Brits politieplan bedreiging vredesproces Noord-Ierland na's Cubaantje Elian jgen visum voor VS Buitenland Zelfmoord penningmeester nieuwe schok voor CDU Nepdokter werkte zes maanden als cardioloog Turkije gaat samenwerken met Grieken Opmars Russen in Grozny bloedig en traag Geld Weizman kwam mogelijk uit wapenhandel Baden in Beiroet iouI eist schadevergoeding Michel Nihoul, de vermeende compaan van Mare lux, eist een schadevergoeding van 100.000 gulden van de :he staat omdat hij op last van minister Verwilghen van achttien dagen ten onrechte in de cel zou hebben geze- Jihoul werd eind vorig jaar vrijgelaten, nadat hij een straf litgezeten voor fraude en oplichting. Omdat hij zich niet e reclasseringsafspraken had gehouden, verdween hij kort ip opnieuw achter de tralies. Dat gebeurde na tussenkomst erwilghen. Volgens Nihoul was die tweede opsluiting we stelijk. Hij is inmiddels weer op vrije voeten. De Brussel- ;enman werd ervan verdacht de spil te zijn geweest in een lienetwerk waar ook Dutroux deel van uitmaakte. Hij zou •rming van hogerhand genieten. Bewijzen hiervoor zijn nooit gevonden. itse zakenman in Iran vrij De Duitse zakenman Helmut Hofer (58) kan na 22 iden gevangenschap in Iran eindelijk naar huis. Hij is gis- door de rechter in Teheran tot een geldboete van 10.000 in veroordeeld en op vrije voeten gesteld. De 58-jarige Ho- eeg de boete wegens mishandeling en belediging van l >nbewaarders. Hofer werd in januari 1998 in een gerucht- nd proces ter dood veroordeeld wegens ongeoorloofde met een moslimvrouw. Hij heeft altijd ontkend. Later werd oodvonnis geschrapt omdat er geen sprake was van over- De zakenman kwam er in oktober 1998 uiteindelijk van af er. boete van ruim 45.000 gulden. Hij was echter verplicht n te blijven tot uitspraak was gedaan in het proces wegens indeling van de cipiers. rkse politie stuit opnieuw op lijken ja» De Turkse politie heeft gisteren in een huis in de lstad Ankara drie lijken aangetroffen. De ontdekking volgt macabere vondst van tien lichamen in een graf in een ian een woning in Istanbul. Het gaat volgens de politie ichijnlijk om slachtoffers van de extremistische splinter- t! (Hezbollah. De lijken zijn gevonden tijdens een onderzoek zc de groep. De meeste slachtoffers zijn ontvoerd, gemarteld terlijk en figuurljk uitgekleed voor ze werden vermoord, ilitie begon Hezbollah maandag op te rollen, nadat een aar leiders was gedood in een vuurgevecht. Hezbollah, de van God', ontstond in de late jaren tachtig in het zuid- jn van Turkije. De Turkse Hezbollah heeft niets te maken s 51 e gelijknamige sji'itische beweging in Libabon. er oorlogsmisdadiger in Engeland ee N2 De Britse krant The Guardian onthulde gisteren dat er en nazi- oorlogsmisdadiger in Groot-Brittannië woont en aatspensioen ontvangt. De 78-jarige Alexander Schweid- oorsprong Slowaak, woont in een bejaardenhuis in Mil- eynes. Schweidler heeft als kampbewaker van de SS ge in het concentratiekamp Mauthausen in Oostenrijk, waar mensen zijn omgekomen. Schweidler ontkent iedere be- inheid bij de moorden. Enkele weken geleden vluchtte Dormalig lid van een doodseskader van nazi's, Konrad Ka- it Groot-Brittannië naar Australië. Minister van binnen zaken Jack Straw is daarna bekritiseerd omdat Kalejs on- ord kon vertrekken. De politie heeft Schweidler in 1996 vraagd, maar toen is besloten geen aanklacht tegen hem tienen wegens gebrek aan bewijs. t tste rustplaats Craxi in Tunesië De familie van de woensdag overleden Italiaanse oud er Bettino