Leidsch Dagblad overwinningsroes Gods Leger vecht voor Land der Bloemen Gnj*g gj] JJllSh ill R Verstekeling dood na t vlucht vanuit Schiphol Verborgen steun in regio voor Rijnstad Fractieleiders GroenLinks en D66 veroordelen gedrag minister Peper Miniatuurlab in LUMC voor DNA-onderzoek SP wil acties tegen Schiphol gaan leiden 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD SDAC 25 JANUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 Hennies' gelaten «i IDAAG 20 PAGINA'S fen Samenleving ik van de Dag NR. 42217 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 11 Zelfs oudste brug van Leiden niet veilig voor graffitispuiters 14 Initiatiefgroep Stedenband legt contacten met Poolse stad stil 15 Leiderdorp moet diep in de buidel tasten voor optrekken salaris ambtenaren 16 Hengelsportclub Vroeg Present vist niet met het mes op tafel 19 Kunstenares André Agassi Clazien Juffermans plaatst zich voor over verlokkingen halve finale van het boetseren j Australian Open Raadsleden openhartig op partijbijeenkomsten en politieke onderonsjes militaire rechtbank in Is- heeft vanochtend het hedese echtpaar Hennie en Hennie van Doe- bekend als 'de Hen vrijgelaten. Ze moeten lopig wel in Turkije blij- afwachting van een de- eve uitspraak op 23 De twee werden eerder lien jaar cel veroordeeld >ns smokkel van tien kilo ideren worden sds dikker rlandse kinderen worden Bijna één op de zeven zwaar, zo blijkt uit onder onder 15.000 kinderen, in 1997 gemeten en ge- Sinds het vorige on- lek in 1980 zijn zij gemid- twee kilo zwaarder ge en, aldus prof. P. Verloo- mhorick van TNO Pre en Gezondheid in Lei- In die periode zijn kinde- ook langer geworden, dat kan niet alle kilo's verklaren. n hoop meer ir Gümüs erugkeer naar Nederland twee jaar geleden uitge- Turkse kleermaker is en zijn gezin is volgens secretaris Cohen van ie uitgesloten. Dat zegt in reactie op uitlatin- an de Amsterdamse bur ster Patijn die meent bij verruiming van ing van witte illegalen te- moeten kunnen ko- :tor stroom ;as verdeeld Ie fusie tussen zes kleine edrijven, Eneco en is de Nederlandse i- en gasdistributie vrijwel verdeeld. Vorig loten EWR, ENW en Ga- üch aan bij de NUON. De lijke PNEM en MEGA fu- en later dat jaar met het lelijke EDON tot Essent. 1 onderzoekt terrand niet ipenbaar ministerie in zal geen onderzoek in- naar de tientallen mil- mark die volgens be- in de media op initia- an de Franse oud-presi- Mitterrand aan de CDU zijn betaald. Dit zegt irocureur-generaal van Bernd König, vandaag Mitteldeutsclie Zeitiing. Brandstof r Joegoslavië wil nog eens zes door positie bestuurde steden tegoslavië deze winter ien van brandstof. In de groeit de tegenstand te- boycot van Joegoslavië. 17 ien maken lts voor geiten itenhouderij in Neder- [roeit als kool dankzij zij ind fk toegenomen belang- voor geitenmelk, in het oosten verkopen vein hun koeien en melk- im en beginnen een eitenhouderij. indi17 HET WOORD IS AAN Fritz Francken Vrijgevigheid wekt arg- SCHIPHOL/NEWARK RICHARD MOOYMAN In een vliegtuig van KLM-part- ner Northwest Airlines is gis teravond in het Amerikaanse Newark een dode verstekeling in de wielophanging gevon den. De vanuit India afkomsti ge DC-10 had een tussenlan ding achter de rug op Schip hol. Volgens de marechaussee zat de verstekeling verborgen achter de beplating van het landingsgestel. De man moet daarom bij zijn vlucht hulp hebben gehad, aldus de woordvoerster. Zij acht het bijna onmogelijk dat de verstekeling op Schiphol is opgestapt. „Toestellen van Northwest en andere Ameri kaanse maatschappijen worden hier heel scherp bewaakt." Over de identiteit van de overleden man bestond van ochtend verwarring. Volgens de marechaussee gaat het vermoe delijk om een Indiër. Het Ame rikaanse persbureau AP meldde dat hij een Turks paspoort had. De Amerikaanse autoriteiten hebben een onderzoek inge steld. Volgens een woordvoerder van de KLM is het vrijwel on mogelijk om als verstekeling op deze manier een intercontinen tale vlucht te overleven. Dit vanwege de extreem lage tem peraturen op grote hoogte en het gebrek aan zuurstof. REGIO WIM KOEVOET Ze bestaan echt: raadsleden uit de regio die graag zouden zien dat hun