Een op drie werknemers kan 'muisarm' oplopen Supermarktklant let minder op de kleintjes Economie Tuinbouw in geweer tegen nieuwe gaswet Plof maakt eind aan dokpalen Pensioenfondsen KLM en Corus werken samen Bezuiniging bij bank kost altijd banen iunie raakt 45 grote klanten kwijt jCENGasunie heeft de afgelopen maanden 45 grote klan- irloren aan concurrenten. Sinds de ex-monopolist zijn lei- et moet openstellen voor de concurrentie, loopt het [aandeel snel terug. Volgens een woordvoerder heeft Gas- nmiddels ruim 10 procent van de binnenlandse markt en en kan dat de komende tijd oplopen tot 15 a 20 pro- Reden voor paniek is er niet, stelt de woordvoerder. „De miljard kubieke meter gas die de concurrentie aan Neder- e afnemers verkoopt, valt in het niet bij de 40 miljard kuub e per jaar uitvoeren." nibinatie legt deel Betuwelijn aan ■cht Een combinatie van bedrijven is door NS uitverko- m het stuk Betuwelijn in de Alblasserwaard aan te leggen, leaannemersgroep HBSC (Heijmans, Boskalis, Strukton en ilgische CFE) is een contract afgesloten voor 490 miljoen n. Het werk betreft een 22 kilometer lang stuk door Slie- Hardinxveld-Giessendam, Giessenlanden en Gorinchem rder gedeelten in Papendrecht en het Gelderse Lingewaal. ituwelijn moet in 2005 in gebruik worden genomen. personeel Omroepbijdragen mort >ag Het personeel dat eerst voor de Dienst Omroepbij- n werkte, is ontevreden over de overgang naar de Belas- ienst. De ongeveer 350 mensen hebben het convenant dat ivergang regelt, afgewezen. De vakbonden denken nu over Per 1 januari wordt de omroepbijdrage niet meer apart ren, maar via de inkomstenbelasting geïnd. Alle 350 mede- :rs zijn op die datum ook meeverhuisd naar de Belasting- t. Volgens de AbvaKabo en CFO krijgt een aantal van hen ies aangeboden die niet hetzelfde zijn als de oude of daar- iet gelijkwaardig zijn. I wil in Japan pensioenen slijten rdam ING wil samen met de Amerikaanse Principal Fi- Group de Japanse pensioenmarkt veroveren. Gisteren ten de twee bekend daarvoor een samenwerkingsverband iben gesloten. Daarmee lopen zij alvast vooruit op de ver ging van de Japanse pensioenregelingen. Waarschijnlijk inog dit jaar een nieuwe wet van kracht. „We willen dan zijn", aldus een ING-woordvoerster. ING en Principal zien norm potentieel. joenenorders Internatio-Muller tpam» Imtech, de techniek-afdeling van Internatio-Muller twee grote orders in Duitsland binnengehaald. De op- ten in Frankfurt hebben een waarde van 210 miljoen gul- )nder leiding van ROM, de Duitse dochter van Imtech, door een groep bedrijven (waaronder ABB, Siemens en i) een nieuw dienstencentrum voor de Commerzbank ge el. Twee gebouwen van elk 250 meter lang met zes verdie- n. Het ene complex gaat onderdak bieden aan een elek- ich handelscentrum. Het andere gebouw huisvest hande- De tweede opdracht omvat de bouw van werktuigbouw- ge installaties in het meer dan honderd meter hoge Euro- C-schuld betaald met hoofdkantoor De Japanse elektronicagigant NEC doet zijn hoofdkan- Tokyo van de hand om zijn schulden te saneren. Sumi- Trust and Banking betaalt 1,8 miljard gulden voor het ge- NEC hoopt door herstructurering en de verkoop van on- id goed en effecten het huidige boekjaar af te sluiten met Het boekt met de verkoop een eenmalige bate van 1,2 d omdat het kantoor maar voor 0,6 miljard in de boeken Het elektronicaconcern kan door een vipi^ingrij^e lease- ructie het gebouw als hoofdkantoor blijven gebruiken. d-Korea nu grootste scheepsbouwer Japan is niet meer de grootste scheepsbouwer ter we- )e Zuid-Koreanen hebben het stokje overgenomen. Zuid- anse