eiden Regio Sneltram weer stap dichterbij Ifetzu met een z of Metsu met een s? Molen De Valk wordt geen fabriek Meer getuigen gehoord van crime passionel Demonstraties rond expositie 'Brandalarm' Iiolieren maken vaker -i mbo overstap naar hbo iveringsinstallatie bezorgt ïlgeest geen overlast meer MORGEN Lc 21 JANUARI 2000 Minister: plan verder uitwerken De Rijn-Gouwelijn, de sneltram die Gouda, Alphen, Lei den, Katwijk en Noordwijk met elkaar moet gaan verbin den, is een flinke stap dichterbij gekomen. Minister Ne telenbos van verkeer en waterstaat heeft de gemeente Leiden gisteren in een brief laten weten dat het project de zogeheten planstudiefase in kan gaan. De minister zet daarmee het licht op groen voor een verdere uitwerking van de plannen. LEIDEN RUUD SEP In de fase waarin de Rijn-Gou welijn nu is beland, moeten de finitieve keuzes worden ge maakt over het tracé (via Rijns burg of via Valkenburg?) en over de manier wijze van ver voer op het bestaande spoor tussen Gouda en Leiden (light rail of tram?). De verdere uit werking zal op zijn minst een jaar in beslag nemen. Wordt het plan vervolgens goedgekeurd door de minister, dan zal zij in principe ook geld" beschikbaar stellen voor de aanleg van de Rijn-Gouwelijn. Desondanks is het niet te verwachten dat voor 2003 met de uitvoering zal wor den begonnen. Wethouder Van Rij, die het nieuws gisteravond vers van de fax aan de commissie verkeer mee kon delen, is vooral blij dat Netelenbos het project nog al tijd als één geheel ziet. De angst was een beetje dat de minister ervoor zou kiezen om voorlopig alleen verder te gaan met het deel tussen Leiden en Gouda. Omdat hier alleen het bestaan de NS-spoor moet worden aan gepast voor gebruik door een sneltram, is dit deel relatief goedkoop uit te voeren. Tussen Leiden en de kust moet een heel nieuw spoor worden aan- gelegd. De minister heeft de regio lange tijd in spanning gehou den over haar reactie op de plannen voor de sneltram. Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland hadden vorig jaar zo mer al een reactie van Netelen bos verwacht. Uiteindelijk heeft het antwoord precies een jaar op zich laten wachten. Op 21 januari vorig jaar bood de toen malige provinciebestuurder lansen de minister de 'verken ningenstudie' naar de Rijn- Gouwelijn aan. LEIDEN/OEN HAAG CONNIE VAN UFFELEN Het gerechtshof in Den Haag boog zich gisteren over een wa re 'crime passionel'. Slachtoffer was een 21-jarige Bosniër die op 2 april vorig jaar bij het op vangcentrum voor asielzoekers in Leiden werd aangevallen. Hij werd gestoken met een mes, op zijn hoofd geslagen met een ijzeren beddenpoot en ge schopt. Dat leverde hem diver se verwondingen en een gebro ken enkel op. De man, een bewoner van het centrum, zou een seksuele relatie hebben aangeknoopt met een medewerkster van het centrum. Zij had echter al een relatie met een 27-jarige Koso- vaar uit hetzelfde centrum. Toen de Bosniër op 2 april af scheid nam van zijn groep om dat hij naar een ander asielzoe kerscentrum werd overge plaatst, kwam de Kosovaar hem achterna en sloeg hem twee keer met de beddenpoot op zijn hoofd. De Haagse rechtbank veroordeelde de Kosovaar tot twee jaar cel wegens poging tot doodslag en zware mishande ling. Omdat de man het daar niet mee eens was, wilde hij gisteren in hoger beroep uitleggen waar om het was gebeurd. Hij zei dat hij zich verraden had gevoeld toen het slachtoffer - eerst zijn vriend - had gezegd dat hij met de vrouw naar bed was ge weest. Daarna was hij zichzelf niet meer geweest en was hij met de beddenpoot gaan