gemeente aan sluiting krijgt bij Rijnstad. Maar ze zijn voor buitenstaanders moeilijk te vinden, zeggen Leidse raadsleden. Ze durven namelijk niet in het openbaar te zeggen wat ze denken. Wel in Leiden, op partijbijeenkomsten of bij andere politieke onderonsjes. Maar een maal terug in hun eigen raadszaal doen ze er het zwijgen toe. Of stellen hun mening 180 graden bij. Want in hun eigen gemeen ten kan steun voor Rijnstad hen immers op een electorale afstraffing komen te staan. Als ze echter partijgenoten uit het Leidse ontmoeten, klagen ze net zo hard mee over de intergemeentelijke samenwerking. De laatste maanden zijn ze - de een wat meer dan de ander - door hun Leidse partijgeno ten 'bewerkt'. Nu is de tijd gekomen dat ze zich gaan inzetten voor Rijnstad, dat ze hun stem verheffen, zegt de Leidse wet houder grotestedenbeleid Pechtold (D66). Hij kan zijn aan verontwaardiging grenzen de teleurstelling over de eerste golf van lou ter afwijzende reacties nauwelijks verber gen en durft niet meer te hopen op een tweede, positiever getinte golf. Zou het ver der stil blijven? Toch niet. Eén middagje bellen levert zo al vier niet-Leidse raadsle den op, van wie twee wethouders, die het luide en duidelijke 'neen tegen Rijnstad' van hun eigen burgemeesters tegenspreken dan wel nuanceren. De vier zijn PvdA-wethouder Molken- boer uit Leiderdorp, wethouder Van de Vel de van Progressief Warmond (PW), het Oegstgeestse D66-raadslid mevrouw Ko ningsveld en de Alkemadese fractievoorzit ter van de PvdA, Schoonderwoerd. Van de vier die in deze krant hun 'co ming out' beleven, zijn Molkenboer en Ko ningsveld de grootste fans van Rijnstad. „Ik heb er nooit een groot geheim van gemaakt dat ik heel regionaal denk", zegt Molken- boer. „Ik vind Rijnstad een leuk idee. Voor al de gedachte dat het centrale bestuur nu eindelijk eens knopen gaat doorhakken in een aantal grote kwesties op het gebied van ruimtelijke ordening, verkeer en economie, spreekt mij bijzonder aan. Samenwerken lukt niet of onvoldoende of gaat zo strope rig dat deze regio achterop dreigt te raken, vooral ook omdat het provinciebestuur het al jarenlang laat afweten. Rijnstad kan beter zijn eigen boontjes doppen." .Inderdaad, ik ben een voorstander", zegt ook de Oegstgeestse Koningsveld. „In alle jaren van moeizaam zoeken naar oplossin gen voor gezamenlijke problemen liepen we in deze regio steeds aan tegen een ge brek aan vertrouwen in eikaars goede wil." Pagina 13: Kamer en senaat wijzen Rijnstad af 174° -174° 276° 20% 30% 80% SSSSStf 20% 20% 1 0% Veiligheidstroepen maken eind aan bezetting ziekenhuis Democraat en Republikein scoren hoog in voorverkiezingen Iowa RATCHABURI De Myanmarese rebellen die in Thailand een ziekenhuis een et maal bezet hielden, zijn leden van de splintergroepering Gods Leger. Dit zogenoemde 'kinder- leger' wordt gevormd door honderd tot tweehonderd christelijke strijders, voorname lijk kinderen, oorlogsveteranen en oud-studenten. Thaise veiligheidstroepen hebben gisteren een einde ge maakt aan de bezetting van het provinciale ziekenhuis in Ratchaburi. Tijdens de bestor ming van het ziekenhuis wer den tien rebellen gedood. Alle gegijzelden zijn ongedeerd, al dus een woordvoerder van het Thaise leger. Het gijzeldrama begon gister morgen toen gewapende guer- rilleros het ziekenhuis in de buurt van de grens met Myan mar bezetten. De gijzelnemers eisten medische verzorging voor hun gewonde strijdmak kers. Ook wilden ze dat Thai land ophield met beschietingen van hun basis en de vrijheid om de grèris met Thailand over te steken. 