Filmmuseum niet naar Rotterdam Mies begint met je eigen sound Cultuur Kunst [chönbrunn Ensemble )eelt weergaloos mooi Nominaties Edison 2000 Kunst in een kille, koude bollenschuur Treurigmakend geklungel van beroepstheatermakers IJDAG 21 JANUARI 2000 enbaar interview met Eva Gerlach Museum werkt wel mee aan nieuw Centrum voor de Beeldcultuur den» De dichteres Eva Gerlach, winnares van de P.C. Hooft - ijs, wordt woensdag 26 januari in het openbaar geïnterviewd boekhandel Kooyker Ginsberg. Gerlach schuwt openbare op- dens. Ze wordt ondervraagd door de journalist Frenk van der iden. Ook de Leidse dichter Frank Koenegracht die net de euwe, door hemzelf geïllustreerde dichtbundel 'Alles valt' eft uitgebracht, is van de partij. Het openbare interview in de lekhandel aan de Breestraat 93 begint om 20.00 uur. Kaarten irveren kan via telefoonnummer 071- 5160503. panje koopt laatste particuliere Goya noDe Spaanse staat heeft voor ruim 50 miljoen gulden schilderij 'De gravin van Chinchon' van de Spaanse schilder ncisco de Goya gekocht. Het was het laatste schilderij van de roemde hofschilder dat nog in particulier bezit was. De schil ling uit april 1800 beeldt Maria Teresa de Bourbon, een nicht n koning Karei IV, uit. Het bevond zich in de privécollectie n de familie Ruspoli Morenes. De overheid moest haar recht n voorkoop gebruiken om het portret uit de handen van een dere particuliere verzamelaar te houden. Het schilderij wordt iarschijnlijk tentoongesteld in het Museo del Prado in Madrid de Academie van Schone Kunsten van San Fernando. ederlands 'gezicht' Salt Lake 2002 haag De Nederlandse kunstenaar Clemens Briels maakt (kunstwerk dat als basis dient voor allerhande promotiema- iaal (affiches, t-shirts, tasjes etc) van de Winterspelen 2002 in It Lake City. De kunstenaar onthult het schilderij in maart, sa- en met tienkamper en olympisch kampioen Dan O'Brien in !\v York. Volgens De Galerie in Den Haag, waar zondag een itoonstelling met werk van Briels wordt geopend, betekent de rbintenis met de Olympische Winterspelen een doorbraak or Briels. Het werk van de kunstenaar wordt omschreven als mengsel van Europese en Midden-Amerikaanse kunst. „Het vooral heel kleurrijk", aldus een woordvoerder van De Gale- 7 peciale Oscar voor Warren Beatty feriy hills Acteur Warren Beatty krijgt op 26 maart een speci- Oscar voor zijn gehele oeuvre. Dat heeft de organisatie ach- de Academy Awards' gisteren meegedeeld. De Irving G. ilberg-prijs die Beatty ontvangt, bestaat al sinds 1937. Beatty Ie enige die ooit voor een Oscar in de race was als acteur, re- seur, scenarioschrijver én producent. Dat gebeurde zelfs lemaal, voor de films Heaven Can Wait (1978) en Reds (1981) lij ontving voor de laatste film de onderscheiding voor de bes- Het Filmmuseum Amsterdam verhuist niet naar Rotter dam, maar werkt wel mee aan het nieuwe Centrum voor Beeldcultuur in de Maasstad. Dat is de uitkomst van een gesprek tussen het bestuur van het museum en staatsse cretaris Van der Ploeg van cultuur. amsterdam Het onderhoud had eerder deze dele op te gaan in het beeldin- week plaats op verzoek van de stituut. Het vond het zogeheten bewindsman. Het bestuur van Las Palmas-plan van de ge- het Filmmuseum liet in novem- meente Rotterdam voor het in stituut niet voldoende uitge werkt en te onzeker. Het besluit werd met verba zing ontvangen omdat de direc tie van het museum in de ge sprekken met de andere betrok kenen te kennen had gegeven wel iets te voelen voor een ver huizing. Behalve het Filmmuse um zouden vier Rotterdamse organisaties in het centrum gaan samenwerken: Neder lands Foto-instituut, Neder