'Wij zoeken de mystiek in het alledaagse' Gereformeerd koor past katholiek requiem Verdi a;; Geloof Samenleving mL -1°0°- hect0 pasca, VRIJDAG 21 JANUARI 2000 VANDAAG 21 Maagdelijkheid werd onder christenen al vroeg hogelijk gewaardeerd. Dat verklaart wellicht de populariteit van de heilige maagd Agnes (290-304). Op twaalfjarige leeftijd werd ze ge dwongen in een bordeel te leven. Het deerde haar niet, omdat ze beschermd werd door de heilige geest. Klanten vonden, voor ze de maagdelijkheid van Agnes konden schenden, altijd op mysterieuze wijze de dood. Toch was één van die mannen één enkele blik op haar naakte li chaam gegund. Hij werd op slag blind. Dan maar op de brandstapel met haar, moeten de autoriteiten hebben ge dacht. In plaats van Agnes kwamen echter haar beulen om in de vlammen. Uiteindelijk werd ze onthoofd. Middel eeuwse kunstenaars hebben de Agnes-legende levend ge houden door de maagd zo fraai en onschuldig mogelijk, meestal naakt, in verf te vereeuwigen. Op 21 januari wordt haar hemelse feestdag gevierd. Administrateur synagoge vermoord moskou De administrateur van de centrale synagoge in Mos kou is vermoord. De politie vónd het levenloze lichaam van Ra- chamin Joechanov, leider van de sefardische gemeente in Mos kou, woensdagavond in zijn huis. Hij is vermoedelijk twee da gen eerder met messteken om het leven gebracht. De politie tast nog in het duister over het motief voor de moord. De zes synagogen in Moskou waren vorig jaar het doelwit van ver scheidene aanslagen. In juli stak een 20-jarige jongen het hoofd van het Joods Cultureel Centrum in de stad neer. De politie ver scherpte daarop de veiligheidsmaatregelen. Monseigneur Bar in Willibrordkerk oegstgees Monseigneur Bar, voormalig bisschop van Rotter dam, en dominee R. da Costa spreken zondagmiddag in de Wil librordkerk aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest over het sacrament van verzoening. "Vergeef ons onze schulden', luidt het thema van dé bijeenkomst, die muzikaal wordt opgeluisterd door het gemengd koor van de parochie. De gebedsweek voor de eenheid van de kerken is de aanleiding voor de ontmoeting tussen dominee en ex-bisschop, die duurt van twee uur tot half vijf. Lezingen Ouweneel over Spreuken leiden Het bijbelboek Spreuken is het onderwerp van een lezingenserie, die de evangelist W. Ouweneel de komende maanden geeft in Leiden. In de eerste lezing van de serie "Wat is wijs heid?' behandelt hij van avond Spreuken 1 en 2. De lezingen worden steeds op vrijdagavond gehouden in de school aan het Lammen- schanspark 1 en beginnen om acht uur. Voor de lief hebbers is er een kwartier voor aanvang van de lezing samenzang. 'Militairen onvoldoende voorbereid' utrecht Nederlandse militairen die naar het buitenland wor den uitgezonden, zijn onvoldoende op hun taak voorbereid. Door hun jonge leeftijd, onervarenheid en onvoldoende scho ling missen ze de noodzakelijke contactuele vaardigheden. Hun opleiding biedt te weinig inzicht in 'interreligieuze en multicul turele verhoudingen'. Dat schrijft het dagelijks bestuur van de Samen-op-Wegkerken in een brief aan de Vaste Kamercommis sie voor Defensie. De Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken vragen ook aandacht voor de emotionele gevolgen van uitzending naar het buitenland. Een betere (pastorale) begelei ding van militairen en het thuisfront is nodig, aldus de kerken. Milli Görüs wil imamopleiding den haag De Nederlandse tak van de islamitische beweging Milli Görüs wil een eigen imamopleiding voor mannen en vrou wen opzetten. De in Nederland afgestudeerde imams moeten de plaats innemen van de geestelijk leiders die nu nog uit Tur kije overkomen. Imams