Country FM nu zo goed als landelijk TV WEER Het Gesprek van de Dag Het 'gelijk' van Brinkman Waarom laten ze dat zien? ^COCNTKW Leespauze Spannend koken met 'The Naked Chef DINSDAG 25 JANUARI 2000 COMMENTAAR Oud-premier Lubbers geeft oud-CDA-fractieleider Brinkman als nog gelijk in zijn beoordeling dat in 1993 al harde ingrepen nodig waren om een groei van het aantal arbeidsongeschikten af te rem men. Zeven jaar na dato is het belang van die mededeling echter betrekkelijk. Het is allereerst de vraag of een gezamenlijk optrekken van Lub bers en de door CDA-voorzitter Van Velzen gesteunde Brinkman door de CDA-kiezer beter begrepen zou zijn, dan de openlijke ru zie die tot twintig zetels verlies leidde. Vervolgens staat het aller minst vast wat de invloed van zo'n eensgezind CDA-standpunt zou zijn geweest op het beleid. Zouden we vandaag minder ar beidsongeschikten hebben gehad dan zeven jaar geleden? Dat is hoogst twijfelachtig. Brinkman en Van Velzen bepleitten destijds harde ingrepen in de hoogte en de duur van de uitkerin gen. Voor die combinatie is terecht nog altijd geen meerderheid in de Tweede Kamer te vinden, zelfs niet in het CDA, maar overigens ook niet in de WD. Die is er wel waar het erom gaat de toelating tot de WAO moeilijker te maken, om te voorkomen dat werkgevers en werknemers deze voorziening gebruiken voor bijvoorbeeld re organisaties. Een Kamermeerderheid is ook bereid om maatrege len te treffen om mensen die nog kunnen werken uit de WAO te krijgen. Een verlaging van de uitkeringen voor degenen die het echt nodig hebben, is gelukkig ook nu niet aan de orde. Dat de oude top van het CDA elkaar weer langzaam in de armen sluit, doet de nog altijd geplaagde christen-democraten ongetwij feld goed. Maar het 'gelijk' van Brinkman levert geen partijlijn op waar het CDA vandaag veel verder meekomt. Integendeel. Zo'n keuze past niet bij een partij die er ook een sociaal gezicht op na wil houden. Vandaar dat de huidige partijleider De Hoop Scheffer zich wel twee keer zal bedenken voordat hij de aanpak overneemt die Brinkman toen (nu nog?) bepleitte. Zo vlak voor etenstijd zitten de kinderen soms moe van het spelen voor de televisie. Afstandsbediening in de hand, beetje zappen. En dan kom je rond de klok van zes op de meeste zenders tekenfilms te gen, actualiteitenrubrieken, avonturenfilms voor kinderen en hier en daar een comedy. Maar gisteren kwam mijn dochtertje heel toevallig bij SBS6 terecht en daar trof ze een beeld van twee vrouwen die met de rok omhoog, billen naar de camera, stonden te dansen. Onder in beeld stond jer ry Springer. Honey, I won't stop making porn movies, whatever you say'.Getverderrie', riep ze. En meteen daar achteraan: ,,Pap, waar om laten ze dat op televisie zien?" Ja, en dan zit je toch mooi even met je mond vol tanden. Om twaalf uur 's nachts liggen de kinderen in de regel in bed en worden ze met dat soort ranzigheid niet geconfronteerd. Maar ook bij SBS6 moet de zendtijd gevuld worden en Springer om zes uur leek ze daar ken nelijk een goed idee. Maar ik zat er ondertussen maar mooi mee. Want het antivoord 'Ik heb werkelijk geen flauw idee' vond ik eigenlijk niet voldoende. Dus gaf ik maar het tweede antivoord dat in mij op kwam: „Er zijn mensen die het leuk vinden om dit soort programma 's te zien. En ik denk dat ze de mensen die erin optreden geld geven. Ook dat maakte het voor mijn dochter allerminst begrijpelijk. Ze zei nog eens hartgrondig 'getverderrie' en zapte snel