Leidsch Dagblad Alliantie KLM onder zware druk Molen De Valk maalt straks weer graan Leiderdorp voor Leidse annexatie van vliegkamp Doden door autobommen en schietpartij in Madrid I* i-i' PInB iJMjüJj L Maan even buiten beeld Bollentelers willen 6,5 miljoen schadevergoeding van provincie 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD JAC 21 JANUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42214 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 [-Gouwelijn r besluit fclenbos weer dichterbij Ibtenaar tilt smet 'eega' ssingse ambtenaar van .ale dienst heeft de ge- Ite opgelicht met een zelf- Thte vrouw. Hij incasseer- Jf zeven jaar lang de bij- uitkering voor zijn be- >1 en haalde zo ander- Iton binnen. r3 lenoord basis |r relschoppers alclub Feyenoord lijkt intrale rol te spelen als letingsplek voor een I) zeer gewelddadige jon- l die actief is in en rond rdam. Ook de hoofdver in de zaak 'Daniël' t onderdeel uit van de ^'supporters'. Friesche s"|g 'niet slim' ;er van de 'Melkunie- Michiel Vogels vraagt of het slim is om de Coberco te schrap- voortaan melk en yog- inder de naam Friesche de schappen te zetten :onsument kan associa- (ijgen met koffiemelk. En unnen negatief werken ^/erse melk." 7 lomp velt j3 anse vrouw Ïdorp bij Almeria in is een 62-jarige vrouw fen door een ijsklomp ,4 kilo. Door de klap rij bewusteloos. In de Én dagen zijn in Spanje gevallen gemeld van upen die uit de hemel a Volgens wetenschap- het uitgesloten dat het vliegtuigen komt idions in agjgië onveilig' de Belgische politie- )nd NSPV is het belab- gesteld met de veiligheid Belgische stadions die aangewezen voor Euro P. van Keer, nationaal itter van het Nationaal caat Politie- en Veilig- personeel, stelt dat nie- verbaasd moet zijn als :h straks drama's voor- fmoord schokt isterde CDU 16 Beheerder Oosterbegraafplaats bereidt zich voor op nieuw tijdperk 17 Stortplaats 't Joppe kan miljoenen opleveren Vleermuizen overwinteren succesvol in Katwijkse duinen 21 T oonaangevende jazzmuzikant Chris Potter zondag in Leiden 23 Alle Nederlanders uitgeschakeld in enkelspel Australian Open ten ch al zo geplaagde Duitse iitiepartij CDU kreeg gis- een nieuwe schok te ver en. De penningmeester e Bonsdagfractie pleegde oord, officieel om privé- ïen, maar volgens velen ege zijn betrokkenheid 3 e schandalen. Hoofdrol- Helmut Kohl blijft in- |ade£ zwijgen. NDAAG 26 PAGINA'S inland nland uren Kunst. >mie df if en Samenleving rek van de Dag 0( isieprogramma's overzicht en Wiel Problemen met partners Alitalia en Northwest De alliantie tussen de KLM en partners Alitalia en North west Airlines staat zwaar onder druk. Vakbonden vrezen dat de samenwerking met de Italiaanse luchtvaartmaat schappij stukloopt door de problemen rond de luchtha ven Malpensa bij Milaan. Ook zijn er grote moeilijkhe den door aanhoudende arbeidsonrust bij de Amerikaan se partner Northwest. leiden annetvan aarsen Van de eerste zak meel, zal hij - zo schat hij in - geen brood kunnen bakken. „Ik ben al twintig jaar molenaar, ik kan lezen en schrijven met molen De Valk. Maar ik heb nog nooit met stenen gedraaid", zegt H. van der Lelie van het Leidse molenmuse um. „Ik zal het moeten leren. Die eerste zak meel zal wel niet bruikbaar zijn." Binnen kort gaat voor de molenaar een droom in vervulling: voor het eerst sinds meer dan driekwart eeuw zal de korenmolen weer gaan doen waarvoor hij is gemaakt: graan malen. Medewerkers van de Hoogmadese mo lenmaker Verbij zijn momenteel druk bezig op de vijfde verdieping van De Valk. De steunbalken van deze 'steenzolder' waren verrot en dat leverde een gevaarlijke situa tie op. Op de zolder