Craxi heeft besloten dat hij in zijn ballingsoord 1161 ië zal worden begraven. Een aanbod van de Italiaanse re- voor een staatsbegrafenis in Rome is door de nabestaan- gewezen. De overledene, in Italië veroordeeld wegens had zelf altijd gezegd slechts in Italië te willen worden 12 i'en als zijn naam zou zijn gezuiverd. Craxi overleed op 65- leeftijd in de Tunesische badplaats Hammamet, waar hij 1994 in zelfgekozen ballingschap woonde. Vrijdag zal hij IU1 n begraven na een rouwdienst in de kathedraal van Tu- Pe worden chartervluchten ingezet om belangstellenden eit( t Italië over te vliegen. De regering stuurt een afvaardiging leiding van minister van buitenlandse zaken Dini. en wijst Russen uit wegens spionage 11 hau Polen heeft gisteren negen Russische diplomaten 1 in het land te verlaten, omdat zij zich aan spionage schui lt bben gemaakt. De Russische ambassadeur is ontboden. )ld s meegedeeld dat de inlichtingendienst de negen heeft Jfrl it terwijl 'zij actief aan het spioneren waren'. Rusland ^e[ Ie meteen met een tegenactie. ,*We kunnen zo'n uitge- :tei en onvriendelijke en provocatieve actie niet onopgemerkt voorbijgaan. De Poolse regering moet beseffen dat pas maatregelen als reactie onvermijdelijk worden", aldus m irklaring van Buitenlandse Zaken in Moskou. Polen en id onderhouden een moeizame relatie sinds de regering PP rschau het lidmaatschap van de NAVO aanvroeg. e fat vraagt Clinton bemiddeling ICTONDe Palestijnse leider Arafat heeft de Amerikaanse ent Clinton opgeroepen persoonlijk te bemiddelen bij de thongesprekken op alle niveau's' die hij met Israël voert. li hij vannacht na afloop van een ontmoeting met Clinton Witte Huis. De twee spraken daar met elkaar over de .aam verlopende vredesonderhandelingen tussen de Pa- ieii en en Israël. Voor de ontmoeting verklaarde Clinton zich uiterste in te zullen zetten om een definitief vredesak- tussen beide partijen mogelijk te maken. hei; 'ftf itenrijkse coalitie toch afgeketst De coalitiebesprekingen in Oostenrijk zijn na een bijna- n0! rd toch nog mislukt. Het presidium van de sociaal-demo- erj :he SPÖ besloot afgelopen nacht dat onderhandelen rrfet ïservatieve ÖVP geen zin meer had. De sociaal-democrati- eei anselier Klima gaat nu een minderheidsregering vormen. herhaalde zijn verkiezingsbelofte niet met de extreem- K33 e ppO van jörg Haider in zee te gaan. Die werd tweede bij kiezingen van oktober 1999. De kans lijkt klein dat de ;n ipartij, de Groenen, bij de SPÖ aanschuift. De gesprekken likgelopen op de verdeling van de minstersposten. De c 1 legeerde het ministerie van Financiën, een SPÖ-bolwerk. f ciaal-democraten hielden dit af. Ook een compromis over (afhankelijke kandidaat haalde het niet. iTON-HAVANA ANP j 'e grootmoeders van het se jongetje Elian dat in )er vorig jaar met zijn naar de VS vluchtte, een visum voor Ameri- egen. De twee zouden jen naar Miami reizen kleinkind op te zoeken, •en echter op het laatste ■Ét geweigerd, en gaan al- x- ze Elian mogen opha- a's zouden afgelopen et een vliegtuig worden d. Het toestel was ge- door een Amerikaanse organisatie die de te- van het zesjarig kind jn vaderland onder- De oma's wilden Elian en naar zijn vader. Die het Cubaanse Carde- de schandalen. Privé-proble- men zouden het motief voor de zelfmoord zijn geweest. Een af scheidsbrief zou dit bevestigen. Justitie verklaarde gisteravond echter dat er wel degelijk een onderzoek wegens fraude tegen Hüllen was ingesteld. Het nieuws van de zelfmoord van Hüllen zorgde voor een on