and eruit en HSL-grond erin 'Ik ben gewoon stukjes van die middag kwijt' Regio 'Weet nog iets dat leegstaat?' rgemeester Leiderdorp »it herindeling niet uit 'Eindelijk kijkt een specialist ernaar' Heren hoeven illegale huilplaats nog niet uit Appartementen Zendingshuis gaan ruim één miljoen kosten VVD Wassenaar wil extra parkeerplaatsen a, d dolblij met nieuw Johannahuis ^R. De Wassenaarse raadsfracties zijn dolblij met de ;ing van het Johannnahuis naar het voormalige Campina ueterrein. Eerder was er sprake van dat het verzorgings- jide Schouwweg zou worden uitgebouwd. Zowel buurt - Ei ers als raadsleden hadden daar grote moeite mee. van- et monumentale karakter van het Johannahuis. „We zijn Istemming". aldus M. de Vos van Steenwijk Groeneveld „We zijn vreselijk blij", meldde ook J. Stegeman (PvdA), fabrieksterrein komt een zogeheten woonzorgcomplex: [zorgingshuis met daarbijbehorende ouderenwoningen. zinepomp koopt grond erbij 3rpHet benzinestation en garagebedrijf van MEAS aan der Valk Boumanweg in Leiderdorp koopt er een strook bij, die nu nog eigendom is van de gemeente. Het gaat istuk grond van 560 vierkante meter dat het bedrijf al ja- »ebruik heeft, en op eigen kosten heeft gesaneerd. Over ndprijs is anderhalfjaar onderhandeld. MEAS betaalt de nte 600 gulden per vierkante meter. De gemeenteraad |e verkoop nog goedkeuren. Iclubjes voor kinderen HOTEN/wassenaar Onder de naam Lorre Language Clubs en op 31 januari in Voorschoten en op 2 februari in Was- taalclubjes waarin aan kinderen tussen vier en elf jaar op uke en speelse manier' Engels wordt.geleerd. In groepjes geveer tien kinderen worden onder meer liedjes gezon- neelstukjes opgevoerd en allerlei spelletjes gedaan. Het is ;k0 oeling om op korte termijn ook met cursussen Frans te en. Informatie is te krijgen bij P. Reuser, Leidseweg 281 ■schoten, tel. 071-5762013. KP» AFKE VAN DER TOOLEN VAN VOORPAGINA erdorpse burgemeester 11e spaart ook Zoeter- niet. Mocht de Grote plaats van vliegkamp urg in beeld komen als TERENDE SCHUIFPUI? 1 ipui geeft stijl en allure aan Lieftink maakt ze in aller- In aluminium of kunststof 0,3 I beglazing naar keuze, j 10-keur als bewijs van top- Ontdek in onze nieuwe oom hoe schitterend uw schuifpui kan zijn. >pe moet Warmond miljoenen opleveren bouwlocatie, dan wil hij herin deling 'niet uitsluiten'. Volgens Zonnevylle heeft dit standpunt voor opschudding gezorgd bij Zoeterwoude en de andere re giogemeenten. De Zoeterwoud se burgemeester Koopman schap waakt er echter voor om publiekelijk olie op het vuur te gooien. „Ik ben het niet met het Leiderdorpse standpunt over herindeling eens", is alles wat ze kwijt wil. Vandaag heeft een tweede rondetafelgesprek plaatsgevon den over de eventuele samen voeging van gemeenten in de regio's Leiden en Duin- en Bol lenstreek. De betrokkenen wis ten voor aanvang nog niet of de Leiderdorpse brief waarin het standpunt staat ter sprake zou komen. „Ik zal het zelf niet aan kaarten, omdat ik de^zaken niet op scherp wil stellen", aldus burgemeester Hommes van Valkenburg. „Maar ik houd dit wel in het achterhoofd. Het is goed te weten dat een gespreks partner er een dubbele agenda op na houdt en nog moeilijk te vertrouwen is." Zoeterwoudse scheidsrechter Bert de Groot getrapt en geslagen ZOETERWOUDE JAN PREENEN Hij strompelt door het huis. Zijn linkerbeen heeft nog veel moeite om het andere te vol