liggen twee koppels maalstenen, toch al snel vier keer duizend kilo gewicht. „We waren er ongerust over dat de zaak op een slecht moment naar be neden zou komen. En nu alles open ligt en we de situatie goed kunnen bekijken, blijkt die zorg niet geheel onterecht", zegt Van der Lelie. Een deel van de zolder was voor publiek de laatste tijd niet meer toeganke lijk, ook de vloer zelf was vermolmd. „De reparatiewerkzaamheden aan de steunbalken en de vloer zijn noodzakelijk", verklaart Van der Lelie. „We kunnen nu, gekoppeld aan die klus, ook de molen weer 'maalvaardig' laten maken." Voor molenmaker Aad Wassenburg van de Hoogmadese firma is molen De Valk een oude bekende. „Ik kwam hier al toen ik vijftien jaar was. De molen werd toen om gebouwd tot museum. De Valk was al veel langer niet meer in gebruik maar toen, in de jaren zestig, heb ik de molen echt stilge zet zodat hij zéker niet meer kon malen. Nu, 35 jaar later, mag ik hem weer aan de praat zien te krijgen." Pagina 13: Molen De Valk wordt geen fa briek pieter van hove richard mooyman De problemen komen de KLM zeer slecht uit. In de luchtvaart wereld woedt een keiharde concurrentieslag, waardoor de KLM en veel concurrenten kampen met teruglopende op brengsten. De Nederlandse luchtvaartmaatschappij had een sterke positie opgebouwd door de samenwerking met Northwest en Alitalia, maar die alliantie kampt nu met grote te genslagen. Brussel en de Italiaanse rege ring hebben vorige maand de verhuizing van internationale vluchten van het Milanese stadsvliegveld Linate naar Mal pensa verhinderd. Aanleiding was de vrees van omwonenden en de milieuminister dat de la waaihinder toeneemt. De KLM heeft al 220 miljoen gulden be taald voor de uitbouw van Mal pensa tot een Italiaans Schip hol. Alitalia dreigt nu met een an der toekomstplan zonder de Milanese luchthaven. Daarmee komt ook de samenwerking met de KLM op losse schroeven te staan. De Vakbond voor Ne derlands Cabinepersoneel en enkele Italiaanse bonden vin den de situatie zo zorgelijk, dat zij volgende week in Rome in een spoedvergadering bijeen komen. Bij de Amerikaanse KLM- partner Northwest Airlines heerst ondertussen grote ar beidsonrust. De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel vreest dat het uitblijven van een nieuwe CAO zal leiden tot ont wrichtende acties, waarvan ook de KLM de negatieve gevolgen zal ondervinden. Inmiddels melden personeelsleden van Northwest zich massaal ziek. Ook worden langzaam-aan-ac- ties gevoerd. De beurskoers van Northwest is gedaald van 35,25 dollar per aandeel medio vorig jaar naar circa 22 dollar begin deze week. Valkenburg ontstemd tisch, om het vuiltje zo over de grens te schuiven. Leiderdorp roept zich uit tot vazal van Lei den, de eigen grote potentiële vijand." En over Zonnevylles uitlating dat in de regio geen andere woningbouwlocatie is: „Heeft hij naar zijn eigen mo gelijkheden gekeken dan?" Valkenburg, Katwijk en Was senaar zijn met z'n drieën eige naar van de grond van het vliegkamp. Ze zijn tegen be bouwing, maar als het van rijks wege moet, richten ze het ge bied liever zelf in. Pagina 17: Burgemeester Lei derdorp sluit herindeling niet uit 13,15,16,17,19. n Groen/Strips10 leiderdorp/valkenburg afke van der toolen Leiderdorp steunt de Leidse plannen voor annexatie en be bouwing van het Marinevlieg kamp Valkenburg. Dat heeft het gemeentebestuur latén weten aan de Stuurgroep Krachtige Gemeenten. Deze studeert op eventuele gemeentelijke sa menvoeging in regio's Leiden en Duin- en Bollenstreek. Een boze burgemeester Hommes van Valkenburg vindt dat Lei derdorp een onbetrouwbare rol speelt, en 'de regie van