Brinkhorst zet mes in varkensrechten Met olie besmeurde vogels afgemaakt Nederland zorgt slecht voor bossen Feyenoord brengt relschoppers samen Akkoord over wachttijden J bij medisch specialisten Commissie ontkent lekken over Peper |ls ik iets had gedaan, fde hij misschien nog' Binnenland Tussen oud en nieuw Twee leerlingen neergestoken op scholengemeenschap Amsterdam n voorschot na legionella tere controle KLM-passagiers iaag Vreemdelingen zonder geldige papieren mogen niet érmét de KLM naar Schiphol komen. Dat hebben de Immi- en Naturalisatiedienst (IND) en de luchtvaatmaatschap- iesproken. Volgens de afspraak zal het aantal mensen dat de KLM zonder geldige papieren het land binnenkomt, ten dalen van 1900 mensen dit jaar tot 200 in 2003. Dat t worden verwezenlijkt door een betere controle bij het in- pen. Sinds twee jaar is het vervoer van passagiers zonder eren een overtreding van de Vreemdelingenwet. In 1998 de KLM daarvoor al een boete van 3,2 miljoen gulden. Als 5 LM over het aantal afgesproken vreemdelingen-zonder-pa- heengaat, dreigt opnieuw een boete. - nd bij politie achtergelaten £EN» Een zakkenrolster heeft haar kind van nog geen jaar bij de politie in Nijmegen achtergelaten. Het kind verblijft nds oktober, toen de vader met de baby werd aangehouden, ■n pleeggezin omdat de moeder niets van zich heeft laten n. De man en de vrouw stroopten als zakkenrollers winkel- ra in Nederland af. De man werd met het kind in oktober lehouden. De vrouw nam de benen. De man werd ingeslo- De politie liet de moeder weten dat het kind desnoods door lie of vrienden gehaald mocht worden. Er is echter taal teken van haar vernomen. Tegen de vader is inmiddels jaar gevangenisstraf geëist. Hij heeft voor de rechtbank aan- H ven voor zijn kind te willen zorgen. 'ei aaLï De Bovenkarspelse weduwe C. Hoogland-Kooi, die man aan de veteranenziekte verloor, en H. van Dam uit emblik, die de ziekte opliep op de West-Friese Flora, krij- >een voorschot op een schadevergoeding. De Alkmaarse tbankpresident mr. Van Dijk heeft dat gisteren afgewezen. J Ier werd een bubbelbadhandelaar uit Heerhugowaard aan- kelijk gesteld voor de legionellaramp op de Flora die 28 sen het leven kostte. Volgens de president was een aantal itiële stukken niet ingebracht door de advocaat van de na! ituchtpleger blijft in Bolsward vard Een 57-jarige veroordeelde ontuchtpleger uit Bols- Ikan onder speciale begeleiding in zijn eigen huis blijven 5' en. Bewoners van de wijk zijn daar gisteravond op een bij- jr omst van de gemeente mee akkoord gegaan. Eerder ont ij 1 grote onrust toen de man in de wijk Noord Een kwam en. De wijk kwam vijf jaar geleden in het nieuws doör een chtaffaire. De man om wie het nu gaat, is naast een van de itoffers komen wonen. Gisteren is afgesproken dat de man iro ir strikte begeleiding mag blijven wonen. jef supersnelrecht uitgesteld irdam Een proef met 'supersnelrecht' in Rotterdam is af- lsj| t. Vandaag hadden de eerste verdachten moeten terecht- Omdat zich geen geschikte zaken hebben aangediend, eg justitie de proef uitgesteld. Bij het supersnelrecht verschij nt rerdachten binnen drie dagen en vijftien uur voor de rech- .L lij het 'gewone' snelrecht duurt dat nog altijd zeker twee in. en. Het recht kan echter alleen worden toegepast op ver vol iten van relatief eenvoudige zaken als winkeldiefstal en au- ïCI iraak. 