en enaat wijzen Tijnstad af Leiden 'Gehate grote broer Leiden weg dankzij Rijnstad' ta. Leiden Regio Hopen op betere tijden Even te laat stoppen en letsel was niet uit te sluiten' GERECHT iele len hoeft vanuit de Tweede en Eerste Kamer niet te in a aen op steun voor het voorstel om de gemeente op effen en met dertien buurgemeenten samen te voe- tot 'Rijnstad'. Parlementsleden reageren verbaasd en er(j onbegrip op de Leidse plannen, die meteen als 'te n ii itschalig' en 'slecht gekozen' worden afgeserveerd. zijn vaj|AAG HANS JACOBS fractievoorzitter in de Eer- Kamer, Wassenaarder |ts_jyer, is heel stellig. „Dit jjjt geen meerderheid", zegt ijn partij houdt op dit mo- ook de vorming van een re megastad, Twentestad, veroordeling van Leiden is il unaniem. „Gelet op de ludingen met de buurge- q iten is dit op z'n zachtst ;d niet het meest gelukkige lent om met dit voorstel te meent Tweede-Ka- nrno'd Br0°d (VVD, Leiden), is de zaak op scherp stel le dacht dat we het niet op deze manier zouden reageert zijn collega, woordvoerder Van der en. SP-senator Van Vugt, talig Leids raadslid voegt lan toe: „Het zal er nooit ;omen. Het is weer zon ii die bestuurders in ach- erp'es hebben verzonnen ;r zich af te vragen of de eiking dat wel wil." r en Eerste-Kamer- upuis (WD, Voorschoten) ?neens afwijzend. „Ieder- legrijpt dat Leiden klem ~Ie| aar deze overval is niet zo cotig. Dit is zo radicaal, zo in- M|nd. Leiden had eerst met luurgemeenten moeten co a over de plannen in. b i van er nu halsoverkop voor de dag te komen." collega Schuyer denkt dat oonplaats Wassenaar met listooi op de borst liever aansluiting bij Rijnstad ere iezen dan voor Haaglan- herindelingen op de Leiden voorgestelde acht hij niet aan de orde. int je van gemeenten als ^"Qburg afvragen of ze kun- fess oortbestaan, maar of dat jnstad moet leiden is de Mona magere X vruchtenyoghurt i Pak 1 liter U' 4'® van 3.19 voor a vraag. Als je de geschiedenis van bijvoorbeeld Katwijk en Noordwijk kent, is er nog een lange weg te gaan." „Leiden moet vitaal blijven en er moet ruimte zijn voor uit breiding, op vliegveld Valken burg bijvoorbeeld, maar niet op deze manier. Je mag altijd de hemel willen bestormen, maar dat kan alleen met een behoor lijk draagvlak en dat krijg je niet op deze manier," oordeelt de voormalige directeur van de Leidse sociale dienst, Tweede- Kamerlid Noorman-Den Uyl (PvdA). Haar collega Van der Staaij (SGP, Benthuizen) ziet een andere kant. „Ik zie het meer als een hartenkreet van Leiden, een schreeuw om aan dacht. Nou, daar zijn ze in ge slaagd." Tweede-Kamerlid Hoekema (D66, Leiden) had enige tijd no dig om van de schrik te beko men. „Mijn eerste reactie was 'Jeetje, wat heftig. Wat krank zinnig, wat megalomaan. Dit is te gek voor woorden'. Maar daarna ben ik er verder over gaan nadenken. Er zit toch wel wat in. Leiden gooit de knuppel in het hoenderhok. De verdien ste van dit voorstel is dat het de discussie stimuleert." Van der Hoeven (CDA) be grijpt wel dat er iets moet ge beuren. „Ik zie de problemen van Leiden en de buurgemeen ten kunnen zich daar niet aan onttrekken, maar dit plan levert niets op. Samenwerking is be ter, wat je samen kunt doen, moet je samen doen." Van Vugt is het daar mee eens. Van der Staaij denkt dat er genoeg an dere mogelijkheden zijn om tot een goede samenwerking te ko men. Hoekema ziet daarin ook de kracht van het Leidse idee. „Samenwerken is verplicht, an ders kom je juist tot een voor stel als Rijnstad." leiden Hopen op betere tijden, daar speculeert dit bord aan de Zijl singel nadrukkelijk op. Hopen dat het gaat vriezen, zodat er mogelij kerwijs weer wat werk aan