door. En ik bleef met de vraag zitten, waarom een omroep dit soort rariteitenkabi netten programmeert op tijden dat tal van kinderen voor de televi sie zitten. Want de ene keer zijn het vrouwen die hun rok optillen, de volgende keer is het een vrouw in het publiek die haar trui optilt en dan weer zijn het vrouwen die met elkaar aan het vechten slaan terwijl onder in beeld geheel overbodig de zin Wife mistress do fight' staat. En Springer staat erbij en kijkt ernaar, de wijsvinger na denkend langs de neus. Je zult maar boodschappen aan het doen zijn en de kinderen blij ven plakken bij die Springer-onzin. Dan krijgen ze toch wel een heel raar beeld van de wereld. Maar ja, bij een zender als SBS6, waar goede smaak niet bestaat, mag je dat soort overwegingen misschien niet verwachten. Inpakken en wegwezen met de winter Kleine storingen hebben soms grote gevolgen. Toen ik gister ochtend de tekst van het weer- praatje verstuurde, zag het er nog naar uit dat we opnieuw een koude nacht tegemoet zou den gaan. Daar is echter weinig van terechtgekomen. Vochtige en minder koude lucht van de Noordzee drong gisteravond onze regio binnen resulterend in oplopende temperaturen, veel bewolking en ook enige neerslag. Op veel plaatsen viel zowel gisteravond als de afgelo pen nacht wat lichte sneeuw (Den Helder 8 mm) bij tempe raturen tussen 0 en 1 graad. Op het duinstation van het KNMI te Bloemendaal, waar gister ochtend nog -7,4 graden werd geregistreerd, was het de afge lopen nacht veelal 3-4 graden boven nul en vanochtend om 5 uur was het ook op de vliegba sis Valkenburg bijna 3 graden. De komende nacht kan het dankzij enkele opklaringen nog licht vriezen maar vanaf mor gen is de kou foetsie. Een warmtefront veroorzaakt vrij veel bewolking (mogelijk valt er ook wat regen) en het kwik stijgt morgenmiddag tot 5-6 graden. De wind waait uit het westen en is meest matig. Donderdag verandert er nog niet veel; daarna is het inpak ken en wegwezen voor Koning Winter. Het hogedrukgebied ten westen van Ierland maakt plaats voor een zeer diepe de pressie tussen Schotland en IJs land. De barometers in dat ge bied denderen omlaag naar mogelijk 940 hPa! Vooral in het weekeinde veroorzaakt het sys teem regen en periodiek veel wind. De temperaturen lopen gestaag op tot zo'n 10 graden begin volgende week. Gisteren overdag was het prachtig winterweer. Het was geruime tijd zonnig, waaien deed het nauwelijks en de temperatuur steeg tot 1-2 graden boven nul. Aan het einde van de middag be gon het weer te vriezen (Val kenburg kwam nog uit op -2,3) maar daarna dreef bewol king binnen en steeg de temperatuur tot boven het vriespunt. 55-plussers willen roeiend over Kanaal Vijftien 55-plussers van de Koninklijke Dordrechtse Roei- en Zeilvereniging willen rond 25 juni roei end het Kanaal over. De oversteek gaat van het En gelse Poole naar het Fran se Cherbourg en is 130 ki lometer lang. De senioren arriveren naar verwach ting na acht tot tien uur roeien in Frankrijk. Het is de eerste keer dat leden van een Nederland se roeivereniging de over steek maken. De roeiver eniging heeft veel oudere leden, omdat studenten in Dordrecht slecht zijn vertegenwoordigd. De oudste roeier in het team is de zestig gepasseerd. Het Dordtse team van 55 plussers maakt de tocht op uitnodiging van de Britse roeivereniging Poo le. „De roeivereniging uit Poole maakte de over tocht een aantal jaren ge leden al eens. Het bestuur ervan kwam met het idee de overtocht in het jaar 2000 weer te doen en heeft ons uitgenodigd daaraan mee te doen", vertelt de Dordtse roeier Hellinga (55). Hellinga verwacht dat de seniorenploeg voldoende conditie heeft voor de oversteek. „Wij trainen nu twee keer per week en 's zomers drie keer," zegt hij „En gedurende de over steek wisselen drie vijf koppige teams elkaar af. Dat betekent dat iedereen ongeveer drie uur moet roeien." 