lands Fotoarchief, Nationaal Fotorestauratie Atelier en V2- organisatie. Van der Ploeg heeft nu inge stemd met het verzoek uit Rot terdam om ook andere organi saties op het gebied van beeld cultuur te laten samenwerken in het beeldinstituut. In overleg met de Rotterdamse wethouder van cultuur Kombrink zal een projectleider worden aange steld. muziek recensie lidy van der spek Bachs Musikalisches Opfer door ibrunn Ensemble: Marten Root, tra- Johannes Leertouwer, barokviool, de Hoog, barokcello en Menno van davedmbel Georganiseerd door ig Cornelis de Vlaming, gehoord Oudshoomsekerk, Alphen aan den Rijn. werken volgen hem na, dat aar. Maar, wat zou het voor in levende lijve niet ge- j lig geweest zijn om in de j eeuw deze schitterende uit- s ing van zijn Musikalisches ir mee te mogen maken! barokspelers bij uitstek den het wat mij betreft kun- laten bij dit ene werk. De Sonates (in e voor viool en tinuo, in b voor fluit en kla- mbel) voor de pauze ver- en bij dit meesterstuk, et stuk is gebaseerd op een tel thema dat naar het jnt afkomstig is van Frede- de Grote, koning der Prui- Bach componeerde op dit na een drie- en een zes- unige ricercare (voorloper de fuga), een complete elige triosonate, en een ;s van tien canons die alle één notenbalk zijn geno- d. Alle tien moeten op ver- llende manieren worden leeld. dloze malen wordt het the- herhaald. En elke keer als bij een van de spelers op- in een ander intrigerend gestoken, bouwt nummer het vernieuwde thema af, is nummer drie midden in de bewerkte vorm bezig. En het klavecimbel fungeert vaak als de lange draad,.de schering van het fabelachtige ingewikkelde en kleurrijke weefsel. De klavecinist, Menno van Delft, is vaak solistisch aan het woord met het 'Thema Regi- um', dat hij vorstelijk behan delt. In de zesstemmige Ricer care en in de Triosonate heeft Bach het thema zo bewerkt door onder andere accenten, tempo en ritme te verleggen, versieringen en toevoegingen aan te brengen, dat stemming en sfeer steeds veranderen. Ob sessie en weemoed liggen vlak naast elkaar. Voortdurend wordt de aan dacht door een der instrumen talisten opgeëist. Zonder dat ze daar overigens moedwillig op uit zijn. Het is de muziek die stuurt. De klankkleur van Leer touwers viool is weergaloos mooi, van fel dominerend tot tragisch verstervend. Opvallend eigenzinnig en boeiend doseert de cellist Viola de Hoog haar dynamische ef fecten, Maarten Roots traverso maakt een pastorale, liefelijk ademende toon. En Menno van Delft legt de geheide zilveren bodem, waar alles boven, 'onder en in kan verstrengelen. Het hondsmoeilijke gedisci plineerde samenspel van dit viertal kent technisch en muzi kaal nauwelijks zijn weerga. Ja, Bach zou bewonderd hebben. En zijn. Amsterdam Een kunstenaar kijkt naar zijn dames van lichte zeden in de Amsterdamse galerie Smelik en Stokking. Schilder O. Hooy- meijerdie sinds 1981 in nabijheid van de Amsterdamse rosse buurt woont, liet zich hierdoor inspireren. Hij maakte een drie-di mensionale hoerenkast met veel roodgetinte schilderijen. In de galerie aan de Prinsen gracht zijn vanaf zondag ook 'gewone' schil derijen en werken op papier te zien van de hand van Hooymeijer. FOTO ANP ROBBERT SLAGMAN Anouk, Mathilde Santing en Ilse de Lange zijn in de strijd om de Edison Music Awards 2000 genomineerd in de cate gorie 'beste zangeres natio naal'. Paul de Leeuw, Rob de Nijs en Frank Boeijen maken een kans in de categorie 'beste zanger'. De bekendmaking van de winnaars is op 6 april. Zangeres Macy Gray is in drie categorieën genomineerd. De Edison Stichting heeft de nominaties in de diverse