derbreking van het debat in Bondsdag over de CDU-affai- res. Tijdens dit debat bood CDU-leider Wolfgang Schauble twee keer zijn excuses aan: aan de leden en aan de fractie. Vori ge week moest hij al toegeven 100.000 mark te hebben opge streken. De regeringspartijen SPD en de Groenen vielen de CDU zo als verwacht fel aan. Ze riepen Kohl op eindelijk de namen te noemen van degenen die zijn geheime rekeningen met 1,5 2 miljoen mark hebben gespekt. Kohl weigert dit. De door schandalen geteisterde CDU moest gisteren een nieu we schok verwerken. Wolfgang Hüllen (49), de penningmeester van de Bondsdagfractie van de Duitse partij, heeft zelfmoord gepleegd. De politie vond zijn lijk gisterochtend in zijn appar tement in Berlijn. Hij had zich opgehangen. De zelfmoord bracht de ge- ruchtencaroussel in Berlijn meteen op volle toeren. Hüllen zou het eerste dodelijke slacht offer zijn van de serie zwart geld-schandalen. Hüllen was betrokken bij één van de kleine re affaires: de overdracht van een miljoen mark van de fractie aan de partijcentrale. De her komst van dat geld is nog steeds niet duidelijk. Een fractiewoordvoerder ont kende echter elk verband met beiroet De Libanese hoofdstad Beiroet is gisteren getroffen door enorme stortbuien, waardoor laag gelegen delen van de stad onder water kwa men te staan. Deze jongens maakten van de nood een deugd en van een Mercedes een duikplank. In de Libanese bergen viel de neerslag in de vorm van zware sneeuw. foto epa ramzi haidar Druk op eerste minister Trimble steeds groter BELFAST-LONDEN ANP De voorstellen van de Britse regering om het Noord-Ier se politiekorps Royal Ulster Constabulary (RUC) te her vormen, lijken het vredesproces in de provincie danig te ontwrichten. Woedende pro-Britse unionisten willen dat hun leider David Trimble, tevens premier, de omstreden hervormingen tegenhoudt. vrezen een verlies van 40 pro cent van de achterban als de UUP zich niet tegen de plannen verzet. De voorgestelde naamsveran dering in 'Politiedienst van Noord-Ierland' is de meest in het oog springende hervorming van de RUC, en heeft tal van emoties losgemaakt. Het in 1922 tijdens de burgeroorlog verkregen predikaat royal ,,Als David Trimble en andere leiders niet in staat zijn de naam van de RUC te verdedi gen, staat wat mij betreft hun leiderschap ter discussie," al dus een vooraanstaande partij genoot van de eerste minister. Bestuurders van Trimble's Ul ster Unionist Party (UUP) zien de bui al hangen. Sommigen symboliseert de verbondenheid van de provincie met de Britse kroon. Voor Noord-Ierse repu blikeinen is de naam dan ook onacceptabel voor een neutrale politiemacht. Zij vinden ook het gebruik van de naam Ulster, een historisch Iers koninkrijk, onrechtmatig. Trimble, eerste minister van een regeringscoalitie van alle partijen in Noord-Ierland, moet op eieren lopen om zijn eigen achterban tevreden te houden. Hij heeft de partijraad al moe ten toezeggen af te treden als de republikeinse terreurbewe ging IRA niet vóór 12 februari wapens inlevert. De discussie over de politie dreigt de zaak nu op scherp te zetten. Het is goed mogelijk dat Trimble zich ge dwongen voelt de partijraad voor te zijn met een radicale daad, en op te stappen als eer ste minister. Het moeizame vredesproces is dan terug bij af. Woensdag presenteerde de Britse minister voor Noord-Ier land, Peter Mandelson, de her vormingsplannen in het Lon- dense parlement. Ondanks felle tegenstand van conservatieve politici lijkt bezegeling van de wet door