Steun embargo's tegen Joegoslavië brokkelt af Buitenland Extreem rechts verstoort 'blijde intrede' prins Filip en Mathilde 'Waakhond' stort zich op veiligheid voedsel EU ontziet Rusland CDU-top wil conflict Kohl niet op spits drijven Tweede ronde Kroatische presidentsverkiezingen nodig Vorst kost dakloze Moskovieten het leven 'eer bloedbad in Algerije [iers Bij een wegversperring op zo'n 150 kilometer ten wes- ivan Algiers zijn gisteren zeker twaalf Algerijnse burgers ver- iord. De slachtoffers waren medewerkers van een centrum jr gehandicapte kinderen. De daders, waarschijnlijk moslim- t a remisten die verkleed waren als militairen, hebben vijf meis im ontvoerd. In Algerije is op 13 januari een amnestie-aanbod 1 a i president Bouteflika aan de gewapende islamieten afgelo- zi Hij had aangekondigd dat na die deadline hard zou wor- bi i opgetreden tegen fundamentalisten die zich nog niet heb- sr i overgegeven. Sinds 13 januari zijn al meer dan honderd tol nsen om het leven gekomen door het voortdurende geweld. orlogsmisdadiger overleden n i oen De voormalige concentratiekampofficier Alexander 1 iweidler (78), die van oorlogsmisdaden wordt verdacht, is i [eren in een Brits ziekenhuis overleden. Schweidler is vol- kb is een woordvoerder van de politie een natuurlijke dood ge- hf rven. Zijn vrouw sloeg alarm, nadat hij thuis met pijn in zijn o tstreek ineenzakte, maar hulp kwam te laat. Afgelopen week ;zei Scodand Yard dat Schweidler niet zou worden vervolgd, d 1996 ondervroeg de politieorganisatie de voormalige nazi al, :ri ar kon toen niet genoeg bewijs vinden om een gerechtelijke icedure te starten. Schweidler heeft altijd volgehouden dat slechts een bewaker was in het concentratiekamp Mauthau- i. Daar werden onder het nazi-regime in de Tweede Wereld- "i log meer dan 60.000 joden vermoord, ïki 2 panners klonen gekloonde stier a toj. Japanse wetenschappers zijn erin geslaagd een ge- or ande stier te klonen. Het is de eerste keer dat een groot zoog- is herkloond. Het zondag geboren kloonkalf is onderdeel een project om de levensverwachting en het verouderings- ices bij gekloonde dieren te bestuderen. De drie generaties letisch identieke runderen - de oorspronkelijke stier en zijn e klonen - worden bestudeerd aan het Instituut voor Veefok- ee' ijontwikkeling van Kagoshima in Zuid-Japan. Hoofddoel van onderzoek blijft het fokken van runderen die smakelijk vlees everen. „Ons streven is consistent goede runderen te produ- m", zei wetenschapper Tabara. In Japanse supermarkten is lees van gekloonde runderen te koop. De bekendmaking dat 's averheid al zeker twee jaar de verkoop van zulk vlees had d gestaan zonder dat het als zodanig geëtiketteerd was, leidde on [pril tot een landelijke kopersstaking. lescoop Hubble werkt uitstekend HiNGTONDe Amerikaanse ruimtetelescoop Hubble doet het ;ens de ruimtvaartorganisatie NASA weer uitstekend na de ■v. iratie in december. De telescoop die vlak voor kerst door de Ji ïanning van het ruimteveer Discovery werd voorzien van i\ve gyroscopen stuurt weer zeer scherpe beelden naar de Ie, zo verklaarde een woordvoerder van NASA gisteren, ir het plaatsen van de zes gyroscopen kan de telescoop weer den gericht. „Het apparaat levert betere beelden dan ooit iren", aldus NASA-wetenschapper Ed Weiier. iq euwe rechters in Kosovo in a Met de installatie van 137 nieuwe rechters, openbare 'jj klagers en lekenrechters (juryleden) is gisteren eert belang- 11 stap gezet naar het herstel van de rechtsorde in Kosovo. De iters en lekenrechters