cate- goriën deze week bekendge maakt. Eind volgende maand wordt duidelijk wie in aan merking komen voor de twee publieksprijzen: beste single van het jaar en beste Neder landse artiest. Nieuw dit jaar is de catego rie 'alternative'. Hier strijden Zita Swoon, Kom en Guano Apes om de eer. In de catego rie Beste Groep Nationaal zijn dat Junkie XL, Volumia! en Blof. Voor de prijs 'beste nieu we artiest/groep nationaal' maken City tot City, Grof Ge schut en Billy the Kid een kans. Jan Akkerman, Hans Dulfer en Slagerij van Kampen zijn concurrenten in de cate gorie 'beste instrumentaal'. De nominaties voor de an dere categorieën luidt: Tom Jones, R. Kelly en Andrea Bo- celli ('zanger internationaal'), Macy Gray, Whitney Houston en Shania Twain ('zangeres internationaal'), The Corrs, Li ve en Jamiroquai ('groep in ternationaal'), Basement Jaxx, Underworld en Chemical Bro thers ('dance'), Destiny's Child, TLC en Macy Gray 'R &B'), Jennifer Lopez, Venice en Macy Gray ('nieuwe ar tiest/groep internationaal'). De uitreiking van de Edi- sons wordt op 8 april op de te levisie door RTL4 uitgezon den. Valery Gergjev niet weg bij Rotterdams Philharmonisch Valery Gergjev blijft het ko mend seizoen chef-dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Maar het aantal concer ten dat hij hier zal leiden, staat nog niet vast en zal naar ver wachting 'iets beperkter' zijn dan de afgelopen tien seizoe nen. Over voortzetting van het als traditie bedoelde 'Gergjev Festival' wordt binnen een paar weken de knoop doorgehakt. In weerwil van geruchten van de afgelopen maanden dat Gergjev 'in Rotterdam zijn lang ste tijd heeft gehad' hebben or kest en dirigent deze dagen overeenstemming bereikt. Vol gens een ingewijde is het in middels 'absoluut zeker' dat Gergjev zich opnieuw aan het RPhO bindt. Omdat Valery Gergjev, die behalve chef-dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest ook chef is van de Kirov Opera in St. Petersburg, vaste gastdirigent van de Metropoli tan Opera in New York en over de hele wereld bij tal van ande re gerenommeerde orkesten op het verlanglijstje staat, hield menigeen er rekening mee dat hij Rotterdam wel eens zou wil len laten schieten. Toen hij begin december in Wenen een concert van de Wie ner Philharmoniker leidde en zich in de Doelen liet vervan gen, werd dat door sommigen dan ook als het begin van het afscheid beschouwd. Terug in Rotterdam sprak Gergjev dit te gen en liet hij weten over de ar tistieke kwaliteiten van het Rot terdams Philharmonisch Orkest zeer tevreden te zijn en graag te willen blijven. Een 'dillemma' waarover hij toen sprak, is ken nelijk uit de wereld. onaangevende jazzsaxofonist Chris Potter zondag in Leiden iburg ken vos jaar heeft de muziekindu- behoefte aan nieuwe jazz- len die die moeilijk verko- Hde muziekstijl in het zonne- ^noeten zetten. Het afgelo- jaar was dat bijvoorbeeld gMsi Brad Mehldau die als f irov'isator geen grenzen lijkt Ij ennen. Een generatiegenoot "hem, saxofonist Chris Pot- is die eer nog niet toegeval- maar gezien zijn talent zal ter waarschijnlijk binnen af- ibare tijd de aandacht krij- die eerder zijn generatiege in, James Carter en Joshua Wnan te beurt vielen, inners, critici en medemu- nten zien in Potter een van oonaangevende jazzsaxofo- ?n van de toekomst. Ko- ie zondag, in de Leidse i- en Jazzweek, speelt de jonge saxofonist als lid van loris Teepe Quartet in Mu- "fhuis 123. heeft het Joris Teepe ^rtet een succesvol begin J| de Nederlandse toernee in yfj, Concergebouw achter de Vlak voor het optreden in Voorburgse Theater De be heeft Chris Potter even or een interview. New