Twijfels over brede school in Oegstgeest n Regio 'Na een maand wordt het pas echt gaaf lternatieve plek 4>or Kameleon Kosten personeel Leiderdorp hoger expositie 'Zoeterwoude rond 1950' verlengd 0 DIESEL 0 0 iderdorpse buurt tegen rkoop grond aan pomp Afscheid van De Landbouw itomobilist ziet file te laat Een 35-jarige Hagenaar raakte gisterochtend ge- d aan rug, nek en been bij een ongeval op de oostbaan van 44, ter hoogte van Warmond. De man was de passagier van Hagenaar die werd aangereden door een automobilist uit schendam. Deze bestuurder had te laat een file in de gaten, ewonde inzittende is overgebracht naar het LUMC. 1 sjesroof in Oegstgeest u [ceest Een 70-jarige Oegstgeestse is is gisteravond van schoudertas beroofd op de De Kempenaerstraat in haar !t nplaats. De tas werd omstreeks acht uur weggegrist door I pngen die achterop een bromfiets zat. De vrouw zette in auto de achtervolging in, maar raakte het tweetal ter hoog- a m de Oranjelaan kwijt. In de gestolen tas zaten onder meer e, es, een rij- en kentekenbewijs en een klein geldbedrag. ïi nderopvang tijdelijk in portocabines y jRWQUDEDe Stichting Kinderopvang Zoeterwoude vangt inderen de komende maanden tijdelijk op in portocabines, emeente zet drie keten neer aan de Bennebroekweg bij het jrgingscentrum Huize Emmaus. Gemeente en stichting ien voor deze maatregel gekozen, omdat de verbouwing en t teiding van kinderdagverblijf het Waterhoentje in februari nt. Aan de achterkant van het gebouw aan de Westeindse- komen drie lokalen. Het is de bedoeling dat de kinderen in istus gebruik kunnen maken van de nieuwe ruimte. neerd. Woordvoerder B. Roest van het buurtcomité wees erop dat het bij de gemeente bekend is dat omwonenden last heb ben van de verkeersdrukte rond het bedrijf. „Zo'n bedrijf is niet wenselijk in een woonwijk." Oppositiepartij Groen Links ziet ook niets in de voorgeno men verkoop. C. Bos van die partij vindt het trottoir ter plek ke te smal. En hij had liever ge zien dat de gemeente vast had gehouden aan verhuur in plaats van verkoop. „Dan houd je voor de toekomst alle mogelijk heden open." Wethouder Roest benadrukte dat de grondver- koop los staat van de verkeers overlast. Die drukte noemt hij overigens 'behoorlijk groot'. Hij liet weten samen met het be drijf te werken aan een oplos sing voor dit probleem. voorschoten nienke ledecanc „Nou, misschien dat het voor sommige schrijvers leuk is, maar persoonlijk zie ik niet zo veel brood in gedoogplaatsen." Arjan maakt graffititekeningen, 'schrijver', noemt hij zichzelf. „Die gedoogplaatsen, dat zijn zeker van die hangveldjes. Dan mag je op zo'n muurtje achter af wat spuiten. Dat is leuk voor af en toe, maar voor een schrij ver schiet dat niet op. Zoveel mogelijk mensen moeten ons werk zien." Arjan vindt het flink balen dat gemeenten, zoals Voor schoten nu, maatregelen tref fen. Vooral het binnen 24 uur na aangifte verwijderen van te- Graffitischrijvers niet blij met 24-uursbeleid keningen valt slecht. „Daar pakken ze ons echt mee", zegt Arjan. „Als jij een tekening hebt gemaakt en die is binnen een dag weer verdwenen, da's klo te. Een weekje is leuk en na een maand wordt het pas echt gaaf." Arjan (26) spuit sinds zijn veertiende. „Ik weet nog heel goed, ik zat bij mijn pa achterin de auto. We reden van Voor schoten, via Wassenaar naar Den Haag en ik zag overal die tekeningen. Shit, dacht ik, was ik maar een van hen. Maar ja, ik had geen idee wie dat soort dingen maakte." Arjan begon met stiften bankjes in de straat te bewer ken. Later kwam het 'echte' werk. Bij mooi weer spuit Arjan misschien twee, drie keer in de week. Soms spuit hij maanden niet. „Het geeft een kick. Waar door dat komt? Ik weet niet, het is de combinatie denk ik. Het is gaaf om te spuiten, het is tof als de volgende dag blijkt dat het heel mooi is geworden en het is leuk als anderen het zien. Laatst was ik in een tun neltje aan het spuiten. Kwa men er de hele tijd allemaal mensen voorbij. In het begin zorg je dat niemand je ziet, maar na een tijdje, als de adre naline wat minder is, ga je ge woon door als er mensen langskomen. Maar spannend blijft het wel." Arjan vindt het