gen. Boven zijn linkeroog is een deel van een regenboog te zien. Er zit een bult achter zijn rech teroor. Afdrukken van voet balnoppen staan in zijn linker knie en op zijn achterhoofd zit ten nog wat gevoelige plekken. „Maar verder gaat het wel weer hoor", spreekt voetbalscheids rechter Bert de Groot zichzelf en zijn gezin moed in. De blessures herinneren aan wat een 'gezellig, eigenlijk niets voorstellend partijtje voetbal' op het laagste van het laagste niveau had moeten worden. „Zo'n competitie waarin de meeste spelers de instelling hebben dat ze zich niet te veel willen inspannen, omdat ze an ders na afloop geen biertje kun nen drinken." Voor de 50-jarige Zoeterwoudenaar schoot dat er in elk geval bij in. In plaats van aan de bar belandde hij eerst in het ziekenhuis en vervolgens op het politiebureau om aangifte van mishandeling te doen. Hartaanval Hij had dat te danken aan enke le spelers van het vijfde team van de Leidse voetbalvereniging VCL. Nadat zij met 1-0 hadden verloren van SJZ 8 beschouw den zij het hoofd en de benen van De Groot als uitlaatklep voor hun frustraties. „Na afloop kwam meteen een speler naar me toe. Hé juh, je hebt klote ge floten, zei die. Stop daar nou mee, zei ik nog. Maar er kwa men meteen een paar anderen bij. Drie of vier. De keeper ren de als een dwaas zijn doel uit en gaf me een klap boven m'n oog. Iemand schopte me van opzij voluit tegen m'n dijbeen. Ik was meteen groggy." Zijn vrouw dacht even dat hij weer een hartaanval had gekre gen. „Hij sloeg zijn handen voor zijn ogen en kromp ineen. Negen jaar geleden heeft hij een hartaanval gehad. Vijf jaar geleden heeft hij een bypass ge kregen. In december vorig jaar is hij door de cardioloog weer gezond verklaard. Een maand geleden. Je schrikt dus als je zo iets ziet." De Groot weet nog dat hij zijn hoofd en hart beschermde te gen nieuwe aanvallen. Maar wat er toen gebeurde, kan hij zich niet meer herinneren. Het licht ging even uit voor hem. Pas toen spelers van SJZ én VCL hem naar de zijlijn hadden ge bracht, ging het weer aan. „Ik ben gewoon stukjes van die middag kwijt. Ik dacht, wat krij gen we nou? Het was erg be angstigend." Hij was ook even bang dat hij zijn been had ge broken. Later bleek dat het 'slechts' om een zware kneu zing gaat. Primeur Voor Bert de Groot was het een primeur in zijn dertigjarige car rière als clubscheidsrechter van SJZ, waarin hij nog nooit was geschopt of geslagen en 'zelfs' niet eens bedreigd. „Ja, er werd wel eens gescholden, maar dat gebeurt bij de F-jes ook al." De oud-grensrechter van SJZ-1 ging dan ook altijd fluitend naar het veld. Ook zondagmid dag. „Ik probeer altijd zo onop vallend mogelijk een wedstrijd te leiden. De gezelligheid moet voorop staan." Hij is ook tegen het trekken van gele, laat staan rode kaar ten. „Ik laat ze liever vijf minu ten afkoelen. Het mag eigenlijk niet, maar dat moet toch kun nen." Met enige moeite diept hij één gele kaart op uit zijn verleden. Zondag volgden er twee, dus rood toen iemand de regels voor hand- en voetbal door elkaar haalde en later deelde De Groot nog eens rood uit toen iemand hem voor Mongool uitmaakte. „Het werd daarna wat grimmiger. Toch had ik die problemen na afloop niet verwacht. Ik was ongeloof lijk bang." Opvallend Een van de opvallendste zaken vindt De Groot nog altijd dat een van de spelers die hij had weggegestuurd, niet wist hoe snel hij