Warmte al vóór 'Detroit' showroom voor de toekomst rassel bruist niet Weg en wiel H YD R0N1C STAND VERIN ARMING \utodieven ruilen dure auto's in voor tractoren Eindelijk opvolger voor E-type. Opel Zafira in 4x4-jas HUISMAN Op naar de fietsvakantiebeurs REDACTIE PETER LODEWUKS 5 aj Autosalon met weinig primeurs saGPD zeven wereldpri- [s meldde de organisatie het 78ste internationaal salon van Brussel' vooraf Het blijkt nu te gaan om nieuwe auto (Volvo's me V70, die tegelijk in mitwerd onthuld), drie lifts (Mercedes-Benz SLK, Corolla, Subaru Fo- tr) en twee nieuwe mo- ersies (diesels in de BMW ie en een sequentiële nellingsbak in de Fiat 10). En die zevende we- irimeur? Die staat er ge il niet. Het Koreaanse tKia maakt zich enigs- belachelijk door de aan- nndigde nieuwe Rio (een pacte middenklasser op •formaat) gewoon niet tte zetten. Op de stand ten gekopieerde foto met wat technische gegevens en dat was het. Zoals het er nu naar uitziet staat de Rio, die het midden houdt tussen een 5-deurs hatchback en een compacte stationwagon, be gin maart op de autosalon van Genève. Met 'Genève' is meteen de Europese autoshow genoemd die Brussel het meest in het vaarwater zit. Net als de Am sterdam AutoRAl ziet Brussel geregeld wereldprimeurs die in januari of februari 'show- gereed' zijn, toch uitgesteld worden naar de internatio naal veel meer aansprekende autosalon van Genève. Daar van is ook dit jaar weer spra ke, al maakt een merk als Vol vo handig gebruik van Brus sel om zijn nieuwe V70 tege lijkertijd in Amerika (Detroit) én in Europa te kunnen lan ceren. ti een problemen met koude start Géén ijs krabben Warmte voor interieur en motor. Ingebouwd in het koelsysteem van de motor en voor geprogrammeerd door de schakelklok, geeft de HYDRONIC STANDVERWARMING warmte aan de standaardverwarming af. Via de aanwezige luchtkanalen wordt de warmte goed verdeeld naar het interieur gevoerd. Tevens wordt het koel- j water van de motor verwarmd, wat de koude start aanzienlijk verbetert. Een afstand- bediening behoort ook tot de véle mogelijkheden. "I Eberspacher DE JONG ZN-LEIDEN 071-521 21 01 DE JONG ZN-AMSTERDAM 020-691 63 11 s autodieven hebben iminder interesse in dure dessen. Ze hebben nu innen gezet op bijvoor de superdeluxe Massey- son, een tractor. In de af- fli twaalf maanden zijn al in het zuiden van En gineer dan honderd trac- gestolen. De Britse politie oedt dat ze enkele uren na Mvreemding in contai- "aar het buitenland zijn nkkeld. iven zouden ook oudere len graag meenemen. De en boeren zijn extra al- 'tractorbespieders' die ideactiviteiten voorberei- De Jeep Varsity vervaagt de grens tussen boulevard en rots landschap, zegt Chrysler. In deze conceptauto combineert de fabrikant de veelzijdigheid van een gewone hatchback met de typerende vorm en capaciteiten van de Jeep Cherokee. Met een 300 pk sterke 3.5 liter V6-motor aan boord biedt de Varsi ty bijna prestaties op sportwagenniveau. Hij heeft een 4-traps automatische transmissie en een aandrijfsysteem dat het mo gelijk maakt onder het rijden te schakelen tussen aandrijving op voor-, achter- of alle vier de wielen. In de loop van dit jaar mogen we het nieuwe topmodel van Lexus verwachten, de LS430. Het is de opvolger van de LS400, maar nu met een iets origineler uiterlijk. De auto heeft enkele styling-kenmerken van de Toyota Yaris en is geen zichtbare Mercedes-kopie meer. De V8-benzinemotor is op een inhoud van 4.3 liter gebracht en nog wat sterker