werven kregen opdrachten voor de bouw van sche- let een totaalgewicht van 12,7 miljoen ton, terwijl Japanse renten het met 9,7 miljoen ton moesten doen. Vooral de ;oers van de munteenheid in Zuid-Korea, de won, en lage ictiekosten gaven de scheepsbouw in' het Zuidoost-Aziati- and een impuls. nenwerking voor beveiligd internet De Safe Internet Foundation (SIF) gaat intensief sa- verken met zijn Amerikaanse collega Safe America Foun- Onder de naam Cyber Safety Network willen zij inter- bruikers op virussen en fraude op het wereldwijde web en daarvoor oplossingen aandragen. Ook vindt de orga- edat internetgebruikers ongewenste informatie, zoals bij- leeld internetpagina's die porno of geweld bevatten, moe- unnen afschermen. Per 1 februari stelt de SIF bovendien vleldpunt voor onveilige internetervaringen' open. Bij de len idee van ex Baan-topman Jan Baan die voorzitter is, indermeer Akzo Nobel, Bart Smit, het ministerie van ver- :n waterstaat en Planet Internet aangesloten. diamax lijft reclamebedrijf TDI in Het reclamebedrijf TDI neemt concurrent Mediamax Daartoe heeft TDI een bod gedaan op alle aandelen Me- axvan Cantor Holding. Het is de bedoeling dat Mediamax it in TDI Nederland. Het gecombineerde bedrijf levert re- op onder meer billboards, abri's, treinen, bussen en Bij het gecombineerde bedrijf werken een kleine drie- erd mensen. TDI is onderdeel van het Amerikaanse CBS a en kwam in 1999 op de Nederlandse markt door de re edochter Alrecon van de NS over te nemen. RSl-klachten leveren nog niet veel claims op De arbeidsziekte RSI (Repetitive Strain Injuries) rukt op met rasse schreden. Volgens recente cijfers had vorig jaar een op de drie werknemers kans het te krijgen. In Amsterdam bogen vandaag op het Nationale RSI-Con- gres deskundigen, werkgevers en werknemers zich over de risico's en hoe die te voorkomen. amsterdam anp RSI, in de volksmond vaak 'muisarm' genoemd, bezorgt 40 procent van de ruim 2,5 mil joen mensen die met beeld schermen werken, pijn in de nek, stijve armen of schouders of tintelingen in handen en vin gers. Wanneer die klachten wor- Melkrobot uit Vijfhuizen ook in Scandinavië vijfhuizen jan peter versteege Melkrobottenfabrikant Prolion breidt zijn actieradius verder uit. Het Vijfhuizense bedrijf heeft een overeenkomst geslo ten met Strangko A/S, een be langrijke distributeur voor heel Scandinavië. Prolion, sinds 1997 genoteerd aan de Amster damse beurs, verkocht zijn pro ducten al via Strangko in Dene marken. In Vijfhuizen en in een vesti ging in Zeeland werken zo'n ze ventig mensen en werd in 1998 een omzet behaald van ruim 42 miljoen gulden. De melkrobot is een van de voorbeelden van de kennis, die bij Prolion is ont wikkeld. Andere voorbeelden zijn een per dier gericht ruw- voedersysteem, dat er geauto matiseerd voor kan zorgen dat elke koe in relatie tot haar melkproductie voldoende voer krijgt. Ook maakt Prolion geauto matiseerde systemen, die zor- "gën voor periodieke móhSters van de geproduceerde melk en zijn systemen uitgedacht voor 'het vetvrij afbakken van frites en het verkoopklaar maken van verse vleeswaren. De uitbreiding van de distri butie in Scandinavië is al lange re tijd een wens van Prolion. De markt wordt er geschat op zo'n 25.000 melkveebedrijven. Prolion exporteert inmiddels naar de meeste EU-landen maar ook naar de VS en Japan. Het bedrijfsresultaat stijgt snel de laatste jaren. Waar in 1995 en 1996 nog forse verliezen werden gelezen van honderden miljoenen guldens steeg de net to winst in '97 en '98 naar res pectievelijk 1,5 en 3,8 miljoen gulden. den verwaarloosd, leiden