eiden Regio Zorg aan huis in Zuid-West succes De Rijnsons in mineurstemming verkeren eids echtpaar Wendt zestig jaar samen rovincieambtenaren bereid :tie te voeren voor meer loon Nieuw laagje bladgoud Blauw lichtschijnsel coffeeshop Korte Mare stoort omwonenden Jaar cel voor dealen in Van der Werfpark Vier krakers zitten nog vast leiden De onderhoudswerkzaamheden aan de Markekerk zijn klaar, maar toch blijft het gebouw aan de Lange Mare nog even in de steigers staan. De Hervormde Marewijkgemeente laat de onder houdswerkzaamheden nu naadloos overgaan in restauratie. „Binnenkort komt er een kraan om de windvaan van het torentje te tillen", zegt L. Baren- dregt. „De windwijzer, in de vorm van een engel, zal opnieuw worden verguld. En ook de dennen appel wordt gedemonteerd. Niet in zijn geheel, daarvoor is hij te groot, maar blaadje voor blaad je." FOTO MARK LAMERS ISDAG 25 JANUARI 2000 leven opgepakt iNi Twee Hagenaars (52 en 30) zijn gisteravond rond half op een bedrijventerrein aan de Kuipers-Rietbergstraat in de iag gevat. Het duo was van plan enkele pallets met goederen hun aanhangwagen te zetten. Om op het terrein te komen, dden zij het slot van het toegangshek doorgeknipt. j ijn en Vliet eert personeel Het verzorgingstehuis Rijn en Vliet zet deze week het rsoneel in het zonnetje. De negentig medewerkers krijgen nwege het lage ziekteverzuim allemaal een fruitmand. Het ge aantal ziekmeldingen onder personeel wordt in de hele tondheidszorg als een probleem ervaren. Landelijk ligt het fteverzuim gemiddeld op vijf procent, maar in de gezond- idszorg is het inmiddels opgelopen tot 7,5 procent. Bij Rijn en et bleef het echter beperkt tot 4,9 procent. Al jaren ligt het izuim bij het verzorgingstehuis onder het gemiddelde in deze ctor. Steeds meer ouderen vragen begeleiding Van der Willigenhof Steeds meer ouderen in Zuid-West maken gebruik van zogenoemde extramurale zorg. Verzorgingshuis Van der Willigenhof begeleidt op dit moment ruim veertig be jaarden op deze manier. Driekwart jaar geleden waren dat er nog twintig. Deze zorgvorm biedt ouderen die in tensief hulp nodig hebben, de mogelijkheid thuis te blij ven wonen. „Het blijkt duidelijk aan te slaan", zegt di recteur M. van 't Hof-Kooijman. iJACOBS Ireigen acties bij de provin- Zuid- en Noord-Holland, ambtenaren verwerpen de voorstellen van de provin- esturen. Vandaag vergade- de ambtenarenbonden in cht over de volgende stap- In Den Haag hebben de nemers in het Provincie tijdens een protestverga ng al hun actiebereidheid jaar gemaakt. bonden vinden het loon- van de provincies volstrekt jldoende. De provincie- itenaren (1800 in Zuid-Hol land) willen 3,5 procent loons verhoging per 1 januari 2000, de werkgevers gaan niet verder dan 1,5 procent per 1 juli 2000 en nog eens 0,5 procent vol gend jaar april. Ook over ande re punten verschillen ambtena ren en provinciebesturen van mening. Volgens onderhandelaar Berg heeft het bod van de provincies 'niets te maken met een mo dern arbeidsvoorwaardenbe leid'. Waaruit eventuele acties gaan bestaan weet het Zuid- Hollandse ondernemingsraads lid Steijger nog niet te zeggen. „Daarover beraden we ons nog." leiden herman joustra Ruim een jaar geleden begon de Van der Willigenhof met zorg aan huis. Uiteindelijk doel is zelfs dat het verzorgingshuis in zijn geheel wordt omge vormd tot een 'extramurale' or ganisatie. In totaal zouden er dan 98 bejaarden gebruik van kunnen maken. „Wat dat be treft zijn we bijna op de helft", zegt Van 't Hof-Kooijman. Dat betekent niet dat de Van der Willigenhof op dit moment al aan zoveel bejaarden zorg aan huis zou kunnen bieden. In het zorgcentrum zelf wonen nog 35 ouderen, die daar wor den verpleegd. Van 't Hof- Kooijman. „Die moeten we nog aftrekken van de 98." Wanneer de nieuwbouw van verpleeg huis Overrhyn in Leiden-Noord naar verwachting eind dit jaar gereed is, komen die plekken echter ook vrij. Dan kan ook worden begon nen