zullen dienen bij het gerechtshof in J tina en de kantonrechtbanken in Pristina, Podujevo, Lipljan s Jrosevac. Hun aanstelling is voor een jaar, met de mogelijk- Tvan verlenging. De magistraten zijn voorgedragen door comité van etnische Albanezen en goedgekeurd door inter- onale juristen van de Verenigde Naties en de Organisatie Veiligheid en Samenwerking in Europa. In de komende en zullen verspreid over de provincie nog eens 200 leden le[ de rechterlijke macht worden geïnstalleerd. dl een doofpot bij dioxine-affaire' selï Tijdens de dioxinecrisis in België is nooit geprobeerd in doofpot te stoppen. Voormalig minister van volksge- Iheid Colla heeft dat gisteren verklaard voor de parlemen- enquêtecommissie die de dioxineaffaire onderzoekt. Vol- Colla moet er onderscheid gemaakt worden tussen discre- gj n een doofpotoperatie. Enerzijds heeft het publiek er recht ee( o snel mogelijk ingelicht te worden, aan de andere kant kan ver het gevaar voor de volksgezondheid vergroten. Ter illustra- rre erwees de ex-minister naar de situatie met de varkenspest gj ederland. De bekendmaking daarvan leidde volgens hem raude en ontwijking. De socialfst Colla moest op 1 juni vorig aftreden. legaties zeggen vredesoverleg af ffiiNGTONDe Syrische delegatie die naar Washington zou I ivoor het Israëlisch-Syrische vredesoverleg heeft afgezegd, iyriërs zouden gisteren aankomen. De Israëli's komen daar- morgen ook niet, aldus Washington. Het is niet bekend gn rom de Syriërs niet komen. De Israëlische premier Barak [gisteren verder laten weten dat hij overweegt niet naar iterland te gaan voor gesprekken met de Amerikaanse presi- a 1 Clinton en de Palestijnse president Arafat. Barak zou Clin- daar maar een uurtje kunnen treffen en dat vindt Barak de [jjj ite niet. ofjna's zien Elian niet in Miami De oma's van het Cubaanse bootvluchtelingetje Elian zalez zijn gisteravond uit Miami vertrokken zonder hun :oon gezien te hebben. De 6-jarige Elian is het middelpunt een internationale ruzie tussen Cuba en de Verenigde Sta- De twee vrouwen vlogen gisteren naar Miami om de jongen en. De familie van Elian in Miami, die het kind in de VS wil den, stond erop dat de oma's naar hun huis zouden gaan Elian te ontmoeten. De vrouwen, huiverig voor de mensen- sa bij het huis, wilden het kind liever 'op neutraal terrein' noeten. De familie weigerde, waarop de grootmoeders op vliegtuig naar Washington stapten. De twee vrouwen, nel Rodriquez en Mariela Quintana, kwamen vrijdag vanuit a naar de VS om Elian mee terug te nemen naar zijn vader uba. n Aartsen wil EU-Indonesië-beleid itLDe Europese Unie werkt aan een nieuw Indonesië-be- Begin februari zullen eurocommissaris Patten en de hoge igenwoordiger van de unie, oud-NAVO-topman Solana, voorstellen presenteren. Minister Vah Aartsen van buiten- se zaken drong er gisteren op aan dat de unie haar steentje I'igt aan 'de economische ontwikkeling van het democrati- ïdonesië'. Begin februari komt de Indonesische president naar Europa. Hij bezoekt Nederland en ook Brussel is lteplaats op zijn tournee. Van Aartsen deed zijn EU-colle- Brussel verslag van zijn bezoek aan Jakarta, een week ge- De unie besloot een week geleden een vier maanden oud embargo tegen Indonesië niet te verlengen. De bewinds- as voor zijn vertrek naar Jakarta voor verlenging, maar al in Indonesië trok hij bij. rizman ziet af van bevoegdheden jjj alem Zolang een justitieel onderzoek tegen hem loopt zal ïaaI ident Weizman van Israël ervan afzien gevangenen gratie te a nen. Ook zal hij in die tijd