'uz I;,1 shandeling door zwartrijder de i» Een agressieve zwartrijder heeft gisteren op het perron ec tation Breda vier mensen mishandeld. De 34-jarige man n om zich heen te slaan en te schoppen toen een conduc- laar zijn kaartje vroeg. Ook de gealarmeerde politie kreeg cl<( ille laag. Een agente liep een zware kneuzing op, evenals vei lerronopzichter. Een tweede agent werd getrapt en in het ht geslagen. Uiteindelijk is de man met hulp van een toe- •lde machinist overmeesterd. «jtterdammer bekent verduistering idam Een 38-jarige Rotterdammer, die voor een andere j_j achter slot en grendel zit, heeft tegenover de Rotterdamse e in totaal 25 verduisteringen bekend. Samen met een mi [langer zou de verdachte een reeks verhuurbedrijven voor Ijjg 150.000 gulden hebben benadeeld. Het duo huurde diver- Nl reedschappen, tapijtreinigers en biertaps. De spullen wer- llil laarna verkocht. Volgens de politie gaven de verhuurbe- Jop in de goederen met opvallend gemak mee. In veel gevallen niet om legitimatie of borg gevraagd. j restant moet HIV-test ondergaan i VI irdam Een psychisch gestoorde man die in december VI» de Amsterdamse politie werd gearresteerd, moet verplicht lie llV-test ondergaan. Dit heeft de president van de recht- 6» in Amsterdam bepaald in een kort geding, aangespannen lel een politieagent die tot bloedens toe door de arrestant was elen. De arrestant krijgt van de rechter twee dagen de tijd 'el ich te laten testen op het HIV-virus, hepatitis B en hepatitis entueel mag de politie ingezet worden om de man zover te It"! mbuur liet Venlonaar één keer liggen jyjj gmorgen 14 januari liep ini Monique loosten diii! p af. In het portiek voor jei ordeur zag ze haar bene- lurman liggen, in laveloze lew nd. Omdat ze niet te laat dml iar werk bij een super - erki in Venray wilde komen, lioo ze over de man heen. kni iruikelijk, want in het ver had ze de man altijd ge- n. Als hij weer eens in het udl k lag, sleepte ze hem naar mei n. laiP dat hij in elk geval warm hl' tegt ze. ,,En ik pra&ite al- uds 'en m t hem, want ik had em te doen. Ik probeerde Tie' altijd te helpen." Joostens nan (59) stierf niet veel la- U 'de dag. De Rijksrecher- m door de onduidelijke rol politie betrokken bij het oek naar de dood van de heeft Joosten gisteren ge- m vrouw was sinds april vo- de bovenbuurvrouw k onfortuinlijke Venlo- edri ^1 bewoonden verschil- falt etages in de Goltzius- I asl Van meet af aan heeft •n zich zijn lot aangetrok- 'e vindt dat de politie niet jk omgegaan met de aan '•verslaafde man. Sterker e denkt dat de man door itie in het portiek is neer- sleepte, en dan liet hij me niet meer los. Hij zag me dan voor zijn ex aan en vroeg: 'hou je nog van me?' Ik moest daar niks van hebben, maar toch had ik medelijden met hem." De bewuste vrijdag had Joos ten haast en daar heeft ze nu erg veel spijt van. „Ik voel me heel erg schuldig. Uitgerekend die dag ben ik gewoon over hem heen gestapt en naar bui ten gelopen. Ik zag nog hoe hij even zijn hand bewoog. Een paar uur later hoorde ik dat hij in dat portiekje gestorven was." Joosten: „Ik heb tegen de man van de Rijksrecherche ge zegd: hoe kan dat nou, dat de politie iemand zo achterlaat in dat portiekje? De Rijksrecher che wilde ook van mij weten of ik vond dat de politie die man in hulpeloze toestand heeft achtergelaten. Ik heb de politie vaak gebeld. Soms kwamen ze, maar soms kwamen ze ook ge woon niet. Ik kon die man niet alleen de trap op slepen. Eén keer heb ik het geprobeerd, maar het lukte me niet." Joosten zit met een» enorm schuldgevoel. „Had ik maar even gewacht of iets tegen hem gezegd, dan had hij misschien nog geleefd." De politie verwijst voor een reactie door naar het Openbaar Ministerie (OM) in Roermond, opdrachtgever van de Rijksre cherche in deze kwestie. Het OM wacht de resultaten van het onderzoek af en weigert tot dat moment elk commentaar. ANP Algemeen Nederlands Pen CPD Geassocieerde Pers Diensten Hof stelt staat ten dele in het gelijk den haag anp Landbouwminister Brinkhorst wil varkenshouders tien procent van hun