Gezinnen gaan er fors op vooruit Ekez 'Vermogensheffing is goud voor de rijken' Biotechnologie wordt in kabinet flink strijdpunt Bij Tele2 is uw gulden 10 minuten bellen waard nbtenaar vangt 1,5 ton or verzonnen vrouw .RHUIZINGSUITVERK00P Binnenland Herinnering aan Kosovo »AG 21 JANUARI 2000 ngplekken in trams L(« kdamHet Gemeentevervoerbedrijf Amsterdam (GVB) trams waarop geen conducteurs zitten, hangplekken en door de achterste rijen stoelen te verwijderen. Hiermee I thet vervoerbedrijf het aantal vernielingen tegen te gaan. lige vandalen zitten meestal helemaal achterin de tram, door de bestuurder geen zicht op hen heeft. Ze kunnen T door ongestoord de banken vernielen of bekladden. Het Igis dat passagiers er niet meer willen zitten. Na een proef ikele trams waar de laatste stoelen waren weggehaald, ;dat het vandalisme aanmerkelijk afnam omdat de be- der hen beter kon zien. >pen en varkens uit veevoer iei aag» Het kabinet wil verbieden om nog langer dode kip- 6. >n varkens te verwerken in veevoer. Boeren moeten dan eri taan hun dode dieren laten verbranden. Ze zijn zo veel l-H der uit dan wanneer resten van dode dieren via een des- ele iebedrijf verwerkt worden in veevoer. Resten van runderen, ;z« jen en geiten ouder dan een jaar mogen, evenals bepaald i h tafval, reeds twee jaar niet meer verwerkt worden wegens i a -kkekoeienziekte BSE. Vorig jaar bleek dat dioxinekippen »te n vermalen in voer dat door andere kippen werd opgege- ijn foen drong de Tweede Kamer al aan op een uitbreiding Me jet verbod. Het Productschap Diervoeder stelt dat er geen r ir nis te twijfelen aan de veiligheid van het destructieprocédé bej is land. Het erkent dat er ook maatschappelijke redenen nni en zijn om het verwerken van kadavers in diervoer te ver- vijfjaar voor salvo op discodeur aag Voor de Haagse rechtbank is gisteren vijf jaar cel ge- egen een 30-jarige Delftenaar die op 3 oktober vijftien ko- s g ifvuurde op de gevel van discotheek Speakers in zijn woon- Volgens de officier is sprake van poging tot moord. Bij de •tpartij vielen geen gewonden. De verdachte zou geschoten crlti ien omdat hem kort daarvoor de toegang tot het etablisse- ten was geweigerd. De man was al eerder binnen geweest en de oen amok gemaakt. Hij verliet het pand met de medede- ït 2 jat hij zou terugkeren met een vriend. Portiers van Spea- 7® zagen de man in gezelschap van een andere man terugko- st Mede door het alerte optreden van de portiers, die aanwe- t h jezoekers sommeerden op de grond te gaan liggen, is het en ot bloedvergieten gekomen, atl :es-monument gaat naar Binnenhof ietf aag» Het monument in Den Haag ter nagedachtenis aan de, oegere premier Drees (ook wel Vadertje Drees') heeft ein- sl ;een nieuwe bestemming gekregen: het komt naast de toe- jpoort van het Binnenhof aan de kant van de Hofweg. Het Ivan kunstenaar Eric Claus was al geruime tijd opgeslagen, n n it het op de Dagelijkse Groenmarkt moest wijken voor n 8 vbouw. In 1999 werd de sociaal-democraat nog aangewe- n v at meest invloedrijke en spraakmakende politicus van de eeuw. Drees was tussen 1948 en 1958 premier van abinetten en overleed in 1988. eer botonderzoek asielzoekers' aag» Via meer botonderzoeken wil de Tweede Kamer een maken aan de toestroom van jeugdige asielzoekers. Zij zich jonger voor dan zij zijn om eenvoudig een verblijfs- g in de wacht te kunnen slepen. Op dit moment staan jonge asielzoekers op de wachtlijst voor een bot-onder- lat moet aantonen hoe oud zij echt zijn. De toeloop van alleenstaande asielzoekers is nog steeds erg hoog, erken- Vorig jaar melden zich er in totaal 5500 aan. „In de afge- maanden is hun aantal fors