CDA wil sponsoring politiek door bedrijven OPRUIMING Geen uitzondering voor Gümüs Minder WAO'ers door nieuw stelsel Binnenland eendammer bekent Me zedendelicten Transferium Utrecht 'Agent mag uiting geven aan geloofsovertuiging' Commissie: 250 miljoen voor joodse gemeenschap uto opgeblazen in Delft liru. )e BMW-cabriolet van een 32-jarige vrouw uit Delft is gelopen nacht ontploft. De politie zegt ervan uit te gaan dat wagen bewust is opgeblazen met behulp van een mechanis- ?of apparaat. Over de achtergrond van de vrouw kon een po- iewoordvoerder vanochtend niets zeggen. De auto stond op Syriësingel in Delft-Zuid, volgens de woordvoerder geen pro- eemwijk. epperspray eerder ingevoerd haag De politie kan de pepperspray waarschijnlijk een half r eerder - per 1 januari volgend jaar - invoeren. Dat kan vol- is minister Peper (binnenlandse zaken) als het middel bij leven succesvol blijkt. De snellere invoering is mogelijk door proef aan te passen. Peper verkort de proefperiode, maar eidt het aantad betrokken agenten uit. Totaal drieduizend 11 enten gaan drie maanden met pepperspray de straat op. Aan- nkelijk ging het om achthonderd agenten voor een periode n negen tot twaalf maanden. Pepperspray is een spuitbus met n pepersubstantie, die een verdachte of lastige persoon kan s dwelmen. ij'lnderzoek Srebrenica vertraagd erpamHet onderzoek van het Nederlands Instituut voor irlogsdocumentatie (NIOD) naar de val van Srebrenica in 95 loopt een half jaar vertraging op. Oorzaak is de onver- :ht grote hoeveelheid informatie waarover het instituut kan hikken. Volgens een woordvoerder van het NIOD heeft het gepresenteerde VN-rapport over Srebrenica daar aan jedragen. Daarin wordt Dutchbat grotendeels vrijgepleit, idsdien is de bereidwilligheid om mee te werken toegeno- >n. Het onderzoek zou eind dit jaar worden gepresenteerd. 111 it wordt nu halverwege 2001. a org over koopkrachtverlies ouderen |e iBosch Vele tienduizenden ouderen gaan er volgens de ou- renbond Unie KBO dit jaar in koopkracht op achteruit. De jging van de AOW valt weg tegen de lastenverzwaring, aldus bond. De unie heeft gekeken naar de stijging van alle vaste ten. Voorlopige berekeningen wijzen uit dat bijvoorbeeld een 'e htpaar met AOW en een aanvullend pensioen van 10.000 gul per jaar, per maand 66 gulden meer kwijt is aan vaste las- De AOW gaat 41 gulden omhoog. In het gunstigste geval it het aanvullend pensioen 15 gulden omhoog. I randweerwagens voor luchtmacht ihaag De luchtmacht en de marine mogen hun verouderde indweerwagens voor vliegtuigrampen vervangen. Met de ischaf van 26 nieuwe voertuigen is een bedrag gemoeid van miljoen gulden. Met de aanbesteding van het project is enige e ist geboden omdat Nederland uiterlijk 2003 moet voldoen nieuwe veiligheidseisen. Met het bestaande materieel is de ligheid volgens de nieuwe regels niet voldoende gewaar- j® rgd. De NAVO heeft de nieuwe eisen al in 1997 vastgesteld, lar Nederland bedong een overgangsperiode voor de invoe- if rtra huizen voor asielzoekers. i® haag* Gemeenten in Nederland moeten. 1.600 a tweedui- id woningen extra beschikbaar stellen om te voorkomen dat uwe asielzoekers nog langer onderdak moeten zoeken bij enden of familie. Het gaat in totaal om 6.500 plaatsen die in loop van het jaar beschikbaar moeten komen. De gemeente- turen is gevraagd te bemiddelen bij de huur of eigen huizen 'erhuren aan het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA). ;e aehtopvang voorbereid op koude 3£ terdam De Amsterdamse instellingen voor zwervers en lozen houden wegens de koude extra opvang plaatsen j d. Het volledige winterscenario is nog niet van kracht, maar instellingen hebben wel elk vijf extra plekken gecreëerd. Als vorst