de winkel is. Maar er écht in geloven dat het kwik ook daadwerkelijk tot onder nul zal dalen, dat doet de familie Van Rijn momenteel niet. „Het zag er even naar uit", zegt de vrouw des huizes desgevraagd, „dat het winter zou worden. Maar inmiddels is de temperatuur alweer aan het stijgen. Dus ik ben bang dat het voorlopig niets wordt. Mocht er ijs komen dan zijn we er in elk geval klaar voor. Zoals altijd, hoor. Ja, desnoods kan je hier in de zomer je schaatsen laten slijpen." foto henk bouwman WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl MEERBURG In buurthuis Matlio aan de Zaanstraat 126 wordt mor gen van 9.30 tot 11.30 uur nog een keer een demonstratie koers- ballen gegeven. De toegang is gratis. Vanaf vrijdag zijn er in het buurthuis twee computercursussen. 'Stap voor stap kennismaken met de computer' wordt gegeven van 13.30 tot 15 uur, tekstverwer ken met Word 97 van 15.15 tot 16.45 uur. Voor acht lessen bedra gen de kosten 225 gulden. HOUTKWARTIER Met de IVN Kindernatuurclub kunnen kinderen morgen van 13.30 tot 15 uur in het Koetshuis van de Leidse Hout zien hoe de vogels de winter door komen. Deelname kost één gul den. PANCRAS In het Leids Filosofisch Café verzorgt Jeannette Mons- houwer vanavond een lezing met als onderwerp 'Ludwig Wittgen stein: zijn visie op tijd'. Deze lezing is in café-restaurant Einstein, Nieuwe Rijn 19. Informatie telefoon 071-5131038 en 5122771. Aan vang 20 uur. De toegang bedraagt 10 gulden. PANCRAS Voor 50-plussers is er morgen in buurthuis de Pancrat van 13.30 tot 16 uur een gezelligsheidsmiddag met vier ronden bingo. De kosten bedragen zes gulden, inclusief koffie of thee. Het buurthuis staat aan de Middelstegracht 85, telefoon 5126243. D66-raadslid Koningsveld Oegstgeest) ziet voordelen in Rijnstad met centraal bestuur regio wim koevoet - c/jl vervolg van voorpagina De Leiderdorpse wethouder Molkenboer is erg in zijn sas met de Leidse garantie op be houd van de 'lokale identiteit' van betrokken gemeenten. „Daarmee trekt Leiden meer mensen over de streep. Neem mijn collega, mevrouw Kolman (WD-wethouder in Leiderdorp, red.). Als ik haar nu hoor pra ten, krijg ik sterk het idee dat ze ook aan het schuiven is in de richting van regiovorming. Zelf ga ik nog een stap verder dan Leiden nu voorstelt. Ik wil de hele regio tussen Den Haag en Amsterdam erbij betrekken. Daarvoor geldt overigens net zo goed als voor Rijnstad dat dat niet van de ene op de andere dag zal lukken. De betrokken gemeenten moeten naar elkaar toegroeien. En dat kost tijd." Molkenboer beschouwt het als zijn missie, zegt hij, om meer harten van Leiderdorpse raads leden en van partijgenoten in omliggende gemeenten sneller te laten kloppen voor Rijnstad. „Als een Leiderdorpse raadsmeerderheid anders be slist, dan leg ik me daar wel bij neer want ik ben democraat. Maar in geen geval zal ik anders praten dan ik denk." Dat laatste geldt ook voor het D66-raadslid Koningsveld uit Oegstgeest. Zij baarde tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst van enkele afdelingen van haar par tij opzien met haar betoog over een 'groot-gemeente-Leiden' bestaande uit de deelgemeen ten „Leiden-Stevensmors, Me- ren-Leiden, Leiden Oud/Rijn dijk, Oegstgeest, Noordwijk, Katwijk enzovoorts." Zoals het tot nu toe gaat, gaat het niet goed, zegt Koningsveld. „Leiden als Grote Broer irriteer de door arrogantie. Zijn wil was wet. De regiogemeenten op hun beurt hadden te weinig be grip voor de problémen van de grote stad. Het is mijn overtui ging dat dat ook onze proble men zijn. Als het met Leiden niet goed gaat, gaat het met de ze regio niet goed en dus ook niet met