weer het veld moest op rennen om hem te helpen. „Ik veroordeel VCL dan ook zeker niet. Samen met de coach (hij werd aanvankelijk door de poli tie als dader bestempeld, red.) heeft hij me beschermd. De se cretaris heeft ook al belangstel ling getoond. Die heeft me nog een verrassing beloofd, maar daar zit ik niet op te wachten. Ik heb liever dat de daders wor den gestraft." Voor een belangrijk deel is aan die wens al tegemoetgeko men. Twee spelers van 17 en 19 jaar, die niet eens lid zijn van de club, hebben in de nacht van zondag op maandag vastgeze ten op het politiebureau aan de Langegracht in Leiden en moe ten binnenkort voor de rechter komen. Het elftal is door VCL uit de competitie genomen en van de uitspraak van de tucht- commissie hangt het af of het hele elftal wordt geroyeerd. Stoppen Even heeft Bert de Groot er ook aan gedacht om het maar voor gezien te houden. „Ik wilde al tijd tot m'n 55ste doorgaan, maar zo hoeft het voor mij niet meer. Aan de andere kant zou het rottig zijn als ik zo zou stop pen. Mijn vrouw en kinderen praten constant op me in. Zo van laat je niet op je kop zitten. Ook bij SJZ, waarvan ik lid ben, zien ze me graag doorgaan. Laat zede rambam krijgen, zeg gen ze daar. Ik denk dat ik toch wel weer ga fluiten. Maar eerst probeer ik maandag naar m'n werk te gaan." Zijn vrouw rea geert verbaasd: „Je kunt amper lopen, laat staan je brommer starten. Moet ik je dan achterop de brommer wegbrengen?" Bert de Groot: „Het zou rottig zijn als ik zo zou stoppen." FOTO HIELCO KUIPERS nd wil recreatiepias 't Joppe openstellen voor het van grote hoeveelheden overtollige grond die He it bij de aanleg van de HSL. Daarnaast vindt de ite het goed als er weer waardevol zand wordt ge uit de plas. Beide projecten leveren de gemeen tenen op. Dat geld kan Warmond goed gebruiken aar plannen met onder meer de Dorpsstraat en reatie-eiland Koudenhoorn. Het storten van rond' heeft naast een financieel belang bovendien gemeen maatschappelijk belang', aldus de ge- De grond, die waardeloos is, moet immers 'er- een. gelijk plan. Wel ging de VAN nog een stap verder. Zo opper de zij het idee om met HSL- grond een nieuw stuk polder in 't Joppe te maken. „Zo ver zijn wij niet gegaan", zegt de wet houder. „Omdat er nogal wat haken en ogen aan dat plan zit ten. Maar de discussie hierover is zeker niet gesloten." Met de plannen voor 't Joppe wijken burgemeester en wet houders af van het collegepro gramma. Hierin staat dat 'ver dere zandwinningsmogelijkhe den in de raadsperiode 1998 - 2002 in principe niet worden bekeken'. Van de Velde: „Er staat 'in principe'. Destijds was alleen sprake van zandwinning. We waren bang voor afkalving van oevers als je alleen aan wethouder J. van de is N peelt de gemeente al iet het idee om 't Joppe "liken voor zowel zand- als het dumpen van naar was er tot voor aanleiding om er iets oen. „Nu wel. De plan- r de HSL zijn in een derd stadium." Hij dat de Vereniging Agra- ituurbeheer Ade (VAN gemeente op het idee henfbracht om zand uit 't halen en grond terug in. De vereniging, een erkingsverband van in het gebied ten zui- de Kagerplassen, pre- te e vorig jaar een soort- zandwinnning doet. Maar als je ook weer grond terugstort is het een ander verhaal." Het is de bedoeling dat de HSL-grond terecht komt in de diepe put die in 't Joppe is ont staan door eerdere zandwin ning. Volgens de wethouder