Rouwcentrum bij Salvatorikerk 'Een begrafenis is nu eenmaal iets sobers' Rijn Veenstreek Koudekerks café De Hoek moet geluidsoverlast tegengaan Basisscholen Alkemade pleiten voor camera's op schoolplein Twaalf bouwovertredingen na intensivering controle Alphen wil meepraten over het Groene Hart 11 inderscheiding brandweermannen ^ade* De Alkemadese brandweer deelt vanavond diverse iderscheidingen uit. Luuk Beelen (post Roelofarendsveen) en van Rhoon (post Alkemade) worden gefeliciteerd met hun .tig dienstjaren. Erwin Loos, Leo van der Poel en Leo Olijer- jèk zijn 12,5 jaar in dienst bij de Veense post. Verder krijgen gen brandweermannen een diploma en neemt Herman 5mp afscheid van de Kaagse post. De brandweermannen ko en voor deze jaarlijkse korpsavond bij elkaar in café De Pe- 'er Aar luidt wethouder Born uit Wethouder Born neemt meteen na de gemeenteraads- tgadering van 27 januari officieel afscheid van de gemeente rAar. Vanwege zijn verhuizing naar Woubrugge moet de be- lurder van Gemeente Belangen zijn zetel afstaan. Op verzoek n Bron is de afscheidsreceptie in het gemeentehuis aan de rdamseweg op dezelfde avond als de raadsvergadering, die 120.00 uur begint. Op de agenda staat dan ook de installatie eld O gemeentesecretaris Timmer. ulturele uitstapjes voor ouderen olg-LrN aan den run De Alphense ouderenclub OSO heeft voor aft komende maanden weer drie culturele uitjes voor 55-plus- 'ort rsin petto. Op 23 februari gaat de reis met de bus naar de ens irtugese Synagoge en het Joods Museum in Amsterdam. Er is era niezing over Joden in de Tweede Wereldoorlog en een expo- titu je van de schilder Jozef Israels. Prijs, inclusief vervoer: 34 gul- eni n of 27,50 met Museum Jaarkaart. Opgeven vóór 11 februari, tweede excursie is naar een tentoonstelling van de schilder n Hendrik Weissenbruch in het Gemeente Museum in Den 'ati iagop 27 maart. Prijs: 20 (Of 10) gulden. Opgeven vóór 10 edi aart. Het derde uitstapje is op de avond van 18 april naar chs Mattheüs Passion in de Doelen in Rotterdam. De uitvoe- ig wordt verzorgd door het jongenskoor Boni Pueri en het lilharmonisch Orkest van Hradec Kralove. Prijs: 50 gulden, jgeven vóór 17 maart. In alle gevallen moet dat schriftelijk, bij tOSO, J.P. Coenlaan la, 2404 AL in Alphen aan den Rijn. 'asjesrover onvindbaar in flat ghen aan den run» Een achttienjarige Alphense is gisteren be- van haar tas. Een jongen bedreigde haar in de hal van een titaan de Castorstraat met een mes. De vrouw weigerde hem leS ld te geven. Daarop griste de jongen haar tas weg en vluchtte w rvolgens de flat in. De door de vrouw gealarmeerde politie iea ind de verdachte echter niet. de romfietsster gewond na botsing itei wen aan den run» Bij een botsing met een fietsster heeft een ige i-jarige bromfietsster uit Bodegraven knieletsel opgelopen. De i-jarige fietsster uit Koudekerk aan den Rijn verleende op het uispunt van de Prinses Beatrixlaan en Anna van Burenlaan in phen geen voorrang aan de Bodegraafse. De bromfietsster is sar het Rijnland-ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. gj, heerder Oosterbegraafplaats bereidt zich voor op nieuw tijdperk Bijna dagelijks vernielingen janneke de jonge Drie basisscholen in Roelofarendsveen en Oude Wetering willen camera's op het gezamenlijke schoolplein. Hiermee willen Elckerlyc, De Schakel en De Wegwijzer eén einde maken aan het bijna dagelijks voorkomende vandalis me. Het Openbaar Ministerie wijst de ze manier van bewaking echter van de hand. „Eerst moet er meer toezicht ko men op dat plein", zegt een OM- woordvoerder. Dit kan volgens het OM door verbodsborden te plaatsen en agenten te laten