Werkgever investeert amper in ouderen Rotterdam raakt beetje bij beetje greep op eigen haven kwijt Economie John Pullens: 'Vergeten doe je het nooit' Klaas van Egmond: 'Asociaal om je er zo uit te werke Schiphol trekt buitenlandse bedrijven naar Amsterdam VRIJDAG 21 JANUARI 2000 Ondanks de krapte op de arbeidsmarkt investeren werkgevers amper in ou dere werknemers. Ze richten hun aandacht nog altijd veel te veel op jonge ren, meent Tonny Groen, beleidsmedewerker FNV. Werkgeversorganisaties en vakcentrales, verenigd in de SER, willen dat ouderen boven de 57 jaar verplicht solliciteren. Maar dan moeten werkgevers zich eerst meer gaan richten op ouderen. „Nu solliciteren veel ouderen zich te pletter, zonder dat er iets gebeurt", vindt Groen. DEN HAAG RIXT ALBERTSMA Manda Kapil van de Vereniging Leeftijds discriminatie verwacht dat ouderen betere kansen krijgen bij verplicht solliciteren. „Maar tegenover de plicht om te werken staat het recht om te werken", vervolgt ze. „Dan zal er eerst wel een cultuuromslag moeten plaatsvinden bij de werkgever." Volgens Kapil kampen sommige werkge vers met vooroordelen over oudere werk nemers. „Ze zijn duurder dan jongeren en niet zo productief, wordt vaak gedacht." De werkgeversorganisatie VNO-NCW er kent dat sommige werkgevers 'huiverig' zijn om oudere werknemers aan te nemen. Door de krapte op de arbeidsmarkt ver wacht de werkgeversclub wel dat werkge vers meer investeringen zullen doen in ou dere werknemers. CNV-vicevoorzitter Hans Bruning denkt dat bij veel werkgevers nog steeds het beeld bestaat dat oudere werknemers vroeg wil len stoppen met werken. „Tot een paar jaar terug werd dat overigens ook gestimu leerd." Toch zijn er enorm veel 55-plussers die wel zouden willen werken, weet Bru ning. „Ik durf te zeggen dat van alle oude ren die thuis zitten een kwart meteen wil werken. Dat is bewezen door de massale opkomst van ouderen voor het oplossen van het millenniumprobleem." Maai' de kosten van een oudere werknemer vormen voor de meeste werkgevers de grootste drempel, denkt Bruning. „Veel werkgevers vragen zich af of het wel 'goed zal gaan Ze zijn bang dat de werknemer ziek wordt. Ook vormen de subsidies die veel oudere werknemers krijgen een pro bleem. „Dat betekent allemaal extra admi nistratie voor de baas." Volgens de vak bond moet de overheid hier iets aan doen. „We hebben de ouderen straks hard no- dig." Volgens Groen moet de overheid campag nes voeren om de oudere werknemers on der de aandacht van werkgevers te bren gen. „Minister De Vries van sociale zaken wil de arbeidsdeelname van ouderen be vorderen door wetten af te schaffen, maar ze moeten het onderwerp ook onder de aandacht brengen", aldus Groen. „Dat is de taak van de overheid. Iedereen wist vijf tot tien jaar geleden al dat dit ging gebeu ren. De overheid is veel te traag op gang ge komen." John Pullens (54) uit Waalwijk ver stuurde dit jaar 103 sollicitaties. Het jaar daarvoor waren het er ook zo n 100. Hij werd in al die tijd vaak uitgenodigd voor een ge sprek, maar nooit resulteerde dat in een baan. ,,'U past toch niet in het profiel dat wij voor ogen had den', zeggen ze dan." Hoewel het nooit wordt gezegd 'weet' Pullens dat het door zijn leeftijd komt. „Toch begin je op een gegeven moment aan jezelf te twijfelen. Misschien is er wel iets mis met mij, denk je dan." Als hij zich tot twee keer toe laat keuren door een huisarts, blijkt alles in orde. Pullens zit thuis in een stoel voor het raam en wijst op een merk waardig rose-rood gekleurd rood borstje. „Dat is het positieve aan deze situatie", legt hij uit. „Je krijgt in al die tijd veel meer oog voor andere dingen." De zoektocht naar werk begint voor Pullens vier jaar geleden. Zijn toenmalige baas wil dat hij zich laat keuren. Alles is in orde, maar door de gespannen sfeer op het werk raakt