slaan. Het slachtoffer verklaarde giste ren voor het hof dat de man he lemaal geen vriend van hem was geweest en dat hij tijdens het incident behalve door de 27-jarige ook is aangevallen door een 21-jarige Kosovaar. Die kwam op hem af met een mes. Hoewel het slachtoffer het niet heeft zien gebeuren, is hij daarna vlak onder zijn hart ge stoken. De 21-jarige man werd eerder veroordeeld tot 20 maanden cel. Ook hij stond gisteren in hoger beroep voor het hof. Hij zegt dat hij niet met het mes heeft gestoken en dat hij zelfs niet wist waar de ruzie over ging. Hij had, zo vertelde hij, al leen maar zijn landgenoot van het slachtoffer getrokken. Een medewerker van het op vangcentrum die vanuit het be drijfsrestaurant had gezien dat er sprake was van een opstoot je, verklaarde echter dat hij de 21-jarige man helemaal niet had gezien. Wel een groepje van zo'n tien andere bewoners van het centrum, die allemaal wegrenden of -fietsten. Het hof hield de zaak tegen beide heren daarna tot 8 februari aan, om dat de raadsman van de 21-jari ge verdachte nog meer getuigen wilde horen. moeizaam in het Leiden van 1700 het bluswerk geschiedde. Een model van een Wassenaar- se brandspuit laat zien hoe zo'n door paarden voortbewogen blusvoertuig al een hele verbe tering was. Verder zijn er een model van een stoombrand- spuit uit Rotterdam en ladder wagens, commandowagens, materiaalwagens, blusvoertui- gen, een blusboot, een blus vliegtuig uit verschillende pe rioden te zien. Ook zijn er mini atuurwagens van de brandweer Kennemerland, Midden-Hol land, en San Francisco en Chi cago. De expositie is tot en met zondag 30 januari te zien in het Modelbouwmuseum. Tegelij kertijd met 'Brandalarm' is er een tentoonstelling over Euro pese kerkgebouwen op schaal. Het museum is dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10.00-17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. De Leidse brandweer geeft zon dag 23 januari een demonstra tie bij het Modelbouwmuseum, ter gelegenheid van de expositie 'Brandalarm'. Bij het museum aan het Noordeinde staat van 14.00 tot 16.00 uur een ladder wagen. De ladder wordt tot zo'n dertig meter uitgeschoven. Belangstellenden kunnen bij brandweerlieden uitleg krijgen over het materieel, en mogen ook zelf de ladder inklimmen. Rondom de ladderwagen zijn verschillende demonstraties van andere brandweerattribu ten. De expositie Brandalarm in het Modelbouwmuseum toont de ontwikkeling van blus- en hulpvoertuigen tussen 1675 - toen de eerste brandspuit in ac tie kwam in Nederland - en 2000. Een model van de door mensen voortgetrokken hand spuit van het Heilige Gast Weeshuis maakt duidelijk hoe- Drie verdiepingen voorlopig dicht In verband met de werkzaamheden op de steenzolder zijn de bovenste drie verdiepingen van molen De Valk voorlopig niet toegankelijk. Een bezoek blijft echter - zo menen de medewer kers van het museum - de moeite waard. Het molenmuseum stelt sinds vorige week een opengewerkt model van een koren molen tentoon. Het model is gemaakt door wijlen molenmaker P. Wagemaker uit Oostwoud en is één van de weinige exempla ren die tot in detail klopt. De erfgenamen van de molenmaker schonken de modelmolen vorig jaar aan molenmuseum De Valk. tiekbeurs in Groenoordhallen In de Groenoordhallen is vandaag, zaterdag en zondag ntiekbeurs. Op een oppervlakte van ongeveer achtduizend ante meter staan circa honderd antiquairs uit Nederland Igië met de meest uiteenlopende voorwerpen. De antiek- is vandaag geopend van 16.00 tot 22.00 uur en zaterdag ndag van 11.00 tot 18.00 uur. De entree bedraagt