Spinoza verkoopt huurhuizen Zonder brigadiers wordt het een chaos SUPER DE BOEh Vroeg Present vist niet met het mes op tafel j n Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, -np WEKEN VOOR 41 00 BEL 071-5128030 Provinci is boos o kwekers Motie tegen Smit in kwestie Duinpieper I -V SPAAR MEE VOO GRATIS (2000) EXT DINSDAG 25 JANUARI 2000 976 Valkenburg krijgt geldautomaat valkenburg Als laatste gemeente in de regio krijgt Valkenburg een pinautomaat. Vanaf 2 februari is het mogelijk in het Rijn dorp geld uit de muur te halen. De automaat wordt 'indoor' ge plaatst, binnen in het filiaal van de Rabobank. De automaat is 24 uur per dag en zeven dagen per week te gebruiken. Ramen en deur 't Deurtje moeten dicht noordwu De Noordwijkse bar 't Deurtje houdt zich nog steeds niet aan de regels van de milieuwet. De gemeente constateert geregeld dat er ramen, deuren of een deel van de voorgevel openstaan op tijden - 's avonds en 's nachts - waarop dat van wege de geluidsoverlast niet mag. 't Deurtje kreeg om dezelfde reden vorig jaar zomer al een aanschrijving en een dwangsom opgelegd, maar die blijkt gericht te zijn geweest aan de verkeer de firmanaam. Inmiddels heeft de gemeente Noordwijk de brief opnieuw verstuurd aan de juiste geadresseerde. Opnieuw be draagt de dwangsom duizend gulden met een maximum van twintigduizend. Inbrekers laten buit achter hillegomDrie onbekenden hebben gisteren hun buit bij een inbraak bij een tabakshop in de Mariastraat in Hillegom achter gelaten. Na het bezoek in de winkel werden de drie door pas santen gezien, waarop de inbrekers zich uit de voeten maakten. De sigaretten lieten zij achter. De gealarmeerde politie zette een hond in om het drietal te achterhalen, maar de speurtocht bleef zonder resultaat. Vandaag zet de politie het onderzoek voort. Verdachten mishandeling melden zich noordwuk Drie jongens hebben zich gisteren bij de politie ge meld vanwege hun betrokkenheid bij de mishandeling van een 24-jarige Noordwijker. De vechtpartij speelde zich zondagmor gen af in de Hoofdstraat in Noordwijk. De Noordwijker zou voor de grap een baseballpet hebben afgepakt en daarna in el kaar zijn geslagen. De drie jongens, 18, 16 en 17 jaar oud, lazen het bericht in de krant en stapten naar de politie omdat volgens hen de aanleiding van het incident anders is. De politie heeft de zaak in onderzoek. Voorhout heeft een schreeuwend tekort aan klaar-overs noordwuk job de kruiff Eenmansfractie De Noordwij ker dient vanavond in de Noordwijkse gemeenteraad een 'motie van afkeuring' in tegen wethouder Smit van onderwijs. De partij van Van Bockhove noemt Smits beleid om zmlk- school De Duinpieper aan een extra lokaal te helpen 'een aan eenschakeling van verkeerd be grepen telefoongesprekken, conflicten met De Schapendel en onduidelijke en wellicht on juiste informatie aan de com missie van onderwijs'. Boven dien zou Smit zich niet aan een raadsbesluit van december hebben gehouden en dat be sluit in de pers hebben bekriti seerd. De lokaalkwestie houdt de Noordwijkse politiek al sinds april bezig. Smit meende door één telefoontje met de directeur van het bestuur van De Scha pendel te hebben geregeld dat die school een lokaal afstond. Zijn gesprekspartner dacht daar anders over. De Noordwijker heeft nu zelfs 'een soort tele foonnotitie' van Smit aan een van zijn ambtenaren opgedui keld, waaruit zou blijken dat het schoolbestuur het verzoek op schrift wilde en dat het dan pas zou reageren. Smit werd destijds terugge floten door de raadscommissie voor onderwijs en moest op zoek naar een andere oplos sing, bijvoorbeeld een noodlo kaal. In november vorig jaar bleek echter, aldus De Noord wijker, 'geen enkel alternatief grondig onderzocht'. Daarop kreeg Smit in december via een motie opdracht om alsnog een procedure voor een noodlokaal te beginnen, maar ook die voer de hij niet naar behoren uit, oordeelt De Noordwijker nu. Smit koos voor een variant die twee ton, twintig bomen en vier maanden zou, kosten. Een kort