surveilleren. Aanvankelijk kregen de basisscholen steun van de gemeente Alkemade. Het idee van de camera's ontstond tijdens een gesprek tussen de schooldirecteu ren en de gemeente. Daarop infor meerde Alkemade bij politie en justitie naar de mogelijkheden om op deze manier de openbare orde te handha ven, maar de gemeente kreeg nul op het rekest. „Wij leggen daarom de bal terug bij de scholen", aldus gemeente secretaris Kerkhof. „Omdat het OM het niet toestaat, nemen wij de verant woordelijkheid er niet voor. Wij beta len dus ook niet mee." De scholen zien het niet zitten om alleen voor de kosten op te draaien. Ondertussen blijft directeur A. Bij man van De Schakel zijn wekelijkse gang naar het politiebureau maken om de vernielingen te melden. „Graffi ti, hakenkruisen, brandplekken tegen de gevel, het houdt niet op. Gelukltig zijn er al een tijd geen ruiten meer in gegooid, maar dat kan ik misschien beter niet zeggen." Van de drie scho len is vooral De Schakel het slachtof fer. De school grenst aan een dode hoek van het plein. „Dat is daar heer lijk afgeschermd voor de jongens." Daders heeft de directeur nooit be trapt. „Ik vermoed dat het geen basis scholieren zijn. Het gebeurt altijd 's avonds." Dat de plaatsing van camera's ook nadelen heeft, zoals schending van de privacy, maakt Bijman niet uit. „Als het iets helpt, dan ben ik er voor. Ik heb nu al twintig jaar ervaring met de ze ellende, het moet nu maar eens af gelopen zijn." Vooralsnog houdt het OM echter vast aan de heiligheid van de privacy. „Het moet in proportie zijn met de dingen die gebeuren", aldus de woordvoerder van het OM. Camera's in onveilige uitgaansgebieden zijn vol gens die visie urgenter dan verlaten schoolpleinen. „Daarnaast vergelijken we het met omliggende gemeentes. In Leiden gebeurt dit ook niet." Alkemade laat de scholen vrij om toch camera's te plaatsen, maar het OM raadt de scholen dat af. „Dan ko men ze in de problemen, want dat mag niet zomaar uit eigen beweging", aldus de woordvoerder. De directeur van De Schakel moet nog met zijn collega's praten over ver volgstappen. Of de politie de komende tijd vaker gaat surveilleren, is nog niet bekend. Districtschef A. Troost van de politie Hollands Midden is pas volgen de week bereikbaar. Begrafenisondernemers kopen kerk De Maatschap Uitvaartcentrum Alphen aan den Rijn gaat een rouwcentrum bouwen bij de Salvatorikerk. De samenwerkende begrafenisondernemers Kramer, Een voud en Monuta dienden de plannen inmiddels bij de gemeente in en hopen binnen een jaar met de werk zaamheden te beginnen. Het nieuwe centrum kost 7,5 miljoen gulden. alphen aan den run Directeur R. Kramer van de maatschap zegt dat het rouw centrum past in het bestem mingsplan. Volgens hem is er geen artikel 19-procedure no dig. De buurt rond de kerk on deraan de Julianabrug krijgt binnenkort een uitnodiging om kennis te nemen van de bouw plannen. De maatschap heeft de school direct naast de Salva torikerk al over de komst van het rouwcentrum geïnfor meerd. De begrafenisonderne mer is van plan om twee centra aan Prins Hendrikstraat te slui ten. De ontmoetingsruimte voor zowel het rouwcentrum, de Sal vatorikerk als eventueel derden die daarvan gebruik willen ma ken, komt in de kerk. Om dit te kunnen realiseren heeft de Maatschap Uitvaartcentrum Al phen aan den Rijn de Salvatori kerk gekocht. De kerk levert voor die ontmoetingsruimte ongeveer 150 zitplaatsen in. Maar dat is geen probleem, zegt woordvoerder I. van der Neut namens de kerk De kerk was al geruime tijd te groot voor het aantal bezoekers dat er kwam. De gereformeerden gaan nu de Salvatorikerk huren van de maatschap. Volgens Van der Neut