met de bouw van negentig luxe driekamerappartementen voor senioren, op de plek aan de Apollolaan waar de Van der Willigenhof nu nog staat staat. Het zorgcentrum krijgt op de zelfde plaats nieuwe kantoor ruimte en een ruimte voor een dienstencentrum. De 62 aan leunwoningen die tegen het zorgcentrum zijn aangebouwd, worden dan gemoderniseerd. Het geplande dienstencentrum kan plaats gaan bieden aan bij voorbeeld een manicure, een huisarts, maatschappelijk werk, een fysiotherapiepraktijk ofeen internetcafé voor ouderen. Al die zaken passen in de filosofie van de extramurale zorg. De Van der Willigenhof is overigens niet het enige verzor gingshuis in Leiden dat doet aan extramurale zorg. Ook de Lorentzhof, Zijloever, Robijn, Huis op de Waard, Roomburg en Rijn en Vliet bieden doen dat in meer of mindere mate.d In Leiden worden de komende jaren, op voorspraak van de provincie, zo'n 250 bedden in verzorgshuizen 'ge-extramuraliseerd'. Dat be tekent dat er in de tehuizen zelf minder plaats komt en dat die tehuizen meer zorg gaan bie den aan mensen die zelfstandig est met kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen mina, toen Koninginnedag." „Die avond heb ik haar wegge bracht", vult haar.man aan, „en toen kreeg ik een zoen." Op de kast in de woonkamer staat nog een zwartwitfoto van het kersverse echtpaar. De eni ge, want aan huwelijksreporta- ropy van der pols echtpaar Wendt wist nog niets. Op een feestje had- ze wel gerekend, ze waren lotte zestig jaar getrouwd, dat ze per koets door de ie binnenstad zouden wor- vervoerd, was nog een gro- ;rrassing. Eindbestemming rit was De Poort van len, waar het echtpaar op elijke wijze werd onthaald kinderen, kleinkinderen chterkleinkinderen. „We la- ïet allemaal maar over ons ikomen", reageert Paulien dt (81). 24 januari 1940 gaf het paar Wendt elkaar het ja- d. Niet in het stadhuis, in de Stadsgehoorzaal, nieuwe stadhuis was nog helemaal herbouwd na de brand", legt Paulien dt uit. Daarna vond de ce- inie in de Hooglandse Kerk Het was een steenkoude ?rdag, weet het echtpaar nog goed te herinneren, fn we thuiskwamen", ver- Wim Wendt (85), „was de boel bevroren." Vier jaar daarvoor hadden ze elkaar op hun werk leren ken- nen bij het toen zo bekende Leidse bedrijf Rotogravure. Op een zomeravond sloeg de vonk over. „31 augustus", weet Pau lien Wendt nog precies, „op de verjaardag van koningin Wilhel- i Rijnsons - wie kent ze niet, e vrolijke flierefluiters? Als jj ükaal trio hebben ze hon- den, misschien wel duizen- 'i ibruiloften en partijen in de i dse regio opgeluisterd met iongecompliceerde feest- dek. En ook voor het jaar Dzag het er rooskleurig uit, )t met de boekingen liep het reranderd goed. Je zou dus gen, het gaat prima met de pulaire band. Of niet soms? si nee, de stemming bij de sis sinds afgelopen zondag loorlijk in mineur. Spreek- i sGösta van der Burg legt i1 (bedrukt gezicht uit waar- ?„We staan op die dag als i ouds lekker te swingen op ifeest van een echte Leie- rin De Oude Tol in Sassen- i n. Niks aan het handje. Tot- we na afloop de instrumen ten wilden inladen. Is die aan hanger zomaar weg. Spoorloos verdwenen. Leeg, dat wel ja. Maar je staat toch wel effe raar te kijken, hoor." Hoewel de aanhangwagen - waarde achtduizend gulden - is verzekerd, is de band niet blij met de verdwijntruc. „Te meer", zegt Van den Burg, „omdat er ook nog eens een heel vreemd briefje onder de ruitenwisser van de auto zat. 