een aantal nachten aanhoudt komt bij de GG&GD, de hting Hulp voor Onbehuisden, het Leger des Heils en een ital kleinere instellingen een crisisteam bijeen om te zorgen ir tientallen extra bedden, stoelen, soep en koffie in de nacht, busje van de hulpinstellingen rijdt dan langs plaatsen waar lozen de nacht doorbrengen in de open lucht. igionellafonds laat op zich wachten ihaag Het duurt nog even voor duidelijk wordt of er een ds komt voor slachtoffers van de legionella-epidemie. Het prek dat de Consumentenbond en het ministerie van volks- ondheid hierover vandaag zouden hebben, gaat niet door. :eren liet het ministerie de bond weten dat het meer tijd no- heeft voor overleg. Een nieuwe datum is nog niet bekend. ..legionella-epidemie brak verleden jaar februari uit onder be- nr kers van de Westfriese Flora in Bovenkarspel en kostte aan mensen het leven. Ruim 240 bezoekers werden ziek. 'ks verkrachtingen en aanrandingen -VEENDAM GPD en, waaronder zes ver- itingen en acht aanrandin- bekend. De politie kwam op het spoor bij het onder- naar de verkrachting van 3-jarig meisje uit Wirdum. man heeft de misdrijven 1995 gepleegd. Hij ver- J) zich vooral aan tiener- 1 jes. Behalve de verkrach- n en aanrandingen heeft Jegegeven twaalf keer zijn chtsdelen aan voorbijgan- te hebben getoond. De wi is eerder deze maand in ^ovr beroep veroordeeld tot gei n maanden gevangenis wegens de verkrachting in van een 14-jarig meisje uit ijl. Die straf moet hij nog ten. /jp man werd op 5 januari in nd obt a|l*AG»GPD-ANP stf De Hoop Schejfer wil speciaal fonds voor stortingen instellen CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer wil dat er een fonds komt waarin bedrijven geld kunnen storten voor het subsidiëren van politieke partijen. De Hoop Scheffer opperde zijn idee gisteravond in het radioprogramma Met het oog op morgen. De politieke partijen kampen al lang met financiële problemen omdat hun ledental te rugloopt. Dit blijkt vooral in de geldverslindende verkie zingstijd. Dan komen zij niet uit met het geld dat zijn van de overheid krijgen. den haag anpdat het fonds bedoeld is voor alle politieke partijen. Er zijn De Hoop Scheffer weet dat met bedrijven die wel zijn geïnteres- sponsoring van bedrijven seerd in het politieke debat, nauwkeurigheid is geboden en maar niet aan één partij willen hij verwijst naar de crisis waar- worden gekoppeld, in de CDU in Duitsland ver- Eind vorig jaar stuitte een keert. Hij onderstreept dan ook voorstel van WD-voorzitter Eenhoorn om de WD door het bedrijfsleven te laten sponsoren op verzet van andere partijen. Zijn D66-collega vond het voor stel onder voorwaarden be spreekbaar, maar PvdA-partij- voorzitster Van Hees wees het categorisch van de hand. Mi nister Péper van Binnenlandse Zaken, die van zijn kant wel wat ziet in sponsoring als maar dui delijk is waar het geld vandaan komt, vergadert donderdag met de partijvoorzitters over deze kwestie. De tegenstanders van spon soring menen dat een partij zich daarmee afhankelijk maakt van het bedrijfsleven. Maar vol gens de Hoop Scheffer bestaat utrecht In navolging van onder meer Leiden en Amsterdam krijgt ook Utrecht een 'transferium', een par- keerstation aan de rand van de stad van waar autorijders verder kunnen met het openbaar vervoer. Het Utrechtse transferium verrijst bij de afrit van de autosnelweg bij het Kanaaleiland. Het is bijna klaar. Bouw vakkers haalden gisteren de steigers weg. Een reclamezuil moet de automobilisten straks wijzen op de mo gelijkheid om per tram naar het Utrechtse centrum te rijden.' foto wfa wim Hendriks Veendam door de politie aan gehouden. Hij bekende tijdens zijn eerste verhoor vier misdrij ven. Nader onderzoek wees uit dat de man