Weer grote fusie tussen nutsbedrijven m Beatles maakten EMI beroemd Oude kameraden zij aan zij bij Warner EMI Music Economie Maastricht mekka voor lekkerbekken Geitenmelk ni aan te slepen tllIiïË Fusie EMI Warner kos 3.000 banei DINSDAG 25 JANUARI 2000 igiii»[aTiiiiisiiiiiiaiii«iaiiBlii Moulinex sluit fabrieken en zoekt steun Bouwer Heijmans neemt Belgisch kabelbedrijf over parus Moulinex, de Franse fabrikant van elektrische huishou delijke apparaten, gaat 2.000 banen schrappen in Frankrijk. Vol gens de communistische vakbond CGT gaan de fabrieken voor magnetrons, stofzuigers en strijkijzers dicht. De productie wordt verplaatst naar lage-lonenlanden. De vakbond meldt ver der dat Moulinex op zoek is naar een partner. Voor de magne trons is al een bondgenoot gevonden: Moulinex gaat die toe stellen in China maken samen met de Amerikaanse onderne ming Whirlpool. Ook met het Amerikaanse Johnson zoeken de Fransen samenwerking. Moulinex draait al jaren met verlies. De schuldenlast van 800 miljoen gulden hindert investeringen in vernieuwingen. Het bedrijf wil zich concentreren op de meest winstgevende apparaten, zoals mini-ovens en broodroosters. Op de foto: de assemblagefabriek in Comelles-Le Royal. foto epa mychele daniau ABN Amro houdt atv in eigen CAO Amsterdam ABN Amro handhaaft het aantal atv-dagen in de ei gen CAO. Dat kregen de vakbonden gisteren te horen. De bon den waren bang dat de bank van de 36-urenweek af wilde. Maar het tegendeel is het geval. ABN Amro eist niet langer dat de bank zelf de groepen werknemers kan aanwijzen die langer moeten werken. Zo'n lijst met 'uitzonderingen' wordt voortaan samen met de bonden opgesteld. „De meeste personeelsleden zullen dus onder de 36-urennorm vallen", concludeert bestuur der H. Gorter van FNV Bondgenoten. De bank wil wel een gro ter deel van het salaris afhankelijk maken van de prestaties. De bonden zien in deze flexibele beloning al snel het spookbeeld van prestatiebeloning. Bijna kwart meer computers verkocht san francisco Het afgelopen jaar zijn over de hele wereld 113,5 miljoen pc's verkocht, 21,7 procent meer dan in 1998. Volgens onderzoeksbureau Dataquest is Compaq leider op de wereld markt met 15,04 miljoen verkochte pc's, ofwel 17,6 procent meer. In de VS moest Compaq zijn eerste plaats afstaan aan Dell Computer, dat op zijn thuismarkt de verkoop zag antrek- ken met 52,8 procent tot 7,02 miljoen stuks. Compaq verkocht er 5,82 miljoen. Compaq had in 1999 een aandeel op de wereld markt van 13,2 procent. Dell is tweede met 9,8 procent. Num mer drie IBM zag zijn marktaandeel afnemen van 8,2 naar 7,9 procent. In de VS moest IBM ook nog Gateway en Hewlet-Pack- ard laten voorgaan. Die twee ondernemingen bezetten op de wereldranglist de zesde en de vierde plaats. Nummer vijf is Packard Bell NEC. Apple is op de wereldmarkt zevende. Docdata levert machines paspoort haarlem CD-fabrikant Docdata verzorgt de productiemachines voor Enschedé/Sdu waarmee dit Haarlemse bedrijf het nieuwe Nederlandse paspoort gaat vervaardigen. Docdata zal verschil lende systemen leveren voor de nieuwe technieken die vereist zijn om de documenten zo veilig mogelijk te maken. Het bedrag dat met de opdracht is gemoeid, wilde Docdata niet kwijt. Indu strial Automation Integretors, dochter van Docdata, zal de or der uitvoeren. Beide partijen hebben verder besloten het veilig- heidskenmerk van het Nederlandse paspoort te promoten in het buitenland. Bij Horn Keukens 39 man weg echt Bij Horn Keukens in Echt verdwijnen 39 van de 140 ar beidsplaatsen. Dat zegt FNV-bondgenoten, die door de directie van eigenaar Hans Verkerk bad en keuken op de hoogte is ge steld. Verkerk nam in december de bad- en keukenafdeling van Hom over. Volgens Verkerk wordt er teveel verlies gemaakt door de overgenomen Homfilialen. De ontslagen vallen op het voormalige Hornkantoor in Echt en de distributie in Neer. FNV- bondgenoten is ontstemd over de aangekondigde ontslagen en wil