Geef mannen eens de ruimte Verner Panton: meester van de grillige vormen Trends Bij horloges is tijd niet meer van belang Kunst van stof P 1 i f ll DINSDAG 25 JANUARI 2000 REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-! Stereotiepe denkbeelden belemmeren ontwikkeling tot compleet mens Een horloge dient al lang niet meer om te zien hoe laat het is. Daarvoor heb je de kerkklok, het display in de auto en de tijdmelding op radio, tv en computer. Het horloge helpt te genwoordig om te overleven in de stadsjungle, compleet met hoogtemeter, dieptemeter, thermometer, barometer en Global Positioning System stand-by. Neem de GPS Protrek van Casio, een speeltje van rond de twaalfhonderd gulden, dat op elk gewenst moment via de satelliet je positie doorgeeft. Het schermpje vertelt op hoe veel graden noorderlengte en westerbreedte je zit. En raak je op de dansvloer de tel kwijt van het aantal beats van de muziek, ook geen nood. De Seiko Frequency Watch, de hype in uptown Tokio, beschikt in zijn geheugen over allerlei drumbeats, die via ingebouw de, integrale luidsprekers op het juiste volume kunnen wor den afgespeeld. Ooit was een horloge bedoeld om de tijd aan te geven. Maar tegenwoordig praat zo'n pols computertje je bij over de waan van de dag. Het is op te laden via de computer, beschikt over fax en GSM. Héél véél hightech gepropt in een klein kastje. Neem het model Beat van Swatch, dat beschikt over een speciaal internetdisplay. Hard core e-mailers kunnen er op elk gewenst moment een teken van leven mee geven of ontvangen. De naam doet vermoeden dat de Beat voor echte swingers is, maar het ding lijkt meer iets voor computernerds. Swatch bedacht voor de Beat een internationaal Internet Ti me. Een beat staat voor 1 mi nuut en 26,4 seconden. Voor deel: je hoeft bij tijdzones over schrijdende e-mails nooit meer je klokje gelijk te zetten, want de ouderwetse 24 uurs-aandui- ding is simpelweg opgedeeld in duizend beats. Het hebbedin getje (125 gulden) telde ook au tomatisch af naar het jaar 2000. Die overbodig geworden func tie is nu te gebruiken om be langrijke data te markeren, zo als verjaar dagen of te verwach ten winstuitkeringen. De mobiele cijferplaat van de nieuwste Cartier, de Tank Bas- culante (4500 gulden), speelt desgewenst verstoppertje. De Tank Basculante kan zijn wij zerplaat namelijk omdraaien; even van de pols en hup, hij zit achterstevoren. Dat is leuk, want op de achterkant staat niets. Veel mensen willen een 'water resistant' horloge. Zoals de exorbitant dure IWC Tandem Deep One Aquatimer, die een succesvolle duik naar de Titanic garandeert. Je kunt ook de aan schaf van de Breitling Rescue Watch overwegen. Voor een kleine tienduizend gulden kan die met zijn reddingsknop poli tie en brandweer alarmeren, of in de bergen eeri reddingsheli kopter. Laat je echter niet ver blinden door de prijs, want voor een tiende daarvan be schik je al over de Pathfinder van Casio. Die helpt je des noods zonder hulp van derden weer naar beneden, omdat de eerder afgelegde bergroute in het geheugen zit opgeslagen dank zij communicatie met na- vigatie-satellieten. Met al dat moois op de markt is het niet zo gek dat menigeen niet meer toe kan met één en kel klokje, en dus schaffen we er verschillende aan, voor elke gelegenheid een andere. Op die gedachte haakt Seiko in met z'n creatieve Kinetic Auto Relay. Dat bijzondere horloge (899 gulden) wordt aangedreven door de arm- of polsbeweging en is voorzien van een zelfwer kend geheugen. Dat betekent dat het de tijd opslaat als het uurwerk eens een tijdje onge bruikt op het dressoir blijft lig gen. Het klokje zet zich dank zij een ingenieuze microchip zelf terug op de juiste tijd en datum op het moment dat het weer wordt opgepakt. Het horloge kan desnoods vier jaar blijven liggen, zonder dat het ten koste gaat van de exacte tijdmelding. Terwijl de wijzers stil lijken te staan, loopt het uurwerk toch stiekem door. Twee keer schud den en het werkt weer. Een klokje dat nog lang het na geslacht kan dienen is IWC's Da Vinei Tourbillon, dat prat gaat op een eeuwigdurende kalen der. Dat sieraad van een uur werk wordt twee eeuwen gega randeerd, met inachtneming van alle tussenliggende schrik kelmaanden en -jaren. De 'message watch' is al enige tijd gemeengoed. Zelfs basis scholieren ontvangen op die manier al een seintje dat ze hun spelletjes op straat dienen te staken, omdat er thuis met het eten wordt gewacht. Volwasse nen krijgen de beursberichten er op door, het houdt de agen da bij en helpt ons middels een bijgeleverd infraroodsignaal langs toegangspoortjes die voor anderen gesloten blijven. De tijd is bijzaak. Wie zich echt wil onderschei den met zijn horloge lijkt aan gewezen op een kunstmatig schaars gehouden, echte Ike- pod (spreek uit: aajkpot). Dat is een authentiek Zwitsers uur werk dat in een zeer gelimiteer de versie op de markt is ver schenen. Het klokje loopt heel erg gelijk, beschikt over gele wijzers op een zwarte onder grond en is ontworpen door Mare Newson, industrieel vormgever. De goedkoopste Ikepod komt op 7500 gulden. Een duurder broertje is er voor het dubbele en een gouden uit voering weer voor een veelvoud daarvan. Wat de Ikepod tot zo'n succes maakt, is de groep trendsetters die zich er graag mee afgeeft. Oud geld valt voor een ldassieke Bulova, nieuwe rijken zweren bij een dikdoenerige Rolex, de kids vermaken zich met de wekkers van Casio, maar de wa re millenniumman of -vrouw draagt een Ikepod. Zeer gesti leerd, tijdloos en dus cool. En het fijnste: hij piept niet, maar tikt. HANS VAN ALPHEN 'Mannen vinden het heerlijk om deel te hebben aan de wereld van kinderen en niet altijd een stijf groot mens te hoeven zijn'. Stof kan kunst zijn. Kunste naars hebben altijd een belang rijk aandeel gehad in het be denken van de kleuren en des sins voor gordijnen, meubelbe kleding, badtextiel en kleding stoffen. De mooiste ontwerpen belanden vaak in musea. Zestig Nederlandse en Vlaamse musea willen een jaar lang laten zien wat zij in huis hebben. Onder de titel 'Textiel 2000' worden exposities ingericht die een beeld moeten geven van het gebruik van textiel in verle den, heden en toekomst. Het project is een initiatief van de Vereniging Het Kantsalet, De Nederlandse Kostuumvereni ging voor Mode en Streek- dracht, het Textielrestauratoren Overleg Nederland, de Stichting Textielcommissie Nederland in samenwerking met het Neder lands Textielmuseum en Fontys Hogescholen. Textiel 2000 begint deze maand in het Nederlands Textielmuse um te Tilburg met de opening van de tentoonstelling 'Close to the Body, Flexible 3', waarin de hedendaagse textiele kunst wordt belicht. Deze expositie is de derde Europese beeldende kunsttentoonstelling in een reeks met het thema 'Flexible', waarin recente ontwikkelingen