Oegstgeest." „Met een centraal bestuur, dat door alle kiezers van Rijnstad rechtstreeks wordt ge kozen en met een Leiden dat zichzelf opheft en uiteenvalt in deelraden, verdwijnt die gehate Grote Broer van het toneel en komt een einde aan de vrijblij vendheid van de samenwer king. Daar liggen kansen die de regio moet grijpen. En er kan in Rijnstad eindelijk weer eens sprake zijn van een echte de mocratische controle." De Warmondse wethouder Van de Velde voelt zich vooral aangesproken door dat laatste aspect. Hij stelt dat de 'demo cratie al jaren ver is te zoeken' in de huidige samenwerkings verbanden. Of hij echt voor Rijnstad zal kiezen, hangt af van de verdere uitwerking van het plan. Zou Warmond in stukken worden gehakt en over een aantal deelraden uitge smeerd, dan heeft hij geen trek meer. „Maar ik ben me ervan bewust dat Warmond er mis schien wel een stuk van de Leidse Merenwijk bij kan krij gen, ja", bedenkt hij enthousi ast." Ook de Alkemadese PvdA'er Schoonderwoerd is blij met het Rijnstadplan. Hij kan het goed gebruiken als oppositieleider, zegt hij zonder dralen. „De PvdA in Alkemade krijgt in zo'n groter geheel wat meer te zeg gen, denk ik. Wij hebben on langs nog fel gepleit voor een lidmaatschap van Alkemade van de regionale milieudienst. Alkemade alleen kan zijn mi lieutaken absoluut niet aan. Maar het college weigert uit een verkeerd soort chauvisme toe te treden. Oplossingen voor de problemen worden echter niet aangedragen." De vier uit Warmond, Leider dorp, Oegstgeest en Alkemade zijn niet de enigen op wie de Leidse collegepartijen PvdA, WD, Groen Links en D66 hun hoop hebben gevestigd. Op Leidse lijstjes staan ook de na men van onder anderen de burgemeester van Leiderdorp, Zonnevylle en de Warmondse WD-wethouder Van de Aard weg. In de Duin- en Bollen streek is het veel lastiger om partijgenoten voor het Rijnstad karretje te spannen. „In ge meenten als Rijnsburg en Kat wijk", zegt het Leidse PvdA- raadslid Van der Veen, „hebben christelijke partijen de macht." Hij zegt te begrijpen dat partij en als D66, PvdA en GroenLinks de weinige zetels die ze bezet ten niet willen opofferen aan een pro-Rijnstadstandpunt. Toch vindt hij dat er wat meer moed moet worden getoond. „De PvdA en ook D66 in Leiden steken toch ook hun nek uit. Want dat zijn precies de twee partijen die bij verkiezingen in Rijnstad heel erg moeten inle veren." Sterker nog, zegt de Leidse wethouder Pechtold van der Vlugt, die WD-raadslid in komt ook nog eens de gemeen- D66: „als er nu verkiezingen in Noordwijk is en - heel pikant teraad van Noordwijk is verge- Rijnstad worden gehouden, de ambtelijke rechterhand van ven van lokale partijen, die met ben ik weg." de Leidse burgemeester Post- christelijke partijen een flinke Ook van de WD in de Duin- ma. Zij is tegen Rijnstad en dosis chauvinisme gemeen en Bollenstreek valt niet veel te vindt dat de provincie maar hebben, stelt Van der Veen verwachten, zelfs niet van Van eens moet optreden. Daarbij somber vast. haar tuinspulletjes fhij hetzelfde. Het getal et bedrag dat hij om de tijd moest terugbetalen vei ge een lening voor haar >laar dat was niet het eni- 50-jarige Rijnsburger die p0SI n voor de politierechter lSt(bi bespaarde zijn ex-vrouw >eslag lijk niets. Vernielingen, ndeling, belediging en jing: niets was hem te isondanks zei de Rijns- dat hij van zijn ex hield, sanü s alleen boos omdat hij heti ing moest betalen, en dat vrouw weten ook. f> hijweer he fout in toen /rouw een maand na de iehoi klingen zag rijden. Hij Dami1 lor de auto staan en uwde verongelijkt dat hij keer 320 gulden moest tag i. Nadat de vrouw daar- ir