DNB onderzoekt hypotheekmarkt Bonden vrezen breuk tussen KLM en Alitalia Economie Merknaam Coberco verdwijnt Postbode oefent met 'Roodrunner' önflict bij Northwest slecht voor alliantie Zuinige 'mobiele' computerchip Controle op corrupte bouwers moeizaam Kinderzitje van 20 mille P Üetekort blijft voorlopig bestaan jden ,,De markt heeft meer olie nodig." Dat zegt het Inter zonaal Energiebureau (IEA) in zijn gisteren gepubliceerde landrapport. De vraag naar olie zal dit jaar naar verwachting t2,4 procent toenemen ten opzichte van vorig jaar. Door die neiende vraag zal de opwaartse druk op de olieprijs nog groter )p rden. De afgelopen maanden is de prijs spectaculair geste- itot ongeveer 26 dollar per vat (159 liter). Belangrijkste oor- [kis dat de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OP- j de productie heeft beperkt, waardoor olie schaarser wordt, lordat de vraag groter is dan het aanbod, zijn veel landen ge- fongen in te teren op hun reserves. J.i S] »rse winstdaling General Motors U ROiT» De winst van het Amerikaanse automobielbedrijf Ge- jj3 ral Motors (GM) over het vorige jaar is met 35 procent ge- 6,s aid tot 2,7 miljard gulden. De omzet van de grootste automo- H Jproducent ter wereld steeg in 1999 wel van 96,3 naar 100 n jl ijard gulden. De winstdaling van de Europese tak met als be- igrijkste onderdelen Opel, Vauxhall en Saab, was minder 3rk. In 1999 verdiende GM Europa 913 miljoen tegen één mil- 1in 1998, een daling van 8,7 procent. Het concern is niette- tevreden met de jaarcijfers. De terugloop is volgens top- m Smith jr. te wijten aan toegenomen concurrentie, produc- daling in Europa en de opening van een nieuwe lijn bedrijfs- gens in Noord-Amerika. eorganisatie Philips: 125 banen weg iHQVENBij Philips in Eindhoven verdwijnen binnen ander- f jaar 125 banen. Het concern plaatst de productie van 9-! jdsensoren van Eindhoven over naar het Franse Caen. Phi- 2 5 s probeert voor de betrokken, overwegend hoog opgeleide, 5.o rknemers ander werk te vinden. Volgens een woordvoerster g'j i Philips zal dat geen probleem zijn. Ook FNV Bondgenoten i it ervan uit dat het lukt om snel vervangend werk te vinden, ilips maakte ook bekend op het gebied van procestechnolo- ën nauw te gaan samenwerken met IMEC, een vooraan- and onafhankelijk onderzoekscentrum in het Belgische Leu- i. Enkele tientallen werknemers die nu nog in Eindhoven 2 j ken worden in Leuven gedetacheerd. 'erkgarantie bij Essent tot 2003 iem De vakbonden CFO en Abvakabo zijn gisteren een so- al plan overeengekomen met nutsreus Essent. Tot 2003 vliegt ïiemand gedwongen de laan uit. De nieuwe onderneming is staan uit een fusie van energiebedrijven PNEM, MEGA en ON. Door de integratie verdwijnen honderden banen. inder vertragingen op Schiphol 7,3 iTERDAMRuim eenderde van de passagiersvluchten vertrok ig jaar met vertraging vanaf Schiphol. Een kwart van de aan- nsten liet langer op zich wachten dan het schema aangaf. t61,9 procent op tijd vertrokken vluchten deed de luchtha- ihet iets beter dan in 1998 toen 57,2 procent op tijd de lucht ij jng. Ook met de aankomsten ging het beter, vorig jaar 73,2 cent op tijd tegen 69,5 procent in 1998. em« p LM-partner Northwest les heerst grote arbeids- st. Vooral het cabineper- el protesteert tegen het uitblijven van een nieu- AO. Komt die er niet, dan it H. Popelier, vice-voor- van de Vakbond voor irlands Cabinepersoneel dat het imago van iwest Airlines bij het rikaanse publiek snel ver- Hert. Dit heeft volgens ook negatieve gevolgen de alliantie met de KLM. 5 september '96 onderhan- le Amerikaanse vakbond ïsters vruchteloos over een ;ve CAO voor de 11.000 ste en stewardessen. Hete 