Leiden omarmt'. Haar Leiderdorpse collega Zonnevylle beseft dat het 'on conventioneel is om op deze manier over de grenzen van de eigen regio heen te reiken'. Maar hij heeft, zo vindt hij zelf, een goede reden om dit toch te doen. „Het grootste probleem in de Leidse regio is ruimtege brek: er is geen grote woning bouwlocatie. Het vliegveld Val kenburg wordt in dit verband landelijk genoemd. Dan rest al leen nog de vraag: wie heeft die woningen nodig? Het antwoord is: Leiden, de Leidse regio. Dan is het logisch dat Leiden de lo catie annexeert en bebouwt." De Valkenburgse burgemees ter vindt het ongelooflijk dat Leiderdorp zo over het grond gebied van andere gemeenten beschikt. „Tamelijk opportunis- MIT-Reizen in grote problemen, toeristen stranden nieuwveen anp Ongeveer tachtig vakantie gangers op weg naar zonnige bestemmingen zijn vanmor gen op Schiphol gestrand omdat hun reisorganisatie in financiële problemen ver keert. MIT Reizen uit Nieuwveen heeft in de afgelopen nacht de Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) ingescha keld. Volgens fondsdirecteur P. Silbermann is MIT 'op de fles' hoewel er nog geen fail lissement is uitgesproken. In zulke situaties stelt de SGR de klanten schadeloos en regelt het de terugkeer van vakantiegangers in het buitenland. Aanslagen vermoedelijk werk ETA madrid efe-dpa-afp Hil1i1i1lilTfl ize maand winnen weer 1,4 miljoen Nederlanders een prijs in itsloterij. Belastingvrij! Koop snel een lot en maak in januari ook ns kans op 10 extra prijzen: een jaar lang f 2.000,- per week! f kans, meer geld, in de Staatsloterij. -2. In de Spaanse hoofdstad Madrid zijn vanmorgen twee autobommen ontploft. Daarbij is een dode gevallen en raakten zeker vier men sen gewond, onder wie een klein meisje. Enkele uren daarna kwam in dezelfde buurt waar de explosies plaatshadden een politie agent bij een vuurgevecht om het leven. Het dodelijke slachtoffer van de bomaanslagen is een luitenant-kolonel van het Spaanse leger. Eén van de bommen was onder zijn au to gelegd. De eerste ontplof fing werd bijna een uur later gevolgd door een explosie op zo'n 150 meter afstand. Beide explosies hadden plaats in een wijk waar veel militairen en hun gezinnen wonen. De politie vermoedt dat het om aanslagen van de Baskische afscheidings beweging ETA gaat. Zo'n twee uur na de eer ste ontploffing rond acht uur raakte een politieagent in dezelfde omgeving in een vuurgevecht verwikkeld. De agent kwam daarbij om het leven. Nadere bijzonderhe den daarover ontbraken vanmiddag nog. Spanje vreesde sinds no vember weer terreuracties van de ETA. Die zegde toen een staakt-het-vuren op dat veertien maanden had ge duurd. De Guardia Civil heeft de afgelopen maanden twee keer bestelbusjes onder schept die vanuit Basken land met explosieven on derweg waren naar Madrid. Het opzeggen van het be stand volgde op maanden lang getouwtrek over de hervatting van gesprekken tussen de ETA en de rege ring in Madrid, die op een dood spoor waren beland. De voorlaatste aanslag van de ETA dateerde van 25 juni 1998. De beweging ver moordde toen een gemeen teraadslid van de PP, de re gerende Volkspartij van pre mier Aznar, in het Baskische plaatsje Renteria. haarlem' Achter de beeldengroep op het Teylers Museum in Haarlem was de maansverduistering van morgen vroeg goed te zien. Op het moment suprème trok de bewolking in Haarlem weg en kleurde de lucht roestbruin. In het noordoosten van Nederland en Zeeland was de bewolking te dik om iets van de eclips te zien. In andere delen van het land was de verduistering waarneembaar totdat om ongeveer kwart voor zes de bewolking weer begon toe te