'Gods Leger' is een protes tantse afsplitsing van de Karen Nationale Unie (KNU). De KNU is de belangrijkste guerrilla groep die vecht tegen de junta van Myanmar, het voormalige Birma. De Karen vormen een etnische groep uit Myanmar die al meer dan vijftig jaar vecht voor autonomie. Veel Karen wonen in Thailand in de pro vincie Ratchaburi. De in 1997 opgerichte militie, die volgens ingewijden meer weg heeft van een sekte, wordt geleid door een tweeling van ongeveer twaalf jaar oud. Hun honderd tot tweehonderd vol gelingen geloven dat de broers Johnny en Luther Htoo speciale bovennatuurlijke krachten heb ben. Zij zouden onverslaanbaar zijn en bovendien immuum voor vijandelijk vuur. De twee ling is bij de gijzelingsactie niet gesignaleerd. Gods Leger is erg klein, maar niet onbetekenend. Het is de laatste etnische groep die actief oorlog voert tegen de Myanma rese junta. Daarom geniet zij de steun van de plaatselijke bevol king. Daarbij opereren zij in een zeer ontoegankelijk, dun bevolkt gèbied. De Democraat Al Gore en de Republikein George Bush hebben vannacht in Iowa een belangrijke stap gezet op weg naar de nominatie van hun partij voor de presi dentsverkiezingen. Zoals verwacht kwamen beiden als de grote winnaars tevoorschijn uit de eerste voorverkie zingen in de race om het Witte Huis. DES MOINES JOHN WANDERS CORRESPONDENT Al Gore kreeg binnen zijn partij 63 procent van de stemmen, te gen 35 procent voor zijn oppo nent Bill Bradley. Niet eerder scoorde een presidentskandi daat in een serieuze Democrati sche 'caucus' in Iowa zo'n hoog percentage. Gore reageerde ex tatisch op de uitslag. „Mijn boodschap aan jullie is simpel: we zijn nog maar net begonnen met vechten", aldus de huidige vice-president. Tekenend voor de uitgelaten heid was dat Gore in zijn over winningstoespraak al een paar gerichte pijlen afvuurde op zijn meest waarschijnlijke tegen stander bij de verkiezingen in november: „De belastingplan nen van Bush zijn ronduit on verantwoordelijk en schadelijk voor de sociale omgeving." Bush beet niet terug. „Ik heb eerlijk gezegd niet geluisterd, naar wat de Democraten van avond zeiden. Ik wil mij aller eerst concentreren op het ver overen van de Republikeinse nominatie." Aan Republikeinse zijde stond het record in Iowa tot afgelopen nacht op naam van Bob Dole. Deze werd in 1988 winnaar met 37 procent van de stemmen. Bush ging daar vannacht overheen met een score van 41 procent. Zijn belangrijkste opponent in Iowa, de steenrijke zaken man Steve Forbes, behaalde dertig procent van de stemmen. Verrassend was het resultaat van Alan Keyes, die veertien procent van de stemmen kreeg en daarmee Gary Bauer (negen procent) naar de vierde plaats verdrong. Bauer en Keyes voch- Johnny Htoo (rechts) kijkt hoe zijn tweelingbroertje Luther een geweer laadt. De twaalfjarige tweeling wordt als de leider van Gods leger gezien. De twee zouden bovennatuurlijke krachten hebben. foto ap apichart weerawong Gods Leger is gelieerd aan de roer in handen heeft, studenten die in oktober 1999 Toen Groot-Brittannië zich in de ambassade van Myanmar in 1948 als kolonisator terugtrok Bangkok bezetten. Zij eisten uit het toenmalige Birma, be- meer democratie in Myanmar, loofde het de Karen-minder waar het leger sinds 1962 het heid zelfbeschikking. Dit bleek DEN HAAG GPD .11,13,14,15,16 Het was onverstandig van mi nister Peper (Binnenlandse Za ken) om zaterdag niet voor de raadscommissie te verschijnen die zijn declaratiegedrag onder zoekt ten tijde van zijn burger meesterschap van Rotterdam. Dat vinden de fractieleiders van D66 en GroenLinks, De Graaf en Rosenmöller. „Hoe meer publicaties er over Peper verschijnen, hoe meer zijn aanzien en gezag worden geschaad", aldus De Graaf. „Voor een bewindsman die moet waken over de integri teit van andere bestuurders is dat slecht". De politici vinden dat ieder een, dus ook Peper, die wordt uitgenodigd door de onder zoekscommissie ook moet gaan, zodat er snel een eind rapport op tafel kan komen. De commissie behandelt volgens hen iedereen gelijk en geeft ie dereen (zowel Peper als toen malige wethouders) ook de kans alle stukken door te ne men. De fractieleiders deden hun uitspraken gisteravond in het televisieprogramma NOVA Het was de eerste keer dat Kamerle den zich expliciet uitlieten over de houding van Peper tegen over het onderzoek naar zijn declaratiegedrag. Voorzitter van de onder zoekscommissie M. van Rave- steyn had eerder laten weten de indruk te hebben dat Peper probeert het onderzoek bewust te ontlopen. Peper was wel de gelijk in de gelegenheid gesteld om de stukken over zijn decla raties in te zien, zoals hij wilde. Burgemeester Opstelten van Rotterdam begrijpt niet dat zijn voorganger de onderzoekers bruuskeert en dat hij zijn recht op wederhoor niet wenst te