in de beeldende kunst in Euro pa in kaart worden gebracht. Bij de samenstelling van deze ex positie - waarvoor 234 kunste- naars uit 29 landen inschreven - is vooral gekozen voor werken waarin de mens of het mense lijk lichaam het uitgangsj Naast 'soft sculptures' en dobjecten zijn er installat videofilms te zien. Het Nederlands Textielm tekent dit jaar voor vier '1 2000'-exposities. Wie wel wanneer en in welke min dit kader eveneens expos worden ingericht kan sui naar www.tilburg.nl textielmi en vandaar doorklikken i andere deelnemers. Naas toonstellingen zullen era presentaties en symposia den gehouden. Speciale; dacht is er voor jongeren meer in de exposities 'Te nisch textiel' en 'Jong' in Historisch Museum Rotti gewijd aan de jongerenci tussen 1950 en 2000. Ook galerie Yksi in Eindh doet mee. Daar begint va de expositie 'Uit de doek doen'. Hiervoor zijn vier werpers met een uiteenli achtergrond geselecteeri afgestudeerd in de jaren tig. Zij laten vernieuwen! werpen voor zowel interi als kledingstoffen zien. Info: Close to the Body,I 3, Nederlands Textielmu Goirkestraat 96, Tilburg, t/m 9/4 2000, open di t/i 10-17 uur, za en zo 12-lï Uit de doeken doen, Gali Yksi, Havenstraat 1Eind 25/1 t/m 18/3 2000. Ope t/m vrij 10-17 uur, za 12 THEA WAMELINK Sinds de tweede feministische golf zo'n dertig jaar geleden be gon, is de belangstelling vooral uitgegaan naai' de positie van vrouwen. Maar hoe is het ei genlijk met de heren der schep ping gesteld? Ook mannen hebben moeilijk, zo blijkt uit de bundel 'Ruimte voor mannen' die onlangs ver scheen. Daarin komen zestien mannen aan het woord uit uit eenlopende richtingen. Enkele auteurs zijn aan een universiteit verbonden, andere zijn afkom stig uit de reguliere hulpverle ning of de alternatieve hoek. De bundel is samengesteld door Vincent Duindam, als psycho loog verbonden aan de Univer siteit van Utrecht. Hij publi ceerde eerder het boek 'Zorgen de vaders'. Hebben mannen dan (nog meer) ruimte nodig? Ja, stelt psycholoog Jeroen Jansz in de bundel. Want hoe groot de maatschappelijke ruimte voor mannen ook mag zijn, in het sociaal-emotionele vlak is de ruimte beperkt. 'Mannen zijn nog altijd rationeel, tonen am per hun emoties en hebben weinig oog voor de emoties van anderen. De ingesnoerde emo tionaliteit van mannen speelt ze parten bij het aangaan van in tieme relaties met hun kinde ren, partners of vrienden en kan negatieve effecten hebben op hun gezondheid.' Jansz geeft enkele wenken voor mannen om het uiten van 'tere emoties' te oefenen, zoals to neelspelen en de praktijk van het eigen vaderschap. Ook Vin cent Duindam is van mening dat het vaderschap mannen kansen biedt om zich persoon lijk te onplooien. 'Bovendien vinden veel mannen het heer lijk om deel te hebben aan de wereld van kinderen en niet al tijd zo'n stijf groot mens te hoe ven zijn.' Volgens psycholoog Nico van Oosten is er op dat gebied zelfs een stille revolutie onder man nen gaande. 'Een groeiend aan tal vaders wil werktijd inleveren om een deel van de dagelijkse verzorging van de kinderen op zich te nemen.' Overigens kunnen mannen er piets aqn doen dat ze zich soms als macho's gedragen, zo neemt Van Oosten het op voor zijn seksegenoten. 