nemen. foto hans van weel TNO: Velden natter door verhogen grondwater in duinen duin- en bollenstreek irene nieuwenhuuse De 47 bollentelers die in de winter van 1997 schade aan hun gewassen opliepen, hebben van daag een claim van 6,5 miljoen gulden bij de pro vincie ingediend. De telers voelen zich gesterkt door de uitkomsten van een rapport die aanto nen dat de schade aan de bollen in 1997 is ver oorzaakt door het verhogen van het waterpeil in de naastgelegen duinen. Volgens het rapport van het Nederlands Insti tuut voor Toegepaste Geowetenschappen NITG- TNO zijn de bollenvelden langs de duinrand bij Noordwijk, Noordwijkerhout en De Zilk veel nat ter geworden. Het gaat om een gebied dat, vanaf het in de duinen gelegen Oosterkanaal, 3,5 kilo meter landinwaarts loopt. In deze strook zijn ook de meeste velden te vinden die waterschade heb ben ondervonden in het teeltseizoen 1996-1997. Doordat de velden sowieso natter zijn. kan het water na een overvloedige regenperiode niet ge makkelijk meer wegstromen. De bollen van 47 te lers rotten in dat bewuste seizoen van het veld omdat ze gedeeltelijk in het water stonden. De advocaat van de kwekers, M. Verhoeven, heeft naar aanleiding van het TNO-rapport de claim van 6,5 miljoen gulden bij de provincie Zuid-Holland ingediend. Ook de uitvoerende in stantie voor het grondwaterbeheer in de duinen de Gemeentewaterleidingen Amsterdam (GWA) wordt verantwoordelijk gesteld voor de schade Eerder werd een schadevergoeding door de pro vincie afgewezen omdat het verband tussen het verhogen van het waterpeil in de duinen en de natte bollenvelden niet kon worden aangetoond. Een onderzoek door het onderzoeksbureau Grontmij wees verschillende oorzaken aan voor het verrotten van de bollen. De door deze uit komsten onaangenaam verraste kwekers lieten daarop een nieuw onderzoek verrichten. „Nu een onafhankelijk bureau duidelijk heeft aange toond dat er wél een verband is tussen de nattere bollenvelden en de verhoging van de grondwa terstand in de duinen, moet de provincie haar besluit wel heroverwegen", aldus Verhoeven. HET WOORD IS AAN Kadé Bruin Aardewerk: een wereld waar we een potje van gebakken hebben. nï^STg 40% 40% 30% 30% 30% 30% Leidse predikant wil monument voor vluchtelingen leiden connie van uffelen Een monument voor vluchte lingen, gemaakt door Jan Wol kers en geplaatst op het Leidse stationsplein. Met dat idee speelt diaconaal predikant A. Dronkers sinds hij vorig jaar met een aantal hervormde en gereformeerde predikanten bij Wolkers op bezoek is geweest. „Leiden tooit zich met ae naam Stad van Vluchtelingen. Het zou toch mooi zijn als iemand met enig engagement dit gaat verbeelden." Dronkers heeft vorig najaar cultuurwethouder Pechtold met dit idee benaderd. Deze week herinnerde hij Pechtold er nogmaals aan omdat de plan nen voor een ander kunstob ject, de fontein 'Vierkant in Vierkant' van Theo van Does burg, op de agenda stonden van de commissie cultuur. De Stichting Vierkant in Vierkant wil dat fontein 'ergens op de route van het station naar het Galgewater', maar het college heeft het Steneveltpark in De Kooi als plaats aangewezen. Zeer tegen de zin van de stich ting en de erven van Van Does burg in. Cultuurwethouder Pechtold vindt het plan van Dronkers 'een leuk idee', maar hij vindt dat het stationsplan eerst nog vorm moet krijgen, voordat er een besluit wordt genomen over een monument. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Voorletters: Adres: I Plaats: Telefoonnummer: j (i.v.m. controle be/orging) I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro 100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1