de comfortabele ka mermeerderheid van Labour slechts een formaliteit. Dan moet blijken of Noord-Ierland al toe is aan een dergelijke voortvarendheid. Vrijwilligster inmiddels verdwenen ROME HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Geknoei met de regels is in de Italiaanse gezondheids zorg niets bijzonders. Artsen die declaraties innen voor een behandeling van dode patiënten, zo'n 15.000 tand artsen die actief zijn zonder enige vergunning, niemand kijkt er vreemd van op. Maar de stunt van Rossella Apolloni was goed voor de voorpagina's: zes maanden was ze zonder enige medi sche opleiding actief als hartspecialist in het Santa Maria-ziekenhuis van Temi. Apolloni is al enige tijd op de vlucht. De politie kwam haar op het spoor doordat het medisch dossier van een overleden hartpatiënt zoek raakte. De directie van het ziekenhuis verzekert bij hoog en bij laag dat de dood van de man niets van doen heeft met de activiteiten van Apolloni. ,,Ze werkte hier als vrijwilligster. Het ziekenhuis heeft haar nooit erkend als specialist", zei directeur Sommella gisteren in het dagblad Corriere della Sera. Waarschijnlijk is haar di recte chef dokter Montene- ro gevallen voor de charmes en het gedecideerde optre den van de blonde 'cardio- loge'. Hij ontmoette haar op een medisch congres in Ro me, waar ze hem vertelde de onwettige dochter van een overleden, maar be roemde cardioloog te zijn. ,,Ik geloofde haar en nam haar mee naar Temi om als vrijwilligster op de afdeling te werken", gaf Montenero toe. Een pre voor het zieken huis is dat argwanende col lega's de politie tipten toen bleek dat Apolloni het ene medicijn niet van het ande re kon onderscheiden en het dossier van de overle den patiënt zoek was. De politie is er inmiddels achter dat Apolloni niet de ware naam van de 'cardiologe' was. Ze heeft een strafblad voor kleine vergrijpen, en uitgezocht wordt nu of ze zich ook in andere zieken huizen als arts heeft gepre senteerd. ANKARA Rtr-AFP-ANP-DPA De erfvijanden Turkije en Grie kenland hebben gisteren in An kara vier samenwerkingsak koorden ondertekend. Het was het hoogtepunt van het histori sche bezoek van de Griekse mi nister van buitenlandse zaken Papandreou aan buurland Tur kije, het eerste officiële in bijna veertig jaar. Papandreou's Turkse collega Cem zei verder dat premier Ecevit de Griekse premier Simi- tis heeft uitgenodigd voor een officieel bezoek aan Turkije. Een datum wordt later vastge steld. Cem zelf gaat .begin fe bruari naar Athene om nog eens vier samenwerkingsakoor den te ondertekenen. De toenadering tussen Tur kije en Griekenland is opmerke lijk. De laatste vijfentwintig jaar waren de betrekkingen tussen beide landen allesbehalve har telijk te noemen, vooral vanwe ge de kwestie van het betwiste en gedeelde Cyprus. Beide lan den maakten bovendien be kend dat ze willen proberen sa men het Europees kampioen schap voetbal van 2008 te wil len organiseren. MOSKOU-CROZNY Rtr-ANP-PPA-AFP De opmars van Russische eenheden naar het centrum van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny verloopt traag en gaat gepaard met veel bloedvergie ten. Beide kampen maakten gisteren melding van zware verliezen. Onder de slachtoffers bevond zich een Russische topofficier, majoor-ge neraal Michail Malofiejev. Hij werd volgens ooggetuigen door sluipschut ters gedood. Rebellenleider Basajev zegt echter dat de officier gevangen is genomen, en op een geheime plek wordt ondervraagd. De 44-jarige Malofiejev was ook al actief in de