moeten in Nederland worden opgeleid, zei directeur H. Karacaer van Milli Görüs Nederland in Den Haag bij de presentatie van het werkplan voor de komende drie jaar. De kloof tussen de 'geïmporteerde' imams en de Neder landse moslims wordt volgens hem steeds groter. Het kan vol gens Karacaer nog jaren duren voordat zijn organisatie over een volwaardige imamopleiding op academisch niveau beschikt. Tiltenberg combineert zen, vrouwenwerk en christelijke spiritualiteit' Het is bijna niet te missen voor wie over de lange Zilkerduinweg richting Vogelenzang rijdt: een fraai kloosterachtig gebouw, met een kruis gegraveerd in de raamloze buitenmuur van de kapel. „Veel mensen vragen zich af welke klooster- of kerkgemeenschap hier zit", zegt Meindert van den Heuvel. Hij is één van de coördinators van 'De Tiltenberg', dat al jarenlang als centrum voor bezinning en meditatie opereert. Directeur Diana Vernooij noemt de drie peilers waarop De Tiltenberg steunt: christendom, vrouwenspiritualiteit en zenboeddhisme. vogelenzang onno van t klooster Wat die drie met elkaar te ma ken hebben, wordt duidelijk uit de geschiedenis van De Tilten berg. In het begin van deze eeuw (1921) verenigde een aan tal katholieke vrouwen zich als lekenbeweging in de 'Sociëteit van de Vrouwen van Nazareth'. Na een moeilijke beginperiode sloten zij zich aan bij een jeugdbeweging onder de naam Graal. Het doel was jonge vrou wen en meisjes te scholen, zo dat ze zich konden weren in een wereld vol gevaren. Maar bovenal moesten ze worden opgeleid tot goede katholieke burgers. In 1931 beheerden de Graal - vrouwen veertig centra in Ne derland, met de Tiltenberg als hoofdkwartier. Er waren meer dan achtduizend mensen aan gesloten bij de organisatie. Het was de tijd van de grote jeugd bewegingen en massale bijeen komsten. De Graalbeweging maakte indruk en spoedig reik te haar invloed tot over de grenzen, in bijvoorbeeld Duits land, Engeland en Amerika. Te gen 1940 waren 21.000 mensen lid van de internationaal opere rende organisatie. De Tiltenberg was in de jaren twintig niet meer dan het zoge heten 'Vossenhuis' vooraan de Zilkerduinweg. Het huis werd zo genoemd omdat mensen van stand van hieruit vossen jachten in de duinen organi seerden. De Graalvrouwen bouwden er een complex ach ter met kantoren, een grote ser re, keuken, bibliotheekruimte, (boven) kamers om te over nachten en als pronkstuk een relatief kleine kapel. Het ge bouw stamt overduidelijk uit de jaren dertig - de glorieperiode van de Graalvrouwen. Zoals veel huizen en gebouwen uit die periode is ook De Tiltenberg degelijk en sober gebouwd met bescheiden versieringen her en der. Alleen de glas-in-loodra- men van het brede trappenhuis springen er uit. In de kapel is zojuist vloerbedekking gelegd. Het ruikt nog nieuw. Vroeger lagen er kleden, waarop zowel de Graalvrouwen als de zen boeddhisten konden zitten en mediteren. Het Tiltenbergcomplex is ge bouwd in een U-vorm, met vier hectare bos er omheen. Ruimte om bijvoorbeeld de cursus 'me ditatief boogschieten' te geven, en tijdens een zenweekend een korte wandeling te maken als afwisseling tegenover het vele 'zitten'. De Tiltenbergers hebben twee tuinen in het bos aangelegd. Daarin worden groenten, krui den en bloemen gekweekt op een biologisch verantwoorde manier. Alle maaltijden zijn ve getarisch. Achterin het bos be vind zich een kleine begraaf- Zenspecialist Meindert van den Heuvel en directeur Diana Vernooij in de bibliotheek van het centrum. FOTO'S UNITED PHOTC N De Tiltenberg, gezien door het raam van de stiltekamer. plaats voor overleden Graal vrouwen. Meindert van den Heuvel, zen specialist op De Tiltenberg, maakt een Japanse