a God op het Web Geloof Samenleving Studentenpastoraat zoekt zin in carrière Monniken bidden voor Karpama Kardinaa strijdt tegf 'homolobt jil 77975 02265 8 DINSDAG 25 JANUARI 2000 979 VANDAAG rtj- In de zesde eeuw lag Perzië vaak overhoop met C.D zijn christelijke buurman Byzantium. Op één van de Perzische veldtochten vocht er ene Anastasius mee. die zodoende in aanraking kwam met het christendom. De boodschap van Christus maakte een dermate grote indruk dat hij uit het leger de serteerde en een reis naar Jeruzalem ondernam - het land waar de wortels van zijn nieuwe geloof lagen. In 620 werd hij daar gedoopt. Vervolgens verbleef hij zeven jaar in een klooster. Hij bereidde zich voor op het martelaarschap. Heiligen hadden in die tijd al veel aanzien. De meesten van hen waren door het Romeinse gezag gedood tijdens de eerste eeuwen na Christus. Anastasius wilde in hun voetsporen treden. Dat lukte. Na de rustige kloosterjaren in Jeruzalem werd hij samen met zeventig andere missio narissen naar Perzië, zijn geboorteland, gestuurd. Alle missionarissen werden direct opgepakt, gefolterd en ter dood gebracht. En zo verwezenlijkte de Pers Anastasius zijn droom. Chinese bisschop opgepakt peking Een bisschop en een lid van-de ondergrondse, pausge trouwe Rooms-Katholieke Kerk in China zijn vorige maand op gepakt. Drie priesters zitten al sinds Pasen vorig jaar vast. Dat meldt de in de Verenigde Staten gevestigde Kardinaal Kung Stichting voor godsdienstvrijheid in China. De 63-jarige Han Dingxiang, bisschop van Yongnian in Noord-China, werd op 1 december gearresteerd. Het kerklid Wang Chenqun, die al tien jaar gevangenisstraf achter de rug heeft, werd vlak voor kerst opgepakt en zou in een heropvoedingskamp zitten. De stichting maakt zich grote zorgen over het lot van drie priesters die al sinds Pasen vorig jaar worden vastgehouden. De officiële Ka tholieke Kerk in China heeft ongeveer vier miljoen leden. Het land telt naar schatting tien miljoen pausgetrouwe katholieken. EKD ruimt plaats in voor homo's bad neuenahr Een kerkelijk homohuwelijk is voor de Evangeli sche Kerk van Rijnland een brug te ver, maar homoparen lain- nen voortaan wel in normale kerkdiensten een zegen en voor beden voor hun relatie vragen. Dat is geen kerkelijke huwelijks voltrekking, en het wisselen van ringen en inschrijving in het huwelijksregister zijn dan ook taboe. Homoseksuele en lesbi sche paren mogen hun relatie niet in een aparte kerkdienst la ten zegenen, besloot de Rijnlandse synode. De kerkvergadering van de op een na grootste lidkerk van de Evangelische Kerk in Duitsland (3,1 miljoen leden) beëindigde met het compromis een acht jaar durende discussie over het kerkelijk homohuwe lijk. De synode had zich een jaar geleden al tegen een aparte kerkelijke inzegening van homoseksuele relaties uitgesproken. Jehova krijgt operatie België vergoed enschede Een Jehovah's Getuige uit Nijverdal mag op kosten van zijn zorgverzekeraar voor een levertransplantatie naar Bel gië. Omdat hij in Nederland niet kon worden behandeld zonder kans op een bloedtransfusie, wilde de man naar Luik uitwijken. Daar hebben artsen hem de garantie gegeven, dat hij onder geen beding bloed toegediend krijgt. De Jehovah's Getuigen verbieden de leden zich vreemd bloed toe te laten dienen. In Nederland willen artsen geen levertransplantatie uitvoeren zon der de vrijheid te hebben in geval van nood een bloedtransfusie te geven. Geen plaats voor Donum Vitae münchen De vereniging Donum Vitae, die de rooms-katholieke abortusadviesbureaus in Duitsland wil voortzetten, krijgt in de deelstaat Beieren geen onderdak bij de protestantse diakonie. De statuten van de Lutherse Kerk laten geen niet-protestantse leden toe. Donum Vitae ('gave van het leven') werd eind vorig jaar opgericht door het overkoepelend comité van rk-organisa- ties in Duitsland. Op bevel van paus Johannes Paulus II hadden de Duitse bisschoppen besloten dat de rk-adviesbureaus geen verklaringen meer uitgeven die voor een abortus vereist is. In Beieren moet Donum Vitae zich aansluiten bij een grote sociale organisatie om verantwoordelijkheid voor de adviesbureaus te kunnen dragen. Volgens diakoniedirecteur Heimo Liebl staan de statuten aansluiting in de weg. In de Lutherse Kerk van Bei eren is overigens niet iedereen ervan overtuigd dat Liebl de sta tuten juist heeft geïnterpreteerd. Daarin wordt samenwerking met de Duitse Raad van Kerken, waarvan de Rooms-Katholieke Kerk lid is, wel mogelijk