geen rechters benoemen. Weiz- in s advocaat Weinroth heeft dat volgens Israëlische media teI jedeeld in een brief aan minister Beilin van justitie. Weiz- 'gjj zou tussen 1983 en 1993 bijna een miljoen gulden hebben enomen van zijn vroegere Franse zakenvriend Seroussi. Hij 0 destijds minister en lid van het parlement. Weizman zegt dj het geld gebruikte voor de behandeling van zijn zoon die dee gewond was geraakt toen hij in het leger diende. De pre- jj y,, it maakte zondag duidelijk dat hij er niet over denkt af te 1(je| ïi. Beilin noemde de beslissing van Weizman om van be- (z de bevoegdheden geen gebruik te maken 'moedig'. Beilin Weizman opgeroepen met vakantie te gaan, zolang het on- oek loopt. BRUSSEL-ANTWERPEN PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT 'België barst'!, werd er geroepen en: 'Leve de republiek!'. Er werd gezwaaid met knalgele pamflet ten met daarop de tekst: 'Vlaan deren onafhankelijk'. Maar de Antwerpse politie greep onmid dellijk in. Zo'n negentig de monstranten de meesten van extreem-rechtse signatuur - werden gisteren in Antwerpen ingerekend tijdens de zogehe ten blijde intrede van de Belgi sche kroonprins Filip en zijn echtgenote Mathilde. De arres tanten worden beschuldigd van openbare ordeverstoring en be lediging van het Hof. „We zijn kordaat opgetreden, het feest is hierdoor niet bedor ven", zei de Antwerpse hoofd commissaris van politie Luc La- mine gistermiddag. Overal langs de route van het prinselijk paar waren agenten in burger opgesteld. Onder gejuich en ap plaus van omstanders voerden die de tegendemonstranten met een hand over de mond af. Ook werden op strategische plaatsen pelotons achter de hand gehouden. Maar volgens een politiewoordvoerder was tevoren al duidelijk dat organi saties zoals het Vlaams Blok, Voorpost en de Nationale Stu dentenvereniging niet in slagor de. maar verspreid langs het traject in kleine groepjes actie wilden voeren. De kennismaking van Filip en Mathilde met bestuurders en bevolking van de Scheldestad was gisteren een belangrijke test voor het draagvlak van het Hof in de meer 'flamingante' gewesten van het koninkrijk. Het Vlaams Blok kan in Antwer pen rekenen op circa dertig procent van de stemmen en be pleit zowel de afscheuring van Vlaanderen als afschaffing van het koningshuis. In anonieme brieven was tevoren gedreigd met bomaanslagen. Uit voor zorg had de politie langs het hele parcours alle putdeksels dicht gelast en werden burgers langs de dranghekken gefouil leerd. Van grootschalige ordeversto ringen was echter in Antwerpen geen sprake. De zon scheen barmhartig en in de havenstad waren niet minder koningsge- zinden op de been dan tijdens eerdere intreden in steden als Gent of Brugge. 'Antwerpen is een rebelse stad en dat zullen Filip en Mathilde weten', had den Voorpost en de Nationalis tische Studentenvereniging zondag in een pamflet ge dreigd. De prins en zijn prinses vingen echter niet meer dan een glimp op van de relletjes. Sedert Filip vorig jaar zijn verlo ving met de Belgische Mathilde bekend maakte, is het Hof in België populairder dan ooit. Van de burgemeester Detiège van Antwerpen kreeg prinses Mathilde een witgouden sier raad met een 'Flanders-dia- mant'. Diamantstad Antwerpen rekent voor haar promotie nu al op de toekomstige koningin. De Belgische politie verwijdert een rechts-extremist, die de zogeheten 'blijde intrede' van prins Filip en zijn vrouw Mathilde in Antwerpen verstoorde. foto gpd vincent schuld Binnen de Europese Unie begint zich een meerderheid af te tekenen voor het opheffen van de embargo's tegen de regering-Milosevic van Joegoslavië. Alleen Nederland en het Verenigd Koninkrijk voelen daar nog weinig voor. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Duitse minister van buiten landse zaken Fischer hield gis teren tijdens een vergadering met zijn collega's in Brussel een krachtig pleidooi voor het stop zetten van de Europese han delssancties. Fischer wees er op dat de verenigde Servische op positie al maandenlang aan dringt op het stopzetten van de strafmaatregelen, die vooral de gewone burgers zouden treffen. Volgens Fischer weet het regi me-Milosevic bovendien sanc ties te omzeilen en soms juist dankzij de handelsbeperkingen de eigen zakken te vullen. Maar Van Aartsen aarzelt. „Ik heb er onvoldoende zicht op wat het effect van de sancties is", zei hij gisteren. „Het lucht vaartembargo werkt. Het regi me-Milosevic loopt daardoor behoorlijk veel .inkomsten mis". Volgens minister Van Aartsen staat nog niet vast dat de oppo sitie op het ogenblik echt wint bij zo'n Europees besluit. „Op heffing van de sancties mag nimmer beschouwd worden en kunnen worden uitgelegd als je neerleggen bij het onvermijde lijke of een succes voor Milose vic. Zo'n stap moet winst zijn voor de oppositie." Over het verder versoepelen van de sancties, ten bate van de oppositie, wil Van Aartsen wel nadenken. Dit recept werd al eerder met succes beproefd. Zo zonderde de EU vorig jaar twee Servische steden, bestuurd door de oppositie, uit van het olie-embargo. De komende we ken zouden nog zes oppositie steden olieleveranties door de EU tegemoet kunnen zien. Uitbreiding van het zoge noemde programma Energie voor Democratie, een oor spronkelijk Nederlands-Griekse idee, kost omgerekend bijna veertig miljoen gulden op jaar basis. Eurocommissaris Patten van buitenlandse betrekkingen hikt aan tegen deze extra kos ten, bovenop de elf miljoen die de operatie voor Nis en Pirot vergt. De ministers zijn er niet zo van overtuigd dat de kas leeg is. Patten brengt volgende maand verslag uit. BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De CDU-top heeft gisteren besloten het conflict met oud-erevoorzitter Helmut Kohl niet op de spits drijven. Het partijbetuur besloot gisteren tijdens zijn zitting in Ber lijn geen gerechtelijke stappen tegen Kohl te ondernemen. De afgelopen dagen hadden prominente CDU-kopstukken dit overwogen om Kohl te dwingen de namen te noemen van de donateurs die zijn zwart-geldrekeningen hebben gespekt. Het schandaal met de ge heime rekeningen heeft de CDU in de ern stigste crisis van haar bestaan gestort. De partijleiding was gisteren en zondag bij een gekomen om zich te beraden over het eindverslag van de accountants die de par- tijboeken hebben onderzocht en een uit weg te zoeken uit de nu al twee maanden durende crisis. Het besluit om Kohl het vuur niet verder na aan de schenen te leggen, was ingegeven door het inzicht dat de oud-kanselier toch geen openheid van zaken wil geven. „We kunnen niet elke dag vergeefs een beroep op hem blijven doen", aldus partijleider Wolfgang Schauble gisteren tijdens een persconferentie. Kohl weigert pertinent de namen te noemen van de donateurs die hem van '93 tot '98 1,5 tot 2 miljoen heb ben toegeschoven. Ook Kohls ongebroken populariteit bij de 'basis' heeft bij het besluit een belangrijke rol gespeeld. Kohl werd vorige week op bij eenkomsten in Hamburg en Bremen luid toegejuicht. De partijtop vreesde dat de CDU in twee kampen uiteen zou vallen als ze Kohl hard