Gele kornoelje als voorjaarswolk Klimop: groen tapijt voor de Rijp en Groen Tuin en winteijas Notenbomen Mijlpaal biotechnologie De vooijaarstuin VRIJDAG 21 JANUARI 2000 Wij mensen trekken een win terjas aan als het vriest. Die arme tuin, vaak volgeladen met veel kwetsbaar plantma- teriaal, kan dat niet. Die moet stilletjes afwach ten of er wellicht wat sneeuw uit de hemel komt val len. Dat is dan zijn winterjas, be tere isolatie dan een luchtig laagje sneeuw is niet te bedenken.Tot zo ver niets dan goeds van het geen sommige winters ons in overvloed bren gen en andere he lemaal niet. Er zijn zelfs geen alBu^ statistieken van post sneeuwdagen zo- ,3002 PA als er zijn van ijsdagen. Dan blijft de vraag of we wel zo zorgeloos naar een dik pak sneeuw in onze tuin kunnen kijken. Het antwoord is sim pelweg nee, er zal van alles moeten gebeuren als we in derdaad zorg hebben voor ons plantgoed. Daar is op de eerste plaats het vrijwel onoplosbare probleem van sneeuw op het gras in een gezin met kinderen. Die willen er natuurlijk op dollen, willen een sneeuwpop maken. Maar het zou beter zijn als het be sneeuwde gazon onbetreden blijft, omdat elke voetstap zijn sporen nalaat. De sneeuw on der de voeten verijst om in het voorjaar als gele plek weer zichtbaar te worden. Niet mooi maar ook geen ramp, want gras heeft zijn groeipunt vlak bij de grond en wordt toch weer vrolijk groen. Voor moeders als er sneeuw ligt is het dus simpelweg een kwes tie van kiezen voor kinderpret of tijdelijk minder mooi gras in het voorjaar. Hebben we dat probleem opgelost dan moeten we gaan kijken naar onze coniferen. Vooral de treurvormen zijn kwetsbaar als er een dikke laag sneeuw ligt. Die sneeuw blijkt name- u GREET BUCHNER lijk zwaarder dan we denken en de toch al broze takken maken kans om af te breken. Dat kunnen we voorkomen door de sneeuw te verwijderen. Er zijn er die gewoon zachtjes (vooral zachtjes want het hout is broos als het vriest) aan de takken schudden, anderen vegen de sneeuw met een zachte bezem weg. Ik heb ook iets gehoord over bladblazers, maar omdat ik techniek in de tuin zoveel mogelijk mijdt weet ik er zelf niets van. En de ^8ren vijver? Die blijft s 507 bij mij sedert eni- IARIEM ge tjjd zorge]oos open. Jaren heb ik getobd met riet in het water, met stukken piepschuim en weet ik wat nog meer. Totdat iemand me aanraadde om gewoon een klein beluchtings-apparaat voor een aquarium aan te schaffen. Sedertdien borrelt er altijd een beetje lucht omhoog en blijft een klein stukje water ijsvrij. De vissen zwemmen vrolijk rond de luchtbellen. Als er sneeuw op het ijs ligt dan haal ik dat eraf want een laag sneeuw belemmert het door dringen van het daglicht dat zo nodig is voor het leven in de vijver. Rest nog de zorg voor plastic dan wel glazen afscherming van platte bakken, serres of kassen. Ook daar mag niet al te veel sneeuw op blijven, al houdt een dun laagje de vorst wel tegen, maar te veel geeft kans op breuk en dat kunnen we niet hebben als het vriest. Gelukkig zijn er hele stukken tuin die oprecht blij zijn met een laag sneeuw en dat zijn de borders en bloembedden. Hoe meer sneeuw, des te be ter beschermd tegen vorst en eventueel voorbarige sneeuw klokjes komen als een won der, vaak door de sneeuw heen gepiept. De eerste tekenen die het voor jaar aankondigen lijken elk jaar sneller te komen. Sneeuw of geen sneeuw, ijs of geen ijs, de toverhazelaar bloeit! Ook