varkensrechten afnemen. De minister meent dat hij hiertoe het recht heeft nu het Haagse ge rechtshof gisteren zo'n korting rechtmatig heeft beoor deeld. De overheid hoeft de boeren daarvoor ook niets te betalen. pen. Brinkhorst is bereid voor het overleg zijn reis volgende week naar het Midden-Oosten, uit te stellen: „Dit heeft absolu te prioriteit. Dit is het moment om de mestprop weg te wer ken." Voorzitter G. Doornbos van land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland vindt dat Brinkhorst erg snel conclusies trekt. Hij wijst er op dat nog meer procedures lopen, zoals de zaak die LTO heeft aange spannen tegen de varkenswet. Doornbos wil rond dit weekend de betekenis van het arrest be studeren. „De gevolgen kunnen zeer vergaand zijn. Als de over heid rechten mag beperken Door de afname van het aantal rechten mogen de boeren min der varkens houden. Hierdoor neemt het mestoverschot af. De korting van tien procent kan eventueel ook voor andere vee houders gelden dan varkens- boeren. De korting komt bo venop het huidige mestplan van Brinkhorst. Daarin geldt een maximum hoeveelheid mest per hectare gras-, akker- of maïsland. Brinkhorst heeft de boerenor- ganisaties uitgenodigd zeer snel een regeling hierover te treffen. De organisaties waren eind vo rig jaar uit het overleg weggelo- omwille van het milieu, raakt dat ook andere burgers dan boeren." Het Haagse gerechtshof oor deelde dat de korting van var kensrechten geschikt en nood zakelijk is om het milieu te be schermen tegen het mestover schot. Dat de maatregelen in breuk maken op het eigen domsrecht van de varkenshou ders en de Europese marktor dening, is daarbij van minder belang. Het hoger beroep voor het gerechtshof betrof de varkens- wet, waartegen een rechtszaak was aangespannen door de Ne derlandse Vakbond Varkens houders (NW) van Wien van den Brink. De NW stelt cassatie in bij de Hoge Raad: „Ik vind het een rare uitspraak van het Hof. Kennelijk mag de Staat een beetje tegen de regels zondigen om een milieudoel te halen". vianen Een steenzetter werkt aan de glooiïng tussen de nieuwe en oude Lekbrug bij Vianen. Door de steilte van de helling kunnen de basaltblok ken van elk 25 kilo alleen met de hand worden aangebracht. De man sjouwt zo ongeveer drie ton steen per dag. Rijkswaterstaat wil de oude boogbrug uit 1936 over drie jaar slo pen. Restauratie zou met ongeveer twintig miljoen gulden te duur zijn. De Nederlandse Bruggen Stichting wil de sloop verhinderen en heeft bij Monumentenzorg een aanvraag in gediend de brug te bewaren als sym bool van de automobiliteit. foto anp ton borsboom Slachtoffers na behandeling weer thuis amsterdam anp Op dezelfde scholengemeen schap waar woensdag een jon gen werd neergestoken met een vlindermes, blijkt diezelfde dag nog een steekpartij te hebben plaatsgevonden. Beide slachtof fers werden naar een zieken huis overgebracht, maar zijn in middels weer thuis. Woensdag kregen vier jon gens in de kantine van het Cal- vijncolJege in Amsterdam ruzie. Toen de docenten de jongens uit elkaar haalden, bleek één van hen te bloeden. Bij een van de anderen jongens werd een vlindermes aangetroffen. De scholier is geschorst. Waarover zij ruzie hadden, is niet bekend. Het Calvijncollege maakt on derdeel uit van scholenge meenschap Nieuw West, met in totaal 2100 scholieren. Een leer ling van het Meridiaan College, dat ook onderdeel is van Nieuw West, werd diezelfde dag neer gestoken. Dit incident gebeurde niet op de school zelf, maar bij een tankstation. Of een verband bestaat tussen beide steekpar tijen is niet bekend. Vogelopvangcentrum Ecomare op Texel heeft gisteren alle met olie besmeurde vogels afgemaakt. Volgens dierenopvanger S. de Wolf