geworden. Een sterkere motor zit er ook aan te komen voor de Lexus IS200. Met een in houd van 3.0 liter en dik 220 pk gaat de auto IS300 heten. Of de ze versie naar Nederland komt is niet bekend. De pickup-truck is in de Verenigde Staten nog altijd het best verkochte autotype. Logischerwijze laten veel fabrikanten in Detroit een nieuwe interpretatie van dit thema zien. Verrassend evenwel is deze studie van Volkswagen. Hij heet AAC (Advan ced Activity Concept) en wordt op vier wielen aangedreven door een 313 pk 10-cilinder TDi dieselmotor. De 5,26 meter lan ge AAC doet dienst als een soort geheugensteuntje dat VW sa men met Porsche werkt aan een vierwielaangedreven auto die in 2002 onder beide merknamen op de markt moet komen. Nptoire sportwagehproducenten waren even stil in Detroit toen ze de Jaguar F-ty- pe zagen. De concept roadster is een dui delijke doorontwikkeling van eerdere, zeer fraaie modellen als de XK8 en een recent prototype van dezelfde ontwerpers: de XK180, die in oktober 1998 voor het eerst te zien was op de autosalon van Parijs. De golvende, klassieke lijnen geven de twee- zitter een sierlijke schoonheid, die doet denken aan de legendarische E-type. Hoe wel Jaguar niet zo in het teruggrijpen op het verleden gelooft, wil het Britse merk er wel graag aan herinnerd worden. Ook de naamgeving F-type maakt duidelijk dat Ja guar met deze concept niet de E-type wil laten herleven, maar er wel een heden daagse opvolger in ziet. De experimentele wagen, deels gebaseerd op de S-type, is de meest compacte Jaguar sinds 40 jaar. Met de lancering van deze tot de verbeelding sprekende roadster wil Jaguar aangeven dat het wil terugkeren in het sportwagensegment waarin het in de jaren '50 en '60 zo succesvol was. De F-ty pe zou zo in productie kunnen, maar of het zover komt is nog niet bekend. De North American International Auto Show, die tot en met zondag in Detroit wordt gehouden, begint steeds meer op een showroom voor de toekomst te lijken. Met name de Amerikaanse autofabrikanten maken er een wedstrijd van wie de meeste 'conceptcars', studies naar toekomstige modellen, kan presenteren. We turfden er bij Chrysler, General Motors en Ford samen al bijna vijf tien. Gelukkig is er ook echt productnieuws, al zullen we sommige auto's pas begin volgend jaar bij ons op de markt kunnen begroeten. Ook General Motors probeert in Detroit de concurrentie af te troeven met een enorm aantal conceptauto's. De meeste daar van zijn voor Europa minder interessant, maar de Opel Zafi ra Snowtrekker is een gunstige uitzondering. Wat uiterlijk betreft laat deze studie duidelijk zien welke rich ting Opel opgaat met zijn vorm geving. Hij vertoont veel over eenkomsten met de eerder ge presenteerde G90 design-studie (ook aanwezig in Detroit) en ook de nog dit jaar komende Speedster zien we er in terug. Het zou dus best eens kunnen zijn dat over een aantal jaren de populaire midi-MPV Zafira er zo uit gaat zien. Wij vinden het niet erg. Voorlopig heet dit studiemodel Zafira Snowtrekker en is be doeld als voorloper van een waarschijnlijk eind dit jaar ko mende Zafira met vierwielaan- drijving. Eerder presenteerde de grote concurrent Renault een 4x4-versie van zijn ruimte wagen Scénic. De Snowtrekker heeft permanente vierwielaan- drijving, gekoppeld aan een 150 pk sterke 2.2 liter benzinemotor van aluminium met 16 kleppen en directe inspuiting. Chrysler Voyager We hebben het dan over de nieuwe Chrysler Voyager, we reldwijd de best