geding van De Duinpieper dreigde, en tegelijkertijd be dacht een aantal raadsleden een goedkopere en snellere ma nier om een noodlokaal neer te zetten. Ondertussen liet Smit zich in deze krant negatief uit over het raadsbesluit en over De Schapendel. Ook noemde hij de negentigduizend gulden die het noodlokaal gaat kosten 'heel fors'. „Hij was blijkbaar vergeten dat zijn eigen noodlo- kaalplan tweemaal zo duur was", aldus De Noordwijker. Van Bockhove noemt het op treden van 'een wethouder die zelf zoveel steken heeft laten vallen in deze zaak' niet gepast en vindt het getuigen van wei nig respect voor de gemeente raad. In de motie die De Noordwijker vanavond indient worden zowel de 'bestuurlijke gang van zaken' als de uitspra ken van Smit in de pers afge keurd. Smit was vanochtend niet be reikbaar voor commentaar. üptonice regular of light fles 1L 2.89 Bi| 2 flessen na-ar Edet Decor toiletpapier pak 8 rollen 6.19 Bij 1 pak Hertog roomijs diverse smaken bak 1L5 99 Bij 2 bakken naar keuze Mj "Alleen in winkels rr Bieze aardappelproducten spek/ui pak 450g8r+9; »TIS kruidenboter of kaas/room pak 500g 2.99 zf^SLi Bi| 2 pakken noo. keuze iSoÉS reen versafdeling. ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTft Super De Boer geeft de eerste vier weken van dit joor wekelijks 50 extra gratis weg. In deze advertentie staat een greep uit de Rocks aant) [a vaIV deze week. Kijk ook In de VersWijzer Deze aanbiedingen zijn gi ,j( zaterdag 29 januari 2000. ij] Hengelen is heerlijk, vindt Lissenaar Jan Maarschalk. Op zondagmorgen vanaf een uurtje of zes is de 64-jarige ex-bakker altijd aan de waterkant te vinden. Maarschalk is niet de enige, maar wat hem bijzonder maakt is dat hij een liefhebber is van wedstrijdvis- sen. En dat is in Nederland een uitster vend 'ras', weet Maarschalk maar al te goed. Voor de Lissese hengelsportver eniging Vroeg Present, waarvan Maar schalk secretaris, penningmeester, wedstrijdleider én oprichter is, is na melijk geen hond warm te krijgen. Even dacht Jan Maarschalk dat hij het 40-jarig bestaan in zijn eentje zou vie ren, maar gelukkig heeft het ledenbe stand sinds kort een oppepper gekre gen. Van vier werd het ledenaantal op geschroefd naar acht. En dat vindt Maarschalk al heel wat. Op 12 februari, de dag waaróp Vroeg Present in 1960 werd opgericht, komen de leden op initiatief van Maarschalk bijeen. „Maar een feestavond zal het niet worden. Gewoon een gezellige avond en mis schien dat we door alle publiciteit nieuwe aanwas krijgen." Eén jaar telde het ledenbestand acht tien mannen. Dat was volgens Maar schalk het absolute hoogtepunt. „De kern heeft lange tijd bestaan uit veer tien leden. Dat was best een mooi groepje. Maar in de loop der jaren zijn diverse leden overleden en er kwamen geen nieuwe mensen bij." Vroeg Present is ontstaan uit de in middels ter ziele gegane visvereniging Advendo. Die club viste alleen op za terdag en Maarschalk wilde dat graag op zondag. Hij moest als bakker op za terdag hard werken. „Ik wilde graag in verenigingsverband, dus met andere mensen, vissen. Ik gooide daarom links en rechts een visje uit in de club en had uiteindelijk beet." Acht sport vissers gingen met Maarschalk in zee en de hengelsportvereniging Vroeg Present was een feit. Wat maakt sportvissen in verenigings verband nu zo leuk? „Veel mensen denken natuurlijk dat we alleen maar druk in de weer zijn met het vangen van zo veel en zo groot mogelijke vis sen. Natuurlijk willen we vis vangen, want dat is waarvoor je met al die spullen aan de waterkant zit. Maar er is meer. Veel meer. De vrijheid in de natuur, de rust, noem maar op. Hoe veel mensen hebben ooit gezien hoe vader en moeder meerkoet hun kroost tot de orde roepen?" Tussen mei en oktober zijn de sport vissers drie keer per maand om zes uur op zondag present. „We gaan niet elke week, want de mensen hebben op zaterdagavond ook sociale verplichtin gen en dan is het niet zo leuk om vroeg op te staan. „We hebben een ge zellige club, we vissen niet