hebben de kerkgangers en de mensen die betrokken wa ren bij de besluitvorming geen moeite met de gang van zaken. Het rouwcentrum wordt mo dern van opzet. Er komen on der meer twee rouwkamers in, die mensen uitsluitend voor zichzelf kunnen gebruiken als een familielid is overleden. Die ruimten kunnen worden geslo ten en zijn toegankelijk vanaf de straat. De verzorgings- en koelruimten worden in de kel der gesitueerd. Bij het centrum komen 25 extra parkeerplaat sen: zestien ondergronds en negen naast de kerk. De kapitale kastanjeboom ien aan den run» met miezerig begraaf- itsweer is het er schitterend. ïrbegraafplaats in Al- n aan den Rijn is net een lerwets park. Met de licht gende laan in het midden, ,re ïssen aan weerszijden die Ide hand tot enorme kegels 1 i gesnoeid en de bezoeker ier decennia-oude kastanjes irnaar een waterput leiden, het wordt mooier. Want meer dan nu moeten be iers er de rust en de groene jeving op zich kunnen laten erken. De gemeente (be- srder van de begraafplaats) ipt de Oosterbegraafplaats nom in de komende jaren 71 Met de .Amsterdamse Co- tu ratieve Vereniging voor Uit- rtverzorging gaat Alphen K crematorium bouwen. Tnt niet alleen moet iedereen thuisvoelen in het park, moet iedereen naar eigen as afscheid kunnen nemen Berdenken. Verkerk is al 22 jaar be am ïrder van de Oosterbegraaf- lats. In die tijd heeft hij bij grafenissen en het onder lid aan de graven al heel wat I ien op zijn hoofd gekregen, t ichtend bij het statige hek en at de motregen hem dan din k niet. „Hier komt het cre- torium", begint hij de rond ing. Hij wijst naar de ruimte sen de aula en de rodon- Het gebouw stamt uit het be- i van de jaren dertig, vertelt h0 rkerk. In die tijd was het gi- 011 itisch, maar nu is het te klein ea te sober, vindt de gemeente. 31' th, een begrafenis is ook iets ter tas", zegt de beheerder gis inzend. i let niet lelijk, maar ook it mooi, luidt Verkerks be- injving van de aula. Kaal, n ieder ander zeggen. Met I® Og in de ruimte aan drie kan- J" i glas-in-loodramen, het or- 11511 i in de vierde muur, zwart De Oosterbegraafplaats, nu nog rechttoe rechtaan, moet groener en sfeervoller worden. marmeren pilaren met verlich ting en de stoelen in onberispe lijk opgestelde rijen. Honderd mensen kunnen er zitten tijdens een dienst, hon derdvijftig als de deuren van de aula open staan. Een nieuwe ruimte voor de diensten komt in de nieuwbouw. Het huidige gebouw blijft staan en wordt daarin opgenomen. Verkerk steekt de taxuslaan over en wandelt via de katholie ke graven naar het hoger gele gen oudste gedeelte van de be graafplaats. Het zand is in de jaren dertig uit de Katwijkse duinen gehaald en met een bootje over de Rijn hierheen gevaren, weet hij van horen zeggen. „Tot aan de Aarkade konden ze komen. En daarvan daan met een kruiwagen naar boven. Die ingeschakelde werk lozen hebben heel wat meters Via de laan gaat hij naar de waterput. De appelbomen rondom zouden in het voorjaar prachtige bloesem moeten ge ven. Maar ze zijn ziek, laat Ver kerk zien terwijl hij een stuk schors eenvoudig lostrekt. Ze worden vervangen. Op het hoogste punt van de begraafplaats zijn alleen nog maar beukenhaagjes en gras te zien en fazanten aan de wan del. De doden die hier in de alphen aan den run De Alphense Salvatorikerk raakt 150 zitplaatsen kwijt naast de kerk blijft behouden. Het nieuwe rouwcentrum wordt er als het ware 'omheen gebogen'. Op het dak van het centrum komen, indien moge lijk, gras en plantjes. In het midden van het dak komen zonnepanelen voor het opwek ken van energie. Het regenwa ter wordt opgevangen om bij voorbeeld de planten te be sproeien. Het complex, zegt