genoemd. Praise-avond in Pniëlkerk katwijk De praiseband Salvation treedt zaterdagavond op in een dienst in de Pniëlkerk aan de Hoorneslaan in Katwijk. The ma van deze avond voor jongeren is 'redding'. De toegang is gratis, maar er wordt wel een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. rotterdam anp Vragen over zingeving en geloof komen er in de wereld van de wetenschap vaak bekaaid van af. Het Studentenpastoraat Rot terdam wil daar met het project Mental capital iets aan doen. Symposia, lezingen en debatten werpen tussen 1 februari en 15 april licht op waarden voorbij wetenschappelijke theorieën en carrièredrift. Het Studentenpastoraat werkt samen met hoogleraren en docenten van de Erasmus Universiteit Rotterdam, Studi um Generale, het Goethe Insti tuut en studentenverenigingen. „De zinvolle en ware verhalen van wetenschap en maatschap pij boeten aan kracht in als ze niet verweven worden met ver halen over de zin van je leven, liefde, spiritualiteit en geloof', aldus de organisatoren. „Ook die verhalen vormen een kapi taal dat waardevast rendement oplevert." Tot de programmaonderde len behoort een avond met on der anderen ING-topman Rin- nooy Kan en SER-voorzitter Wijffels over carrière maken. „Hoe kun je ontspannen hoger op komen en daar mens bij blij ven", is een vraag die aan de orde komt. „Een goede basis voor de toekomst leg je niet al leen door te investeren in je curriculum vitae. Een diepte investering in eigen geestkracht en relaties is even fundamen teel", vinden de organisatoren. De Duitse filosoof Rüdiger Safranski komt voor onder meer een lezing over de toe komst van het geloof. Safranski, bekend van zijn boek Het kwaad, past volgens de gerefor meerde studentenpastor Dick van Kampen in het programma, omdat hij in zijn werk het he dendaagse verlies aan transcen dentie (het zicht op de werke lijkheid achter de dingen) aan de orde stelt. Verder staan onder meer de batten over de noodzaak van zingeving voor de universiteit en over moraal zonder religie op het programma. Ook spre ken docenten van verschillende faculteiten over waarden die in hun tak van wetenschap wor den verzwegen. Zo geeft de econoom dr. M. Janssen een college over de keerzijde van de centrale plaats die individuele keuzevrijheid in de economi sche wetenschap en de maat schappij inneemt. Veel docenten hebben vol gens Van Kampen positief op het initiatief gereageerd. „Door de druk van het curriculum zijn ze genoodzaakt heel zakelijk te zijn. Vragen over zingeving en ethiek kunnen ze daardoor nauwelijks aan de orde stellen. Ze zijn blij dat ze daar nu eens hun zegje over kunnen doen." londen anp De beweging voor de ten van homoseksuele volgens de Schotse kart Thomas Winning oj bombardementen tijde Tweede Wereldoorlog, ning, die homoseksuele ties eerder 'geperveii noemde, zette tijdens bezoek aan Malta zijn a op de 'homolobby' i „In plaats van de bon van vijftig jaar geleden je nu gebombardeerd beelden, waarden en it die totaal vreemd zijn' dus het hoofd van Rooms-Katholieke Kei Schotland. Een priester is zondi protest tegen de uitsp van Winning openlijk zijn homoseksualiteit komen. Met lotgenoten hij een netwerk opgezel onderlinge steun. „Er meer homoseksuele j ters zoals ik en wij vi dat het nu genoeg gei is", zei de 61-jarige G( Brown, pastor van eenj chie bij Edinburgh. Aanleiding voor Wiri aanvallen op de homo) is een voorstel om hei bod op het uitdraga homoseksualiteit op sc te schrappen. Dragen we het teken van het Beest al met ons mee, zonder het te weten? Als je de geruchten, die al geruime tijd circuleren op internet mag geloven wel. Eindelijk is daar het tastbare bewijs dat het Laatste Oordeel voor de deur staat. Het einde der tijden zo als dat beschreven staat in bijvoorbeeld het bijbelboek Openbaring. In deze profetie is te lezen dat aan de vooravond van de apoca- lyps iedereen van de Antichrist een teken zal ontvangen. Rijk of arm, vrij of slaaf, groot en klein, iedereen krijgt dit teken op rechter hand en voorhoofd aangebracht. „Niemand zal kunnen kopen of verkopen tenzij hij het teken draagt, dat de naam van het Beest is of het getal van zijn naam. Dit roept om wijs heid. Als iemand inzicht heeft, laat hem dan het getal van het Beest berekenen, want het is een getal van de mens. Zijn nummer is 666." (13:16) Dat moment is nu aangebroken. Het te ken van het Beest is al in omloop: in de vorm van de streepjescode zoals je die te genwoordig aantreft op vrijwel alles. En pes simisten vrezen