tien gul oor volwassenen. htgewonden bij kettingbotsing Vier mensen raakten gisteren lichtgewond bij een ket- nfötsing op de A44. Die ontstond toen een 29-jarige automo- uit Lisse te laat remde voor een file die zich had gevormd na de oprit bij de ir. Tjalmaweg in de richting van Den De Lissenaar botste op de auto voor hem die weer door- >t op de auto daarvoor. De GGD behandelde het viertal ter e aan met name nekklachten. id Herengracht mag ontruimd Het huis van een Leidenaar aan de Herengracht mag worden ontruimd. Dat heeft de rechtbank in Den Haag en bepaald in een kort geding dat de man, die een huur- irstand van enige maanden heeft, twee weken geleden had espannen tegen zijn huisbaas. De kantonrechter had de eerder bij verstek veroordeeld tot het betalen van zijn ^achterstand en een waarborgsom. Daarnaast vond hij dat 1 uis ontruimd moest worden. Via een kort geding wist de naar dat twee weken geleden in eerste instantie nog te tomen. De rechtbank oordeelde gisteren echter dat hij het [och moet verlaten. De man zou niet alleen een huurach- and hebben, hij zou bovendien voor overlast zorgen. 'De Verstoting van Hagar* met de signatuur van de meester. foto de lakenhal sche Meer gebeurd. Weliswaar gingen sommige kunstenaars - Swanenburg of Swanenburgh - tamelijk laconiek met hun naam om, maar dat gold dus niet voor Gabriël Metsu. Die schreef zijn naam consequent met een s. In Leiden én in Am sterdam. Het zal wel gegaan zijn zoals bij Jansen Janzen. Op een zeker moment zette ie mand ergens een ander accent. Zodat, als ultieme consequen tie daarvan, het straatnamen- bord in Leiden nu niet klopt. Maar enfin, dét valt ook in het jaar 2000 alsnog recht te zetten, nietwaar? AD VAN KAAM Opleidingen im (ROC) Leiden ver dat de komende jaren eerlingen die via het mid- 1r beroepsonderwijs doorstromen naar het beroepsonderwijs (hbo), is S. Gresnigt, van het Kvan bestuur, komt dat e invoering van het stu- i die de studielast in het rv wo verzwaart. Leerlin- I luden dan na de derde ïn het havo kiezen voor jo. Na drie jaar kunnen overstappen naar hbo. jji deze leerlingen dan nog [I drie jaar hbo hoeven te 3 zou van tijdverlies geen I zijn. Anders zouden de lingen namelijk nog twee i avo volgen en vier jaar •lij elkaar komt dat dus ook op zes jaar. Ook verwacht Gresnigt dat meer vmbo-leerlingen willen doorstromen naar het mbo. Dat zou weer te maken hebben met de samenvoeging van mavo en vbo tot vmbo (voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs). Met alleen vmbo zijn leerlingen niet voldoende gekwalificeerd om de arbeidsmarkt op te gaan en dus willen ze doorstromen. Het ROC zegt uit te gaan van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat voorspelt dat in de komende jaren veertig procent van de mbo-leerlingen doorstroomt naar het hbo. Nu zou dat dertig procent zijn. Het ROC wil daarom de route via het mbo naar het hbo opnieuw onder de aandacht brengen en de komende tijd ouders en leer lingen voorlichten over deze doorstroomroutes. verlast rondom de zuive- istallatie van afvalwater len-Noord behoort sinds j t het verleden. De zuive- j nks zijn afgedekt met be- platen, zodat de vrijge- lucht afgezogen en van gjank ontdaan wordt. Aan- e maandag sluit de ;eestse wethouder Van 5 Dp symbolische wijze het luik. De gemeente eest heeft twee miljoen bijgedragen aan het Daarmee heeft zij bijna de gehele kosten op zich geno men. Rondom een zuiveringsin stallatie kan een denkbeeldige lijn getrokken worden, een zo genaamde 'geurcontour', waar binnen woningbouw niet toe gestaan is. De Oegstgeeste nieuwbouwwijk