Leidsch Dagblad 'Mitterrand gaf partij Kohl 30 miljoen mark' Grote schoonmaak gffH| w/f 1 Treinongeluk Santpoort leidt tot forse schadeclaim Indonesië verwijdert actievoerders Veel doden bij busongeluk in Zuid-Afrika Peper 'op voet van oorlog' met onderzoekscommissie Lezers over 'Rijnstad' Motorrijder verongelukt PvdA-wethouder Den Hartog overleden 'Iowa-caucus' bevoordeelt religieuze extremisten lentenaantal ersiteit groeit intal studenten in het schappelijk onderwijs is t eerst sinds 1993 toe- jien. Dit studiejaar zijn ocent meer studeren- vorig jaar. Het aantal i met 5,5 procent in. Dit blijkt uit van- gepresenteerde cijfers t Centraal Bureau voor Istiek (CBS). 1DAAG 30 PAGINA'S f en Samenleving. k van de Dag dheid/Strips OPGERICHT 1 MAART 1860 12 Karakteristieke linden blijven behouden voor Woubrugge 13 Hondentaxi Voorschoten en Wassenaar houdt millenniumwandeling NR. 42216 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 Quick Boys /•"vaV na weer een tyAV, nederlaag de r O <i wanhoop nabij 26 27 AZC beter Amazone in emotieloze Angelique Hoorn liaiifci waterpoloderby wint Jumping ÉSnNMSMnflH tegen LZ 1886 Indoor Lisse nüs mag van jn terugkeren meester Patijn van Am- m vindt dat kleermaker is mag terugkomen naar land. Dat zei hij gisteren rsoonlijke titel in het te- programma Buitenhof. s en zijn gezin keerden 7 na een jarenlange juri- en politieke strijd terug liirkije. 2 en 3 icier pleegde i meineed htbank in Arnhem heeft van justitie C. van nburg uit Breda vanoch- rijgesproken van mein- Tegen Van Spierenburg egen maanden cel geëist. i3 ie België tegen ating Pinochet elgische regering heeft jamens Chileense vluch- n en mensenrechtenor- ties als 'zwaargewicht' strijd om de mogelijke ing van oud-dictator Pi- t geworpen. Brussel gaat ik aankaarten voor de r in Groot-Brittannië, i vijftien maanden van ce generaal af wil. 5 ie Warner wil |e met EMI lerikaanse mediacon- le Warner wil fuseren et Britse EMI. Daardoor at de grootste muziek- Hieming ter wereld, met Haromzet van 18 miljard H. Het Duitse Bertels- Sony Music en het me- flMcern News Corporation mediamagnaat Rupert 38 ich zouden een tegen- erwegen. >|er wil veevoer ""iger maken secretaris Faber van )uw wil de productie evoer aan strenge regels l Nu bestaat het beeld t een mengsel is van do ren, rioolslib, frituurvet wat sinistere zaken. De ig welke grondstoffen voer mogen, wordt een idstaak evenals de con- diervoer. erser spoor levenslang itbank in Berlijn heeft een ondernemer uit Istaat Saksen veroor- tot levenslang omdat hij geprobeerd de Duitse m wegen 10 miljoen mark oud ersen. De 47-jarige man *"^le de spoorwegen eind kam dreigbrieven die hij on- ende met Vrienden van oor". Een sneltrein met inderd passagiers ont- le bijna nadat de man enigszins had verlegd. CDU-top beraadt zich vandaag over stappen tegen Duitse bondskanselier haarlem anp De overleden Franse oud-president Mitterrand zou in 1994 de verkiezingscampagne van de toenmalige Duitse bondskanselier Helmut Kohl (CDU) hebben gefinan cierd. De operatie zou volgens een gezamenlijk onder zoek van de televisistations ARD en France 2 deel heb ben uitgemaakt van de overname van de Oost-Duitse Leuna-raffinaderij door het Franse staatsbedrijf Elf- Aquitaine. dat zijn christen-democraösche vriend Kohl de verkiezingen zou verliezen. Volgens een 'hooggeplaatste' bron 'uit de directe omgeving' van Mitterrand ging het niet om smeergeld. „Het was geld voor een verkiezingscampagne. Die betaling was in het belang van Frankrijk en van Europa", zo berlun peter van nuusenburg correspondent De overname zou 'gesmeerd' zijn met 85 miljoen mark. Daar van zou 30 miljoen op last van Mitterrand in de campagnekas van de CDU zijn gevloeid. ARD en France 2 zeggen te weten dat de socialist Mitterrand vreesde werd de bron geciteerd. Een woordvoerder