jammer dat mensen zich bedreigd voelen door graffiti. „Ik weet denk ik wel waardoor dat komt. Men sen willen van graffiti af, ze vin den het niet mooi. Ze balen dat hun buurt of huis beklad is. Wat is er dan makkelijker dan graffiti in een kwaad daglicht te stellen? Als men ervan over tuigd raakt dat schrijvers niet deugen, worden er maatrege len genomen. Mooi toch? Ik kan me er eigenlijk wel iets bij voorstellen." Dat neemt niet weg dat Arjan rustig doorgaat met spuiten. „Ja, misschien met gemengde gevoelens, maar eerlijk gezegd weerhoudt het mij er niet van overal te spuiten waar ik dat graag wil. Ook als dat op de muur van iemands huis is. Ik vind het toch ook niet leuk als iemand een reclamezuil voor mij deur neerzet En met mij wordt ook geen rekening ge houden." Of Arjan van plan is ooit te stoppen met het maken van graffiti „Ongetwijfeld... Ik ga toch een keer dood", grijnst Ar jan. „Ik zie mezelf wel tachtig worden met graffiti, maar eer lijk gezegd ben ik daar nog niet zo mee bezig. Het is met de passie voor graffiti als met de graffiti zelf: het is een kwestie van afwachten of het er mor gen nog is." qrp afke van der toolen menden van de benzine- aan de Van der Valk Bou- eg in Leiderdorp zijn niet iet de verkoop van een rond aan dat bedrijf. De ;nte doet een strook van ierkante meter over voor i" ïlden per vierkante meter. woordvoerder van het omité Ockenrode/Nijen- b( loemde de verkoop giste- p de raadcommissie voor w raken 'onverstandig'. Dat met het oog op de over- e omwonenden van het ondervinden. De ge- e verhuurt de bewuste grond al jaren aan de ir van de benzinepomp v garagebedrijf, MEAS BV. heeft de grond enige tijd n op eigen kosten gesa- ie enen si woude heeft een nieuwe ;evonden voor de teken- Mdersgroep Kameleon. huidige gebouw op de 'an Swietenstraat/Van Al- lestraat moet wijken voor of ementen, dan kunnen de B( naars terecht op het ark Haasbroek aan de e Weg. Kameleon heeft en W te horen gekregen nog een plekje vrij is op D implex waar voetbalver- SJZ, de Zoeterwoudse lub en de handbalver- 5tompwijk'92 Fairplay en het jeugdhonk van 30f staat. iin onderkomen van de teke- zei en schilders moet plaats voor een appartemen- miiplex. Daarover is vorig itgebreid gediscussieerd, nenden liepen te hoop de plannen van de ge- tei e, die vervolgens besloot laximaal acht apparte- n neer te zetten in plaats eerder geplande twaalf, ojectontwikkelaar kreeg opdracht in overleg met omwo nenden met een nieuw voorstel te komen. Tot nu toe is dat nog niet gebeyrd en 4e vraag is dan ook of het project financieel nog wel haalbaar is voor de projectontwikkelaar. Voor Kameleon was aanvan kelijk geen alternatieve locatie te vinden. Pogingen om de te kenaars en schilders onder te brengen op het terrein van Hui ze Emmaus en bij Swetterhage liepen op niets uit.- Het verzor gingshuis heeft zelf bouwplan nen en bij Swetterhage hadden de amateurkunstenaars een ruimte moeten delen. Ook nieuwbouw op braakliggende stukjes grond aan het Molen pad en bij het gemeentehuis bleek niet haalbaar. De Vries is blij dat nu toch een geschikte locatie is gevon den. Hij benadrukt echter dat Kameleon het liefst blijft waar het nu zit. „Het is een prettige locatie. We hebben het ge bouwtje inmiddels een opknap beurt gegeven. Stel dat we daar nog vijf jaar moeten blijven zit ten, dan moet het natuurlijk niet in elkaar storten." wassenaar Het einde van het uit 1868 daterende café-restaurant De Landbouw nadert. Het 'Eethuys' aan de Zijdeweg in Wassenaar moet dit voorjaar wijken voor de aanleg van de Noordelijke Randweg. Zo'n veertig familieleden van oprichter K. van der Velde hebben het eet huis vorige week gedag gezegd door middel van een reünie ter plaat se. De Landbouw heeft een bewogen historie als illegaal goklokaal van de nabij gelegen renbaan Duindigt. En volgens de overlevering bonden 's winters koningin Wilhelmina en haar jonge dochter Juliana vanuit het café hun schaatsen onder. De Landbouw werd in 1978 ge kocht door E. Koenders, waarmee er een einde kwam aan de Van der Velde-dynastie. FOTO HENK BOUWMAN Politiek vindt voorzichtigheid geboden De Oegstgeestse politiek loopt nog niet