inzage in de verlies- en winstrekening van Verkerk. Wehkamp: Internetverkopen stijgen zwolle Wehkamp zegt succesvol te scoren op internet. De om zet van internetverkopen is opgelopen tot een miljoen gulden per week. Drie jaar geleden dacht het bedrijf nog een miljoen per jaar via het net te kunnen verkopen. Ook Metro-editie in Philadelphia Philadelphia De Zweedse uitgever Modern Times Group heeft gisteren in de Amerikaanse stad Philadelphia zijn gratis och tendblad Metro gepresenteerd in een oplage van 150.000 stuks. De afgelopen week begon de uitgever, die in Nederland de gra tis krant Metro distribueert op NS-stations, ook met edities in Santiago de Chile en in Newcastle. De Belg Luc Vandevelde wordt de nieuwe topman van Marks Spencer, de noodlijdende Britse detailhandelsketen, met vesti gingen in Amsterdam en Den Haag. Vandevelde is de opvol ger van sir Richard Greenbury, die in januari zijn taken neer legde en krijgt bij M&S een ba sissalaris van 2,4 miljoen gul den. Als Vandevelde de vooraf gestelde doelen haalt, kan hij een bonus van hetzelfde bedrag tegemoet zien. Verder krijgt hij aandelen ter waarde van acht miljoen als schadeloosstelling voor gederfd salaris bij zijn vo rige werkgever. Tenslotte krijgt hij opties die achtmaal meer waard zijn dan zijn salaris plus bonus. Vandevelde gaf de laatste vier jaar leiding aan de Franse de taillist Promodès, die met Car- refour gaat samensmelten tot de een na grootste winkelketen ter wereld. Daarvoor was hij ac tief bij het Amerikaanse levens- middelenbedrijf Kraft General Foods en bij Jacob Suchard, Zwitsers fabrikant van koffie en chocolade. Miljoenensalaris nieuwe topman Marks Spencer The Beatles bezorgden EMI in hun topjaren LONDEN Rtr-PPA-ANP-AFP EMI kwam pas in de jaren zestig goed tot leven. De Beatles regen voor de Britse mu ziekuitgever het ene na het andere pop succes aaneen. Springlevend hield de maatschappij haar naam in de jaren daar na met supersterren als de Rolling Stones, UB40 en de Spice Girls. De geschiedenis van EMI, dat nu fuseert met branchegenoot Warner Music, gaat terug tot 1897. Toen werd The Gramopho ne Company opgericht. De onderneming groeide uit tot een verzameling van 64 pla- berg geld. tenbedrijven. De bekendste die de Britten aankochten waren Virgin and Capitol. In 1979 koos F.MI voor een samengaan met Thorn Electrical Industries, een elek- tro-winkelketen, maar die combinatie viel uiteen. EMI wilde echter niet alleen verder gaan, en dus volgden andere fusiepogin gen. De Amerikanen van Walt Disney, het Canadese Seagram en de Duitse uitgever Bertelsmann waren gesprekspartners, maar met geen van hen kwam het tot een samengaan. Ook de financiële resultaten waren eind jaren negentig niet wat EMI daarvan ge- Bouw- en constructiebedrijf Heijmans staat op het punt het Belgische kabelbedrijf Van den Berg over te nemen. Van den Berg heeft vooral een sterke po sitie op het gebied van aanleg van glasvezelnetwerken. Dat is een markt waarop het Neder landse concern in de Benelux nadrukkelijk een rol wil gaan spelen. Met de overname haalt Heijmans de benodigde kennis en ervaring op dit gebied in huis. Alleen al in Nederland zal de komende jaren tenminste 15 tot 20 miljard gulden worden geïn vesteerd in de aanleg van glas vezelnetwerken en randappara tuur ter vervanging van het be staande vaste telefoonnet, schildert Heijmans het aantrek kelijke marktperspectief. Heijmans legt contanten op tafel legt om Van den Berg in te lijven. Van den Berg telt ruim 480 werknemers en draait een jaaromzet van circa 100 mil joen, waarvan 40 procent wordt gerealiseerd in de glasvezelacti viteiten. Opdrachtgevers zijn overheden, nuts- en telecom municatiebedrijven. Heijmans is met ruim 6.000 werknemers vooral actief in de woning- en utiliteitsbouw en de wegenaanleg. De ambitieuze bouwer uit Rosmalen wil in 2002 een omzet halen van 4 miljard tegen 2,9 miljard in 1999. Geitenmelk is in Nederland niet j slepen. De