zou aanpakken. De partijleiding hoopt nu opheldering te verkrijgen over de geheime rekeningen door de druk te verhogen op haar voorma lige belastingadviseur Horst Weyrauch, desnoods door hem voor de rechter te sle pen. Weyrauch is een vertrouweling van Kohl en een sleutelfiguur in de schandalen. Hij zou de weg moeten kennen in de door hem zelf geschapen doolhof van geheime rekeningen. De kans dat Weyrauch zal pra ten, wordt niet hoog aangeslagen. Hij zou al in kleine kring verklaard hebben dat hij 'liever zijn tong afbijt'. Het gisteren gepresenteerde accountants- Met steun van alle EU-landen BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De oprichting van een onaf hankelijk voedsel veiligheids - bureau krijgt de steun van al le landen in de Europese Unie. Het bureau moet bin nen twee jaar van start gaan om het vertrouwen van de EU-burger in de inhoud van zijn boodschappenwagentje te herstellen. Minister Brink horst van landbouw verwacht van de Europese Voedselau- toriteit (officiële naam) 'een onaantastbaar wetenschap pelijk oordeel' over de veilig heid van etenswaren. Het blijft evenwel aan de Europe se Commissie (dagelijks EU- bestuur) en de landbouwmi nisters om de adviezen om te zetten in bindende besluiten. Volgens Brinkhorst wil geen enkele lidstaat de Voedselau- toriteit wetgevende macht ge ven. De Amerikaanse tegen hanger, de Food and Drug Administration, heeft die be voegdheid wel. De EU-landbouwministers bespraken gisteren de voor stellen van de Commissie om de voedselveiligheid te verbe teren. Opeenvolgende crises zoals de 'gekke-koeienziekte', de dioxinebesmetting van vlees en zuivel alsmede de verwerking van rioolslib in veevoer, hebben het wan trouwen in het voedsel doen toenemen. De Voedselautori- teit moet met wetenschappe lijke adviezen deze angst en onzekerheid wegnemen. Daarnaast wordt het bureau het meldpunt van opduiken de voedselvergiftigingen en moet het zo nodig de lidsta ten waarschuwen. Verantwoordelijk Europees Commissaris Byrne wil dat straks van 'boer tot bord' en van 'fabriek tot vork' de vei ligheid van het voedsel gega randeerd is. Brinkhorsts voorstel om de nationale keu ringsdiensten door de EU te laten controleren, kreeg bij val. De Voedselautoriteit zal zich grotendeels op informa tie van deze nationale institu ten baseren. Strijd om Grozny gaat door BRUSSEL-MOSKOU ANP De Europese ministers van bui tenlandse zaken vinden de voortdurende Russische cam pagne in Tsjetsjenië geen reden voor hardere strafmaatregelen tegen Moskou. Ze vertrouwen voorjopig op waarnemend pre sident Poetin, die het op 31 de cember overnam van president Jeltsin. De ministers, maandag voor het eerst dit jaar bijeen, beperk ten zich tot uitwerking van strafmaatregelen waartoe in de cember op de Europese top in Helsinki was besloten. Zo wordt een wetenschapsakkoord voor lopig niet ondertekend. Een aantal lidstaten wil Poe tin niet meer zo hard aanpak ken om de relatie met Moskou niet te bederven en de kanalen open te houden. In een verkla ring uitten de ministers zorg over het voortdurende geweld in Tsjetsjenië maar onderstre pen zij het belang van Rusland als een belangrijke partner van de Unie. Europa wil blijven werken aan een langetermijnre- latie, en de politieke dialoog openhouden. Russische strijdkrachten en Tsjetsjeense rebellen hebben gisteren hun strijd om Grozny voortgezet. Overal in de buiten wijken van de Tsjetsjeense hoofdstad vonden gevechten plaats, maar de hevigste strijd speelde zich af in het centrum, dat nog steeds in