ge bruiken. Het is voor het eecst dat de huidige burgemeester stelling heeft genomen tegen Peper, die niet alleen zijn voor ganger in Rotterdam is, maar ook (als minister van binnen landse zaken) zijn directe baas. Opstelten steunt de onder zoekscommissie volledig in haar plan het rapport nu zón der het weerwoord van Peper af te ronden. kort daarop een loze belofte. Sindsdien vechten de boed dhistische, animistische en christelijke Karen voor een on afhankelijk 'Kothulei', het Land der Bloemen. Rotterdammers naar taxi-oorlog ROTTERDAM GPD Rotterdamse taxichauffeurs hebben hun collega's in heel Nederland opgeroepen mor genavond in Amsterdam de confrontatie aan te gaan met chauffeurs van TaxiDirect en Taxi3000. De Amsterdamse politie heeft een brief in han den gekregen waarin openlijk wordt opgeroepen tot geweld. De Amsterdamse politie is op alles voorbereid. De brief zou afkomstig zijn van de Rot terdamse Taxi Centrale (RTC), maar deze ontkent er iets mee te maken te hebben. Onbe kenden zouden briefpapier van de RTC hebben gekopi eerd. De Rotterdamse centrale adviseert de chauffeurs mor gen niet naar Amsterdam te gaan. LEIDEN ANP Duizenden genen tegelijk be studeren op een stukje glas ter grootte van een pinknagel. Met de zogeheten DNA-chip is dat nu mogelijk. De chip met tienduizenden DNA-fragmenten moet het nieuwe gereedschap voor ge netici gaan vormen, aldus het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Dat beschikt als eerste ziekenhuis in Neder land over zo'n miniatuurlabo ratorium. Bij het LUMC kunnen nu complete laboratoriumkasten door een zogenoemd Affyme- trix-systeem worden samenge perst op een chip van nog geen anderhalve vierkante centime ter. Daarnaast beschikt het LUMC over een systeem om in een korte tijd zeer veel verschil lende genen tegelijk te bestu deren. „Beide technieken zijn het neusje van de zalm in het genetisch en celbiologisch on derzoek", aldus geneticus dr. J.T. den Dunnen. Bij genetische ziekten, waar naar het LUMC veel onderzoek doet, kunnen onderzoekers nu heel snel nagaan welke genen in de spiercellen van een pati ent meer of minder actief zijn. Dit profiel geeft aanwijzingen over het ontstaan en het ver loop van de ziekte. Het LUMC verwacht dat het nieuwe ge reedschap ook kan worden toe gepast in de diagnostiek van er felijke ziekten. RICHARD MOOYAAAN ties tegen Schiphol. Volgens het Tweede Kamerlid Van Bommel bestaat er bij milieu- en bewonersorganisaties 'een zekere vermoeidheid'. De SP doet een dringend beroep op tegenstanders van Schiphol op nieuw in beweging te komen. De SP heeft enkele tientallen organisaties uitgenodigd voor een besloten bijeenkomst in Amsterdam. „We willen weten of ze het nog wel zien zitten om actie tegen Schiphol te voe ren", aldus Van Bommel. Een eerdere poging om afspraken te maken over gezamenlijke acties heeft volgens hem niets opgele verd. Het voeren van protest is vol gens Van Bommel hoognodig na het kabinetbesluit van de cember om Schiphol verder uit te breiden. Het SP-Kamerlid hoopt dat ook Milieudefensie zal meedoen aan gezamenlijke acties, zoals demonstraties en het organiseren van een volks raadpleging over de groei van Schiphol. „De teleurstelling bij Milieudefensie is groot over het mislukken van het TOPS-over- leg over Schiphol", aldus Van Bommel. „Een militantere hou ding is dringend nodig. De be volking moet worden gemobili seerd." George Bush. foto reuters ten beiden om de stemmen van christelijk rechts. Orrin Hatch kreeg nog geen duizend stem men en eindigde daarmee op één procent. John McCain uit Arizona kreeg vijf procent van de stem men. Maar dat cijfer is verte kend, omdat McCain niet seri eus deelnam aan de strijd in Io wa. McCain maakt een reële kans op de overwinning in New Hampshire, waar volgende week dinsdag cruciale voorver kiezingen worden gehouden. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Telefoonnummer: O.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch®Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. I Leidsch Dagblad, abonnee service Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 71 2141 11 4 001 1 4 l

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1