heeft dit een bijkomend voor deel. ,,'t Joppe is erg diep. Daar zijn heel veel klachten over van zeilers. Ze vinden het er te on stuimig." Of het eigenlijk wel mogelijk is om overtollige grond in de zandwinputten te storten, weet Warmond nog niet. Dat moet blijken uit een studie naar de juridische, economische, tech nische en milieuhygiënische kanten van zo'n project. Ook over zandwinning bestaan nog onduidelijkheden. Volgens wet houder Van de Velde is na de laatste winning één tot ander half miljoen kuub zand blijven zitten. Onderzoek moet helder heid verschaffen over 'kwaliteit' en 'gradatie' van dit zand: Bur gemeester en wethouders wil len ingenieursbureau Oranje woud inschakelen voor de on derzoeken. De Warmondse politiek buigt zich op 3 februari over de plan nen met 't Joppe en het be schikbaarstellen van een werk- krediet van drie ton. Krakers verlaten Leiderdorps bankgebouw LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Ze gaan geen deuren barricaderen en laten zich niet het pand uitdragen. De krakers van het oude Raboge- bouw aan de Hoofdstraat in Leiderdorp vertrekken braaf, als het moment daar is. En dat is al snel. Ze moeten van de rechter volgende week dinsdag weg zijn. „O, dan al? U weet het beter dan wij", klinkt het laconiek. Dit zijn de krakers van het nieuwe millennium. Je woont ergens een tijdje en als je eruit moet, ach. Je stoft niet je bivakmuts af, maar gaat gewoon op zoek naar iets anders. Farida, Marianne en Joeri (de traditie van geen achternaam zeggen houdt wel stand) woon den voor ze naar Leiderdorp uitweken een half jaar in een Leids kraakpand, tot ze daar weg moesten. In de Rabo hebben de jongeren, hun twee honden en een kat het vier maanden uitgehouden. „Weet nog iets dat leegstaat?" Ze hadden het wel minder gevonden als ze waren verdreven voor een duur appartementencomplex. Maar de Rabo is bestemd voor de Stichting Kinderop vang Leiderdorp. „Dat is een goede reden", vindt Fari da. Daar komt bij: ze hebben de zaak al kunnen rek ken. „Opeens stond eigenaar Meérburg voor de deur. We moesten er voor de kerst uit zijn." Later werd dat 1 januari. Nu is het dus volgende week, al hopen de drie dat de eigenaar ze een weekje extra gunt voor hun speurtocht naar een nieuwe stek. De krakers keren het liefst terug naar Leiden. Niet dat ze het in Leiderdorp niet naar hun zin hebben gehad. Farida: „De buurt is relaxed. We hebben de buren met oud en nieuw een rondleiding gegeven. Vonden ze hartstikke leuk. Ze hadden toen ook wel wat op, natuurlijk." De bioscoop die ze in de bank wilden beginnen is er nooit van gekomen. Het was al snel duidelijk dat ze niet lang konden blijven, en dan ga je er geen geld in stoppen. De bevriende krakers van een woonhuis een eindje verderop hebben het beter bekeken. „Die kun nen nog jaren blijven zitten, tot de A4 wordt ver breed", zegt Joeri, toch een beetje spijtig. En dat was het dan. „De beesten hebben gelukkig een plekkie. En wijzelf? Als het moet kunnen we altijd wel ergens logeren." Zoeterwoudse raad blij met plannen voor dorpskern Wethouder J. van de Velde: „Er zit nog één tot ander half miljoen kuub zand in 't Joppe." FOTO MARK LAMERS (3rt CNJDE JAN PREENEN ticlj ipen, geit, koe, ezel en de twee e' ikzwijntjes van Zoeterwoudenaar er Lubbe worden niet in de kou 'ot het voorjaar mag de schuil ga oor dieren die hij heeft neergezet weiland aan de Weipoortseweg