Yorker, geboren op wjaarsdag 1970 in Chicago en opgegroeid in Columbia, South Carolina, wist al op zijn veertiende dat hij jazz wilde spelen. „In het kleine Columbia was en is nauwelijks jazz te ho ren, maar door wat ik hoorde in de kleine verzameling jazzklas- siekers van mijn vader en op de radio besloot ik dat de altsaxo foon mijn instrument moest zijn." Een leraar werd gevonden en sindsdien is het nooit opgehou den. „In 1989, na de middelba re school vertrok ik meteen naar New York om aan de Man hattan School of Music te stu deren en in het mekka van de jazz te spelen." Dankzij de op merkingsgave van wijlen trom pettist Red Rodney, die in zijn jeugd nog met Charlie Parker speelde, werd de teenager met een in het diepe gegooid. Als jongeling wist hij Parker op te roepen zonder hem letterlijk na te spelen. In de jaren daarna is hij te horen bij belangrijke groepen als de Mingus Big Band, het Dave Holland Quintet, Paul Motians Electric Bebop Band en met Dave Douglas. Ondanks zjjn vele werk als sidenmn vindt hij de tijd om als leider zeven albums te maken. Op één er van, 'Moving On', is bijvoor beeld ook Brad Mehldaute ho ren. De laatste, 'Vertigo', da teert al van 1998 en de titel ver wijst naar een aandoening die hem ertoe dwong om de zaken enige tijd rustig te overdenken. „Mijn gehoor in het linkeroor is ernstig aangetast, omdat bij mij de ziekte van Mnire is ge constateerd. Daarom had ik last van duizeligheid, maar dat is een stuk minder geworden en ik ben er nu een beetje aan ge wend." Chris Potter heeft ook zijn ei gen kwartet waar hij vooral zijn eigen composities speelt, maar de meeste tijd gaat op aan werk in andere bands, zoals deze toernee met de Nederlander Jo ris Teepe die ook in New York woont. „Het lijkt goed te gaan met de jazz, maar je moet wel bedenken dat New York heel anders is dan de andere Ameri kaanse steden. Ik heb het geluk dat ik altijd de muziek kan spe len die ik wil maken." Hij is niet afhankelijk van anoniem studiowerk zoals veel van zijn collega's, hoewel dat natuurlijk wel goed verdient. Terwijl de rest van de band, met de eveneens aanstormende Amerikaan Johnny King op pia no en de Spaanse slagwerker Mare Miralta, doorreist naar Spanje, moet Potter na Leiden snel weer terug naar New York. „Ik speel in een live tv-pro- gramma met Steely Dan. Dat zal het meest pop-achtige zijn dat ik ooit heb gedaan." Tegenwoordig is Chris Potter vooral op tenorsax te horen, hoewel hij in de groep van Dave Holland alleen de altsax han teert. Voor deze toernee heeft hij ook de basklarinet meege nomen. Over zijn opvallend veelzijdige geluid op de tenor sax zegt hij: „Als muzikant blijf je natuurlijk bijschaven, maar ik heb nu ongeveer het punt bereikt dat ik ongeveer klink zo als ik zou willen klinken. Het geluid is het belangrijkst. Alles begint met je sound." Voor zijn inspiratie luistert hij naar allerlei soorten muziek. „De laatste cd's waar ik naar heb geluisterd, waren van Mes- sia en en een Afrikaanse slag werker op wiens naam ik nu niet kan komen." Voor de ont wikkeling als instrumentalist put hij vooral uit het spel van klassieke saxofonistep als Char lie Parker, Lester Young, Cole man Hawkins, Stan Getz, Son ny Rollins en Joe Henderson. Chris Potters grootste talent is echter vooral de originele manier waarop hij zijn improvi saties opbouwt zonder terug te vallen op trucs of clichés. „Soms gebeurt er iets bijzon- Chris Potter. ders als je ontspannen bent en je je nergens zorgen over hoeft te maken. Dan kan je je hele so lo vooruitdenken." FOTO HANS SIRKS Joris Teepe Chris Potter spe len in Muziekhuis 123 aan de Leidse