ze tot moeilijk te herstellen gezond heidsschade en arbeidsonge schiktheid. Ook in de land bouw, transport, de bouw en de horeca haken slachtoffers af. Het ministerie van sociale za ken begon vorig jaar met een uitgebreide voorlichtingscam pagne. De ellende ontstaat door her haling van handelingen of door een langdurig volgehouden houding, eventueel gepaard aan trillingen. De werkgever geeft er - noodgedwongen - steeds meer aandacht aan en past bijvoorbeeld vaker appara tuur aan. Ook veranderingen van de werkplek kunnen hel pen, voorlichting, wisseling van taken of bedrijfsfitness. Meest effectieve oplossing is om bij repeterend werk, bij voorbeeld in de assemblage, re gelmatig pauzes in te lassen. FNV Bondgenoten heeft inmid dels een soort tachograaf ont wikkeld die de schermwerker waarschuwt met oranje tot rood licht om even rust te ne men. Er is zelfs al een program maversie die het scherm op zwart zet bij te langdurig ge bruik. Echt veel claims van werkne mers met RSI-Jdachten zijn er nog niet. Bij de vakbond zijn er twee bekend, waarvan één voor de rechter is gekomen (15.000 gulden) en de ander is geschikt voor 60.000 gulden. De verzeke raars hebben volgens het Ver bond van Verzekeraars nog geen aparte pot voor dit soort claims. Sinds 1989 is het uitge keerde bedrag volgens de aan sprakelijkheidverzekering voor beroepen en bedrijven verdub beld van 300 naar 600 miljoen gulden. den haag hans jacobs Met het vrijgeven van de gas- prijzen komt het voortbestaan van de Nederlandse glastuin bouw in gevaar. Liberalisering van de energiemarkt moet daar om worden aangepast en ver traagd. Dat is de boodschap die het Productschap Tuinbouw gisteren verkondigde aan de Tweede Kamer, die zich bin nenkort buigt over de nieuwe gaswet. „Het vrijgeven van de gas markt klinkt mooi, maar is in de praktijk funest", aldus voorzitter Van der Veen. De tuinders heb ben de afgelopen dertig jaar ge zamenlijk afspraken gemaakt en contracten afgesloten met de Gasunie. Een kubieke meter gas kost nu 28 cent. De grotere be drijven gebruiken al gauw zo'n 170.000 kubieke meter per jaar. Iedere cent meer of minder maakt voor de winstgevendheid van het bedrijf veel uit. Wan neer de gasmarkt wordt gelibe raliseerd gaat de prijs van het gas fors omlaag, maar tegelij kertijd gaat de Gasunie geld in rekening brengen voor het ge bruik van pijpleidingen, trans port en dergelijke. Het nieuwe systeem (dat voor de grootgebruikers ingaat in 2002 en voor kleinere gebrui kers in 2007) pakt voordelig uit voor grootverbruikers die bij hun afname van gas geen pie ken of dalen kennen, maar tuinders kennen dat juist wel. In tijden van kou moet flink worden gestookt om de kassen vorstvrij te houden, bij een zon netje op het glas kan de verwar ming meteen uit. Ook bloem bollenkwekers en champignon- teelers hebben daarmee te ma ken. Het Landbouw Economisch Instituut (LEI) heeft uitgere kend dat de tuinbouwers straks 500 tot 600 miljoen gulden ex tra kwijt zijn. Van leverancier wisselen, één van de voordelen van de vrije markt, heeft weinig zin omdat die van dezelfde lei dingen gebruik moet maken. Hetzelfde LEI heeft overigens ook berekend dat nog flinke be sparingen mogelijk zijn door pieken en dalen in het verbruik te beperken met verfijnder in stallaties. Maar ook dat kost tijd en geld. Daarom wil het pro ductschap dat de hele markt voor de glastuinbouw pas in 2005 in één keer wordt gelibe raliseerd. Dat geeft voorlopig even lucht. am Twee 24 meter lange betonnen dokpa len van ruim vijf meter breed met een kem van ge vlochten betonijzer zijn gisteren met 450 