Pullens overspannen. Hij zit ziek thuis en wordt ontsla gen. De kantonrechter stelt Pul lens in het gelijk, maar hij kan niet meer terug naar zijn oude baas, een toeleveringsbedrijf voor de le derindustrie. Ander werk vinden lukt niet. „Dat waren donkere da gen. Ik had alle wilskracht verlo ren." De steun van zijn gezin heeft hem erdoor heen geholpen. In die tijd leert Pullens de Stichting Ta lent Plus kennen, een groep hoger opgeleide ouderen zonder werk. De contacten met de groep zorgen voor een ommekeer. „Ik was niet langer de enige met zulke proble men. Hierdoor kon ik mijn eigen situatie wat beter relativeren", legt Pullens uit. ,Maar vergeten doe je het nooit." Nadat hij de Stichting heeft leren kennen, begint hij in 1998 met vol le moed aan een opleiding die ge subsidieerd wordt door het Euro pees Sociaal Fonds. Hij wordt op geleid tot consulent voor de nog in ontwikkeling zijnde Centra voor Werk en Inkomen (CWI). Als Pul lens klaar is kan hij niet aan het werk. Er zijn op dat moment nog nauwelijks CWI's opgericht. Ook bij andere werkgevers komt hij niet aan de bak als consulent. Pullens zoekt in een dikke map met papieren waarin zijn geschie denis van de afgelopen drie jaar zit. Tussen alle papieren haalt hij er vier velletjes uit vol met namen van bedrijven en instanties. „Ik houd ze allemaal bij." Sommige zijn met een groene stift onder streept. „Die sollicitaties lopen nog. Soms denk ik, dit moet luk ken. Dan is de baan op mijn lijf ge schreven en toch krijg ik hem niet", verzucht Pullens. Van de krapte op de arbeidsmarkt merkt hij weinig. „Werkgevers hebben liever jongeren, terwijl ik 25 jaar ervaring heb bij TNO. Ik neem een zak geld mee aan subsidies en ze willen me niet." Toch is Pullens overtuigd dat het ooit zal lukken. „Ik werk nu vier uur in de week als begeleider van langdurige werklo zen. Het is een goede start en mis schien kan ik dit werk in de toe komst uitbreiden." Klaas van Egmond moest door een reorganisatie plaatsmaken voor de jongere generatie. foto gpd cees zorn Na een jubileum van 25 jaar be gint het voor Klaas van Egmond (59) uit Westmaas te 'rommelen' bij zijn toenmalige werkgever Campina Melkunie. Vlak na de viering wordt hij 'van de weg ge haald' als regionaal account ma nager. Van Egmond is dan verte genwoordiger van verse melk bij grote grossiers en instellingen. Door een reorganisatie moet hij plaats maken voor een jongere ge neratie vertegenwoordigers, die 'beter met de jonge garde mana gers bij de klanten kunnen om gaan'. „Mijn contact met de jonge managers beschouwde men als niet meer van deze tijd", licht Van Egmond toe. In het kader van de 'afbouwregeling' voor ouderen komt hij in aanmerking voor een andere functie waardoor hij min der verdient. Van Egmond be grijpt die salarisverlaging, maar maakt zich zorgen over zijn pensi oen, dat aan de hand van het laatst verdiende loon wordt uitbe taald. „Dat heb ik dus geweigerd. Toen kreeg ik al het idee dat ze me gewoon weg wilden hebben." Na dat Van Egmond juristen van zijn vakbond inschakelt, stelt het be drijf voor dat hij blijft werken tot 57,5 jaar met een gegarandeerd pensioen uit de oude functie. Van Egmond vindt dat hij voor het blok is gezet. „Ik had geen keus. Anders moest ik met een lager pensioen genoegen nemen." On dertussen zijn de arbeidsverhou dingen verstoord. Het werken wordt Van Egmond onmogelijk gemaakt. Door een ontslagproce dure bij de kantonrechter staat hij op straat. Uiteindelijk komt hij via een afvloeiingsregeling in de WW terecht. Hij kan niet in beroep te gen de uitspraak van de kanton rechter. Van Egmond vindt het 'asociaal' van werkgevers om mensen er op die manier uit te werken. „Ze heb ben te weinig gedaan om me in aanmerking te laten komen voor een andere functie. Dat is toch de verantwoordelijkheid van de werkgever", vindt Van