handen is van de rebellen. Russische troepen die zondag met hulp van gevechtshelikop ters een fiatgebouw veroverden dat door de Tsjetsjenen was ge bruikt als uitkijkpost, verloren vijf man door sluipschuttervuur vanuit omringende gebouwen. Veel van de vorderingen die de Russen overdag maken geven zij 's nachts weer prijs, omdat de Tsjetsjenen de Russische troepen vaak in het donker overvallen. moskou Een dakloze vrouw in Moskou krijgt gratis soep van een hulporganisatie. Veel daklozen zijn de afgelopen tijd omgekomen door de strenge vorst, die tot dusver aan 143 inwoners van Moskou het leven gekost. Meer dan 240 mensen zijn behandeld voor onderkoelingsverschijn- selen of bevroren lichaamsdelen. De afgelopen dagen vroor het in Moskou meer dan twintig graden. foto ap mikhail metzel ZAGREB AFP-DPA-Rtr rapport bood weinig nieuws. De experts konden de herkomst van ruim twaalf mil joen mark, inclusief de twee miljoen van Kohl, niet traceren. Het is mogelijk dat het geld voor een groot deel afkomstig is van zwarte rekeningen die na een eerder finan cieel schandaal uit de jaren tachtig aan jus titie zijn ontsnapt. Het kan ook niet uitge sloten worden dat er miljoenen als smeer geld zijn betaald bij de overname van de Oostduitse olieraffinaderij Leuna door het Franse staatsbedrijf Elf-Aquitaine. De CDU moet nu rekening houden met een enorme boete, mogelijk dertig miljoen, wegens het overtreden van de wet op de partijfinanciering. Schauble zei er van uit te gaan dat de voorzitter van de Bondsdag, Wolfgang Thierse, die de hoogte van de boete bepaalt, de CDU niet aan de bedel staf zal brengen. Het partijbestuur besloot verder de contro le op de partijfinanciën doorzichtiger te maken, bijeenkomsten te organiseren om het vertrouwen van de leden terug te win nen en een pr-campagne te starten om de historische verdiensten van de CDU onder de aandacht van de kiezers te brengen. De Kroatische presidentskandi daat Stipe Mesic gaat na de eer ste ronde van de presidentsver kiezingen aan kop met 41,6 procent van de stemmen. Dat heeft de verkiezingscommissie van Kroatië bekendgemaakt. Centrumkandidaat Mesic, de favoriet van de verkiezingen, kreeg niet de absolute meerder heid van de stemmen. Hij zal het daarom in een tweede ron de van presidentsverkiezingen op 7 februari moeten opnemen tegen de liberaal Drazen Budi- sa. Die behaalde 28,0 procent van de stemmen. De percenta ges zijn gebaseerd op de 96,7 procent van de stemmen die tot nu toe geteld zijn. „Wij hebben een nieuwe bladzijde opgeslagen in de ge schiedenis van de Kroatische democratie, die volwassen is geworden", zei de 65-jarige Mesic na de bekendmaking van de uitslagen. Hij hoopt uitein delijk dat Kroatië lid kan wor den van de NAVO en de Euro pese Unie. Budisa was wat teleurgesteld met zijn resultaat maar zei alle vertrouwen te hebben in de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen. Mate Gra- nic, kandidaat voor de rege ringspartij HDZ, werd derde met 21,7 procent van de stem men. De presidentsverkiezingen waren nodig na de dood van president Tudjman op 10 de cember vorig jaar. Ze zijn de kroon op de machtswisseling in het land die is ingezet met de parlementsverkiezingen van 3 januari. Toen wonnen de cen trum-linkse oppositiepartijen. De opkomst voor de presi dentsverkiezingen lag rond de 64 procent. Bij de parlements verkiezingen was de opkomst nog 76 procent. Veel mensen bleven thuis wegens ijzige kou en sneeuwstormen, aldus de verkiezingscommissie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7