een 10-jarig meisje in een recreatiegebied in Gas- selte en een meisje van 14 in Delfzijl heeft misbruikt. Ook vergreep de man zich aan een geestelijk gehandicapte vrouw van 20 jaar. Hij verkrachtte haar in oktober van het vorig jaar in Loon bij Assen. De politie kwam de verdachte op het spoor, nadat het 13-jari- ge slachtoffer uit Wirdum een goed signalement van de ver krachter had gegeven. Bij huis zoeking, de man woonde bij zijn ouders thuis, stuitten agen ten op kinderporno. Van negen misdrijven die de man wel heeft bekend, zoekt de politie' de slachtoffers. Zij heb ben geen aangifte gedaan. haarlem anp/pieter van hove De twee jaar geleden uitgezette Turkse kleermaker Gümüs en zijn gezin hoeven niet meer te hopen dat zij kunnen terugke ren naar Nederland. Volgens staatssecretaris Cohen van jus titie is een terugkomst gezien de huidige regeling 'uitgeslo ten'. Hij zei dit gistermiddag op Schiphol na afloop van de on dertekening van een convenant tussen de KLM en de overheid om het aantal passagiers zon der geldige reisdocumenten te rug te dringen. Met zijn uitspraak reageerde Cohen op opmerkingen van de Amsterdamse burgemeester Parijn in het televisieprogram ma Buitenhof van afgelopen zondag. Daarin zei Parijn dat als Gümüs in 1997 was onder gedoken, hij nu een beroep had kunnen doen op de regeling van de burgemeesterscommis sie die Cohen adviseert over de mate van inburgering van ille galen. Hieronder vallen dege nen, die aan kunnen tonen vanaf 1 januari 1992 in Neder land te hebben gewoond en vanaf die datum tot juni 1998 een sofi-nummer plus geldig paspoort hebben gehad. Cohen is niet verrast over het standpunt van Parijn. „Ik ken zijn mening al langer dan van daag. Ik moet mij echter hou den aan de regels." De staatsse cretaris liet blijken geen uitzon dering voor de kleermaker te willen maken. „De huidige re geling geldt niet alleen voor Gümüs, maar ook voor de vele anderen die de afgelopen jaren terug zijn gestuurd naar Tur kije." Gümüs zegt nog steeds graag terug te willen keren naar Ne derland. „Vooral onze kinderen zijn nog steeds niet gewend in Turkije." De oudste zoon Ra- mazan die vroeger op een Ne derlandse school zat, onder streept dat: „Ik heb nooit kun nen wennen in Turkije en aan het onderwijssysteem dat hier heel anders is." oj ster De Vries en staatssecretaris Hooger- ni van sociale zaken verwachten dat het aan- 3f AO'ers zal afnemen door het nieuwe socia- hoi kerheidsstelsel. Het nieuwe stelsel behelst de fusie van de vijf huidige uitvoeringsinstellingen tot één groot overheidsorgaan, de Uitvoeringsinstelling voor Werknemersverzekeringen (UVW). Die zal de premies innen, de keuringen doen en de uitke ringen verstrekken. Het weer aan het werk helpen van arbeidsonge schikten en werklozen wordt voortaan overgela ten aan speciale commerciële reïntegratiebedrij- ven (zoals uitzendbureaus of Arbodiensten). Werkgevers en werknemers maken samen per CAO of per individueel bedrijf uit welk reïntegra- tiebedrijf in de arm wordt genomen. De Vries en Hoogervorst weten nog niet hoeveel arbeidsplaatsen de fusie zal kosten. Bij de UWV gaan naar schatting 19.000 mensen werken. Het nieuwe stelsel zal op zijn vroegst per 1 januari 2002 in werking treden. De nieuwe opzet voor de sociale zekerheid die minister De Vries (sociale zaken) voorstelt, kan rekenen op steun van de drie coalitiepartijen en GroenLinks. Ook de sociale partners kunnen zich in grote lijnen vinden in de voorstellen. Lof is er vooral voor de heldere scheiding die De Vries en staatssecretaris Hoogervorst hebben aangebracht in de publieke en private verant woordelijkheden. Kritiek is er daarentegen op het zogenoemde Uitvoeringsorgaan Werknemersver zekeringen (UVyV). De