dat de dag nabij is dat ook mensen worden toegerust met een barcode, zodat niemand ooit meer een paspoort of een pinpas nodig heeft en een economie zonder papiergeld aanbreekt. Het is nu al vrijwel onmogelijk handel te drijven zonder streepjescodes. Dit bekende traliewerkje is niet zo onschuldig als het er uit ziet. De meest gangbare barcodering heet UPC Universal Product Code). Het hekwerk van dunne en dikke streepjes staat voor een reeks van tien getallen, die iets ver tellen over het product, de herkomst en eventueel de prijs. Die getallen staan er voor de duidelijkheid ook nog eens onder. Op de illustratie zie je bijvoorbeeld twee dunne streepjes die het getal '6' representeren dat eronder staat. Bekijk je de code wat beter dan zie je diezelfde dunne streepjes drie keer terugkomen: aan de linkerkant, in het midden en helemaal rechts. Daar lopen ze 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het X j Internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een 1 half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisa ties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze aflevering: de streepjescode- en het teken van het Beest. www.geocities.com/capitolhill/lobby/2103/words.html bovendien nog wat verder door naar onde ren. Hoewel elke streepjescode er anders uitziet staan die drie er altijd bij.. Drie keer het getal zes! Op internet struikel je toch al over men sen met achtervolgingswaan, maar naar in gewikkelde theorieën over barcodes en het Beest zal je zeker niet lang hoeven zoeken. Je vindt dan bijvoorbeeld de website www- .geoci ties, com/capi tolhi 11/lobby/2103/words, html. Na enig goochelen met romeinse, griekse en babylonische getallen blijkt ook creditcard-maatschappij VISA het getal 666 in zich te dragen. Wie zijn omgeving nu echt begint te wantrouwen kan van deze site e programma downloaden dat woorden getallen omzet volgens een ingewikkel numerologische methode uit de oudhe Elke letter staat voor een getal en de opti som levert in bepaalde gevallen het ge 666 op. Bijvoorbeeld bij de woorden 'coi puter', 'New York' en 'US of America'. N' het programma kan je zelf andere verdacli woorden doorlichten op een mogelijke co nectie met het Beest of de Antichrist. Zo b je het gevaar tenminste nog een stapje voo Dit soort websites zijn er in veel soort en maten. Ook in Nederland circuleert streepjescode-legende in orthodox chrisi lijke kringen. De oorsprong van het Kwa wordt meestal gezocht in verdachte were omspannende clubs als het internationi bankwezen, de Verenigde Naties of de Vi metselarij. Op de site www.vanguard.edu/Rharris/ barcode.htm valt het hele verhaal hela weer in duigen. Robert Harris is profes: aan de Vanguard University in Californië hij ergert zich aan al die onzin op inten over barcodes. Volgens hem is het domw een kwestie van verkeerd kijken. Hij legt dat het bij streepjescodes niet alleen g< om de dikte van de lijntjes, maar ook om ruimte er omheen. Elk getal bestaat uit v elementen: een streepje, een spatie, wi een streepje en weer een spatie, alle in v schillende diktes. Het getal '6' bestaat een dun streepje, een dunne spatie, een streepje en een hele brede spatie. De <j zogenaamde guard bars aan het begin, het midden en aan het eind van de strei jescode bestaan volgens hem uit slechts d elementen: een dun streepje, een dun spatie en een dun streepje. Ze staan r voor een bepaald getal. Ook niet voor I getal zes. Geen Beest dus. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Denemarken: Veel bewolking en af en toe wat regen of motregen, mogelijk voor afgegaan door ijzel of wat sneeuw. Temperatuur oplopend tot 7 graden aan de westkust en 3 graden in het oosten. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: In Engeland eerst enkele opkla ringen. Verder veel wolkenvelden en plaatselijk wat regen of motre gen en vooral in het noorden kans op mist. Maxima rond 7 graden. België en Luxemburg: Rustig, koud en droog winterweer met vooral dinsdag veel zon. Mid- dagtemperatuur iets boven het vriespunt, in de Ardennen maxi ma rond -4 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en op veel plaatsen zonnig. Maxima iets boven nul, aan zee wat minder koud. Zuid-Frankrijk: Droog en vooral woensdag flink wat zon. Langs de Middellandse Zeekust juist meer bewolking en vooral woensdag kans op wat re gen. Maxima van iets onder nul in de heuvels tot 7 graden aan de Cote d'Azur. Spanje: Aan de kusten in het oosten en zuiden wolkenvelden