kilo springstof verwijderd. Jarenlang deden de gevaar tes in de Schiedamse Wiltonhaven dienst als af- meerpalen voor twee scheepsdokken. Ze werden gebruikt door de werf Wilton-Fijenoord. Nu door een overname en reorganisaties de dokken op een andere plek liggen, waren de palen overbodig ge worden. Verder wordt een nieuwe pier aangelegd waardoor de palen in de weg stonden. De explosie ven werden tot ontploffing gebracht bij vloed zodat het water als schild diende. FOTO ANP ED OUDENAARDEN amsterdam richard mooyman De Stichting Pensioenfonds Hoogovens en KLM Pensioen fondsen hebben samen het vastgoedfonds Altera opge richt. De fondsen bundelen daarin alle beleggingen in vast goed met een waarde van 1,7 miljard gulden. Het nieuwe niet-beursgenoteerde vast goedfonds werd gisteren in Amsterdam gepresenteerd. Volgens directeur J. Nelissen van de Stichting Pensioen fonds Hoogovens is de oprich ting een logische stap. „We hebben ongeveer dezelfde ideee"n. Samen zijn we een speler waar men niet meer omheen kan. Bijelkaar beheren de fond sen de pensioengelden van cir ca 80.000 werknemers en ex- werknemers van Hoogovens (nu Corus) en KLM. Doelstel ling van Altera is het behalen van een hoog rendement met een verantwoord risico, aldus de nieuwe directeur H. Tho- man van KLM Pensioenfond sen. De vastgoedbeleggingen van zijn fondsen presteren al beter dan gemiddeld, aldus Thoman. De Stichting Pensi oenfonds Hoogovens meldt een gemiddeld rendement. Door het nieuwe fonds ko men de beleggingen in vast goed volgens Thoman verder van de pensioenfondsen af te staan. „Vastgoed was voor ons vroeger vooral baksteen en ce ment, nu is het meer een fi- amsterdam anp In bijna heel Europa rukken de goedkopere huismer ken op in de supermarkten. Maar in Nederland winnen juist de duurdere producten, de zogeheten A-merken, terrein. Bij voedingsmiddelen daalde het aandeel van de winkel- of huismerken van 20,9 procent in 1998 naar 20,3 procent vorig jaar. In totaal hebben de 'mer ken' van de supermarkten in twee jaar tijd 1,8 procent verloren. Die daling ging ten gunste van de A-merken. Volgens onderzoeker H. Eisma van bureau ACNielsen is de populariteit van het A-merk deels toe te schrijven aan de economische situatie in Nederland. „Door de economisch enorm sterke ontwikkeling wordt de be stedingsruimte groter. Men kiest makkelijker voor een duurder merk dan een aantal jaren geleden." Niet al leen de economie, ook zonneschijn helpt de A-merken een handje. In de warme zomer van vorig jaar is veel meer ijs en bier verkocht dan normaal. Juist bij die producten Jdezen consumenten eerder voor bekende 'tv-producten'. In Nederland is de opmars van het huismerk al in de jaren negentig praktisch tot stilstand gekomen. Enkele jaren geleden wonnen de goedkope merken even wat terrein, omdat supermarktketens toen met eigen mer ken melk en yoghurt kwamen. Al jaren voeren supermarkten en fabrikanten van dure merkspullen een harde strijd om de consument. Su permarkten verdienen vaak meer op hun eigen merken en denken bovendien zich te kunnen onderscheiden van andere ketens door winkelmerken te voeren. Daar om geven ze hun eigen merk een mooi plaatsje op de schappen. De fabrikanten proberen op hun beurt met veel recla me en met nieuwe producten zich zo geliefd te maken bij de consument, dat de supermarkt niet meer om de A-merken heen kan. Het gaat om veel geld: alleen al de categorie voedingsmiddelen die ACNielsen heeft on derzocht, is 15 miljard gulden groot. ctrabel één overblijvende ibedrijven' amsterdam frank hendrickx Het besluit van ABN Amro om 150 van de 900 