hoger geworden," zei staats- taris Cohen gisteren in de Kamer. Tot voor kort was er ech- lar één arts beschikbaar voor alle botonderzoeken. Hij iu echter een team om zich heen. er vernielt oorlogsmonument Een 16-jarige jongen uit Doesburg heeft bekend dat de nieuwjaarsnacht het oorlogsmonument in Doesburg vernield door er vuurwerk tussen te gooien. Het monu- ontworpen door Jan Wolkers, bestond uit glazen vogels zen zuilen. Door de explosie braken twee vleugels af. De iling was een hevige schok voor de Doesburgse bevolking, bonument Vogels van de Vrijheid kan nog wel worden her volgens de glazenier die het ontwerp heeft uitgevoerd. De Ie bedraagt enkele duizenden guldens. ier eist werkstraf van 240 uur n la ^li-jarige ambtenaar van de 'se sociale dienst heeft 'oe! ezien zijn dienst voor an- 1 ve ton te tillen. Hij streek rI7 zeven jaar lang een bij- ülï uitkering op voor een v hem zelf gefingeerde Hij had in die periode ^^jamchef een verantwoor- baan, maar raakte door ïwelijkscrisis financieel in oblemen. „Ik had geen n ik zag zelf dat er een 1 misbruik van de uitke- vverd gemaakt. Sociale j cheurs waren van mis- - in op de hoogte, maar lie- 3an e begaan", vertelde de jsteren voor de Middel- rechtbank. bracht hem op de idee ouw met de naam J. van wrtele te verzinnen. Hij afte haar vanaf 1 juli '91 jstandsuitkering. Voor de igde verklaringen en for- SPC en, die hij zelf invulde en !P! ekende, werd het post- ijwf/an een kennis in Vlissin- bruikt. De uitkering werd ■en bankrekening overge- die de ambtenaar voor el had geopend. mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit Medio februari 2000 opent Perez icht tegenover de huidige lokatie een iel grotere, prachtige nieuwe winkel. De bestaande voorraad wordt nu irkocht met veel verhuizingsvoordeel, om nu profiteren van hoge kortingen, 10% tot wel 50%. Kom gauw genieten. PERZISCHE TAPIJTEN ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Kind tot twaalf jaar kan ruim duizend gulden opleveren Gezinnen met jonge kinderen gaan er volgend jaar extra op vooruit. In het nieuwe be lastingstelsel krijgt iedere werkende ouder met een kind onder de twaalf jaar een extra belastingkorting van 440 gulden (200 euro). Tweeverdieners krijgen dus 880 gulden van de fiscus. Daarnaast komt er nog een inkomensafltankelijke kinderaftrek die vari eert van 300 gulden voor een gezin op het minimum tot 100 gulden voor een gezin waar een ton binnenkomt. DEN HAAG SJAAK SMAKMAN Over de zogeheten combinatie korting, het voordeeltje voor werkende ouders, bereikten gis teren PvdA, WD en D66 geza menlijk overeenstemming. De combinatiekorting kost 400 miljoen gulden, maar die beta len de drie partijen door de zo geheten arbeidkorting te verla gen. Dat is een bedrag dat iede re werkende van de verschul digde belasting mag aftrekken. Dat bedrag wordt met acht tientjes verlaagd van 1847 naar rond de 1770 gulden. Werken den zonder jonge kinderen be talen zo voor het extraatje voor hun collega's met kinderen on der de twaalf. Voor het extraatje dat ook te rechtkomt in uitkeringsgezin nen, hebben PvdA en D66 de WD niet meegekregen. Mede vanwege de kosten is die inko mensafhankelijk gemaakt en daar voelen de liberalen niets voor. PvdA en WD rekenen voor dit voorstel nu op steun van het CDA, dat al eerder deze week een voorstel indiende om gezinnen met kinderen via de belasting ongeveer 500 gulden per jaar toe te stoppen. De twee voorstellen van PvdA en D66 kunnen lagere inkomens met jonge kinderen ruim 1100 gul den per jaar opleveren (als bei de ouders werken), terwijl voor de hogere inkomens met twee werkende ouders al snel 1000 gulden per jaar extra