buiging voor het graf van Mimi Maré- chal: de vrouw die eind jaren zeventig het zenboeddhisme in De Tiltenberg introduceerde. Ze had een aantal jaren in Ja pan geleefd en was zo met zen in aanraking gekomen. Terug in Nederland begon ze met het uitnodigen van zenmeesters en het opzetten van een eigen zen programma. Van lieverlee werd De Tiltenberg steeds meer 'zen'. De Graalbeweging is sinds haar hoogtepunt in de jaren voor en na de oorlog flink afgeslankt. Het werd in de loop van de tijd een progressieve oecumenisch christelijke club van vrouwen. Momenteel zijn er Graalgroe- pen actief in 22 landen ver spreid over vijf werelddelen. Soms zijn hun activiteiten ge richt op culturele vooruitgang, en anders zijn welzijn en ge zondheidszorg de voornaamste aandachtspunten. In Oeganda bijvoorbeeld loopt al enige tijd een programma voor het bevor deren van de gezondheid en economische zelfstandigheid van vrouwen In De Tiltenberg hangt die sfeer van spiritualiteit in combinatie met een progressieve maat schappelijke betrokkenheid. Posters over maatschappelijke kwesties, boeken over spiritua liteit, veel vrouwen in het ge bouw en bijvoorbeeld in de ka pel een christelijk kruis boven het altaar. Zo komen christen dom, vrouwenwerk en zen boeddhisme zichtbaar in De Tiltenberg bij elkaar. Het is historisch gegroeid, zegt de kersverse directeur Diana Vernooij. Afgelopen december kwam zij aan het hoofd te staan van de 22, hoofdzakelijk part-time werkende, mensen in dienst van E)e Tiltenberg. Zij is afgestudeerd filosofe, theologe en bedrijfskundige met de no dige werkervaring binnen kerk, overheid en bedrijfsleven. Haar opdracht is vooral om het cen trum de komende vier jaar fi nancieel zelfstandig te maken. Want tot nu toe zorgen de Graalvrouwen nog steeds voor een sluitende begroting. Vreemd is dat niet. Vrouwen werk, christelijke spiritualiteit en zenboeddhisme worden van oudsher beoefend door idealis ten, niet door slimme 'money makers'. Een overnachting in één van de uiterst sobere en kleine kamers van De Tilten berg, kost 65,- per nacht in clusief BTW en vegetarische maaltijden. Vrouwen die bereid zijn 25 uur per week in huis te werken kunnen een maand gra tis verblijven. Verder worden er zenweekends, retraites, con gressen, tentoonstellingen en allerhancje cursussen gegeven. De prijzen zijn niet hoog. Eén van de plannen om het centrum renderend te maken, is een deel van de ruimtes te gaan verhuren. De faciliteiten zijn er, laat Diana Vernooij zien. Ruimtes in alle soorten en ma ten, bijbehorend meubilair voor zowel gewone vergaderin gen als alternatieve cursussen, flip-overs, en keukentjes vóór de koffie en andere versnape ringen. De inrichting van de ruimtes ziet er telkens sober uit. Zen wordt niet voor niets geas socieerd met eenvoudige, bijna kale, inrichting - wars van over bodige tierelantijntjes. In programma's als TV Woon- magazine wordt menigmaal ge waagd om een 'zenslaapka mer'. In die zin heeft ze dige bekendheid. Waai gens Meindert van den C om gaat is 'aandacht' ei si centratie'. „Stil staan, ol n stil zitten, bij wat er gaa e van moment tot mome ii De Tiltenberg, metz'ni r gende bos, tuinen en sc bouwen is zo op het eei zicht een ideale plek vo zinning. „Wij zoeken m het alledaagse. En het a se in de mystiek", zegtl Vernooij. „Zen is een spirituele w Meindert aan. „Het gaa zinvragen van het leven om ben ik? Wat is de ziin het leven? Kortom, de g gen van leven en dood. niet zozeer bedoeld om geré sferen te komen. Z aards. In tegenstelling I voorbeeld transcendeni tatie, dat meer bedoeld te verheffen van de aart Diana Vernooij voegt to zoals zen een spirituele geldt dat ook voor de cl ke traditie