'We zijn niet ver antwoordelijk voor wat we als kind aan normen en waarden hebben meegekregen. Het is de loden last van de erfenis van de patriarchale samenleving.' Volgens sommige auteurs moet er meer ruimte komen voor het inzicht dat mannen nu een maal anders in elkaar zitten dan vrouwen. Ze staan anders in de wereld dan vrouwen, ze zorgen op een andere manier en uiten zich op een andere manier. Volgens hulpverleners Joop Beelen, Rob Geurts en Jack van der Loo koppelen mannen hun baan meer dan vrouwen aan hun gevoel van ei genwaarde, zelfbeschikking en trots. Ook benadrukken ze 'dat we de ingetogenheid van man nen niet moeten miskennen als een gebrek aan intimiteit of een ontbreken van gevoeligheid'. Er wordt bovendien met een veel te negatieve blik naar man nen gekeken, vinden ze. Toont een man geen emoties, dan is hij in de ogen van veel vrouwen een macho. Doet hij het wel, dan wordt hij door andere mannen uitgemaakt voor softie. Maarten Moens, organisator van dè workshop 'Tussen macho en softie', schrijft: 'Het oude beeld van de harde macho is onder invloed van de sociale revolutie van eind jaren zestig en het feminisme niet meer werkzaam en ook niet meer gewenst. Er wordt, als man meer van je verwacht dan geld binnenbrengen en het vlees aansnijden op zon- en feestdagen. Mannen gingen an dere, meer zachte kanten in zichzelf ontdekken. Zo ont stond in de jaren zeventig, tachtig een nieuw beeld van mannelijkheid, dat sterk ge kleurd was door de wensen van emanciperende vrouwen. Doen we het zo goed?, was de onder liggende vraag van de softies. Maar toen ze in de jaren negen tig zowel door vrouwen als mannen werden afgeschilderd als gecastreerde slapjanussen, werden vrouwen en hun eman cipatiestrijd als referentiepunt voor de mannelijke identiteit verlaten. Centraal staat nu de vraag 'wie zijn we en wat willen we zelf als mannen?', aldus Moens. Hij vindt dat het tijd is om alle normen en waarden los te laten die voorschrijven hoe een 'ech te' man of vrouw zich zou moe ten gedragen. Ze houden man nen gevangen in hun rol van 'stoer en zwijgzaam' en vrou wen in hun rol van 'zwak en emotioneel'. 'Het loslaten en overstijgen van stereotiepe manbeelden biedt mannen de ruimte om aan hun mannelijk heid een eigen vorm en invul ling te geven.Uiteindelijk wordt man-zijn dan een vorm van mens-zijn.' (Ruimte voor mannen, Vincent Duindam e.a., uitg. Van Gen nep, 39,90 gulden) CORINE VAN ZUTHEM De Weense ontwerpster Tina Lehner toont op de expositie 'Uit ken doen' onder meer haar textielprints 'Patternworks'. Hij was tijdens zijn leven al beroemd, maar nu pas, twee jaar na zijn dood, wordt aan Verner Panton een grote overzichtstentoonstelling ge wijd. In het Vitra Design Museum in het Zuid- Duitse Weil am Rhein is vanaf 5 februari vier maanden lang te zien wat de in 1926 in Dene marken geboren grootmeester van het design van de jaren zestig allemaal tot stand heeft ge bracht. Een horloge dient al lang niet meer om te zien hoe laat het is, maar 'helpt' tegen woordig om te overleven in de stadsjungle, compleet met hoogtemeter, dieptemeter, thermometer, ba rometer en Glo bal Positioning System stand-by. foto gpd Ontwerper Vemer Panton in zijn Living Zijn bekendste ontwerp is on getwijfeld de uit één stuk ge goten plastic stoel uit 1960, de Panton Chair. Zijn Phantasy Landscape op de Visiona II (Internationale Meubelbeurs Keulen 1970) wordt allerwegen bestempeld als een icoon van de jaren zestig. Toch vinden Pantons extravagante vormen en voorkeur voor felle kleuren hun oorsprong duidelijk in het elegante