van Kohl heeft het bericht met kracht tegenge sproken. Hij noemde het een 'poging tot karaktermoord'. ARD en France 2 beroepen zich vooral op 'betrouwbare bronnen', maar konden het af gelopen weekeinde geen water dichte bewijzen overleggen. Dat zal ook in de toekomst moeilijk blijken, omdat dossiers over de aankoop van Leuna uit de Bondskanselarij blijken te zijn verdwenen. Ook in Maagden burg, waar het hoofdkantoor van Leuna was gevestigd, zijn dossiers zoek. De CDU-top was gisteravond in Berlijn bijeen om zich te be raden over het accountantson derzoek naar de partijfinanciën en mogelijke verdere stappen tegen Kohl. De bijeenkomst, die tot diep in de nacht duurde, werd beëindigd zonder dat me dedelingen zijn gedaan. Die volgen waarschijnlijk vandaag. Een aantal prominente CDU- ers wil civielrechtelijke stappen tegen ex-erevoorzitter Kohl, an deren zien daar niets in. De voorstanders hopen Kohl zo te dwingen tot het noemen van de namen van de figuren die van 1993 tot '98 zijn geheime reke ningen met 1,5 tot 2 miljoen mark hebben gespekt. Kohl weigert deze namen publiek te maken. niet de machinist bijtijds te waarschuwen. De trein ging rij den en de studente kwam on der de wielen terecht. Passa giers trokken aan de noodrem. De machinist werd vervolgd, maar hij is onlangs vrijgespro ken door de Haarlemse recht bank. Het openbaar ministerie is tegen dat vonnis in hoger be roep gegaan. Volgens justitie kan de man nooit groen licht hebben gekregen, zoals hij zelf beweert. Een jaar voor het Santpoort- se ongeluk kwam in Amster dam een vrouw onder de trein. Haar advocaat J. Beer protes teerde destijds tegen de wette lijke bescherming van de NS. Het bedrijf is voor maximaal drie ton aansprakelijk, terwijl een willekeurige automobilist voor twee miljoen gulden kan worden aangeslagen na een ongeluk. Beer vond dat de aan sprakelijkheid van de NS om hoog moest om het bedrijf tót investeringen aan te sporen. pauline van der mue De Nederlandse Spoorwegen moeten de studente die twee jaar geleden in Santpoort on der de trein kwam, mogelijk meer dan een miljoen gulden schadevergoeding betalen. De NS heeft de vrouw, die beide benen verloor, drie ton be taald. Advocate van de vrouw E. van Hilten bereidt een extra schadeclaim voor. Ze verwijt de NS 'grove nalatigheid' en vindt dat een veel groter be drag aan smartengeld gepast is. De destijds 19-jarige studen te kwam onder de trein toen ze in april 1998 op station Sant poort-Noord de trein naar Be verwijk probeerde te halen. De deuren gingen voor haar neus dicht. De vrouw kon echter niet meer terug, omdat haar hand klem zat tussen de deu ren. Hoewel de conducteur zag wat er gebeurde, lukte het hem bintan Inwoners van het Indonesische eiland Bintan wor den geblinddoekt en gehandboeid met de veerboot naar het politiebureau ge bracht. De ongeveer honderdvijftig man nen blokkeerden vanaf vorige week zondag een weg, die naar dure en exclu sieve vakantiewo ningen leidt. Vol gens de actievoer ders hebben zij het land, waarop de va- i kantiehuizen ge- bouwd zijn, onder oneerlijke dwang voor een schijntje moeten verkopen. Met de blokkade E robeerden ze een ogere vergoeding af te dwingen, maar de politie greep gis teren hardhandig in. Alle actievoerders werden ingerekend. Het eiland Bintan ligt vlak onder Sin gapore. FOTO AP ENRIQUE SORIANO johannesburg Zeker dertig mensen zijn om het leven gekomen bij een bus ongeluk in de Zuid-Afrikaanse Oostelijke Kaapprovincie. Het ongeval met een bus vol mijn werkers en hun gezinnen ge beurde gisteravond laat. Meer dan vijftig personen liepen ver wondingen op. Volgens de politie was er geen sprake van bijzondere omstandigheden. Het regende alleen een beetje. De bus raakte van de weg en sloeg om. Het dak werd van het voertuig ge scheurd. De passagiers waren mijnwerkers die naar hun werk