middelvinger had op en, begon de man te en en gaf hij haar een tik ir nek. Tegenover de poli- lfj iter ontkende hij. „Ik sla iet", benadrukte hij keer had hij zijn woede ook Ie auto geuit. Nadat hij voermiddel van de had geleend en terugge was hij er achter geko- at hij zijn invalidenkaart in de auto had laten liggen. Toen hij hiervoor belde, zei de vrouw dat zij de auto had ver kocht met invalidenkaart en al. Daarop ging de Rijnsburger naar de vrouw, die de kaart wel even zou opzoeken. Op het mo ment dat zij binnen was, stak de man drie banden van de au to lek. Eind oktober schold hij zijn ex weer de huid vol, toen hij sa men met agenten wat van zijn spulletjes bij haar ging ophalen. Anderhalve week later reed hij dreigend op de vrouw in, wat de officier hem nog het meest kwalijk nam. De man verklaar de echter 'zulke dingen' niet te doen. „Er spelen kleine kinde ren in de straat, dus ik rij niet hard." Om even later te zeggen dat hij alleen met piepende banden was weggereden. Officier van justitie M. van der Plas vond echter dat de man nog geluk had dat het bij een dreigende situatie was geble ven. „Even te laat stoppen en letsel was niet uit te sluiten." Zij eiste dan ook vier maanden cel waarvan twee voorwaardelijk. De andere twee maanden mocht de man omzetten in honderd uur dienstverlening. En daar mocht hij weer zes uur aftrekken, vanwege voorarrest. De rechter was het daar volle dig mee eens en legde dan ook exact deze straf op. Indonesische gewoonte De rechter vond ook dat een 57-jarige Leidenaar nog 'geluk had gehad'. De man reed op 27 augustus 1998 honderd op de linkerbaan van de snelweg toen een andere automobilist ging 'kleven'. De Leidenaar gaf meerdere keren gas en remde ook iedere keer, om - naar ei gen zeggen - duidelijk te maken dat zijn voorgangers ook niet doorreden. De 'ldever' haalde vervolgens rechts in en sneed de man naar links. Bij de afslag Zoetermeer kwam hij achter de Leidenaar aan met de medede ling dat hij moest stoppen. Dat deed de man. Daarna verschilden de lezingen over het voorval. Volgens de Leidenaar kwam de 'klever' als eerste uit de auto, met iets in zijn hand. Wat dat was, kon hij niet zien omdat de geïrriteerde automobilist het achter zijn rug hield. Volgens de agressieve au tomobilist was dit echter een mobiele telefoon. De Leidenaar vond dit zo bedreigend dat hij zijn padvindersmes pakte en naar zijn opponent toeliep. Daarbij zou hij het mes in zijn rechterhand op heuphoogte hebben gehouden. Zijn linker hand zou hij hebben opgehe ven. Volgens de klever en zijn vriendin, die nog in de auto zat, had de Leidenaar echter met het mes gezwaaid en stekende bewegingen gemaakt. De Leidenaar ontkende de man iets te hebben willen aandoen. Hij verklaarde uit de auto te zijn gestapt vanwege ervaringen die hij in zijn geboorteland Indone sië heeft meegemaakt. Die had den hem geleerd problemen niet uit de weg te gaan, maar er op af te gaan om ze 'op te los sen'. Het mes lag toevallig nog in zijn auto na een kampeerva- kantie. De officier hem echter voor dat niet alleen bedreiging, maar ook poging tot doodslag of poging tot zware mishande ling ten laste gelegd hadden kunnen worden. Het bleef ech ter bij 'bedreiging' omdat er weinig bewijs was dat de man opzettelijk in de richting van zijn tegenstander had gestoken. De officier eiste hiervoor één maand onvoorwaardelijk. De advocaat van de Leidenaar vond dat er sprake was van noodweer omdat de situatie zeer bedreigend was geweest. De politierechter was het daar niet mee eens omdat zij vond dat de man ook in zijn auto had kunnen blijven zitten of weg had kunnen rijden. De verdach te had na 25 