Kramer, moet een eenheid met de omgeving vormen. ARCHIEFFOTO DICK HOCEWONING Gereformeerden en hervormden bouwen samen in Kerk en Zanen De gereformeerde en her vormde kerk bouwen samen in het verlengde van Amerika- laan in de Alphense wijk Kerk en Zanen een nieuwe kerk. De financiering ervoor is, dankzij de Verkoop van de Salvatori kerk en de grond eromheen, rond. De kerken verwachten eind dit jaar met de te kunnen beginnen. Het nieuwe gods huis zou dan eind 2002 in ge bruik kunnen worden geno men. Een bouwcommissie bereidt de nieuwbouw voor. FOTO HIELCO KUIPERS toekomst worden begraven, hebben een plek met uitzicht op de Zegerplas. Stukken beter dan het veertig jaar oude en saaie gedeelte dat de beheerder laat zien als hij te rugloopt naar de aula. „Net als de huizenbouw in de jaren zes tig: rechttoe, rechtaan." Ook dit deel wordt aangepakt. Het moet groener en sfeervoller worden. Na de face-lift kan de Ooster- 'Alphen heeft behoefte aan crematorium' alphen aan den run Er is grote behoefte aan een crematorium in Alphen, meent manager J. Schouten van de Coöperatieve Ver eniging voor Uitvaartver zorging, die op de Ooster begraafplaats gaat bouwen. Tussen Leiden, Gouda en Amsterdam valt er een gat in het gebied waar Alphen ligt. Landelijk wordt zestig procent van de doden ver brand, de rest begraven. In west-Nederland ligt het aantal crematies zelfs ho ger. Schouten verwacht dat er op termijn jaarlijks 400 tot 500 mensen in Alphen gecremeerd worden (tegen over 300 begrafenissen nu.) G. de Vries van de Al phense begrafenisonderne ming Eenvoud betwijfelt of het crematorium het redt. „Gouda of Leiden, dat is de afstand niet. En bewoners uit Hazerswoude en Wou brugge blijven toch naar Leiden gaan." De commer ciële Alphense begrafenis- onderners hadden ook graag een poging gewaagd, maar zijn er volgens De Vries te laat op ingespron gen. „Ik wens ze veel suc ces, maar vraag me af of de ze vereniging zonder winst oogmerk de miljoenenin vestering eruit haalt." Sinds de gemeente'Rijnwoude vaker controleert op illegale bouwwerken, zijn er twaalf overtredingen geconstateerd. Een speciaal hiervoor aange trokken medewerker houdt zich sinds 1 december bezig met de controle 'op de nale ving van bestemmingsplan nen, bouwvoorschriften en sloopvergunningen. Tijdens de algemene beschouwingen drongen vrijwel alle politieke partijen aan op meercontrole. Ook volgens wethouder Uljee was de controle voor 1 de cember niet optimaal. Bij een geconstateerde overtreding legt de gemeente met onmid dellijke ingang een bouwstop op. De eigenaar moet eerst een bouwvergunning aanvra gen, voordat hij verder mag gaan. alphen aan den run De gemeente Alphen aan den Rijn wil meepraten met de twaalf grote steden in de Rand stad over de toekomst van het Groene Hart. De steden met meer dan 100.000 inwoners (Amsterdam, Den Haag, Rotter dam, Utrecht, Leiden, Delft, Haarlem, Haarlemmermeer, Dordrecht, Zoetermeer, Zaan stad en Almere) richten in fe bruari de vereniging Delta-me tropool op. Ze bundelen hun krachten om de positie van de Randstad als economisch hart van Nederland te versterken. Het Groene Hart moet volgens de twaalf een stadspark binnen hun metropool zijn. Alphen (70.000 inwoners) kan formeel geen lid zijn van de grote-ste- denclub. Daarom heeft de ge meente zich aangemeld als ere lid. Alphen heeft vorig jaar óók een visie op het Groene Hart ontwikkeld, met de andere op- vangkemen Gouda, Woerden en Gorinchem. ,Als de grote steden met dit gebied aan de slag gaan, willen Alphen en zijn partners daar wél bij zijn", stelt de gemeente. „Het Groene Hart is nu een maal niet de voortuin van de grote steden, maar