Poelgeest valt binnen de geurcontour van af valwaterzuiveringsinstallatie Leiden-Noord. Om op deze plek toch woningen te mogen bouwen, moest de gemeente Oegstgeest aan de stankoverlast een einde maken. Met het nu voltooide project is dit gebeurd. i De koppen van de steunbalken op de steenzolder zijn verrot vooral aan de zuidwestzijde van molen De Valk. De molenmakers vervangen de rotte delen voor een verbinding van expoxyhars met glasfiber. foto mark lamers brandt daar zelfweet van had, is nog maar de vraag. Sterker nog, zoals zal blijken, had hij part noch deel aan die wissel truc met de z en de s. Dat ge beurde pas veel later. Namelijk bij het vernoemen van straten naar deze zeventiende-eeuwse meester. Ver na zijn dood, toen zijn gen restukken in het Louvre in Pa rijs en de National Gallery in Londen hingen, eerden zowel zijn geboortestad Leiden als zijn latere woonplaats Amster dam hem met een straat. Mooi gebaar. Totdat een opmerkza me lezer de straatnaamborden in de respectievelijke steden aan een wat nauwkeuriger on derzoek onderwierp. En daarbij tot de conclusie kwam dat er hier - of daar - iets niet klopte. Want wat is het nu? De Gabriël Metzustraat in de Leidse volks wijk Groenoord of de Gabriël Metsustraat in het chique Am sterdam Zuid? Eentje deugt er niet. Maar welke? Wie moet, daar komt het eigenlijk op neer, zijn bordje gaan verhan gen? De encyclopedie, kunstatlassen en kranten van weleer bieden in deze geen soelaas. De s en de z worden willekeurig door elkaar heen gebruikt. Zelfs het internet laat je in de steek. In het ene artikel is het Metzu en in het andere weer Metsu. Dan maar bij een echte kenner aan de bel getrokken. Als Christiaan Vogelaar, conservator van De Lakenhal, het niet weet - wie moet het dan wél weten? Maar gelukkig, hij weet het, laat hij via voorlichter Mia van Iter- son weten. Het gaat er toch om, zo vraagt ze voor de zeker heid, hoe de schilder zélf zijn doeken signeerde? Hij weet im mers het beste hoe hij zijn ei gen naam schrijft. Beter bewijs valt er toch niet te leveren? In derdaad Mia, déar gaat het in feite om. Stedelijk Museum De Lakenhal heeft twee werken in huis van Leidens' internationaal ver maarde zoon. Of eigenlijk - an derhalf schilderij. Van het ene, De gerechtigheid van keizer Ot to III, is namelijk niet helemaal zeker dat hij de schilder is. Het doek is niet gesigneerd, zoals in die tijd wel vaker gebeurde. Desondanks herkennen experts vanwege allerlei stijlkenmerken daar toch de hand van de meester in. Toegedicht aan, heet dat dan. Het andere doek hangt gewoon op zaal. En daar van, zo heeft de conservator aangegeven, kun je dat bewijs van echtheid letterlijk af lezen. Het is, bij de De Verstoting van Hagar, toch nog even goed zoeken. Je bent geneigd om rechtsonderin te kijken, maar daar staat niks. Dan valt het oog op de steen bij de deur post, centraal in het schilderij uit 1653. En daar, onmisken baar, staat de handtekening van de meester. METSU is de naam. METSU met een s. Lei den zit hartstikke fout met ziin straat in Groenoord. De schil der heeft gesproken. Rest de vraag: hoe kruipt zo'n fout in het register? En wan neer? Tja, moeilijk. Eén ding is duidelijk, het is niet in de ze ventiende eeuw op het Leid- moesten in verband met de re paratie aan de vloer immers toch al gebeuren. Alles bij el kaar kost het de gemeente zo'n tachtigduizend gulden." Molenmaker Aad Wassen- burg van de Hoogmadese firma Verbij heeft plezier in de klus. „Ik ken De Valk op mijn duim pje, we komen hier ieder jaar voor onderhoud. We hebben twee keer nieuwe