0 ijzers zijn onder meer de voor een forse salarisver- Is-fcg, een betere pensioenre- ioi g, veiligheidsgaranties, be- van werk en een vakantie- ia: ag. Een principe-overeen- st in juni werd uiteindelijk vorig jaar toch nog ver- oïi ien. Inmiddels melden per- elsleden zich massaal ziek eren langzaam-aan-acties. oi J n een piloot een vliegtuig 'Jg-; assagiers een uur wachten 97^ net een taxi een maaltijd te 85.' i. Het eten aan boord zou 541 icht zijn. Northwest Airli- 481 leeft onlangs een rechter 39J chakeld, die de rechtma- id van verdere acties moet en. Volgens die rechter m de partijen 25 januari iverleg hervatten. lanningen zijn inmiddels 'Meer toezicht op tussenpersonen nodig FCD-zuivel heet in mei Friesche Vlag amsterdam anp De Nederlandsche Bank (DNB) stelt een onderzoek in naar tussenpersonen op de hypotheekmarkt. DNB vreest dat die consumenten te hoge hypotheken aansmeren. Bovendien verdenkt zij een aantal van hen ervan als bank op te treden. Dat laatste is niet toegestaan zonder vergunning. klant en vangen provisie voor hun advies. Daarna houdt de relatie meestal op", stelt een woordvoerder van de toezicht houder op de bankensector. ,,Het komt nogal eens voor dat iemand zich een hypotheek laat aanpraten en uiteindelijk duur der uit blijkt te zijn dan hij aan vankelijk was." Vooral de voorlichting van de tussenpersonen over hun pro ducten moet daarom worden verbeterd, bepleit DNB. Daar naast bekijkt zij of het noodza kelijk is een maximum aan de hoogte van de hypotheek te stellen. „De kantoren stimule- De activiteiten op het gebied van hypotheken van de talloze financiële adviesbureaus, assu rantiekantoren en speciale hy potheekshops onttrekken zich aan enig toezicht, terwijl zij in middels een substantieel deel - bijna 40 procent - van de hypo theken verstrekken. DNB vindt dan ook dat de intermediairs zich aan dezelfde regels moeten houden als de banken. De adviseurs hebben evenwel een Einder belang dan de tradi tionele financiële instellingen. „Zij sluiten een deal met een ren consumenten bijvoorbeeld regelmatig de overwaarde op hun huis te verzilveren om hun hypotheek vervolgens te verho gen", voert de zegsman aan als reden. Directeur N. Stolwijk van de Stichting Keurmerk Hypotheek Bemiddeling, die toeziet op de betrouwbaarheid van de tus senpersonen, juicht het initia tief van DNB toe. Hij merkt op dat het aantal adviseurs de laat ste jaren explosief is toegeno men, omdat de markt uiterma te lucratief is. „Daar zitten na tuurlijk ook minder betrouwba re partijen tussen." Net als DNB vindt ook zijn stichting dat sommige obscure bemiddelaars uitblinken in het geven van onvoldoende infor matie. „Het is voor de consu ment erg lastig om dan nog het juiste pad in het bos te vinden", geeft hij toe. De merknaam Coberco ver dwijnt uit de schappen van de supermarkten. Vanaf mei krij gen alle zuivelproducten van Friesland Coberco Dairy Foods (FCD) de merknaam Friesche Vlag. De melkcoöperatie schuift daarmee haar enige bekende zuivelnaam naar voren om te concurreren met de koeien van Campina Melkunie. „Geen koeien in het veld", omschrijft een woordvoerder het imago dat het merk Frie sche Vlag moet gaan uitstralen. „Maar de consument verleiden. Zo lekker kan lekker zijn." Het normale mediabudget van 15 miljoen zal ruimschoots wor den overschreden om de 650 nieuwe verpakkingen ver trouwd te krijgen bij de consu ment. Ook de werkmaatschappij gaat voortaan Friesche Vlag he ten. FCD is eind 1997 ontstaan uit een fusie tussen Coberco, Friesland Dciiry Foods en de kleinere coöperaties Twee Pro vinciën en De Zuid-Oost-Hoek. Over 1999 verwacht het bedrijf een omzet van 8,6 miljard