eer ste Tsjetsjeense oorlog (1994-1996). Van het strijdtoneel kwamen te genstrijdige berichten over veroverin gen. De Russische legertop claimt dat het een strategisch gelegen brug en het belangrijke Minoetkaplein onder controle heeft gekregen. Een rebel lenleider sprak tegen dat de Russen de brug onder controle hebben. Ook de inname van het plein noemde hij een leugen. Uit kringen binnen de federale strijdkrachten kwamen tegelijkertijd berichten van zeer moeizame vorde ringen. De troepen stuitten in de straten van Grozny op hevig verzet van goed ingegraven tegenstanders. De rebellen hebben sluipschutters op de daken en machinegeweerstellin gen op de begane grond en de eerste etage, zo verklaarden officieren. Een Russische politieman kijkt ii tsjeense Goedermes. een stukgeschoten spiegel r ir de drukte op een markt in het Tsje- foto reuters aleksandr natroeskin nas, en weigert naar de VS te komen. Vannacht maakten Cubaanse ballingen in Miami bekend een rechtszaak te willen aanspan nen tegen minister van justitie Reno en de immigratiedienst. Die besloten eerder dat de voogdij over Elian toebehoort aan zijn vader. Een aantal Con gresleden wil het jochie zelfs uitroepen tot ereburger. Door deze zeldzame eer, die onder anderen Winston Churchill en Moeder Teresa toekwam, zou hij geen buitenlander meer zijn. Elian maakte deel uit van een groep Cubanen die vorig jaar naar de VS vluchtte. Hun bootje verging en elf Cubanen, onder wie Elians moeder en stiefva der, verdronken. Zijn biologi sche vader wist niks van de tocht. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De druk op de Israëlische president Ezer Weizman om af te treden of zijn functie tijdelijk neer te leggen, neemt toe. Pre mier Ehud Barak zei gisteravond dat dé president 'weet wat hij moet doen in het licht Vein het onderzoek en de resultaten daarvan'. Minister van justitie Yossi Bei- lin adviseerde hem 'vakantie' te nemen. In de Israëlische media verschenen gis teren nieuwe onthullingen over Weiz- mans vermeende corruptie. De Israëlische politie gaat na of de gift van bijna een half miljoen dollar die president Ezer Weizman in de jaren tachtig heeft ontvangen van miljonair Edouard Saroussi in feite commissiegeld was uit de wapenhandel. Op grond van tot nu toe gevonden aanwijzingen heeft de procureur-generaal besloten het ver kennende politie-onderzoek te verzwa ren. Het krijgt de status van een 'crimi neel onderzoek', en er zal meer perso neel voor worden vrijgemaakt, ook van de belastingdienst. De politie gaat er nu van uit dat het geld dat Weizman van Saroussi ontving geen 'gift van een vriend' is geweest, zoals de president zelf zegt, maar onderdeel uit maakte van een zakelijke transactie. Dat zou betekenen dat er ten onrechte geen inkomstenbelasting over is betaald. Weizmans naaste medewerkers en zijn advocaat, Yacov Weinroth, blijven vol houden dat de president onschuldig is en dat hij niet zal aftreden. Volgens het financiële avondblad Globes verdiende de in Soedan geboren Sarous si in de jaren tachtig, toen hij in Costa Rica woonde, een fortuin in de wapen handel. Tussen 1981 en 1984 was ook Weizman betrokken bij de import en ex port van wapens, waarbij flinke com missies waren te verdienen. De politie gaat na of Weizman zich een deel van de commissies die hij verdiende heeft laten uitbetalen in de vorm van een gift van zakenvriend Saroussi. Over zo'n gift hoefde hij volgens het Israëlische belas tingrecht geen inkomstenbelasting te betalen, over commissies wel. Weizman