'Er is geen zender geweest die het beter deed dan wij' „Country is de enige muziek waar in Nederland een markt voor te vin den is, hoorde ik laatst iemand zeggen. Nou, dan hebben we toch een juiste keuze gemaakt", zegt Ruud Kegel, oprichter van Country FM. De zender krijgt deze weken van verschillende gemeenten toestemming om via de kabel uit te gaan zenden. Vanaf eind februari heeft Country FM een nagenoeg landelijke dekking. Het in januari 1998 begonnen radiostation hoopt eind februa ri zo'n vijfenhalf miljoen kabel aansluitingen te hebben. Lei den en de Bollenstreek, IJmond-Noord, de Noord-Oost- polder en de provincies Gro ningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Zeeland krijgen voor die tijd een aansluiting. Al leen in gedeelten van Gelder land en bijna de hele provincie Limburg is de zender dan nog niet te ontvangen. „Maar ik vind het een hele prestatie dat we in zo'n korte tijd zoveel ka belaansluitingen verkrijgen. Daar mogen we best trots op zijn. Er is bij mijn weten nooit een zender geweest die het be ter heeft gedaan dan wij", aldus Kegel. Country FM is, sinds ze een landelijke zender is, gevestigd in Waalwijk. De muren in het Waalwijkse kantoortje van Ke gel zijn behangen met posters en kalenders van de heden daagse countrysterren. De Te- xaanse damesgroep Dixie Chicks en Shania Twain hangen tegenover elkaar in de ruimte. Is er binnen de country-scène geen sprake van haat en nijd? „Nee hoor, country straalt juist Ruud Kegel, directeur van Country FM: „Countrymuziek straalt rust uit." foto gpd roland de bruin rust uit. In de VS is het op som mige werkplekken zelfs verbo den om de muziek te draaien. De productie gaat omlaag als er wel country wordt gedraaid, werknemers dromen weg bij de rustige klanken", vertelt Kegel. De vrouwelijke sterren zijn in ieder geval rijkelijk vertegen woordigd in het kantoor van de Rotterdammer, want naast de enorme poster van Shania Twain hangt een kalender met daarop nog een vrouwelijke zangeres. „Het is toeval hoor dat op de kalender ook een vrouw de voorkant siert, de vol gende maand is het misschien wel een mannelijke ster", zegt Kegel. De oprichter van Country FM is pas een paar jaar geleden een echte country-fan geworden. Hij leerde bij kennissen de nieuwe country kennen, de ou de muziek van onder andere Dolly Parton en Johnny Cash vond hij maar niks. Maar de nieuwere liedjes stonden hem wel aan. Hij werd een echte lief hebber. „De groep countrylief- hebbers is veel groter dan velen denken, het zijn zeker tussen de 1,25 en 1,75 miljoen mensen die regelmatig naar deze mu ziek luisteren. Trouwens, bijna iedere Nederlander kent wel iets van country, want wie heeft er nou niet van Ilse DeLange of Shania Twain gehoord?" Binnen de grote groep fans zijn volgens Kegel zeker 200.000 tot 400.000 fanatieke Line-dancers te vinden. Met dat aantal men sen zou het de vierde sport van Nederland zijn. „We gaan de komende maanden zeker onze pijlen op deze grote groep rich ten. Vanaf begin maart gaan we door Nederland toeren met een Line-dance show, een soort drive-in waar we Line-dancers