verkochte grote ruimteauto. Sinds Chrysler de ze klasse in 1984 eigenlijk uit vond, heeft men er acht miljoen van verkocht en dat is bijna de helft van alle auto's in deze klasse. In de nieuwe Voyager heeft Chrysler gepoogd al het goede van het vorige model over te nemen en een groot aantal za ken te verbeteren. Zo is het ge bruiksgemak toegenomen door een elektrisch op afstand be- dienbare achterklep, elektrisch bedienbare zijschuifdeuren, een verwijderbare middencon sole achterin en verstelbare pe dalen. Daarnaast komen er sterkere motoren: 4- en 6-cilin- ders met respectievelijk 150 en 180 pk en een nieuwe, direct in gespoten 4-cilinder turbodiesel (common rail) met 140 pk. Het uiterlijk van de Voyager bleef herkenbaar, maar werd wel wat dynamischer. De grille heeft de stijl van de 300M ge kregen en dat staat de ruimte wagen goed. Lengte en breedte namen iets toe, de ruimte in het interieur eveneens. Volvo V70 Veel eerder kunnen we de nieu we Volvo V70 in de showroom verwachten. De nieuwe combi, met veel S80-kenmerken, heet dus gewoon weer V70 en is over een maand of twee leverbaar. Zelfs de prijzen zijn al bekend. Vanaf een ldeine 85 mille is de versie met 2.4 liter turbomotor (200 pk) leverbaar. Tegen de zo mer komen de goedkopere ty pen met de 140/170 pk 2.4 liter 5-cilindermotoren die we al kennen van de huidige V70. Hoewel de nieuwe V70 op het platform van de S80 staat, is hij kleiner in lengte en wielbasis. Van binnen is hij echter ruimer geworden dan zijn voorganger, de laadruimte heeft ongeveer hetzelfde niveau. De V70 zal ook beschikbaar komen in de XC-versie. De XC, afkorting voor Cross Country, heeft stan daard genoemde 2.4 turbomo tor en vierwielaandrijving. Er komt geen sedanversie. Wel krijgt de S70 binnenkort een iets compactere opvolger die S60 gaat heten. Vermoedelijk kunnen we deze auto begin maart in Genève bewonderen. Concepten De traditie om in Detroit con ceptauto's te laten zien, stamt een beetje van Chrysler. Dat merk heeft ook dit jaar weer en kele interessante concepten in de vorm van de Jeep Varsity, de Dodge MaxxCab, de Chrysler Hemi en de Chrysler Viper GTS/R. Die laatste laat zien hoe de opvolger van die supersport wagen er in een racepakje uit zou kunnen zien. De verschil len met de bestaande Viper zijn echter niet bijster groot. Heel realistisch ziet de Chrysler Hemi eruit. Getooid met het front van de productieauto 300M is er een open sportwa gen ontstaan die zo in produc tie zou kunnen. Onder de mo torkap huist een 353 pk sterke 5.7 liter V8-motor die de achter wielen aandrijft. Wel een beetje een concurrent voor de SL- reeks van concernbroer Merce des-Benz. De Dodge MaxxCab is een nieuwe pickup-truck, het type auto dat in de Verenigde Staten het populairst is. Nieuw is ech ter dat deze auto voorrang geeft aan het comfort van de inzit tenden in plaats van lading. Daarom is er in de van Chrysler bekende cab forward-stijl (de cabine zo ver mogelijk naar vo ren) een 4-deurs cabine ont worpen met daarachter een wat kleinere laadbak. De auto heeft alle luxe en comfort aan boord van een normale personenauto. Voor de aandrijving wordt een 4.7 liter V8-motor op benzine gebruikt. Ford tenslotte stelt in Detroit enigszins teleur. Geen nieuwe modellen en een magere oogst aan conceptauto's. Wel kondigde Ford-topman Jac Nasser een intensieve samen werking aan met Yahoo, een vermaarde internet-zoekmachi- ne. Binnen enkele jaren moeten meerdere modellen van de Ford Motor Company worden uitgerust met spraakgestuurde bediening van communicatie apparatuur en toegang tot het internet. FIETSSTROOK tractors klaagt dat het wrang is dat de NAVO destijds het bom bardement van de tractorenfa- briek van Pristina een prioriteit vond en dat nu trekkers ver dwijnen uit West-Europa. Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. redactie: Theo van der Kaalj BUK IN HET VERLEDEN De tijd van de fietsbeurzen is weer aangebro ken. Grote en kleine ten toonstellingen in diverse plaatsen laten het niet bij fietsen en accessoires alleen. Om het publiek lekker te ma ken wordt de fietsvakantie aangeprezen. Traditioneel de meest uitge breide beurs daarvoor (al voor de achttiende keer) is de twee dagen durende Fietsvakantiebeurs. Deze wordt op zaterdag 29 en zondag 30 januari gehouden in sport- en evenementen complex Merwestein in Nieuwegein. Reisorganisa ties bieden individuele en groepsreizen aan, reizigers houden lezingen en er zijn stands met fietsen, accessoi res, fietskleding en kaarten. De lezingen zijn bedoeld om de reiskoorts onder de be zoekers op te wekken. Er zijn verhalen te beluisteren en bijbehorende dia's te zien over bijvoorbeeld eigen land. Frankrijk, Spanje, Duitsland, Een handige stelregel bij fietskamperen: alles wat thuis blijft is meegenomen. IJsland, India, Ethiopië, Ke nia, Zuid-Afrika en de Rocky Mountains. Een voordracht vat zeven Europese landen samen onder het motto: waarheen dit jaar? Uiterst praktische informatie biedt de lezing 'vakantiefietsen op maat'. De Fietsvakantiebeurs is bei- foto ACu de dagen geopend van 10 tot 17 uur. Per openbaar ver voer: vanaf Utrecht CS per sneltram. Toegang 15 gul den, kinderen tot 12 jaar 5 gulden. Voor meer informa tie: tel. 030 6046 475. Gratis drukmeter Fabrikanten van fietsbanden hebben een ernstige klacht: fietsers pompen te weinig. En als ze al bereid zijn de fietspomp ter hand te ne- mep, dan worden de banden veel te zacht gehouden. De fietser die op te zachte ban den rijdt, houdt zichzelf voor de gek met het idee dat de band lekker doorveert. De prijs daarvoor is hoog. Zach te banden slijten sneller, ra ken om de haverklap lek en door de veel hogere rolweer- stand trapt de fiets zwaar. Het Duitse bandenmerk Schwalbe verstrekt sinds kort bij elke nieuwe binnenband van 9,95 gulden een gratis metertje voor de banden spanning. Het is geschikt voor normale ventielen, maar Schwalbe maakt ze iets afwijkend, zodat het metertje uitsluitend op de eigen band past. Bij het meten steekt er een staafje uit het apparaat je, waarop de bandenspan ning staat aangegeven. Op elke buitenband staat ver meld wat de maximale span ning mag zijn. In 1914 kwam er in Japan een auto op de markt, die DAT heette. De opvolger daarvan kreeg de naam 'zoon van DAT' ofwel 'Datson'. En om Japan, het Land Van De Rijzende Zon, in de naam te verwerken werd het later 'Datsun'. Neder land maakte pas in 1966 kennis met dit Japanse automerk (tegenwoordig Nis san). In dat eerste jaar gingen er slechts 66 auto's over de toonbank, maar in 1975 kon de 100.000ste order worden genoteerd. Een auto die stevig had mee geholpen deze mijlpaal te bereiken was de Datsun 100A Cherry (zie foto), die op dat moment al enkele jaren met succes werd verkocht. De 'Japanse kers' sprak vooral jonge mensen en kleine gezinnen aan vanwege zijn originele vorm, lage aanschafprijs en gunstige verbruikskosten. foto peter lodevzijks

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25