en het vrouw in De Tiltenberg. Onze!1 zit in het laten samenkt J van die drie verschillen^ ties." groningen anp Binnen de Christelijke Oratorium Ver eniging (COV) in Gronmgen heeft de uitvoering van het rooms-katholieke Requiem van Verdi bijna een breuk veroorzaakt. Om het koor bijeen te houden heeft het bestuur besloten de Latijnse tekst van een deel van het stuk, het zogeheten offertorium, aan te passen. De rooms-katholieke strekking van het stuk dat voor dit jaar op het pro gramma staat, heeft de gemoederen hoog doen oplopen. Ds. R. Meijer, lid van het koor: „Het gaat precies over het punt waardoor tijdens de Refor matie de scheiding van de kerken is ontstaan. In het gewraakte stuk smeekt de overledene om vanuit het vagevuur toegelaten te worden tot de hemel." Toelating tot de hemel is in de op vatting van de gereformeerd-vrij ge maakte gemeente van Meijer een kwestie van Gods genade. „Het zou dus niet gepast zijn als wij deze uitvoe ring zouden geven", denken Meijer en een aantal van zijn gemeenteleden. Vrijdag ontving Meijer een brief van het bestuur van de vereniging, waarin werd voorgesteld de tekst van het of fertorium aan te passen, zodat toch al le koorleden dit jaar mee kunnen zin gen zonder gewetensbezwaren. Meijer: „En als dat niet gebeurt, zing ik ge woon een jaartje niet mee". Zijn vrouw denkt nog na ol gaat doen. „We verschillen r van mening", zegt Meijer. Hij geruststellend: „Maar dat zo voor een breuk in ons huwelijl Voorzitter Henk Scholten COV wil niet reageren op het „De discussie is al lang achte is het enige dat hij kwijt wil. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Finland: Enkele wolkenvelden, maar wel op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond -10 graden in het zuiden en circa - 24 in het noorden. Denemarken: Wolkenvelden en enkele winter se buien. Vanaf zaterdag steeds vaker sneeuw. Temperatuur da lend tot ongeveer -4 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wolkenvelden en met name za terdag in Schotland en Engeland een harde noordenwind en enke le buien. In Ierland rustiger. Maxima rond 7 graden. België en Luxemburg: Tamelijk veel wolkenvelden en nu en dan regen, in de Ardennen met sneeuw. Maxima rond 5 gra den, in de Ardennen iets boven nul. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en hier en daar wat lichte regen of sneeuw. Maxima van iets boven nul in de oostelijke departementen tot 6 graden in het westen. Zuid-Frankrijk: Zon, maar ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. In het zuidoosten een straffe Mistral. Maxima tussen 5 en 10 graden. Spanje: Aan de Golf van Biskaje en langs de oostkust wolkenvelden en meest droog. Elders perioden met zon. Maxima tussen 6 en 11 graden, aan de zuid- en oostkus ten 14 graden. Portugal: Zonnig, vrijdag mogelijk ook en kele wolkenvelden, maar droog. Maxima van 7 graden in het bin nenland tot 16 aan zee. Mallorca, Ibiza, Menorca: Geregeld zon en waarschijnlijk droog. Harde noordelijke wind. Maxima rond 14 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perio den en droog. Middagtempera tuur op veel plaatsen tegen de 20 graden. Tunesië: Niet al te veel zon en soms re gen. Maxima aan zee tussen 13 en 17 graden. Madeira: Wolkenvelden en een enkele bui. Maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, ook kans op een stevige bui. Middagtempera tuur rond 20 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en regen- en sneeuwbuien. Vooral vrijdag een harde en koude wind. Maxima van dichtbij het vriespunt in het uiterste zuiden en zuidoosten tot 4 graden aan de Waddenzee. Oostenrijk: In het zuiden zonnige perioden. Elders bewolkt en enige tijd sneeuw. Maxima