kennis willen laten maken met Country FM." Bekend worden en bekend blij ven is op dit moment een van de prioriteiten van de jonge zender. Het station moet name lijk eerst rendabel worden en het daarna blijven. Een vaste groep luisteraars helpt daar bij, maar eerst moet het bereik en dus het aantal kabelaansluitin gen stijgen. „Bij drieënhalf mil joen aansluitingen zijn we nog net niet interessant voor adver teerders, maar bij vijfenhalf miljoen wel en daar werken we naar toe." Het duurt vaak weken, zo niet maanden, voor de programma raden van gemeenten en gebie den over gaan tot een besluit of de zender mag gaan uitzenden. Het format van de Countryzen- der valt bij veel raden wel in de smaak. „We zijn niet zoiets als een tweede Sky Radio of een nieuwe zender met muziek a la Radio 538, we brengen iets dat er nog nauwelijks is. Wij boren een nieuwe doelgroep aan en daar zullen andere omroepen voor moeten wijken." Kegel doelt op de verdwijning van met name de buitenlandse publieke omroepen als BBC 2 of WDR 3, waar minder behoef te aan is dan aan een zender die 24 uur per dag country uit zendt. „Op de kabel is niet meer ruimte dan voor ongeveer 30, 40 zenders. Als dat maxi mum is bereikt, zal er iemand de dupe moeten worden van de komst van ons, maar zo werkt de markt nu eenmaal." ferdi den bakker Een jonge Filipijnse koopman neemt even de tijd voor de krant tijdens een rustpauze. Hij is afkomstig uit het noorden van de Filipijnen en reist honderden kilometers naar de hoofdstad Manila met een door ossen voortgetrokken kar in de hoop daar zijn handelswaar aan de man te kunnen brengen. Gemiddeld verdient de verkoper zo'n 5 dollar per dag. foto reuters erik de castro Zijn kookprogramma's hebben iets weg van een langgerekte clip. Met schokkende bewegin gen volgt de camera Jamie Oli ver, het culinaire wonderkind dat elke dinsdagavond te zien is op BBC2 Terwijl op de achter grond muziek van The Verve klinkt, doet de tv-kok aan high- energy cooking: in een snel treinvaart worden klassiekers uit de Engelse keuken gecombi neerd met mediterrane en Oos terse gerechten en kooktechnie- ken. Alles gaat snel in Jamie's keu ken in de Londense wijk Cler- kenwell, inclusief zijn taalge bruik. Gerechten zijn pukka (vet!) en ingrediënten wicked. Wanneer op de benedenverdie ping zijn gasten aanbellen, on der wie de jongens in de band waarin hij drumt, roetsjt hij in één vloeiende beweging van de meterslange trap. Als 'zomaar een jongen van de straat' wist de Britse kok, nadat hij vorig jaar voor het eerst op tv was, een enorme populariteit te vergaren - met name bij leeftijd genoten die tot dan weinig op hadden met dergelijke pro gramma's. De rossige Jamie - consequent in T-shirt, spijker broek en snelle gympen- is een verademing op tv. 'The Naked Chef wordt hij genoemd, om dat hij bestaande recepten ont doet van ingewikkelde fratsen en hij met een minimum aan moeite een maximum aan sma ken op tafel zet. Puur en simpel is de kookstijl van Jamie die in het dagelijks le ven als sous-chef werkt in 'The River Cafe' en sinds enkele maanden een culinaire column heeft in The Times. Zo onbe schreven is de 24-jarige jonge ling die out of the blue een ei gen kookshow heeft dus ook weer niet. Letselschade Tot mijn verbazing blijk ik een letselschade- -expert te kennen. Ik had nooit verivacht zo iemand te ontmoeten, maar ik bleek hem al jaren te in mijn kennisenkring te heb- ?n, zij het zonder dat ik zijn beroep wist. We zaalvoetballen