erg warm voor de zogeheten 'brede school'. De fracties hebben twijfels over de haalbaarheid van het idee van wethouder Steens om schoolgebouwen een multifunctioneel karakter te geven. Steens wil daarmee bij wijze van experiment be ginnen in de nieuwe openbare basisschool in Poelgeest. Jaarlijks niet vier, maar acht ton leiderdorp afke van der toolen Het bijstellen van de salarissen van het Lei- derdorpse ambtenarenkorps kost veel meer geld dan verwacht. Vorig jaar dacht CDA- wethouder Roest dat de personeelslasten als gevolg van de herwaardering van de functies vier ton per jaar hoger uitkwamen. Nu houdt hij rekening met meer dan het dubbele: 8,5 tori op jaarbasis. Alle functies op het gemeentehuis wor den momenteel tegen het licht gehouden en zonodig van een nieuw prijskaartje voorzien. Dat is volgens B en W hard nodig om iets te doen aan de grote werkachter- standen. De gemeente heeft moeite perso neel te vinden en aan zich te binden: het bedrijfsleven lokt. Toen het college de raad toestemming vroeg voor deze operatie, ging het nog over een bedrag van vier ton. Het nieuwe bedrag kwam gisteren in de raadscommissie voor financiën slechts zij delings ter sprake naar aanleiding van de zogeheten Uitgangspuntenbrief voor de begroting 2001-2004. Roest benadrukte dat het nog niet vast staat of die volle 8,5 ton daadwerkelijk no dig is. „Maar we zijn door de deskundigen gewaarschuwd dat vier ton niet voldoende is. Het is inderdaad een pijnpunt, dat dit zo tegenvalt." Oppositiepartij Groen Links noemde de gang van zaken 'vreemd'. Fractievoorzitter Manshanden: „Waar waren die deskundi gen toen de raad werd gevraagd om een oordeel over het bedrag van vier ton?" Zij vindt dat de gemeenteraad op deze manier op een zijspoor wordt gezet: „Hebben wij nog iets in te brengen?" De wethouder bleef erbij dat hij een zorgvuldig traject af loopt. Hij betoogde dat het herwaarderen van de functies 'nu eens goed' moet wor den aangepakt. Roest kreeg bijval van burgemeester Zon- nevylle en wethouder Molkenboer, die om beurten de tegenaanval inzetten. Molken- boer: ,Als het nu uiteindelijk 1,6 miljoen gulden blijkt te kosten, zegt u dan: dan maar niet? Als je een weging van de func ties laat doen door een bureau, dan komt de uitkomst niet uit de lucht vallen. Als je dan vervolgens zegt: het kost me te veel, dan doe je het personeel tekort." Mans handen antwoordde daarop dat ze bij een onderwerp als dit een goede afweging wil zien van wat het kost en wat het opbrengt. „Dat ontbreekt me hier te vaak." oegstgeest erna straatsma De wethouder onderwijs is en thousiast over de 'brede school', die Oegstgeest in na volging van andere gemeenten wil opzetten. Dat een schoolge bouw ook dienst kan doen als buurthuis, kinderopvangplaats of vergaderruimte lijkt haar ide aal. Bij de bouw van de school in Poelgeest wil ze rekening houden met verschillende groe pen gebruikers. Allereerst dient de school zich te 'verbreden' met kinderopvang. In een later istadium is het gebouw wellicht ook voor andere doeleinden te gebruiken. „Een brede school kun je zo breed maken als je zelf wilt", zei Steens gister avond in de raadscommissie onderwijs. De fracties delen het enthou siasme van Steens niet. Voor zichtigheid is geboden, vinden zij. Met het simpelweg beschik baar stellen van klaslokalen voor allerlei doeleinden ben je er volgens hen niet. Daar is veel meer voor nodig, menen de fracties. Ze delen daarmee de opvatting van veel schooldirec teuren, die eerder ook al aanga ven hun twijfels te hebben bij het gemak waarmee Steens de brede school aankondigde. A. Papineau Salm (Progressief Oegstgeest) denkt, net als de andere fracties, dat elke verbre ding van activiteiten op school heel zorgvuldig dient te gebeu ren. Ze wil voorkomen dat scholen straks een willekeurige vergaarbak van uiteenlopende activiteiten huisvesten, louter en alleen vanwege ruimtege brek van de gemeente. „Dan stop je ontzettend veel appels en peren in hetzelfde mandje." De fracties wezen Steens er op dat de introductie van een 'brede school' een heel andere achtergrond heeft dan 'ruimte gebrek'. In grote steden is de brede school vooral bedoeld