filialen te sluiten en ruim 10 procent van de 24i)00 werknemers op straat te zetten, markeert een nieuwe tijd. Traditionele banken moe ten omschakelen en investeren in nieuwe technieken. Aegon- topman Storm vatte het ooit kernachtig samen: als een fi nanciële instelling wil bezuini gen, móeten er mensen vertrek ken. In feite is de bezuinigingsron de die ABN Amro - en eerder al ING, Fortis en Rabobank - nu doorvoert niets nieuws onder de zon. Door de talloze overna mes en fusies zijn er in de fi nanciële sector het afgelopen decennium al vele banen ver dwenen. 'Synergievoordelen', heet dat. Fortis neemt Generale Bank over en dus verdwijnen er banen. ING neemt het Belgi sche BBL over en de overlap wordt weggesaneerd. De digitale revolutie van in ternet heeft een nieuwe dimen sie toegevoegd aan het wankele evenwicht dat banken zoeken tussen kosten en baten. Er moet geïnvesteerd worden in nieuwe activiteiten, andere dis tributiekanalen en automatise ring. Bij alle banken stijgen de kosten mede om die reden de laatste jaren veel sterker dan de baten. Kalff meldde bij de pre sentatie van de laatste halfjaar cijfers dat voor het eerst 'sinds lange tijd' die trend was door broken bij ABN Amro. „Ik be schouw dit als een eerste zwa luw, maar het is nog lang geen lente." Dat blijkt. Nu de bank zich met de keuze voor Rijkman Groenink als nieuwe topman profileert als een harde, agres sieve speler wordt er flink de bezem gehaald door het werk nemersbestand. Eerder liet Ra bobank weten het kantorennet werk te reorganiseren en af te slanken. Ook Fortis zal snijden in 'warm body's' (bankenjargon voor mensen) ten gunste van automaten en internet. Bij ING kregen de managers er ook van langs. De boodschap: De kos ten moeten omlaag. De traditionele financiële sector lijkt te worstelen met de digitale revolutie. In Nederland verschijnen de eerste kapers op de kust. Beleggen via internet is normaal aan het worden. Ge volg is dat de marges op trans acties slinken. De eerste verze keringen zijn inmiddels ook te koop via het digitale web. In Europa is de situatie nog te overzien, maar in de VS is er werkelijk sprake van een aard verschuiving. Dankzij internet zijn 'nobody's' als E*trade en Charles Schwab uitgegroeid tot grote spelers. Hun beurskoer sen stijgen bovendien veel har der dan die van de traditionele banken. Met de overname van het oude Time Warner door het veel kleinere, maar onder be leggers veel geliefdere America On Line heeft elke bank nog maals kunnen zien welke geva ren dat met zich meebrengt. In Japan en de VS zijn internetbe drijven bezig banken in te leve ren. De financiële instellingen be zuinigen nu stevig, maar het is de vraag of dat voldoende is. ING-topman Maas raakte on langs niet uitgesproken over de mogelijkheden van de digitale revolutie. Toch gaat' dochter Nationale Nederlanden geen verzekeringen verkopen via het web. Het bedrijf wil de tussen personen niet tegen het hoofd stoten. Klanten blijven volgens Maas bovendien behoefte hou den aan menselijk contact. Kleine, goedkope aanbieders via internet weten waarschijn lijk wel raad met dergelijk op vattingen. ABN Amro-topman Rijkman Groenink bezwoer giste ren dat er geen gedwongen ontslagen vallen. „Nie mand hoeft zich zorgen te maken." De slachtoffers zullen voornamelijk vallen onder de vestigingsmede werkers op de lagere niveaus. ABN Amro zal her scholing verzorgen en anders een nieuwe baan zoe ken. Het verloop is volgens Groenink jaarlijks zo groot dat er geen enkel probleem hoeft te zijn. Van onrust onder het personeel is volgens ABN Amro geen sprake. Naar