met het mes op tafel." Er wordt aan de water kant ook gelachen. Zoals die keer dat een lid druk bezig was een vis binnen te halen en die vis plots de top van de hengel wegrukte. Binnen de kortste keren trok die man zijn kleren uit en Jan Maar schalk: „De kem van Vroeg Pre sent heeft lange tijd be staan uit veertien le den. Dat was best een mooi groep je. Maar in de loop der jaren zijn le den overle den en er kwamen geen nieuwe bij." FOTO DICK HOCEWONINC dook in het water om achter zijn hen- geltop aan te gaan. En hij haalde dat ding nog terug ook, met vis en al. Vroeg Present vist in vele waters, maar blijft over het algemeen redelijk dicht bij huis. Niet vanwege de aantrekkelij ke visstand in en rond Lisse. Maar schalk: „Want die visstand valt niet echt mee. Eigenlijk is de visstand op veel plaatsen zelfs slecht te noemen. Wat daarvan de oorzaak is, weten we niet. We constateren het echter wel." Voorhout kampt met een groot tekort aan klaar-overs. Vrijwilli gers om deze taak uit te voeren zijn moeilijk te vinden, on danks wervingscampagnes on der ouders van in Voorhout schoolgaande kinderen.Vooral voor de oversteekplaats op de Oosthoutlaan, ter hoogte van het chinees-restaurant en de basisschool De Achtbaan, zijn de verkeersbrigadiers hard no dig. Hier steken dagelijks veel kinderen uit de wijken Óost- hout eri Hoogh Teijlingen over om naar de basisscholen in het oude dorp en in Oosthout - aan de andere kant van de laan -te gaan. „Volgens onze telling zijn daar in de ochtendspits meer dan duizend overstekers. Als er geen verkeersbrigadiers zijn om dit te regelen, zou het een chaos worden. Geen auto zou er dan nog doorheen komen", zegt Leni van Zoelen, coördi natrice van de vrijwilligers van de drie scholen in Oosthout. Ze benadrukt dat het punt ook steeds gevaarlijker wordt: „Het verkeer is enorm toegenomen en de auto's rijden steeds har der." Tien jaar geleden zijn ouders begonnen om op dit kruispunt kinderen over te zetten. Aan vankelijk stonden de verkeers brigadiers, uitgerust met oranje jassen en spiegelei, er zowel 's ochtends, tussen de middag (2 keer) en bij het uitgaan van de scholen. Ruim een jaar geleden kwam daar, door gebrek aan vrijwilligers, de klad in en ston den alleen 's ochtends en 's middags nog klaar-overs. Na de herfstvakantie van dit schooljaar is dit zelfs terugge bracht tot alleen de ochtend- Verkeersbrigadiers ontbreken steeds vaker op de Voorhoutse Oosthoutlaan waar vier keer per dag tientallen spits. „We draaien nu met zo'n twaalf vrijwilligers. Maar ik ben heel blij dat er nog mensen zijn die dit willen doen. Dan kun nen we de kinderen in ieder geval 's ochtends overzetten. Zeker in dit jaargetijde is dat nodig", zegt Van Zoelen. In oktober, na een wervings campagne van de huidige ploeg klaar-overs, hebben zich drie kandidaat-klaar-overs ge meld. „Die moeten van de po litie nog een instructie krijgen. Pas dan zijn ze bevoegd om de kinderen over te zetten en wor den ze door de gemeente ver zekerd. Maar die instructie laat op zich wachten. Dat demoti veert. Maar ik begrijp de politie wel, die wil pas instructie ge ven als er meer kandidaten zijn. Ik. heb overigens gehoord dat op andere scholen ook een paar nieuwe kandidaten zijn." Van Zoelen klaagt verder over de passiviteit van de ge meente „Ik vind het jammer dat die zo weinig doet. Voor hout zegt dat het niet zijn taak is." Wethouder Jochemsz (PvdA- /welzijn) blijkt niet op de hoogte te zijn van de over- steekproblemen. „Als de rand weg er eenmaal ligt, zal de ver- kinderen moeten oversteken. FOTO MARK LAMERS keersdrukte er sterk verminde ren", verwacht hij. Ook wet houder Van Steijn (Voorhouts Belang/verkeer) weet weinig van het probleem. „Ik heb er wel iets over gehoord", rea geert hij aarzelend. Het plaat sen van verkeerslichten - vol gens Van Zoelen een zeer ge wenste oplossing voor het drukke kruispunt - lijkt Van Steijn 'prematuur'. Rijnsburgse woningbouwvereniging wil 56 duurdere woningen overdoen aan huurders De Rijnsburgse