terugkeerden en gezinnen die hun mannen en vaders gingen opzoeken. De afgelopen tijd zijn er veel busongelukken gebeurd in Zuid-Afrika. In september vorig jaar kwamen 26 bejaarde Britse toeristen om. Elk jaar vallen zo'n 10.000 doden op de Zuid- Afrikaanse wegen. Het land heeft de beste snelwegen van het continent, maar de secun daire wegen zouden tot de ge vaarlijkste ter wereld behoren. rotterdam gpd-anp dagen burgemeester geweest", liet Peper gisteravond via een woordvoerder weten. „Is het dan vreemd dat ik me dan even wil kunnen oriënteren op waar ik nu precies van word beschul digd?" De commissieleden zijn 'te leurgesteld' over de weigering van de minister om met hen in gesprek te gaan. Commissie voorzitter Van Ravesteyn: „Ik ben daar boos over. Als je een afspraak hebt, moet je je daar aan houden. Op deze wijze rea geren, is niet netjes." De Tweede Kamer wil zich niet bemoeien met de 'affaire- Peper'. De coalitiepartijen en het CDA menen dat Peper nog goed functioneert als minister van binnenlandse zaken. Ook al staat hij de laatste weken bijna alleen in de belangstelling van wege aanvaringen met de Rot terdamse commissie. Pas als de comissie met haar eindrapport komt, is Den Haag aan zet, zeg gen de woordvoerders binnen landse zaken van het CDA, WD, PvdA en D66. De conclu sies van de COR komen door de opstelling van Peper waar schijnlijk pas in de tweede helft van februari naar buiten. Minister Peper (Binnenlandse Zaken) lijkt aan te sturen op een rechtszaak tegen de Rotter damse onderzoekscommissie die zijn declaratiegedrag onder zoekt. De Rotterdamse advo caat H. Mentink die Peper het afgelopen weekeinde aan zijn groep juridische adviseurs heeft toegevoegd, heeft de minister in die zin geadviseerd. Zaterdag liet de oud-burge meester van Rotterdam merken 'op voet van oorlog' te verkeren met de Rotterdamse onder zoekscommissie. Een gesprek met commissieleden en KPMG- accountants zegde hij op het al lerlaatste moment af. Vrijwel te gelijkertijd voegde hij de advo caat en oud-wethouder van Rotterdam Mentink toe aan zijn legertje van adviseurs. Vandaag beslist Peper of hij de onderzoekscommissie voor de rechter zal dagen. Langs die weg wil hij, voorafgaande aan het gesprek met de commissie, inzage afdwingen in de 'waslijst aan bedenkelijke feiten' die bij het KPMG-onderzoek tegen de oud-burgemeester boven water is gekomen. „Ik ben zesduizend Braun Oral-B Plak Control D7011 met Oral-B tandpasta, satinfloss en kauwgom von 79.95 naar Deze aanbieding geldt van maandag 24 januari t/m zondag 30 januari 2000 OP=OP voorschoten De Voorschotense wethouder Piet den Hartog is zaterdag op 51-jarige leeftijd overleden. Den Hartog was al geruime tijd ern stig ziek. Sinds 1991 maakte hij deel uit van de gemeenteraad. Sinds de laatste verkiezingen in 1998 was hij wethouder welzijn, sociale zaken en sport. Met zijn dood ontvalt de PvdA in Voor schoten haar belangrijkste ge zicht en spreekbuis. Den Hartog was geen gebo ren Voorschotenaar, maar wel zeer betrokken bij zijn dorp. Hij kende iedereen en iedereen kende hem, ook al omdat hij zeer actief was in het vereni gingsleven. Zo was hij onder des moines john wanders RPF en GPV verenigd in ChristenUnie ede gpd .9,11,12,13,14 .19 t/m 29 Jieprogramma's17 De Reformatorische Politieke Federatie (RPF) en het Gerefor meerd Politiek Verbond (GPV) hebben zich zaterdag verenigd in de ChristenUnie. De nieuwe partij zou zes tot zeven Kamer zetels kunnen halen. Nu heeft de RPF er drie en het GPV twee. De ChristenUnie stort zich bij de Tweede-Kamerverkiezingen in 2002 in de strijd om de kie zersgunst. Nieuwe leden kun nen zich nog niet aanmelden bij ChristenUnie, maar moeten nog lid worden van het GPV of RPF. De leden van RPF stem den voor de fusie, van het GPV stemden vijf afdelingen tegen. Pagina 3: ChristenUnie hoopt