wil het centrum geen enkel risico nemen na de berichten dat de olie uit de gezonken tanker Erika zware kankerverwekkende stof fen zou bevatten. Wolf en zijn collega's hadden zelf last van hoofd pijn, benauwdheid en jeuk aan de armen. Toen vogelopvangcentrum de Fügelpits in Anjum woensdag met de analyses van de olie van Totalfina naar buiten kwam, nam Eco mare meteen contact op. Volgens Wolf bleek het personeel daar ook last te hebben van rode armen en andere klachten. Toen is meteen besloten de vogels niet langer te laten leven. Wolf heeft de zeekoeten zelf afgemaakt. Hij vond het niet langer verantwoord om de dieren schoon te maken. Dertig heeft het cen trum er kunnen redden, maar de medewerkers van Ecomare wa ren er volgens Wolf enkele dagen ziek van. In totaal zijn een kleine honderd zeekoeten afgemaakt. Vieren twintig Jan van Genten leven nog. den haag gpd rotterdam anp-gpd Als er al is gelekt over het on derzoek dat loopt naar de de claraties van de Rotterdamse oud-burgemeester Peper, dan is dat gebeurd door mensen van buiten het onderzoek. Dat heeft de Rotterdamse Commis sie tot Onderzoek van de Reke ning (COR) gisteren gezegd. „De commissie heeft kennis genomen van de suggestie die in de media is gewekt dat de COR vertrouwelijke informatie zou lekken. Dat is onjuist. Dat zelfde geldt voor het ondersteu nende onderzoeksbureau, KP- MG. Als er is gelekt, dan is dat door niet-COR-leden gebeurd aldus een woordvoerder. Op de vraag waar de lekken dan van daan komen, wil de woordvoer der niet ingaan. Het is overigens de vraag of Peper nog medewerking ver leent aan het onderzoek van de COR. De verhoudingen tussen de minister en zijn aanklagers zijn tot beneden het vriespunt bekoeld, nu de COR weigert Pe per inzage te geven in de belas tende stukken. Peper zou zich nog beraden of hij morgen wel voor de commissie verschijnt. Dat verhoor van Peper door de COR, bijgestaan door ac countants van KPMG wordt als cruciaal beschouwd voor zijn politieke voortbestaan. De mi nister zal uitleg moeten ver schaffen over een 'waslijst aan dubieuze declaraties' tijdens zijn periode als burgemeester van Rotterdam. Peper heeft de hoogleraar/ac countant J. Gortemaker in de arm genomen om hem te assis teren bij de beantwoording van de vi agen van de commissie en de accountants. De hoogleraar kan daarbij rekenen op hulp van nog twee adviseurs, ac countants bij Pricewaterhouse- Coopers. Peper heeft al aange kondigd dat hij zijn adviseurs uit eigen zak betaalt. Het besluit van Peper om een beroep te doen op Pricewater- house-Coopers is voor zijn echtgenote Neelie Kroes aanlei ding zich voorlopig terug te trekken uit de Raad van Advies van het accountantsbureau. Ze zou zo elke schijn van belan genverstrengeling willen voor komen. Kroes is presidente van de Universiteit Nijenrode, waar Gortemaker ook deeltijd-hoog leraar is. Kroes treedt eind maart af als presidente bij Nij enrode. Ze houdt zich overi gens niet bezig met de dagelijk se gang van zaken bij Pricewa- terhouse-Coopers, maar advi seert. ongeveer drie keer per jaar over 'strategische ontwik kelingen'. Saillant is dat Pricewater- house-Coopers in oktober nog één van de kandidaten was om de COR-commissie te assiste ren bij het onderzoek naar het declaratiegedrag van Peper. De COR besloot voor concurrent KPMG te kiezen wegens de nauwe relatie tussen Pricewa- terhouse-Coopers en de echt genote van de ex-burgemeester. Pagina 2: Commentaar Nederland heeft weinig bos in vergelijking met andere Euro pese landen, maar in plaats van daar goed voor te zorgen doen we volgens het Wereldnatuur- fonds (WNF) bitter weinig om dit schaarse groen te bescher men. Op een Europese ranglijst van het WNF staat Nederland