sociale partners verwach ten dat deze publieke uitkeringsfabriek een log en bureacrarisch orgaan wordt. Ze vrezen dat de uitkeringsgerechtigde daarmee niet geholpen is. Ook het CDA heeft grote twijfels over deze 'me- ga-operatie'. Volgens de grootste oppositiepartij wordt het probleem van het grote aantal WAO'ers niet verholpen. Werkgeversorganisaties en vakbonden liepen eind november nog te hoop tegen de plannen. Hierop werden de plannen licht aangepast: werkgevers- en werknemersorganisaties krijgen ziïting in een Raad voorWerk en Inkomen. Deze raad adviseert de minister over het arbeidsmarkt beleid en beheert het geld voor werkgelegen heidsprojecten in de regio. De sociale partners stemden daarop alsnog in. ANP Algemeen Nederla erde Pers Diensten Politie wil tegemoet komen aan wensen een dergelijk probleem met zijn voorstel niet, terwijl de politieke partijen met het fonds toch meer financiële armslag krijgen. Het geld zou over de partijen kunnen worden verdeeld naar rato van het aantal partijleden. Sponsoring van de politieken partijen is in de wet niet verbo den. Wel moeten zij giften van bedrijven, maatschappelijke in stellingen of organisaties open baar maken. Giften van boven de 10.000 gulden moeten, zo lang zij niet van particulieren afkomstig zijn, in het financieel jaarverslag komen. Dode vogels zaten te lang onder olie anjum gpd De Franse 'olievogels' die in Nederlandse asiels sterven, gaan niet dood omdat in de stookolie van de bij Bretagne gebroken en gezonken tanker Erika giftige chemicaliën zaten, maar omdat ze te lang olie op hun verenpak hebben gehad. Dat is de conclusie uit het ve terinair onderzoek van de facul teit diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht, waar de vogels zijn onderzocht die wa ren opgevangen in het Friese opvangcentrum De Fügelpits in Anjum. De beheerster van het opvangcentrum, G. Wiersma- Visser, voelt zich gesterkt in haar theorie dat het om olie ging, die agressiever was dan normaal. De afdeling pathologie van de Universiteit Utrecht heeft de af gelopen dagen met olie be smeurde eidereenden onder zocht op hun doodsoorzaken. ,Als die verontreiniging van de olie werkelijk zo rampzalig was geweest, hadden de vogels veel eerder het loodje gelegd", aldus dierenarts G. Dorrestein. „We hebben wel geconstateerd, dat het voor veel vogels te lang heeft geduurd voordat ze zijn schoongemaakt. 'Kattenvrouw' gaat verhuizen minnertsga gpd Jacqueline Claus, de vrouw met de 69 katten uit Minnertsga, is van plan een vrijstaande wo ning te kopen in het Friese Blija. Op last van haar verhuur der, de woningstichting Noord- West-Friesland, moet zij haar huidige woning verlaten. Haar schare katten zou voor veel stank'en overlast in de buurt zorgen. Alleen als ze het aantal katten terugbrengt tot tien mag ze in haar huis blijven wonen. Claus heeft inmiddels twintig katten bij anderen kunnen on derbrengen. Ze is niet van plan meer dieren weg te doen en zegt de financiering van het huis in Blija al rond te hebben. Claus wil eerst met de nieuwe buren in Blija praten. den haag gpd De raad van hoofdcommissa rissen vindt dat het mogelijk moet zijn het politie-uniform uit te breiden met hoofddoek jes, keppeltjes en tulbanden in korpskleuren. Zo kunnen al lochtone agenten uiting geven aan hun geloofsovertuiging. Korpschef G. Horstmann van Flevoland ontkent dat uitbrei ding van het uniform een ver kapte poging is om meer al lochtonen in dienst te krijgen. Nog geen vijf procent van het aantal politiemensen is alloch toon en dat is bij lange na geen afspiegeling van de samenle ving. „Onze belangrijkste bood schap is dat politiemensen ui ting kunnen geven aan hun ge loofsovertuiging. Als dat leidt tot meer