de ge wone hazelaar is zo'n doorzet ter, net als de winteijasmijn. Maar de gele kornoelje spant de kroon met zijn gele 'bloeiwol- ken'. Afhankelijk van de weersom standigheden breken de bol ronde knoppen van de gele kor noelje (Cornus mas) al vanaf fe bruari los. Uit elke knop komt een klein schermpje met gele bloempjes. Individueel stellen de bloemetjes weinig voor, maar door de overweldigende hoeveelheden is de gele kor noelje rond deze tijd dé blik vanger. Pas enige tijd na het verwelken van de laatste bloemetjes, ont vouwen zich de smalle kleine bladknopjes. Snel vormt de gele kornoelje zich om tot een im posante groene heester. Na de zomer heeft de gele kornoelje nog meer te bieden. Overal in de struik verschijnen dan sma kelijk uitziende vruchten. Vanaf september rijpen de 2 cm grote rode vruchten en vallen ze in grote hoeveelheden van de struik. Nu kunnen ze verwerkt worden tot sap, gelei en jam. Wacht tot de vruchten vanzelf afvallen, geplukte vruchten hebben een wrange smaak. Mooie, bijzondere en vruchten- leverende planten stellen vaak veel eisen. De gele kornoelje is hierop een gunstige uitzonde ring. Hij is niet gevoelig voor vorst, wind, schaduw, droogte of ziekten en plagen. De beste resultaten worden bereikt in een kalkhoudende bodem, maar dat is geen vereiste. Aangezien gele kornoelje in de loop der jaren tot 6 m hoog kan worden, is hij ook uitstekend te 'trainen' als boom. Verwijder hiervoor alle takken bij de grond, op de dikste en meest rechte na. Bind deze hoofdtak aan een tonkin- of bamboestok en knip in de loop van de jaren steeds de onderste paar zijtak ken af. Zo ontstaat vanzelf een stevige, rechte stam met daar boven een volle kroon. Ook kunt u alle zijtakken laten zitten om een zuil- of een piramide vorm te kweken .Aangezien de gele kornoelje weinig gevoelig is voor (lucht)vervuiling, voelt hij zich uitstekend thuis in een stadstuin. Het lijkt bovendien wel of zijn groeisnelheid daarop is aangepast. De gele kornoelje kan goed worden gesnoeid. Bovendien gaat een flinke snoei niet snel ten koste van de mooie bloei. Door deze eigenschappen is de gele kornoelje ook uitermate geschikt voor een al dan niet strakke haag. Om hem mooi vol te krijgen is de ideale plantaf- stand 80 cm. Door de geringe groeisnelheid is het even wach ten tot hij voldoende hoog is, maar dan staat er ook een zeer duurzame haag. En bovendien hoeft een langzame groeier na tuurlijk minder vaak te worden geknipt. De toverhazelaar en de winter jasmijn zijn ook vroege, gele bloeiers. Van hazelaars is een enorme verscheidenheid in de handel: van kronkel- tot boom hazelaar. De gewone hazelaar, Corylus Avellana, hangt vol met gele 'rupsen', de katjes. De kronkelhazelaar, Corylus avella na Contorta, heeft in tegenstel ling tot de gewone hazelaar sterk gedraaide takken. Daarom wordt hij ook wel kurkentrek kerhazelaar genoemd. De recht naar beneden hangende katjes steken mooi af tegen de warrig gedraaide takken, ook in de vaas. De bloei van de toverhazelaar (Hamamelis) is heel apart. Overal zitten kleine bosjes met 'verkreukelde', felgekleurde strookjes. Er zijn enorm veel soorten in de handel; allemaal geel tot rood bloeiend van ja nuari tot maart. Een enkele to verhazelaar bloeit al voor de jaarwisseling. Net zoals alle voorgaande plan ten bloeit de winterjasmijn Qas- minum nudiflorum) naakt. Dat wil zeggen dat hij bloeit voordat het blad zich ontvouwt. Deze