gul den. Met de binnenkomst van het Friese bedrijf kwam de zo hoog opgelopen dat Al Ha- bib, vice-president van Team sters, onlangs de vakbondsle den via internet opriep direct op te houden met zulke ont wrichtende acties. Hij is bang dat de rechter Teamsters fors zal beboeten en dat is volgens Habib precies wat de lucht vaartmaatschappij wil. „Dat zóu onze positie alleen maar slechter maken", aldus Habib. Popelier beschouwt het als een 'morele plicht' dat de VNC de top van Northwest dringend vraagt er bij de onderhandelin gen alles aan te doen om tot overeenstemming te komen. „Het zou vreselijk zijn wanneer het cabinepersoneel gaat sta ken." Een pilotenstaking vorig jaar kostte de maatschapij mil joenen. Bovendien, stelt Pope lier, heeft arbeidsonrust nega tieve gevolgen voor de alliantie. „Vergelijk het maar met een huwelijk. Als één van de part ners in een kwaad daglicht komt te staan, dan vraagt de buitenwereld zich af hoe het met de geloofwaardigheid van de ander is gesteld." Een KLM-woordvoerster wil 'niet op de zaken vooruitlopen: „We hebben alle vertrouwen in een goede afloop van de onder- hEindelingenEen lichtpuntje in de maltiise zijn de goede cij fers die Northwest gisteren pu bliceerde. In het laatste kwar taal van 1999 werd een winst van 29 miljoen dollar geboekt. Daarmee kwam de jaarwinst uit op 300 miljoen dollar tegen een verlies van 285 miljoen dollar in het jaar daarvoor. den bosch PTT Post heeft gisteren in Den Bosch de knalrode bakfietsen geïntroduceerd waarmee postbe'stellers de komende maanden in drie steden (Den Haag, Dordrecht en Den Bosch) gaan experimenteren. Geleidelijk zal het nieuwe vervoermiddel in heel Nederland worden ingevoerd. Dankzij de 'Roodrunner', zoals de bakfiets is gedoopt, kunnen de post bodes in één keer 125 kilo post meenemen. De bakfietsen van Nederlands ontwerp heb ben een goede beveiliging tegen diefstal van post. Ze bezitten een slot dat op afstand te be dienen is met een chipkaart of met behulp van een chip in het horloge van de postbode. Zwaar trappen is er niet bij, want een elektro- motortje levert de helft van de energie die voor het fietsen nodig is. Een nieuw snufje is ook dat bij het sturen alleen de wielen draaien en niet de hele bak, waardoor de rug van de berijder wordt ontzien. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE saratoga ap Na vijf jaar onderzoek en bijna een kwart miljard aan investe ringen heeft het bedrijf Transmeta in Californië een se rie nieuwe computerchips ont wikkeld. Daarmee wordt vol gens de ontwerpers internet be vrijd van een vaste telefoon- of kabelaansluiting. „Computeren wordt mobiel", zei president directeur Dave Ditzel, die het bedrijf oprichtte en eerder chips ontwierp voor Sun Micro systems en AT&T Bell Labora tories. De chip wordt gemaakt door IBM en moet een concurrent worden van Intel, dat de afgelo pen 20 jaar de chipmarkt domi neerde. De nieuwe chips moe ten mensen in staat stellen om langer achtereen met laptops op internet te surfen. Het project wordt gedragen door 200 medewerkers in Cali fornië, Taiwan en Japan, alsook door Linus Thorvalds, bedenker van het open besturingssys teem Linux. Tot de investeer ders in het project behoren grootheden als Microsoft-me- deoprichter Paul Allen en mil jardair George Soros. De Crusoe-chips - de naam moet associaties oproepen met reizen en avontuur - springen veel zuiniger met energie om dan hun Intel-tegenhangers. Ze zijn direct beschikbaar en kos ten 65 (333 megahertz) tot 329 dollar (700 megahertz). Grote problemen rond ontwikkeling vliegveld bij Milaan 6,t rlandse en Italiaanse vakbonden o n dat de alliantie tussen de KLM qqq italia