op zes zetels bij verkiezingen in 2002 correspondent Vandaag mogen de inwoners van de Ame rikaanse staat Iowa bepalen welke Demo craat en welke Republikein in hun ogen het best zijn toegerust om in januari 2001 president Clinton op te volgen. De zoge heten 'Iowa-caucus' is de eerste stemming in de race om het Witte Huis. Vooral kan didaten die de juiste toon weten te raken in de kring van christelijk rechts doen het hier goed. „Op een dag vond mijn echtgenoot in Mi chaels kamer een liefdesbrief, gericht aan een man. Hoewel we wisten dat onze zoon met drugs experimenteerde, kwam dit vol komen onverwacht. Ons hart brak en al on ze mooie dromen verkruimelden. Hij zei ons dat hij niet anders kon. Dat hij nu een maal zo was. Maar wij accepteerden die uitleg niet en hielden zo veel van Michael dat we hem de waarheid konden vertellen. Het lukte Michael om de homoseksualiteit af te zweren. Maar helaas, het was te laat. Hij had al aids. En ofschoon we nu dage lijks worstelen met de pijnen van zijn ziek te, delen we de blijdschap dat het woord van Jezus Christus hem heeft bevrijd van de homoseksualiteit." Welkom in de First Assembly of God, een van de drukst bezochte kerken van Des Moines. De christelijk-conservatieve presi dentskandidaten Steve Forbes, Alan Keyes en Gary Bauer spelen hier elk hun thuis wedstrijd. 'Ex-homo' Michael Johnson is Train mee met het Leidsch Dagblad MARATHONTEAM zie de bon op pag 12 HET WOORD IS AAN Bryan White We worden nooit echt vol wassen; we leren ons alleen gedragen in het openbaar. Sn/max "274° 174° 174° 20% 20% 50% 20% 10% 20% De gemeente Leiden wil zichzelf opheffen en samen met dertien regiogemeenten opgaan in Rijnstad. Zal het er ooit van komen en wat zijn de voor- en nadelen van deze revolutionaire bestuurlijke plannen? De redactie van het Leidsch Dagblad is benieuwd naar uw mening. Wij ontvangen uw reacties graag voor aanstaande woensdag 9.00 uur. Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden onder vermelding van Rijnstad. E- mailen kan ook naar. redactie.ld@damiate.hdc.nl nieuw-vennep ilse thoonsen Een 36-jarige motorrijder uit Nieuw-Vennep is gisteravond omgekomen na een aanrijding met een 80-jarige automobilist, eveneens uit deze woonplaats. De 36-jarige man reed met zijn motor over de Rijnlander- weg, tussen de Bennebroeker- weg en de Venneperweg. De 80- jarige man draaide zijn wagen vanaf een uitrit achteruit de weg op. Daarbij zag hij de mo torrijder over het hoofd. Voorschotenaar zeer betrokken bij 'zijndorp meer peningmeester van Om roep Rijnland, voorzitter van het Comité Autotocht Ouden van Dagen en was hij lid van de Voorschotense Herensociëteit. In een grijs verleden was hij ook op journalistiek gebied actief. Zo was hij een tijd lang corres pondent voor de Haagsche Courant. Vanuit die positie volgde hij de politiek jarenlang op de voet. Ondanks zijn ziekte bleef hij zijn werkzaamheden als wet houder uitvoeren. Tot het laatst was hij actief op het gemeente huis, waar hij in zijn werkkamer uitzicht had op 'zijn' dorp. Race om Witte Huis begint vandaag gekomen om de twee grootste kanshebbers op het presidentschap, Gore en Bush, te kastijden. Hoe durft de Democraat Al Gore zich te afficheren als 'gelovige', terwijl hij in één adem door kiest voor gelijke behande ling van homo's en 'normale' mensen? En hoe kan Bush opkomen voor de traditione le normen en waarden van het gezin wan neer zich onder zijn eigen werknemers ho mo's bevinden? Dan is eindelijk de beurt aan Forbes, Bauer en Keyes. De zwarte Alan Keyes is de beste predikant: „Het kan mij eerlijk gezegd geen fluit schelen of u mijn standpunt inzake abortus deelt of niet. En weet u waarom? Omdat geen ander standpunt verenigbaar is met de wil van God." „Goed gepreekt", juicht de kerk. „Amen." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1