winterjasmijn heeft overigens niets te maken met de boeren- jasmijn. Het is namelijk een klimheester met lange harde takken en weinig, kleine blaad jes. De plant bloeit, afhankelijk van het weer, de hele winter door met gele bloemetjes. Voor onderbeplanting van deze struiken is de vaste plant Helle- borus foetidus een uitstekende keuze. Het is een soort nies kruid. Het diep ingesneden blad is wintergroen en de bloe metjes zijn geelgroen. Hij groeit het beste onder dezelfde om standigheden als de gele kor noelje: op een licht kalkhou dende grond in de halfscha duw. Een ideale combinatie die met een aantal groepjes narcis sen het voorjaar geel aankon- digt. REDACTIE: MARGIT KLOMPMAKER EN SASKIA Cryptogram Horizontaal: 1Adres van een Europeaan met veerkracht (6); 4. Grappig dier van enorme afmetingen (8); 6. Gebied in het noorden (4); 8. Aanwijzingen die weer pijnlijk zijn (4); 9 Kledingstuk van een zeeman die wat te verbergen heeft (9). Verticaal: 1 Voornaam beest (3); 2 Buis in de keuken (5); 3. Griekse God op zijn retour in Egypte (4); 5. Die eend heeft enorm succes (6), 6. Wordt gehandhaafd in het klooster (4); 7. Half kledingstuk? (4); 8. Boosaardige vrouw die 'm knijpt (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Cabaret; 8. roset; 10. taco; 12. paco; 14. el; 15. ter; 16. la; 17. gas; 19. ode; 21. pep; 22. Ems; 23. bom; 25. tee; 26. ar; 27. ego; 28. no; 30. mate; 32. nato; 34. onwijs; 36. ketenen. VERTICAAL: 2. Are; 3. boots; 4 as; 5. repro; 6. eta; 7. Ate; 9. boa; 11. algebra; 13. clement; 18. apo; 20. Dee; 24 meent; 25. tonijn; 26. ama; 29. oom; 31. toe; 33. ase; 35. we. VRAAG ANTWOORD Om te beginnen: brieven wor den nimmer persoonlijk be antwoord, omdat deze rubriek bedoeld is voor alle in groen en bloem geïnteresseerde le zers. En nu de vraag van J.H. Wolt huis uit Blijham. Het is een vraag waarop zo maar een antwoord te geven is. De 20 jaar oude notenboom blijkt het minder goed te doen in verband met hoge bomen in het park emaast. Het is een feit dat notenbomen veel licht en zon nodig hebben, plus een goed doorlatende grond. Hoe een goede groei te reali seren is met ook steeds hoger wordende bomen in de buurt zou ik zo niet weten. Wel is bekend dat notenbomen zeer moeilijk verplantbaar zijn. Tot troost kan ik melden dat no tenbomen, ook als ze geen of weinig vruchten dragen heer lijk zijn om eronder te zitten, omdat ze insecten weren. Om de boom wat meer kracht te geven zou ik rond de wortels een flinke laag goede compost aanbrengen. Mocht er ooit ge snoeid moeten worden dan nimmer na eind november, anders bloedt de boom dood. Van de heer Pieter Jellema uit Haarlem kreeg ik ten be hoeve van bezitters van oude vruchtbomen een redelijk mi lieuvriendelijk advies om deze bomen zo gezond mogelijk te houden. Ten eerste het aan brengen van lijmbanden in de herfst. Kunnen de diverse in- sekten die langs de stam krui pen om in de boom als indivi du te overwinteren en daar hun eitjes afzetten er niet overheen. Ik heb het zelf jaren gedaan en was altijd verbaasd over het grote aantal slachtof fers. Omstreden is het advies om in het voorjaar, voor de knoppen uitlopen, vrucht- boomcarbolineum te gebrui ken om belagers van schade lijke insecten te doden. Des ondanks wordt dit middel nog vaak met succes toegepast Met veel dank voor de goede wensen en de complimenten voor mijn rubriek nu het ant woord op de vragen betreffen de de passiebloem, een bloem