op de klippen loopt. Door 0.3 lemen rond de luchthaven Mal- a bij Milaan staat de samenwer- zwaar onder druk. De bonden een dringend beroep op de Itali- politiek en de Europese Com- wltk ie om de ontwikkeling van het ocejveld niet langer te blokkeren. role ede van Alitalia heeft Brus- december een stokje gestoken de overheveling van bijna alle in- tionale vluchten van het volle Mila- stadsvliegveld Linate naar Malpen- vijftig kilometer van de stad. Mal- imoet uitgroeien tot een nieuwe tapluchthaven voor de combinatie 'Alitalia. De KLM heeft 220 miljoen n betaald voor de uitbouw van ensa tot een Noord-Italiaans •hol. 'iding voor het opschorten van de lizing zijn klachten uit dorpen rond ensa dat de lawaciihinder zal toene men. De Italiaanse regering besloot op aandringen vEin Brussel om de afgespro ken overheveling van vliegmaatschap pijen op het laatste moment af te bla zen. De Italiaanse minister van milieu had dit probleem na klachten uit de om geving aangezwengeld. De Europese Commissie droeg Rome op met maatregelen tegen lawaaihinder te komen, maar er is nog steeds geen op lossing. De perikelen kosten Alitalia handenvol geld en het geduld van de luchtvaartmaatschappij raakt op. Als er op 31 januari geen duidelijkheid is, déin gaat Alitalia alternatieve groeiplannen maken zonder Malpensa. De verbintenis met de KLM kan dan in gevaar komen, zo heeft Alitalia-topman Cempella ge waarschuwd. De Europese Commissie besloot al eer der om de verhuizing uit te stellen om dat de wegen en openbaar vervoersver- bindingen nog zwaar onvoldoende wa ren. Volgens Alitalia zijn de wegen in middels verbreed en is er nu ook een di recte treinverbinding met Milaan. „De bereikbaarheid is sterk verbeterd", aldus de woordvoerster. Maar ondEinks deze verbeteringen voe len grote luchtvaartmaatschappijen als British Airways en Air France nog steeds niets voor een gedwongen verhuizing naar het verafgelegen vliegveld. Zij vre zen vertragingen en ongemakken. Daar naast kunnen deze vliegmaatschappijen de concurrerende combinatie KLM/Alitalia een flinke hak zetten door de verhuisoperatie te dwarsbomen. Voorzitter H. Popelier van de Wings Ca bin Crew Union (een verbintenis tussen de Vakbond voor Nederlands Cabine personeel en Italiaanse bonden) maakt zich grote zorgen. „De vooruitzichten zijn somber. Malpensa is voor de KLM en Alitalia dé mogelijkheid om in Euro pa verder te groeien. Als de ontwikkeling van die luchthaven in het moeras raakt, dan is dat uitermate ernstig en mis schien zelfs falacü voor de alliantie." 1 De geopperde bezwaren tegen de ver huizing zijn volgens Popelier niet alle maal oprecht. „Er is sprake is VEin dub bele agenda's met de bedoeling de ont wikkeling van Malpensa en de KLM/Ali- talia-alliantie te belemmeren. Er lijkt vooral een lobby gaande van Air France en sommige Italianen zijn daar kennelijk gevoelig voor." De bonden komen volgende week in Ro me bijeen voor een spoedvergadering. „We willen Brussel en de regeringen van Nederland en Italië oproepen iets aan deze zaak te doen." De Vereniging van Hoger KLM-personeel maakt zich even eens zorgen. „Er zijn over de alliantie nog geen eindbesluiten genomen en al les is in beweging", aldus voorzitter J. Rasquin. „We hopen dat dit nog ten goede kan worden gekeerd." De KLM wil niet speculeren over een eventuele breuk met de Italiaanse part ner vanwege de problemen met het Mi lanese vliegveld. „De ontwikkeling van Malpensa moet volgens contractuele af spraken doorgaan", aldus een woord voerster. „Het gaat om een belangrijk punt. Wij wachten met Alitalia af of er voor 31 januari duidelijkheid komt." KLM en Alitalia hebben in november vo rig