staan. „Maar zodra de tempera- er gaat stijgen, moet die weg. Het s ons lief, de dieren zijn ons lief, 74 en zijn ons lief, maar die schuil- aoort daar niet", zo merkte wet- Stuijt gisteravond tijdens een de sievergadering op. Ie5' ïfst had Stuijt het illegale onder voor de beesten op korte termijn weghalen. Begin vorige maand erop dat 'de beste manier om Pronk kwaad te krijgen is te zeg- uvs|iets in het Groene Hart tijdelijk jl het er dan weer een halve eeuw da 'p aandringen van het CDA en lief Zoeterwoude gaat hij toch 3- öet Van der Lubbe. De schuilplaats is zonder vergunning neergezet. Volgens de gemeente zijn in een gebied met een agrarische bestem ming zonder intensieve veehouderij geen gebouwen toegestaan. Van der Lubbe, die aannemer is en de dieren er als hobby op nahoudt, geeft toe dat hij zich niet aan de regels heeft gehouden. Zijn advocaat voert echter aan dat de ge meente niet bang hoeft te zijn voor 'pre cedentwerking' als zij de stalling met rust laat. Op zijn beurt wijst Stuijt erop dat dan wel degelijk ook andere bewo ners van de Weipoort, die in 'vergelijkba re situaties zitten', allerlei optrekjes gaan neerzetten. „Als we Van der Lubbe zijn zin geven, is het eind zoek." De WD vindt dat Van der Lubbe de dieren in zijn schuur moet stallen. „Die heb ik voor heel andere dingen nodig. Bijvoorbeeld voor mijn auto. Ik begrijp die mensen niet. Ze praten over iets dat ze niet kennen. Laat ze een keer langsko men", zegt Van der Lubbe. Op die uitno diging gaat Stuijt binnenkort in. OEGSTGEEST PETER BLOK In en bij het voormalige Zen dingshuis aan de Leidsestraat- weg in Oegstgeest komen in to taal 48 koopappartementen in de prijsklasse boven de één mil joen gulden. Die woningen, van minimaal 120 en maximaal 200 vierkante meter, worden bin nen een jaar gebouwd en opge leverd. Dat zei architect J. Groos gisteravond, toen hij tij dens een bijeenkomst van de Vereniging Oud Oegstgeest zijn definitieve plannen met het Zendingshuis presenteerde. In het Zendingshuis zelf komen twaalf woningen. Verder gaat het volgens Groos 'vernaggelde' achterhuis tegen de vlakte om de bouw van een nieuw appar tementencomplex met daarin 36 woningen mogelijk te ma ken. Onder in het complex komt een garage met in totaal 75 parkeerplaatsen. Het voorhuis blijft, evenals de schuren op het terrein, in de plannen van Groos voor het grootste deel intact. Groos' be langrijkste ingreep aan het voorhuis, met zijn historische gevel, is het slopen van de hui dige ingang. Op die plek wilde architect een poort plaatsen die 'een logische verbinding' moet vormen tussen het huidige en het nieuwe gebouw. Het Zendingshuis en de nieuwbouw komen tussen de twintig en de dertig meter uit elkaar te staan. Beide gebou wen zijn omgeven door park en bomenrijen. Er komt een wan delroute naar de De Kempe- naerstraat. Volgens Groos gaan de luxueuze appartementen, die door de aanwezigheid van liften goed geschikt zijn voor ouderen, binnen een maand in de verkoop. ZOETERWOUDE «JAN PREENEN De WD vindt de aanpak heel verfris send. Progressief Zoeterwoude juicht het toe dat nu 'eindelijk' eens een specialist in de arm is genomen. Alleen het CDA ging gisteravond on der voorwaarden akkoord. Kortom, het inschakelen van service- en ad viesbureau 113 uit Zoetermeer krijgt de steun van de gemeenteraad. Niet alleen omdat het bureau met een to taalvisie komt voor de dorpskern