woningbouwvereniging Spinoza gaat een deel van haar woningen verkopen aan huurders. Het gaat om 56 huizen in de wijk Frederiksoord. Spinoza wil vooral duurdere woningen verkopen, met een huurprijs boven de duizend gulden. De opbrengsten van de ver koop worden gebruikt om huren laag te houden en voor onderhoudswerkzaamheden. runsburg peter van egmond Huurders van duurdere wonin gen benaderen Spinoza regel matig met de vraag of ze hun huis ook kunnen kopen. Want de hogere huurprijzen concur reren in de praktijk met hypo theken. Met de verkoop hoopt Spinoza dan ook in te spelen op veranderingen op de woning markt. Over de verkoopprijzen wil Spinoza nog geen uitspra ken doen. Spinoza heeft daarom als proefproject 56 huizen in Fre deriksoord aangewezen voor verkoop. Het gaat om blokken van zo'n vijf huizen aan de Oranjelaan, Koningin Juliana- laan, Goudenregenplantsoen, Seringenplantsoen, De Molen kamp en Domineeswei. Dit jaar volgt een evaluatie van het proefproject. Pas daarna wordt besloten of er meer woningen in de verkoop gaan. Alle Spinoza-huurders zijn per brief op de hoogte gesteld. Alleen de huurders van de aan gewezen woningen hebben het recht om te kopen. Als zij daar geen gebruik van willen maken, verkoopt Spinoza de woning pas nadat de huurders beslui ten te verhuizen. Bij die ver koop komen ook andere huur ders van Spinoza in aanmer king, daarna ook buitenstaan ders. De aangewezen woningblok ken liggen verspreid in de wijk Frederiksoord. Spinoza wil koop- en huurhuizen gelijkma tig verdelen, omdat dat 'de kwaliteit van de wijk ten goede komt'. Uit onderzoek blijkt dat het moeilijker wordt woningen te verhuren, als huur- en koop woningen in aparte delen van de wijk zijn geconcentreerd. Bij het aanwijzen van de wo ningen is voor een deel reke ning gehouden met eerder bin nengekomen verzoeken om een huis te mogen kopen. Wonin gen van ouderen en mensen met huursubsidie zijn niet door de selectie gekomen, omdat de ze doelgroep waarschijnlijk geen belangstelling heeft om te kopen. Op 15 februari houdt Spinoza een informatieavond over de verkoop van huurwoningen. Geïnteresseerden kunnen di rect de procedure in gang zet ten om hun maandelijkse huur- som om te zetten in een hypo theekafdracht. Ongepast en schreeuwerij den gedeputeerde statei Noord-Holland de i waarop de WLTO het zoek van TNO naar de schade in Noordwijk enj wijkerhout heeft gepresen De kwekers vinden in d derzoek steun voor hun van 6,5 miljoen provinciebestuur heeft TNO-rapport echter nog niet ontvangen en kan zit niet verweren tegen het van onzorgvuldigheid. „Ze verwijten ons dat besluit om het grondwa in de duinen te verhoget o ben genomen zonder zoek. Dat is onzin' woordvoerder milieu en u beleid K. van Rijn namen van Noord-Holland. „D e sluit is in 1996 genomen, op basis van onderzoel Grontmij. De conclusie d was dat de maatregel eni\ zou hebben in een tweehonderd meter vi duinrand, en verder nil jaren 1997 en 1998 hadd* treem natte najaren, dat we toen nog niet. De cotle dat de twee onderzoeken tegenspreken, kun je wi stellen. En TNO is een nommeerd instituut. Grontmij ook. Wij werp conclusie van onzorgvult daarom verre van ons." Van Rijn zegt het ook te vinden dat de WLTO derzoek via de pers he i kendgemaakt. „We zijn-" dat ze gewoon contact i opnemen." De provincit niet ingelicht en is noj! niet in staat de twee rap te vergelijken. „In het richt van donderdag sto1 het TNO-rapport vrijd; d uitkomen. Maar wij heb!f nog steeds niet." Namens de WLTO rea° Helsloot geagiteerd op d:e schuldiging. Zowel de pie Noord- als Zuid-Hollaa h ben via de fax op 14 een week voor de pu een uitgebreide samer van acht kantjes ontvan basis van deze same hadden de provincies Helsloot kunnen reagerf „Want", stelt hij verc hele rapport is nog niet hebben de allerlaatst ook nog niet binnen. Mi samenvatting is zo duit uitgebreid dat een reai wel mogelijk is. Wij hel basis van deze samenva ieder geval onze claii diend."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16