die haar naam dankt aan de vorm van meeldraden en stampers. Volgens sommigen herinneren ons die aan de martelwerktuigen waarmee Christus werd gemarteld. Me vrouw de Ruijter uit IJmui- den wil graag weten of deze klimplant gesnoeid moet wor den, maar er staat niet bij of hij buiten dan wel binnen staat. De passiebloem is na melijk niet helemaal winter hard. Buiten verliest hij zijn blad en alleen als de wortels zeer goed beschermd worden overleeft hij een flinke koude periode. Afdekken dus als de plant buiten staat en in het voorjaar de takken tot de helft terugsnoeien. Hij loopt, ook als de takken te veel van de vorst hebben geleden, weer uit. Als de wortels maar be schermd blijven. GREET BUCHNER Eind dit jaar zullen alle chro mosomen van het onkruid zandraket volledig in kaart zijn gebracht. Twee van de vijf zijn inmiddels gevonden. Een mijl paal voor de plantenbiotechno- logie - vergelijkbaar met de on langs bekendgemaakte ontrafe ling van het menselijk chromo soom 22. Sinds 1994 is men in Amerika, Japan en Europa bezig om de genetische structuur van dit iele plantje te ontrafelen. Genetici kozen om twee redenen voor zandraket (Arabidopsis thali- ana). Het heeft een relatief klein genoom vergeleken met andere planten. Zo telt zandraket 'slechts' 134 miljoen basenpa ren, tegen maïs twee en een half miljard (wat ongeveer net zoveel is als het menselijk ge noom). Verder is het een mak kelijk plantje, niet hoger dan 25 centimeter, om mee te werken in het lab. Dank zij een korte le venscyclus duurt het maar zes weken om van zaad weer nieuw zaad te krijgen. De wilde plant groeit zowel in het koude Zweden als op de subtropische Kaap Verdische Eilanden. Inzicht in genetische aanpassing aan deze uiteenlo pende milieus is een sleutel tot nieuwe plantenkennis, die van groot belang is voor de ver bouw van landbouwgewassen. Veel genen van de zandraket die zijn ingebouwd in andere planten, vertonen daar dezelfde functies. Dank zij het wereld wijde genoomproject zijn ge nen gevonden die bijvoorbeeld coderen voor ongevoeligheid voor ziekten en plagen, koude en droogtetolerantie en de aan maak van vitaminen, vetten en zetmeel. Dit gevonden erfelijke materiaal verschaft kennis voor belangrijke processen in de plant en helpen nieuwe gewas sen te ontwikkelen met een ho gere voedingswaarde, ziektere sistentie en aanpassing aan de omgeving. Nieuwe generaties planten kunnen bijdragen aan de vraag naar meer en veiliger voedsel. PETER DE JAEGER Klimop is een ware alleskunner. Anders dan zijn naam doet ver moeden is deze plant behalve als uitstekende klimmer ook een wintergroene heester. In zijn rol als bodembedekker hoort de klimop thuis in de rij planten, die een prachtig groen tapijt in de tuin vormen. Eigenlijk is klimop een kruiper. Hij legt met zijn mooie volle "bladerdek een groene deken over de grond. Als een muur of boomstam zijn pad kruist, kruipt hij gewoon verticaal ver der. Planten die groter zijn dan hijzelf, laat de klimop met rust. Het is een fabeltje dat klimop slecht is voor bomen. Klimop als bodembedekker maakt onkruid wieden overbo dig. Als hij namelijk een dicht tapijt heeft gevormd, is het voor onkruid te donker. Het aantal planten dat per vier kante meter nodig is, hangt een beetje af van hoe snel het tapijt moet groeien. Wie gauw resul taat wil zien, moet uitgaan van 4 tot 5 planten per vierkante meter. Leg om te beginnen over de vlakgemaakte grond