een prachtig gebied waarin met 600.000 in woners meer mensen wonen en werken dan in elk van die steden op zich." begraafplaats er weer een tijd tegenaan. Met het crematorium krijgt het een moderne voorzie ning en voor begraven is er nog ruimte tot 2030. Maar de con currentie is moordend, weet Verkerk. Want uiteindelijk is het business. „Katholieke Alphena- rep kunnen sinds een paar jaar ook weer bij de Bonifaciuskerk worden begraven. Nou, dat merken we. Vorig jaar snoepten ze er dertig van ons af." Dl GlZUUGStl ROMMELMARKT VAN NEDERLAND 0 gekerk aan den run» «eta kroft jf5 féDe Hoek in Koudekerk aan ivel "Rijn moet van de gemeente J nwoude maatregelen treffen He 'en geluidsoverlast. Zo moet ten geluidssluis komen bij de ?angsdeur. Een andere ütregel, de aanschaf van een ^ve geluidsinstallatie met begrenzer, heeft De Hoek al "omen. Ook heeft De Hoek 11 kleinere frituurpan ge- ta, zodat het café geen spe- «e voorzieningen hoeft te jfen tegen geuroverlast. aanleiding voor de afspra ken met Stichting Café de Hoek zijn klachten over geluids- en geuroverlast van de buren, fa milie Van der Vlugt. Deze fami lie, die er in 1977 kwam wonen toen De Hoek nog geen feesten gaf, ligt al enkele jaren in de clinch met de stichting over ge- luids- en geuroverlast. Volgens A. van der Vlugt-van Wijngaar den beloven het gemeentebe stuur en De Hoek steeds beter schap, maar blijven resultaten uit. De aanleiding om in sep tember opnieuw in de pen te klimmen was de nachtelijke herrie uit het café en van het terras. „De afgelopen nacht was de grens na enige maanden el lende voor ons bereikt", schreef J. van der Vlugt toen aan de ge meente Rijnwoude. Metingen bevestigen volgens B en W dat het café die nacht de geluidsvoorschriften fors overschreed. Tijdens een com missievergadering Vein begin december waarin Van der Vlugt haar beklag herhaalde, beloof de burgemeester Boelen in sa menwerking met de politie te controleren op naleving van de voorschriften en maatregelen te treffen. Van der Vlugt-van Wijngaar den, die tevens voor het CDA deel uitmaakt van de gemeen teraad, heeft weinig vertrouwen in de naleving van de afspraken die Rijnwoude met De Hoek maakte. Ze wijst op de brief die ze onlangs van de gemeente kreeg met de te nemen maatre gelen. Die staat volgens haar vol met vaagheden. Ze citeert: „Wij zijn voornemens deze voorzieningen op te leggen door middel van een nadere eis. Een afschrift hiervan zult u tezijnertijd ontvangen." Van der Vlugt: „Wanneer? Dat staat er niet in. We wachten maar weer af." Ze wordt hoe langer hoe bozer. „Ik voel me zo machteloos. Als raadslid zit ik nog dicht bij het vuur. Ik loop gemakkelijk het gemeentehuis in, maar toch bereik ik niets. Hoe moet een burger zich voe len die minder gemakkelijk de weg naar het gemeentehuis weet?" Volgens bestuurslid G. Goud kuil van Stichting Café De Hoek wordt er volop gewerkt aan het verhelpen van de overlast. De geluidsinstallatie met begrenzer is er sinds begin december. Een probleem is volgens hem nog de geluidssluis. „Wanneer die er komt weet ik nog niet, want het gaat hier niet om duizend gulden. Daar komt wel even meer bij kijken." Om hoe veel geld het gaat zegt hij niet, want 'dan krijg je gezeur bij klanten die denken dat daardoor het bier met een kwartje omhoog gaat'. Zijn buren geeft hij voor een deel gelijk. „Toezeggingen over het aanbrengen van een pijp om de geuroverlast te beperken hebben we gedaan. Later bleek dat dit niet mag omdat De Hoek een monumentaal pand is." Meer wil Goudkuil niet kwijt omdat hij over twee we ken een gesprek heeft met de burgemeester.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17