'Wat ben je een a-sociale bok- kenlul', stond er op geschre ven. Tja, dan vraag je je toch af wat hier speelt? Wie doet nu zoiets? We begrijpen er echt helemaal niks van." Hebben de Rijnsons soms vij anden? Gunt iemand hen het succes niet? „Je zou het bijna zeggen, als je dat briefje leest", zegt de drummer. „Maar dat zich flink uitgebreid. Wim Wendt: „Ik vind het wel heel fijn, dat ik de kinderen van m'n kinderen heb kunnen zien op groeien." En de kinderen daar van, want de schare achter kleinkinderen breidt zich nog steeds uit. Met veel plezier denken de vier kinderen van het echtpaar terug aan hun tijd in huize Wendt. „Het was een warm ge zin", brengt de oudste dochter zich in herinnering, „met aan dacht voor iedereen." Die 'warmte' ondervond ze aan den lijve toen ze na haar trouwen niet direct een woning kon vin den. „Ik ben toen met m'n man bij m'n ouders ingetrokken." Het eerste kleinkind werd zo zelfs onder het dak van het echtpaar Wendt geboren. Ook beide zoons konden bij gebrek aan een dak boven het hoofd altijd aankloppen bij vader en moeder Wendt. Het is vanwege dat soort zaken, dat ze de gele genheid aangrepen om iets te rug te doen voor hun ouders. Paulien Wendt lacht: „En wij bemoeien ons er deze keer niet mee". leiden connie van uffelen Omwonenden van coffeeshop Goa aan de Korte Mare in Lei den hebben bij de commissie beroep- en bezwaarschriften geprotesteerd tegen de vergun ning voor een lichtreclame van de coffeeshop. Ze vinden dat de blauwe letters 'goa coffeeshop' 's avonds te veel licht geven. „Dit felblauw verlicht de hele monumentale straat en zet ook het water in het blauw, waar door het naar je woning wordt teruggekaatst", zei P. Quist na mens de bewoners. Zij vinden het blauw 'ontsierend' en heb ben liever witte of gele verlich ting. Volgens de gemeente valt er binnen de stadsschoonverorde- ning echter niets te doen tegen lichtintensiteit. Bovendien heeft de welstandscommissie de vergunning goedgekeurd. De afdeling milieu vond na een blik op het blauw dat het alle maal wel meeviel. Het blauw van de reclame zou niet feller schijnen dan andere lichtbron nen in de straat. De commissie beroep- en be zwaarschriften stelde voor dat de gemeente gaat overleggen met de eigenaar van de vergun ning. Dat had zo'n twee jaar ge leden ook geleid tot dimmen van lichtreclame van Fokker Space aan de Newtonweg. De gemeente gaat nu binnen twee weken een afspraak maken met de eigenaar. Eerder mislukte het maken van zo'n afspraak. connie van uffelen Een 43-jarige verslaafde Hage naar is gisteren veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf wegens het dealen van co caine en heroïne in het Van der Werfpark. Bovendien is zijn 'opbrengst' van ruim zeshon derd gulden verbeurdverklaard. De man dealde tussen 1 augus tus en 12 oktober in het park en werd betrapt door de politie. De officier eiste twee weken ge leden 18 maanden cel en ver beurdverklaring van het geld dat de man bij zich had. Juist dat laatste was voor de advocaat van de verdachte re den om felle kritiek te uiten op politie en justitie. Deze zouden de man na zijn aanhouding weer hebben laten gaan met de mededeling dat hij een dag la ter zijn geld kon ophalen. Vol gens de advocaat lieten.zij de Hagenaar gaan omdat zij bang waren dat hij 's nachts in de politiecel zou kunnen overlij den, omdat hij bij zijn aanhou ding bolletjes drugs zou heb ben ingeslikt. In plaats van hem 's nachts op het politiebureau te houden, zette de politie hem af bij een ziekenhuis. Toen de man de volgende dag zijn geld kwam ophalen, kreeg hij dat niet. Hij werd juist opnieuw aangehouden. Na de eis tot verbeurdverkla ring van het geld vond de advo caat dat wel duidelijk was dat justitie en politie helemaal niet van plan waren geweest de man zijn geld terug te geven. Er was, kortom, sprake geweest van lie gen door justitie en politie. Bo vendien was de tweede aan houding onrechtmatig. De ad vocaat vroeg de rechter twee weken geleden dan ook het Openbaar Ministerie niet-ont- vankelijk te verklaren. De rech ter ging hier echter niet in mee en veroordeelde de man tot twaalf maanden cel. De Hage naar mag daar dan wel negen tig dagen voorarrest van aftrek ken. leiden De Lakenhal als opslag ge bruikt. Dat was voor de officier van justitie reden toestemming te geven tot ontruiming omdat het pand onrechtmatig zou zijn betreden. Een twaalf man sterke politie macht maakte vervolgens 's avonds