derde van onderen als het gaat om bosbescherming. Alleen Letland, Esdand en Denemar ken doen het nog slechter. De Zwitsers zorgen volgens nog het WNF het best voor hun bossen. Ook dat is echter relatief, om dat volgens het WNF alle Euro pese landen slecht met hun bossen omgaan. Nog maar twee procent van alle bossen verdienen het predikaat 'na tuurlijk', wat betekent dat het niet is aangeplant. In de rest wordt de variatie aan plant- en diersoorten alleen maar min der. Het WNF wijt de achteruit gang vooral aan economische belangen en de lakse houding van de politiek. „Een beetje kort door de bocht, zo'n vergelijkend onder zoek", reageert woordvoerder B. Denneman van de Raad voor het Landelijk Gebied. „Als het Wereldnatuurfonds kijkt naar de hoeveelheid bos in de ver schillende Europese landen, dan is het niet gek dat Neder land slecht scoort. We zijn nu eenmaal een klein land en het is hier behoorlijk vol. In Polen zijn uitgestrekte bosgebieden waar nooit iemand komt, om dat niemand er iets te zoeken heeft. Dat kun je dan makkelijk aanwijzen als beschermd bos gebied. Die luxe kennen wij in Nederland helaas allang niet Staatsbosbeheer vindt de ranglijst een beetje een open deur. „We weten dat Nederland geen natuurlijke bossen meer heeft, maar daar moeten we dan onze grootouders de schuld van geven", reageert E. Hullu, hoofd sectie Natuur en Hout van Staatsbosbeheer. „En dat onze bossen te lijden heb ben van milieuverontreiniging lijkt mij ook niet een probleem dat typisch met bossen te ma ken heeft, maar met het drukke en kleine Nederlahd." Hullu spreekt tegen dat de Nederlandse bossen slecht worden verzorgd. „Wij beheren 80.000 hectare bos. Vijftig pro cent daarvan voldoet aan een internationaal keurmerk. Met de andere vijftig procent zijn we hard op weg. Daar zorgen we voor variatie in aanplant en stimuleren de groei van planten en bomen." rotterdam anp Er lijkt een constante factor te zitten in enkele recente, geruchtmakende gewelds delicten in en rond Rotterdam. Het gaat om jongeren tussen 15 en 25 jaar die zich schuldig maken aan uiteenlopende ge welddadigheden. De plegers hebben één ding gemeen: de band met voetbalclub Feyenoord. Ook de hoofdverdachte in de zaak 'Daniël' maakt onderdeel uit van het groepje zeer geweldadige 'supporters'. En of het nu gaat om danceparade, zomercarnaval, konin ginnedag of 'potenrammen' in het Kraling- se Bos: de politie in Rotterdam ziet steeds vaker dezelfde jongeren op verschillende evenementen en plaatsen voor problemen zorgen. In telkens. wisselende samenstellin gen duiken ze op. Maar ze ontmoeten el kaar bij Feyenoord. Afgelopen weekeinde werden in het Kra- lingse Bos in Rotterdam vijftien mannen en een vrouw aangehouden. Zij zouden kort daarvoor op de homo-ontmoetingsplek in het bos een man in elkaar hebben geslagen en een echtpaar hebben bedreigd. De poli tie sprak van 'potenrammen'. In de auto's waarmee de jongeren op pad waren, von den agenten honkbalknuppels, messemen stenen. Een aantal van de aangehouden mannen staat bekend als voetbalhooligan. Een van hen werd tijdens de kampioensrellen op de Coolsingel in Rotterdam getroffen door een politiekogel. De groep was afgelopen week einde teruggekeerd uit Tilburg waar zij hadden afgesproken te gaan vechten tegen supporters van voetbalclub Willem II. De knokpartij ging niet door en gedesillusio neerd keerde het gezelschap terug naar Rotterdam. „Het gaat om individuen die actief op zoek zijn naar geweld", zegt onderzoeker dr. O. Adang. „Rondom en in de stadions wordt het vanwege de veiligheidsmaatregelen steeds lastiger. De jongeren gaan op zoek naar andere middelen en plaatsen." Vrijdagavond 7 januari. Op NS station Vlaardingen-Oost wordt de 