zou in de betrokken periode adviezen hebben gegeven aan onder meer een in Madagascar werkend Duits bedrijf, waarin ook Saroussi een aandeel bezat. In dezelfde tijd had Weizman sa men met een Israëlische partner, Rami Unger, ook een auto-importbedrijf in Tel Aviv. Het Israëlische televisiejour naal onthulde gisteravond dat dit bedrijf in 1984, toen het in financiële moeilijk heden verkeerde, 3,5 miljoen dollar ont ving van de Israëlische miljonair David Bias. Hij zou aan de gift de voorwaarde heb ben verbonden dat Weizmans net opge richte politieke partij, Yahad, niet zou meewerken aan de vorming van een re gering onder de Arbeiderspartij. In plaats daarvan moest er een regering van nationale eenheid komen, waarvan ook Likud deel zou uitmaken. Inderdaad werd er uiteindelijk zo'n kabinet ge vormd, onder leiding van eerst Yitzhak Shamir (Likud) en later Shimon Peres (Arbeiderspartij). De 'gift' van Saroussi werd niet op Weiz mans bankrekening gestort, maar be landde in een fonds dat werd beheerd door een met hem bevriende advocaat, Hanina Brandes. Het bedrag werd over een aantal jaren in delen uitbetaald aan Weizman zelf, zijn vrouw Reuma en hun kinderen. Het dagblad Ha'aretz meldde gisteren dat Weizman in 1998 een bedrag van 900.000 dollar heeft ontvangen van een onbekende buitenlandse bron. Met dat geld zou hij een belastingschuld van ruim 800.000 dollar hebben voldaan. De rest zou hij hebben geretourneerd. Hij zou ook een auto ter waarde van 60.000 dollar hebben gekocht uit een ander fonds dat door Brandes werd beheerd. 'Indonesië zal separatisme niet meer tolereren' WASHINGTON-MATARAM AP De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Alwi Shi- hab, heeft tijdens een bezoek aan de Verenigde Staten gezegd dat de regering in Jakarta de strijd voor onafhankelijkheid in de provincie Atjeh niet zal tole reren, maar wel bereid is met de separatisten te praten over meer autonomie. Verder zei Shihab dat hij zijn Amerikaanse ambtgenote Al bright hoopt te overtuigen van zijn idee dat het onderzoek naar mensenrechtenschendin gen in Oost- Timor beter kan worden uitgevoerd door de In donesische mensenrechten commissie dan door een inter nationaal tribunaal. Volgens de minister zou zo'n tribunaal 'contraproductief zijn, „omdat het een xenofobe reactie zou kunnen uitlokken". In Atjeh zijn de lijken van ze ven vermoorde burgers gevon den, zo hebben mensenrech tenactivisten vandaag gemeld. Zij brengen de vondst in ver band met een recente campag ne van het leger tegen separa tisten en hun sympathisanten in Atjeh. Militairen zouden gis teren in verscheidene dorpen in het gebied ongeveer 80 wonin gen in brand hebben gestoken. Op Lombok is gisteren de rust weergekeerd nadat de poli tie had gewaarschuwd dat amokmakers zonder pardon zouden worden neergeschoten en moslimgeestelijken hun ge loofsgenoten op het hart had den gedrukt de aanvallen op christenen te staken. Groepjes militairen en poli tieagenten patrouilleerden in de hoofdstad Mataram en het nabijgelegen Ampenan, waar de afgelopen drie dagen tiental len huizen en winkels van christenen en protestantse en katholieke kerken in brand zijn gestoken. Bewoners van de twee steden waren gistermor gen in de weer om rommel en geblakerde resten van uitge brande huizen op te ruimen. In Ambon namen de span ningen gisteren weer toe, nadat in een christelijke wijk van de Molukse hoofdstad het zwaar verminkte lichaam van een moslim was gevonden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9