van Zoeterwoude en het zuidelijke ge deelte van het Dorp, maar ook van wege de flexibele opstelling van H. Barend, de enige werknemer van Bureau 113. „Het voordeel van mijn bureau is dat ik met niemand hoef te overleggen. Ik kan meteen ergens mijn mening over geven en hoef niet terug te koppelen." Barend heeft de opdracht gekre gen om onder meer voor een aan trekkelijker dorpsplein, een over zichtelijker winkelcentrum en betere parkeermogelijkheden te zorgen. Bovendien moet hij nagaan of smal- le straten kunnen worden afgesloten voor doorgaand verkeer. „Zijn aan pak spreekt ons erg aan", zo lichtte wethouder Stuijt de keuze voor het bureau van Barend toe. „Hij is niet iemand die meteen huisjes en brug getjes gaat tekenen. Eerst wil hij een compleet overzicht hebben van de problemen en de mogelijkheden." Om die reden kan het college de be woners van 't Watertje op dit mo ment ook nog niet toezeggen dat zij 'hun' nostalgische lantaarnpalen krijgen. „Eerst de grote lijn, dan de details." Dat niet langer 'een hapje hier en dan weer hapje daar' onder handen wordt genomen, spreekt vooral A. de Lange van PZ erg aan: „Door die hapsnap-aanpak zijn dingen in het verleden verpest. Er stond bijvoor beeld een boerderij in het centrum die heel karakteristiek was. Maar die is gewoon verdwenen. Het is goed dat nu zo'n klein bureau nu aan het werk gaat. Dat voorkomt chaos en langs elkaar heen werken." Het is de bedoeling dat Bureau 113 vóór de zomer met voorstellen komt voor 'Dorp Zuid' en daarna met ideeën voor de dorpskern. Stuijt: „Die visie kan dan snel wor den vertaald in bestemmingsplan nen." CDA'er J. Gahrmann kwam hij tegemoet met de toezegging dat 'wij natuurlijk de wensen van de burgers en de politiek serieus nemen'. WASSENAAR ERNA STRAATSMA De WD wil vijftig extra parkeerplaatsen op het Kloos- terland. Dat is volgens de Wassenaarse fractie nodig als op het plein nieuwe woningen en bedrijfsruimten ver rijzen. Het parkeerterrein, dat grenst aan het winkel centrum Langstraat, is volgens de WD nu al te klein. Ook de overige fracties denken dat er meer parkeer plaatsen nodig zijn na een grootscheepse herinrichting van het terrein. Ze krijgen daarbij steun van de Vereni ging Vrienden van Wassenaar en de Vereniging Winkel centrum Wassenaar. Verkeerswethouder H. Klooster is vooralsnog niet overtuigd van de noodzaak van een grote hoeveelheid extra parkeerruimte. Hij wil eerst bekijken hoe de nieu we, in aanbouw zijnde parkeerkelder bij de Langstraat wordt gebruikt. En verder is er voldoende ruimte op het terrein in de Berkheistraat. Dat veel Wassenaarders dit parkeerterrein niet gebruikéh omdat het te ver van het winkelhart afligt, vindt hij onterecht. „Het is maar een paar minuten lopen naar de Langstraat." De herinrichting van het Kloosterland begint na de zomer met de renovatie van de monumentale Bonifa- ciusschool. Dit gebouw wordt voor ruim acht miljoen opgeknapt. De leerlingen verhuizen een jaar naar de oude Karei Doormanschool. Daarnaast is het de bedoe ling om van een deel van het naastgelegen klooster een appartementencomplex te maken. Aan de overkant van het plein krijgt supermarkt Cl000 meer ruimte en moe ten nieuwe bedrijfsruimten het gebied aantrekkelijker maken. De gemeente stelt dat deze straatkant nu een 'rommelige lappendeken van achterkantterreinen' is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19