Egmond. Hij solliciteerde regelmatig intern op andere functies. „Maar ik kreeg altijd te horen; 'je past niet binnen de cultuur' of 'we kunnen je niet missen in je huidige functie'." De functioneringsgesprekken vindt Van Egmond een verkapt 'oude renbeleid'. „Via die gesprekken proberen ze je er op een gegeven moment uit te werken", verklaart hij. Werknemers moeten zelf ook alert zijn, waarschuwt hij. „Ik heb wel eens meegemaakt dat! scholingsgeld voor werknei werd besteed aan een dure voor managers." Hoewel Van Egmond het d heeft binnen het vereniging n waarvoor hij een koninkiijl rai derscheiding ontving, had graag door willen werken t( 62ste. „Mijn vrouw en ik zo j*e tegelijk stoppen." Hij vindt het een goed idee ouderen boven de 57 verpli moeten solliciteren. „Maai stelt hij, „zorg dan wel dat nen zijn. Veel werkgevers si schreeuwen om werknenie maar voor ouderen hebber nauwelijks banen." Veel oi werknemers worden als ee N straat geflikkerd en dan mo nu weer aan de slag. „Niet een kan dat opbrengen." Iv Aan de rand van de hoofdstad tekent zich een horizon vol internationale be drijven af. Boven op torenhoge, glim mende kantoren schitteren de namen van de Japanse autogiganten Nissan en Toyota. Ook de neonverlichting van de communicatiebedrijven Telfort en Cisco Systems steekt af tegen de hemel. Vooral de ICT-sector is een indrukwekkende nieuwkomer. Met 1.400 bedrijven vor men de leveranciers van informatie- en communcatietechnologie langzamer hand een van de belangrijkste pijlers van de Amsterdamse economie. Het Amerikaanse Cisco Systems voert de rij aan. Het bedrijf, wereldwijd een van de grootste leveranciers van internet- producten, breidde hier vorig jaar uit met 1.500 werknemers en is daarmee in Amsterdam een van de grootste buiten landse investeerders sinds jaren. Het aanbod van veel hoogopgeleide arbeids krachten is voor Cisco een belangrijke reden om zich hier vestigen. Vijfenveer tig procent van de werknemers is Neder lands, de rest komt uit Italië, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Scandina vië. Amsterdam telt bijna 1.500 buitenlandse ondernemingen, die samen goed zijn voor 64.000 arbeidsplaatsen. Ruim der tig procent van de bedrijven komt uit de VS. veertien procent uit Japan en twaalf procent uit Groot-Brittannië. Uit een onderzoek van de gemeente blijkt dat de nabijheid van Schiphol de belangrijkste reden is om hier neer te strijken. De ta lenkennis van de Amsterdammers komt op de tweede plaats. Dat laatste is van doorslaggevende bete kenis voor Japanse bedrijven. „Wij Ja panners zijn aangewezen op het Engels. Een hoofdkantoor in Parijs is voor ons ondoenlijk omdat de mensen daar voor namelijk Frans spreken. Londen is min der aantrekkelijk vanwege de distributie naar Europa", zegt een woordvoerster van het Japanse autoconcern Nissan, dat in Amsterdam zijn Europese hoofd kwartier heeft. De stad heeft een aantrekkelijke verbin ding met het achterland Europa, voor Nissan een belangrijke afzetmarkt. Werknemers die uit Japan met hun hele gezin naar Amsterdam zijn gekomen, kunnen hun kinderen hier onderbren gen op de Japanse zaterdagschool. Daar kunnen de kleintjes de taal bijhouden voor wanneer ze weer terugkeren naar het vaderland. Wethouder Krikke (economische zaken en werkgelegenheid) is er trots op dat Amsterdam zo populair is bij het inter nationale bedrijfsleven. „Een buiten landse vriend vertelde onlangs dat hij nauwelijks de kans krijgt om bij de bak ker in het Nederlands een halfje wit te bestellen, omdat ook de vrouw van de bakker perfect Engels spreekt. Dat is een compliment voor Amsterdam." De snelle opmars van buitenlandse be drijven kent ook een keerzijde. Amster dam heeft een groot tekort aan kantoor ruimte, waardoor de huurprijzen op de kantorenmarkt sterk zijn gestegen. Op toplocaties als Schiphol en