boeren die geiten hi moeten regelmatig 'nee' verkopen a nemers. De 300 geitenhouderijen zi gebreid en er zijn er zo'n veertig bi men, becijferde voorzitter R. Boersn de vakgroep schapen- en geitenhi LTO-Nederiand gisteren. Het aant ten is daarbij met 22.000 tot 153.00( fors gegroeid. Vooral op kleinere boerderijen oosten van het land, verkopen 1 hun koeien en melkquotum en een melkgeitenhouderij. Zelfs akk wers, zoals vijf ondernemers in hi ningse Oldambt, zijn vorig jaar o stapt. Óndanks de grote vraag krijgen d ren niet meer dan 85 cent per liter melk. „Te weinig om rijk te worden hoog genoeg om stevig door te mi aldus Boersma. De vraag naar geitenkaas en -i groot. Onder meer de romige Grieks kaas is erg gewild. Zelfs wordt vei tenmelk in supermarkten verkocht, meer voor mensen die allergisch zi koeienmelk. De geitenhouders won bovendien benaderd door een exp die geitenmelkpoeder aan Taiwa koopt. De groei zorgt ook voor hoge voor de dieren. Een geit die rijp is molken te worden, kost ongevea gulden. Voor een geitenlammetje i 200 a 300 gulden worden betaald, ma benadrukt dat de toekomst branche ongewis is. Voor geitenm staat geen Europese steun, zoals koeienmelk. Elk moment kan d wegzakken en wordt het bedrijf oi bel. Eneco en REMUsamen met 'zes kleintjes' De fusie van de zes kleine nutsbedrijven met hun grotere broers Eneco (Rotterdam) en REMU (Utrecht) gaat door. De raden van bestuur van de ondernemingen hebben gisteren een intentieverklaring ondertekend. Bij de fusie zijn ook Energiebedrijf Zuid-Kennemerland, Gasbedrijf Midden Kennemerland, Energie Delfland, Nutsbedrijf Amstelland, Gasbedrijf Noord-Oost Friesland en Nutsbe drijven Weert betrokken. Wanneer ook de raden van commissarissen en de aandeel houders de fusie hebben goed gekeurd is de nieuwe combina tie na Essent en NUON de der de energiedistributeur van Ne derland. De nieuw reus heeft 1,8 miljoen klanten die stroom afnemen en 1,7 miljoen die gas kopen. De gezamenlijke omzet bedraagt vijf miljard gulden. Of het samengaan gevolgen zal hebben voor de 5.400 werk nemers, is nog onbekend. De vakbond CFO heeft al aange kondigd een stevig sociaal plan te eisen. De lonen moeten gelijk blijven en niemand mag ontsla gen worden, vindt de bond. In de toekomst is het de be doeling om goedkoper energie in binnen- en buitenland in te kopen. Eneco vormde vorig jaar al een gezamenlijke inkoop combinatie met Enercom, een organisatie waarbij zestien energiedistributeurs zijn aange sloten. Enercom nam ook het initiatief voor de fusie. Waar schijnlijk zullen nog meer klei nere energiedistributeurs zich bij de nieuwe combinatie aan sluiten. De fusiepartners verwachten dat zaak uiterlijk 1 juni 2000 rond is. De fusiepartners heb ben elkaar kort geleden al ge vonden als bondgenoten voor de rechter. Morgen doet de rechter uitspraak in het kort ge ding dat zij samen hebben aan gespannen tegen concurrenten NUON en Essent over de prijs van bijgekochte stroom. Liberalisering van de Neder landse stroommarkt maakt gi gantische energieconcerns noodzakelijk. Kleintjes maken geen schijn van kans zelfstan dig te overleven, zo concludeer de Ernst Young recentelijk. Met deze derde grote lande lijke fusie hebben bijna alle Ne derlandse stroomdistributeurs dekking, gevonden bij elkaar. Vorig jaar juni sloten EWR, ENW en Gamog zich aan bij de NUON. De zuidelijke PNEM en MEGA fuseerden later dat jaar met het noordelijke EDON tot Essent. Deze concerns hebben al aangekondigd duizenden ba nen te zullen schrappen in de komende jaren. De Nederland se productiebedrijven zijn, be halve EPZ, afgelopen jaar een voor een verkocht aan buiten landse concerns. Wam daar leunt u meespelen met Mega Fireworks, waarbij u op eenvoudige wijze kans maakt op zinderende prijzen. Met als klap op de vuurpijl de snel oplopende landelijke Jackpot van minimaal 1 miljoen gulden1 -Holland (asino Een mooie gelegenheid Maar ook bij onze andere speelautomaten en tafelspelen