en een en kele bui. Verder droog en flinke perioden met zon. Maxima tussen 3 tot 8 graden, aan de kusten in het oosten en zuiden tussen 10 en 15 graden. Portugal: Droog en in het algemeen veel zon, maar woensdag meer bewol king en kans op een bui. Maxima van 3 graden in het noordoosten tot 13 aan de zuidkust. Mallorca, Ibiza, Menorca: Nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 12 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtem- peratuur rond 18 graden, maar dinsdag in het zuiden maxima tot 25 graden. Madeira: Af en toe zon en vooral dinsdag nog kans op een stevige regen- of onweersbui. Maxima rond 17 gra den. Canarische Eilanden: Vooral aan de zuidstranden veel zon. vrijwel overal droog. Middag- temperatuur rond 20 graden. Duitsland: Droog en in het algemeen flink wat zon, maar in het noorden wol kenvelden en kans op wat sneeuw, woensdag mogelijk ook regen of ijzel. Maxima oplopend naar -3 graden in het zuiden en +4 langs de Waddenkust. Oostenrijk: Droog en vooral dinsdag veel zon. Maxima rond -4 graden. Zwitserland: Droog en veel zon. Maxima rond - 3 graden, in Tessin en Engadin enkele graden boven nul. Polen: Wolkenvelden en plaatselijk wat sneeuw, woensdag in het noord westen kans op regen of ijzel. 's Middags meest matige vorst, woensdag in het noordwesten temperatuur rond het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Dinsdag droog en vrij zonnig, daarna enkele wolkenvelden en voornamelijk in Slowakije kans op wat sneeuw. Maxima rond -4 gra den. Hongarije: Dinsdag zonnig, woensdag wat meer bewolking en mogelijk wat lichte sneeuw. Maxima rond -4 graden. Italië: Dinsdag in de westelijke Alpen kans op wat sneeuw. Verder vrij wel overal droog en vooral in het westen zonnige perioden. Gelei delijk minder wind. Maxima rond 4 graden, in het westen en zui den tussen 7 en 10 en op Sicili 12 graden. Corsica en Sardinië: Nu en dan zon en enkele buien, in de bergen met sneeuw. Plaat selijk veel wind. Middagtempera- tuur rond 10 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog, maar op het oostelijk deel van het vas teland en de zuidelijke Egeische Zee wolkenvelden en kans op een (winterse) bui. Maxima van dicht bij nul in het noorden tot 10 gra den in het zuidwesten. Malta: Af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuur omstreeks 13 graden. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en in Zuidoost-Turkije vooral dinsdag nog een regen- of onweersbui. Verder droog en zon nige perioden, wel hier en daar veel wind. Maxima dalend naar 2 graden bij de Dardanellen en 13 op Cyprus. WOENSDAG 26 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.30 Zon onder 17.14 Maan op 23.58 Maan onder 11.13 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.19» 19.38 06.52 19.11 Laag 03.05 15.24 02.46 15.05 Weerrapporten 25 januari 07 u Amsterdam Regen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux wind temp neersl 12 zwaar bew ZW2 half bew. "NW3 licht bew NW 5 Motregen N 3 half bew. ZW1 half bew. N 2 half bew N 2 zwaar bew. Z 2 licht bew. NW3 Dublin W2 Frankfurt half bew. 01 Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Mallorca Malta licht bew. Sneeuwbui half bew. sSSi bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront Afet opklaringen hagel lagedruk i mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Warschau half bew. W 3 Wenen half bew. N3 Zürich zwaar bew. NO 3 Bangkok zwaar bew 03 Buenos Aires zwaar bew. ZO 3 Casablanca half bew Z1 Johannesburg zwaar bew ws. 0 Los Angeles zwaar bew W 4 -10 -8 0.0 New Orleans half bew -4 -8 0.0 New York zwaar bew -4 -10 0.0 TelAviv half bew 0 25 0.0 28 22 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) o KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tol 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIf Maandag t/m vrijdag van 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vei t het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POSlfj Voor abonnementen die per post (bil worden verzonden geldt een toeslag 1. aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen, sl hebben of blind zijn (of een ande#' leeshandicap hebben), is een sami S van het regionale nieuws uit hetl jj Dagblad op geluidscassette besch informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur 8 Auteursrechten voorbehon i Dagbladuitgeverij Dami J( Z I K N H U I Z 10 6 0.0 3 -3 0.0 20 12 0.0 half bew NW3 -6 -14 0.0 ONGEVALLENOIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12