over schiet. De algemene kinderkor ting gaat de schatkist ongeveer 125 miljoen kosten. De fractie van Groenlinks komt met een staatsrechtelijk nieuwtje: een initiatiefnota van wijziging. Nadat het kabinet twee keer de belastingplannen aan de wensen van de Kamer meerderheid heeft aangepast, wil Groenlinks het belasting plan nu in de door haar gewen ste richting bijbuigen. De Groenlinkse 'Nota van Wijziging' (formeel staatsrech telijk een reeks van 20 amende menten) voorziet onder meer in een inkomensafhankelijke ar- beidskorting, een inkomensaf hankelijke kinderkorting (die PvdA en D66 ook voorstellen), aftrek van kosten van kinderop vang, minder aftrek voor woon werkverkeer per auto, verho ging van het huurwaardeforfait van woningen boven de vier ton en een nieuw toptarief van 54,5 procent. De bespreking van het belas tingplan 2001 in de Tweede Ka mer wordt vandaag tot 's avonds laat voortgezet. Volgen de week volgt een plenair mara thondebat van drie dagen. Apotheker gaat weer aan de slag als burgemeester LEEUWARDEN GPD Oud-minister van landbouw Hayo Apotheker gaat weer als burgemeester aan de slag. De provincie Overijssel heeft hem vandaag be noemd tot waarnemend eer ste burger van Steenwijk. Tot volgend jaar neemt hij de ta ken over van zijn zieke D66- partijgenoot Henk Schip pers. Het is de bedoeling dat op 1 januari Steenwijk fu seert met de gemeenten Bre- derwiede en IJsselham. Tot dat hij minister werd, was Apotheker burgemeester van Leeuwarden. Het begeleiden van Steen wijk naar deze fusie ziet Apotheker als 'een mooie uitdaging'. De 49-jarige Apo theker is een warm voorstan der van het laten samengaan van kleine gemeenten. In ju ni vorig jaar stapte Apothe ker na een jaartje als land bouwminister uit de rege ring. Hij kreeg binnen het kabinet te weinig steun voor zijn mestplan voor de var kenssector. Sinds die tijd was hij actief als adviseur. Zijn voorganger in Steenwijk heeft in augustus vorig jaar een darmoperatie onder gaan. In eerste instantie nam wethouder Beeltje de taken over. Maar aangezien het herstel van Schippers nog op zich laat wachten, is beslo ten een waarnemer te be noemen. NiEuwEGEiN Sporthal De Merwestein in Nieuwegein was gisteren het toneel van een nieuwe serie onderscheidingen voor militairen die hebben meegedaan aan de NAVO-acties in Kosovo. Zo'n 120 militairen die deel uitmaakten van de AFOR, kregen in de sporthal een herinneringsmedaille van de NAVO. foto anp koensuyk Leidse hoogleraar Kavelaars doet laatste oproep aan de politiek LEIDEN SJAAK SMAKMAN De vrouw stond niet inge schreven in het bevolkingsre gister, maar niemand vermoed de dat er iets niet klopte. De ambtenaar had keurig een per soonsdossier aangelegd, voor zien van de nodige documen ten. „Het was een moeilijke vrouw. Ze was psychisch ge stoord en kwam nooit buiten", zei hij gisteren over zijn 'cliën te'. Het dossier overleefde een aantal controles, maar eind 1998 kwam bij een controle van het sofi-nummer de fraude uit. De ambtenaar deed nog een poging om er onderuit te ko men door zijn creatie Van de Moortele naar het Belgische Luik te laten verhuizen, maar toen ook dat mislukte lichtte hij het dossier en gooide het in een container bij Goes. Met de gemeente Vlissingen is al overeengekomen dat de man, die inmiddels vrachtwa genchauffeur is, ruim twee ton moet terugbetalen. De officier van justitie eiste gisteren ook nog een werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf. De rechtbank doet 2 februari uitspraak. Tja, waarom deden ze het eigenlijk? De Leidse hoogleraar belastingrecht Kavelaars weet ook niet precies aan te geven waarom hij samen met 32 collega's