allochtonen binnen het korps, is dat mooi meege nomen", aldus de korpschef. Behalve aan hoofddoeken in politieblauw of -zwart kan ook worden gedacht aan joodse keppeltjes en tulbanden, zoals die in Engeland worden gedra gen door politiemensen met een Sikh-achtergrond. Enkele allochtone agenten hebben de pet al ingeruild voor een hoofd doek. Zo heeft de politie in Al- mere een buitengewoon opspo ringsambtenaar in dienst die aangiftes opneemt terwijl zij ge tooid is met een doek. Ook in Brabant opereert een diender in aangepaste kleding. Onder de politiebonden zijn de meningen verdeeld over de uitbreiding van het uniform. Voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) vreest aantasting van de her kenbaarheid van politiemensen op straat. Ook de betrouwbaar heid kan in het geding komen. „Een diender met keppeltje kan de indruk wekken dat hij niet boven de partijen staat." Dat een agent met hoofddoek zijn gezag op straat verliest, is uitgesloten, zegt G. Landheer, beleidsmedewerker van het mi nisterie van binnenlandse za ken. Landheer is uitgeleend aan het Nederlands Politie Instituut om te zorgen voor meer alloch tone dienders. „Een agente met hoofddoek stuur ik zonder pro blemen néar relschoppende Marokkaanse jongeren. Horstmann: „Misschien werkt dat juist wel beter." De christelijke politievakor ganisatie ACP heeft geen pro blemen met het voorstel. „Vrij heid van godsdienst is een groot goed," zegt woordvoerder R. Meijer. „Bovendien: de tijden zijn veranderd. Een paar jaar geleden was er in Limburg nog een rel omdat daar een agent met een oorbelletje rondliep. Dat is nu voorbij." ruswuk anp Ook financieel gaat het de fa milie niet goed. Na terugkeer in Turkije was Gümüs een kle dingzaak begonnen, maar die is inmiddels failliet gegaan. Qeze zomer kan hij in de badplaats Alanya zes maanden werken als beheerder van een aantal ap partementen. Tot die tijd zit Gümüs nog zonder werk. Vol gens de woordvoerster van Pa- tij n was het niet de bedoeling bij de familie Gümüs valse hoop te wekken. De burgerva der is zelf niet in de positie om Gümüs terug te halen. De woordvoerster acht de kans op terugkeer minimaal. vang van het bedrag wordt on derbouwd, is nog niet bekend. Het grootste deel van het be drag zal vermoedelijk gaan naar slachtoffers van het nazi-regi me en nabestaanden. Het kabi net zal kort na het verschijnen van de aanbeveling van de commissie-Van Kemenade een besluit nemen over het uit te keren bedrag. Ook andere instellingen, zo als banken, zullen waarschijn lijk een gebaar maken. Met ver zekeringsbedrijven heeft de joodse gemeenschap al een overeenkomst gesloten, het zou dan gaan om enkele tientallen miljoenen gulden. De Nederlandse regering zou ongeveer 250 miljoen gulden moeten verstrekken aan de joodse gemeenschap voor de fi nanciële en materiële schade die Nederlandse joden in de Tweede Wereldoorlog hebben geleden. Dat is het advies dat de commissie-Van Kemenade volgens goed ingevoerde bron nen donderdag zal geven. De commissie heeft drie jaar onderzoek gedaan naar de roof en teruggave van joodse eigen dommen. Aanleiding was dat het rechtsherstel van de joden na de Tweede Wereldoorlog slecht is verlopen. Hoe de om- De mooiste Oosterse Tapijten nu voorcl.eligc r dan ooit Heris 300 x 205 normale prijs J4?5T- nu 1225, Nepal Orig. 305 x 210 normale prijs JIJOOT- nu 1500,- Bidjar 2*1 x175 normale prijs JW: nu 995, Nain 255 x 165 normale prijs >4250: nu 2*50, Gabbeh 242 x 172 normale prijs J925T- nu 895, Sarouck-Mir 302x 205 normale prijs ■2650T- nu 1475, Mooiste Tapijten - grootste vo< naad Heemstede, Bronsteeweg 2, 023-5292509 Voorschoten. Schoolstraat 32, 071-5613609

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3