, was formeel geheim. Maar omdat Vergeer het niet eens was met die vertrouwelijkheid, maakte hij de prijs tijdens de bespreking van de profielschets van de hoogste ambtenaar publiekelijk bekend. spelen. De interim is te duur om alleen maar op de winkel te passen, oordeelden Vergeer, Van As (Christen-Unie/SGP) en leiden'ruud sep Martine Wansbeek verdiepte zich maandenlang in de archieven van de enige Leidse vrouwen-studentenvereniging. In het Gemeentearchief richt te zij een tentoonstelling over de WSL in. foto hielco kuipers kunnen bekeken worden. Wansbeek ver klaart: „De leden vulden die boekjes met sprookjes en verhaaltjes over Leiden. Die stuurden ze op naar het koninklijk huis, wat zeer gewaardeerd werd." 'Voor Beatrix, Irene, Margriet, Marijke' valt op een van de prinsessenboekjes te lezen. In de jaren zestig ging het bergafwaarts met de vereniging. Wansbeek kan dit goed begrijpen. „Zelf zou ik me er ook niet thuis gevoeld hebben in m'n jonge jaren. De hele maatschappij stond op zijn kop, behalve hier bij de WSL in Leiden." Zelfs het dra gen van rokken was in die tijd nog ver plicht. De vereniging, hopeloos achter haald door de tijdgeest, zocht naar een op lossing. Omdat ook het Leidsch Studenten Corps worstelde met zijn behoudende ima go, besloten de dames en heren het samen te proberen. De èles verkochten hun pand en trokken in op de Breestraat. Het unieke karakter van de WSL ging hiermee definitief verloren. Wansbeek: „Ik ben ook bezig geweest met het Minerva-ar- chief. Doe je dat open, dan komt de bier lucht je tegemoet walmen. Bij de èles stuit je hooguit op een paar beschaafde koffie- of theevlekken." De tentoonstelling is te bezichtigen in het Leidse Gemeentearchief (Boisotkade 2A) vanaf 27 januari tot en met 29 februa- Dat de raad zich gisteren boog over de profielschets, had ove rigens iets heel absurds. Vorige week al liet de gemeente weten wie de interim secretaris wordt. De interim-manager, de 53-jari- ge J. Horn, zat al op de ambte- narentribune om na afloop van de discussie direct zijn plaats als secretaris achter de college tafel in te nemen. Dat de raad formeel nog moest spreken over de vraag wat voor persoon ze wilden ter wijl de kandidaat al was be noemd, schoot verschillende raadsleden in het verkeerde keelgat. Maar los daarvan was er ook nog kritiek op de taken die het college voor de hoogste ambtenaar in gedachte had. Die zijn namelijk dezelfde als de taken van de vorige gemeen tesecretaris, terwijl iedereen het er over eens is dat er nogal wat moet veranderen in de ambte lijke organisatie en de gemeen tesecretaris daarin een rol moet De Jonge (CDA). De collegepar tijen wezen erop dat de interim bepaalde accenten in zijn func tie kan leggen om zodoende nu al een bijdrage te leveren aan de verbetering van de organisa tie. Wethouder Baaijens (PvdA- /personeel) verdedigde de prijs van de interim door erop te wij zen dat dit nou eenmaal de be dragen zijn die betaald worden. „Voor minder geld hadden we niet de persoon kunnen krijgen die we willen hebben", aldus de wethouder. Het in de openbaarheid cite ren uit vertrouwelijke stukken zal er binnenkort toe leiden dat Vergeer een gesprek heeft met burgemeester Postma. De SP'er blijft van mening dat hij niets fout heeft gedaan, omdat het fi nanciële verhaal volgens hem nooit vertrouwelijk had mogen zijn. Universiteit biedt colleges a la carte leiden (20.30-22.00 uur). Beide cursus sen kosten tweehonderd gul den. Daarnaast biedt de afdeling nog drie zogeheten k la carte colleges aan, die elk 275 gulden kosten voor dertien lessen. 'As pecten van de Mesopotamische beschaving' begint op dinsdag 1 februari (12.00-13.00 uur) net als 'Koptische cultuurgeschie denis' (18.45-20.15 uur). Op 3 februari begint de cursus 'Ge schiedenis van het Nabije Oos ten (11.15-13.00 uur). Meer informatie en aanmel dingen bij ICLON/Studeren k la carte, Postbus 9555, 2300 RB Leiden. Tel: 5274014. Joodse mystiek en Egyptische magie staan centraal in twee cursussen aan de Leidse uni versiteit. De cursussen beste den veel aandacht aan de histo rie, teksten en begrippen. In beide gevallen is voorkennis niet vereist, net zo min als een bepaalde vooropleiding. Docenten van de afdeling Ta len en Culturen van het Nabije Oosten verzorgen de colleges. Het gaat beide keren om zes lessen van anderhalf uur: Jood se mystiek begint op maandag 1 maart (18.45-23.15 uur), Egyptische magie op 10 mei bouwplek informatie over de plannen moeten krijgen via een bewonersbrief. Welling en Hogervorst uiten kritiek op het feit dat er nogal eens lange tijd zit tussen een inspraakperiode en de behan deling van een voorstel in de gemeenteraad. Als het college te lang nodig heeft om tot een voorstel te komen, moet het de raad tijdig om verlenging vra gen. En als er na een jaar nog geen voorstel aan de raad is voorgelegd zou er volgens GroenLinks en D66 opnieuw inspraak moeten komen. Ook D66 en GroenLinks voor de gemeenteraad niet alleen bij het opstellen van bestem mingsplannen te betrekken via een nota van uitgangspunten, maar bij alle beleidsnota's en grotere bouwplannen. connie van uffelen Inspraak moet niet worden ge zien als een verplicht nummer, maar als een uitstekende moge lijkheid om tot betere plannen te komen. En in Leiden kan nog wel het nodige worden verbe terd als het gaat om de houding ten opzichte van inspraak en het betrekken van burgers bij de voorbereiding van beleid. Dat vinden Welling (D66) en Hogervorst (GroenLinks). In een brief aan B en W doen zij een aantal voorstellen om de inspraak te verbeteren. Zo pleiten zij voor een actie vere benadering van mogelijke deskundigen en belanghebben den bij de bekendmaking van een plan. Hoewel formeel een gemeentelijke advertentie vol staat, denken D66 en Groen Links dat onrust kan worden voorkomen door tijdige schrif telijke informatie en voorlich tingsbijeenkomsten. Daarbij zou de gemeente de status van een bijeenkomst altijd duidelijk moeten maken. Belanghebben den moeten hierbij ook monde ling en schriftelijk een overzicht krijgen van de procedures en de mogelijkheden die er zijn om invloed uit te oefenen. Ook moeten zij binnen drie weken een verslag van voorlichtings bijeenkomsten kunnen krijgen. Het verslag van inspraakbij eenkomsten zou de gemeente volgens Hogervorst en Welling uiterlijk twee weken voor ver strijken van de inspraaktermijn aan alle aanwezigen moeten sturen. 'In die twee weken kun nen mensen reageren op het verslag', schrijven zij. Als er sprake is van bouwplannen zouden bovendien de wijkver- eniging en alle bewoners en be drijven op zichtafstand van de Sneeuwwit?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15