rond het vries punt, in het zuiden iets hoger. Zwitserland: In het noorden wolkenvelden en af en toe sneeuw bij maxima van iets boven het vriespunt. In het zuiden zonnig en met fhn maxi ma tot ongeveer 10 graden. Polen: Bewolkt en perioden met sneeuw. Temperatuur fors da lend tot rond -7 graden op zater dag. In de nacht strenge vorst. Tsjechië en Slowakije: Meest bewolkt en vooral in de noordelijke gebieden van tijd tot tijd sneeuw. Vooral in de bergen ZATERDAG 22 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.35 Zon onder 17.07 Maan op 18.56 Maan onder09.27 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.16 16.27 03.49 16.00 Laag 12.05 00.00 11.46 23.41 Weerrapporten 21 januari 07 uur: LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) N0 2 11 6 0.0 w.s.l 11 -5 0.0 Londen Luxemburg Madrid bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw f koufront opklaringen Mlfe hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in temp neersl Malta 5 3 0.9 Praag 6 5 0.5 Rome 6 5 0.9 Split 5 4 0.8 Stockholm 5 5 0.7 Warschau 4 3 0.9 Wenen 7 4 02 Zurich 7 3 0.0 8angkok 14 3 00 Buenos Aires half bew. w.s. 0 half bew. 0 2 Sneeuw w.s. 0 Sneeuw W 5 half bew NW4 zwaar bew. N2 zwaar bew NW2 Regen W 6 veel wind. Maxima dalend naar - 4 graden. Hongarije: Overwegend bewolkt en vooral vrijdag perioden met sneeuw, eerst voorafgegaan door regen. Zaterdag droger. Maxima dalend naar -3 graden. Italië: Vrijdag van tijd tot tijd zon, met name in het noorden. Wel kans op een bui. Zaterdag in het mid den en zuiden meer buien, mo gelijk met onweer. Maxima tus sen 6 en 14 graden. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur rond 12 graden. Griekenland en Kreta: Eerst zon. In de loop van vrijdag vrijwel overal bewolkt en perio- Cyprus half bew, NW2 17 2 0.0 Dublin zwaar bew. W2 6 0 0.1 Frankfurt zwaar bew. W4 4 3 0 0 Genève zwaar bew w s. 0 4 -4 0,0 Helsinki Hagel N 5 -7 -13 0.0 Innsbruck Sneeuw W1 4-4 0.0 den met regen, in de hogere de len sneeuw. Zaterdag buiig en koud. Maxima ongeveer 9 gra den, zaterdag in het binnenland dalend naar 3 graden. Malta: Afwisselend zon en wolkenvel den en vooral zaterdag enkele buien. Middagtemperatuur om streeks 13 graden. Turkije en Cyprus: Los Angeles zwaar bew. W5 20 14 0.0 New Orleans licht bew. N4 17 12 0.0 New York zwaar bew. N4 -2-11 6.3 TelAviv zwaar bew NW5 16 1 9.4 Tokyo licht bew. N5 12 2 0.0 Toronto half bew. NW4 -5 -18 1.0 Tunis half bew. Z2 15 4 0.0 Vancouver Regenbui 02 3 0 11.0 Eerst flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Vrijdag avond of zaterdag geleidelijk overal bewolkt en regen, in het binnenland sneeuw. Maxima aan zee van 2 graden op de Dar- danellen tot 15 op Cyprus. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) 2 1 0.0 REDACTIE 2 0 00 A. Maandag, chef eindredactie algemeen in in n n T- Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenjtreek 39 28 0.0 d.C. van der Plas, chef eindredactie regio 16 5 0.0 J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071— 5323 51 Familieberichten: 023-53173 023- 5320216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 92l|s, ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tcf 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 to! y 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vel het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bi worden verzonden geldt een toesla] aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 Voor mensen die moeilijk lezen, sl hebben of blind zijn (of een andei leeshandicap hebben), is een sarre! van het regionale nieuws uit hetl Dagblad op geluidscassette besch informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14