jaar verblijf in Ne derland ook al kunnen weten dat het er hier anders aan toe gaat dan in Indonesië en ver oordeelde hem tot vier weken cel, waarvan één voorwaarde lijk. De andere drie mocht hij omzetten in vijftig uur dienst verlening. connie van uffelen tde Leidsch Dagblad lii\r ANNO 1900 Donderdag 25 januari WARMOND - Gisteren was Warmond in feestdos; van alle gebouwen en uit alle huizen wapperde de nationale driekleur, fraaie eerepoorten waren opge richt voor de woning van den burgemeester en het Raadhuis was met sparregroen, vlaggedoek en door het plaatsen van planten ter weerszijden van de trappen keurig en artistisch versierd. Alle ingezetenen boven de twaalf jaren hadden de.s avonds vrijen toegang in de lokalen van 'Stad Rome' en 'de Zon' waar de goochelaar Okhuyzen op kosten van den Burgemeester, het talrijk opgekomen publiek eenige genotvolle uren verschafte. Heden werden de leerlingen van alle scholen door den Burgemeester onthaald op chocolade, krenten brood, taartjes enz. Vraagt men nu, vanwaar die groote belangstelling? Het antwoord hierop kan kort zijn. Nauwgezet in het vervullen van de op hem rustenden plichten, was on ze Burgemeester gedurende die lange reeks van ja ren een vader voor zijne gemeente, een belangstel lend en hartelijk vriend voor iedereen, zonder onder scheid van rang of stand, een zuinig beheerder van de gemeente-finantiën, zoodat nooit tengevolge van onnoodige uitgaven over te hooge dorpslasten kon worden geklaagd of gemopperd. ANNO 1975 RIJNSBURG - In de Rijnsburgse raadzaal toonden gisteravond leden van de kledingcommissie van het co mité '1000 Jaar Rijnsburg' aan de raadsleden en hun echtgenoten, historische kledij die men met weinig kosten zelf kan maken. foto archief leidsch dagblad Zaterdag 25 januari LEIDEN - De directie van het Academisch Zieken huis Leiden heeft besloten om met ingang van 1 ja nuari j.l. steekproefsgewijs controle te gaan uitoefe nen op uitgaande personen en voertuigen, omdat ge bleken is dat er goederen en apparatuur uit het AZL verdwijnen. De ambtenaren die met deze controle worden belast, zullen zich kunnen legitimeren. Zij zijn tevens bevoegd om de inhoud van bagage en tassen van mensen, die zich op het terrein of in ge bouwen bevinden aan een nader onderzoek te onder werpen. Het AZL heeft al een bedrijfsrechercheur met opsporingsbevoegdheid in dienst. Al eerder wer den veiligheidsfunctionarissen aangesteld die moe ten nagaan of kostbare goederen na werktijd achter slot en grendel zitten. De algemeen directeur van het AZL,-drs. J. B. M. Verhey, vertelde ons vanoch tend dat de steekproefsgewijze controle al veel eer der had moeten worden ingesteld. Per dag passeren 13000 mensen de poort. Verwacht wordt overigens dat van de steekproeven een preventieve werking zal uitgaan. VOORSCHOTEN - In verband met het bedanken van het WD-raadslid Henk Woerdman per 31 januari, heeft de voorzitter van het centraal stembureau be noemd verklaard drs. A. J. van Galen Last tot lid van de Voorschotense gemeenteraad. Drs. van Galen Last is o.a. voorzitter van het Voorschotense 'Tot Nut van 't Algemeen'. NOORDWIJK - Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij en de Koninklijke Zuid-Hol landse Maatschappij tot Redding van Schipbreuke lingen wil het gemeentebestuur van Noordwijk een figuratief kuntswerk laten maken als eerbetoon aan de redders ter zee. De kunstenares Charlotte van Pallandt uit Noordwijk heeft een ontwerp gemaakt, voorstellend een redder, die een drenkeling uit zee draagt. De totale kosten zullen 32.000 bedragen. Dagblad, La.v. Leidsch E

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13