7 'Provincie onzorgvuldig met waterstan Duin Bollenstreek Katwijk behoudt visserijonderwijs Twijfel, vreugde en verontwaardiging over TNO-rappor Lekker overwinteren in een Katwijkse bunker Voorhoutse sporters zi woest over centrumpla Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 VRIJDAG 21 JANUARI 2000 Buurvrouw verjaagt inbrekers lisse Een oplettende buurvrouw heeft gisteravond twee man nen verjaagd, die bezig waren in te breken in een woning aan de Kastanjelaan in Lisse. De vrouw hoorde lawaai achter de hui zen. Buiten zag zij dat twee onbekenden aan het raam van de buren aan het morrelen waren. Toen het duo merkte dat zij ontdekt waren, gingen zij er rennend vandoor. De politie kon de mannen niet meer vinden. De schade aan de woning bleef be perkt tot een kapot raam. Extra geld provincie voor jeugdopvang duin- en bollenstreek De Duin-en Bollenstreek krijgt van de pro vincie Zuid-Holland extra geld om te zorgen dat de samenwer king en samenhang tussen kinderopvang, onderwijs en jeugd beleid beter wordt. Dat kan bijvoorbeeld door op school plek te maken voor kinderopvang en tieneropvang en door jongeren werk beter te laten aansluiten bij schoolactiviteiten. De provin cie trekt er in totaal een ton voor uit, waarvan de Bollenstreek tussen de 35.000 en 50.000 gulden tegemoet kan zien. In totaal wordt ruim 650.000 gulden uitgegeven voor verbetering en ver nieuwing van kinderopvang in Zuid-Holland. Zingen in De Kleine Engel lisse Zangliefhebbers kunnen elke donderdagavond terecht in De Kleine Engel aan de Heereweg 461 in Lisse. Daar worden on der leiding van Ferrie Moene liedjes gezongen. Het repertoire bestaat onder andere uit bekende nummers als 'Opzij opzij', 'Streets of London' en 'Yesterday'. De liedjes staan in een tekst boekje dat geleend of gekocht kan worden. De zangbijeenkom sten beginnen steeds om 20.00 uur en duren ongeveer twee uur. Meezingen kost vijf gulden per keer. Harde kritiek van TNO over rol Zuid-Holland in affaire rond natte bollenvelden Bedrijfsleven zegt steun toe eric de jager De visserijschool in Katwijk blijft open. Dat zijn schoollei ding, bedrijfsleven en gemeente gisteravond overeengekomen tijdens een gesprek over de toe komst van de opleiding, die sinds september weer in Kat wijk is te volgen. Nadat de school een jaar was wegge weest, rees er in december weer twijfel over de levensvatbaar heid van het visserijonderwijs in het dorp, omdat zich nog maar weinig leerlingen hadden aangemeld. Het Katwijkse be drijfsleven heeft echter steun toegezegd. Die steun bestaat uit het openstellen van faciliteiten, maar ook uit financiële steun. Zo zijn de ondernemers bereid om bij te dragen in de kosten van openbaar vervoer en het boekenpakket. Vooral de reders, zowel van de grote rederijen als uit de kot- tervloot, hebben zich gister avond onomwonenden uitge sproken over de noodzaak van visserijonderwijs in Katwijk. Tij dens het overleg is zelfs gezegd dat het visserijonderwijs 'met alle geweld' in Katwijk moet blijven. A. Ouwehand, die na mens de visverwerkende indu strie aan het gesprek deelnam: „Onderwijs in Katwijk heèft een groot voordeel ten opzichte van IJmuiden. De reistijd bleek toch een grote handicap. Met name de reders hebben er direct be lang bij dat er goedopgeleide vissers komen." Ook de ge meente Katwijk heeft steun toe- Wethouder Post: „Ik kan me voortellen dat wij ge bouwen beschikbaar stellen." „Een doorbraak", zegt voor zitter E. H ietbrink van het colle ge van bestuur van het Rotter damse Scheepvaart- en Trans portcollege (STC) over de toe zegging uit het Katwijkse be drijfsleven. Het STC en het IJmuidense Nova College be sturen de Katwijkse visserij- school. „Dit is voor het eerst dat de ondernemers zich heb ben uitgesproken over een fi