op de valreep nog een brief naar de Tweede Kamer heeft geschre ven met de oproep om de vermo- gensrendementsheffing in het nieu we belastingstelsel toch vooral niet in te voeren. Uiteindelijk: „We hadden het gevoel dat we nog één keer een signaal moesten afgeven. Als hoogle raar heb je toch ook een maatschap pelijke functie. We willen ook niet la ter te horen krijgen: hebben jullie soms zitten slapen?" Geslapen hebben de professoren zeker niet. Sinds staatssecretaris Vermeend twee jaar geleden de vermogensrende- mentsheffing aankondigde, heeft zijn bedenksel in de fiscale wereld van vele kanten onder vuur gelegen. Kavelaars licht de kritiek nog eens toe. Die spitst zich toe op twee punten. Het eerste: je hoort alleen belasting te heffen over daadwerkelijk verdiend inkomen. Dat is bij deze heffing niet het geval. Ieder een met geld wordt gewoon geacht daar méér geld van te maken en wordt daarvoor aangeslagen. „Het zou toch vreemd zijn", schetst Kavelaars, „als de fiscus tegen u zegt dat ze gewoon maar aanneemt dat u dit jaar een ton verdient en dat u voor dat inkomen een aanslag krijgt? Maar dat is precies wat er gebeurt bij deze heffing. Want al is dat nauwelijks voor te stellen in een tijd waarin de handel in aandelen een volkssport lijkt gewor den, er zijn nog steeds mensen die het houden op een gewone spaarrekening. Die halen die vier procent rendement niet en worden dus onterecht aange slagen." Maar het grootste kritiekpunt is dat de heffing voor de meeste rijken een la chertje is. In zijn nevenfunctie als hoofd wetenschappelijk onderzoek bij het accountants- en belastingadvies bureau Deloitte Touche maakt hij 'wel eens wat berekeningen voor klan ten' en 'die voelen zich heel prettig bij deze plannen'. Dat begrijpt Kavelaar wel. Wie werkt voor zijn geld, houdt van elke verdiende gulden uiteindelijk gemiddeld zo'n zes dubbeltjes over. Maar zijn geld voor zich kan laten wer ken, houdt van elke verdiende gulden bijna 99 cent over. En dat is wel een érg scheve verhouding, vindt Kave laars. Nu zou er nog wat voor die heffing te zeggen zijn, als er echt geen andere oplossing was. Maar, zegt Kavelaars, die is er wel degelijk. Tal van ons om ringende landen kennen een vermo genswinstbelasting of een variant daarop. Elk jaar meet de fiscus daar de winst die is gemaakt met de beleggin gen in aandelen, obligaties of bijvoor beeld onroerend goed en heft daar vervolgens belasting over. Waarom dat in Nederland niet kan, heeft Vermeend nooit duidelijk gemaakt. Ook voor die vermogensrendementsheffing moet de fiscus immers elk jaar het vermogen meten en dus is dan ook zonder al te veel problemen vast te stellen hoeveel iemand met zijn bezit heeft verdiend. Zo'n vermogenswinstbelasting heeft als grote voordelen dat je alleen belas ting heft over geld dat iemand ook daadwerkelijk heeft verdiend én je kunt het tarief gemakkelijk beter in verhouding brengen met de belasting op inkomen dat met gewoon werken wordt verdiend. Tot het laatste mo ment heeft hij ook gehoopt, zegt Kave laars, dat de Kamer die vermogensren dementsheffing zou vervangen door een vermogenswinstbelasting. Maar de discussie deze week heeft duidelijk gemaakt dat die hoop ijdel is. Waarom heeft juist een PvdA-be- windsman een heffing heeft voorge steld die zó in het voordeel is van de rijken? „Ik ben geen PvdA'er. Maar het verbaast mij en veel van mijn collega's wél dat uitgerekend een PvdA'er zó fel achter dit voorstel staat." Met de vermogensrendementshef fing krijgt Nederland een belasting die verder nergens op de wereld te vinden Is. De regeling komt in plaats van de vermogensbelasting en houdt in dat iedereen die