rond half tien een einde aan de kraakactie. Tweeëneen half uur daarvoor werd de kra kers al gelast het pand te verla ten. Zij weigerden maar lieten zich later zonder verzet arreste ren en overbrengen naar het politiebureau. Van de acht krakers die zondag avond in een pand aan de Lam mermarkt wegens lokaalvrede breuk werden opgepakt, zijn er gisteren vier vrijgelaten. Na ver hoor zag de politie geen aanlei ding dit kwartet nog langer vast te houden. De andere vier zit ten nog vast omdat ze hun naam niet willen noemen. De acht kraakten zondagmid dag het pand Lammermarkt 43. Het gebouw op de hoek van de Lange Scheistraat wordt door De kleinkinde ren hielden het echtpaar Wendt gisteren gezel schap toen ze per koets naar De poort van Leyden werden gereden. Daar aangekomen vierden zij sa men met de fa milie hun zes tigjarige huwe lijk. FOTO'HENK BOUWMAN ges werd nog niet gedaan. Daaromheen prijken de talloze foto's van het nageslacht. Die van de kinderen nog in zwart wit, maar die van de generaties daarna hoe langer hoe meer in kleur. Want gedurende zestig jaar tijd heeft de familie Wendt gekost en dat krijg je dót weer. Notabene de oudste brug van Leiden. Een monument. Niets is meer heilig, ze kunnen ook nergens meer van afblijven. Wat moetje daar nou mee?" Geen idee. Er zijn mensen die dat mooi vinden. Al schijnen dat er, behalve de maker en wat alternatieve Joins tliefheb- bers, toch niet al te veel te zijn. In zo'n geval bel je de gemeen telijke afdeling die over de bruggen gaat. Eens kijken wat die ér van vinden en wat die er aan gaan doen. De ambtenaar in kwestie, Devi- lee, is al op de hoogte. En niet blij. Niet met de graffiti, maar ook niet met de eventuele pu bliciteit. Het zou andere onver laten eens op het idee lainnen brengen dat ze op die manier nog 'loon naar werken' krijgen ook. Zit stralcs de hele stad on der het spuitwerk.... Tja, het is de oude discussie. Hetzelfde probleem als met voetbalvandalen. Schrijf je er over of zwijg je ze dood? Om dat de boodschapper, in casu de krant, het slechte nieuws brengt, wil dat nog niet zeggen dat die ook het slechte nieuws maakt. Daar zorgen anderen wel voor en daar hoor je als krant de lezer over te informe ren. Dat is nu eenmaal je taak. Maar alckoord. Om na al dit kleine leed toch nog af te slui ten met goed nieuws: het wordt schoongemaakt, hoor Ruud. ad van kaam kan niet. Wij hebbben geen vij anden. We zijn feestneuzen. Dat staat notabene met grote sierletters op die aanhanger: 'De Rijnsons - laat het feest maar beginnen'. Nou, voor ons is de party voorlopig even over. We hopen nu, dat iemand onze aanhanger ergens ziet staan. En dat-ie ons dan een seintje geeft. We willen die wagen graag te rug." Vlietbrug Ruud Breedveld is een half jaartje geleden van het politie ke toneel verdwenen. Maar dat impliceert nog niet dat daar mee ook de liefde voor zijn stad is weggesmolten, gelijk sneeuw voor de zon. Integendeel, het oud-raadslid van het CDA kan zich als gewoon burger nog al tijd opwinden over grote en kleine misstanden binnen en buiten de singels. En omdat bij hem - zoals het een goed (oud) politicus betaamt - het num mer van de redactie in liet ge heugen staat gegrift, hing de voormalige rugbyspeler dezer dagen vol 'ouderwetse' strijd lust aan de telefoon. „Heb je dat gezien?" schreeuwt hij zijn verontwaardiging door het mobiel, op een wijze die oorsuizingen aan de andere kant onvermijdelijk maken. Nee, Ruud, rustig nou maar, wat dan? „Een schande is het Rij ik daar langs onze prachtige singels en langs die schitterend gereno veerde Vlietbrug en wat denk je dat ik zie?" Nou? „Zóóó'n plakkaat graffiti op de walmuur. Het is niet te gelo ven. Maanden is er aan ge werkt, handenvol geld heeft het De pas gerenoveerde Vlietbrug, de oudste nog bestaande brug van Leiden, met zijn stempel van deze tijd. FOTO HIELCO KUIPERS ?nt hefC lij veitö

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11