nanciële bijdrage vanuit de vloot. We hebben vanaf het be gin gezegd dat iedereen erach ter moet staan: de scholen, de ouders en leerlingen, de ge meente eri de visserijgemeen schap." Uit het gesprek is naar voren gekomen dat alle partijen be seffen dat de visserijschool in Katwijk nooit heel groot zal worden, maar met vijftig leer lingen is het schoolbestuur al tevreden. Nu moet de school het nog met de helft doen. Vol gens Post en Hietbrink is dat geen probleem, 'als alle partij- den de schouders eronder zet ten'. Hietbrink; „We moeten even door een opstartdalletje. Hopelijk is de extra steun over een paar jaar niet meer nodig, dan kan de school zichzelf be druipen met vijftig, zestig leer lingen en het contractonder wijs." De reders gaan nu onderling in overleg over de verdeelsleu tel van de financiële steun. Dat kan bijvoorbeeld naar rato van het aantal schepen, de omzet of personeel. Vervolg van voorpagina De provincie Zuid-Holland heeft onzorgvuldig gehan deld met het verhogen van de grondwaterstand in de duinen in het teeltseizoen 1995-1996. Er had eerst onderzoek moeten worden gedaan naar de gevolgen voor het aangrenzende bollengebied. En de be leidsmakers op het provin ciehuis hadden tenminste een deugdelijke meetnet moeten opzetten voordat ze het waterpeil in de dui nen ophoogden. duin- en bollenstreek irene nieuwenhuuse Aldus de harde kritiek uit het rapport van het Nederlands In stituut voor Toegepaste Geowe- tenschappen MTG-TNO. De onderzoekers stellen dat de toch al zeer kwetsbare bollen- sector hierdoor een gevoelige klap heeft opgelopen en onno dige schade heeft geleden in het teeltseizoen 1996-1997. TNO veegt hiermee de conclu sies van een eerder onderzoek, uitgevoerd door Grontmij, van tafel. Het Grontmij-onderzoek, dat verricht werd in opdracht van provincie, waterschappen, de Gemeentewaterleidingen Am sterdam (GWA) en kwekers, stelde vast dat er geen direct verband was tussen de verho ging van de grondwaterstand in de duinen en de nattere bollen velden. Er waren volgens die rapportage meerdere oorzaken aan te wijzen voor de schade aan de botienoogst van dat jaar. De verhoging van de grondwa terstand in de duinen zou er één kunnen zijn. Dat rapport was voor de kwekers, gesteund door de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) en de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur (KAVB), aanleiding om een nieuw onderzoek te laten verrichten. Volgens TNO zijn andere ver klaringen voor de natte bollen velden zoals klimaatsverande ring, stijging van de zeespiegel, aanleg van het Oosterduinse- meer en het bewerken van het bollenland met zware machi nes, vrij hypothetisch. Zo zijn er geen metingen verricht naar het intensief bewerken van het land waardoor het water slech ter kan worden opgenomen. De verandering van het kli maat waardoor de temperatuur stijgt en er meer regen valt, valt voor TNO ook af. De zandgron den laten het water goed door, de ontwatering in het gebied is goed en bovendien gaat het maar om een geringe toename van regen. Ook effect van de stijging van de zeespiegel is voor TNO geen goed argument. Daarvoor is de afstand tot de zee te groot en gaat de stijging te langzaam. TNO wijst voorts erop dat de schade aan de bol len in het voorjaar is ontstaan. Zware regen en een vorstperio de voorafgaande aan het voor jaar hebben bij de schade geen rol gespeeld. In de tijd dat de bollen schade opliepen doordat ze in het water stonden, was het juist relatief droog weer. TNO pleit de waterbeheer ders in het gebied in haai- on derzoek min of meer vrij. Het Hoogheemraadschap van Rijn land en het Waterschap de Ou de Rijnstromen zouden hun taak formeel naar behoren heb ben uitgevoerd omdat zij zich gewoon aan het peilbesluit hebben gehouden. Maar daar