eigen zeggen voert de bank al ja ren een uitstekend personeelsbeleid. „Dat weten de vakbonden ook." Volgens Groenink komen hoog waardigere banen in de plaats van de huidige func ties. Wel kondigde hij aan dat ABN Amro 'enkele honderden miljoenen euro's' gaat investeren in in ternetprojecten. Nog dit jaar hoopt de bank klaar te zijn met een gloednieuwe website, die de klant in staat moet stellen alle transacties via internet te doen. Er kan dan belegd worden op iedere beurs in Europa en de VS. Verzekeringen zijn via internet te kopen, overboekingen kunnen eveneens via de web site worden gedaan. Groenink: „ABN Amro heeft nu 3,5 miljoen particuliere klanten in Nederland en nog eens een paar honderdduizend in Europa. Mijn am bitie is het om in 2005 tien miljoen klanten te heb ben." FOTO ANP MARCEL ANTONISSE nancieel product geworden." Door de bundeling zijn ook kostenbesparingen mogelijk. Bij het fonds komen ongeveer twintig mensen te werken, waarvan de helft uit eigen kring. Alterna beperkt zich uitslui tend tot vastgoed in Nederland. De ingebrachte beleggingen be staan voor circa 40 procent uit kantoren, 30 procent winkels, 20 procent woningen en 10 procent bedrijfsgebouwen. KLM Pensioenfondsen heeft met 55 procent van het belegd vermogen de overhand. Het streven is dat het fonds door deelname van andere pensi oenfondsen over vijf jaar zo'n 3,5 miljard gulden omvat. KPN neemt nieuw netwerk in gebruik leidschendam cpd Internetgebruik groeit zo hard, dat de traditionele telefoonpiek rond het middaguur al is ver schoven naar 's avonds tussen acht en tien. Om de 'explosie' het hoofd te bieden, heeft KPN Telecom gisteren een hypermo dern netwerk in gebruik ge steld, dat het nieuwe centrale zenuwstelsel moet worden van het nationale telefoon-, fax- en Internetverkeer. Toen KPN vorig jaar aankon digde het glasvezelnet versneld te gaan aanleggen, groeide het internetverkeer met 40 procent per jaar. Inmiddels is die groei toegenomen tot boven de 100 procent, zei KPN-topman P. Smits gisteren in Leidschen- dam. Door de invoering van het gratis internet, zal de groei gaan naar 370 procent per jaar. Daarbij groeit het mobiele tele foonverkeer ook met 60 procent per jaar en het reguliere tele foon- en faxverkeer met 9 pro cent. Met een capaciteit van 20 miljoen verbindingen tegelij kertijd is het nieuwe net niet al leen bestemd voor KPN zelf, maar ook voor de 293 concur rerende telecombedrijven die capaciteit huren van KPN. Het glasvezelnet van 750 miljoen gulden moet de druk halen van het overbelaste bestaande net. Tweëneenhalf jaar na de libe ralisering van de telecomsector in 1997, opereren in Nederland 93 concurrenten op het vaste net en 200 'providers', die meestal alleen een paar com puters, een 'portal' en een klan tenadministratie hebben. KPN heeft via dochters Planet Inter net, Het Net en XS4A11 750.000 van de naar schatting 2 miljoen internetgebruikers. De komende acht jaar gaat KPN geleidelijk ook het regulie re spraakverkeer over het net leiden. „De kiestoon zal wor den vervangen door de 'web- toon' en we gaan afstand ne men van het verschijnsel 'tele foontik", aldus Smits. In het nieuwe net is de verbinding in principe 'altijd open'. De data zoeken hun eigen weg en wor den niet meer gestuurd door schakelingen in centrales. De overgang kost 'zes tot acht miljard gulden'. Volgens Smits zullen uiteindelijk alle woon huizen en bedrijven een eigen glasvezelverbinding krijgen. De 3.000 gulden per abonnee die zo'n investering kost verwacht KPN vrij snel terug te verdie nen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9