op een of andere manier vermogen heeft, wordt geacht daar vier pro cent per jaar mee te verdienen. Van dat vermogensrendement eist de fiscus dan dertig procent op. Wie bijvoorbeeld op 1 januari voor een ton aan belastbare aande len, obligaties en/of spaargeld heeft, wordt verondersteld daar op 31 december 104.000 gulden van te hebben gemaakt. Hij moet daar van 1200 gulden aan de fiscus af dragen. Niet al het vermogen wordt belast: de eerste 37.500 gul den (75.000 gulden voor een stel) is vrij en ook het eigen huis telt niet mee. ïlv^Bronsteeweg 2, Heemstede, Telefoon: 023-5292509. DEN HAAG ANP Biotechnologie wordt een dis cussiepunt binnen het paarse kabinet. Juist voordat minister Jorritsma van economische za ken een plan lanceerde om bio technologie te stimuleren, pleitte haar collega Borst van volksgezondheid gisteren voor voorzichtigheid. Borst consta teerde dat tegen de toepassin gen van biotechnologie op het gebied van voeding grote maat schappelijke weerstand bestaat. Die is in Nederland trouwens lang niet zo groot als in Duits land en in Engeland, waar ge netisch bewerkt voedsel wordt aangeduid met 'Frankenstein- food'. Op medisch gebied is biotechnologie meer geaccep teerd, stelde de minister. Daar om ziet Borst ook meer voor- dan nadelen. De genuanceerde aanpak van Borst (D66) lijkt strijdig met de dadendrang, die Jorritsma (WD) wenst te zien. Op een congres gisteren in Den Haag stelde Jorritsma dat Nederland tot de Europese elite op het ge bied van biotechnologie moet gaan behoren. Op dit moment zijn er ongeveer vijftig jonge zo geheten life science bedrijven en bijna 300 bedrijven die zich al wat langer bezighouden met biotechnologie. Met 100 miljoen gulden denkt Jorritsma de komende vijf jaar ondernemingsgezinde onderzoekers te verleiden een eigen bedrijf op de zetten. Ver der wil ze naar Amerikaans voorbeeld een platform in het leven roepen, waarin weten schappers, bedrijfslevèn, inves teerders en overheden zitting hebben. Paars heeft de laatste jaren al lerminst een eenduidig beleid gevoerd. Zo gaf het ministerie van economische zaken subsi die aan het bedrijf Pharming om transgene runderen, met als 'oervader' de stier Herman, te ontwikkelen. Het ministerie van landbouw maakte echter een wet die de transgenese in grote lijnen verbiedt, waardoor Phar ming enige activiteiten nu in het buitenland voortzet. Een door Pharming geprodu ceerd medicijn wordt momen teel wel in Nederland getest. Of de wet nu weer moet worden veranderd, liet Borst gisteren in het midden. Wel noemde zij de bejegening van Pharming door de overheid een voor buiten staanders moeilijk te begrijpen mix van pragmatisme en prin cipe. Pharming denkt volgend jaar het geneesmiddel op de markt te brengen tegen de ziekte van Pompe, een zeldzaam voorko mende spierziekte die nu nog als ongeneeslijk geldt. Het twaalf jaar oude bedrijf dat aan de beurs is genoteerd, lijkt te floreren. Topman Hersbach zei zelfs te verwachten binnen tien jaar middelen tegen Parkinson, hemofilie en kanker te kunnen ontwikkelen. - Betalen per seconde Gratis gespecificeerde t rekening I Geen abonnementskosten I r'-L j «.Geen aansluitkosten interlokaal van I Duidelijke en voordelige 08.00 tot 20.00 uur tariefgebieden Telefoneren via Tele2 is spraakmakend goedkoper. Zonder abonnementskosten, zonder aansluitkosten en gewoon met uw eigen toestel en telefoonnummer. Alleen 16-0-2 voor bet gewenste nummer toetsen is voldoende. Meld u nu aan via Internet, www.tele2.nl of bel gratis 0800-1602, dan telefoneert ook u thuis of in uw bedrijf binnen 48 uur spraakmakend goedkoper.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3