mee is niet gezegd dat zij niets iets hadden kunnen doen om de schade te beperken, meent TNO. De kwekers stéllen dat sinds de vematting van de vel den de waterbeheerders onvol doende rekening houden met hun belangen. Het probleem met de natte bollenvelden speelt al sinds 1995. Toen werd vastgesteld dat veil hetl nl wati aas dei aa. de natuur in de steeds duinen weer een krijgen. Een van de n was het verhogen gü grondwaterstand. De iofi tewaterleidingen Am t£ (GWA), verantwoordel ld de uitvoering van de \vj rv> houding in de duinea int dat in opdracht van de cie Zuid-Holland uit. Volgens TNO b dat moment er watei duinen door te dringe pal naast de duinen bollenvelden. bollenstreek irene nieuwenhuuse Verheugde telers, een ver- ontwaar dige gedeputeer de, twijfel bij de duinbe heerder en geen enkele verrassing bij de natuur organisaties. De reacties op het rapport van het Nederlands Instituut voor Toegepaste Geoweten- schappen TNO zijn ver deeld. In dit rapport wordt gesteld dat de bollenvel den langs de duinen bij Noordwijk en Noordwij- kerhout natter zijn gewor den door verhoging van de grondwaterstand in de duinen. Reden voor de 47 gedupeerde bollentelers om opnieuw een schade claim van 6,5 miljoen gul den bij de provincie, op drachtgever van het ver hogen van het waterpeil in de duinen, in te dienen. Gedeputeerde Van der Sar van groen en water wil (nog) niet inhoudelijk op het rapport ingaan. De provincie heeft het name lijk nog niet in huis. Hij noemt derhalve de han delwijze van de kwekers 'niet correct' en 'eigenaar dig'. „Het is niet netjes dat de provincie vandaag op nieuw een brief met een claim van 6,5 miljoen, ge baseerd op dat rapport, heeft ontvangen. Dit is een manier van handelen die haaks staat op het tra ject dat we - provincie, waterschappen en kwe kers - aan het afleggen zijn." Het hoofd natuur- en terreinbeheer van de Ge meentewaterleidingen Amsterdam (GWA) E. Cousin zet vraagtekens bij de onafhankelijkheid van het TNÓ-onderzoek. De opdracht is immers alleen afkomstig.van de bollente lers. „Wij onderschrijven deze conclusies dan ook niet. Er zijn nu eenmaal regels hoe je op een fat soenlijke manier een rap port moet opstellen. Dat is in dit geval niet gedaan." Cousin verwijst naar het Grontmij-rapport, dat wel meerdere opdrachtgevers had. Toen waren zowel de GWA, de provincies, de waterschappen als de kwekers vertegenwoor digd. „Toen is geconclu deerd dat er meerdere oorzaken voor de water schade zijn aan te wijzen. En wij vinden dat nog steeds." M. Zandwijk, sprekend namens de kwekers, is 'bijzonder blij' met de uit komst van het rapport. „Dit bevestigt wat wij al tijd al dachten. Er is ein delijk duidelijkheid in de ze langslepende affaire. Deze uitslag stimuleert ons om, samen met de provincie, op zoek te gaan naar oplossingen voor de wateroverlast. Ik hoop ook echt dat we dit niet voor de rechter hoeven uit te vechten en dat de provin cie de gedupeerden nu eindelijk eens tegemoet komt" Zandwijk denkt dat de oplossing voor de water overlast vooral op het technische vlak moet wor den gezocht. „Er zijn bij voorbeeld mogelijkheden het grondwater weer terug te pompen naar de dui nen. Maar tot één ding zijn we niet bereid, we vertrekken als bollensec- tor niet uit de Bollen streek." De kritiek van de GWA- woordvoerder Cousin dat het rapport niet onafhan kelijk zou zijn, bestrijdt Zandwijk ten stelligste. „Als er één onafhankelijk instituut in Nederland is, dan is dat van TNO. We hebben ons, voordat we deze opdracht gaven, heel goed gerealiseerd dat de conclusie ook in ons na deel zou kunnen werken. Maar we wilden de waar heid achterhalen. Daar gaat het om." M. Janssen van de Stichting Duinbehoud is niet verbaasd over de con clusies van TNO. Volgens hem reikt de invloed