als middel ter voorkoming van cri minaliteit onder jongeren. Met name in achterstandgebieden moet de brede school kinderen van de straat houden. School gebouwen zijn er van acht uur 's ochtends tot zes uur 's avonds geopend. Iets wat Steens in Oegstgeest ook graag ziet, maar dat is wegens het ge brek aan aparte ruimte voor na schoolse opvang. „De brede scholen staan in wijken die je niet mag vergelij ken met de situatie in Oegst geest", aldus G. Eegdeman van Leefbaar Oegstgeest. Ook WD- raadslid M. van den Brandeler vindt de Oegstgeestse interpre tatie van het begrip 'brede school' niet helemaal terecht. Het CDA heeft vooral zijn be denkingen bij het idee dat Oegstgeestste kinderen straks de hele dag in een schoolge bouw vertoeven. „Een school moet geen dumpplaats voor kinderen zijn", aldus commis sielid Van Veen. „Je kunt kinde ren niet van acht tot zes in een schoolgebouw zetten. Een bre de school moet er in eerste in stantie zijn in het belang van kinderen." De gemeenteraad moet nog instemmen met het houden van een experiment met de bre de school in Poelgeest. s succes geprolongeerd. De foto- osteliing 'Zoeterwoude rond ela n Huize Emrnaus trekt zoveel be- va s dat hoofd activiteitenbegelei- veioke van Haastert en organisator eei n Bemmelen jr. er tot en met 15 r d ri mee willen doorgaan. „Het is rtel een sociaal gebeuren", zegt Van rt, die hoofd activiteitenbegelei- jaa in Emmaus. „Iedereen die bij de h< staat te kijken, raakt met elkaar in 30i k De verhalen over vroeger ko- de Dat is zo ontzettend leuk." ingial de week na\le opening op 31 ma ber zag het zwart van de mensen, ibei aastert en Van Bemmelen worden nol ieds overstelpt met reacties op de ntoongestelde foto's van de Zoe- Ho idse fotograaf Jan van Bemmelen •tui 1989). Ook uit het buitenland, en ld ime uit Canada komen de e-mails PC; Niet zo vreemd, want Van Bem- 1 a jr. zette onlangs vijftig foto's van tge lositie op internet. „Rond 1950 :ier el boerenfamilies vanuit Zoeter- vro geëmigreerd, vooral naar Cana- zat zozeer uit ruimtegebrek, maar iai ze het daar economisch beter de akrijgen." ei en de huidige expositie en de vo- i ai Zoeterwoude rond 1945' - zat vijf t h k het aan Van Bemmelen jr. ligt, :h ie volgende expositie sneller van elei nd. „Iedereen is zo enthousiast roo ie verplicht voel om niet weer vijf t ni wachten. Dat zou ook zonde zijn. tn zulke mooie dingen van de ja- ndstig in het archief." Het contrast n v deze en de volgende expositie zal To zijn, voorspelt Van Bemmelen. ren fze foto's zie je bijvoorbeeld nog vri op krukjes zitten te melken. Op de te ie tentoonstelling zul je de eerste P7 C 0 melkmachines zien." Vein Bemmelen junior, zelf ook foto graaf, beschikt over een miljoen negatie ven van zijn vader. Het is een heidens karwei geweest om de foto's voor de huidige expositie te selecteren, omdat zijn vader rond 1950 niet goed bijhield wie op de foto's staan en bij welke gele genheid ze zijn gemaakt. Met behulp van een aantal Zoeterwoudenaren kwam Van Bemmelen meer over de fo to's te Weten. Ook door de expositie is meer informatie boven tafel gekomen. Van Haastert: „De bezoekers schrijven het er met potlood bij, als ze iemand herkennen. Zo wist de dochter van een van onze bewoners te vertellen wie toch die melkende jongen was. Het bleek he lemaal geen jongen te zijn, maar een vroegere vriendin van haar: Tien Berk." De volgende tentoonstelling zal min der uitzoekwerk vergen, verwacht Van Bemmelen. Vanaf 1953 begon zijn vader te archiveren. Dat deed hij in school schriften die inmiddels half zijn vergaan. „Maar met een loep erbij is alles goed te ontcijferen", aldus Van Bemmelen. Intekenen voor het boek 'Zoeterwoude rond 1950' met alle foto's van de expo sitie kan nog tot en met 15 februari. Een exemplaar kost dan 52,50 gulden. Na die datum kost het boek 62,50 gul den. L- Jeans, wassing 708, model Cheyenne (herenmode), Keetar (Chill Out) of Fellow (damesmode), van 169,95 voor 99,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf Joke van Haastert en Jan van Bemmelen jr. „De verhalen over vroeger komen los." FOTO MARKLAMERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15