anti- worteldoek. Dit is een geweven doek die wel water, maar geen onkruid doorlaat. Het tuincen trum heeft het vast en zeker. Graaf de randen van het doek in, of zet het vast met grote krammen. Snijd vervolgens voor elke plant een klein gat in het doek en zet de planten erin. Eenmaal geplant, hoeft de nieuwe vloerbedekking in de toekomst alleen nog maar langs de randen worden bijgeknipt. Klimop heeft behalve het be- HEINZ len, is de maagdenpal Deze wintergroene h wordt vanwege zijn fo dikwijls aangeboden 8 plant. De maagdenpal snel een dicht tapijt dl uiteinden van de booj takjes direct weer woi een nieuw struikje voi maagdenpalm geeft b hele jaar door violet-l bloemetjes. Pachysandra is ook zc groen heestertje dat v kocht wordt als vaste Vooral in de (half)schi dekken de frisgroeneI jes snel de grond. Alsi laat Pachysandra klein bloemaren zien. Het zenegroen (Ajuga echte vaste plant. Voo wilde tuin, gecombim andere vaste planten, mooie verschijning. D grote, blauwe bloeme in april en mei boven bladrozetten uit. Een decoratief roodbruin, blad is Ajuga reptans purea'. In dit geval du groen tapijt, maar een dekking met een uitge rode gloed. Waldsteinia is een vas die het behalve in de op een vochtige grom stekend doet op een( grond in de zon. In aj nen de gele bloemetji te bloeien tot in de m Ook 's winters geeft d ve bodembedekker tapijt. (Bron: Plant Publicity KIJK! /KH£0 &&S APPBL kende vijfpuntige, donkergroe ne blad nog veel meer bladvor- men, -maten en -kleuren. Zo is er een hele rits geel- en witbon- te klimopsoorten. Het grote geelbonte blad van Hedera cholchica 'Sulpur Heart' doet bijna tropisch aan. Door zijn FOTO PR veelkleurigheid kan met een bonte variant een leuk accent in het groen worden aange bracht. In een schaduwplek in de tuin voelt klimop zich uitstekend op zijn gemak. Een bodembedek ker die hem daar kan vergezel- 'Vliegende bloemblaadjes' riep een klein meisje, toen ze vlin ders zag fladderen in de tuin. Je zou dit een romantische bena dering kunnen noemen van vlinders. Wetenschappers den ken er anders over. Ze stellen een boek samen waarin men duidelijke gegevens vindt over het leven van 450 verschillende vlinders van ei tot imago. Voor insi ders of degenen die zich op wetenschap pelijke gronden interesseren voor deze insecten een ideaal boek, omdat nif over vindt betreffende wijze, verspreidingsgel toop, eventuele bedrei en nog veel meer. Blijf of beginners op dit gel thuis zullen voelen bij ke informatie. Al moei worden dat de dui kleurenafbeeldi wellicht ook lingen inz nis van vli len kunnen (Vlindergidi Tolman enR Lewington, u i.s.m. de Vlii ting) GREET BUCHNER droomplantjes van suj nen, zoals zo vaak geb in tuinboeken. De hoe ken gaan over eenvou delingen, zoals het pla diverse gewassen van heester, over het aanle paden, een kruidentui verhoogd bed, een viji zo maar door. Een aai voor tuinliefhebbers. (De voorjaarstuin, Ste ley, uitg. Terra, 39,50) GREET BUCHNER* Het voorjaar is de tijd bij uitstek om plannen te maken voor de tuin, om vernieuwingen en leu ke ideetjes van vorig seizoen vorm te geven. Allen die van tuinieren houden, zowel de be ginners als de min of meer ge vorderden, zullen uitermate veel plezier hebben van het boek 'De voorjaarstuin'. Een boek dat uitblinkt door ge degen informatie gekoppeld aan duidelijke eenvoudige af beeldingen in kleur. Dus geen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10