van het grondwater vanuit de duinen zelfs nog verder dan de 3,5 kilometer die door TNO is aangegeven. Duinbehoud pleit er daar om al jaren voor om langs de duinen een flinke buf- I ferzone aan te strook waar geen teelt wordt natuur een kans li pleit ervoor dat er gezocht gaat worde een oplossing. „V men de maar laten de agrai ook de natuur in nen eens serieus en begrip tonen vot argumenten." Het Hoogheei schap van Rijnlai ,e vooralsnog niet re Woordvoerder C. „We hebben op t ment alleen de sant' ting van het TNO-i binnen en dat vind n te weinig om eenF te geven." Populatie vleermuizen in duinen groeit onstuimig katwuk/wassenaar marian krugsman De hele winter lekker slapen, af en toe wakker worden om te paren, iets drin ken en de benen strekken en daarna weer voor drie weken in slaap vallen. Wie dat wil, moet in een volgend leven terugkomen als vleermuis. En staat daarmee meteen op de lijst van be dreigde diersoorten. Maar er is hoop voor het vliegende zoogdier dat nog steeds veel mensen de stuipen op het lijf jaagt. Uit de laat ste telling van vleermuizen in winter slaap blijkt dat het goed gaat met de Nederlandse vleermuis. „We hebben dit jaar ruim achthonderd vleermuizen in het onderaards bunkergangenstelsel tussen Scheveningen en Katwijk ge teld", zegt Peter van Deursen, bos wachter bij Staatsbosbeheer. „En dat zijn er heel wat meer dan twintig jaar geleden." Van Deursen en zijn collega's kregen in 1977 de opdracht de bunkers bin nen te gaan om eens te kijken of daar nog vleermuizen overwinterden. Tege lijkertijd werd een begin gemaakt met de sloop van de tientallen bunkers en honderden meters gangenstelsel die de Duitsers tijdens de Tweede Wereld oorlog hebben aangelegd. „Die bunkers waren we eerlijk ge zegd liever kwijt dan rijk", zegt Peter. „Het zijn natuurvreemde elementen. De Katwijkse jeugd vierde er giganti sche feesten waardoor de rust in de duinen werd verstoord. Bovendien waren de bunkers gevaarlijk. Er zijn re gelmatig ongelukken gebeurd doordat mensen in luchtkokers stapten." Het slopen en opruimen van de bunkers bleek echter zo kostbaar te zijn dat Staatsbosbeheer het plan naar de prullenmand verwees. Om van de nood een deugd te maken, werden bunkers en gangen ingericht als over winteringsplaats voor vleermuizen. „Er is heel wat werk verzet om zover te komen. De bunkers zijn zoveel mo gelijk onder het zand gestopt en de gangen zijn uitgegraven. Luchtkokers zijn afgedekt en gevaarlijke ingangen dichtgemaakt. Het moet voor vleer muizen vochtig en tochtvrij zijn, met een constante temperatuur. Het is ons gelukt zo'n klimaat te creëren en het leuke is dat al ons werk nu vruchten afwerpt." In 1978 telde Peter van Deursen slechts 33 vleermuizen van een zelfde soort, de watervleermuis. „Het ging in die jaren puur slecht met de beestjes. Agrariërs gebruikten zo veel bestrij dingsmiddelen dat insecten vol met gif zaten. Vleermuizen aten insecten en legden het loodje vanwege de bestrij dingsmiddelen in hun dagelijkse kost je." Dit jaar telde de boswachter en zijn collega's ruim achthonderd vleer muizen, waaronder de grootoor- en franjestaartvleermuis, zeldzame soor ten in Nederland. Het wonder van de winterslaap der vleermuizen mag voor één keer van dichtbij worden aanschouwd. In de onderaardse gewelven hangen de hari ge diertjes bewegingloos aan plafonds en muren. Het is doodstil in de gan gen. Er dringt geen enkel geluid van buiten door. Van Deursen loopt voor op en wijst met het licht van zijn zak lantaarn de weg. „Eigenlijk mogen de 'We zijn in de maling genomen voorhout annette van der elst stig ruimtegebrek. Hel - waarmee het college q< De Voorhoutse politiek is een gemeester en wethoude hi worst waard. Tijdens de raads- najaar kwam - om in! vergadering van gisteravond