kapbedekking aangebracht en één keer de wieken vervangen. Toen ik als vijftienjarige begon met wer ken, kwam ik al op deze mo len." De materialen waar hij tegen woordig mee werkt, zijn ideaal. „De koppen van de steunbal ken, die aan de zuidwestzijde in de muur zitten, zijn er slecht aan toe", wijst Wassenburg. „Die moeten we dus afgezagen en verwijderen. Daarna maken we nieuwe verbindingen met epoxyhars en glasfiberstaven. Vroeger zette je er een nieuw stuk hout in. Maar vocht blijft een probleem in molens en hout kan daar niet goed tegen. Dit nieuwe materiaal gaat voor de eeuwigheid mee." „Als de balken en de vloer ge repareerd zijn, kijken we het maalmechaniek helemaal na. De maalstenen moeten in elk geval gebild worden, zeg maar gescherpt. Dat is een enorme klus. Ik schat dat we over een week of vier klaar zijn, als we geen tegenslag krijgen. Dan kan er eindelijk weer worden gema len met molen De Valk." Molenaar Van der Lelie: „Dat is dan voor het eerst sinds 1923. Toen ging een belangrijk on derdeel van het maalmechaniek stuk. De molenaar - Willem van Rhijn - had geen geld voor de reparatie. Later is er nog wel meel gemalen, op de motor, maar dat was in het bijgebouw beneden. Soms krijgen we hier bezoekers die bij hoog en bij laag beweren dat ze de molen echt in werking hebben gezien, 20, 25 jaar geleden. Maar dat is onmogelijk, dat weet ik écht heel zeker." Grote hoeveelheden meel zal molen De Valk straks niet gaan produceren. Van der Lelie: „Het wordt geen fabriek, het blijft een museum. We gaan op zeer beperkte schaal malen. Dat kan ook niet anders want malen geeft veel stof en overlast." „Bovendien kunnen we tij dens de bezoekuren geen zak ken graan naar boven krijgen en zakken meel naar beneden. Dan moeten de luiken open en dat is gevaarlijk voor het pu bliek. Maar het is ontzettend leuk dat we straks het malen kunnen laten zien aan de be zoekers." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. VERVOLG VAN VOORPAGINA Molen De Valk weer bedrijfs klaar maken, was tot nu toe te kostbaar. Maar nu restauratie van de steunbalken op de vijfde verdieping geen uitstel meer kon vergen, greep het molen museum zijn kans. „We konden restauratie van het maalmecha niek tegen een kleine meerprijs gelijk mee laten pakken", zegt molenaar H. van der Lelie. „Veel van de werkzaamheden in deze krant uw droombaan? of die naam soms óók op twee manieren geschreven wordt? Want ook hier spelen die s en die z. Maar nee, dat is in dit ge val niet aan de orde. Anders dan bij Janz(s)en gaat het hier niet over twee verschillende fa milies, maar over één en het zelfde geslacht. Namelijk dat van de in 1629 te Leiden gebo ren fijnschilder Gabriël Metzu. Die in 1657 naar Amsterdam verhuisde. Vanaf welk jaar hij opeens Gabriël Metsu heette. Een curieus geval. Ergens halverwege de boot tocht over het Leidsche Meer - na de drooglegging verworden tot Haarlemmermeer - heeft zich die wonderbaarlijke naamsverandering voorgedaan. Of deze plaatsgenoot van Rem- U vindt de baan die bij u past in en met een s of Janzen ini? I leest voorkomende naam I sderland tref je in de tele- boeken aan op verschillen- anieren geschreven en er ook nog als Janssen, ens, Janzens en Janssens. leningen lopen uiteen over lie naam zo is verbasterd, nvve het erop houden dat '•len zeker moment iemand een accent zette. Hier IK n er een e-tje bij, daar een M lissen. Na verloop van tijd Jl je niet beter of dat het zo 'Ode. 0 f met een z of Metsu met verlengde van Jansen in werpt de vraag zich op

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13