17-jarige stu dent Daniël vah Cotthem door een groep jongeren lastig gevallen en krijgt een klap op zijn hoofd. Twee dagen later overlijdt hij. Ook in dit geval vormen de aangehou den mannen een clubje dat regelmatig bij wedstrijden van Feyenoord te vinden is. Justitie verdenkt de hoofdverdachte ook nog van een aantal geweldsdelicten rond om Feyenoordwedstrijden. Feyenoord geldt volgens Adang uit traditio neel en praktisch oogpunt als ontmoetings plaats. „Je hoeft niets te organiseren om el kaar te ontmoeten. Je gaat gewoon naar de wedstrijd en daar tref je elkaar." Volgens Adang horen voor de jongeren geweld en voetbalwedstrijden bij elkaar. Volgens de onderzoeker is er sprake van verschillende soorten hooligans. Er is een groep die grote verbondenheid voelt met de club en voor wie er twee wedstrijden gelden. Die op het veld en de slag buiten het veld. Zij houden zich over het algemeen alleen bezig met geweldsdelicten die met voetbal te maken hebben. Daarnaast is er volgens Adang een groep voor wie de club minder belangrijk is. Het gaat hen vooral om de gewelddadigheden in of buiten het stadion. Binnen deze club lijkt zich nu een groep te hebben afgesplitst die zich naast voetbalgeweld ook 'georgani seerd' met andere soorten van geweld be zig houdt, soms gecombineerd met ex- treem-rechtse opvattingen. De politie in Rotterdam zegt haar handen vol te hebben aan de jongeren. Een woordvoerder liet on langs weten dat bij een groot aantal evene menten de Mobiele Eenheid paraat is. Vroeger gebeurde dat alleen bij voetbal wedstrijden en alles wat daarmee samen hangt. Maar tegenwoordig duiken de Feye- noordjongeren volgens de woordvoerder overal op. den haag gpd Met ingang van 2003 moeten de huidige wachttijden voor een consult of een behandeling door een specialist zijn terugge bracht tot hooguit enkele we ken. Artsen, algemene zieken huizen en verzekeraars zijn het eens geworden over normen voor wachttijden. Maar sancties voor het niet nakomen van de afspraken zijn niet afgesproken. Deze week spraken de partij en af dat een eerste bezoek aan een specialist binnen drie we ken mogelijk moet zijn. Voor de diagnose mag hij nog drie we ken uittrekken, waarna een eventuele operatie binnen vijf weken moet volgen. Voor hulp bij de regionale instellingen voor geestelijke gezondheids zorg, de Riaggs, geldt dezelfde maximale wachttijd. De norm moet bij tachtig procent van de patiënten wor den gehaald, de rest mag hoog uit een tot twee weken langer hoeven te wachten. De afspra ken gaan overigens over niet- spoedeisende zaken; bij acute problemen moet de zorg direct worden geleverd en 'semi-acu te' problemen moeten binnen een week behandeld worden, zo is afgesproken. De partijen zijn nog geen sancties overeengekomen voor de artsen of ziekenhuizen die de norm niet halen. Dit omdat op sommige terreinen de wachtlijsten zo lang zijn dat die norm voor 2003 niet kan wor den gehaald, zoals bij knie- en heupoperaties. Vorig jaar al legden de zorg verzekeraars zichzelf strengere normen op, waarbij de accepta bele wachttijden gemiddeld nog een week korter waren dan wat nu is overeengekomen. „We hebben ze toen scherp ge steld, maar zijn zeer tevreden met de uitkomst van dit over leg", aldus een woordvoerster van Zorgverzekeraars Neder land (ZN). Minister Peper was gisteren bij het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) in Driebergen. De KLPD werd door minister Korthals van justitie (op de achtergrond) formeel overgedragen aan Pepers ministerie van binnenlandse zaken. Na de ondertekening van een oorkonde wist politiehond Whiskey zijn nieuwe baas Peper feilloos op te sporen. foto anp koen suyk

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5