wéleens samen, van daar, en onlangs vertelde hij mij wat hij deed voor de kost. Letselschade- -expert. Wel het laatste beroep waar je aan denkt als je iemand kent van het zaalvoetbal, uit gerekend de meest blessurege- voelige binnenspott die Neder land kent. Ik ga in het vervolg een stuk voorzichtiger zijn als ik hem de bal wil afpakken, dat kan ik u wel vertellen. Hoe dan ook, zo kwam het dat ik in een zweterige kleedkamer een opmerkelijk praktijkverhaal hoor de uit de wereld der schadeclaims. Op een dag fietste in Amstelveen een meneer over een plein, kwam met zijn voorwiel tegen een losliggende steen, tuimelde over zijn stuur en brak zijn heup. Daarmee had hij ronduit pech: op hele plein, dat uit minstens 50.000 JUSTUS VAN OEL straatstenen bestond, lag slechts één enkelesteen los. Zelfs de verzekering moest dat na controle toegeven. Maar uitgerekend die ene steen kreeg hij voor zijn voorwiel, en nu wilde deze meneer een forse som geld zien, te betalen door de gemeente Amstelveen. Daartoe had hij zijn verzekeraar ingeschakeld. En die verzeke raar, in de persoon van mijn zaalvoetballende letsel schade-expert, dacht de zaak op de sloffen te gaan winnen: er was hier sprake van grote onzorgvuldig heid van de kant van de Amstelueense afdeling bestra ting. Daar was ik het niet mee eens, zei ik. Je kunt toch wer kelijk niet volhouden dat het losliggen van een enkele steen op een hectare bestrating van nalatigheid of ge brekkig onderhoud getuigt Het feit dat er maar een enkele steen los lag, beivees juist dat het wegenonder- houd in Amstelveen van ongekend hoge kwaliteit is. Precies zoals we het ook mogen verwachten van deze gemeente, een burcht van burgermansvreugd, waar je wel de lusten van Amsterdam onder handbereik hebt, maar van de grootstedelijke lasten zelden iets ervaart Lasten, zo voegde ik deskundig toe, waaronder ook het feit dat vrijwel elke boom in Amsterdam binnen een jaar met zijn wortels een klein skischansje van losliggende klinkers opwerpt. De grachten zijn het walhalla van de letselschade-expert. En dan zou nu juist Amstelveen, een gemeente meteen wegennet als een biljartlaken, getroffen moeten worden door een schadeclaim van een fietser, duidelijk een geboren schlemiel die in de Sahara nog tegen een boom zou oprijden? En trouwens, nu ik er eens goed over nad acht. was hetgeen losliggende meteoriet geweest die de val had veroorzaakt? Onwaarschijnlijk, dat gaf ik toe, maar een losliggende straatsteen in Amstelveen is ook bepaald geen dagelijkse praktijk. De letsel-expert keek mij vriendelijk aan, en zei dat ik alle feiten goed had, maar dat mijn conclusie precies de verkeerde was. Want juist omdat het plein voor 99,99 in perfecte staat was, kon de fietser op geen enkele manier voorbereid zijn op die ene losse steen. Zijn waakzaamheid was, door de schijnbaar perfecte omstandigheden, dusdanig afgenomen dat die ene opgewoelde klinker hem wel fataal moest worden. En daarom zou de verzekering de zaak voor meneer gaan winnen. Zo kan je het ook bekijken, moest ik toegeven. En als dat inderdaad zo is, zijn de consequenties verbijste rend. Want als de gemeen te Amstelveen lering uit deze zaak gaat trekken is het eerste wat ze doen op iedere plein een paar duizend stenen uit de grond rossen, en het rustig de eerstkomende paar jaar zo laten. Iets wat, zo realiseerde ik me opeens, de gemeenteAmster- dam al jaren doet. En eindelijk begrijp ik waarom: uit angst voor schadeclaims. Voorlichtin nodig ovei goudvissei