de Zuidas werd vorig jaar 750 gulden per vierkante meter betaald. Enorme prijzen in verge lijking met Rotterdam, Utrecht en Den Haag. Daar ligt de prijs per vierkante meter gemiddeld tussen de drie- en vierhonderd gulden. Het bedrijventerrein Amstel III in het zuid- oosteljk deel van de hoofdstad. foto gpd roland de bruin Duitsers, Japanners en sjeik spelen hoofdrol ori terdamse havensleepbe y, Smit en Kotug hebben i tijd flinke marktaandek bouwd in de havens vai burg en Bremerhaven e het hierbij niet te laten. In dat licht bezien is het vreemd dat de gemeent terdam een groot belan; procent) heeft genomei ECT. Evenmin is het raa 're het Gemeentelijk Havei Rotterdam streeft naar tere zelfstandigheid, jui om te kunnen participa v, internationale activiteit! j. Het Gemeentelijk Havei Rotterdam manifesteert steeds nadrukkelijker. I ber heeft de gemeentel gestemd met een groter HA standigheid voor deze t dienst. Het Havenbedri ,f schikt nu over een holdi waarin tal van commert |t tiviteiten zijn en wordei y gebracht. Hoofddirecte Scholten had graag een grotere zelfstandigheid Havenbedrijf gezien, m liseert zich dat met een 1(j haven verantwoordelijk R( wethouder nu het maxif bereikt. Enige ongerustheid is de haven. Rotterdam, de Nederlandse overhei de laatste decennia veel yj gestoken in nieuwe hav reinen en bijbehorende zieningen. Dat heeft alls wel geresulteerd in nieu werkgelegenheid, maar voldoende om het verlie 'oude' havenbanen te e seren. Nog steeds blijft! 4 ontwikkeling van de reg economie achter bij de van de nationale Daarnaast moet Rotter! kenvoorhaar 1 reldhaven-nummer-ééoLj koppositie op de havem y( is een prachtig visitekaa e maar het gebrek aan rui voor nieuwe bedrijven i p paald geen pré. Daarnai schieten dichtbij huis, ii |e, singen en Amsterdam,! cj£ verder weg, in Antwerp! ja Hamburg, de nieuwe nerterminals als uit de grond. De buitenlandse invloed, op de Rotterdamse haven groeit. Het afgelopen jaar hebben, meer dan ooit, buitenlandse haven bedrijven een plek in Rotter dam bevochten. Duitsers, De nen, Chinezen, Japanners en een Arabische sjeik hebben met forse investeringen hun posities ingenomen. Een beetje tegenwicht geeft het Gemeen telijk Havenbedrijf Rotterdam. In de chemische industrie wa ren het natuurlijk al de buiten landers die de dienst uitmaak ten. Op de valreep heeft het Ja panse Shin-Etsu zijn slag gesla gen met de overname van de PVC-fabrieken van Shell en Ak- zo Nobel. Maar de afgelopen maanden zijn ook traditionele, Rotterdamse havenbedrijven in buitenlandse handen geko men. Het Rotterdamse transportcon cern Nedlloyd heeft de Europe se landactiviteiten overgedaan aan Deutsche Post en de Duit se spoorwegen hebben zich ontfermd over NS Cargo. Chi nezen trekken aan de touwtjes bij containeroverslagbedrijf ECT, waar bovendien de groot ste klant, de Deense rederij Maersk, met een eigen terminal na de overname van .Sea-Land heel veel invloed heeft. Sinds kort heeft sjeik Abdullah Kanoo een dikke vinger in de pap bij één van Rotterdams oudste cargadoorsbedrijven, de Burger Groep. De toenemende invloed van buitenlanders onderstreept niet alleen het internationale karakter van wereldhaven Rot terdam, maar meer nog het in ternationale belang ervan. We reldspelers op het gebied van logistiek zien de haven als een onmisbare schakel in de keten van al hun activiteiten. Omgekeerd breidt overigens ook 'Rotterdam' de invloed buiten 's lands grenzen uit. ECT sleutelt hard aan een Eu ropees containernetwerk en vindt meer en meer het Haven bedrijf, sinds kort ook aandeel houder, als partner in spoor- operators en terminals. De Rot- Het buitenland heeft grote interesse in de Rotterdamse haven. Maar tegelijkertijd kijkt Rotterdam ook over 's lands grenzen. foto anp toussaintkluiters

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8