Boerhaavekwartier eenl j, ontvingen burgemeester De gymzaal neer te zetten. Ronde en de vijftien raadsleden hen dan ook in goet' ieder een worst van de binnen- Een minderheid van sportverenigingen. Met het uit- verwierp dit voorstel fl ie Een vleermuis houdt winterslaap in een bunker in de duinen tussen Scheveningen en Katwijk. FOTO DICK HOGEWONING beestjes niet worden gestoord in de winterslaap. Ze hebben nu een hart slag van één keer per minuut. De li chaamstemperatuur is vijf graden Cel sius. Door de warmte van onze licha men en de zaklantaarn kunnen ze wakker worden. Het kost ze ontzet tend veel energie om het lijfje te mobi liseren. Energie die ze niet hebben, want 's winters eten ze niet. Te vaak storen betekent het einde van de vleer muis. Ga maar na, 's zomers hebben vleermuizen een hartslag van 600 sla gen per minuut en een lichaamstem peratuur van 40-graden Celsius. Nogal een groot verschil." Van Deursen overdrijft niet. Als de fotograaf een vleermuis iets te lang als fotomodel laat fungeren beginnen neusje en oren te bewegen. Het beest je trekt zich zover mogelijk terug uit licht en warmte en kruipt tussen een kier in het plafond. Een eindje verder op slaat een vleermuis zijn vleugels uit. „Kijk, deze is aan het wakker worden voor zijn driewekelijkse plas- en drinkronde. Pas maar op, want dade lijk gaat hij vliegen." Even later suist het diertje door de gangen. Peter van Deursen begrijpt dat men sen huivering zijn voor vleermuizen. „Het is een mysterieus dier dat zich slecht laat bekijken. Maar het zijn nut tige dieren, echte insectenopruimers. In de zomer eten ze dagelijks de helft van hun lichaamsgewicht aan insec ten. Het is echt niet nodig om bang te zijn. Een vleermuis zal nooit op je af of in je haren vliegen. Dat zijn allemaal fabeltjes. Eigenlijk zijn het gewoon gei nige beestjes." Belangstellenden die graag eens een kijkje willen nemen in de vleermuis bunker kunnen in de maanden juni, juli en augustus iedere zaterdag te recht bij de ingang nabij de strandaf- gang Wassenaarseslag. De kans op een ontmoeting met een vleermuis is in de zomermaanden bijzonder klein. De vleermuizen leven dan buiten in kolo nies. delen van het vlees gaven de binnensporters uiting aan hun onvrede over de manier waarop de gemeente raad het tekort aan sportac commodatie in het dorp heeft behandeld. „Tijdens twee vergaderingen in oktober en november is ons een worst voorgehouden in de vorm van plannen voor sport accommodatie in het Boerhaa vekwartier, op het terrein van de gemeentewerf. Deze worst blijkt nu verzwolgen door het centrumplan. Om de voorraad worsten aan te vullen, zodat u ook andere verenigingen in de maling kunt nemen, delen wij deze worsten uit", lichtte Jan Luyk, namens de ontevreden binnensportverenigingen, de ludieke actie toe. Luyk suggereerde dat de ge meenteraad ook ten tijde van de vergaderingen al op de hoogte was van het nieuwe centrumplan. In dit plan, dat in december is bekendgemaakt, komen in het Boerhaavekwar tier woningen. De binnenspor ters kampen al jaren met ern- dat Een worst voor alle h? gemeenteraadsleden lal® zoek! meente de mogelijkheé sportvoorzieningen ter van de Boekenburglaan gymnastiekzaal op penweitje in Oosthoiï laatste plek biedt alleen voor een gymzaal voori len. Een sportzaal ter van de Boekenburglf eventueel later - als Voorhout-Noord klaars den uitgebreid tot een sportvoorziening. VeR delijk wethouder (PvdA/welzijn) begreep' niet veel van de worst „We zijn toch bezig zoeken van ruimte." jochemsz beloofde ni de worst te zullen fl Wethouder Van Steijn houts Belang) vond eti raadsleden Beelen (Gen belangen) en Nieuwfl (WD) een andere beste voor het presentje. He sten worden geschonk daklozen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16