jaar formeel de passagiers- en vracht afdelingen samengevoegd als voorlaat ste stap naar een mogelijke fusie. Samen met het Amerikaanse Northwest hopen KLM en Alitalia zo sterker te staan in de harde concurrentieslag binnen de inter nationale luchtvaart. De minder bekende en aansprekende merknaam Coberco verdwijnt van de pakken met zuivelproducten en wordt vervangen door Friesche Vlag. FOTO ANP De fatale discussie ging over de naam van de bekende koffie melk binnen. Na uitgebreid onderzoek bleek deze naam het sterkst. Coberco is als naam alleen in het oosten van het land echt bekend. Domo Lang Lekker en Completa melkpoeder houden hun eigen naam, vanwege de trouwe klandizie. Het bombarderen van Frie sche Vlag als merknaam heeft niets te maken met het vertrek van twee topmannen vorig jaar. vraag of producten eüs Ap pelsientje, Goudappeltje en Coolbest van de Cobercopoot Riedel wel bij het zuivelbedrijf thuishoren. Omdat de sappen van Riedel flinke winst binnenhalen verge leken bij de magere rendemen ten van de zuivelonderdelen, is deze vraag van tafel. De nieuwe merknaam Friesche Vlag komt overigens niet op de prikken sap te staan. amsterdam anp De wens van Amsterdam om controle te krijgen over corrup te bouwbedrijven verloopt moeizaam. Dit bleek gisteren op een conferentie in de hoofd stad. „De gemeente kan niet zomaar onderzoeken of aanne mers te goeder trouw zijn in verband met bescherming van de privacy", aldus burgemees ter Parijn. Hiervoor moet per geval en om duidelijk omschre ven redenen toestemming wor den gevraagd aan de Registra tiekamer. Een Europese richtlijn be paalt dat een aannemer van aanbesteding kan worden uit gesloten als hij 'een ernstige fout' heeft gemaakt. Maar over deze bepaling is nog geen juris prudentie. Ook is het moeilijk vast te stellen wanneer een be drijf integer is. Volgens hoofdofficier van ju- sitie Vrakking blijkt uit Ameri kaans onderzoek dat ongeveer tien procent van alle bouwpro jecten naar criminele organisa ties gaat. Om malafide bedrij ven te weren in Amsterdam is het onafhankelijke bureau Screening en Bewakingsaanpak ingesteld. Brussel wil strafkorting visquota straatsburg anp Het Europees Parlement heeft gisteren besloten dat lidstaten die zich niet houden aan af spraken over vlootsanering ge straft zouden moeten worden met kortingen op de visquota. Een ruime meerderheid (379 stemmen voor, 88 stemmen te gen bij 23 onthoudingen) steunde een geamendeerd Por tugees rapport waarin tijdelijke vEmgstbeperkingen worden ge adviseerd omdat geldboetes niets zouden uithalen. Staatssecretaris Faber (land bouw) wil vangstbeperking be reiken door Nederlandse vissers minder dan de huidige 170 da gen te laten vissen. „De sche pen blijven behouden en de vangstafspraken blijven over eind", aldus PvdA'er Van Hui ten. Hij verwijt Brussel 'geen en kele bereidheid' te tonen om Nederland tegemoet te komen. De commissie vindt dat ons land onvoldoende heeft ge sloopt en bereidt een procedu re bij het Europese Hof voor. GroenLinks-lid Buitenweg ziet geen heil in de zeedagenre geling en is voor vlootreductie. Overcapaciteit leidt volgens haar tot druk om de quota te verhogen of het vissen in an dermans wateren, 'zoals ont wikkelingslanden waar de vis voor de neuzen van de lokale vissers wordt weggekaapt'. Vliegtuigje en miljarden voor topman Apple cupertino anp Apple-topman Steve Jobs is be loond voor de opmerkelijke we deropstanding die het compu terconcern in ruim twee jaar rijd heeft laten zien. Binnenkort kan de verloren zoon van Apple rekenen op een zakenvliegtuig, type Gulfstream V, en voor 2,3 miljard gulden aan opties op zijn rekening bijschrijven. Sinds 