Middelstegracht 123, zondag om 15.00 uur. De gemeente Rotterdam rea geert teleurgesteld dat het mu seum niet verhuist. Volgens een woordvoerster is de gemeente echter wel blij met het besluit van het Filmmuseum mee te werken aan een nieuw Centrum voor de Beeldcultuur. „Wij gaan ervan uit dat de extra ge wenste publieksfuncties van het Filmmuseum nu toch in Rotterdam komen." Over het budget ovelegt Rotterdam bin nenkort met de staatssecretaris. Het museum wil meepraten en -werken aan nieuwe plan nen voor een beeldinstituut, zo laat voorzitter D. Istha weten. „Op basis van zelfstandigheid, zonder de dwang om naar Rot terdam te verhuizen", zegt hij. Omdat er nog geen nieuw in houdelijk plan ligt, kon hij ook niet zeggen waar de samenwer king met het instituut uit zou kunnen bestaan. Jaar lang cultuurprojecten in Zuid-Holland sassenheim pablo cabenda Connie Eggink, hoofd van de afdeling grote projecten van Stichting Kunstgebouw zei het gisteren al in Sassenheim. „Op de derde dag schiep God het water. Later, veel later hebben de mensen de regie van ruimte lijke ordening in handen geno men." De beheersing van het water speelt een grote rol in de provincie Zuid-Holland, die zonder inpolderen, dammen, dijken en duinen voor een groot gedeelte niet eens zou be staan. Het water is dan ook het uitgangspunt voor 'De Kunst van Scheppend Water' de ma nifestatie 'Zuid-Holland Cul tuurprovincie 2000'. De manifestatie is een vervolg op de projecten Cultuursteden (1994-1998) en Cultuurregio (1999). Dit jaar is de hele pro vincie het aandachtspunt voor de culturele manifestaties die voorheen in één stad waren ge concentreerd, zoals in 1997 in Leiden. Gisteren werd in een oude bollenschuur aan de Sas- senheimse Teylingerlaan het programma uit de doeken ge daan. In een sfeer waar snert, straalkachels, en broodjes war me worst het kille vocht uit tientallen stukgeslagen ramen moesten verdrijven, presenteer de de organisatie de diverse projecten. 'Pens' Als aftrap voor voor een jaar lang culturele bezigheden, dient het toneelstuk 'Pens' van regisseur Judith de Rijke. De Rijke, die stukken heeft geregis seerd bij het Nationale Toneel en vorig jaar nog 'Figuranten' van Arnon Grunberg onder haar hoede nam, schreef het stuk speciaal voor de cultuur manifestatie. Pens handelt over de lotge vallen van een familie die ooit in het bezit was van een bloei end bollenbedrijf dat in verval is geraakt. De familieleden wo nen nog steeds in de in onbruik geraakte bollenschuur en zijn allemaal op hun persoonlijke wijze behoorlijk verknipt ge raakt. Jaqcues Commandeur en Annelies de Bie vertolken onder andere rollen in het stuk dat op 20 april in première gaat en twintig maal wordt gespeeld op locatie in de bollenschuur in Sassenheim. Internetprijsvraag Professionals, amateurs en scholieren worden voor de in ternetprijsvraag 'Amfibisch Wo nen' uitgedaagd om nieuwe woonvormen te ontwikkelen voor plekken waar een waterige bodem een belangrijke rol speelt. Na de prijsvraag op het internet worden de winnende maquettes in oktober in Kin derdijk tentoongesteld. In schrijven voor 'Amfibisch Wo nen' kan tot 1 maart 2000, het inzenden van ideeën tot 1 april 2000. Op de website www.amfi- bischwonen.nl is alle informa tie over het project en de in schrijvingsprocedure te vinden. Aan 'Amfibisch Wonen' zijn twee educatieve projecten ver bonden. In het project Eiland maken de kinderen van groep zeven en acht van 26 basisscho len een eiland waarvoor ze zelf ook taal, geschiedenis, klimaat, natuur en milieu verzinnen. Voor het project 'Surf en Sur5' worden scholieren van het voortgezet onderwijs