functionalisme van de jaren vijftig. Zijn grenzenlo ze fantasie en onstuitbare ex perimenteerdrift komen voort uit heel systematische design opvattingen. Hij beperkte zich niet tot het louter ontwerpen van objecten, maar bedacht complete collecties en de totaalinrichting van ruimten waarbij geen vierkante centimeter bui ten zijn aandacht viel. Het Vitra Design Museum beschikt over een unieke verzameling Panton-objecten, die alle op de expositie te zien zijn. Ook het volledige archief van de designer stond hiervoof ter beschikking. Naast meubels, verlichting en textielontwerpen zijn er legendarische, door hem vormgegeven in terieurprojecten te zien. Spectaculair hoogtepunt is ongetwijfeld de gedeeltelijke reconstructie van zijn Phantasy Landscape. Dit totaalinterieur voor de Visiona II creëerde Panton op een groot Rijn schip. Wie het ooit heeft gezien, vergeet het nooit meer. Wanden, plafond en vloer vloeien in grilli ge, ronde vormen in elkaar over. Alles is zacht en Vemer Panton. aaibaai-. Dit fantasielandschap valt het beste te omschrijven als een psychedelische grot, een or gie van kleuren, vormen, licht en geluid. De overzichtstentoonstelling wordt aangegrepen om twee van Verner Pantons ontwerpen weer in productie te nemen: de Living Tower en de Hart Shaped Cone Chair. De stoel zal zowel op woonformaat als in de bekende collectie miniaturen van het Vi tra Design Museum verkrijgbaar zijn. Vorig jaar* al werd de be roemde Panton Chair opnieuw uitgebracht, nu uitgevoerd in een voordeliger en milieuvrien- foto gpd delijker materiaal: polypropy- leen. Het meest bijzondere ontwerp dat opnieuw wordt geproduceerd is de Living Tower, een or ganisch gevormd, tweedelige meubelsculptuur met vier etages waarop men uiterst comfortabel kan zitten of liggen. Het is een van de meest complete en uitgewerkte ontwerpen in de me morabele reeks experimentele ideeën van Panton en een exacte kopie van het originele model. Het berkenmultiplex frame is opgevuld en bekleed met stof in oranje, rood of donkerblauw. Het ob ject meet 200x200x67cm, kost 11.600 DM en is te koop bij de producent, het Vitra Design Muse um. (Overzichtstentoonstelling Verner Panton, Vitra Design Museum, Charles Eames Strasse 1Weil am Rhein (bij Basel), 5/2 t/m 12/6 2000,! zo 11-18 uur, toegangsprijs DM 10. Meer matie via internet: www.design-museum THEA WAMELINK Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Geliefde van Zeus - bevrachten - negotie; 2. deel v.e. bijenkorf - slagader - insect; 3. insect - altijd - beukpaal; 4. koude valwind - soort garen - platvis; 5. inwendig orgaan - feestmaaltijd - ovaal; 6. boterton - geneesmiddel - klemtoon; 7. natuur - herbergier - prijs; 8. takje - krachtig - vogel; 9. akelig - deel v.e. viool - etgroen; 10. zin - stad in Oklahoma - groet 4 5 6 7 8 9 10 1 Oplossing van ma Horizontaal: 1. Run; 5. cru; 7. neven; 8. ris; 9. Ido; 11. talon; 14. la; 16. ra; 17. cel; 18. dia; 19. ut; 20. pa; 22. terra; 25. roe; 27. ros; 29. rebel; 30. Ate; 31. set. Verticaal: 2. Uni; 3. nest; 4. geel; 6. rad; 8. rul; 9. in; 10. ora; 12. allee; 13. order; 15. act; 16. rap; 19. uur; 21. aks; 22. te; 23. roef; 24. Ares; 26. out; 28. olé. AL 6EZE&& DATJ£ &Z 0£A/T, ZE£> DAM MAAfi? DAT J£ DAT ffC E£ WA?. MAA& DAl J£ \T£/Z&/ST/4£0T, EA/DAt WEL. VAKE& &E&EL/&T £>£MA?TDATEE /EAVWD M 2VT, MAA& DAT H£7i téMANPM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8