1997, toen Jobs op het oude nest terugkeerde, is Apple een succesverhaal. Begin jaren negentig dreigde nog een faillis sement, vooral doordat het be sturingssysteem van het com puterconcern het moest afleg gen tegen dat van Microsoft. Jobs introduceerde nieuwe snelwerkende en vrolijkgekleur- de producten, de iMac en de iBook, die de markten snel ver- overden. Apple kon daardoor weer rooskleurige cijfers voorleggen. In het eerste kwartaal van het begin oktober begonnen boek jaar bedroeg de winst 183 mil joen dollar. Dat betekende een stijging van 20 procent ten op zichte van dezelfde periode in 1998. De omzet nam zelfs forser toe, met 37 procent tot 2,34 miljard dollar. Jobs was in 1976 mede-op richter van Apple, maar stapte in 1985 op met ruzie. In 1997 verbond hij zich weer aan het concern als adviseur. In hetzelf de jaar nam hij het roer weer over, als waarnemend be stuursvoorzitter. Onlangs kreeg Jobs weer definitief de leiding. Tot dusver verdiende hij een symbolisch jaarsalaris van één dollar en dat blijft zo. BELASTING BELICHT Ooit een kinderzitje van 20.000 gulden gezien? Ik in ie der geval niet. Eén landgenoot had onlangs bijna zo'n kleu terzetel. Met dank aan de Be lastingdienst. Ik hoor u den ken: „Wat heeft de fiscus met een kin derzitje te maken? Laat ik het uit- Deheer heeft een Land Ro ver. De laadruimte heeft een vlakke laadvloer en daar om wordt de auto voor de belasting heffing als bestel wagen aange merkt. Dit betekent dat de bezitter minder BPM (Be lasting van Perso nenauto's en Motorrijwielen) betaalt dan wanneer het een personenauto zou zijn. Voor waarde is wel dat de laadvloer vlak blijft. Als er een sjoel op wordt geplaatst is het een per sonenauto geworden. De Be lastingdienst gaat dan alsnog BPM bijheffen. Rijgraag had in zijn laadruim te een houten bak geplaatst. De bak was door twee schroefbouten bevestigd aan de opstaande rand van de laadvloer (achter de stoelen). In deze bak had hij het kin derzitje bevestigd. De Belas tingdienst ontdekte dat en vindt dat hierdoor geen spra ke meer is van een vlakke laadvloer. Rijgraag had dus meer BPM moeten betalen. Er werd een naheffingsaanslag van 20.000 gulden opgelegd. Het spreekt voor zich dat de Rijgraag hier niet blij van werd. Hij bracht de zaak voor het gerechtshof dat redeneer- DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht de dat na het losdraaien van de schroefbouten het kinder zitje op simpele wijze kon worden verwijderd. De laad ruimte blijft dus, volgens het hof, gewooq vlak. Niets aan de hand. Geen kin derzitje van 20.000 gulden. De staatssecreta ris van financiën bracht de zaak voor de Hoge Raad. Maar ook Nederlands hoog ste rechters gaven Rijgraag gelijk. Je vraagt je af hoe de beslissing was ge weest als Rijgraag de houten bak met spijkers had vast getimmerd of met een (nooit meer loslatende) superlijm had vastgeplEikt. Had hij dan wel moeten betalen? Fiscaal jurist Van Huijgevoort vroeg zich onlangs in het Weekblad voor Fiscaal Recht af waarmee we in dit geval be zig zijn. Op het rijden door rood licht staat een boete van 180 gulden en meer dan 30 ki lometer te hard rijden kost 280 gulden. Strafrechtelijk ge zien valt de heffing te kwalifi ceren als een boete voor een misdrijf zoals diefstal, dood slag of moord. Probeer dit al les maar eens aan een niet-fiscalist uit te leggen. Ik zal geen poging doen maar het moet voor eenieder duide lijk zijn dat in dergelijke geval len elke verhouding zoek is. De burger weet niet meer waar hij aan toe is. Laten we hopen dat de wetgever dit ook inziet en aan dit soort uitwas sen snel een einde maakt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7