uitge daagd om binnen het thema wonen-werken-water een ge bouw of woning te ontwerpen op een website op het internet Museum De Zwarte Tulp in Lisse organiseert in samenwer king met de plaatselijke VW een 'fluisterboottocht' door de bollenvelden. Een gelegenheid om het land eens vanuit het water te zien op maaihoogte. Tenslotte zijn op 7, 8 en 9 juli de Zuid-Hollandse waterdagen, een educatief project waarbij het publiek een kijkje kan ne men achter de schermen van de Zuid-Hollandse waterhuis houding. „Geen smoesje voor iets toeristisch recreatiefs", vol gens gedeputeerde Marcel Vis ser, „maar een manier om wa ter cultuurhistorisch onder de aandacht te brengen." theater recensie wunand zeilstra 'Een wandeling door 100 jaar cabaret', door Pieter van Empelen en Fred Florusse. Gezien: 20/1schouwburg Leiden. Een vakman die gaat klooien - wat een triest gezicht. Ooit, zeg maar in de jaren zeventig, be hoorde de groep Don Quishoc- king tot de veelgeroemde top van het cabaret. Twee promi nente leden van die groep staan nu met een historisch overzicht over honderd jaar cabaret in de theaters. Het is geklungel. Dat wil zeggen, Pieter van Empelen was en is een goede pianist wiens bijdrage ook nu niveau heeft behouden. Maar die sympathieke Fred Florusse staat te leuteren, te hakkelen en is met regelmaat de draad van zijn verhaal of de tekst van een lied kwijt. Zelfs bij een eigen vertrouwd Don Quishocking- nummer dat ze na de pauze brengen, raakt Florusse de ver eiste timing kwijt, waardoor het effect van het nummer nage noeg verloren gaat. Als ze de hele oude garde van het cabaret behandelen, krijgt de voorstelling een hoog, nos talgisch meezinggehalte die nog het meest aan een bonte mid dag in de bejaardensoos doet denken. Heel gezellig waar schijnlijk en op zichzelf is daar misschien niets mis mee, maar je verwacht het niet van deze mensen in deze professionele setting van een officieel thea teroptreden. En als ze dan zelf ook nog een beter schamper doen over de matig bezette schouwburg en het - gezien de overwegend kalende en grijzen de hoofden van het publiek - hoge leeftijdsgemiddelde, krijgt het geheel zelfs iets irritants. Na het uiteenvallen van Don Quishocking zijn de leden van deze groep nog een paar maal voor een gelegenheidsproject bijeen geweest. En dan kon je steeds van deze grootmeesters genieten. Deze 'Wandeling door 100 jaar cabaret' (de geza pigheid straalt al van de titel af) is waarschijnlijk ook bedoeld als vergelijkbaar tussendoortje van twee voormalige Don Qui- shocking-leden die de laatste jaren binnen het vak nog tal van jong en oude cabaretiers begeleiden. Alleen lijkt dit tus sendoortje in een kwartier of hooguit een half uurtje in elkaar te zijn geflanst. Babbelend komen we van Speenhoff, Pisuisse via Louis Davids en tijdgenoten tot De Grote Drie (Kan, Hermans, Sonneveld) naar de modernen als Theo Maassen en Hans Teeuwen. Bovendien zijn hun bespiegelingen nogal overbo dig. Heel veel moois is in de af gelopen tijd op tal van over- zichts-cd's verschenen en in cabaretbloemlezingen uitgege ven. Onvermijdelijk blijft zo'n ge schiedenisles tot een aaneen schakeling van veelal voorspel bare hoogtepunten beperkt, die je soms zo goed in de originele versie kent dat elke afwijkende vertolking daar meestal bleekjes bij afsteekt. Kortom, Pieter van Empelen en Fred Florusse zijn in een vrij heilloze onderne ming terechtgekomen. Wat raar dat deze zeer ervaren theater makers annex regisseurs zich niet beter hebben laten advise ren. Want eigenlijk had hun dit ontraden moeten worden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21