vliegen de vonken ervan af. Een minimumleeftijd van 18 jaar en een geldig legitimatiebewijs zijn entree- voorwaarden. U bent iedere dag vanaf 13.30 uur van harte welkom. om uit te gaan. hoopt had. De koers op de beurs in jr den zakte gestaag. Van invloed daai e ren ook de mislukte poging tot oven e van de filmdivisie van PolyGram in de Azië-crisis en het dure pond steil c Vorig jaar volgde de ommekeer. EM seerde onder de nieuwe topman Eri Jj coli een winstsprong van dik 60 pro t Het bedrijf heeft een jaaromzet van miljard gulden en een marktaandee 14 procent. EMI-voorzitter Nicoli vo nr dat de elektronische internethandel j vijf jaar tien procent van de omzet 2 maken. Maastricht Het evenementencomplex MECC in de Limburgse hoofdstad is vier dagen lang een' gastronomisch mekka. De oudste horecavakbeurs van Nederland, BBB, dat zijn 46ste editie beleeft, opende vandaag de deuren. Tegelijkertijd worden in Maastricht de Europese vakbeurs voor topkoks (EFFF) en het internationale congres van de World Association of Cooks Societies (WACS) gehouden. Op de laatste beursdag worden de nieuwe Michelin-sterren voor restaurants bekendgemaakt. foto anp marcel antonisse Roger Ames (links) en Ken Berry vormen samen de top van de nieuwe muziekgigant Warner EMI Mu sic. foto ap alastair grant Agressief uitbreiden, luidde het parool van Roger Ames, toen hij bij Warner Music als hoogste baas binnenstapte. Koud een half jaar later haalt hij zijn grootste vangst bin nen: EMI, waar hij zijn loopbaan precies een kwart eeuw geleden begon. Vóór Ames naar de VS overstak, had hij de lei ding over de muziekdivisie van PolyGram. Maar met EMI onderhield hij immer nauwe betrekkingen. Ken Berry, de topman van de platenafdeling van EMI, is een vriend van hem. Ook deze heeft een hoofdrol in de trans actie gespeeld. Het Amerikaanse zakendagblad The Wall Street Journal meldt ook dat Berry heeft gepro beerd Ames over te halen naar EMI te komen, toen Philips PolyGram verkocht aan Seagram. Nu staan de twee kameraden alsnog zij aan zij. Bij de nieuwe combinatie nemen ze plaats achter het roer. Ames, een halve eeuw geleden geboren in Trinidad, wordt de bestuursvoor zitter van Warner EMI Music, terwijl Berry ver antwoordelijk wordt voor de dagelijkse gang van zaken. Het rijke muziekarchief van Warner Music telt tal van grote namen. Belangrijkste labels zijn Atlantic, Elektra, Sire en Warner Brothers Re cords. Tot de artiestenstal behoren Fleetwood Mac, Phil Collins, Eric Clapton en Madonna. Warner Music, onderdeel van het omvangrijke uitgeversconcern Time Warner, bezet met een marktaandeel van 13 procent de vierde plaats op de wereldranglijst. De fusie van de Britse muzi gever EMI met brancheg Warner Music kost 3.000 v 23.000 werknemers hun Dat komt neer op een ii_ ping van 13 procent. In I land hebben de twee ruim 110 werknemers in i" De voordelen van de s smelting - de grootste ten in deze bedrijfstak - mo<c miljoen gulden opleveren. 3, Warner Music Benelux r Nederland 40 werknemei8 recteur Slendebroek der gaan snijden in personeels van de administratie, de di tie en de verkooporgai „Het zoeken naar repertor nationaal niveau zal doorj^ Warner Music heeft hier anderen Ilse de Lange er' Swoon onder contract staa1 Het hoofdkantoor van Eln derland staat hemelsbreei welijks honderd meter veiD' op hetzelfde bedrijventern ei gemeen directeur N. vai81 heeft ongeveer dezelfde ra over de integratie. De EM noemt daarbij ook nog d ductie waarbij activiteiten 11 kaar kunnen worden gesd EMI heeft een fabriek in U< - „Maar beide bedrijven bn den hun eigen identiteit, op het artistieke vlak," i"1 streept Van Hof, die leidin ra aan ruim vijftig mensen. 11 f treft het scouten van niei j1' lent, het uitbrengen van al het zoeken van producers ,a vervaardigen van videoclip!ltl de EMI-stal in Nederland ren onder anderen Bl/of, II Hazes, Freek de Jonge, Long en Rob de Nijs. -

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6