en konijnei Goudvissen en konijnen, meest gehouden kleine ht dieren, halen zelden hun vensverwachting. Door gi kige voorlichting van diei winkels en nonchalanceI huisdierbezitters sterft 84 cent van de konijnen te w Dit zegt F. de Jong, opleii directeur Diermanageme het Leeuwarder Van Hall tuut, dat een onderzoekh verricht naar te vroeg ges ven kleine huisdieren. Konijnen halen vaak sleck een leeftijd van vier of vijf lï terwijl de dieren twaalf ja oud kunnen worden mits goed verzorgd worden. V goudvissen sterft 42 proc u tijdens het eerste levens 70 procent legt het lood] de leeftijd van twee jaar u* reikt. En dat terwijl de or vissen veertig jaar kunne Jn rondzwemmen als de onf digheden goed zijn. De voorzitter van de vako nisatie voor de huisdiere 0 branche (Dibevo), J.T. de Jongh, is verbijsterd ove „feitelijke onjuistheden" onderzoek. Hij denkt dat Van Hall Instituut resulta van een enquête heeft ve ken met hoogst haalbaren tijden van huisdieren. Volgens De Jongh kan ee derlandse goudvis nooit i dens zijn eerste levensjaa ven. „Goudvissen wordei kweekt in grote bassins Amerika en worden bruii bronskleurig geboren. Pa een jaar worden ze een roodachtig en worden de ste verkocht." De grotere vervissen zijn vaak al viei oud. Dat goudvissen vee jaar oud kunnen worden gens de voorzitter een fal 0 De Jongh bestrijdt ook d; nijnen vroegtijdig stervet „Konijnen in de natuur den blij zijn als ze vier ja werden. Sommige beestf worden gewoon ouder d dere. De onderzoekers zi gegaan van extreem hog tijden, maar mensen wo soms ook 99 jaar." De Jongh meent dat met juist ontzettend bezorgd over hun beesten. Volgeifl' onderzoekers zou het be berd gesteld zijn met vot huisvesting en verzorgin Jong van het Van Hall In tuut: „Bij een goudvis ge"( mensen gewoon wat voe kom, maar ze houden kening met de temperas van het water. Ze zetten vissenkom in de zon en zen zich er vervolgens oi het diertje even later op rug drijft." Volgens hem verzorging van alle klein dieren te wensen over, bij een dier als de hamst werkt dat minder door ii cijfers, omdat die iets be gen een slechte behandt kan. De opleidingsdireci pleit voor een 'gebruiksa zing', meegeleverd door dierenhandel. „De consi heeft natuurlijk een vera woordelijkheid voor der ging, maar ook de dierei del moet aan goede vooi ting doen." Dat laatste onderschrijft vo-voorzitter De Jongh. kan altijd beter, maar ik strijd dat er maar wat aa rommeld wordt." Welvi Jongh beschuldigend na nister Jorritsma (Econoi yL Zaken), die de Vestiging - heeft versoepeld. Hierdc praktisch iedereen eend |(j! winkel beginnen en raai Dibevo de controle over voorlichting kwijt. MENSELIJ KATJA SCHUURMAN m le dag voor de politierechte Utrecht verschijnen. Zij zich verantwoorden voor onder invloed. Op 29 norr sloeg de 24-jarige zange half vijf 's ochtends met auto over de kop op de A uit de richting Amsterdai ze bij Abcoude de afslag ting haar woonplaats Vin nemen. Doordat een and tomoblist haar zou hebbi sneden, zou ze de macht het stuur zijn kwijtgeraal Schuurman belandde op vangrail, maar bleef Haar wagen raakte totafl een blaastest bleek dat h coholgehalte 615 microjil' was. Dat komt overeen m v promillage van ongeveer maximaal toegestane hö *e heid is 220 microgram, raadsman van Schuurnulrc Raymakers, kondigde aa le' de actrice op de zittingz ds schijnen. ,,Zij iszich ze« Qc wust van haar verantwooje heid, en wil die niet uit gaan." Ln

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2